waaLwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Amerika's zwarte vuist u BINNEN- EN BUITENLAND balt zich tegen „arrogantie van zwarte man" Bi'onchiletten negers, indiaan en portoricaan op hoge posten Yiuiastoaerren, de mooiste! Huidgenezing M I OCH MAANDAG 17 MAART 1961 83e JAARGANG No. 22 S'flfkse Stoomdrukkerij ffaalWU^ Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167-2002 Telegram-adres „Echo" Onder werklozen tweemaal zoveel negers als blanken Anders dan president Eisenhower, die alles aan zijn minister van justitie overliet en noch in Little-Rock noch in New-Orleans met een persoonlijke proclamatie te voorschijn kwam, die een zekere ontspanning had kunnen brengen, heeft president Ken nedy thans aan zijn broeder, de „attorney general" Robert Kennedy, opdracht gegeven 'n proces te beginnen tegen de ne gerhaters van New-Orleans, die trachten de onderwijzers van de scholen die hun deuren voor de kinderen der zwarte bevolking hebben geopend, door inhouding van hun salarissen uit te hongeren. Er kan ook geen twijfel aan bestaan, dat de nieuwe president in het kader van de politieke bewegingsvrijheid, welke hem is gegeven, verder alles zal doen om zijn tijdens de verkiezings campagne aan de negers gedane beloften van gelijkberechti ging ten volle na te komen. Voorlopig heeft Kennedy de verschillende minderheidsgroe pen in de Verenigde Staten ge toond, dat hij de pluraliteit van de Amerikaanse cultuur niet RALSTONVERF slechts erkennen, maar ook on derstrepen wil. Hij heeft een Por toricaan, Arturo Carrion, rege ringsgedelegeerde voor latijns- amerikaanse aangelegenheden ge maakt, een Amerikaanse Mexi caan van de vierde generatie bur gemeester Telles van El Paso, tot ambassadeur in Costa Rica be noemd en een afstammeling der Cherokee-indianen John O. Crow, de functie van regeringscommis saris voor indiaanse zaken gege ven. Van de Amerikaanse negers beeft Robert C. Weaver de be langrijke post van commissaris voor de woningbouw gekregen, een andere neger, Thatcher, werd plaatsvervangend perschef van ae president en de benoeming van een aantal negers op diplo matieke posten in het buitenland is in het vooruitzicht gesteld. Ais eerste van deze diplomaten is de zer dagen Clifton R. Wharton als ambassadeur naar Oslo gezon den. Typisch voor.de huidige situa tie en de houding daartegenover van leidende mannen der natie is ook het feit, dat gouverneur Nel son Rockefeller van New York de week van 12 tot 19 februari tot „Negro History Week" heeft ver klaard, waarin de burgers van zijn staat door de „Associatie voor de bestudering van leven en geschiedenis der negers" en an dere organisaties werden voorge licht over de betekenis van de Amerikaanse neger voor het ge hele land. Enorme vorderingen Rockefeller sprak in dit ver hand over de geboorte der nieu we onafhankelijke staten van Afrika, waaruit eens de voorva deren van de 15 miljoen Ameri kaanse negerburgers van 't ogen blik gekomen zijn. Gelijktijdig prees de gouverneur de vreedza me methoden die de negerstuden ten in het zuiden ter verkrijging van hun rechten toepassen en stelde hij vast, dat de Amerikaan se neger in de laatste tijd op alle gebieden enorme vorderingen ge maakt heeft. „Onze staat New York" zo heet het in zijn proclamatie, „kan het zich niet veroorloven de capaci teiten en talenten van ook maar een van zijn burgers te ontbe ren Enige dagen later echter moest de nieuwe, door het land trek kende minister van Arbeid, Goid- Probwr 66k dli Bheam&tlek vu U af t« schudden. ■*ta Kraichn - «m dat *ndir uil la balavea. Ge zult Uzelf 'n ander mens voelen, jeug diger, kwiek, vief en weer blij. Want met de onzuiverheden in Uw bloed, door Kru- schen's vijf minerale zouten losgemaakt en «[gevoerd, verdwijnen ook die Rheumatische Pijnen en maakt Uw stramheid plaats voor d«t monter lenig gevoel. berg, vaststellen, dat onder het grote aantal werklozen dat de re- germg-Eisenhower aan Kennedy heeft nagelaten, tweemaal zoveel legers als blanken zijn. De neger is ontwaakt In het verleden had de Ameri kaanse neger weinig notitie van Afrika genomen. Maar deze gene es, die nog geheel in de meest Primitieve strijd op hun sociale vooruitgang waren gewikkeld, bestaan niet meer. De huidige ge neratie der gekleurde Ameri kaanse burgers heeft een uiterst wakker politiek bewustzijn en dringt, geleid door haar intellec: tuele bovenlaag van academici in de medische, geestelijke en ju- MIOCH ridische beroepen, met alle macht aan op inlossing van de beloften die in de laatste tientallen jaren in de proclamaties der Ameri kaanse regeringen zijn gedaan. Zoals overal elders in de wereld is ook hier het rad van de ont wikkeling in een steeds snellere omwenteling geraakt. Het verschrikkelijke dilemma, dat is veroorzaakt door het feit, dat de Amerikaanse zuidelijke staten slechts voor een deel of in het geheel niet bereid zijn te er kennen, dat een andere houding ten aanzien van het negervraag- stuk dringend is geboden, zal en moet tot de gevaarlijkste situa ties leiden, wanneer niet de rege ring, op de gebeurtenissen voor uitgrijpend, het terrein voor een organische ontwikkeling vrij maakt. „Zwarte suprematie" De grote veranderingen die zich tegenwoordig in. de wereld vol trekken, weerspiegelen zich be grijpelijkerwijze in het denken van vele Amerikaanse negerkrin gen. Daar is bijvoorbeeld de or ganisatie van de „zwarte mos lems" die als mohammedanen ui teraard achter Nasser en zijn denkbeelden aanlopen, maar die bovendien zelfs met de gelijkbe rechtiging geen genoegen meer nemen en de leuze der „zwarte suprematie" hebben aangeheven. Hel is een typisch teken des tijds, dat de afgod van de Ameri kaanse negers, de „Ghandi van het zuiden", wiens naam op het ogenblik in de gehele wereld be kend is, dominé Martin Luther King, voorvechter van de inte gratie door middel van geweld loze daden, in een onlangs in Montgomery uitgesproken preek zijn toehoorders aanmaande, zich niet aan extreme leuzen als die van de „zwarte meerderwaardig heid" over te geven. De overgrote meerderheid van Amerika's zwarte burgers moet ook niets van een dergelijk ras- sistisch streven hebben. Hun gro te organisaties verzetten zich even krachtig tegen de doelstel lingen van de „zwarte moslems" en hun „profeet" Tadak als tegen communistische infiltratiepogin gen. Eén ding is echter duidelijk: de gehele zwarte burgerij van de Verenigde Staten bevindt zich op het ogenblik in een toestand van gisting, die door de algemene ont wikkelingen in de wereld en het opkomen van een jonge, eigen laag van leiders in het land zelf wordt bevorderd. In een onlangs verschenen boek van James Wil son, „Negro Politics",, beschrijft de auteur de invloed, die de snel groeiende gekleurde middenklas se in de U.S.A. met haar zich uit- GROTESTRAAT 327 WAALWIJK breidende neger-elite op de alge mene politieke stryctuur heeft. De tegenstelling tussen dit feit en de ondanks alle vooruitgang in de sociale wedren nog altijd ver achter liggende neger in New York met zijn honderdduizenden negers vindt men slechts zeven tien gekleurde rechters is schrijnend duidelijk. Amerika's leidende protestantse theoloog Reinhold Niebuhr, heeft er nog kort geleden op gewezen, Inb^iverwachfing WAT MijnHAR5U3AAKT l&ÜHlü MINISTER LUNS IN LONDEN De komst van de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken mr. Luns, in Londen, gaat verge zeld van hardnekkige beweringen dat het Nieuw Guinea-probleem op onverwachte manier zal wor den opgelost. Er zouden in Lon den besprekingen worden gehou den om voor Nieuw Guinea een beheerschap van drie mogendhe den, onder supervisie van de Ver enigde Naties, in te stellen. India, Australië en Malakka zouden het beheer moeten uitoefenen. India zou de voornaamste stem in het kapittel moeten hebben. Mr. Luns gaf op dit bericht geen commentaar. Het is van het grootste belang te weten hoe Indonesië op 'n der gelijk beheerschap zal reageren. Wellicht zou Soekarno c.s. ermee accoord gaan indien zwart op wit werd vastgelegd, dat het beheer niet langer dan een jaar duurt en dat Nederlands Nieuw Guinea aan het eind van die periode aan Indonesië zal toevallen. In 't ver leden werd dit althans steeds als voorwaarde gënoemd. Bekend is dat de Nederlandse regering niet zal toegeven, dat na één jaar. wat ook al gesuggereerd wordt, Nieuw Guinea aan Indo nesië wordt teruggegeven, en dat zij blijft staan op haar standpunt dat de Papoea's over hun eigen lot mogen beslissen en dat zo dra mogelijk, zoals dat ook in Aus tralisch Nieuw Guinea gebeurt. Merkwaardig is dat op de dag dat Minister Luns in Londen aan kwam, het voornaamste En- dat de rebellie der zwarte volken zich niet in de laatste plaats richt tegen datgene, dat zij „de arro gantie van de blanke man" noe men. „Dat is het", schrijft Nie buhr, „dat van de domme ganzen van vrouwen in New-Orleans, die kleine negerkinderen terrorise ren, creaturen van internationale betekenis maakt. Hun gefluit en hun gescheld zou de ondergang kunnen worden van een gemeen schap, die door de techniek een eenheid is, maar door de arro gantie van een ras in tweeën ge spleten wordt." gelse blad, de Times, een zeer waarderend artikel over hem schreef en o.m. zeide, dat hij de enige onafhankelijke minister was, die De Gaulle recht in de ogen durfde zien. Puistjes verdrogen door Purol-poedet UTRECHTSE JAARBEURS GEOPEND Maandag is te Uerecht de 76ste jaarbeurs geopend.. De eerste dag al trok zij bezoekers uit 31 lan den. Dinsdag werd de nieuwe Marijkehal door prinses Marijke officieel geopend. Ruim 50.000 vierkante meter expositieoppervlakte wordt door 2900 firma's uit 29 landen inge nomen. Na Nederland, dat met 1387 inzendingen vertegenwoor digd is, komen West-Duitsland met 575, Groot-Brittannië met 262 en de Verenigde Staten met 143 inzendingen. Daarnaast zijn er ook inzendingen uit Rusland, Oost-Duitsland, Tsjecho-Slowa- kije en Hongarije. Mededeling werd gedaan van de belangrijke uitbreidingen en opgemerkt werd dat de vakbeur zen de jaarbeurs gaan bedreigen. K. L. M. Op een persconferentie deed de directeur der KLM, de heer Aler, die binnenkort deze functie neer legt en wordt vervangen door drs. v. d. Beugel, belangrijke me dedelingen, waaraan wij het vol gende ontlenen: Volgende maand zal de eerste van de 5 bestelde DC-8 toestellen met verbeterde straalmotoren, de z.g. „Turbofans", op Schiphol af geleverd worden. „Ik heb zojuist een telegram van de Douglas-fa- brieken ontvangen, waarin werd gemeld dat het resultaat van deze motoren nog beter is dan men verwacht had", zo vertelde dhr. Aler. De verbeterde motoren zul len de DC-8 economischer maken en een aanzienlijk groter dienst- bereik geven. In totaal zal de KLM dit jaar over 12 DC-8 toe stellen beschikken. De dertiende DC-8, de „Dr. Albert Schweitzer" wordt pas in het voorjaar van 1962 verwacht, zodat de vervoers capaciteit voorlopig niet zal wor den uitgebreid. Aan alle twaalf schroef-turbi- ne-vliegtuigen van het type Elec- tra, waarover de KLM beschikt, zullen deze zomer de vereiste ver sterkingen zijn aangebracht, zo dat deze toestellen dan weer met de maximale snelheid zullen kun nen vliegen, na de rampen, die zich met de Electra's van Ameri kaanse maatschappijen hebben voorgedaan. De zomerdienstregeiing ver toont talrijke frequentieverho gingen en enkele nieuwe lijnen, die de sterk gestegen produktie- capaciteiten illustreren. Met een luchtnet van 270.000 kilometer heeft de KLM thans 't op een na langste ter wereld. Op de lijn Amsterdam-New York zal de fre quentie van twintig tot eenender- RALSTONVERF tig diensten per week worden op gevoerd. Tussen Amsterdam en Montreal zal het aantal diensten per week stijgen van 6 tot 9. In de topmaanden zal de KLM 52 re tourvluchten per week naar New York en Montreal maken, het geen praktisch neerkomt op een oversteek per anderhalf uur over het noordelijk deel van de Atlan tische Oceaan. Wanneer volgen de maand de DC-8 zal worden in gezet op de Middenatlantische route naar Curasao, zal de „West" daarmee nog maar 20 uur vliegen van Schiphol verwijderd zijn. Begin augustus gaat de KLM ook met de DC-8 over de Noord pool via Tokio naar Biak, waar na de tocht naar Nieuw Guinea nog maar 24 uur zal duren, ter wijl de afstand Amsterdam-Tokio in 18 uur kan worden overbrugd. Samen met de Britse Bea en de Ierse luchtvaartmaatschappij zal de KLM in de komende zomer ge middeld 22 vluchten per dag van Nederland naar Engeland uitvoe ren. Alleen al op de lijn Amster- dam-Londen zal het aantal dien sten worden opgevoerd tot veer tien per dag, die zoveel mogelijk op het hele uur zullen worden uitgevoerd, zodat van 9 uur des morgens tot 11 uur des avonds van een uurdienst op Londen kan worden gesproken. KOLENPRIJZEN Binnenkort mag een lichte prijs verlaging worden verwacht van de huisbrandnootjes III en de ei erkolen, alsmede een lichte prijs stijging van de anthracietnootjes IV en V voor huisbrand. Zowel van de kant der mijnen als van de kant van de georganiseerde kolenhandel is hierop aangedron gen hij het ministerie van Econo mische Zaken. Een en ander hangt samen met verschuivingen in het gebruik van huisbrandko len naar kleinere soorten brand stof; overigens op instigatie van de mijnindustrie. GEVOLG VAN BOTSING TE MAASHEES Maandagmorgen is in het zie kenhuis te Venray overleden me vrouw A. Derks-Schoppema uit Boxmeer, die eveneens betrokken was bij de botsing, die zondag avond te Maashees plaats vond. De 49-jarige W. Derks was reeds op slag dood toen hij en z'n 45-jarige echtgenote door de bot sing met een personenauto van de motor geslingerd werden. Me vrouw D. liep verschillende arm en beenbreuken op, alsmede een zware hersenschudding. In le vensgevaarlijke toestand moest zij overgebracht worden naar het ziekenhuis te Venray, alwaar zij maandagmorgen zonder nog tot bewustzijn te zijn gekomen, aan haar verwondingen overleed. Het echtpaar laat 10 minderjarige kinderen achter. KASAVOEBOE PRESIDENT VAN KONGOLESE STATENBOND In bijzonder optimistische stem ming is de rondetafelconferentie voor Kongolese politieke leiders in de hoofdstad van Madagascar KLEDBNG-VERHUUR BRUIDSJAPONNEN, BRUIDSMEISJESJAPONNEN, ens. en een ruime sortering gelegenheidskleding voor heren, naar de laatste mode. Bossche kleding-service Vughterstraat 205 Tel. 34580 (na 19 uur 37491) 's-HERTOGBNBOSCH geëindigd. President Tsjombe van Katanga, die het initiatief tot deze topconferentie heeft geno men, behaalde er het succes, dat de aanwezigen akkoord gingen met zijn reeds lang gekoesterd plan: een Kongolese statenbond, die voortaan „Confederatie van Centraal-Afrikaanse Staten" zal heten welke nieuwe naam die van de Kongo moet vervangen. Presi dent van de statenbond wordt Jo seph Kasavoeboe, tot dusver pre sident van een eenheidsstaat. Hij zal het land op internationaal vlak representeren. Een Raad van Staten, bestaande uit de bondspresident en de presidenten van de ledenstaten, zal de algeme ne binnen- en buitenlandse poli tiek van de statenbond bepalen. Dit bericht bracht heel wat en thousiasme en feestbetoon in Le- opoldstad, hoewel een flink deel van Kongo er nog buiten staat en de moeilijkheden niet van de lucht zijn. In schrille tegenstelling tot de ze feestelijke proclamatie staan de berichten uit Kivoe, waar vooral de religieuzen aan de „meest onterende vernederingen" heten bloot te staan. Loemoemba gezinde militairen zouden kloos terlingen gevangen houden en hen ernstig hebben mishandeld. Mededelingen hierover werden gedaan door drie zusters, die zich onder de eerste tien Europeanen bevonden die Kivoe mochten ver laten. De Verenigde Naties bewe ren dat er in Kivoe ongeveer 300 Europeanen gevangen worden ge houden. De Loemoembistische militairen hebben zich na de dood van hun leider in Kivoe bij zonder ongedisciplineerd gedra gen. De Verenigde Naties stellen thans uitgebreide pogingen in het werk de Europeanen uit Kivoe te evacueren. DERTIEN DODEN BIJ MIJNRAMP Dertien mijnwerkers zijn zater dagmorgen vroeg om het leven gekomen tengevolge van een gas ontploffing in een kolenmijn te Zagorje bij de Joegoslavische stad Ljubljana. Toen het ongeluk gebeurde, werkten er 200 man in de mijn. Op de dertien na konden zij alien gered worden. NEDERLANDSE INVLOED UITSCHAKELEN De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Soebrandio, heeft maandag gezegd dat zijn land alle verbindingen met Ne derland heeft vernield, omdat In donesië elke Nederlandse ihvloed in het land wil uitschakelen. Commentaar gevend op verkla ringen dat de Indonesische stap zonder precedent is, zei de mi nister: „Wij scheppen nieuwe precedenten. Er is niets dat ons verplicht betrekkingen met de Nederlanders te onderhouden. Het is op zichzelf niet kwaad als wij nieuwe normen in de interna tionale betrekkingen invoeren". Soebrandio verzekerde verder, dat zijn regering de „humanitaire beginselen" zal eerbiedigen. Hij zei, dat de verbreking van alle contact met Nederland niet van invloed zou zijn op de repatrië ring van spijtoptanten naar Ne derland. „GEMENEBEST LAAKT HOU DING INDONESIË" De laatste berichten over het bezoek van minister Luns aan Londen klinken wel bemoedigend maar wat het resultaat zal zijn, moet worden afgewacht. Ook de Engelse regering be schouwt het afbreken van de via de Britse ambassade lopende in directe betrekkingen met Neder land door Indonesië als een „on gehoorde stan, waarvoor geen precedent bestaat". Dit verklaar de dinsdagavond de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken mr. J. M. A. H. Luns, die zijn se rie belangrijke besprekingen in Londen beëindigde met een on derhoud met minister-president Nehroe van India. Het Engelse standpunt was hem duidelijk ge worden tijdens diepgaand overleg met de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, lord Home. Bij zijn ontmoetingen met andere topfiguren van 't britse gemene best de premiers van Canada, Australië en Malakka, John Die- fenbaker, Robert Menzies en tengkoe Abdoel Rahman was de minister eveneens gebleken, dat de jongste Indonesische actie algemeen werd veroordeeld. En de minister verklaarde met na druk: „als ik zeg: Indonesische actie, dan bedoel ik de actie van president Soekarno". Hij voegde er aan toe: „Het is heel duidelijk dat de achteruitgang in de be trekkingen tussen Nederland en Indonesië gelijke tred heeft ge houden met 't toenemen van Soe- karno's persoonlijke macht." ONGERUSTHEID OW,li ONZE VERDEDIGING Een grote meerderheid van de Tweede Kamer maakte zich dins dag ernstig ongerust over de Ne derlandse verdediging. Bijna alle woordvoerders waren het er over eens, dat de mechanisering van het legerkorps te langzaam gaat en de luchtmacht grote tekorten vertoont. Viceadmiraal Moorman (KVP) was bovendien van me ning, dat de marine stiefmoeder lijk wordt behandeld. Staatssecretaris Calmeyer zei, dat een snellere mechanisering van het legerkorps niet mogelijk is, onder andere omdat er tien oefenterreinen te weinig zijn om het militaire Dersoneel op te lei den. Hij had het volste begrip voor de bezwaren van de natuur liefhebbers, maar het tekort aan oefenterreinen is wel een ernstig probleem. De toestand van de luchtmacht is niet „zo somber GROTE STRAAT 327 WAALWIJK als wel eens wordt afgeschilderd" meende luitenant-generaal Cal meyer, want volgens de nieuwste geallieerde plannen worden van Nederland minder vliegtuigen, maar meer geleide projectielen gevraagd. Staatssecretaris de Jong deelde mee, dat de urgentie omeen nucleair voortgestuwde onderzeeër te hebben, minder is geworden, want toen de onder handelingen met de Amerikaanse regering steeds langer gingen du ren, had Nederland immers be sloten twee gewone onderzeebo ten te bouwen. Het woord is nu aan de Amerikanen. VERKEERSONGEVALLEN Dinsdagnacht om even over twaalven is op de Lucasbrug te Utrecht de 23-jarige student W. Reiding, die met zijn fiets stond te wachten voor het stoplicht, van achteren aangereden door 'n personenauto. Hij werd zo ernstig gewond dat hij een half uur later overleed. De bestuurder van de auto, de 36-jarige vertegenwoor diger S. van S„ moest plotseling uitwijken voor een uit een uitrit komende fietser en schepte toen de student. Bij het zwembad Crailo te Hil versum is dinsdagmorgen de 65- jarige gepensioneerde postbode D. Molenkamp uit Bussum, toen hij met zijn fiets de Lage Naar- derweg overstak, onder een auto gekomen. Hij werd zo ernstig ge wond, dat hij tijdens het vervoer naar een ziekenhuis overleed. De 1 automobilist, die door remmen en uitwijken trachtte de aanrij ding te voorkomen, liep 'n hoofd wonde op. Een meisje, dat even na het ongeluk langs fietste, her kende in de heer Molenkamp haar grootvader. In Graft bij Alkmaar is dins dagmorgen de 41-jarige timmer- man-electricien G. Pilkes toen hij met zijn motor moest uitwijken voor een tegenligger en in de berm terecht kwam, over de kop geslagen. Hij liep een schedelba- sisfractuur op en overleed kort na aankomst in een Alkmaars ziekenhuis. In Hardenberg bij Zwolle werd dinsdagavond de grondwerker H. Gerrits, toen hij plotseling links af sloeg, door een auto aangere den. Hij werd zo ernstig gewond dat hij in de loop van de nacht overleed. Op de Broekhovenseweg te Til burg is dinsdagmiddag de 5-jari- ge Henriëtte Jansen onder 'n au to gelopen, toen zij plotseling de weg overstak. Zij werd zo ernstig gewond dat zij in de loop van de avond, in 't St. Elisabeth-zieken- huis overleed. De tcho van het Zuióen MARKT 17 '«-HERTOG EN BOSCH Zo heet dit toelichtend en genmttel- lend Dokteriboek.dat gratie Is In gesloten bij een Babyderm Set, waarin olies voor een vorstelijke jidje. verzorging von Baby's tere hoi Hukizwtverheld Huldge*oncJKe»d Hoestdrank in tabletvorm.95ct

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 1