wAAlwijkse en UnqstRAAtse couraiu Loon op Zand-Kaatsheuvel eerste Langstraatse gemeente met sporthal en overdekt zwembad ANTOON VERHULST Meer dan 2000 kinderen missen verantwoorde lichamelijke opvoeding PRISMA- en STASSAR Jaarrede burgemeester v. d. Heijden Verbetering buitenwegen punt van blijvende zorg DE 1 KLEINKUNST VAN DE GROTE MODE Gemeenteraad Loon op Zand GEMEENTELIJK GRONDBEDRIJF INGESTELD 'Creaties' van LECO, 100% katoenen stoffen van menko, verkrijgbaar bij WAALWIJK - CERT IN A HORLOGES WAALWIJK VRIJDAG 10 FEERUARI 1961 84a JAARGANG No. 12 V IUJLJ17/4U 1U rULilVU/liil a»/va De ïcho vau het Zuiöen Uitgew: Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN nfblad^erschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Telegram-adres „Echo" 04167 - 2002 Dr. van Beurdenstraat 8 Kaatsheuvel: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Bureaux: In de eerste raadsvergadering van het jaar heeft burgemeester v. d. Heijden van Loon op Zand in een uitvoerige rede de £ang van zaken in het afgelopen jaar de tevue laten passeren en enkele belangrijke programma-punten voor het jaar 1961 aan- ^Burgem'eester v. d. Heijden sprak aldus Het lijkt mij van wezenlijk belang om bij de aanvang van deze eerste zitting van het nieuwe jaar terug te blikken op hetgeen in het jaar I960 dat wij kort geleden hebben afgesloten, voor onze gemeente van belang is geweest. En dit met de bedoeling om de gemaakte vorderingen en de bereikte resul taten als platform te doen dienen, waarop wij ons beleid voor 1961 en volgende jaren op verantwoorde wijze kunnen uitbouwen. Wat wij in de achter ons liggende jaren hebben gedaan, heeft zich in eerste instan tie noodgedwongen moeten beperken tot het inlopen van de grote achterstand in het normale verzorgingspeil van onze gemeen te. De uitbouw zelf is pas nauwelijks op gang, doch wèl kan worden vastgesteld dat het jaar 1960 in deze aanzet een grote bij- drage heeft geleverd. Om een juist beeld te geven van de si tuatie zoals die thans is, stel ik mij voor om achtereenvolgens verschillende facetten van onze gemeentelijke huishouding met U door te lopen. Het is daarbij gebruikelijk om al datgene wat de bewoners van de gemeente aangaat voorop te stellen. Het zijn immers de in woners, die onze zorgen behoeven. LOOP DER BEVOLKING Het totale aantal inwoners dat op 1 ja nuari 1960 15.174 bedroeg was aan het einde van dat jaar opgelopen tot 15.408. Dit betekent een stijging van 234 personen oftewel 1,52 tegen 1,06 in 1959. Wanneer wij dit cijfer nader gaan ana lyseren dan blijkt dat het aantal geboorten J 367 bedroeg tegen 345 in 1959 en het aan- tal overlijden 116 tegen 98 in 1959, der halve voor 1960 een geboorteoverschot la tend van 251. Het aantal huwelijken bewoog zich even eens in stijgende lijn, namelijk van 113 in 1959 naar 125 in 1960. Het vertrekoverschot bedroeg daarente gen in 1960 slechts 17 personen tegen 87 in 1959. Hier is dan ook van een belangrijke teruggang sprake, zelfs vergeleken met de cijfers van de laatste tien jaren, die een gemiddelde van 30 aangeven. Dat bij een gemeente als de onze, wel ker bestaansmogelijkheid vrijwel geheel op industrie steunt en waarvoor nog een dage lijkse inkomende pendel van 800 1000 arbeiders nodig is, van een vertrekover schot moet worden gesproken is wel een zeer droevig verschijnsel. Op de oorzaak hiervan, gebrek aan woningen, kom ik aan stonds terug. WERKGELEGENHEID De werkgelegenheid in onze gemeente, voornamelijk geconcentreerd op de schoen en lederindustrie, kan in het algemeen op een redelijke gang van zaken terugzien. Ge durende de eerste maanden van het jaar moest in vele fabrieken nog op halve capa citeit worden gewerkt, waardoor het eerste halfjaar voor het merendeel der fabrieken bepaald niet gunstig was te noemen. In mei 1960 trad echter een krachtig herstel in, zodat het tweede halfjaar van 1960 een zeer grote bedrijvigheid te zien gaf. Er kwamen grotere bestellingen voor het na jaar en frequentere nabestellingen, zodat de schoenindustrie de orderstroom nauwelijks kon verwerken. De produktie bereikte hier door in het tweede halfjaar over de gehele linie een record-hoogte, zodat men in het algemeen ook over de gang van zaken in 1960 als geheel wel tevreden is. Per 1 december 1960 werd bij de schoen industrie in deze gemeente, in navolging van verschillende andere bedrijfstakken, de 5- daagse werkweek gedeeltelijk, dat wil zeg gen voor twee vrije zaterdagen per maand, ingevoerd. Per 1 mei 1961 zal in alle be drijven de volledige 5-daagse werkweek eeu feit zijn. WONINGBOUW In 1960 werden 127 bouwvergunningen verleend tot een totaal bedrag aan bouw kosten van 3V2 millioen gulden. Een be langrijk deel hiervan was bestemd voor de uitbreiding of vernieuwing van bedrijfs ruimten. Er werden echter in totaal slechts 77 nieuwe woningen gebouwd, waarvan 30 wo ningwetwoningen (21 te Kaatsheuvel en 9 te Loonopzand). Het is uitermate teleurstellend, dat niet alleen het aantal woningwetwoningen voor onze gemeente telkenjare een ernstige terug gang te zien geeft, maar ook en vooral dat de CentTale Overheid de bouw van premie woningen voor onze gemeente dermate af remt, dat zelfs niet van een minimale be hoefte-bevrediging kan worden gesproken. Uit de harde cijfers van het aantal wo ningzoekenden per 1 januari 1961 (97 te Loonopzand en 473 te Kaatsheuvel) blijkt wel hoe evident voor onze gemeente de be hoefte aan een belangrijke vergroting van het contingent woningwetwoningen moet worden geacht. Vast staat immers dat het Merendeel van de woningzoekenden hier moet worden gezocht in de kringen van de minst-draagkrachtigen, die niet zelf kunnen houwen en slechts met zwaar-gesubsidieer- de woningwetwoningen zijn te helpen. Het zelfde geldt, hoewel in mindere mate, voor de bouw van goedkopere premiewoningen, donder twijfel is het nodig dat onze ge meente nogmaals haar ontstemming over de- -JW van zaken laat horen. Wat betreft de sector openbare- of semi- epenbare gebouwen waarmede in '60 werd begonnen of die inmiddels gereedkwamen, zijn vermeldenswaard o.a.: de R.K. Huis houdschool aan de van Heeswijkstraat, de politiekazerne aan het Prins Mauritsplein, de 9-klassige Ulo-school aan de Vossen- bergselaan, de moderne gymnastiekzaal van de Mariaschool, het Wit-Gele Kruisgebouw te Loonopzand, de nieuwe bedrijfsgebouwen voor het gemeente gasbedrijf, een kleine kleuterschool voor De Moer en nieuwe les lokalen voor de Theresiaschool en de Ber- nardusschool. UITBREIDINGSPLANNEN De realisering van het uitbreidingsplan Kaatsheuvel-West voltrekt zich in een be hoorlijk tempo. In 1960 werden de gronden rond het Frederik Hendrik-park bouwrijp gemaakt, terwijl de benodigde gronden voor de aanleg van onder meer de Vossenberg- selaan en de Hilsestraat werden aange kocht. Met de aanleg van de Vossenbergselaan wordt eerstdaags begonnen, terwijl de Hil sestraat en het stratencomplex tussen Marktstraat en Huygenstraat voor uitvoe ring gereed worden gemaakt. Ook de straten ten oosten van de Sweens- straat kunnen binnenkort in uitvoering wor den genomen. Bouwmaatschappijen hebben in dit gebied een belangrijke oppervlakte aan opties op bouwterreinen verkregen. Deze bereidheid vanuit de particuliere sector, waardoor de overheidsbouw kan wor den ontlast en teruggebracht tot haar eigen lijke taak, die slechts bedoeld is om vooral voor de minder draagkrachtigen te bouwen en in het algemeen aanvullend öp te treden, is een verheugend teken. Zolang echter de bestaande plannen niet verwezenlijkt kun nen worden is genoemde bereidheid slechts schrale troost. In Loonopzand is thans een groot deel van de voor het te verwezenlijken uitbrei dingsplan benodigde gronden eigendom van de gemeente. De verharding van de Ven- loonstraat is nagenoeg voltooid, terwijl de van Grevenbrouckstraat reeds gedeeltelijk is aangelegd in verband met de bouw van woningwetwoningen en een aantal andere huizen, die door een bouwmaatschappij zul len worden gesticht. Ook hier begint de uitbreiding met een nieuwe wijk gestalte te krijgen. OPENBARE WERKEN De riolering in de Kerkstraat en de We teringstraat wordt momenteel volledig ver nieuwd en zal binnen afzienbare tijd ge reedkomen, zodat ook - naar wij hopen - de verkeerspuzzles in Loonopzand tot het verleden gaan behoren. Daarnaast zijn er nog de U bekende plannen voor de verbetering van de riole ring in de Hoge Steenweg en het grote plan voor een tweede stamriool in de kom van Kaatsheuvel (Hoofdstraat). Zonder een bij zondere financiële medewerking van het rijk zijn deze laatste projecten echter on mogelijk te vèrwezenlijken. Ook ten aanzien van de straatverlichting werd wederom een verdere vernieuwing doorgevoerd, o.a. door middel van Uw be sluiten om de oude overspanningen in de Vaartstraat, Roestenbergstraat, Mgr. Völ- kerstraat, van Rijckevorselstraat en van SalmSalmstraat te verwijderen en te ver vangen door een moderne verlichting op masten. In de loop van het jaar werd de Heikant van een klinkerverharding en trottoirs voor zien, terwijl inmiddels ook de Dr. Kuyper- straat gereed is gekomen. Het laatste ge deelte van de Hoofdstraat, dat nog ver ouderde bestrating had, werd verbeterd. WEGEN Een punt van blijvende zorg is de ver betering van ons zeer uitgestrekte net van buitenwegen. De verharding van de Pas toor Kampstraat en het Galgeneind hopen wij, met financiële steun van de Cultuur technische dienst, dit jaar te kunnen reali seren. Daarnaast werd een aantal andere plan nen tot verbetering van buitenwegen en zandwegen, waaronder de Driestapelenstoel, de Kegelaar, de Eftelingsestraat, de Lage Zandschel en de Wittedijk, tot een totaal bedrag van f 713.000. - reeds door Uw Raad goedgekeurd. De uitvoering ervan zal echter nog wel enige tijd vergen. Intussen is een begin van uitvoering c.q. voorbereiding gemaakt met de aanleg van sportvelden voor de voetbalvereniging Berk dijk tot een bedrag van f 62.000. -de aanleg van de Prinses Margrietstraat, de aanleg van een nieuw vuilnisterrein, de ver betering van de Marktstraat waarmede een bedrag van f 182.000, - zal zijn gemoeid, de aanleg van straten en wegen in het par tiële uitbreidingsplan Loonopzand-Oost tot een bedrag van f 451.621,-; de uitbrei ding van het gebouw gemeentewerken met een nieuwe vleugel waarvan de kosten op f 94.631,- zijn geraamd. VOLKSGEZONDHEID Ook op het gebied van de plaatselijke voorzieningen ten behoeve van de volksge zondheid konden belangrijke resultaten worden geboekt. In juni 1960 kon worden begonnen met de bouw van een wijkgebouw te Loonopzand. De bouw geschiedt door de Wit-Gele Kruisvereniging zelf en wordt ge financierd met gelden verkregen uit een door de gemeente verstrekte geldlening on der verband van eerste hypotheek. Het ge bouw nadert zijn voltooiing en zal zeer bin nenkort in gebruik kunnen worden geno men. Voor de bouw van een wijkgebouw voor de gezondheidszorg te Kaatsheuvel is mach tiging verkregen. De bouw, waarmee zo spoedig mogelijk zal worden aangevangen, zal geschieden door de gemeente, waarna verhuur plaats vindt aan het Wit-Gele Kruis afdeling Kaatsheuvel. Met de tot standkoming van deze beide wijkgebouwen zal op doelmatige doch tevens op fraaie wij ze in een langgevoelde behoefte zijn voor zien. Daarnaast blijft het ons streven om de volksgezondheid en de zorg voor hygiëne in een wijder perspectief te zien. Ons voorstel tot het bouwen van een sporthal annex 6choolinstructiebad is hiervan een direkt uit vloeisel. Een dergelijke inrichting mag men niet typeren als een luxe; zij is in onze zo sterk geïndustrialiseerde gemeente met zijn grote arbeidersbevolking een dringende noodzaak. De ingebruikneming van het moderne gymnastieklokaal bij de Mariaschool was voor Kaatsheuvel enerzijds een hoogtepunt, maar tekende anderzijds nog eens op schrij nende wijze het grote gebrek aan mogelijk heden voor lichamelijke ontwikkeling en op voeding onzer jeugd: van de ruim 2800 leerlingen van de lagere scholen kunnen er sinds kort eindelijk 540 op een verant woorde wijze in lichamelijke opvoeding wor den onderwezen. Met name voor Loonop zand, waar geen enkele gymnastiek-acco- modatie ter beschikking staat, moet ernstig naar de bouw van een dergelijke voorzie ning worden gestreefd. Bij de Theresiaschool is enige maanden geleden een uitbreiding met een leslokaal gereed gekomen, terwijl bij de Bernardus- school een leslokaal, toiletruimten en een garderobe in aanbouw zijn. De Openbare school in de Moer werd, vooral wat het exterieur betreft, aanmerke lijk verbeterd en verfraaid. Eenzelfde plan is gereed voor de openbare school aan de Lage Zandschel, doch over de uitvoering is nog overleg gaande met de onderwijsin spectie. Ook onze ULO-school, die gedurende de vier jaren van haar bestaan de sterke groei beleefde van ongeveer 30 naar 176 leer lingen, bouwt thans aan de Vossenbergse laan haar moderne 9-klassige nieuwe school. De Mariaschool groeit snel en is daarom gedwongen om regelmatig haar opnameca paciteit te vergroten. Binnenkort hoopt men hier opnieuw de schop in de grond te kun nen steken om de bouw van een nieuw les lokaal te verwezenlijken, waarbij tevens de opstelling van een moderne rijwielberging is voorzien. De r.k. Huishoud- en Industrieschool St. Angela, die zich eveneens snel heeft ont plooid en al jarenlang kampt met een te kort aan leefruimte, zal naar thans is te voorzien in september a.s. haar fraaie nieu- drijfsvorm te kiezen, waartoe U in deze vergadering een voorstel wordt gedaan. De financieringsopzet voor 1960 vertoon de een overschot aan middelen van f 1.300.000,- tengevolge waarvan in 1960 slechts f 510.000. - aan vaste geldleningen behoefde te worden aangetrokken, hetgeen uitsluitend via de n.v. Bank voor Neder landse Gemeenten geschiedde. Hoewel onze gmeente in 1960 belangrijke kapitaalsver- plichtingen had of aanging behoefde geen groter bedrag aan vaste leningen te worden opgenomen, omdat de door de verkoop van bouwrijpe gronden vrijgekomen middelen opnieuw voor financieringsdoeleinden wer den aangewend. De financieringsopzet voor 1961 geeft nog een overschot aan van f 720.000. Daarnaast kan worden gerekend op een be drag van ongeveer f 520.000. - wegens verkoop van bouwrijp-gemaakte gronden, omdat in de definitieve financiering van de kosten van aankoop en bouwrijpmaken van deze gronden reeds is voorzien. In verband met de grote ruimte welke de kapitaalmarkt biedt, is het ontstaan van een meer dan normale vlottende schuld niet waarschijnlijk te achten. Zoals U ongetwijfeld reeds bekend zal zijn, zal waarschijnlijk nog in de loop van dit jaar een nieuw stelsel van financiële verhouding tussen rijk en gemeenten wor den ingevoerd. De financiële gevolgen van het ontwerp van wet voor onze gemeente worden mo menteel bestudeerd, zodat nog geen defini tief oordeel omtrent het resultaat valt te ge ven. Het staat echter wel vast dat in het kader van deze nieuwe regeling een uit breiding van het gemeentelijk belastingge bied noodzakelijk zal blijken, waaromtrent U in de loop van dit jaar uitgewerkte voor stellen zullen bereiken. CULTURELE LEVEN Niet in de laatste plaats en wel zeer na drukkelijk vraagt het culturele leven de voortdurende aandacht van ons allen. Uiter aard ligt hier de eerste taak niet bij de overheid doch bij het particulier initiatief, doch anderzijds dient van onze kant elk levensvatbaar en verantwoord plan de steun te worden gegeven die het verdient en die onze middelen ons toestaan. Een loffelijk initiatief, dat in zijn eerste aanzet volledig geslaagd mag heten, is dat van de r.k. Volksuniversiteit ter plaatse. Niet alleen de grote deelname op zich, maar ook de omstandigheid dat deze deelname zich over alle bevolkingsgroepen zonder uit zondering uitstrekt geven reden tot grote voldoening. De Harmonie Apollo te Kaatsheuvel, een uitstekend korps, vierde waardig en feeste lijk en door middel van verschillende eve nementen haar 75-jarig jubileum. De Har monie Concordia uit Loon op Zand, een van de hoogst gekwalificeerde korpsen van Nederland en winaar van de wimpel van de provincie Noord-Brabant, vierde op luis terrijke en uitbundige wijze het 50-jarige bestaansfeest. Met medewerking van V.V.V. en ge meente exposeerde de schilder Willem Wit- jens onder auspiciën van het Provinciaal Genootschap voor Kunsten en Wetenschap pen zijn werken in zaal van Dun. Aan het slot van dit overzicht wil ik al len dank zeggen, U op de eerste plaats, die op enigerlei wijze aan deze plannen en hun verwezenlijking hebben medegewerkt. Ik moge tenslotte de wens uitspreken dat 1961 voor U allen een voorspoedig jaar mo ge zijn en ik moge U opwekken om ook dit jaar weer Uw beste krachten te geven aan het welzijn van onze gemeente. Indien alles gaat zoals het moet gaan, zal de gemeente Loon op Zand-Kaatsheuvel de eerste Langstraatse gemeentete zijn, die met trots kan bogen op het bezit van een sporthal en een overdekt zwembad. De gemeenteraad van Loon op Zand heeft namelijk in zijn vergadering van jl. woensdag een krediet van 449.661. beschikbaar gesteld voor de bouw van een gemeentelijke sporthal en een overdekt schoolinstructiebad. De heer Beerens toonde naast vreugde weliswaar bezorgdheid ten aanzien van de financiering en de exploitatie van deze voortreffelijke voorziening, maar burge meester v. d. Heijden nam deze bezorgdheid voor een groot deel weg door te verklaren, dat de gemeente uiteraard geen sprong in het duister zal doen en natuurlijk de mogelijkheden tot belangrij ke subsidies zal onderzoeken en benutten. HERENMODES KINDERCONFECTIE Wilhelminastraat 17 - Telefoon 2791 Grote sortering kinderjurkjes voor de leeftijd van 1 t/m 16 jaar. NIEUW GEMEENTEHUIS Een project waarnaar vanzelfsprekend zo wel U als ik met de grootste belangstelling uitzien is de bouw van het nieuwe gemeen tehuis. Zoals ik U reeds in de laatste raads vergadering mededeelde wordt langzaam maar zeker voortgang gemaakt, nu weder om enkele administratieve bezwaren zijn weggevallen. Er is dan ook ongetwijfeld reden voor een gematigd optimisme. Ook deze investering is echter, evenals het grote rioleringsproject niet te verwezen lijken zonder de bijzondere financiële me dewerking van de rijksoverheid. Als hier over een gunstige beslissing kan worden verkregen, (de vooruitzichten hierop lijken niet ongunstig), zijn de belangrijkste hin derpalen weggenomen. we gebouw aan de van Heeswijkstraat kun nen betrekken. Onze kleinste, maar daarom niet minder SCHOLENBOUW De plannen die door ons in de nota van aanbieding 1960 ten aanzien van het onder wijs werden ontvouwd, konden in de loop van dat jaar slechts gedeeltelijk gerealiseerd worden. Het behoeft geen betoog dat het, ook voor de rijksoverheid, bijkans onmoge lijk is om onder de huidige omstandigheden aan het grote complex van wensen der schoolbesturen volledig tegemoet te komen. De grootste moeilijkheden doen zich steeds weer voor bij de verzoeken om plaatsing van diverse objecten op de urgen- tielijst scholenbouw. Vanwege het geringe bouwvolume dat in verhouding tot de be hoeften ten behoeve van de scholenbouw be schikbaar is, kan het geruime tijd duren, alvorens het schoolbestuur de vereiste ur gentie-verklaring in haar bezit heeft. Dien tengevolge zijn er nog schoolbesturen, spe ciaal in de sector van het kleuteronderwijs, die al twee of meer jaren geleden, een ver zoek om medewerking voor de bouw of uit breiding van scholen hebben ingediend, doch nog steeds niet de beschikking hebben over de vereiste urgentie-verklaring en rijks- goedkeuring. Een uitvoerige opsomming van de wensen die de schoolbesturen met be trekking tot de bouw en verbetering van haar scholen hebben, werd reeds - zoals gememoreerd - in de nota van aanbieding 1960 gegeven. In datzelfde jaar werd ech ter een belangrijke voortgang met ons on derwijsprogramma gemaakt, waarvan ik de belangrijkste resultaten nog eens de revue wil laten passeren. Zowel bij de St. Gerlachusschool als de St. Emiliusschool te Loonopzand werden de sanitaire voorzieningen belangrijk verbeterd. belangrijke school is momenteel bezig te verrijzen in de Moer. Dit kleuterschooltje zal over enige maanden in gebruik kunnen worden genomen. GEMEENTEBEDRIJVEN Naast de normale uitbreidingen die het gemeente-gasbedrijf voor een goede be drijfsvoering jaarlijks dient te verwezenlij ken werd in 1960 bovendien de regulateurs installatie verder uitgebreid en een reserve compressor aangeschaft. Het nieuwe administratie- en bedrijfs gebouw dat, zodra de omstandigheden zulks toelaten officieel in gebruik zal worden ge nomen, betekent een waardige en passende huisvesting voor dit gemeentelijke nutsbe drijf, dat zijn diensten ook buiten de gren zen van onze gemeente verleent. De gasaflevering bedroeg in 1960 ruim 2.400.000 m3, hetgeen ten opzichte van '59 een vooruitgang van 6,4 betekent. Ei kwamen voorts 97 nieuwe aansluitingen tot stand, waarmede het totale aantal afnemers op 3332 werd gebracht. Ook het aantal gasgeijsers nam weer toe en bereikte daar mede een totaal van 1103. Nog in 1960 werd besloten om gemeen tewerken als tak van dienst aan te wijzen en een eigen financiële administratie te ge ven. Aan de voorbereiding hiervan wordt momenteel hard gewerkt. Ook voor de omvangrijke en ingewikkelde administratie van de gemeentelijke grond exploitatie is het dringend gewenst de be- En daarmee was dan tevens het belangrijkste punt van de agenda afgehandeld, want de overige agen dapunten gingen snel en vlot onder de hamer door. Het enige punt dat stof tot discussie opwierp was het voorstel tot het doen van grond- transacties ter verkrijging van grond, welke benodigd is voor de verbetering van de weg „Galgen- eind". De heer Beerens had name lijk geen bezwaar tegen het voor stel als zodanig, maar wel tegen de wijze waarop de grondtransacties tot stand gekomen zijn. Door de raad is destijds het standpunt ingenomen, dat de gronden, welke benodigd zijn voor wegverbetering ,om niet door de grondeigenaren aan de gemeente moeten worden afgestaan. In 't on derhavige geval blijkt echter, dat de grondeigenaren wel een vergoe ding zullen ontvangen voor het af staan van grond. Hij vond dit niet billijk tegenover grondeigenaren el ders, die terwille van wegverbete ring grond om niet hebben afge staan en de heer Beerens wees daarbij op de Pannenhoefsesteeg. Hij wilde aanvankelijk dan ook niet met het voorstel meegaan. De voor zitter wees er evenwel op, dat het ten aanzien van het Galgeneind niet alleen om wegverbetering gaat, het tracé van de weg wordt hier hele maal verlegd en in dat geval achtte de voorzitter het billijk dat een ver goeding wordt gegeven aan grond eigenaren die flinke stukken grond moeten afstaan, vooral wanneer het smalle percelen betreft die in de lengte langs de weg liggen. De voor zitter waarschuwde de raad ervoor, dat, indien de raad aan het eerder genomen standpunt zou vasthouden, de plannen voor wegverbetering ernstig zouden worden gestagneerd. Het voorstel werd ten slotte zonder hoofdelijke stemming door de raad geaccepteerd. Eveneens werd goedgekeurd het voorstel tot instelling van een ge meentelijk grondbedrijf. Tot lid van de woonruimte-commissie werd in de plaats van de heer J. C. Stokker- mans, die zijn benoeming niet heeft aanvaard, gekozen de heer J. v. d. Linden. Onbewoonbaar werden ver klaard de woningen Hoge Zand schel 11 en Gasthuisstr. 142. Bouw grond werd verkocht aan P. J. IJpe- laar (aan de Mgr. Völkerstraat), H. C. Oosterwaal (aan de hoek Vossen- bergselaan-Crispijnstraat), J. C. v. Ham (aan de Vossenbergselaan) en K. v. Tuijn (aan de Vossenbergse laan), terwijl aan de fa. Th. Schoen makers industrieterrein aan de Poolsestraat werd verkocht. Verder besloot de raad tot aankoop van de woning v. Heeswijkstraat 14, eigen dom van de heer J. M. van Seters, t.b.v. het maken van een aansluiting van de dr. Schaepmanstraat op de v. Heeswijkstraat. Ook zullen wor den aangekocht de woningen mgr. Völkerstraat 84, 86 en 88 van de heer M. J. v. Wanrooij. Deze woningen zullen t.z.t. worden afgebroken. De raad ging ook akkoord met 't voorstel tot uitbreiding van het wa terleidingnet door de N.V. Water leiding Mij. „Noord-West-Brabant". In de totale kosten van 71.691. zal de gemeente bijdragen tot een bedrag van 26.939.Ten slotte ging de raad akkoord met het voor stel, dat wordt voorbereid de twee de herziening van het uitbreidings plan in onderdelen voor de kom Loon op Zand en 't uitbreidingsplan in hoofdzaak, en dat wordt voorbe reid een uitbreidingsplan in onder delen voor de kom Zuid-Hollandse- dijk. Deze eerste vergadering van het jaar werd, zoals gebruikelijk, begon nen met de jaarrede van de burge meester, die elders in dit blad in extenso is afgedrukt. Na deze jaar rede sprak de heer v. Kuijk namens de raad een woord van dank. DE BRUG BIJ GORCUM De brug tussen Sleeuwijk en Gorcum, die 21 miljoen gulden heeft gekosth, wordt 15 maart geopend. En hiermede verdwijnt de oudste veerdienst in ons land. K. L. M. De K.L.M. gaat samenwerken met de officiële Venezolaanse luchtvaart maatschappij Viasa in Venezuela. De positie der K.L.M. zal hierdoor in Zuid-Amerika veel sterker worden en ook hare onderhandelings-mogelijk- heden. HET LAATSTE SLACHTOFFER Het laatste slachtoffer van de ramp van de steenverschuiving in Moulin our Fleron in België is gevonden n.l. 'n 34-jarige' vrouw.

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 9