wAAlwi)kse en lAnqstRAAtse couRAnt VEELOMVATTENDE BOUWPLANNEN VOOR 1961 BINNEN- EN BUiTENLANE MINISTER CALS' mammouth-wet Gemeenteraad Drunen 'n v. MAAREN's BRIL MAANDAG 13 FEBRUARI 1961 84e JAARGANG No. 13 SSkse Stoomdrukkerij j Antoon Tielen [Hoofdredacteur: JAN TIELEN oSdverschijnt 2 x per week Opgericht^1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Telegram-adres „Echo" De [Mammouth-wet is weer een ,ta0 verder. Minister Cals heeft in memorie van antwoord aan 2 Tweede Kamer toegezonden, uü is aan vele wensen tegemoet komen. Van de 117 artikelen °iin er 67 gewijzigd, sommige in grijpend, andere alleen redactio ns e De minister hoopt dat de nnenbare behandeling nog voor het zomerrecès zal gebeuren. FNIGE voorname zuilen UIT DE MAMMOUTH- ONDERWIJSWET Het nieuwe bestel nopens het voortgezet onderwijs, zoals dat in de memorie van antwoord van minister Cals aan de Tweede Ka mer is uiteengezet, geeft mede omschrijvingen van de school- ^Hefvöorbereidend wetenschap- neliik onderwijs met een cursus- Huur van 6 jaar (gymnasium, atheneum, lyceum) leidt 9P voor hoger onderwijs (universiteit en hogeschool). Het hoger algemeen voortgezet onderwijs (h a.v.o.) met een cursusduur van 5 jaar, waartoe de middelbare meisjes school (m.m.s.) van nu zal wor den gerekend, kan dan worden uitgebreid met een schooltype, dat gelijk is aan de m.m.s., maar voor jongens dient. Leerlingen van het havo kunnen niet zonder meer naar het hoger onderwijs, maar wel naar 't hoger beroeps onderwijs, dat in een aantal ge vallen weer wel aansluit op het algemeen hoger onderwijs. Het middelbaar algemeen voortgezet onderwijs (m.a.v.o.), waartoe het mulo-onderwijs van thans wordt gerekend, opent twee mogelijkhe den. Na een z.g. bru?? jaar kun nen de leerlingen worden onder scheiden in twee groepen: die vier en die drie jaar blijven en daarna eindexamen doen. Het verschil tussen de twee af delingen (dus van 3 en 4 jaar) zal niet zozeer bestaan uit een verschil in vakken als wel in aanpak, tempo en te bereiken ni- veau. Het is niet de bedoeling dat er zelfstandige driejarige mavo- scholen zullen komen; aan een school met een cursusduur van 4 jaar kan n.l. een driejarige cur sus worden verbonden. Wat het lager algemeen voort gezel onderwijs (1.a.v.o.) betreft, het zal niet zonder meer een voortzetting zijn van het huidige v.g.l.o. (voortgezet lager onder wijs). Minister Cals denkt aan 'n ontwikkeling in de richting van wat men tegenwoordig wel de „praktijkschool" noemt als het v.g.l.o. dient voor leerlingen, die hun leerplicht „uitzitten" of van plan zijn, verder vervolgonder wijs te gaan genieten. Zo zou het 1.a.v.o. zich kunnen ontwikkelen in de richting van het lager eco nomisch en administratief be roepsonderwijs. TOELATING EN EINDEXAMEN Minister Cals voelt veel voor een proefklasse Van bijzonder belang is de wij ze, waarop volgens het wetsont werp voortgezet onderwijs, leer lingen toegelaten zullen worden op'de nieuw ontworpen school typen en hoe de eindexamenrege- lingen zijn. Wat de toelating betreft, daar over zal nog een algemene maat regel van bestuur volgen, want wettelijke regelingen zijn te star, aldus minister Cals in de memo rie. Aansluiting van het voortge zet onderwijs op het basis (la ger) onderwijs kan op verschil lende manieren gebeuren: a. een voorbereidende klasse, verbonden aan een school voor voortgezet onderwijs; b. een toelatingsexamen; c. een verklaring van het hoofd van de school voor basis onder wijs; d. een proefklasse; e. een aanvullend psychotech nisch onderzoek. Volgens de minister is het niet gewenst, het toelatingsexamen als enig verplicht selectiemiddel op te nemen. Hij is het wel eens met de mening van een terzake gewerkt hebbende commissie dat de lagere school thans (door dik wijls vrij veel huiswerk) te veel op voorbereiding voor het v.h.o. met z'n toelatingsexamens werkt waardoor haar ontplooiing en haar streven naar natuurlijke differentiatie (voornamelijk in de klassen 5 en 6) worden belem merd. Minister Cals blijkt veel te voe len voor de proefklasse, om de leerlingen op hun geschiktheid te kunnen beoordelen. Maar niet in alle gevallen. Hij wil onderscheid maken tussen a. leerlingen voor wie geen onderzoek nodig is van wege reeds gebleken aanleg en b. leerlingen, waaromtrent de afle verende school noch de ontvan gende zekerheid heeft en die dus voor plaatsing, in de proefklasse (16-24 lessen) in aanmerking ko men. Eventueel met aanvulling door een psychotechnisch onder zoek. Het eindexamen acht de mi nister onmisbaar, maar met niet te veel eindexamenvakken. De schoolexamens wil hij handha ven voor v.w.o. en h.a.v.o., voor het m.a.v.o. ziet hij liever de hui dige regeling der m.u.l.o.-exa- mens (hij is enthousiast over de wijze, waarop de mulo-verenigin gen nu al vijftig jaar de examens centraal regelen). tament, vertaald uit de grond tekst en voorzien van inleidingen en verklarende aantekeningen door leden van het R.K. Bijbels Genootschap „Sint Hieronymus" en gepubliceerd als eerste uitga ve van de Katholieke bijbelstich ting „Sint Willibrord" te Oegst- geest. Deze nieuwe vertaling is in de eerste plaats bedoeld als een „standaardtekst" voor lezing en studie der schrift van het Nieu we Testament door de katholie ken. Om drie redenen werd vooral sinds de oorlog de behoefte aan een nieuwe vertaling gevoeld. In de eerste plaats was het nodig de uitkomsten van de bijbelexegese, die ook de laatste decennia grote voortgang maakte, te verwerken. Vervolgens eist onze zich snel wijzigende tijd een nauwere aan passing van het Nederlands der vertaling aan het tegenwoordige spraakgebruik. En tenslotte vroeg de sterk toenemende belangstelling der katholieken voor de H. Schrift duidelük om uitvoeriger aante keningen. BIJZONDERE ZEGELS VAN NED. NIEUW-GUINEA De postadministratie van Ne derlands Nieuw-Guinea val op 5 april 1961 twee bijzondere fran keerzegels uitgeven ter gelegen heid van de opening van de N.- Guinea Raad. Voor beide zegels, i-n de waar den van 25 cent (blauwachtig groen) en 30 cent (wijnrood), is hetzelfde ontwerp gebezigd, n.l. een voorstelling van het door Ir. A. van Noortwijk ontworpen ge bouw voor dc Nieuw-Guinea Raad te Hollandia. Ook de zegels zijn door Ir. van Noortwijk ontworpen. Technische gegevens: formaat zegels 40 x 27.43 mm,., beeldfor maat 26 x 23.43 mm., vellen van 10 x 10 is 100 zegels; papier: ge- coucheerd, zonder watermerk; gomming: arabische gom; kam- 'tanding: 11-11%; druktechniek: offset; gedrukt bij N.V. Joh. En schedé en Zonen, Grafische In richting te Haarlem. Blijf „KNAP" en zie „BETER" met De zegels zijn verkrijgbaar van 5 april 1961 af. De verkoopter mijn is vastgesteld op 3 maanden na de datum van de eerste uitgif te; de geldigheid eindigt op 31 december 1962. „AANVAL" OP VLIEGTUIG VAN SOVJET-PRESIDENT De Russische minister van bui tenlandse zaken, Gromyko, heeft een protest gestuurd naar de Franse regering tegen „een aan val" van een Frans militair vliegtuig op het toestel, waar mee president Bresjnef onderweg was naar Rabat in Marokko. President Bresjnef is inmid dels voor een bezoek van twee dagen aan Marokko in Rabat aangekomen. Daarna zal hij een bezoek aan Guinee brengen. Volgens Radio Moskou werd het protest door minister van buitenlandse zaken Gromyko aan de Franse zaakgelastigde in Mos kou overgebracht. De minister zei, dat het Russische toestel, een iljoesjin-18, een route volgde die van tevoren aan de Franse auto riteiten was bekend gemaakt. Op ongeveer 130 kilometer ten noor den van Algiers was het toestel in de middag gedurende ruim zes minuten op 8250 meter boven in ternationale wateren aangevallen door een Franse tweemotorige straaljager. Dit vliegtuig was het Russische toestel driemaal ge vaarlijk dicht genaderd. Hierbij had de straaljager tweemaal het vuur geopend, waarna hij zigzag voor de Iljoesjin had gevlogen. HOTELBRAND IN ZWITSER LAND 11 DODEN Elf mensen hebben het leven verloren bij een nachtelijke brand in het Grand Hotel hoog in de bergen te Rigi-Kaltbad bij Lu- zern in Zwitserland. Slechts vier doden zijn geborgen en de kans de andere zeven slachtoffers nog terug te vinden in de verkoolde resten van het houten gebouw, lijken zeer gering. Alle doden waren Zwitsers, hotelgasten of leden van het personeel, behalve twee Italiaanse musici van het dansorkest dat in het hotel op trad. Om drie uur in de morgen werd de brand ontdekt door gas ten die nog aan de bar zaten. Ze waarschuwden onmiddellijk de concierge, de 61-jarige Jacob Ry- ser. Deze ging direct de gasten wekken. Er logeerden 120 men sen in het vier verdiepingen hoge gebouw. Ook de meeste van de zeventig personeelsleden sliepen. In nachtgewaad kwamen de eer ste dodelijk verschrikte mensen naar buiten. Sommigen waren al half bewusteloos van de rook. Het personeel gedroeg zich heldhaftig. De oude Ryser ging keer op keer het steeds feller brandende gebouw binnen. Bran dende balken vielen omlaag en al spoedig stonden ook de bovenste verdiepingen in lichter laaie. De concierge kwam van zijn laatste reddingspoging niet terug. Een bejaarde Zwitserse gast stierf aan een hartaanval, nadat hij aan de vuurzee was ontkomen. Tientallen mensen konden niet langs de brandende trappen naar beneden komen. Ze vluchtten naar hogere etages en stonden gillend op de balkons. Rondom het hotel lag de sneeuw enkele meters hoog. Sommigen waagden de sprong van de derde verdie ping. Ze werden wel gewond, maar niet ernstig. Alleen een Ita liaanse musicus van het dansor kest kwam om het leven bij zijn sprong. Hij kwam op een stenen terras terecht, waar geen sneeuw lag. Een tienjarig Zwitsers meis je stierf de verstikkingsdood in haar met rook gevulde kamer. Aanvankelijk wist men niet hoe veel mensen er in het hotel wa ren geweest tijdens de brand. Het gastenboek was verloren gegaan. Jaarrede burgemeester Stieger van Drunen Grote activiteit van particulier initiatie! in afgelopen jaar GOEDKOPE TELEFOON IN AVONDUREN Op grond van recente gege vens bestaat de vrees dat het ge raamde batig saldo bij de PTT in het lopende begrotingsjaar niet zal worden bereikt. Een verla ging van de posttarievvcn wordt daarom niet verantwoord geacht. Minister Korthals (Verkeer) deelt dit de Tweede Kamer mee in zijn memorie van antwoord. Wel kan binnenkort een voorstel worden verwacht tot verlaging van de tarieven voor het interlo kale telefoonverkeer. Gedacht wordt aan een reductie van een derde op de drie bestaande tarie ven, wanneer het gesprek wordt gevoerd in het weekeinde of in de avonduren. Deze verlaging zou op zijn vroegst per 1 mei van dit jaar kunnen worden inge voerd. Geschat wordt, dat deze vermindering van het tarief ze ven miljoen gulden per jaar min der in de PTT-kas zal brengen. Volgend jaar zal op een inter nationale conferentie in Stock holm nader worden overlegd over een definitieve keuze van 'n systeem voor kleurentelevisie. De eerste jaren is invoering van kleurentelevisie nog niet te ver wachten. Ir. WELLEN DIRECTEUR- GENERAAL VAN LANDBOUW Bij Koninklijk Besluit is aan Ir. A. W. van de Plassche op zijn verzoek eervol ontslag verleend als directeur-generaal van de Landbouw van het ministerie van Landbouw en Visserij, onder dankbetuiging voor de „vele be langrijke en gewichtige diensten den lande bewezen". Tot zijn op volger is genoemd i. J. W. Wel len, thans directeur-secretaris van de Noordbrabantse Christe lijke Boerenbond te Tilburg. In de eerste vergadering van de Drunense gemeenteraad van 1961 heeft burgemeester Stieger vrijdagavond een jaar rede gehouden, waarin hij de belangrijkste gebeurtenissen van 1960 memoreerde en in het kort de plannen en de verwachtingen voor 1861 aanstipte. Na te hebben gememoreerd, dat in 1960 in opdracht van het gemeentebestuur een ETI-rapport „Drunen op weg naar grotere welvaart" gereed kwam, dat een uitstekend over zicht geeft van de plaatselijke sociaal-economische situatie en de te verwachten uithouw van de gemeente, ging bur gemeester Stieger over tot het belichten van de onderschei dene aspecten van het gemeentelijk leven. PILOOT OMGEKOMEN IN PIPERCUB Dinsdagmiddag omstreeks een uur is een militair vliegtuig, een Pipercub van de vliegbasis Leeu warden, neergestort op het zui delijke talud van de Afsluitdijk. De 40-jarige adjudant-vlieger G. Dijkman uit Leeuwarden kwam hierbij om het leven. Zijn passa gier, de 33-jarige ambtenaar H. Veldkamp, eveneens uit Leeu warden, werd zwaar gewond naar een ziekenhuis te Harlingen over gebracht. Over de oorzaak van 't ongeval is nog niets bekend. DE TOEKOMSTIGE HUURVER HOGING De Sociaal Economische Raad heeft geen eensluidend advies voor het huurbeleid op langere termijn kunnen uitbrengen. De 16 werknemers-vertegenwoordi gers willen niet verder gaan dan 3 of 4 procent huurverhoging per jaar van 1962 tot 1965. Zij wijzen een huur, die 15 procent van het gemiddeld netto arbeidersinko men te boven gaat, af. Na 1965 moet het huurbeleid volgens deze leden opnieuw bezien worden. Dertien kroonleden adviseren tot een huurverhoging van dertig of veertig procent, gespreid over zeven jaren, terwijl zes werkge versvertegenwoordigers pleiten voor 15 of 20 procent huurverho ging in 1962 en in 1964. Werkne mers en werkgevers verbinden aan deze verhoging een looncom- pensatie. De kroonleden menen, dat de hogere huren voldoende gecompenseerd zullen worden door de te verwachten loonstij ging in de komende jaren. NIEUWE NED. VERTALING VAN NIEUWE TESTAMENT Zondag 12 februari werd aan kardinaal Alfrink met enige plechtigheid 't eerste exemplaar aangeboden van het Nieuwe Tes- Crediet voor aanleg wegen uitbreidingsplan West en Elshout Garantie verklaring Openluchtspel De raad der gemeente Drunen hield vrijdagavond haar eerste alge mene openbare vergadering in 1961, bij het begin waarvan burge meester Stieger een rede hield, waarin hij, na een resumé over 1960, ook enkele voorspellingen deed voor voor de toekomst ten aanzien van de gemeente Drunen. De raad besloot ook in deze eerste vergadering een crediet, groot 907.000.en 125.000.beschikbaar te stellen voor aanleg van wegen en riolering in het uitbreidingsplan West in Elshout. De aanleg van een wandelpad langs de Kerkstraat in Elshout wordt overwogen. Om het streven van de Culturele Kring Drunen-Elshout het op voeren van een openluchtspel te stimuleren, bleef de raad garant voor de som van 2.500. Voor de bouw van een nieuwe fabriek voor de fa. Vesters, werd grond geruild. Het Wit-Gele Kruis kreeg op aanvrage ƒ20.per geval waarin kraamhulp werd verleend aan de leden. Een crediet van 5000.werd beschikbaar gesteld voor verlichting aan de Kas- teeldreef en bij het nazien van de rekeningen over 1958 door de raadscommissie, was het de commissie gebleken dat de directeur ge meentewerken rijwielvergoeding kreeg, terwijl hij in het geheel geen fiets had. Deze eerste vergadering van het jaar werd geopend met de jaarreden van burgemeester Stieger, die hier boven is opgenomen. Burgemeester Stieger besloot zijn rede met een algemeen voorspoedig 1961 toe te wensen aan alle raads leden en zijn dank uit te spreken aan alle gemeentediensten en per soneel voor het werk in het belang van de gemeente verricht. Daarin betrok hij ook de B.B. en Brand weer. De heer Ploegmakers, als langst zittend lid van de raad, dankte bur gemeester Stieger voor diens wen sen en bood deze wederkerig aan. Spr. hoopte ook dat de verschillen de wensen die er o.a. waren ten overstaan van de woningbouw in '61, gerealiseerd zouden worden. Wegenaanleg Uitbreidings plannen. In deze vergadering kwam ook aan de orde het voorstel tot beschikbaar stelling van een krediet t.b.v. a. bouwrijp maken plan Braken west; b. bouwrijp maken uitbreidings plan Elshout; c. verbetering bestrating Schans- wijk met aanleg van hemelwater riolering. Met de bouw van 80 woningen in het uitbreidingsplan „West" is in middels begonnen. De technische voorbereidingen zijn intussen beëin digd. Er zullen in dit plan pl.m. 3 Ms km. wegen en riolering worden aan gelegd en pl.m. 7 km. trottoir. De meeste straten zullen een wegbreed- te krijgen van 5 of 6 meter met aan De tcho van het Zuióen DEN BOSCH, Vughterstraat 25 TILBURG, Markt 32 BREDA, Nw. Ginnekenstraat 23 lOOP DER BEVOLKING Het inwoneraantal steeg over 1960 wan 7345 op 1 jan. tot 7582 op 31 dec. (thans 7600), dus een toename van 237 personen. Een vestigingsoverschot van 70; een geboor te-overschot van 167 (deze cijfers zijn na delig beïnvloed door het opheffen van het opvangcentrum voor gerepatrieerden in '60, waardoor 95 personen de gemeente verlie ten). Het aantal woningzoekenden bedraagt 135. WONINGBOUW Er kwamen 122 woningen gereed, n.l. 20 woningwetwoningen; 96 premiewoningen; 5 woningen vrije sector; 1 boerderij. Er kwamen 4 industriegebouwen gereed. Gereed kwamen verder: het herstratings- en rioleringsplan Burg. v. d. Heijdenstraat - Schoolstraat - Jac. v. d. Meijdenstraat; de verbetering van de Kerkstraat te Els- hout; verbetering van de Hogeweg; aanleg laatste gedeelte uitbreidingsplan Braken Oost en aanleg van groot gedeelte voor de aanleg van het gasdisfributiebedrijf. WERKGELEGENHEID De gemiddelde mannelijke beroepsbevol king nam toe van 2060 2110; het aantal arbeidsplaatsen van 2600 - 2740. De werkgelegenheid bedraagt derhalve 130 van de gemiddelde beroepsbevol king. Inkomende pendel steeg van 825-880. Het bedrijf van de N.V. Lips werd uitge breid met een koperextrusie- en aluminium- extrusiebedrijf. De personeelsbezetting steeg van 1000-1170. De orderportefeuille ont wikkelde zich in stijgende lijn. Het bedrijf heeft momenteel een personeelsbehoefte van pl.m. 150 man. Voor 1961: in aanbouw nieuwe machine fabriek voor een produktie van verstelbare schroeveninstallaties en hydrauliek (hydro- motoren en hydropompen). Verder is in aanbouw apparatuur voor een zink-destil- latiebedrijf. Nog dit jaar zal een begin wor den gemaakt met de voorbereiding en uit breiding van het wals- en persbedrijf. Verder is in aanbouw een grote bedrijfs- school, waar al 300 personen een oplei dingscursus volgen. Dit bedrijf heeft een behoefte aan 100 woningen, die dit jaar gerealiseerd moeten worden. De verwachtingen voor 1961 zijn gunstig. Ook N.V. Vissers' Wegenbouwbedrijf heeft in ruime mate kunnen profiteren van de gunstige economische situatie en wel zo danig dat in de produktie-capaciteit geen onderbezetting is opgetreden. De invloed van de weersgesteldheid heeft hier echtter ongunstig gewerkt en leverde een groot aantal improduktieve uren op, waardoor de uitvoering van de werken aanzienlijk werd vertraagd, zodat deze risico-factor op de eindresultaten van de werken merkbaar is geworden. Teneinde de steeds verdergaande krapte op de arbeidsmarkt op te vangen is een grotere mechanisatie in het bedrijf inge voerd en zijn voor dit doel wederom be langrijke bedragen geïnvesteerd. Ondanks een aantal ongunstige factoren is het boek jaar 1960 voor dit bedrijf alleszins bevre digd geweest. Ook de verwachtingen 1961 zijn gunstig. LAND- EN TUINBOUW Was het voorjaar zeer goed wat de pro- dukten betreft, het zeer natte najaar heeft ook hier de resultaten ongunstig beïnvloed m.a.w. veel mislukkingen i.v.m. natheid. Een lichte toename van het aantal tuin bouwbedrijven valt waar te nemen. De jaar omzet van de veiling was ongeveer gelijk aan die van»1959, n.l. f 4.000.000. In 1960 werd ook voor onze gemeente begonnen met de werkzaamheden in de Ruilverkaveling. Gereed kwam de weg Els- hout - Haarsteeg. De Coöperatieve Eerste Langstraatse Stoomzuivelfabriek te Drunen ontving in 1960 8.396.677 kg melk en produceerde 244.766 kg. boter. Dit betekende een meer dere ontvangst van pl.m. 300.000 kg melk. Bedrijfsresultaten eveneens gunstig. De plaatselijke SCHOENINDUSTRIE vertoonde in 1960 een tweeledig beeld. In het eerste half jaar was de toestand op vele plaatsen niet zo gunstig en werd in ver schillende bedrijven zelfs arbeidstijdverkor ting toegepast. Gelukkig vertoonde het tweede halljaar een aanmerkelijk gunstiger beeld en konden de meeste bedrijven de schade van het eerste halfjaar weer inlo pen. De omzetten van het najaar 1960 wa ren in het algemeen beduidend groter en alle bedrijven waren in de tweede periode van 1960 vol bezet. Ook 1961 zette gun stig in en de verwachtingen voor het vol gend seizoen zijn wederom gunstig. De personeelsvoorziening in deze sector ondervindt veel moeilijkheden eensdeels vanwege de geringe aantrekkingskracht van schoenindustrie tegenover andere be drijven; anderszins doet ook hier het wo ningprobleem zich voelen. Ook de verzorgende middenstand in onze gemeente kan op een gunstig jaar terug zien. Het Gemeentelijk Kampeercentrum „De Klinkaert" mocht ook in 1960 een groot aantal bezoekers ontvangen. Ondanks het slechte zomerweer steeg het aantal overnachtingen van 44.000 tot ruim 55.000 (55167). De inschrijvingen voor het komend sei zoen verlopen zeer vlot. PARTICULIER INITIATIEF Met voldoening mag ik voorts constate ren de grote activiteit die door particulie ren (verenigingen en instellingen) in het af gelopen jaar is ontplooid. Op 19 maart opende het Wit-Gele Kruis zijn nieuw riant wijkgebouw en voorzag daarmede in een dringende behoefte; te vens kwam een fusie van de beide vereni gingen Drunen en Elshout tot stand. Ook de beide Drunense harmonieën ver enigden zich. De gymnastiekvereniging S.H.J. vierde afgelopen jaar op luisterrijke wijze haar 50- jarig bestaan. Eveneens werd in 1960 opgericht de Stichting Technisch Onderwijs voor Dru nen, Heusden en Omgeving. De Stichting zal een dezer dagen een subsidieverzoek indienen bij de, Kroon voor oprichting en instandhouding van een school voor lager technisch onderwijs. In zijn vergadering van 30 september ver klaarde Uw Raad dat oprichting en instand houding van een dergelijke school nodig wordt geoordeeld. In overleg met het R.K. Kerkbestuur te Drunen is verder opgericht de Stichting R.K. Bejaardenzorg Drunen, die de moge lijkheden wil onderzoeken om te komen tot oprichting van een stichting van een be jaardentehuis. Tot slot zij vermeld dat, dank zij het particulier initiatief, 't ontspanningsgebouw de Hoge Braken werd uitgebreid en ver fraaid met een nieuwe zaal, die op 1 jan. j.l. werd in gebruik genomen. VERWACHTINGEN Op het terrein, gelegen in uitbreidings plan Braken West is men gestart met de bouw van 30 woningwetwoningen, alsmede 50 woningen in de vrije sector. Voegen wij hierbij nog 18 woningen die elders in de gemeente in aanbouw zijn, dan geeft dit een totaal van pl.m. 100 in aanbouw zijnde wo ningen. De verwachtingen t.a.v. premiebouw zijn op dit moment nog onzeker; ingediend zijn ruim 200 premie-aanvragen en 100 van de zijde van N.V. Lips. Binnenkort zal met de bouw van een gedeelte van dit laatste con tingent begonnen worden. Ook van de zijde van bouwondernemingen bestaat veel be langstelling voor bouw in onze gemeente. Zo wordt momenteel de mogelijkheid on derzocht om tot de bouw van een vrij groot aantal woningen, bestemd voor verhuur, alsmede van een winkelgalerij te komen. In het kader van de mogelijkheden zal het gemeentebestuur er naar streven ook dit jaar in Elshout de bouw van een aantal woningen te stimuleren in deze vergade ring wordt U een crediet gevraagd voor het verder bouwrijp maken van het uitbrei dingsplan aldaar. Verder staan voor 1961 op het program: volledig bouwrijpmaken (riolering en straataanleg) plan Braken West (ruim 16 ha); bouw van r.k. jongensschool te Elshout; bouw van een landbouwhuishoudschool te Drunen en zo mogelijk aanleg, zwembad. (Deze laatste drie objecten zijn uiteraard ecist te realiseren na verkregen rijksgoed keuringen); verbetering en riolering van de Toren straat; verbetering van de Kapelstraat te Elshout in samenwerking met de Ruilverkaveling; verdere aanleg van het sportpark; voorbereiding van het uitbreidingsplan Vennen Oost (plan Zuid); de bouw van het nieuwe politiebureau( reeds aangevangen) en uitbreiding van de lagere scholen en kleuterschool te Drunen.

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 1