wAAlwijkse en UnqstRAAtse coimnt WAALWIJK Jk0 Overhemden ANTOON VERHULST CARNAVALS BAL hPL DALING VAN WERKLOOSHEIDSCIJFER OVER 1960 ct. Gecostumeerd WEEKREKLAME van 10 l/m 16 lebr. 100 gr. BACON 100 gr. TONGWORST De Verenigde Waalwijkse Slagers VERF EN LAK VRIJDAG 10 FEBRUARI 1961 x^. x- Abonnement 84e JAARGANG No. 12 „[«ever Llwskse Stoomdrukkerij jaiw» Antoon Tielen midredacteur: JAN TIELEN ironummer 50798 bjt blad verschijnt 2 x per week Ingericht 1878 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advert en tiesspeciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 TeL 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" CONTACTGROEP VOOR HANDEL EN INDUSTRIE Op vrijdag 17 febr. a.s. zullen voor je leden van de Contactgroep voor Handel en Industrie in de kantine van de Tiratur, des avonds om 8 uur de volgende films worden vertoond Kantoororganisatie" - „Van impro- atie tot organisatie" - „Uitbeste- J)e verovering van 't heelal". VROUWEN WERELDGEBEDSDAG Op 17 februari a.s. wordt in het van Oranje-College, 's avonds uur, de Vrouwen-Wereldge- ugehouden. Gezien de grote belangstelling van vorig jaar, hoopt men dit jaar op een nog grotere op komst. In 145 landen wordt deze dag gehouden, met meer dan 130.000 vrouwen die er aan deelnemen. Deze grote schare van christenen weten zich verbonden in de naam van aller God en Vader. De collecte die het vorige jaar werd gehouden ten bate van de zending, stemde tot grote dankbaarheid. Het onderwerp van 1961 zal zijn „Uwer is het Koninkrijk". Matth. 6 :13 b. Orkest: THE ALL STARS Zaterdag 11 februari 8 uur Gemeenschapshuis PUZZLE-RIT VERKENNERS Vorige week woensdagavond werd door de voortrekkers en de senior verkenners van de Andreas Zijlmans- groep een oriëntatierit verreden. De route werd geheel per fiets en individueel afgelegd. Gestart werd aan het hoofdkwartier aan de Win terdijk en na veel omzwervingen door Waalwijk-Zuid en de duistere Waal- wijkse bossen belandde men tenslotte inDrunen. Na hier een deel van de gemeente doorkruist te hebben, keer de men tenslotte weer in Waalwijk terug. De uitslag was als volgt 1 Ludo Klerx, 2 Gerard Hens, 3 Nico Blonk, 4 Bernard v. Helvoirt, 5 Thieu de Ronde, 6 Tonni Verwiel, 7 Jan van Wees, 8 Arnold Nijssen, 9 Rini v. d. Leur. BAZAR TEN BATE VAN HET ORGELFONDS De plannen voor de uitbreiding van het orgel van de Ned. Herv. Kerk aan de Haven vorderen goed. De voorbereidende werkzaamhe den wat betreft de restauratie en uit breiding zijn reeds begonnen. Naar alle waarschijnlijkheid zal de inge bruikname van het geheel herstelde en uitgebreide orgel plaatsvinden in okt. of nov. van dit jaar. Het zal dan weer mogelijk zijn van tijd tot tijd weer eens een orgelcon cert te geven. Een en ander is echter niet geheel financieel gedekt. Daarom is door enkele dames van het orgelcomité een bazar op touw gezet, welke zal wor den gehouden op 3 en 4 maart a.s. in de zaal van de heer J. de Nijs. VERPACHTING WAALWIJKSE KERMIS In De Gecroonde Leersse had j.l. dinsdag de openbare verpachting plaats van de standplaatsen voor de Waalwijkse kermis, welke dit jaar van 7 t/m 12 juli zal worden gehouden. De volgende aanbiedingen kwamen binnen J. W. de Voer, Breda, rupsbaan; P. Schouten, Breda, suikerspin; H. v. Heusden, Den Haag, vliegbomspel; B. Sipkema, Den Haag, bussentent; F. Dirks, Hengelo (O.), grijpkraan; A. Ophof, Purmerend, Miss Electro- kijktent; J. Ophof, Amsterdam, thea ter-variëté; J. Vet, Gouda, Deense horna; F. Dauphin, Dordrecht, enve- loppenspel; C. v. d. Tuijn, Breda, kinder-autofietsmolen en brombaan; H. Oudsen, Apeldoorn, grijpkraan; P. Verheien, Den Bosch, baby-sport; P. Westeifcferg, Apeldoorn, robotspel; H. v. Bokken, Helmond, autoscooter; A. Brantenaar, Apeldoorn, typhoon- racketmolen; M. Westenberg, Apel doorn, sporttent; C. Schapendonk, Waalwijk, consumptie-ijs; H. Sie gers, Helmond, zweefmolen; M. Meijer, Eindhoven, suikerwerkkraam J. Sipkema, Apeldoorn, balcorotor- spel; IJ. Miedema, Assen, bumper- spel; H. v. Doornik, Utrecht, rangeer- spel; W. Bartling, Castricum, optel- spel; E. Stuif, Helmond, babysport; P. Moonen, Tilburg, ponybaan; W. v. Wijk, Tilburg, vis- en zuurkraam; D. v. Zetten, Apeldoorn, pinda- oubliekraam; A. Berkveld, Apel doorn, bumperspel; H. v. Meel, fri teskraam; J. Borgman, Groningen, pindakraam; J. de Koning, Roosen daal, friteskraam; J. Dauphin, Hel mond, auto-fietsmolen; L. Dinge- mans, Helmond, schiettent; M. Tim mermans, Raamsdonksveer, frites; C. Vermolen, Den Bosch, autoscooter; J. Janvier, Den Bosch, autoscooter; J. Hinsen, Maasniel, autoscooter; H. Lamerus, Amsterdam, puzzelspel; H. Raas, Groningen, fotoschietsalon; J. Dauphin, Dordrecht, zaagselspel; J. Gerrits, Voorst, friteskraam; D. Breukelaar, Apeldoorn, puzzelspel; A. Trommelen, Waalwijk, bumper- spel en vliegbomspel; P. Verwijk, Amsterdam, berenshow; J. Mels, Apeldoorn, klokkenspel; M. Sipke ma, balcorotor- en bumperspel; J. Tijk, Tilburg, suikerspin; A. Migo- rius, Deventer, speelgoedbakjes; Ge broeders v. d. Roling, Steenwijk; au toscooter; H. Rechter, Amsterdam, lijntrekspelTh. v. d. Krocht, Leiden, raceboot-caroussel; A. v. d. Veen, Purmerend, calypso en luchttax en tête k queue; J. Goris, suiker-nougat- kraam; H. Siegers, Helmond, hang- paardjesmolen; H. Dauphin, Rotter dam, brieventent; F. Dauphin, Ber gen op Zoom, brievensport; J. Bruinsma, Bergen op Zoom, balco- rotorspel; J. Janvier, Breda, bumper spel; A. Gallen, Bergen op Zoom, bumperspel en wipspel; J. van Vel- sen, Rotterdam, zaagselspel en fles- senhengelsport; J. Keukels, Roer- GARAGE VAN MOSSEL VERHUUR Pi Breda showbromfietsentent; E. Roels Bergen op Zoom, emotiebaan; C. Sipkema, Dordrecht, lijntrekspel; M. Ritzen, Moordrecht, ping-pongspel; F. Sipkema, Dordrecht, duikbootspel; J. Schaap, Arnhem, rolbalspel; G. Berkhout, Den Haag, hoofd van jut; J. Kameron, Zundert, rupsbaan; H. Sloots, Apeldoorn, racketbaan; J. Witte-Roels, Bergen op Zoom, baby- sport; F. Dauphin, Heerlen, volley bal; A. Klaassen, Eindhoven, pony- baan; R. Kooistra, Sneek, orkaan; W. Vermolen, Apeldoorn, balco-ro- torspel; F. Zuidema, Veendam, auto- fietsmolen; A. Florrie, Vught, speel- goedkraam; T. Huizinga, Breda, kijk- tent; Th. v. Engelenburg, lijntrekspel en brievensport; L. Bakker, Apel doorn, flying enterprise; L. Gronin ger, Rotterdam, brievensport; J Schaaf, Amsterdam, schietsalon; C v. Heuvel, Zaandam, wijzerspel; H v. d. Oort, Den Bosch, rupscarous sel; F. Scheffers, Grevenbicht, baby sport; N. de Leander, Breda, lucht schommel; F. v. Engelenburg, Rot terdam, zaagselspel en lijntrektent L. Scheffers, Haarlem, kinderbob sleebaan; S. Masseling, Apeldoorn balco-rotorspel; B. Berkhout, Haar lem, suikerspin; R. Werkveld, Den Haag, duikbootspel; J. v. Dam, Zaandam, octopus; A. v. Wanningen, Breda, balco-rotorspel; F. Roekhak, Hengelo, swing-mill; J. Keizer, Ber gen op Zoom, kindersport-babymo- len; D. Polman, Apeldoorn, luchttax. promille en voor het Rijk 19 pro mille. Voor het jaar '58 25, 41 en 36 voor resp. het gewest, de provincie en het rijk, in promille uitgedrukt. In 1959 voor het gewest een pro millage van 15, voor de provincie van 28 en voor het rijk 28. En voor 1960 gelden de volgende promillages, n.l. voor het gewest 9, voor de provincie 16 en voor het rijk 17. In vergelijking met het rijk en de provincie zijn de cijfers voor het ge west Waalwijk bizonder laag te noe men. OVERZICHT JANUARI Ook de eerste maand van het nieu we jaar geeft een gunstig beeld weer. Het werkloosheidscijfer voor het ge west Waalwijk bedraagt 14 promille, terwijl dit voor de diverse rayons de volgende cijfers weergeeft: HERENMODE KINDERCONFECTIE WAALWIJK Wllhelminastraat 17 Tel. 2791 Gewestelijk Arbeidsbureau mond, derby-rennen; J. Kooistra, Bergen op Zoom, ping-pongspel; A. v. Reken, Arnhem, octopus; J. Jan vier, Breda, bumperspel; A. Ariaans en Douwes, Apeldoorn, bumperspel; H. Klomp, Apeldoorn, balco-rotor spel; M. Pleune, Breda, pindakraam; P. Janvier, Bergen op Zoom, bum perspel; J. Janvier, Breda, bumper spel en balco-rotorspel; J. Peters, Heerlen, kinderracketmolen; J. Bom, Amsterdam, duikbootspel; G. Albers, Het jaar 1960 is een alleszins gun stig jaar geweest voor het district van 't Gew. Arbeidsbureau Waalwijk. Dit viel te constateren uit een stroom van cijfers die j.l. dinsdag op het Gewes telijk Arbeidsbureau Waalwijk wer den bekend gemaakt. Het aantal bezette arbeidsplaatsen van de beroepsbevolking in het ge west Waalwijk bedroeg in 1960 32.850, terwijl het jaar daarvoor dit aantal 32.310 bedroeg, een stijging dus van 540. De werkgelegenheid daarentegen bedroeg 33.730, in 1959 32.990. Indien we deze getallen met betrek king tot de werkgelegenheid splitsen voor de diverse rayons, schept dit het volgende beeld nijverheid in 1959 17580 en in 1960 18130, de land bouw, die in '59 stond op 6.295 daal de lichtelijk, zoals ieder jaar, en ver toonde in '60 het getal van 6.235, terwijl de diensten een verhoging ver toonden van 250, waarmee in 1960 dit getal op 9.365 kwam te staan. Indien we de cijfers van de totale arbeidsplaatsen in het gewest Waal wijk van de beroepsbevolking, weex onderverdelen in de diverse rayons, die het gewest telt, krijgen we voor 't rayon Waalwijk in 1959 15.320, ter wijl dit cijfer in 1960 steeg naar de 15.680; rayon Dongen van 9.695 naar 9.905 en rayon Almkerk van 7.970 naar 8.140. De bezette arbeidsplaatsen in het gewest geven, in de diverse voor naamste branches van nijverheid uit gedrukt, het volgende beeld weer. Bouwnijverheid in '54 10.4 '59 13,4% en in 't jaar '60 13,5%, een lichte stijging in de laatste jaren. De schoen- en lederindustrie daalde in de jaren '54 '59 sterk. In '54 was het getal 58,6 terwijl in 1959, 5 jaar later dus, dit getal 53,8 was Voor Waalwijk 9, Almkerk 31 en Dongen 6,8 promille. Het aanbod steeg voor het gewest van 302 naar 346, onderverdeeld in de diverse rayons is dit voor Waal wijk van 84 in december van het vo rig jaar naar 95 in januari, voor Alm kerk van 187 naar 208 en voor Don gen van 31 naar 43. De schoen- en lederindustrie over het gehele gewest genomen blijft staan op het cijfer 1. De vraag daarentegen daalde van 1120 naar 1058 in het hele gewest, waarvan de leder- en schoenindustrie resp. de cijfers innamen van 647 in december '60 en 638 in januari '61. Voor de diverse rayons was de vraag als volgt Rayon Waalwijk van 613 naar 604 in januari, Almkerk van 160 naar 126 en Dongen van 347 naar 328. De vraag is dus over het algemeen hoog gebleven, hoewel er in verge lijking met de maand december een kleine stijging valt te constateren. en in '60 52,5 De metaalsector vertegenwoordigde in '54 een percen tage van 15,7, in '59 van 16,4 en in '60 van 17,2, terwijl de overige be roepen een percentagebedrag van 15,3, 16,4 en 16,8 resp. in de jaren '54, '59 en '60 vertegenwoordigden. De werkgelegenheid in het gewest bedroeg in '59 in percenten uitge drukt 102 en in '60 102,7. In de rayons onderverdeeld Waalwijk 106,2 in '59 en 108,5 in '60, Dongen 115,4 in '59 en 116 in '60, terwijl het rayon Almkerk sterk beneden deze getallen bleef, n.l. in '59 82,3 en in '60 82,6 dit vanwege de grote pendel aldaar. ARBEIDSTEKORTEN De gemiddelde arbeidstekorten in het gewest Waalwijk van het arbeids bureau vertoonden de volgende cij fers. In '59 voor het gehele gewest 355 en in '60 667, waarvan voor de schoen- en leder-sector 406 en voor de metaalbranche 150. Onderver deeld in de diverse rayons is dit voor Waalwijk in '59 225 en in '60 417; voor Dongen 110 in '59 en het jaar daarop 230, terwijl voor het rayon Almkerk het cijfer in beide jaren 20 bedroeg. De pendel in cijfers van de di verse rayons geeft een volgend beeld: Rayon inkomende uitgaande pendel Waalwijk 2100 940 Dongen 1900 614 Almkerk 360 1685 Overal dus een sterke terugloop, behalve in het rayon Almkerk. De geregistreerde arbeidsreserve, welke niet al te hoge cijfers weer geeft, vertoont het volgende cijfer- beeld. In 1957 was dit voor het gewest 10 promille, voor de provincie 18 Ook buiten de carnavalsdagen zit de wereld vol vreemde en zonderlinge mensen, waartoe we dan op z'n tijd allemaal wel eens behoren, want er is nog steeds niet goed en duidelijk uitgemaakt wie normaal en wie niet normaal zijn. Wat is trouwens nor maal? O zo, dat is en blijft voor een groot deel toch altijd nog een zeer subjectieve vaststelling. Voor de een is onze befaamde Marilyn Monroe een lieve, mooie poes, terwijl de an der zegteen vreemd wijfie, die Ma rilyn. Wanneer koningin Elisabeth vanuit een geprefabriceerd fort een bijna voor haar neergelegde tijger doodschiet, zegt de een dapper is dat, enorm moedig van zo'n zwakke vrouw om zo dicht bij zo'n verscheu rend dier te durven komen, terwijl de ander er niet meer voor over heeft dan de qualificatie „misselijk ge doe!" Dus i En zo hangen dan alle dagen van het leven vol bizarre en groteske din gen. Meestal zijn het zaken, die echt de moeite van het drukmaken niet waard zijn, maar soms ontmoet je toch dingen, die met lans en zwaard te lijf moeten worden gegaan, omdat ze een valse voorstelling van zaken geven en volkomen nauwgezette en plichtsgetrouwe burgers in een ver keerd daglicht stellen. En dat moet dan toch even worden recht gezet, want ondanks de niet helemaal dui delijke sfeer rond „normaal" en „niet- normaal"zijn er toch altijd zaken die heel duidelijk omlijnd en defini eerbaar zijn, zoals bijvoorbeeld de waarheid. Volkomen erop vertrouwende de waarheid te hebben gehoord, deed ik u in mijn vorig dagboekblad medede ling van een brief van een Baardwijk- se abonné, waarin deze zich beklaagt over de jeugdbaldadigheid en tevens de Waalwijkse gemeentepolitie een tik tegen de neus geeft, omdat deze onvoldoende aandacht zou hebben besteed aan een door deze abonné ingediende klacht, waarna natuurlijk een hele berg mensen heeft gedacht: de politie hier doet er ook niet te veel aan. Een gedachte, die de politie in haar zak kan steken, wanneer ze die zaak inderdaad niet op de juiste wijze heeft behandeld, maar die an derzijds reden geeft tot ontstemming en gerechtvaardigde verontwaardi ging, wanneer de bewijzen er zijn dat de politie wel alle aandacht aan die klacht besteed heeft. En dit laatste is het geval. De po litie is driemaal bij deze benadeelde burger aan de deur geweest. Twee maal was hij niet thuis 'en de derde maal heeft hij tegen de zich aandie nende politieman gezegd dat heeft zo'n haast niet, ik wacht wel tot die en die beter is (de politieman, aan wie hij zijn klacht had gericht, was op dat ogenblik namelijk ziek en is pas een week weet in dienst). Dat is na tuurlijk een heel ander geluid en de zaak komt hierdoor in een wel heel ander daglicht te staan. De politie blijkt volkomen correct en stipt gehandeld te hebben, maar deze abonné heeft he't met de waar heid niet zo nauw genomen en daar mee een blaam geworpen op een over heidsdienst, die geen enkele fout heeft gemaakt. Je vraagt je soms af wat sommige mensen ertoe beweegt om pertinent onwaarheid te vertellen en dat op een plaats, waar ze weten dat het in de openbaarheid komt. In dit verband heb ik nog een an der voorbeeldje. Deze. week belt mij een mijnheer op met de mededeling weet u dat de Ê.B.A. aan de gemeen te het voorstel heeft gedaan om de route van lijn 22 te verleggen, en wel zodanig dat de halte in de Wilhel- minastraat zal komen te vervallen. In plaats daarvan wil men deze lijn ge deeltelijk door de St. Antoniusparo- chie leiden, om dan via de overweg bij de Putstraat op de Ambrosiusweg uit te komen en vandaar de route ver- der te vervolgen langs het nieuwe deel van Baardwijk, Loeffstraat enz. enz. Een omlegging dus, waarmee in derdaad Waalwijk-zuid gediend zou zijn. Maar nu is het nare, aldus de opbellende mijnheer, dat de gemeente dit voorstel van de B.B.A. zonder meer verworpen heeft. Ik zeg, be leefd als immer, „Dank u wel, mijn heer" en leg de telefoon weer op het haakje. Nu trof het echter die dag, dat mijn professionele argwaan vele malen groter was dan de vreugde over een „lekker" berichtje. Bovendien was het vroeg in de morgen en ik dacht dus nog flink na. Waarom, zo vroeg ik me af, zou de gemeente Waalwijk zich daarmee bemoeien, waar de B.B.A. toch in het bezit is van een concessie en dus de bus mag laten lopen waar haar dat belieft? Maar goed, omdat je het met gemeen ten nooit helemaal zeker weet, nam ik weer de telefoon van het haakje en repte mij via de draad naar het hoofd kantoor van de B.B.A. in Breda. En daar kreeg ik precies hetzelfde te ho ren de B.B.A. wil wel, maar de ge meente Waalwijk niet, basta, punt, uitl Na deze allerhoogste informatie zit een bericht toch wel goed, zou je zo denken. Vergeet het maar, want tóen ik mijn niet geringe licht ten slotte bij onze burgervader ging op steken, bleef er van het B.B.A.- sprookje niets meer over. En nu wilt u natuurlijk wel weten hoe het dan eigenlijk wel in elkaar zit. De B.B.A. heeft destijds - en dat is al weer een hele tijd geleden - de mening van het gemeentebestuur van Waalwijk gevraagd over de belangrijkheid van de bushalte in de Wilhelminastraat. De gemeente heeft zich serieus in deze materie verdiept en zelfs een telling gehouden, waaruit ten slote als mening van het gemeentebestuur naar voren kwam de bushalte in de Wilhelminastraat kan niet gemist worden, omdat het een zeer druk ge bruikte (vooral door schoolkinderen) bushalte is. Dit heeft het gemeente bestuur aan de B.B.A. medegedeeld en daarna nooit meer iets vernomen, basta, punt, uitl Trouwens, wat zou er overblijven van het sneldienstkarakter van lijn 22, als deze lijn door Waalwijk-zuid zou moeten lopen en daarna nog eens een keer door De Vliedberg in Vlij men (want daar willen ze ook wel een busverbinding) en dan in de toe- De tcho van het Zuióen INSTUIF WAALWIJK WAALWIJK TEL. 04160-2519 AUTO- EN KamPEERWAGEN- is beter, kost minder... en elke streek strak! BRINK, Qiatt-Ammir* 7/U**

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 5