waalwijkse en UnqstRAatse couraiu Begrotingsdebat in teken van woningbouw SPRANG-CAPELLE KRIJGT BETERE BUSVERBINDING W. TIMMERMANS ZONEN Assurantiën op elk gebied VLIJMEN VERWACHT DIT JAAR 10.000 ste INWONER Belangrijke kredieten voor straatverbetering en beplanting Nieuwe telefooninstallatie voor gemeentehuis li 'n v. MAAREN's BRIL WAALWIJK Jaarrede burgemeester van Prooljen Woningnood hoger dan ooit Gemeenteraad Sprang-Capelle Blijf „KNAP" en zie „BETER" met Ondanks de bouw van 1 25 woningen steeg de woningnood MAANDAG 6 FEBRUARI 1961 84e JAARGANG No. 11 De tcho van het Zuióen Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij W Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" Voordat de gemeenteraad van Sprang-Capelle vrijdagavond overging tot de behandeling van het belangrijkste jaarstuk, de begroting, sprak burgemeester M. van Prooijen de gebruikelijke jaarrede uit, waarin hij een brede terugblik wierp op het jaar 1960. Het programma voor het jaar 1961 kwam vooral later bij de behandeling van de gemeentebegro ting aan de orde. Een prettig geluid in deze jaarrede was o.m. de mededeling, dat de pogingen van het gemeentebestuur om betere verbindingen te krijgen succes hebben gehad. De B.B.A. heeft namelijk toegezegd, dat m.i.v. de zomerdienstregeling 1961 de busdienst (lijn 22) 's-Hertogenbosch-La- ge Zwaluwe om de twee uren door de woonkernen van de gehele ge meente zal rijden. LOOP DER BEVOLKING Met betrekking tot de loop der bevol king merkte burgemeester van Prooijen op, dat 1960 een geboorte-overschot, maar he laas ook een vertrek-overschot te zien ge geven heeft. Op 1 januari 1960 bedroeg het aantal inwoners6263 Er werden 140 kinderen geboren en er vestigden zich 142 personen in onze ge meente; alzo een vermeerdering van 282 Het aantal overledenen bedroeg 50 en er vertrokken 220 personen; derhalve een vermindering van 6545 270 zodat het aantal inwoners op 1 jan. 1961 bedroeg 6275 Het aantal in 1960 voltrokken huwelijke bedroeg 48. BRANDWEER Veel lof had de burgemeester voor de brandweer. „Het is mij een behoefte om van deze plaats onze vrijwillige brandweer grote lof en dank te brengen voor hun snel, gerouti neerd en doelmatig optreden en voor de vele tijd, die de leden der brandweer aan oefenavonden willen geven. Dit is gemeen schapszin van de beste soort I Daarom durf ik bepleiten, dat uw Raad in de naaste toekomst een krediet voor uni formen voor onze brandweer in welwillende overweging zal nemen, opdat onze mensen bij brandweerwedstrijden in hun overall tussen al die geüniformeerde korpsen niet 1 min of meer een vreemde noot vor- De verwezenlijking van de brandweer garage annex garage gemeentewerken, waartoe U in 1960 de nodige gelden vo teerde, wacht nog steeds op de Rijksgoed keuring. Uw college moge zich er van overtuigd houden, dat Burgemeester en Wethouders diligent zullen blijven om dit project in 1961 te realiseren. Als gevolg van de vrees voor overbesteding worden Rijksgoedkeuringen voor dit soort objecten slechts mondjesmaat uitgereikt. VERKEERSVEILIGHEID Met het oog op het grote aantal ver keersongevallen merkte de burgemeester op, dat aan de verkeersmentaliteit nog wel iets te verbeteren valt. In dit verband moge ik, mijne heren, over Uw hoofden heen nog eens een beroep doen op onze wielrijders en bromfietsers om toch vooral uiterst rechts te rijden en gebruik te maken van de rijwielpaden, welke door de gemeente zijn aangelegd. Nog steeds maken grote aantallen weggebruikers daarvan geen ge bruik. VERKEERSVERBINDINGEN Verheugend was de mededeling over de verkeersverbindingen. Tot nog toe rijden de bussen der BBA niet door de bebouwde kommen en de woonkernen van onze ge meente, zulks tot groot ongerief van onze ingezetenen, die grote afstanden naar de bushalten moeten afleggen, aldus de burge meester. „Meer dan 2/3 gedeelte onzer bevolking woont op grote afstand van de route van Je lijndienst naar Lage Zwaluwe en 's-Her- togenbosch, terwijl onze inwoners juist op deze lijnen het meest zijn aangewezen. Tot mijn grote vreugde kan ik U mede delen, dat onze pogingen om betere ver bindingen te krijgen succes hebben gehad. De directeur van de BBA heeft mij woens dagmiddag 1.1. in een mondeling onderhoud toegezegd, dat m.i.v. de zomerdienstrege ling 1961 de busdienst (lijn 22) 's-Herto- genbosch-Lage Zwaluwe v.v. om de twee uren geheel door onze woonkernen zal rij den. De bus komt dan vanaf Waalwijk naar Sprang, stopt dan juist voorbij de N.H.- ■terk bij de hoek Torenstraat - dus zeer gunstig voor het bejaarden-centrum - rijdt dan via de Kerkstraat-v. d. Duinstraat ■Raadhuisstraat-Heistraat en Wendelnesse- wg weer naar de Waspiksedijk en omge keerd. Op die route zal de bus verder stop pen vóór het gemeentehuis, bij het Brugge tje. bij café Pruijssers en tenslotte weer bij het wachthuisje bij Cové. Overigens blijft lijn 22 om het andere uur de huidige route Waalwijk - Labbegat Capelle volgen, terwijl ook de lijndiensten 36 en 24 ongewijzigd gehandhaafd blijven. Ik ben de BBA dankbaar voor deze in het uitzicht gestelde verbetering, die onze in woners ongetwijfeld zullen toejuichen." UITGEVOERDE WERKEN Verder memoreerde de burgemeester de volgende in 1960 uitgevoerde werken: de aanleg van de zijstraat aan de noord- tijde van de H. Chabotstraat; 4 woonstraatjes aan de Jan Jannenstraat; ue Hendrikstraat en de Emmastraat; In de Molenstraat werd het trottoir door getrokken. De Oudestraat werd verfraaid met een groenstrook, terwijl de Binnenha ven te Capelle werd gedempt, omgeven door een trottoir en van plantsoen voorzien. Met de uitbreiding en verbetering van de straatverlichting werd weer een grote stap in de goede richting gedaan. In het voorjaar 1961 zal de uitbreiding en verbetering der openbare verlichting aan de Tilburgseweg, in het uitbreidingsplan Sprang, het uitbreidingsplan tegenover het gemeentehuis, de Julianalaan en de Burg. Vermeulenstraat in uitvoering worden geno men, terwijl Burgemeester en Wethouders hopen in 1961 voorstellen te kunnen doen voor de laatste fase van de openbare ver lichting de nodige gelden uit te trekken. De restauratie van de molen te Sprang werd voltooid, terwijl anderzijds ook de ge meentelijke toren op de N.H. Kerk te Ca pelle werd hersteld en geschilderd. De verbetering van de Hoofdstraat en de Jan de Rooijstraat is thans rond. Vertrouwd wordt dat in het a.s. voorjaar de uitvoering ter hand kan worden genomen. De aanleg van de verbindingsweg tussen de Hoofdstraat en de nieuwe provinciale weg door de Langstraat werd in 1960 door Ged. Staten goedgekeurd en zal gelijktijdig met de nieuwe provinciale weg worden aan besteed. De demping van de waterloop langs de Julianalaan heeft veel overleg met de Pro vinciale Waterstaat gevorderd, doch thans is overeenstemming omtrent de technische kant van deze zaak bereikt, zodat Burge meester en Wethouders op korte termijn - nadat nog enige besprekingen met belang hebbende eigenaren en het Waterschap zul len zijn gehouden - een gewijzigd plan ho pen te kunnen voorleggen. Onderwijs. In 1960 zijn ten behoeve van het onder wijs belangrijke uitgaven gedaan. Verheugend was, dat in 1960 de dreigen de opheffing van de landbouwschool kon worden afgewend, terwijl de thans in ge bruik zijnde lokalen dier school door Uw college grondig werden opgenapt. Nadat in februari 1960 de eerste steen voor de nieuwe landbouwhuishoudschool door oud-burgemeester Smit is gelegd, zal binnenkort het nieuwe fraaie schoolgebou-.v in gebruik kunnen worden genomen, waar door het aanzien van onze gemeente zal worden verrijkt. Met het grondwerk voor de nieuwe bij zondere ulo-school is nog op de valreep van 1960 begonnen. Het is te hopen dat nog in 1961 de leerlingen van de ulo-school hun definitieve huisvesting zullen kunnen be trekken, die zeker als een aanwinst voor de gemeente mag worden beschouwd. Recreatie. Ook ten aanzien van de actieve recreatie werd in 1960 door de raad in positieve zin gewerkt. De aanleg van het sportterrein in Sprang was ultimo 1960 in een ver gevorderd sta dium van uitvoering. Met de verdere uitbouw van het terrein wordt voortgegaan, terwijl verwacht mag worden, dat 1961 de voltooiing zal brengen, inclusief de bouw van de reeds door U aan genomen kleedkamers. Te Capelle kon HNC een verbeterd sport terrein in gebruik nemen, terwijl zowel Wit- Zwart als HNC ingenomen waren met het gereed komen van de nieuwe kleedlokalen. Het sportterrein van SSC wordt dezer da gen voorzien van afrastering. De wandelsport blijkt een steeds grotere aantrekkingskracht te krijgen, waarvoor de in juli 1960 gehouden J. H. de Rooij-mars een goed propaganda-middel is gebleken. Het aan de Vereniging van Nederlandse Gemeenten gevraagde advies voor een zwembad is nog niet ontvangen. Hier zal op spoed worden aangedrongen, opdat de voor bereidingen voor een zwembad, dat zeker urgent moet worden geacht, in 1961 ter hand zullen kunnen worden genomen. In 1960 werden ook de acties ingezet om pl.m. f 25.000 uit de particuliere sector bij een te brengen ten einde te voldoen aan de voorwaarde ter verkrijging van Rijkssubsi die in de stichtingskosten van een dorps huis. Verheugend is, dat reeds pl.m. ruim f 13.750.- is ontvangen of toegezegd. In 1961 worden deze acties voortgezet, terwijl besprekingen met vertegenwoordigers van het Ministerie van Maatschappelijk Werk voedsel geven aan de verwachting, dat wel licht nog in 1961 met de bouw van het dorpshuis zal kunnen worden begonnen. De speeltuinen hopen Burgemeester en Wethouders tijdig voor het zomer-seizoen gereed te hebben. Getracht zal worden voor het beheer van deze speeltuinen te komen tot oprichting van speeltuinverenigingen door de belanghebbende ouders. V olkshuis vesting. „De woningnood is ook in 1960 de groot ste zorg geweest en dit probleem hebben wij meegenomen naar 1961. De woningnood is hoger dan ooit", aldus de burgemeester. Ondanks dat in 1960 101 bouwvergun ningen werden verleend, kon maar een ma tig aantal woningen aan de woningvoorraad worden toegevoegd. In 1960 kwamen gereed 4 woningwetwoningen; 6 particuliere woningen bestemd voor verhuur en 12 particuliere woningen, bestemd voor eigen bewoning, terwijl ultimo 1960 6 par ticuliere woningen in aanbouw waren en nog 15 premieaanvragen, betrekking heb bende op 30 woningen, op een ministeriële premie-beschikking wachten. Jammer is het, zeer jammer, dat niet veel meer ingezetenen gebruik hebben gemaakt van de faciliteiten, neergelegd in de beken de gemeentelijke brochure „Ook voor U een eigen woning" en niet zelf gebouwd hebben. Want alleen de particuliere bouw kan de woningzoekende uit het slop van dc woningnood brengen. Verscheidene zien dat nu in, maar gelet op het grote aantal in Noord-Brabant ingediende premie-aanvra gen kan het nu wel geruime tijd duren vooi premie wordt toegekend. Dat neemt echter niet weg, dat ik iedere woningzoekende, die daartoe maar enigszins in staat is, uit volle overtuiging in zijn eigen belang toeroep: „Bouwt zelf71. „U vormt bezit en Uw in Uw woning belegde spaargelden zijn niet aan waarde daling onderhevig." Burgemeester van Prooijen sprak de hoop en het vertrouwen uit, dat Sprang-Capelle zal delen in het aan de provincie Noord- Brabant toegewezen contingent van 730 wo ningen, te bouwen door woningbouwcorpo raties met zekere garantie van de gemeen te, in die gemeenten waar de particuliere bouw slechts moeizaam op gang komt. Voorts zal wellicht ook enige doorstro ming mogelijk blijken, wanneer de 26 be jaarden-woningen in gebruik kunnen wor den genomen. Economische aangelegenheden. In 1960 werd de haven te Capelle aan gedaan door 99 schepen met een tonnage van 15336 en de haven te Labbegat door 47 schepen, tezamen metende 4224 ton. In 1960 werd gestart met het agrarisch streekverbeteringsplan. dat de agrarisch» bevolking veel profijt zal brengen. Tevens werd begonnen met het verzamelen van het materiaal voor de samenstelling van het so ciologisch rapport. Het is een verheugend teken, dat in 1960 eigen ingezetenen tot aankoop van industrie terrein overgingen. Het industrie-terrein is nu bijna uitgegeven, zodat in 1961 tot aan koop van gronden tot uitbreiding van het industrie-terrein moet worden overgegaan. Tenslotte zegde de burgemeester de wet houders, de raadsleden en het gehele ge- meentepersoneel dank voor de medewer king, de samenwerking, de harmonie en de toewijding, waarmee zij voor de belangen van de gemeente hebben gewerkt. De behandeling van de gemeentebegroting 1961 vormde vrij dagavond het belangrijkste punt in de vergadering van de ge meenteraad van Sprang-Capelle. Breedvoerig en veelzijdig was het debat rond het gemeentelijk huishoudboekje overigens niet, want het beperkte zich tot een overigens weinig vreugde volle beschouwing over de woningbouw, die evenals in zovele andere gemeenten ook in Sprang-Capelle maar niet tot bloei kan komen. Het was vooral de heer Genuit die zijn ontstem ming te kennen gaf over de gang van zaken in de woning bouw of beter: in de verdeling van het woningcontingent. leid. Voor de woningbouw in de ge meente Sprang-Capelle wordt door de overheid niets gedaan, aldus de heer Genuit, die verder sprak van een onrechtvaardige verdeling van het woningcontingent. Het is de plicht van de gemeente om de over heid op deze onrechtvaardigheid met klem en telkens weer te wijzen. In Noordbrabant gaat het contin gent woningwetwoningen voor 90 procent naar de 10 grote gemeen ten, de rest gaat naar de overige ge meenten. De heer Genuit wilde zelfs de minister uitnodigen om de woningsituatie in Sprang-Capelle eens te komen bekijken. Verder betreurde spr. het, dat de aula op de begraafplaats te Sprang vrijwel niet gebruikt wordt en dus renteloos staat. Hij stelde voor om de grafrechten te verhogen, waar bij dan het gebruik van de aula is inbegrepen. Ten slotte drong de heer Genuit aan op het aantrekken van nieuwe industrie en daarvoor de nodige faciliteiten te scheppen. De heer de Raat deelde de visie van de heer Genuit op de gang van zaken in de woningbouw. Verder wees hij op de zeer slechte toestand van de weg bij „Achter de Hoven" en aan de Vaartkant en op de on houdbare situatie bij een aantal noodwoningen, waar bij harde wind de regen door de vensters naar bin nen slaat. Ten slotte drong de heer de Raat aan op uitbreiding van de noodwoningen, waartoe destijds is besloten. Deze eerste vergadering van het jaar 1961 werd geopend met de jaar rede van burgemeester v. Prooijen, die elders in dit blad uitvoerig is weergegeven. In deze rede verwel komde de burgemeester in het bij zonder de heer Ros, die na een lang durige ziekte weer voor het eerst in de vergadering aanwezig was. Na mens de raad sprak de heer Ros 'n woord van dank op de rede van de burgemeester. De commissie tot wering van schoolverzuim werd in haar geheel herbenoemd, bestaande uit de le den: L. Poldervaart, H. J. O verweel, J. W. Genuit, P. van der Schans en J. Rosenbrand Nzn. Goedgekeurd werd de begroting 1961 van de Gemeentelijke Instel ling voor Maatschappelijke Zorg. De heer Kuijsten, voorzitter van de ze instelling, gaf een nadere toe lichting op deze begroting, die in inkomsten en uitgaven sluit met 'n bedrag van 45.430.hetgeen neerkomt op een bedrag van ca. f 7.50 per inwoner. Als sluitpost is in deze begroting een gemeentelijke subsidie van 31.500.opgenomen. ONRECHTVAARDIG De algemene beschouwing over de gemeentebegroting 1961 werd geopend door de heer Genuit, die eerst uiting gaf aan zijn waardering voor de uitstekende samenstelling en verzorging van de begroting. Ook het programma voor 1961 had geheel zijn instemming. Zonder meer ontstemd was de heer Genuit echter over het door de overheid gevolgde woningbouwbe- De heer de Bie wilde over de kwestie van de noodwoningen nog wel iets zeggen in besloten verga dering. De heer Minnaard was van me ning, dat raen de mensen het ge bruik van de aula niet verplichtend kon stellen. In zijn antwoord wees de voor zitter er op, dat de gemeente met betrekking tot de bouw van wo ningwetwoningen maar heel weinig kan doen en anderzijds is het voor Ged. Staten ook heel. moeilijk om het beschikbare contingent zodanig te verdelen, dat elke gemeente te vreden is. Wel betreurde de voor zitter het, dat indertijd de continu- bouwcontracten goedkeuring heb ben verkregen. Hierdoor zijn ande re gemeenten inderdaad benadeeld. Anderzijds vond de voorzitter het ook jammer, dat er in de gemeente niet meer premie-aanvragen voor eigen woningbouw zijn binnenge komen, want in de premiebouw zal toch de oplossing van de woning nood gezocht moeten worden. Ove rigens zijn er bij de Provinciale Directie van de Volkshuisvesting al veel meer premie-aanvragen bin nengekomen dan er voor dit jaar aan premie-bouw gegeven kan wor den. De voorzitter was van mening dat bij de toekenning van deze pre mies die gemeenten voorrang zou den moeten hebben, die een kleine toewijzing woningwetwoningen ont vangen. Met nadruk zegde de voor zitter toe, dat het gemeentebestuur alles in het werk zal stellen om meer woningen voor de gemeente te krijgen, in het bijzonder van de 730 woningen, waarvan in de jaar rede van de burgemeester sprake is. De heer Genuit noemde het hier na toch wel ergerlijk, dat de ge meente moet bidden en smeken voor een vervangend contingent voor de 2 noodwoningen, welke in het belang van de provincie (ver bindingsweg tussen Hoofdstraat en nieuwe provinciale weg) moeten worden gesloopt. De voorzitter vond dit inderdaad beschamend. Ten slotte verklaarde de voorzitter met betrekking tot de woningbouw, dat het gemeentebestuur zal trachten om enkele aannemers te animeren tot particuliere woningbouw, waar voor z.i. in de gemeente zeker be langstelling bestaat. Overigens wil de de voorzitter toch wel een kleine correctie aanbrengen op de uitla ting van de heer Genuit t.a.v. de verdeling van het contingent wo ningwetwoningen. De voorstelling van zaken, dat 10 gemeenten in Brabant 90 procent van dit contin gent ontvangen, is wel wat overdre ven. Er zijn in Brabant 14 continu- bouwgemeenten en met de 126 an dere gemeenten zit Sprang-Capelle in hetzelfde schuitje. De voorzitter zei geen voortzetting van de conti- nubouw-contracten te verwachten. De voorzitter betreurde de gerin ge belangstelling van de mensen voor het gebruik van de aula op de begraafplaats te Sprang. Deze kwes tie heeft de aandacht van het ge meentebestuur en zal binnenkort kort met een begrafenisonderne ming besproken worden. Het aantrekken van meer indus trie is voor de gemeente een niet eenvoudige zaak. Op de eerste plaats kan Sprang-Capelle geen fa ciliteiten verlenen, omdat de ge meente geen ontwikkelingsgebied is en op de tweede plaats is er het gebrek aan arbeidskrachten en aan woonruimte. De situatie van de noodwoningen zal zo spoedig mogelijk bekeken en verbeterd worden, aldus de voor zitter. Na deze besprekingen wenste geen der raadsleden een hoofd- stuksgewijze behandeling van de begroting. De begroting werd onge wijzigd vastgesteld. OVERIGE PUNTEN De overige punten gingen in snel treinvaart onder de hamer door. Vastgesteld werden de bedragen ex artikel 55bis en artikel 101, 5e lid, der lager onderwijswet 1920. Goedgekeurd werd een krediet voor de aanschaffing van leer- en hulp middelen t.b.v. de openbare lagere school. De Vereniging voor r.k. Ge zinsvoogdij en Patronage te Den Bosch ontving voor het jaar 1961 'n DEN BOSCH, Vughterstraat 25 TILBURG, Markt 32 BREDA, Nw. Ginnekenstraat 23 subsidie van 120.en de Noord brabantse Vereniging „Het Groene Kruis" een subsidie van 600. Voor de verbetering van de Pool- sestraat werd een krediet beschik baar gesteld van 48.000.voor de doortrekking van de Burg. Meijerstraat naar de Kerkstraat 'n bedrag van 18.500.voor de aanleg van trottoirs in de Margriet straat, Irenestraat en Marijkestraat een bedrag van 1950.en voor het planten van bomen langs diver se wegen een krediet van 4000.-; voor de aanschaffing van een auto matische telefooninstallatie voor het gemeentehuis met twee lijnen 'n bedrag van 5760.en ten slot te voor de aanschaffing van een foto-kopieer-apparaat een bedrag van 1000.Ook ging de raad ak koord met het voorstel tot het aan vaarden van de muziekkiosk op de Binnenhaven te Capelle alsmede met het aanbrengen van verbete ringen daaraan tot een bedrag van 950.—. Het slot van deze vergadering was de goedkeuring van een aantal be grotingswijzigingen, waaronder een bedrag van 96.704.voor de bouw van 6 woningwetwoningen (contin gent 1960) door de fa. Bakker. Met de bouw van deze woningen zal op 13 febr. a.s. een aanvang worden gemaakt. Hierna bleef de raad in besloten vergadering bijeen. JAARREDE BURGEMEESTER HOEFNAGEL Burgemeester rar. Hoefnagel heeft in de eerste vergadering van de gemeenteraad der gemeente Vlijmen in 1961 zijn gebruike lijke jaarrede uitgesproken, waarin hij in vogelvlucht een overzicht gaf van de be langrijkste activiteiten in 1960 en daarnaast in 'grote lijnen het program voor 1961 aan stipte. BEVOLKING De bevolkingsstatistiek over 1960 geeft het volgend beeld 31 dec. 1959 4966 m. en 4602 vr., totaal 9568 zielen; geboren werden in 1960 121 m. (v.j. 112) en 99 vr. (v.j. 136), totaal 220 (v.j. 248) personen; er vestigden zich in '60 176 m. (165) en 203 vr. (180) totaal 379 personen (345; overleden in 1960 25 m (31) en 26 vr. (27) totaal 51 personen (58) en er vertrokken in 1960 161 m. (115) en 174 vr. (162), totaal 335 personen (277), alzo een vermeerdering in 1960 van 111 m. en 102 vr. totaal 213 personen, zodat de be volking per 1 jan. 1961 bedroeg 5077 m. en 4704 vr. totaal 9781 personen. Huwelijken gesloten 91 (v.j. 78). In 1960 heeft de gemeente derhalve een geboorteoverschot van 169 en een vesti gingsoverschot van 44 personen. In 1961 hoopt de gemeente bij een ge lijke bouwactiviteit met vreugde de 10.000e inwoner te verwelkomen. Woningbouw. Afgegeven werden 160 bouwvergunnin gen voor nieuwe woningen, waarvan te bou wen in Vlijmen 25, Nieuwkuijk 7, Haar steeg 5, Vliedberg 123. Voor bewoning kwamen gereed 125 wo ningen. Op 1 januari j.l. waren in aanbouw 101 woningen. Ook kwam de nieuwe ambtswo ning van de burgemeester gereed. Per 31 december 1960 bedroeg het totaal aantal woningen in de gemeente 1953, waarvan in eigendom der gemeente 385. Woningnood. Het aantal woningzoekenden geeft een jaarlijks stijgende lijn. Stonden eind 1959 113 aanvragen genoteerd, thans bedraagt dit aantal 161. Daarnaast heeft de gemeente ruim 200 krotwoningen, die alleen reeds uit een oog punt van volksgezondheid hoognodig moes ten verdwijnen, zodat een ogenblikkelijke behoefte aan woningen kunnen stellen op pl.m. 400. Het oplossen van het probleem van de woningnood is de eerstkomende 10 jaren uitzichtloos. Tegenover het schrijnende probleem van de woningnood staat 'elk gemeentebestuur nagenoeg machteloos. Het zwaarst ligt het probleem voor de groep van de minstdraagkrachtigen. Het aan de gemeente toegewezen en toe te wijzen bouwvolume voor woningwetbouw (in 1960 11 woningen) is een druppel op de gloeiende plaat. De woningnood gaat het karakter krijgen van een onoplosbaar probleem, ondanks, dat allerwege wordt gesteld, dat het volksvijand nr. 1 is. Het laat zich nog meer dan voorheen aanzien, dat de woningbouw van overheids wege (woningwetbouw) in het geheel van de woningbouw een onbetekenend karakter krijgt. Waar mogelijk stimuleert de gemeente de bouw in de particuliere sector. Uitbreidingsplannen. De realisering van het uitbreidingsplan De Vliedberg gaat in versneld tempo ver der. Verheugend is te noemen, dat de mi nimaal noodzakelijke voorzieningen voor een goed woonklimaat in het verschiet lig gen. In 1960 kwam op de Vliedberg een nieuwe parochie tot stand. Voor de bouw van een definitieve kerk is opdracht aan een architect verleend. De kleuterschool voor de Vliedberg is inmiddels aanbesteed. Voor stichting van een lagere school in het uitbreidingsplan verleende de Raad in 1960 zijn medewerking. Naar informatie zullen binenkort de be slisingen van de Kroon vallen over de vast gestelde uitbreidingsplannen voor Vlijmen, Haarsteeg en Nieuwkuijk. Re raad zal in 1961 dienen vast te stel len een wijziging van het uitbreidingsplan Vlijmen (o.m. bebouwde kom), wijziging van het uitbreidingsplan Haarsteeg, een

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 1