wAAlwijkse en UnqstRAAtse cour An t WAALWIJK UW MENING' DRUNEN 70.,. Terlenka Dames- en Kinderrokken Uit de Langstraat 40 JARIG JUBILEUM BIJ LEDERINSTITUUT T.N.0. Drogisterij MIOCH Banketbakkerij VERWIEL KELY OVERHEMDEN WEKKERS Stassar - Waalwijk WEEKREKLAME «a„ 3 t/m 9 Mn. De Verenigde Waalwijkse Slagers 100 gr. PEKELVLEES 100 gr. GEBR. GEHAKT Filmjournaal VRIJDAG 3 FEBRUARI 1961 84e JAARGANG No. 10 Uitgever ffaalwykse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal ƒ2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167-2002 Telegram-adres „Echo" Op het Lederinstituut T.N.O. is j.l. woensdag het 40-jarig dienstjubileum herdacht van de heer J. N. Gerssen. Het was een herdenking in beperkte kring, welke plaats vond in het nieuwe gebouw van het T.N.O. achter let bestaande gebouw. In het kleine intieme vergaderzaaltje werd de jubilaris met zijn echt genote en familieleden ontvan gen door het bestuur, vertegen woordigers van het Lederinsti tuut en door collegae en mede werkers. Door ir. J. Roelofs Heyrmans, directeur van het in stituut, werden de aanwezigen hartelijk welkom geheten, in het bijzonder prof. L. Troost, voor zitter van de Nijverheidsorgani satie T.N.O., die daarna als eer ste de jubilaris toesprak. Ook was aanwezig ir. J. L. van Gijn, oud-voorzitter van de commissie van bijstand en mede-oprichter en eerste directeur van het Le derinstituut T.N.O. belangrijk werk Hoewel het Lederinstituut pas dertig jaar bestaat, mag toch ge zegd 'worden, dat de heer Gerssen 40 jaar bij dit instituut werk zaam is, want hij trad op 19-ja- rige leeftijd in dienst hij het Rijksproefstation en Voorlich tingsdienst ten bate van de Le derindustrie, waaruit later het Lederinstituut T.N.O. ontstaan is, aldus prof. Troost, die het Lederinstituut een van de belang rijkste instituten van de Nijver- hèidsorganisatie T.N.O. noemde. Prof. Troost had alle lof voor het belangrijke werk, dat de heer Gerssen voor de lederindustrie en later ook voor de schoenindus trie heeft verricht en hij wees daarbij op een aantal belangrijke publicaties van de hand van de heer Gerssen. Hij noemde de heer Gerssen: „de man van de slijtap- paratuur en van de naai- en lijm- verbindingen". Zowel de publica ties als de vervaardigde toestel len verraden de grote deskundig heid en toewijding tot het vak van de heer Gerssen. „Dit werk vindt nergens zijn evenknie", al dus Drof. Troost, die de bewon dering en waardering van de Nij verheidsorganisatie T.N.O. voor het werk van de heer Gerssen niet alleen met woorden, maar ook met een jubileumgeschenk in de vorm van een enveloppe met inhoud tot uitdrukking bracht. PIONIER Ir. Roelofs Heyrmans noemde de heer Gerssen in zijn toespraak een pionier op het gebied van on derzoek van de physische eigen schappen van leder en looistof fen. Hij werd bij zijn belangrijke werk niet alleen gesteund door zijn gedegen chemische kennis, maar ook door andere even on ontbeerlijke eigenschappen, zo als: fantasie en gevoel voor ap paratuur, aldus de directeur van net Lederinstituut. De heer Roelofs Heyrmans schetste in het kort het verloop van het dienstverband van de heer Gerssen, die op 1 febr. 1921 als laborant in tijdelijke dienst werd aangesteld bij biet Rijks proefstation. Deze benoeming werd in 1922 hernieuwd, opnieuw op tijdelijke basis. Het duurde tot 1932 voordat de heer Gerssen werd aangesteld als laborant in vaste dienst en een jaar later met terugwerkende kracht tot analist le klas in vaste dienst. In 1938 werd de heer Gerssen aangesteld tot assistent. Van de door de heer Gerssen vervaardigde apparatuur ver meldde de heer Roelofs Heyr mans vooral de apparatuur tot bepaling van de slijtweerstand van zooileder en het apparaat voor het meten van de dikte van een schijf zoolleder op 9 plaat sen, aan de hand waarvan direct het soortelijk gewi'cht van 't leer kan worden bepaald. Dit laatste apparaat noemde de directeur ..het ei van Columbus", maar dan loch altijd een ei, waarvoor de grootste bewondering op zijn Plaats is. Toen in de jaren na de Tweede Wereldoorlog het Lederinstituut gelegenheid kreeg zich verder te ontwikkelen, breidde ook de heer Gerssen zijn terrein van werk zaamheid uit en deed belangrijke onderzoekingen op 't gebied van de stikverbindingen ten behoeve van de schoenindustrie. Ir. Roelofs Heyrmans betuigde de heer Gerssen zijn grote dank voor al het belangrijke werk dat hij voor het instituut heeft ge daan en waarmee hij de naam van het instituut bij de industrie en bij andere instituten in bin nen- en buitenland bekend heeft doen worden. Ook dankte de directeur de jubilaris voor al hetgeen hij voor de Vakschool heeft gedaan en namens de school bood hij dan ook een fraaie diplomatentas aan, vervaardigd door enkele me dewerkers. Ook mevrouw Gers sen werd door de directeur in de ze huldiging betrokken, omdat zij haar man in al die jaren tot een zo grote steun is geweest. SAMENWERKING Namens alle medewerkers van Lederinstituut en de Vakschool voerde mevrouw van Imbeeck 't woord. Zij ging in het bijzonder nader in op de bereidheid tot sa menwerking en tot mededeel zaamheid omtrent kennis en er varing van de heer Gerssen. Ook prees mevr. van Imbeeck de be langstelling van de heer Gerssen voor persoonlijke problemen, die hij altijd op een geheel eigen wij ze wist te benaderen, en tenslotte gaf zij uiting aan haar bewonde ring voor het grote geduld waar mee de heer Gerssen zijn onder zoekingen verricht. Namens de medewerkers bood zij de heer Gerssen een fraaie platenspeler aan. Met een uitvoerig en persoon lijk dankwoord van de heer Gers sen werd het officiële gedeelte van deze herdenkingsbijeenkomst gesloten. Nadat alle aanwezigen in de gelegenheid waren gesteld om de jubilaris en zijn echtgeno te geluK te wensen, bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. ZONDAGSDIENST ARTSEN Van zaterdagmiddag 13 uur tot zondagavond 24 uur; uitsluitend voor spoedgevallen. Zaterdag 4 en zondag 5 februari Arts Dr. L. v. Daal. Apotheek Nijman. TANDARTSENDIENST Zaterdag 4 februari 1961 Van 11-11.30 uur: E. Steens. N. H. KERK WAALWIJK Zondag 5 februari 1961. 10 uur: Ds. J. Breeuwsma. Be diening H. Doop. Collecte voor pastoriefonds. N. H. KERK BESOIJEN Zondag 5 februari 1961. 10 uur v.m. en 6.30 uur n.m.: Ds. J. Vink. N. H. KERK BAARDWIJK Zondag 5 februari 1961. 9 uur v.m.: Eerwaarde Heer A. Paauwe van Voorburg (Z.-H.) GEREFORMEERDE KERK Zondag 5 februari 1961. Willem van Oranje College: 10 uur en 4.30 uur: Ds. W. B. v. d. Meulen. SINT CLEMENS BIBLIOTHEEK BAARDWIJK Zaterdags: 16.00 u.47.00 u. Zondags: 12.00 u.43.00 u. Luxe dozen bonbons IN MEMORIAM GERARD VERWIEL Ter vervollediging van het „in memoriam", dat wij in ons vorig nummer wijdden aan de nage dachtenis van de heer Gerard Verwiel, zij nog vermeld dat H. M. de Koningin zijn verdiensten voor de gemeenschap beloonde met de toekenning van de onder scheiding van ridder in de orde van Oranje Nassau. De heer Verwiel was tevens ridder der Societas Studiosum Vesta te Amsterdam. JAN KOOLEN 25 JAAR DIREC TEUR VAN HET KERKKOOR DER ST. ANTONIUSPAROCHIE Hartelijke huldiging door bestuur en leden. De jaarvergadering van het r.k. kerkkoor van de parochie van St. Antonius, die in café v. Beers in de St. Antoniusstraat werd ge houden, kreeg na afloop van het huishoudelijk gedeelte wel een heel bijzonder feestelijk tintje. Het was n.l. 25 jaar geleden dat de heer Jan Kooien benoemd werd tot directeur van bovenge noemd zangkoor. Het was voor de vice-voorzitter van het koor, de heer Th. de Vaan, een buiten gewoon aangename taak, nu pas toor Lam door omstandigheden niet aanwezig kon zijn, de jubila ris te mogen huldigen. Hij deed dit op prettige wijze door op de eerste plaats de heer Kooien als directeur te huldigen en op de tweede plaats als vriend. „Door uw grote muziektechnische kwa liteiten heeft de parochie van St. Antonius een goed koor gekre gen. Wij zijn u dankbaar voor hetgeen u in die 25 jaren voor uw koor hebt gedaan, maar naast een prima directeur waart gij ook een goed vriend. Een vriend, die altiid klaar stond en nog staat, een vriend waar men van op aan kan. Ook hiervoor danken alle zangers van St. Antonius u uit de grond van hun hart en wij wen sen u niet alleen geluk met uw zilveren jubileum, doch we ho pen tevens dat u nog vele jaren onze eminente directeur en onze goede vriend zult blijven." Als stoffelijk bewijs van waar dering en vriendschap bood de heer de Vaan namens het gehele koor enkele boekwerken aan, o.a. een groot opera-boek van de hand van de bekende operaken ner Leo Riemens. De echtgenote van de jubilaris deelde, al was zij niet aanwezig, in de hulde. Haar werden fraaie bloemen thuisbe zorgd. COLLECTE KERKENBOUW De collecte voor de Kerken bouw heeft 1.1. zondag in de Sint Antoniusparochie 409.04 opge bracht. Zoals het zich op 't ogenblik laat aanzien (alle parochies zijn nog niet binnen) zal de collecte in het bisdom Den Bosch iets meer opbrengen dan 't vorig jaar maar niet voldoen aan de gestel de verwachtingen. H. VAN HERWIJNEN Hierna werd een brief van pas toor Lam voorgelezen, waarin Z.Eerw. mededeelde dat hij graag deze huldiging had bijgewoond, hetgeen hem echter door omstan digheden niet mogelijk was. Pas toor Lam betuigde in zijn schrij ven echter zijn erkentelijkheid aan de heer Kooien voor de stich ting en de wiiding die gedurende 25 jaar in de kerk van St. Anto nius zijn gebracht en danktè de jubilerende directeur voor de gro te nauwgezetheid en de toewij ding die deze steeds heeft be toond. Kapelaan Kraanen, die bij de huldiging aanwezig was, feli citeerde de heer Kooien op de eerste plaats met zijn zilveren ju bileum en tevens met het feit dat hij geen 30 mensen onder zich heeft staan, maar 30 vrienden naast zich. Op zijn eigen bescheiden wijze, doch zeer getroffen, dankte de heer Kooien mede namens zijn echtgenote voor deze hartelijke huldiging en voor de waardevolle geschenken, doch 't meest dank baar was hij voor de betoonde vriendschap van de leden van het zangkoor, een vriendschap, die in het verleden is gebleken hecht en sterk te zijn. Ook wij bieden Jan Kooien gaarne onze gelukwensen aan met zijn zilveren jubileum als di recteur van het r.k. zangkoor van Sint Antonius en hopen dat dit koor nog vele jaren zal kunnen profiteren van de grote capaciteiten van de heer Kooien als directeur, maar tevens van zijn grote gaven van geest en hart. H. VAN HERWIJNEN KINDERFILM EN CABARET Onlangs deelden wij de Cabaret avond mee, die door de „Gloria"- Margarinefabriek wordt georgani seerd. Welnu, in een advertentie el ders in dit blad, worden bijzonderhe den over deze avond vermeld. Woensdag 8 februari om 2 uur zal in de Gecroonde Leersse een kinder film gedraaid worden en 's avonds om 8 uur heeft een cabaret plaats. De entree is bepaald op de inleve ring van het vereiste aantal Gloria- kopjes, waarvoor de melkhandelaar alle inlichtingen geeft. Op vrijdag 10 februari zal dit ca baret in Kaatsheuvel optreden in de Gildenbond, eveneens om 8 uur. FINALEWEDSTRIJDEN. Persoonlek kampioenschap 2e kl. libre district Waalwijk. De finalewedstrijden om het persoonlijk kampioenschap 2e kl. libre, die in het afgelopen week end in de zaal van de B.V. Ons Genoegen (Jac. Passier) zijn ge- j speeld en waarvan we de uitsla gen reeds plaatsten in onze vori ge editie, zijn in alle opzichten 'n groot succes geworden. Op de eerste plaats is dit te danken aan de perfecte organisatie door de B.V. Ons Genoegen, op de tweede plaats aan het prima materiaal en op de derde, doch niet minst belangrijke plaats aan de buiten gewoon prettige en sportieve wij ze waarop deze wedstrijden zijn gespeeld. Zoals we reeds mede deelden, werd de heer H. de Jong van Nooit Volleerd kampioen, waarmede de districtsvoorzitter, de heer Tom Burmanje, hem har telijk feliciteerde. Het verheugde de voorzitter uitermate, dat met de kampioen nog drie deelne mers, n.l. M. Slaats van BSV, M. Emmers van Centraal en A. Ha mers van 't Zwaantje eveneens Eromoveren naar de le klasse, 'n ewijs dat er in deze finalewed strijden goed is gespeeld. Geen der spelers kwam b.v. in aanmer king voor een halve degradatie. Doch het meest drukte de heer Burmanje zijn vreugde uit over de prettige sfeer, die er geduren de de wedstrijddagen heeft ge heerst. Iedere deelnemer heeft zich voor de volle honderd pro cent gegeven zonder daarbij ook maar een enkele maal de vriend schap, doch vooral de sportiviteit uit het oog te verliezen, iets waar het jammer genoeg bij dergelijke wedstrijden nog wel eens aan ontbreekt. Hij dankte alle spe- LEVENSSTANDAARD In uw laatste blad staat onder het hoofd: „De uitvoer is de hef boom voor onze welvaart" o.a.: „Wie zijn ogen tijdens zo'n reisje (buitenlands) de kost heeft gege ven, zal hebben geconstateerd, dat de levensstandaard over de grenzen aan de onze superieur is. Zwitsers en Westduitsers kun nen zich veelal meer veroorloven dan Nederlanders." Ik meen de volledige juistheid van deze stel ling voorshands te moeten be twisten. De indruk die ik althans bij zo'n reisje kreeg, lag in de te genovergestelde richting. Als ik zag hoe b.v. daar de vrouw van 's morgens tot 's avonds op het land stond te zwoegen, dacht ik bij me zelf: Ook hier moet heel wat gedaan worden om het hoofd boven water te houden. Wel is geloof ik waar, dat je met de hol- landse gulden het meeste in Hol land doen kunt. Het lijkt mij niet onaardig ook deze, zij het een aanvankelijke, indruk in de ko lommen van uw blad weer te ge ven. Abonnee Junghans, Kienzle, Mauthe Iers daarvoor namens het gehele bestuur en hij hoopte dat de ge promoveerden ook in de le klas een goed figuur zullen slaan en dat de overigen bij een volgende gelegenheid meer succes zullen ebben. De voorzitter reikte hierna aan de kampioen de bondsmedaille uit met het daarbij behorende di ploma en van hem hoopte dhr. Burmanje, dat hij het district Waalwijk op de gewestelijke kampioenschappen waardig zal vertegenwoordigen. De organise rende vereniging dankte hy voor de prachtige organisatie, mevr. Passier voor het beschikbaar stellen van haar prima materiaal en de aanwezigen voor hun be langstelling. Namens de B.V. Ons Genoegen bood de heer Cor v. d Sanden de' kampioen bloemen aan, die deze op zijn beurt via de districts- voorz. voerhandigde aan mevr. Passier voor haar goede zorgen voor alle spelers gedurende de wedstrijddagen. Hierna kreeg elk der spe lers van de heer Jan Passier een doos sigaretten in ontvangst te nemen, die hij met een kort doch hartelijk woord aan de heren overhandigde. André Hamers was de tolk van de deelnemers toen hij op de hem ei?en prettige wijze de kampioen gelukwenste en nem namens alle deelnemers eveneens een roker tje aanbood en namens allen nog maals het publiek dank bracht niet alleen voor zijn belangstel ling, doch ook voor de correcte wijze waarop zij deze wedstrijden gevolgd hebben. De voorzitter sloot met 'n kort woord, waarmede het einde was gekomen van deze finalewedstrij den, die een reclame zijn gewor den voor de biljartsport in het algemeen en voor die van 't dis trict Waalwijk in het bijzonder. Zondagsdienst. Vanaf zaterdagmiddag 3 uur tot maandagmorgen 8 uur, uit sluitend voor spoedgevallen. Dienst: Dr. v. d. Wouw. Carnaval. Carnaval 1961 belooft voor Drunen een echt volksfeest te worden. Er is de laatste weken druk vergaderd door de Raad van Elf, de organisatoren en de di verse groepen en carnavalsvere nigingen. Hieruit is een program ma naar voren gekomen, dat er op wijst dat het met carnaval in Drunen, dan drie dagen Dwer genrijk, er echt vrolijk naar toe zal gaan. Wie met carnaval in Drunen geen leut en plezier heeft is z'n eigen schuld. Zondagmid dag wordt Prins Dwerg I aan de remise met veel tam-tam en ver toon afgehaald, waarna hij op 't gemeentehuis voor drie dagen 't bestuur zal overnemen. Als Prins Dwerg I, heerser over Duin, Dwerg en Scheet en toebehoren de landerijen, zal de Prins direct daarna met de onthulling van Mina het afvuren van Het Ka non het sein geven voor drie da gen pret en leut. De Prins zal op de eerste dag nog een rondgang maken door zijn rijk en in de avonduren zal hij diverse gele genheden gaan bezoeken, uiter aard met zijn gevolg en hofkapel. Ook de jeugd wordt dit jaar weer niet vergeten. Op maandag is er namelijk een grote kinder optocht, waaraan alle school- faande kinderen kunnen mee- oen, uiteraard gecostumeerd- De mooiste groepen krijgen een mooie prijs en na afloop is er in de Hoge Braken een kinderfeest met tractatie. Voor de kinderop- tocht kunnen de kinderen zich opgeven bij G. v. Gorcum, Stati onsstraat en J. v. d. Wiel, Toren straat. Maandagavond zal Prins Car naval met zijn raad en de diverse eroepen de gelegenheden bezoe ken en op dinsdagavond zal de prijsuitreiking plaats vinden aan deze groepen. Zoals bekend is er voor Drunen ook een speciaal carnavalslied, waarvan de tekst huis aan huis zal bezorgd wor den. Op dinsdag om 11 uur wordt de Carnaval in Drunen besloten met de verbranding van Mina. Uniformen voor Harmonie Drunen. Bij de fusie van de harmonieën in Drunen is met de geboorte van de Harmonie Drunen schijnbaar bij de leden en het bestuur van dit korps de behoefte ontstaan er nu eens een harmonie van te ma ken Drunen waardig. Er is nu één harmonie en dat is de harmonie van Drunen, wat op zijn beurt inhoudt dat de gehele gemeen schap het zich als een eer zal aanrekenen dat bij deze harmo nie alles in orde is. Het is Dru- nen's Harmonie, onze Harmonie. Bij de grote plannen die het be stuur heeft, nl. drumband, jeugd- harmonie en het in uniformen steken van het gehele korps zal men al wel stilzwijgend er van zijn uitgegaan dat de inwoners van Drunen het bestuur bij de verwezenlijking van haar plan nen zullen willen steunen. Deze week heeft de Harmonie Drunen haar eerste grote actie aangekon digd voor de uniformen. Voor de aanschaffing van uniformen zijn 10.000.nodig. Daarom start men naast de grote donateursac tie met een andere actie. Men kan 3.—, 5.—, 10.— en 25.- storten op giro no. 97461 bij de Boerenleenbank te Drunen naast afzonderlijke eenmalige giften, terwijl ook nog de mogelijkheid bestaat om een volledig costuum voor 152.50 of een jas voor 80.of een broek voor 60. of een pet voor 12.50 te schen ken. In ieder geval rekent men er op dat Drunen de harmonie aan kleedt. Geslaagd. Voor praktijkdiploma typen slaagden te Tilburg de dames Jo v. Lochten te Drunen, Thea v. d. Wenden en Ria'de Vaan te Vlij men en Jeanne v. Mierlo te Haar steeg. Zij genoten hun opleiding bij ae Eerw. Zusters te Drunen. R.K. Vrouwengilde. Voor leden van het r.k. Vrou wengilde en verdere belangstel lenden zal Manus Willemsen maandagavond in de foyer van de Hoge Braken een lezing geven over muziek onder de titel „Hoe leer ik mijn kinderen naar mu ziek luisteren". Agenda. Vrijdag 3 februari. 8 uur schietavond BOS. 8.30 uur dansles Hoge Braken. Zaterdag 4 februari. 8 uur „De hel van Birma", 14 jaar, Hoge Braken. Zondag 5 februari. 11.15 uur r.k. Bibliotheek Ho ge Braken. 11.30 uur repetitie harmonie Drunen, zaal gez. Elshout. 11.30 uur ledenvergadering St. Hubertusgilde, gez. Elshout. 4 uur „De hel van Birma" 14 jaar, Hoge Braken. 0.15 en 8.30 uur „Tarzans vij anden", 18 jaar, Hoge Braken. 7.30 uur Instuifavond Hoge Braken. Maandag 6 februari. 7.30 uur Middenstandscursus r.k. Jongensschool. 4 uur balletles Hoge Braken. 8 uur dansles, gez. Elshout. 8 uur r.k. Vrouwengilde, voor lichtingsavond Hoge Braken. 8 uur vergadering Raad van Elf, Hotel Royal. Dinsdag 7 februari. 7.30 uur hobbyclubs Hoge Bra ken. 7 uur trainen DVC 8 u. repetitie ONA Hotel Royal Woensdag 8 februari. 8 uur feestavond OOO in zaal gez. Elshout. 8 uur feestavond Prins Bern- hard, Hotel Royal. 8 uur „Tarzan's vijanden", 18 jaar, Hoge Braken. Donderdag 9 februari. 7.30 uur middenstandscursus r.k. Jongensschool. Vrijdag 10 februari. Sociëteit Duin Dorst in Hotel Royal. „DE HEL VAN BIRMA" Deze oorlogsfilm onder de sobere en beheerste regie van Val Guest moet tot de beste gerekend worden welke er over de strijd in Azië in da tweede wereldoorlog zijn gemaakt. Het is een aangrijpend, boeiend en zeer gevoelig verhaal in even sobere als suggestieve filmbeelden. Een groep Britse soldaten is het De tcho van het Zuióen Tel. 3071, Grotestr. 327, Waalwijk tropT* k APARTE DESSINS Stationsstraat 78, Telefoon 3195 Waalwijk Stationsstraat 78, Telefoon 3195 Waalwijk

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 9