WAALWIJK MAC MUZZLE EN HET GEHEIM VAN DE GOUDEN B0EDDHI FEUILLETON üT DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 13 FEBR. 1961 weerszijden een trottoir van 1.80 2 meter. Bijna lVz ha. is bestemd tot open baar plantsoen. Er zullen 130 straat lantaarns nodig zijn voor de open bare verlichting. De totale kosten van aanleg van de straten, riolering, plantsoenen, architectenhonorarium, dienst ge meentewerken, toezichtskosten en van de straatverlichting worden thans geraamd op 907.000. Bij de vergadering van 30 sept. '60 vastgestelde kostprijsberekening werden genoemde kosten geraamd op ƒ729.750.—. Het plan heeft op verschillende punten belangrijke wijziging onder gaan. De oppervlakte bouwrijp te maken gronden is thans 13000 m2 groter. De oppervlakte der plant soenen is teruggebracht van 21500 m2 tot 14300 m2. De oppervlakte wegen en trottoirs is uitgebreid van 32170 m2 tot 41000 m2, mede als ge volg van het bouwrijp maken van meer gronden. De geraamde uitgif teprijs ad 10.40 kan door deze wij zigingen gehandhaafd blijven en behoeft niet te worden verhoogd. De voorzitter gaf hierop nog een uitvoerige toelichting omtrent de wijze waarop het werk zal moeten worden uitgevoerd. Het gehele plan zal pl.m. 300 woningen gaan omvat ten. De heer Rij pert vroeg aandacht voor speelgelegenheid voor de kin deren. De heer v. Lammeren had gezien dat het eertijds geraamde bedrag van 10.40 per m2 voor de grond was bereikt. De raad keurde het gevraagde ere- diet goed. Om de bouw van woningen te Elshout te stimuleren en omdat ver wacht wordt dat met de bouw van de nieuwe jongensschool dit jaar zal worden begonnen, is het nodig de gronden in het uitbreidingsplan Els- hout bouwrijp te maken. Bij het maken van de plannen is er reke ning mede te houden, dat de straten zullen worden voorzien van een he melwaterriolering. Ook de bestaande Schanswijk dient nog van een dergelijke riole ring te worden voorzien. Het gehele werk omvat het op breken van de bestaande bestrating in de Schanswijk, het leggen van 820 m. straten en riolering in de Schanswijk en Norbertijner straat, het maken van een verhard pad met verlegging van de afvoersloot vanaf de Norbertijnerstraat tot aan de Scheidingstraat. De totale uitgaven worden inclu sief de bijkomende kosten geraamd op ƒ125.000.—. De heer v. Herpt was verheugd dat aan Elshout extra aandacht werd geschonken. Hoewel buiten de agenda vallende, wilde hij er echter eens op wijzen dat bij het gereed komen van de weg Haarsteeg-Els- hout en straks Elshout-Baardwijk, het verkeer zeer sterk zou toene men. Hij gaf daarom in overweging om voor de jeugd een wandelpad aan te leggen langs de Kerkstraat aan de zuidzijde. Er waren dit jaar al 4 aanrijdingen gebeurd en dit zou straks nog wel eens meer kunnen worden. De voorzitter zeide hierover di rect natuurlijk nog niet te kunnen beslissen, maar stelde voor dat b. en w. zich hierover zouden beraden. Op de vraag hoeveel huizen in 't uitbreidingsplan Elshout zouden kunnen worden gebouwd, noemde de voorzitter 40 woningen. De school in Elshout is nog niet toegewezen, maar dit zou spoedig worden be sproken. Verder had het gemeentebestuur nog enkele kleine punten op haar programma ter verfraaiing van de Schanswijk en omgeving. De raad keurde het gevraagde crediet goed. Verlichting Kasteeldreef. Vervolgens was aan de orde het voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet voor de verbetering straatverlichting Kasteeldreef. Geruime tijd geleden werd een plan opgemaakt tot verbetering van de straatverlichting langs de Kas teeldreef. De verlichting op deze weg is ab soluut onvoldoende. Momenteel staan hier in totaal 7 lichtmasten, welke in zeer slechte staat verke ren. Het type is ook geheel verou derd en wordt thans ook niet meer gebruikt. In verband met de beste dingsbeperking kon dit plan niet tot uitvoering worden gebracht. De nieuwe verlichting zal bestaan uit 14 lichtmasten, waardoor der halve een goed effect zal worden verkregen. De kosten worden ge raamd op 5.000. De heer ten Voorde vroeg nog eens aandacht voor de verlichting op de Bosseweg en de heer Brok voor het Groenewoud. Aan beide zal aandacht worden besteed, maar ten aanzien van het Groenewoud is het moeilijk, omdat ter plaatse geen kabel ligt. Verdere wegenaanleg in het Groenewoud met intensieve be bouwing zou alleen oplossing kun nen brengen. De raad keurde het voorstel goed. Extra subsidie Wit-Gele Kruis. Aan de orde was het voorstel tot verhoging van het subsidie 1961 aan het Wit-Gele Kruis. Door het Wit- Gele Kruis is aan het gemeentebe stuur gevraagd een bijzondere sub sidie toe te kennen van 2.per dag voor elke vanwege of door be middeling van voornoemde vereni ging verstrekte interne kraamver- zorging, voor zover deze door een daartoe bevoegde specifieke kracht gegeven wordt. De hieruit voor de gemeente voortvloeiende kosten zul len, gerekend op 10 dagen, op 20.- per bevalling komen. Door het Wit- Gele Kruis is nu gevraagd dit be drag voor elke bevalling, waarbij dus van het zgn. Kraamcentrum ge bruik wordt gemaakt, beschikbaar te stellen. Naar schatting zullen voor deze bijdrage een honderdtal personen in aanmerking komen. Gerekend naar dit aantal, zou dit voor de gemeen te een extra bijdrage betekenen van pl.m. 2.000. Dit punt werd aanleiding tot een nog al uitvoerig debat over de vraag of een dergelijke subsidie wel ver antwoord zou zijn tegenover hen, die geen lid waren van 't Wit-Gele Kruis. Vooral de heren Rijpert en v. d. Veer waren geen voorstanders van het geven van een dergelijke subsidie. De raad keurde het voorstel even wel goed, met dien verstande dat ook de kleine zelfstandige, voor zo ver lid van het Wit-Gele Kruis, van deze regeling zou genieten als hij zou kunnen aantonen dat zijn in komen beneden de 8000.lag. Garantie Openluchtspel Aan de orde was verder het voorstel tot het verlenen van een gemeentelijke grantie aan de Culturele Kring Drunen-Elshout voor een in 1961 op te voeren openluchtspel. Door de Culturele Kring Dru- ncn-EIshout is een verzoek inge diend tot het verlenen van finan ciële medewerking voor een in 1961 te geven openluchtvoorstel ling. Voornoemde vereniging is voornemens op te voeren 't open luchtspel „De zeven rozen", ge schreven door Antoon Coolen. Aan dit spel zullen ongeveer 115 acteurs en actrices medewerken, welke alle aangetrokken worden uit de inwoners onzer gemeente. Het spel staat onder leiding van de bekende beroepsregisseur Jo van Erp. De bedoeling is 't stuk driemaal op te voeren op een na der in de gemeente te bepalen plaats. Bij het onderhoud dat ter zake met enkele bestuursleden heeft plaats gehad, is naar voren gebracht, dat de opvoering mis schien in de omgeving van Giers- bergen zou geschieden. Volgens mededeling van de Culturele Kring is 't Maatschap pelijk Cultureel Centrum Drunen voornemens later in Drunen een permanent openluchttheater te houwen. De plannen schijnen reeds in een vergevorderd stadi um te verkeren. Alvorens echter definitief tot de bouw van het theater besloten wordt, dient eerst de belangstelling voor open luchtspelen in Drunen te worden gepeild. Om hierover een oordeel te kunnen uitspreken, zal het op te voeren spel dus de gelegenheid moeten verschaffen tot het trek ken van de nodige conclusies ter zake. Door de Culturele Kring is een kostenbegroting opgesteld met betrekking tot het openluchtspel. De uitgaven worden geraamd op 7.050.-, de inkomsten, bestaan de uit recettes, op 2.360.alzo een nadelig verschil van 4.690.-. Geraamd is nog een ontvangst van 250.wegens provinciaal subsidie (Anjerfonds), zodat het uiteindelijk tekort nog zou bedra gen 4.440.Voor dit bedrag moet dus op de een of andere wij ze dekking eezocht worden. B. en w. zijn het met de Cultu rele Kring eens dat men thans de behoefte aan openluchtspelen niet kan beoordelen. Zij sympa thiseren ook met het streven van de Kring om het culturele peil in de gemeente op te voeren en zijn van oordeel dat het wel verant woord is, bij wijze van proef, om voor dit doel beperkte middelen beschikbaar te stellen tot een be drag van 2500. De voorzitter, die een en ander nog toelichtte, toonde zich een voorstander van het stellen van deze garantie, omdat hij hierin zag een naar voren treden van Drunen in een culturele manifes tatie, die gezien het toeristenver keer, toch zeker van niet te on derschatten betekenis is. De heer v. Lammeren toonde zich eveneens voorstander, m,aar stelde wel dat door de Kring ook alle middelen zouden worden aangewend om het tekort zo ge ring mogelijk te doen zijn. De heer ten Voorde vond dat nogal wat lichtzinnig een beroep op de gemeente werd gedaan. Men organiseert wat en de ge meente moet maar bijspringen. De heer ten Voorde vond dit 'niet juist. Hij noemde als voorbeeld de wielerronde die jaarlijks in Drunen wordt gehouden en die door de supportersclub zelf ge heel wordt bekostigd. Op de eer ste plaats vroeg hij bijzondere ac tiviteit van de culturele kring, die maar moet trachten andere middelen aan te wenden om aan geld te komen. Nadat de voorzitter nog eens had gewezen op het feit, dat het hier een proef betrof en dat hij persoonlijk het algemeen belang er van inzag, keurde de raad het voorstel goed. Grondruiling Aan de orde was verder het voorstel tot ruiling en verkoop van grond. In de vergadering van 27 dec. j.l. kwam een ontwerp- uitbreidingsplan ter tafel betrek king hebbende op het gebied, ge legen tussen Schoolstraat en de Burg. v. d. Heijdenstraat. Uiter aard is het nog niet bekend of dit plan een definitieve goedkeuring zal verwerven. De grondruil in dit nieuwe plan zal plaats hebben met de fa. Vesters, die in dit plan een schoenfabriek wilde bouwen en daarvoor achter het nieuwe pand in de Schoolstraat 1520 m2 grond had aangekocht. Het aan de fa. Vesters aangeboden terrein is gelegen ten noorden van de Schoolstraat. De raad ging met deze ruil akkoord. Verder werd aan de fa. Vesters grond ver kocht voor de bouw van een wo ning nabij het fabrieksterrein. Ook ging de raad akkoord met een voorstel tot grondruil met A. C. v. d. Linden. Café's op kermis-zondagmiddag een uur gesloten. Bij het voorstel tot wijziging van de plaatselijke politieveror dening werd goedgekeurd de ca fé's op kermiszondagen te slui ten van 2.30 tot 3.30 uur, alleen in Drunen. Namens de bond van café-hou ders te Drunen is een verzoek in gediend om gedurende de kermis zondagen de café's verplicht te sluiten van des middags 14.30 tot 15.30 uur. Zoals de situatie mo menteel is, levert dit moeilijkhe den op voor de betrokkenen. Er bestaat als het ware nu geen ge legenheid om te eten, de zaak op te ruimen en weer gereed te ma ken voor het namiddag- en het avondbezoek op die dagen. Voor een ordelijk verloop in de café bedrijven zou invoering van een dergelijke bepaling zeker aanbe veling verdienen. Diversen. Goedgekeurd werd verder nog het voorstel tot verhoging van de jaarwedde voor wethouders. De heer Fortuijn vroeg hierbij om ook het presentiegeld voor de raadsleden te verhogen, wat de voorzitter in overweging wilde nemen. Goedgekeurd werd ook 't ge ven van voorschot voor het kleu teronderwijs, voor Drunen een bedrag van 21310.voor Els hout 2814.—. De commissie van onderzoek gemeenterekening bracht verslag uit over haar werk. De heer For tuijn zei alles in orde te hebben bevonden. Alleen had het hem verwonderd dat de directeur van gemeentewerken rijwielvergoe ding kreeg, terwijl bekend was dat deze geen rijwiel, maar een auto reed. De voorzitter stelde de heer Fortuijn gerust. De rijwiel vergoeding kon en mocht ook voor de auto worden gebruikt. Aan M. Smits werd tot slot nog een bijdrage verleend in de aansluitkosten waterleiding. Tot slot nodigde de voorzitter de leden van de raad en de pers uit om op zondag ten gemeente huize aanwezig te zijn bij 't ont vangen van Prins Carnaval voor het uitbrengen van 'n heildronk. GESLAAGD Van de opleiding voor het exa men van januari 1961 ter ver krijging van het Praktijkdiploma Boekhouden der Ned. Associatie, gegeven door de heer W. v. d. An ker, Leraar M. O. Boekhouden, van Berckenrodelaan 73 alhier, namten aan dit examen deel de heren J. Lommers te Drunen en G. de Bont alhier. Beide heren slaagden, waar voor onze gelukwensen. POLITIE GREEP JEUGDIGE INSLUIPERS IN DE KRAAG Na een door de politie alhier ingesteld onderzoek is gebleken, dat in de afgelopen maanden en kele jongens van 8 tot 12 jaar zich hebben schuldig gemaakt aan diverse insluipingen. Onder meer werden de fabrieken van de Gebr. Teurlings, Bloch Stibbé en de firma Hoffmans bezocht. Indien men niet op de normale wijze binnen kon komen, werd de toegang verschaft door 't inslaan van een of meer ruiten. In de fa brieken werden ergerlijke vernie lingen aangericht. In de mulo- school werd een film afgedraaid. In een geval ging de jeugd zelfs rijden met een vrachtauto, waar door die ernstig werd bescha digd. Toen enkele van de jongens op heterdaad werden betrapt, gaven zij zonder te blikken of te blozen valse namen en adressen op, hetgeen het onder zoek nog bemoeilijkte. Tevens is vast kommen te staan, dat weer een ander stel jongens van onge veer dezelfde leeftijd zich schul dig maakten aan diverse kleine diefstallen. De misdragingen van deze jeugdige lieden zullen ter kennis van de betrokken autori teiten worden gebracht. CONCERT HET BRABANTS ORKEST Aan het programma van het concert, dat Het Brabants Orkest onder leiding van de gastdirigent André Rieu op donderdag 16 fe bruari a.s. in zaal Musis Sacrum onder auspiciën van de Waal- wijkse Kring voor Kunst en We tenschap te Waalwijk zal geven, wordt solistische medewerking verleend door de cellist György Schiffer, die het celloconcert in g kl. t. van Monn zal uitvoeren. György Schiffer werd in 1933 te Balassagyarmat, Hongarije ge boren. Op 9-jarige leeftijd begon hij cello te studeren; later zette hij zijn studies voort aan de Mu ziek Akademie bij Antal Frisch. Hij studeerde kamermuziek bij Leo Weiner. Na de resolutie studeerde hij gedurende een jaar aan het Con servatorium te Parijs bij Mau rice Maréchal. Tevens maakte György Schiffer gedurende enige tijd deel uit van het Feld-Strijk- kwartet uit de U.S.A. György Schiffer trad reeds en kele malen als solist op met Het Brabants Orkest o.a. te Veghel, St. Oedenrode en Eindhoven. Sinds 1957 maakt hij deel uit van Het Brabants Orkest, tegen woordig als tweede solo-cellist. Sinds 1949 is André Rieu, die zijn muzikale opleiding heeft ge noten te Utrecht en aan het Am sterdams Conservatorium en la ter bij Willem van Otterloo, diri gent van het Limburgs Sympho nic Orkest (vroeger Maastrichts Stedelijk Orkest). Met zijn orkest treedt hij re gelmatig op in Nederland, Bel gisch Limburg en in Duitsland. Van 1946-1949 was hij dirigent bij de Nederlandse Radio Unie te Hilversum, in welke periode hij tesamen met de pianist Hans Henkemans en het Omroep t merorkest o.m. alle pianoconcé ten van Mozart uitvoerde, ft vervulde voorts gastdirectij voor alle Nederlandse orkea. in de Nederlandse Opera en J België, Frankrijk en Duitsland AFD. WAALWIJK VAN DP R.K. BOERINNENBOND HlPit EERSTE JAARVERGADERlï Onder voorzitster mevrouw, Loon-Pullens hield de afdefc Waalwijk van de r.k. BoeiW bond in café v. Heesbeen 'n dr« bezichte eerste jaarvergaderin Deze vereniging, die nog slech! één jaar geleden werd opgerid, mag zich reeds in een grote bb verheugen en het is geblekend de oprichting er van geen bevli ging is geweest, maar een serie» ze en vruchtbare gedachte vand boerenbevolking. De voorzitster opende dan deze eerste jaarvergadering gebed en een welkomstwoord tn allen, speciaal tot de geestel adviseur, kapelaan Meeuwisse mevr. de Brok, het adviserend li der afdeling, die op deze vera dering aanwezig waren. Hiern werd de vergadering toegespro ken door de geestelijk advisem die zijn grote vreugde uitspra! over de groei en bloei der afi ling, ondanks het feit dat Waal. wijk een industriestad is. „Iku bij de oprichting niet te veel zegd", aldus de adviseur, „toenit de r.k. Boerinnenbond in Waal wijk een goede toekomst vooa spelde. De activiteiten in het ei ste jaar van haar bestaan zijn p voorbeeld voor vele andere vera, nigingen." De adviseur wenst i voorzitster geluk met haar afda ling en drukt de leden op 't hart op dezelfde weg voort te gaan tal voldoening van hun zelf en to| heil van de gehele boehenbevo! king van Waalwijk. Dat ook het financiële gedeelte van de afdeling geen probleem i gebleken, getuigt het batig saldi van ruim 200.—, waardoor ooi de toekomst met vertrouwen kat worden tegemoet gezien. Mevr. v. Loon-Pullens bracht de adviseur hartelijk dank voor zijn opwekkend en bemoedigend woord en vond het alleen maar jammer dat kapelaan Meeuwig de vergadering moest verlaten wegens verplichtingen elders, Hierna had de bestuursverkis- zing plaats waarbij mev. (v. Loon- Pullens met algemene stemme: als voorzitster werd herkozen terwijl in 2 vacatures voor iel jongerenbestuur werd voorziet door de verkiezing van de jonge dames Toos Keetels en Corrii Klein, waarvan de laatste werd benoemd tot penningmeesteresse De voorzitster dankte de leder voor 't in haar gestelde vertrou wen en wenste de nieuw gekozen jongere bestuursleden van har lïWWFmfflP 46). Toen Mac Muzzle de volgende morgen wakker werd, was Pie Yah Ma al op. „Een nederig Oos terling wenst zijn grootmachtige vriend een goede morgen en een voorspoedige dag", zei Pie Yah Ma. „Door een dienaar van dit hotelpaleis werd mij een nieuws papier gebracht. Het is mij 'n eer het U te mogen overhandigen." Mac keek de krant in en het eerste wat hij zag, was een be richt, dat met dikke letters ge drukt stond. „GEHEIMZINNIGE BRANDEN TEISTEREN KRAB- BELBOS. WEDEROM TWEE WONINGEN TOT DE GROND TOE AFGEBRAND. IS ER OP ZET IN HET SPEL DE POLI TIE STAAT VOOR EEN RAAD SEL". - „Kijk, kijk", zei Mac. „Alles staat er in, zowel de brand op de Kruishoek als de brand in café Het Vat en in dat huis waar uit wij vannacht zijn ontsnapt' „Wat is de mening van mijl grootmachtige vriend Mac Muz zie over deze berichtgeving?" z vroeg Pie. Mac stapte uit hei en begon zich in te zepen. „II lees, dat de politie voor een raad sel staat", begon hij. „Maar mis schien is dat raadsel lang niet groot als menigeen denkt. Ik loof, dat we er goed aan dedi als we ons eens wat meer metdii holle beenderen bezig hielden,..' HET CAMERA- MYSTERIE Door PERCY KING (Nadruk verboden) 53) - fe| f^l Henderson knikte. „Ja, Settle's onthulling gaf hem een geweldige schok. Hij dacht iets te hebben be machtigd, waarmee hij zich straffe loosheid verzekerde, en nu blijkt, dat hij zich blij heeft gemaakt met een dode mus." „Maar Settle kon, toen hij die woorden sprak, onmogelijk weten, dat de moordenaar 't goede document niet zou vinden", opperde Lawrence. „En per slot van rekening weten wij niets méér dan hij wist." „Volkomen juist", gaf de advo caat toe. „Toch geloof ik, dat Settle het bij 't rechte eind had." Hij nam de rol van 't toestel. „De ze is afgelopen. Nog één ligt er in de kluis; 'k zal ze halen." Na een paar stappen in de rich ting van de stalen deur te hebben ge daan, hield hij halt en aarzelde. „Ze ker iemand wil dolgraag een bezoek aan de kluis brengen, nu hij heeft gehoord, dat 't echte document zich daar nog bevindt. Bovendien bestaat de mogelijkheid, dat de laatste rol zijn naam bekend maakt." „Haal ze en zwam niet in de ruim te!" snauwde Melchior. „Ik zal zo vrij zijn", antwoordde Henderson koeltjes, „om aan mijn hachje te denken. Eerst wil ik me dus overtuigen, dat niemand in 't bezit van een revolver is." De fouillering bracht geen verbo den waar te voorschijn en de advo caat stapte naar de kluis. Achter in de bibliotheek was 't zó donker, dat hij zich met een lucifer moest bij lichten om de combinatie te stellen. Na een ademloze stilte van enige minuten keerde hij terug. „Hier..." Wat hij verder zei, ging verlorren in 't lawaai van een revolverschot, dat 't lichtpunt in de schemerlamp ver brijzelde en 't vertrek in volslagen duister hulde. Onmiddellijk knalde 't wapen opnieuw. Zó snel volgden de schoten elkaar, dat beide explosies één leken. XXIV. Uit de richting van de kluis klonk eengil en de val van een lichaam. Daarop Henderson's zwakke stem „Hij - hij schoot me neer! Ik..." De rest was een onverstaanbaar, weg stervend gemompel. Niemand bewoog zich; de schrik scheen elkeen te hebben verlamd. Al wat was gebeurd welk drama zich had afgespeeld, viel makkelijk te gis sen. Twee schoten waren gelost, en de schutter was ontegenzeggelijk één van 't gezelschap. De laatste kogel had de advocaat getroffen op 't zelf de ogenblik, dat hij uit de kluis kwam en nu lag hij vermoedelijk dood voor de open deur. De strak gespannen stilte werd ver broken door iemand, die zijn stem zó had veranderd, dat geen der aanwe zigen haar wist thuis te brengen. „De eerste, die zich beweegt, krijgt een kogel. Ik ben een scherp schutter; ik hoef niet te zien om te schieten; ik kan 't op 't gehoor doen. 't Dreigement was overbodig. Nie mand dacht er aan, 't ongewapend op te nemen tegen één, die een revolver bezat en had bewezen, een verbluf fend goed schutter te zijn. ,,'t Is ook ten strengste verboden een lucifer af te strijken", vervolgde de gekunstelde stem. „Ik zou ver plicht zijn, 't hele gezelschap neer te 1 schieten. Ik wil niet worden herkend, begrepen?" De spreker pauzeerde even, om de woorden op zijn gehoor te doen inwerken. Toen: „Henderson verzuimde, onder de armleuning van mijn fauteuil te kijken. Een noncha lance, die hem duur te staan kwam. Ik had niets tegen hem. Hij wist al leen wat meer dan goed voor hem was." „Maar..." begon iemand timide. „Zwijg! Wie 't waagt, zijn mond open te doen, is een lijk vóór hij het tweede woord er uit heeft! Nu opge let! Een van jullie, 't kan me niet schelen wie, gaat in de kluis, sluit de deur achter zich, draait 't plafond lampje aan en zoekt 't document." De stilte in de bibliotheek bleef onverbroken. „Ik tel tot tien. Als dan nog nie mand op weg is, schiet ik één van jullie overhoop.Dat zal allicht tot meer spoed aanzetten. Een... twee... drie... vier" Bij vijf sprong Mary Brent op. Met de handen vooruit gestoken, liep zij naar de stalen deur. In de compacte duisternis viel niets waar te nemen. „Wacht!" kwam de stem weer. „Is de enveloppe niet binnen een kwar tier ongeschonden in zijn bezit, dan stel ik 't hele gezelschap er aanspra kelijk voor." - Mary Brent bewoog zich als een blinde naar de kluis. Toen zij er nog enkele stappen van verwijderd was, struikelde zij en viel languit. Even lag zij roerloos, met een wee, onpasselijk makend gevoel in de maak. Onder haar was een zachte massa, die mee gaf. Zij had niet aan Henderson's lichaam gedacht, dat de toegang tot de kluis versperde. Terwijl de jonge vrouw aanstalte maakte om overeind te komen, on derging zij een sensatie, welke 't haar bijna deed uitgillen. De man, die zij dood had gewaand, greep haar hand en fluisterde: „Mary Bent - neem dit. Laat hij 't niet te pakken krijgen." Haar vingers sloten zich om het voorwerp - de rol, die Henderson had gehaald. „Ezel!" schold de man aan 't an dere eind van de bibliotheek. „Je wist toch, dat daar een lijk ligt! Schiet op!" „Ssst!" waarschuwde Henderson. Met een zenuwachtig fluistergeluid klaagde hij „Ik heb bij de val mijn knie bezeerd." Toen, zeer zachtjes fluisterend tot Mary: „Safe is open Zoek knopje onder aan de rand. Druk drie keer. Geheim vak; daar ligt enveloppe. Maak voort!" Steunend, alsof de knie haar pijn deed, stapte Mary Brent de kluis in. Gehoorzaam aan 't bevel, trok zij de stalen deur toe. Op de tast vond zij de schakelaar en knipte het plafond lampje aan. De safe, een klein oud model, stond achter in. Weldra had zij 't bewuste knopje. Na drie maal te hebben gedrukt, schoot een lade uit, die slechts één voorwerp bevatte - een langwerpige bruine enveloppe, waarop met forse letters: „De Waar heid inzake 't Camera-Mysterie". Aan een impuls gevolg legde zij de rol er in; daar was a veilig. Een druk op 't knopje, heime lade verdween weer. draaide zij het licht uit en verliet de kluis, voorzichtig over de stille daante voor de deur stappend. „Als je de enveloppe hebt", b de man met de revolver, „kom naar de lessenaar en leg ze i neer." Voetje voor voetje liep Mary in de aangeduide richting. Bij 't schrijft»' reau gekomen, onderscheidde zij vaaj de vormen van een gezicht, maar her kenning was uitgesloten, 't Enige, wat zij zag, was een zwakke van staal - de revolverloop. „Ik heb je onder schot", waar schuwde de misdadiger. „Nog wal dichterbij... twee stappen... zo... nu neer." Plotseling snoof hij - flauw drong een geur tot hem dooi Een parfum, dat hij kende, „jij viel hij uit. „Een valstrik, hè? Da zal je voor boeten!" Snel ging loop van de revolver omhoog. De kreet, die volgde, werd niet door de jonge vrouw geuit. Een zichtbare hand had de pols van misdadiger gegrepen en met een rul omgedraaid. (Wordt vervolgd) Hlm AVAIN/X

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 2