Gemeenteraad Vlijmen Gemeenteraad Sprang-Capelle 1/Uaa IwyLï 7 l&eb prijzen MAC MUZZLE EN HET GEHEIM VAN DE GOUDEN BOEN J I woeiBg 1 69° 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 27 FEBR. 1961 ssa ALLEEN GELDIG WOENSDAG 1 MAART Herenoverhemd, In een pracht kwaliteit Sanfor of No-lron. Unl In wit, grijs en beige. In ton-sur-ton en dlv. streepdesslns. j*90 Alle maten O Een schitterende partij velours en peau de pêche damespantof fels. Altijd gemakkelijk In huis, maten 36/42. Alleen morgen, f% 95 alle maten JU 4 voor 95C 10 cm. langs ballpointvullingen, pas send In praktisch Iedere ballpoint. Naar keuze blauw, rood, groen of /Pc 'zwart schrijvend. 3 voor O 3 Een stevige erwtensoep met worst. Kant en klaar. Met kwaliteits- QQc garantiezegel. Literblik 2 blikken voor 1.70 snoerpe; klem DEN BOSCH TILBIJ! ten te mans toch t reeds en in en w. toekot ieder rooms snuifj het io kleur rood, rood r, geel 1 rooms 0 mTr geler ie hei me. H verger tranda sen rti sing h stro 0 j ••^~5riSEse»easbtab besturen van de bijzondere lagere scholen voor g.l.o.; v.g.l.o. en u.l.o. op de exploita tievergoedingen voor het jaar 1961. WATERLOOP LANGS GEDEMPT De gemeenteraad van Sprang-Ca pelle kwam j.l. vrijdagavond heel snel tot besluiten. Als voornaamste punt van de agenda mocht gelden het voorstel tot demping en riolering van de waterloop langs de Julianalaan, waarvoor de raad een bedrag van f 128.500.- beschikbaar stelde. De heer Vos sprak er zijn vreugde over uit, dat na zeven jaar plannen maken en besprekingen houden thans b. en w. met een definitief voorstel kwa men. Hij hoopte dat het plan spoedig gerealiseerd zal kunnen worden. Voor de laatste fase van de verka- beling van het bovengrondse net aan de Nieuwevaart, Wittedijk, Poolse- straat, Willem van Gentsvaart, Ho- gevaart en Wolfsnest voteerde de raad een krediet van f 104.921. - De 16 woningwetwoningen welke de gemeente voor 1961 heeft toege wezen gekregen, zullen als volgt wor den gebouwd: 6 in Capelle aan de Schrevelstraat, 4 in Vrijhoeve aan de Hendrikstraat en 6 in Sprang aan de JULIANALAAN WORDT Burg. van Dijkstraat. Dit contingent van 16 woningen, aldus voorzitter burgemeester van Prooijen, is als volgt samengesteld: 10 woningwet woningen mogen zonder meer ge bouwd worden, 2 dienen er als ver vangingswoningen voor huizen welke zullen moeten worden afgebroken in het belang van de provincie (verbin ding tussen Hoofdstraat en nieuwe provinciale weg), en 4 woningen ter vervanging van 4 op te ruimen krot woningen. Vastgesteld werden verder de ge bruikelijke jaarlijkse onderwijsver- goedingen en de voorschotten daarop. Voor het kleuteronderwijs zal de ver goeding bedragen f 780- per lokaal en f 12.20 per kleuter. Het bedrag per leerling in het bijzonder lager on derwijs werd met f 5.42 verhoogd. Onbewoonbaar werden verklaard de woningen Schoolstraat 28, 29, 30 en 31. Oninvorderbaar werden verklaard twee aanslagen straatbelasting over de jaren 1957 en 1958 ten laste van de heer P. Pluijmert, beide groot f3.78. Ten slotte hechtte de raad zijn goedkeuring aan een voorstel tot ver pachting van landerijen aan M. Spie- rings. Als stilte een artikel was dat zich in een winkel liet verkopen, dan zou ik morgen direct een stilte-warenhuis openen, want geen artikel is in onze tijd zó schaars en tegelijk zó onont beerlijk als de stilte. Er zijn in het leven van alle dag wel eens van die gezegende seconden dat het even helemaal stil is en dan worden we ineens gewaar in welk een baaierd van lawaai ons leven zich ei genlijk voltrekt. De techniek heeft de wereld niet alleen vol geestdodende arbeid, maar ook vol walmend lawaai gesmeten. We zijn er aan gewend, erger nog, we zijn er aan verslaafd, we kunnen de stilte niet meer ver dragen. In miljoenen gezinnen knet teren dagelijks radio's zonder dat er ook maar iemand luistert en wanneer iemand het ding afzet is de eerste re actie: ,,Wat is dat voor ëen kerkhof hier l" Wie de stilte zoekt, moet ver gaan. Verder dan de intimiteit van de huis kamer, want de moderne flatbouw verschaft ons dikwijls het twijfelach tig genoegen dat we meerdere radio's tegelijk kunnen horen. Verder ook dan een vakantieverblijf in een van de vakantieoorden die ons land rijk is, want van de honderd mensen die daar o.peengeklit zitten, zijn er ne gentig die Mieke Telkamp, Max van Praag en het lawaai van Spike Jones mee het bos innemen, om nog maar niet te spreken van de brommers, waarmee je zo lekker langs de bos paden kunt knetteren. En wanneer het buiten het vakantieseizoen dan al eens een keer lukt om met de stilte van het herfstbos alleen te zijn, dan is er altijd nog wel een straaljager die al het vergenoegen vergalt. De stilte is een schaars en kost baar artikel voor hen die het begeren en nodig hebben en naarmmi vaart en technische perfectie men, zal het nog schaarser en ten slotte helemaal niet ma krijgbaar zijn. Daarom is het verheugend, burgemeester Teijssen zo duiü raai heeft gesproken, toen het lid Brouwer j.l. donderdag raadsvergadering voorstelde os hele recreatie-oord „Het Hoef: vol te hangen met luidspreker, o.m. het draaien van plaatjes. 1 meester Teijssen heeft toendi te verstaan gegeven, dat het g« tebestuur helemaal geen voorst is van het motto „altijd en 1 muziek". Gelukkig maar, want: we in ons recreatie-oord wel't ste behoefte aan hebben, is m luidsinstallatie voor het dm plaatjes. Er mag toch wel éénf. zijn waar we niet achtervolgd m door de teenagermuziek van en de zusjes-zus en de zusjem:é de smakeloze teksten van de Ns landse liedjes. Wanneer de ba? van ons hertenkamp de „Tm bruine ogen" van de Selveni'i ten aanhoren plegen ze terstoti moord, denk ik zo. Nee, ton tenminste ergens kunnen ui: zonder de epidemie van de «c dozen en ik hoop dan ook dat hl Brouwer een volgende maal sc tere en prettigere suggesties iét. De neer 11 uitbrei hoort, lemaal Heel 1 Het maker werd, nig ve niet n den. 1 50). Glimlachend trad Pie Yah Ma binnen. „Een nederig Chinaman groet zijn hoogmachtige blanke vriend", zei hij. „Ben je ge slaagd, Pie?" vroeg Mac Muzzle. Pie Yah Ma knikte toestemmend, terwijl hij zijn strooien hoed en valse baard van zijn gelaat ver wijderde. „De nietswaardige gele man weet een adres, waar een knekelbeen is gebracht", zei hij. „Als gij nu ook een adres weet, dan zijn wederom twee woningen van de misdadige jakhalzen aan ons bekend geworden. Wisten we nu ook nog maar welk bericht in de knekelbenen verborgen zat..." „Daar weet ik wel wat op", lachte Mac Muzzle. „We hebben immers zelf zo'n been? En we weten nu toch ook hoe de pakjes er uit zien? Welnu, wie maken 'n vals briefje, waarin staat, dat al le vorige orders en opdrachten zijn vervallen. Verder schrijven we er bij, dat alle beschikbare mannen morgenavond aanwezig moeten zijn op de plaats, ook de Gouden Boeddha is, valse briefje spelen we di bende in handen." Pie Yal boog diep voor Mac Muzzle „De grootmachtige inwoner het Avondland is een verlf man", prees hij. „Hij zal de halzen volgen, die hem zelf: de stralende Boeddha zullenfc gen. Mac Muzzle veroorlove echter nog één vraag te ski hoe denkt hij de bendeled» valse been in de handen tt len?" FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" DE VISSER VAN FLORIDA door RICHARD POWELL 1). HOOFDSTUK I Florida, lieflfjk rustoord... Toen mijn vrouw Arabella en ik be sloten onze zomervacantie in Florida door te brengen, droomde ik van zoet gemijmer onder een cocospalm, van lavende dranken en van een mij lief lijk koelte toewuivende Arab aan mijn zijde. Ik heb dat soort dromen meer gehad en altijd kwam er een kink in de kabel. Vier jaren huwelijksleven met Arab hadden mij trouwens wijzer moeten maken. En als mijn aanmin nige blonde echtvriendin besluit mij wat frisse lucht toe te waaieren, waar schuw dan de kustwacht, want dan is er een orkaan op komst. Wie weet, had ik verstandiger ge daan met naar de raad te luisteren van een paar vrienden in Philadel phia, die mij waarschuwden, in de zo mer niet naar Florida te gaan. Na tuurlijk zou ik hun woorden niet in de wind geslagen hebben, als ze me verteld hadden, dat ik het minder aan genaam zou vinden, in de tropen nacht kreten en dravende voetstappen achter mij aan te horen en het doel wit te worden van een flitsende vis- speer. Ik zou dan ongetwijfeld him raad opgevolgd hebben en naar Maine zijn gegaan. Maar mijn vrienden vertelden me, dat Florida in de zomer me niet zou bevallen, omdat ik het er te heet en te stil zou vinden. Stilte was juist wat ik zocht. De otfrlog had mij genoeg opwinding voor de rest van mijn le ven verschaft en sinds ik uit het leger was ontslagen, was ik hard bezig ge weest mijn winkel in antiquiteiten op de Chestnut Street te Philadelphia op het oude peil terug te brengen. Het vooruitzicht van hitte schrikte me evenmin af. Ik herinnerde mij uit mijn schooljaren nog voldoende van natuurkunde om te weten, dat het voortbrengen van hitte het afstaan van energie vereist en energie was ik nu juist niet van plan te verspillen. Op de derde dag van ons verblijf in Florida lag ik lang en lui in een ligstoel op het grasveld. Ik had vrede met de gehele wereld. Ik had vrede met Fort Myers, een dromerig stad je aan de kust van de Golf van Mexi co. Ik had vrede met het sierlijke, oude huis dat een oom van Arab ons voor de vacantie had afgestaan; het was een groot huis met vier kamers en nog twee boven de garage. Ik had vrede, met de brede, ondiepe rivier, de Caloosahatchee. Toen wist ik nog niet wat er loerde langs zijn oevers en onder zijn roerloos oppervlak. Arab bevond zich niet ver van mij vandaan. Ze zag er uit alsof ze zo uit een advertentie van een reisbureau kwam gestapt. Ze was goudachtig bruin gebronsd en heur haar danste als een zilveren waterval op haar schouders. Ik zuchtte. Mijn huid, wanneer hij aan de zon wordt bloot gesteld, wreekt zich dadelijk door een maliënkolder van sproeten aan te trekken en mijn zandachtig rood haar voert geslaagde pogingen uit om een bosje gedroogd gras na te bootsen. Meer dan ooit zouden de mensen ons aanstaren en zich afvragen wat mijn vrouw wel in me mag zien. Ik zou het ze onmogelijk kwalijk kun nen nemen. Ik vraag het me dikwijls zelf ook af. Zoals gewoonlijk was Arab in ac tie. Ze had 'n sprietdunne vishengel en gebruikte die om het een of an dere miniatuur-instrument naar een zakdoek te werpen, die een goede vijftig voet verder op het gras lag uitgespreid. Thans weet ik, dat ik on der de indruk had moeten zijn, omdat ze de zakdoek drie van de vijf keer raakte. Maar toen zei me dat nog niets. Ik wijdde mijn aandacht aan het glas in mijn rechterhand. Ik nam een teug, liet het glas zakken en keek een ogenblik een andere kant op. Toen ik opnieuw naar mijn rechterhand keek, zwom er in het glas een afgrijselijk groen en geel gespikkeld ding rond, dat geniepig omhoog loerde. Ik goot het glas leeg op het gras en was be ledigd. Geen enkele drank heeft het recht mij dat aan te doen. Achter me hoorde ik Arab lachen en zeggen „In geen millioen jaren lukt me dat een tweede keer." Ik keek naar het ding, dat in mijn glas gezwommen had. Het leefde he lemaal niet. Het was een geverfd hou ten dingsigheidje, dat aan het eind van Arab's vislijn zat. „Ik had het wel kunnen inslik ken", zei ik verwijtend. „O, er zitten geen haken aan", zei ze, alsof het daarmee voor con sumptie geschikt verklaard was. „Was het geen prachtige worp? Ik stond dertig voet van je vandaan. Het lukt me vast nooit meer." „Ik hoop het", zei ik huiverend. „Wat is het voor een ding?" „Nooit eerder gezien? Meestal heeft 't drie haken aan zijn staart en nog een tweede stel onder zijn buik. Ik had de haken eraf gedaan, om geen last van het gras te hebben ter wijl ik oefende. Je gooit het uit op een plek waar je denkt, dat veel vis zit en haspelt het ruksgewijze terug, zodat het kronkelt door het water en de vissen er naar happen." „Ze dienden wijzer te zijn." „Ze denken, dat het lekker is. Ga je mee vissen? „Vissen?" zei ik achteloos. „Ik hou niet van vissen." „Je... houdt... niet... van... vis sen?" Ze keek me aan alsof ik zo juist bekend had, een bank beroofd te hebben. „Inderdaad", zei ik, een beetje on rustig. „Ik hou niet van vissen. Is dat zo'n zonde?" „Dat heb je me nooit verteld, voor we trouwden." „Jij hebt mij zo'n massa dingen nooit verteld. Je hebt me bij voorbeeld nooit verteld, dat je bij voorkeur met je koude voeten tegen mijn rug slaapt." „Je probeert me af te leiden. Heb je eigenlijk wel eens geprobeerd te vissen?" „Misschien wel eens als kleine jongen." „Hoe weet je dan, dat je niet van vissen houdt, als je het nooit® lijk geprobeerd hebt?" „Ik heb malaria ook nog noo:j probeerd, maar toch houd ikei van." „Maar, Andy, je bent van plan de hele vacantie nietsü ten doen?" „Welnee. Ik ga af en liggen." „Als je nog lang zit en ligt ze, met iets als een traan in stem, „dan word je nog overtf door die wingerd langs Soms vraag ik me af, of ik dan wel een heester getrouwh Ik kwam langzaam en M overeind. Arab is de enige* kennissen, die zich nooit afgevraagd heeft, met me getrouwd is en ik kan® veroorloven daarin verandering ten komen. „Goed", zei ik. „Ik gamell: sen. Maar alleen als toeschouw „Je krijgt de smaak schat. Je zult zien voorde- om is vis je, alsof je leven e hangt". Ik haalde verachtelijk mijn ders op. Niet in de verste vit ik vermoeden, dat haar woorc, terlijk bewaarheid zouden wow (Wordt verve!; V GEEN SCHRIFTELIJKE OF TELEFONISCHE BESTEM Effen dubbeldraads marquisette, in een prima katoenen kwali teit! Voornamelijk In wit. In 130 en 150 cm. breed, p. mtr. 1.50 ln 90 en 110 QOc breed, p. mtri^ö Vlotte cocktail schortjes, in fantasie dessins en effen met leuke garnering. Roya le maat met handige' grote zak 4 60 Helderwitte emaille toiletemmer. Eerste kwaliteit. Ook te ge bruiken voor vele andere doeleinden, zo als luieremmer. Com pleet met yg25 deksel *T Op een regenachtige middag kunnen Uw kinderen zich urenlang amuseren met een •leuke legpuzzle. 4 verschillende puzzles, ieder 245 stukjes (voor urenlang puzzelen). Plastic massagebor stel voor Uw dagelijk se haarverzorging, uit gevoerd in diverse pas teltinten. 2 kleurig. Al leen morgen extra voordelig Meisjessweaters, nylon met lange mou wen, ronde hals en rits achter. In koren, bottle green, geel, to maat, azuur en wit. Leeftijd 2-12 jaar 12 jaar 7.95 A9S 2 jaar Frisse badstof keu kendoeken, van zware dubbele badstof, in mo derne kleuren en des sins. Maat a 75 60 x 60 cm. I Handig vlot bood- schaptasje, met trek- sluiting. In leuke ruit- stoffen en waterdicht Prima witte moltondekens,'In 3 maten. Nu zéér voordelig. 150x200 3.85 A 65 125x180 2.95 90x130 1 Fijne elastisch geweven, naadloze kousen. 20 denier. Met ver- A 95 sterkte zool. Per paar I Gevulde Paaseitjes. Een kleurige sor tering, met fijne vulling. UOc 200 gram 3 275 vormde kelk (mi tig licht),; schiktvc gang off Comply W j jioeiei Openbare vergadering van de raad der j 13. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot a. afrekening van de exploitatievergoe ding bijzondere kleuterscholen over 1960; b. het verlenen van voorschotten op de exploitatievergoeding bijzondere kleuter scholen over 1961; c. het vaststellen van de eigendoms- en huurvergoeding bijzondere kleuterscholen over 1961. 14. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot a. afrekening exploitatievergoeding met het voormalig Bestuur van de R.K. Meis jesschool te Haarsteeg over 1960; b. afrekening van de vergoeding van de beloningen vakonderwijs met het Bestuur sub a genoemd over 1960. 15. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot a. goedkeuring van de begroting van de Gemeentelijke Instelling voor Maatschap pelijke Zorg voor 1961; b. vaststelling van de begroting van ge meentewerken, woningbedrijf, grondbedrijf en het gasdistributiebedrijf voor 1961 en van die van de gemeente eveneens voor 1961. 16. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van de begrotingen over de jaren 1960 en 1961. SEkE gemeente Vlijmen op dinsdag 28 februari 1961 des n.m. 6.30 uur, ten raadhuize der gemeente. Te behandelen onderwerpen 1. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding wijziging van het uitbrei dingsplan kom Vlijmen, zoals deze ter ge meente-secretarie ter inzage zal worden ge legd. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aankoop van een strook grond aan de westzijde van de Karrestraat van J. van Bokhoven, alhier, t.b.v. de verbreding van die straat. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot ruiling van grond met de Onze Lieve Vrouwe Schuts te Vlijmen t.b.v. de reconstructie van de hoek Pastoor van Akenstraat/Julianastraat. 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het vestigen van een erfdienst baarheid ten laste van een 2-tal de gemeen te in eigendom toebehorende percelen aan de Voordijk en t.b.v. het gedeelte van een perceel sectie G nr. 48, waarop is gelegen het pompstation van de N.V. Waterleiding Mij. „Oost-Brabant" te 's-Hertogenbosch. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van de Bouwverorde ning der gemeente Vlijmen. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot intrekking van het raadsbesluit van 24 juni 1960 tot vaststelling van de „riooiaansiuitingsverordening gemeente Vlij men". 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het garanderen van de tijdige betaling van rente en aflossing van de dooi een 4-tal personen onder verband van eerste hypotheek aan te gane geldleningen. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verlenen van machtiging aan dat College tot het sluiten van kasgeldle ningen en rekening-courant-overeenkomsten voor het 2e kwartaal 1961. 10. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verlenen van medewerking ingevolge arrtikel 72 der L.O. wet 1920 voor de aanschaffing van leermiddelen t.b.v. de R.K. Meisjesschool te Vlijmen. 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling ingevolge art. 101 bis der L.O. wet 1920: a. van het getal wekelijkse lesuren vak onderwijs voor het jaar 1961 dat aan de openbare 6chool voor g.l.o. zal worden ge geven; b. van de voorschotten te verlenen aan de besturen van de bijzondere scholen voor g.l.o.; v.g.l.o. en u.l.o. op de vergoeding vakonderwijs over het jaar 1961 12. Voorrstel van Burgemeester en Wet houders tot a. indiening van een verzoek aan de Mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen om toepassing van art. 55 quater van de L.O. wet 1920 voor het jaar 1961 voor de openbarer school voor g.l.o.; b. vaststelling van het bedrag der ex ploitatievergoeding per leerling voor het jaar 1961 t.b.v. de bijzondere scholen voor g.l.o.; v.g.l.o. en u.l.o.; c. het verlenen van voorschotten aan de 17. Voorstel van burgemeester en Wet houders tot beschikbaarstelling van een cre- diet voor de uitvoering van het recreatie- plan Vliedberg. 18. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het geven van een 6-tal straat namen in het uitbreidingsplan „De Vlied berg". 19. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot beschikbaarstelling van een crediet t.b.v. het leggen van een riolering in een gedeelte van de Pastoor van Akenstraat. 20. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verlenen van een bijdrage in de kosten tot oprichting van een oorlogs monument en de verbetering van de toe gangsweg tot kerkhof en monument op de R.K. begraafplaats van Vlijmen. 21. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het goedgunstig beschikken op een 2-tal bezwaarschriften in de aanslag vergunningsrecht 1960/1961. 22. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot beschikbaarstelling van de no dige credieten, het aanvragen van Rijks- steun en het aanvaarden van voorschotten uit 's-Rijks kas voor de bouw van 24 wo ningwetwoningen in 1961. 23. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het aangaan van een vaste geld lening. 24. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verlenen van eervol ontslag aan F. P. C. Th. van Erp als ambtenaar van de Burgerlijke Stand dezer gemeente, en tot benoeming als zodanig van A. J. van Hooft, benoemd ambtenaar ter secretarie dezer gemeente, wonende te Haaren. 11 Ts koe L

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 2