wAAlwijkse en UnqstRAAtse couraiu WIJZIGING SOCIALE WETTEN BINNEN- EN BUITENLAND FAMILIE VAN MOSSELVELD UIT KAATSHEUVEL VOND WELVAART EN GELUK IN AUSTRALIë JOHN KENNEDY: EEN VECHTER DIE TE ZWAK WAS VOOR SPORT 'n v. Maaren's Bril MAANDAG 23 JANUARI 1961 84e JAARGANG No. 7 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" De Eerste Kamer der Staten- Generaal heeft een paar belang rijke wetsontwerpen aangeno men, waardoor er ingaande 1 april 1961 een vrij belangrijke wijziging komt in bet bestaande verhaalsrecht, en met terugwer kende kracht per 1 oktober 1960 in de uitkering van de kinderbij slag. De nieuwe kinderbijslag Hoewel de Eerste Kamer niet met algemene stemmen kon in stemmen met het wetsontwerp kinderbijslagverhoging, heeft dit ontwerp toch nog een ruime meerderheid verworven. In het kort komt de nieuwe regeling, waaraan terugwerkende kracht is verleend tot 1 oktober 1960, neer op een verhoging van 3 cent voor het eerste kind, zodat de kinderbijslag wordt verhoogd van 72 tot 75 cent; voor 't twee de en derde kind eveneens drie cent per kind, waarmee 't bedrag wordt gebracht van 79 cent op 82 cent; voor het vierde en vijfde kind 5 cent per kind zodat de uit kering op 111 cent in plaats van 106 cent komt te staan; van acht cent voor het zesde en volgende kinderen, waardoor de bijslag derhalve komt op 125 cent per kind in plaats van 117 cent. Omdat deze verhoging nu in gaat per 1 oktober 1960, geldt zij nog voor het vierde kwartaal 1960. De verrekening over dit laatste kwartaal van 1960 en het eerste kwartaal van 1961 kan echter pas plaats vinden met de uitbetaling van de kinderbijslag over het tweede kwartaal, dus na 1 april a.s. Sociale verzekeringspremie Nog maken wij van deze gele genheid gebruik werknemers val lende onder de bedrijfsvereniging voor het Bank- en Verzekerings wezen, Groothandel en Vrije be roepen, er op attent te maken, dat gerekend van 1 januari 1961 af de toegestane premie-inhou ding op hun loon als volgt vast gesteld is. Voor de ziekengeldverzekering mag worden ingehouden 1%. Voor de ziekenfondsverzeke ring 2,4%. Voor de wachtgeld verzekering 0,1% en tenslotte voor de werkloosheidsverzeke ring 0,3%, totaal dus 3,8%. Wellicht ten overvloede wijzen wij er op, dat werknemers van 65 jaar en ouder geen premie voor de wachtgeld- en werkloosheids verzekering verschuldigd zijn zo dat van deze werknemers slechts een premie van 3,45% van 't loon mag worden ingehouden. Van 't loon van 65-jarigen en ouderen mag geen premie voor de a.o.w./ a.w.w. worden afgetrokken. Minder verhaal De ten behoeve van minder draagkrachtigen door de gemeen telijke diensten van sociale zaken uitgegeven bedragen werden tot dusverre verhaald op die familie leden die hiervoor gezien hun financiële draagkracht in aan merking konden gebracht wor den. Tot veel onaangenaamheden heeft dit reeds aanleiding gege ven, ja zelfs tot onderlinge ru zietjes. Gevolg was derhalve dat velen er niet toe durfden over te gaan steun aan te vragen. De onderhoudsplicht van groot ouders en kleinkinderen zal ge heel worden opgeheven, terwijl die plicht ten aanzien van ouders en kinderen aan een inkomens- en vermogensgrens zal worden gebonden. Voor ongehuwden zal die grens komen te liggen op 12.000.en de vermogensgrens op 50.000. Voor gehuwden zullen deze grenzen naar verhouding worden bepaald. Dat deze nieuwe regeling voor tienduizenden landgenoten een pak van het hart is, behoeft geen betoog. Amerika's 35e president Moeder Rose smeedde de onbreekbare familieband John Fitzgerald Kennedy, die j.l. vrijdag als 35e president van de Verenigde Staten het als wo ning monstrueuze Witte Huis heeft betrokken, mag met recht van zichzelf zeggen dat hij heeft moeten vechten voor alles wat hij heeft bereikt en heeft willen bereiken. Dit klinkt misschien wat vreemd uit de mond van een man die als jongen te zwak was om aan sport te doen en die bij de keuring voor militaire dienst werd afgewezen met een „licha melijk ongeschikt". Maar juist hierdoor komen des te sterker tot uitdrukking de enorme wils kracht en de grote eerzucht, waarmee John Kennedy de taak volbracht die hij zichzelf had op- felegd en die hem thans tot de oogste post in de Verenigde Sta ten heeft gebracht. FINANCIEEL GENIE De geschiedenis van de Kenne dy's is het boeiende verhaal van onbuigzame vechters, van trouw, overtuiging en fainiliesolidari- teit. Vooral dit laatste, deze on verbrekelijke familieband, is een typisch kenmerk van de Kenne dy's en moeder Rose is degene die deze band smeedde en steeds hechter maakte. Een goede honderd jaar gele den kwamen met vele andere Ierse families ook de Kennedy's naar Amerika, vluchtend voor de hongersnood en de Engelsen, en wel naar de stad Boston, waar zij door de protestantse Amerikanen met de grootst mogelijke onver draagzaamheid werden ontvan gen. Deze Ieren vochten tegen voor oordeel en achteruitzetting, dat hadden ze in eigen land wel ge leerd en zo wisten zij zich lang zaamaan een plaats te veroveren, ook al werden dan de katholie ken op alle mogelijke manieren geboycot. Joseph Kennedy (72) werd op zijn 25ste jaar tot directeur van een bank benoemd en trouwde met Rose Fitzgerald, die op een internaat haar opleiding had vol tooid. Vanaf dat ogenblik ont popte zich Joe Kennedy als een verbazingwekkend financier, die in 1926 een privébezit van 52 mil joen dollar bijeen gegoocheld had, welk bedrag hij in de daar opvolgende tien jaar wist te ver tienvoudigen. De pijlers van Joe Kennedy's leven waren: plicht, onafhanke lijkheid en verantwoordelijk heidsgevoel. Rose, „die nooit in haar leven op één onvriendelijk woord betrapt is" aldus de schrijver van de familiehistorie Joe Maccarthy bracht in het negen kinderen tellende gezin (5 zoons en 4 dochters) saamho righeid en teamgeest. President Roosevelt had zoveel bewondering voor het financiële genie van Joe Kennedy, die elk van zijn kinderen op bun 21ste verjaardag een chèque van een miljoen dollar had overhandigd, dat hij hem in 1938 benoemde tot ambassadeur in Londen, maar in de spanningen van de tweede wereldoorlog verspeelde Kenne dy in Engeland zijn goodwill en in Amerika zijn kansen op de kandidatuur voor het president schap. Maar Joe Kennedy droeg zijn politieke aspiraties over op zijn zoon Joseph, een briljant student en een eerste klas sport man. Helaas sneuvelde Joseph Kennedy jr. in de oorlog als vlie ger-officier bij de marine. SUKKELAAR John, die zich toen nog Jack noemde en die lichamelijk een sukkelaar was, nam toen als tweede zoon de rechten en plich ten van de „eerstgeborene" op zich. Hij had altijd op het tweede plan gestaan en zijn vader ver wachtte niet veel van hem. Daar om heeft John Kennedy zich de grote taak gesteld die thans in 't presidentschap zijn bekroning heeft gevonden en waarbij de rijkdom en de weelde van de Ken nedy's slechts een ondergeschik te rol heeft gespeeld. Veeleer ligt aan John Kennedy's succes ten rondslag de familietrots en de amilieband. „ONGESCHIKT" verzoek om oorlogsdienst inge willigd. Hij werd commandant van een motortorpedoboot. In augustus 1943 werd zijn boot ech ter bij de Salomonseilanden door 'n Japanse torpedojager geramd, maar negen van de elf opvaren den wisten in het water te sprin gen. John, die zich op de Har- vard-universiteit speciaal op het zwemmen had toegelegd, haalde de zwaar gewonde machinist uit het water en zwom met hem naar een enkele kilometers verder lig gend eiland. Met het touw van de reddingsgordel tussen zijn tan den zwom hij de volgende dagen de bewusteloze van.eiland naar eiland. Ten slotte werd Kennedy met zijn uitgehongerde mannen opgepikt door een Engelse pa trouilleboot. Met dezelfde vasthoudendheid en verbetenheid waarmee Kenne dy in 1943 het leven van zijn ma chinist redde, heeft hij later ge vochten voor het presidentschap van de Verenigde Staten. Van John Kennedy kan niet worden gezegd, dat hij er de kan tjes afgelopen heeft. In 1941 meldde hij zich als vrijwilliger bij het leger, maar werd als „li chamelijk ongeschikt" afgewezen omdat bij een zeer zwakke rug had. John ging op alle mogelijke manieren aan bet trainen om z'n rugspieren te versterken en ten slotte nam de marine hem aan voor een onbelangrijke eïi onge vaarlijke post. Jobn bleef echter aandringen en ten slotte werd z'n ONAFHANKELIJKE T.V. OP TWEEDE NET Reclame vóór en na afgerond programma In de nota over de reclame in de televisie, die rond half febru ari bij de Tweede Kamer zal wor den ingediend, zullen de staats secretarissen Scholten en Veld kamp hun voorkeur uitspreken voor onafhankelijke uitzendin gen via een tweede net, met rec lame voor en na afgeronde pro gramma's. Daarmee hebben zij hun oorspronkelijke denkbeeld over de principiële vorm van rec lame-televisie gehandhaafd. Zij zullen in hun nota de verschil lende organisatie-mogelijkheden uiteenzetten en met nadruk mee delen aan welke strikte voor waarden een onafhankelijk appa raat en zijn programmaa's zou den moeten voldoen. Die lopen van verantwoorde beperking der salarissen en honoraria voor de medewerkers tot het hanteren van een algemeen aanvaardbaar cultureel peil. (Volkskrant) Mr. VAN WALSUM OVER DE REDE VAN AMSTERDAMS BURGEMEESTER In de vergadering van de Rot terdamse gemeenteraad heeft de burgemeester, mr. G. E. v. Wal- sum, een verklaring afgelegd naar aanleiding van de beschul digingen, die de Amsterdamse burgemeester in zijn nieuwjaars rede aan het adres van Rotter dam heeft gericht. Burgemeester v. Walsum heeft in die verkla ring laten uitkomen dat Rotter dam prijs stelt op een goede ver standhouding met Amsterdam, maar dat zulks niet inhoudt dat niet gesproken zou mogen wor den over zaken waarbij weder zijdse belangen betrokken zijn. Rotterdam kan dan ook niet be loven dat het over dergelijke aan gelegenheden zijn stem niet meer zal laten horen. De burgemeester van Amster dam, mr. v. Hal, heeft verklaard dat burgemeester v. Walsum om de feiten heen praat. Het gaat er om dat Rotterdamse autoriteiten zich herhaaldelijk uitlatingen permitteren, die onaanvaardbaar en zelfs beledigend zijn voor Am sterdam. MILJOEN VOOR HONGEREND KONGO De Nederlandse regering heeft besloten de hulpactie van de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties aan hongerend Kongo te steunen met een bedrag van een miljoen gul den. Hiermee zal onder meer 1000 a 1500 ton rijst uit Suriname worden aangekocht, alsook een hoeveelheid melkpoeder. BELGISCHE TROEPEN NAAR ROEANDA Twee bataljons Belgische troe pen zijn woensdag in bet beheer- schapsgebied Roeanda-Oeroendi aangekomen. Zij zullen de Kon golese provincie Kivoe en de Oostprovincie binnen trekken, wanneer de troepen van de Vere nigde Naties aldaar niet bij maebte zijn de blanken te be schermen, zo wordt voorts ge zegd. De Belgische troepen, die o.m. zijn voorzien van tien op jeeps gemonteerde installaties voor het lanceren van raketten, zijn geconcentreerd in het grens gebied bij Kisenhi, bij het Kivoe- meer. De Indonesische troepen4 van de Verenigde Naties in bet grens gebied hebben de Belgen ver zocht zich terug te trekken. VLIEGTUIG BIJ NEW YORK NEERGESTORT 4 DODEN Voor de tweede keer in vijf weken is New York getroffen door een ernstige vliegramp. Tij dens een verblindende sneeuw storm stortte donderdagavond 'n DC-8 straalvliegtuig neer aan de rand van het internationale vlieg veld Idlewild. Maar gelukkig liep het ditmaal betrekkelijk goed af, want alle 98 passagiers wisten uit het toestel te komen, hoewel er een aantal gewond werden. Van de beman ning zijn er 4 verongelukt. AFSCHEID VAN PRESIDENT EISENHOWER Vrijdag heeft John Fitzgerald Kennedy de plaats ingenomen van de father-president Dwight D. Eisenhower. Dit was een his torisch ogenblik. Want toen was er een eind gekomen aan het tijd- perk-Eisenhower, een tijdperk met een heel eigen karakter, een tijdperk, waarin de vrede tegen de verdrukking in bewaard wérd. Het Amerikaanse volk was wat weemoedig gestemd: een goede, alom geliefde president heeft af scheid genomen om te gaan rus ten van een welverdiende „oude dag". Iedereen gunt hem zijn rust omdat iedereen van hem houdt en die hij in zoveel hoedanighe den en activiteiten voor Amerika en de wereld heeft verdiend. KENNEDY BEËDIGD In voorname stijl heeft presi dent Kennedy de eed op de grondwet vrijdag afgelegd. Hij reed met z'n vrouw en pre sident Eisenhower en echtgenote van het Witte Huis naar 't Ca- pitool en werd hartelijk toege juicht. Na de eedsaflegging hield hij een rede, die diepe indruk maak te. John Fitzgerald Kennedy is met ingang van 1.1. vrijdag de vijfendertigste president van de Verenigde Staten. Hij reed naar 't Witte Huis om daar zijn voór- Blijf „KNAP" en zie „BETER" met ganger, Dwight D. Eisenhower te ontmoeten en samen met hem naar het Capitool te rijden voor de inauguratieplechtigheid. Ter wijl vele duizenden mensen in 'n dikke laag sneeuw keken en luis terden, legde Kennedy de eed van de Grondwet af ten overstaan van Earl Warren, de president van 't Hooggerechtshof. Onmiddellijk na de eedsafleg ging sprak Kennedy zijn inaugu rale rede uit, een korte, maar in velerlei opzichten belangwekken de toespraak, die niet alleen op viel door de directe en onomwon den manier waarop de grote Amerikaanse en wereldproble men er in werden behandeld, maar ook door de prachtige en trefzekere woordkeus, die de nieuwe president voor het uit spreken van zijn gedachten ge bruikte. Kennedy heeft zich in zijn rede verre gehouden van de bestaande controversen in de nationale en in de westerse politieke wereld. De geboren politicus spreekt hier als een staatsman. Op de eerste dag van zijn bewind heeft hij de juiste toon gevonden. Als hij dit niveau kan bandhaven, zal Ame rika een goede president aan hem krijgen. Schoonvader Bisselink componeerde twee marsen voor harmonie van Rockhampton. Het gezin Mosselveld wilde, voor zover aanwezig, graag even voor de fotograaf poseren in hun prachtige moderne winkel, die zij in tien jaar tijd in Australië hebben opgebouwd. Naast 't werk blijft er echter nog voldoende vrije tijd over, die de heer van Mosselveld vult met zijn hobby's houtsnijwerk, bloemen- en koperbewerking (voor wanddecoraties) Emigreren is een gewichtige stap in een mensen leven. Zó ge wichtig, dat het aanbeveling ver dient er eerst een paar nachtjes over te slapen alvorens men die grote stap in een toch in zekere zin onzekere toekomst gaat zet ten. Het is raadzaam goed 't voor en tegen van emigratie te over wegen, voordat men de zekerhe den van huis en vaderland achter zich laat, want emigreren is veel meer dan alleen maar verhuizen naar een ander land. Emigreren betekent: helemaal opnieuw be ginnen in een vreemd land met totaal andere zeden en gewoon ten, in een geheel ander klimaat en in een volkomen nieuwe le venssfeer, die nergens raakpun ten heeft met het verleden en de traditie, waaraan we toch altijd sterk gebonden blijven. Bij veel mensen is het helaas echter zo, dat ze alleen maar het „pro" van de emigratie zien: een nieuw land, nieuwe mogelijkhe den, een nieuwe toekomst, een geheel nieuw leven; weg uit het volgepropte en benauwende Ne derland, waar het overgeorgani- seerde vergunningenstelsel, de zware belastingdruk en 't steeds kleiner wordende grondgebied per hoofd voor velen geen voldoende bestaansmogelijkheden meer te bieden hebben. Het is begrijpelijk dat zij zich in hun hunkering naar een nieuw en gelukkiger be staan niet voldoende de moeilijk heden realiseren welke zij in hun nieuwe vaderland zullen ontmoe ten. Niet zelden wordt dan het nieuwe vaderland een grote des illusie. NIEUWE WELVAART Dank zij rijp beraad en de uit gebreide voorlichting op dit punt beeft de emigratie voor verreweg de meeste Nederlanders echter de poort naar een nieuwe welvaart en geluk geopend. In een ander land hebben zij gevonden wat het eigen land niet meer kon bieden. Tot deze gelukkigen behoort ook de familie van Mosselveld uit Kaatsheuvel, die zich in Aus tralië een nieuw en welvarend bestaan heeft opgebouwd. In 1950 vertrokken de van Mos- selvelds (vader, moeder en acht kinderen) naar Australië met niet veel meer dan een groot ver trouwen en de vaste wil om te slagen in het nieuwe land. Zij vestigden zich in Rockhampton in Central Queensland, waar zij steentje voor steentje een nieuw bestaan opbouwden. En wanneer het welslagen van een emigratie mag afgemeten worden naar de verworven materiële welvaart, dan mag zonder meer gezegd worden dat de familie van Mos selveld is geslaagd. Na een 10-ja- rig verblijf in Australië kan zij wijzen op het bezit van twee hui zen, een winkel, een boerderij en een auto. Die boerderij koebten zij eerst en wel in Mount Morgan. Daarna kochten zij de winkel de typische drugstore, waar naast vrijwel alle levensmiddelen ook de milkshake te krijgen is in Rockhampton. Ze maakten er een winkel van met een degelijk Nederlands stempel, dat niet al leen tot uitdrukking kwam in de houten windmolens en poppen in en vóór de winkel, maar ook in de wijze waarop de zaak gedre ven werd. Gijs van Mosselveld (47) en zijn vrouw Anna Maria van Mosselveld-Bisselink mogen zeggen dat ze geslaagd zijn en dat ze in Australië een nieuw en ge lukkig vaderland hebben gevon den. „We zijn geëmigreerd omwille van ons grote gezin", zegt Gijs van Mosselveld, „en we hebben hier onze weg gevonden en zijn volkomen gelukkig. Australië is een prachtig land, dat grote kan sen biedt aan iedereen die wil werken." De oudste zoon van het gezin van Mosselveld, Hans (20), stu deert in Brisbane, de hoofdstad van Queensland, voor onderwij zer. Oswald (18) is ambtenaar op het postkantoor en Peter (17) volgt kunstonderwijs in Sydney. De 15-jarige Leonie helpt in de winkel en de overige kinderen, waarvan het negende in Austra lië geboren is, gaan nog op school. Hoewel intussen „rasechte" Australiërs, blijft de band met Nederland en in het bijzonder met de geboorteplaats Kaatsheu vel toch heel sterk. Twee jaar ge leden maakten de heer en me vrouw Bisselink de lange reis van Kaatsheuvel naar Rockhampton om dochter, schoonzoon en klein kinderen na een afwezigheid van acht jaar weer eens in levende lijve te aanschouwen. Een bezoek dat bijzonder in de smaak geval len is en dat de heer en mevrouw De tcho van het Zuióen WIJ VERHUREN GELEGENHEIDSKLEDING VOOR HEREN UioW TILBURG, Markt 32, BREDA, Nw Ginnekenstr. 23

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 1