wAAlwijkse en LanqstRAAtse couRAnt EN SPAAK KWAM WEER ANTOON VERHULST BINNEN- EN BUiTENLANE internationalist wordt weer partijman Santa Maria speelde tweemaal rol in het leven van Henrique Galvao mMmi IffIN - ffffl PETTY-COATS OPBLAASBAAR VRIJDAG 10 FEBRUARI 1961 84e JAARGANG No. 12 (Uitgever: Hoofdredacteur: JAN TIELEN esjtlfcironummer 5079S tfoit i De heer Spaak heeft ontslag „enomen als secretaris-generaal van de Atlantische alliantie en de dienst aan de N.A.V.O. opge zet Hij motiveerde dit met de wenselijkheid, zijn rol in de Bel gische politiek te hervatten. Het is een ietwat vreemde zaak. Niemand heeft zo hoog op- ne'aeven van de noodzaak, boven nationaal te denken en eens op [e houden met zich te wijden aan de belangen van één volk. Spaak placht te zeggen dat hij zich geen Belg meer voelde. Hoe onnatuur lijk dit was, is nu gebleken. Zijn land heeft grote moeilijkheden door de Kongo-kwestie. Zijn so cialistische partij verkeert in nog groter gevaren door de Waalse onlusten en de revolutionaire stakingen, die tenslotte op niets zijn uitgelopen, terwijl er verkie zingen voor de deur staan. En nu heelt Spaak verklaard, verheugd te zijn weer „onder de kamera den" te zijn teruggekeerd. Met gemengde gevoelens is hij door vele van die kameraden ont vangen. In Parijs heeft hij eens verklaard, dat hij in zijn „bo- ven-nationale periode eigen lijk dichter stond bij de christen democraten dan bij de socialis ten. Bovendien is hij zo rechts, 'dat het wel moeilijk is, bij hem nog iets socialistisch te ontdek ken. Doch de leiders hopen, dat een man, die geen rol gespeeld heeft bij de laatste woelingen, en die „van buiten" komt, twee din gen zal kunnen bereiken. In de eerste plaats een verzoening tus sen Walen en Vlamingen in de. partij, dus tussen linker- en rech tervleugel. En ten tweede, winst, althans behoud van stemmen, kan winnen bij de verkiezingen. Andere redenen Toch heeft Spaak nog wel an dere redenen gehad, om de N.A. V.O. te verlaten. Hij is als secre- laris-generaai van deze organi satie, dat was geen geheim,'mis lukt. Hij heeft aitijd de Anglo- Amerikanen gekritiseerd, omdat zij niet solidair genoeg waren met het „kleine Europa" van het vas teland, met de zes landen, die de drie economische gemeenschap pen vormen. Spaak heeft in die groeperin gen altijd de kern gezien van een federatie. En hoewel De tiaulie daarvan niet was gediend, omdat de Franse president een „Europa der vaderlanden" wenste, had Spaak toch met De Gaulle ge meen, dat het Westeuropese vas teland onafhankelijker moest zijn van de twee zeemogendhe den. Hoewel een verwoed anti communist, die wel begreep dat de Europese defensie weerloos is zonder de Britten en Amerika nen, droomde ook hij van een west-Europa als „derde macht". Hij betreurde, met De Gaulle, dat een verenigd Europees vasteland geen eigen kunstmanen en raket ten kon bouwen. (De laatste Amerikaanse raket met de aap er in kostte intussen 400 miljoen dollar...) en zo stond hij in de N.A.V.O. eigenlijk als „partij" in een probleem, dat nog steeds niet is opgelost. Zijn gebrek aan ken nis van het Engels hinderde hem ook. Kongo-kwestie Daarbij kwam dan de crisis in de Kongo, waarin de Belgen wel de steun genieten van de Fran sen, maar niet van de Amerika nen. De Belgen steunen geweste lijke grootheden als Tsjombe van Katanga en generaal Moboetoe, en trekken zich van de Ver. Na ties weinig aan. De Amerikanen steunen de V.N., om de eenheid van Kongo te redden, al wordt dit steeds moeilijker. Spaak nu heeft bij de Ameri kanen in de N.A.V.O. gepleit voor het Belgische standpunt. Dit is, dat men gewestelijke grootheden, zoals Tsjombe in Katanga en Ka- londji in zuid-Kasai, moet voor zien van (Belgische) deskundi gen en officieren, opdat zij de aanhangers van Loemoemba in andere provincies kunnen be strijden. Het zal wel belangwekkend zijn te zien, welke koers Spaak ,in Brussel gaat volgen. Wordt hij erg pro-Frans, dan zal hij de Walen wel bevredigen. Maar de radicale socialisten daar zal hij niet tevreden stellen, omdat hij rechts staat. In elk geval zal Spaak ook weer wel een grote rol willen spelen op het terrein van de Europese beweging. Dr. A. C. Het mooiste passagiersschip van Portugal, de „Santa Maria", voer j enige weken geleden met zeshonderd j passagiers aan boord door de wateren van de Caraïbische Zee, toen leden van de 'bemanning in opstand kwa- I men. Onder leiding van Henrique Galvao namen zij de kapitein gevangen, voerden strijd met het trouwe deel van de bemanning en wisten het schip in j hun macht te krijgen door doeltref- I fend gebruik të maken van automati sche geweren en handgranaten. Ziqdaar in korte bewoordingen het openingsnummer van het vuurwerk ontstoken door de Portugese leger- kapitein Henrique Galvao. j 'n 1926 voor het eerst wolutionnair. o5 jaar geleden zag hij het levens licht in een Portugal, waar, na libe- j ralen en conservatieven, een derde Partij, de republikeinse partij, de macht in handen kon nemen vanwege het slechte financiële beheer van de toenmalige regeringen. Toen Hen rique twaalf jaar was, werd Karei I tegelijk met de kroonprins vermoord. De jonge Manuel volgde de koning op, slechts voor twee jaar, want in I 1910 brak een revolutie uit, die ge richt was tegen koningschap en Kerk en in 1911 kwam een grondwet tot stand, die van Portugal een republiek maakte. De daaropvolgende jaren hebben Henrique gevormd tot wat hij nu nog j D'een revolutionnair. Want in 1926 behoorde hij tot de kleine groep of- j beieren, die onder leiding van gene- raai Carmona de democratie in Por tugal om zeep brachten en er de dic- tatuur instelden. Carmona benoemde zichzelf tot president en zijn vrienden werden belast met het dagelijks bestuur van het land. In de jaren die volgden, bleek deze oplossing niet het beoog de resultaat te hebben. In feite steekt het huidige bewind gunstig af tegen de toestand die er in het land heerste onder het militaire regime. In 1932 deed Carmona een beroep op Dr. Sa- lazar, minister-president te worden en het land er economisch weer bo venop te brengen. Ook Galvao steun de destijds de nieuwe dictator met hart en ziel, en kreeg verscheidene belangrijke posten te vervullen, waar onder het gouverneurschap van de provincie Huila in Angola. Porto-wijn brengt uitkomst" In 1947 werd hij lid van het Por tugese parlement en kort daarop werd hij belast met een inspektieopdracht in de Portugese koloniën. De toestand, die hij daar aantrof, was eenvoudig mensonwaardig. Hij maakte een lijvig verslag van zijn be vindingen en beval de regering aan maatregelen te treffen. Salazar legde zijn verzoek naast zich neer en vanaf dat moment werd hij radikaal tegen stander van het regime. In de verkiezingscampagne van 1951 gaf hij hiervan openlijk blijk, door zich kandidaat te stellen voor de oppositie. Hij vocht voor een verlo ren zaak. Een tweede poging een do- litieke groepering op te richten liep eveneens op niets uit. Daarna legde hij er het officiële oppositie-bijltje bij neer en stortte zich voor goed in het avontuur. Hij beraamde een plan om de Portugese regeringsleider te ontvoeren. De Veiligheidsdienst was echter op zijn hoede. Henrique Galvao werd ingerekend, moest in 1953 voor een militair tri bunaal terechtstaan en werd veroor deeld tot 3 jaar gevangenisstraf. Een erg tam vonnis, dat vooral te danken was aan zijn grenzeloze fantasie, waarin de geheime dokumenten die bij hem werden gevonden, een grap pige metamorfose ondergingen en werden tot de intrige van een toneel stuk, dat hij nog moest schrijven. Ook in de gevangenis bleef hij niet werkeloos. Hij stelde pamfletten en vlugschriften op, die in Portugal wer den verspreid. De staatspolitie ont dekte, dat deze lectuur maar van één man kon zijn. Gevolg Een nieuwe rechtzitting in 1958 op beschuldiging van een dozijn misdrijven en een nieuw vonnis, 16 jaar gevangenis straf. Het jaar daarop speelde de „Santa Maria" voor het eerst een belangrijke rol in zijn leven. Zo heette namelijk het hospitaal, waarheen hij wegens Ziekte werd overgebracht en waaruit hij, als loopjongen vermomd, wist te ontsnappen. Uitgerust met een kist wijnflessen, die deel uitmaakten van zijn vermom ming, klopte hij aan bij de Argen tijnse ambassade, waar hem politiek asyl werd verleend. Vier maanden daarna kreeg hij een vrijgeleide naar Zuid-Amerika en bereidde in Bra zilië en later in Venezuela, ongetwij feld in samenwerking met generaal Delgado, zijn bravourstukje met het passagierschip „Santa Maria" voor. Of zijn politieke stunt ondanks de ze mislukking, uiteindelijk toch nog enig succes zal hebben, moet de ge schiedenis leren. In Portugal staat op zeeroverij een straf van 25 jaar hechtenis. Maar wat Galvao betreft, zal hij daar niet terugkeren, of het moet zijn in gezelschap van generaal Delgado (nu nog „president van de vrije Portugezen"), „de nieuwe pre sident der Portugezen". In Brazilië wil hij voorlopig dat moment afwach ten. I - gjPti Hi 1 mm fetf Benevens petty-coats van papernylon en schuimplastic Herenmode WAALWIJK, Kinderconfectie Wilhelminastraat 17, Tel. 2791 BINNENLAND VERDRAG MET DUITSLAND IN DE TWEEDE KAMER „Het resultaat van de bereid heid aan weerskanten om met minder dan het volle pond genoe gen te nemen." Zo noemt de re gering het algemeen verdrag met West-Duitsland, dat thans aan de Tweede Kamer ter goedkeuring is voorgelegd. Op een aantal punten zijn regelingen getroffen, die althans enige genoegdoening kunnen geven. Maar beide partij en stellen zich niet voor, dat het verdrag ongedaan maakt wat aan Nederland is misdaan. Met name vergoeding van de materiële oor logsschade kan pas worden vast gelegd hij een later te sluiten vre desverdrag met Duitsland. Aldus de regering in de memorie van toelichting van het wetsontwerp, dat door negen ministers is on dertekend. Zoals bekend voorziet het vo rig jaar april gesloten verdrag in betaling voor Duitsland van 280 miljoen mark, waarvan 125 mil joen ter verdeling onder Neder landse nazi-slachtoffers. De ver deling zal geschieden volgens richtliinen in voorbereiding bij een commissie onder voorzitter schap van oud-premier Drees. Het verdrag regelt verder on der meer overdracht aan Duits land van de meeste grenscorrec tie-gebieden- een samenwerking voor het Eems-Dollard-gebied; de verkoop van 1270 ha. grens- grond van Duitsland en een tege moetkoming inzake grenswate- ren en grensoverschrijdend ver keer. Ook komt er een betere re geling in de zorg voor de Neder landse oorlogsgraven in Duits land. 1960 VOOR SCHOENHANDEL EEN GUNSTIG JAAR „Het jaar 1960 is voor de schoen- handel een goed jaar geweest; in bijna alle zaken zijn de omzetten gestegen". Dat heeft de voorzit ter van de Ned. R.K. Bond van Schoenwinkeliers, dhr. J. Staal, in zijn jaarrede tijdens de jaar vergadering van de bond in Til burg gezegd. Bij de vernieuwingen en ver bouwingen, die door de hoogcon junctuur mogelijk worden, dient men niet uit het oog te verliezen dat de inrichting van de winkel op dienstverlening moet zijn af gestemd. Om een eventuele da ling van de conjunctuur op te kunnen vangen, moet voorts bij zondere aandacht worden ge- scnonken aan reserveringen, al dus spreker. Een vereenvoudiging van snit ten en modellen, die zozeer ge wenst wordt, zal wel een utopie blijven, meende de heer Staal, 't Kleurengamme van de in voor raad fïenomen schoenen wordt steeds groter. Door de hierdoor verruimde voorraden worden de mogelijkhe den, maar ook de risico's groter, zodat grote voorraden onver koopbaar zullen blijven. De heer Staal stelde voor een centrale te stichten, waar deze onverkoopbare voorraden verza meld kunnen worden voor ver zending naar minder bedeelden in onderontwikkelde gebieden of vluchtelingenkampen.' Wat het vestigingsbeleid be treft, merkte de voorzitter op dat volgens hem ministeriële verkla ringen te lichtvaardig worden uitgegeven, waardoor een gezon de vakopleiding op de helling wordt gezet. Bij deze vakoplei ding moet meer aandacht besteed worden aan economie en bedrijfs voering, mede ter oplossing van het pronleem der opvolging en om de strijd tegen het steeds groter wordende grootbedrijf vol te kunnen houden. Tenslotte pleitte de heer Staal voor een gezamenlijke reclame actie in samenwerking met groot bedrijf en fabrikanten om het schoenverbruik in Nederland op te voeren. GEZEL- EN MEESTER- EXAMENS Ook dit jaar zal door de Vere niging ter Veredeling van het Ambacht weer gelegenheid wor den gegeven tot het onder Rijks- toezicht afleggen van de examens ter verkrijging van de graden „gezel" en „meester" in de on derscheidene ambachten en wel te: Amsterdam, Rotterdam, Apel doorn, Assen, Utrecht, Sittard, Maastricht en 's-Hertogenbosch. Voor nadere inlichtingen om trent deze examens kan men zich wenden tot het secretariaat van bovengenoemde vereniging Kerk straat 363 te Amsterdam-C. JONGE VROUW STAK AAN RANDER NEER Een jonge vrouw, de 27-jarige ongehuwde kantoorbediende N. E,, heeft maandagavond rond 10 uur een 21-jarige jongeman, die haar op de Passeerdersgracht te Amsterdam wilde aanranden, met een 15 centimeter lang knipmes tweemaal in de borst gestoken. De aanrander, die veel bloed ver loor en op de Prinsengracht in elkaar zakte, is in het Binnen gasthuis opgenomen. De vrouw meldde zich op het hoofdbureau bij de wachtcommandant, waar zij haar relaas vertelde. Hangen de het onderzoek het slachtof fer kon nog niet worden gehoord werd zij aangehouden. De jonge vrouw had maandag avond manicure-les gehad op de Keizersgracht. Langs het Paleis van Justitie op de Prinsengracht wandelde zij naar huis. Op de Passeerdersgracht werd zij van achteren aangevallen en tegen de muur gedrukt. De vrouw had in de jaszak van haar monty-coat een mes. Met dat mes stak zij haar aanrander. OP NIEUW-GUINEA MARINIER GEDOOD DOOR BOOBYTRAP De marinier derde klasse zee- miliciën Frits Jozef Vogt (20) is zondag tijdens een patrouille in het gebied van de Zuid-Geelvink baai op Nederlands Nieuw-Gui- nea om het leven gekomen, nadat een zogenaamde „booby-trap" ontploft was. Een booby-trap is een verborgen springmiddel, dat bij aanraking explodeert. BUITENLAND GROTE JUWELENDIEFSTAL Tijdens een inbraak in de nacht van zondag op maandag in de kantoren van de Londense dia manthandelaren S. L. van Mop- pes zijn industriediamanten ter waarde van 1.500.000 tot 1.750.000 gulden gestolen. DUITSE VERLICHTING VOOR V.S.-BET ALIN GSBAL ANS De Westduitse regering heeft maandag haar uit acht punten bestaande voorstel voor hulp aan Amerika bekend gemaakt, dat 1 miljard dollar (3,8 miljard gul den) omvat voor een verlichting van het Amerikaanse tekort op de betalingsbalans. Vorige week heeft de Westduitse regering de Amerikanen haar voorstel over handigd. Op een persconferentie te Bonn verklaarde de minister van Economische Zaken, Hans Henkei, dat Bonn tot nu toe „nog geen enkele officiële reactie van Washington had ontvangen". Het voornaamste punt is een aanbod om onmiddellijk 587 mil joen dollar te betalen van Duits- iands uitstaande schuld van 787 miljoen dollar aan Amerika. Henkei verklaarde, dat de ove rige 200 miljoen „in reserve" ge houden worden tot de kwestie van de Duitse geconfisceerde be zittingen in de V.S. zou zijn op gelost. MEER UITVOER EN MINDER INVOER IN AMERIKA President Kennedy heeft in 'n boodschap aan het congres zijn programma tot handhaving van de waarde van de doiiar bekend gemaakt. De voornaamste van 't project zijn Opvoeren van de Amerikaanse export. Een flinke beperking van het bedrag aan buitenlandse goede ren, die Amerikaanse toeristen zonder bétaling van invoerrech ten hel land kunnen binnenbren gen. Bevordering van het buiten landse toerisme in Amerika. LAWINES 34 DODEN Het aantal mensen, dat de laatste dagen bij lawines in de Franse, Italiaanse en Oostenrijk se Alpen om het leven is geko men, is gestegen tot 34. Al dagen lang wordt in Roche- molies, een dorpje op de Frans- Italiaanse grens, gewerkt om 18 huizen uit de sneeuw te graven. Er zijn reeds 4 doden en 7 gewon den geborgen. Van de grote Sint Bernard is een massa sneeuw van 300.000 kubieke meter naar beneden gevallen boven op een hut, waarin zich drie mannen en een vrouw bevonden. Zij kwa men om. Aan de Italiaanse kant van de Alpen zijn bij verschillen de lawines 15 mensen gedood. Onder hen bevonden zich 6 sol daten, die in de bergen op oefe ning waren. Een vliegtuig, waar in zich een radioreporter van Eu rope No. 1 (Saargebied), een ge luidstechnicus en de piloot be vonden, is hij Alpe d'Huez tegen een berg gesmakt door een val wind. Ze werden alle drie gedood. De opzet van de vlucht was een ooggetuigeverslag te geven van de toestand in deze streek. In de Oostenrijkse Alpen zijn tot nu toe acht doden te betreuren. Een lawine stortte in de Weervallei op drie skiërs. Een van hen kon ontsnappen; naar de twee ande ren wordt gezocht. Hon geen eten meer zien in 't vaste vooruitzicht van 'n nieuwe aanval laaiend brandend maagzuur. Tot ItiiHT'ies uitkomst brachten. Provinciaal nieuws Mr. LAMBOOY GEÏNSTAL LEERD ALS BURGEMEESTER VAN DEN BOSCH Zaterdag j.l. is mr. R. J. J. Lambooy tijdens een buitenge wone zitting van de Bossche ge meenteraad plechtig geïnstal leerd als burgemeester wan Den Bosch. Voor deze plechtigheid waren vele autoriteiten en nota belen uitgenodigd. Onder de aan wezigen bevonden zich vele fa milieleden van mr. Lambooy, o.a. zijn bejaarde moeder uit Deurne. De installatie werd verricht door wethouder Schuurmans, die in zijn rede o.rn. zei, dat de Bos sche bestuurderen, die reeds met mr. Lambooy in contact zijn ge weest, hem, mede op grond van zijn grootse carrière, hebben le ren kennen als een man van strikte rechtvaardigheid, van ini tiatief en van brede belangstel ling en liefde voor alles wat de gemeenschap samenbindt. „De loopbaan die U achter zich heeft speciaal de Hengelose periode staat er zorg voor, dat wij in U een burgemeester bezitten, rijk aan ervaring, van grote wijsheid, doorkneed in de problemen van een zich snel industrialiserende stad. Daarnaast heeft U getoond durf, energie en visie te paren aan grote werkkracht", aldus mr. N. v. d. Heuvel, voorzitter van de KVP-raadsfractie. De heer Schuurmans gaf in zijn rede verder een opsomming van de problemen waarmee de stad te kampen heeft en van de plan nen, welke voor de komende ja ren nog op stapel staan. Alvo rens burgemeester Lambooy de ambtsketen om te hangen, richt te wethouder Schuurmans zich ook tot mevrouw Lambooy en tot de moeder van de burgemees ter. COST VOOR DE BAET Burgemeester Lambooy zei in zijn toespraak o.m., dat Den H II 2-j e tcho van het Zuióen A II.jjUt blad verschijnt 2 x per week III 4-IÜ-- 'opgericht 1378 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echq," w |L|j 1 U rifTi i s' ■>e>. jvv PUFF and FLUFF voor meisjes van 1 t/m 16 jaar Rennies doven de hevigste zuurbrand in enkele seconden op volkomen natuurlijke wijze. Door hun weldadige samenstelling neutraliseren ze alle overtollig maagzuur» volkomen. Uw omgeving heeft er geen weet van dat U Rennies neemt, want water of zo komt er niet aan te pas. Gewoon maar laten smelten op Uw tong! Haal vandaag nog 'n pak Rennies bij- Uw Apotheker of Drogist,

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 1