waalwijkse en UnqstRAAtse couR^nt OP DE VOET GEVOLGD en betekenis van de Langstraatse Schoenindustrie FEESTGIDS Teri geleide VOORLMGmOD Uitbreiding toeristische gelegenheid te Kaatsheuvel kandeel om trots op te zijn Heusden VRIJDAG 17 MAART 1961 -- mn e tcho van het Zuióen 83e JAARGANG No. 22 161 aai'. Stoomdrukkerij Antoon Tielen TIELEN '"""herschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk - Tel. 04160 - 2621 - Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 - Tel. 04167-2002 Telegram-adres „Echc'' tv lerieuroverzicht van een moderne Langstraatse schoenfabriek; geen gehannes meer in oude donkere gehouwen Wanneer men de plaats en de betekenis van de Langstraatse schoenindustrie nader wil bepalen, is het voor een goed begrip aller eerst noodzakelijk vast te stellen wat in dit verband onder „Lang straatse" moet worden verstaan. Zoals in het „Ten geleide" reeds is gezegd, is deze rubriek ge richt od de Langstraatse schoenindustrie, voor zover zij gevestigd is in de plaatsen: Drunen, Waalwijk, Sprang-Capelle, Loon op Zand- Kaatsheuvel, Waspik, Dongen en Gilze-Rijen. Deze gemeenten val len onder het gewest Waalwijk van het Gew. Arbeidsbureau Waal- wiik en vormen resp. het rayon Waalwijk (de eerste vijf gemeen ten) en het rayon Dongen (de laatste twee gemeenten)In deze ze- S gemeenten is vrijwel de gehele Langstraatse schoenindustrie eevestigd en wanneer in dit artikel en in de toekomst in deze ru kriek gesproken wordt van „Langstraatse schoenindustrie daarmee dan ook bedoeld de bedrijven, gevestigd de zeven gemeenten. De schoenindustrie is een zeer ou- ,e industrie. Zij werd door de Ro men naar ons land overgebracht i hoewel zij over het gehele land beoefenaren vond, was 't toch aar dustrie slechts een geringe perso- neelsvermeerdering heeft plaats ge vonden, dan is de conclusie gerecht vaardigd en overigens ook aantoon baar, dat de produktiemethoden in de Langstraatse schoenindustrie be langrijk zijn verbeterd en ver nieuwd. Met bovenstaande gegevens en cij fers is de plaats en de betekenis van de schoenindustrie in de Langstraat duidelijk aangegeven en onder streept. Het is een plaats en een betekenis die alle reden geeft tot trots, maar ook tot inspanning om deze positie te handhaven en nog te versterken, niet alleen in het be lang van de Langstraat, wier wel vaart en geluk ten nauwste samen hangt met de ontwikkeling in de schoenindustrie, maar ook in 't be lang van een tak van industrie, waarin ons land terecht zo'n goede naam bezit. Wat een nationale trots is, moet toch zeker 'een Langstraatse trots zijn. AAAA»^AA,>V\AAAAAAAAAAA/V^AA Zaterdag opening camping „HET HOEKSKE" worden bovengenoem- jcciaal Noord-Brabant waar zij ikke th het sterkst ontwikkelde. En in Noord-Brabantse gewest was 't win het bijzonder de Langstraat aar de schoenindustrie de nijver- uitstek werd, hetgeen waar- was te danken aan de gun- ligging van het land en de vervloedige aanwezigheid van alkvrij water. Noord-Brabant en met name de angstraat is altijd het centrum van e Nederlandse schoenindustrie ge inen en ook vandaag de dag is 't »g zo, dat in de schoenindustrie de oWag van de Langstraat klopt. De plaats en de betekenis van de tiioemndustrie in de Langstraat namen het beste worden aange toond en geïllustreerd aan de hand Van cijfers betreffende het totale ge westelijke (rayons Waalwijk en Dongen) nijverheidsbeeld en 't aan deel van de schoenindustrie daarin en verder door het bepalen van het Langstraatse aandeel in de totale landelijke schoenindustrie. GEWESTELIJK De totale afhankelijke beroepsbe volking in de rayons Waalwijk en Dongen van 't Gew. Arbeidsbureau Waalwijk bedroeg einde 1960: 23.000 personen. Hiervan waren in de nij verheid 1260 vestigingen werk zaam 18.165 mannen en vrouwen. In de schoenindustrie 184 bedrij ven in rayon Waalwijk en 38 in rayon Dongen (17,5%) waren hiervan werkzaam 9.910 (54%) man nen en vrouwen (inclusief de thuis- de schoenbedrijven in de Langstraat slechts 17,5% uitmaken van de tota le nijverheidsvestigingen, staat dus dat de personeelsbezetting in de schoenindustrie 54% uitmaakt van de personeelsbezetting in de totale nijverheid. Ruim meer dan de helft van de totale in de nijverheid werk- zame afhankelijke beroepsbevolking vindt dus haar bestaan in de schoen industrie. Ook op andere wijze komt de lei dende positie van de schoenindustrie in de Langstraat tot uiting, namelijk in de tekorten aan arbeidskrachten zoals per einde 1960 globaal te ge ven waren. Het tekort aan arbeids krachten in de totale nijverheid be droeg toen in de rayons Waalwijk en Dongen: 960 mannen en 560 vrou wen. Hiervan nam de Langstraatse schoenindustrie 450 mannen en 360 vrouwen voor haar rekening, het geen neerkomt op 53%. De totale inkomende pendel medio 1960 bedroeg in de rayons Waalwijk en Dongen 3925, waarvan voor de schoenindustrie 1270 of 32%. LANDELIJK De positie van de Langstraat als centrum van de schoenindustrie komt ook sprekend tot uiting tegen de achtergrond van de personeels bezetting in de totale landelijke schoenindustrie. Volgens opgave van het Centraal Bureau voor de Statis tiek bedroeg het aantal in de lande lijke schoenindustrie werkzame per sonen per einde november 1960 18.000 (hierbij niet inbegrepen het thuiswerkend personeel). Stellen we daarnaast de 9.910 personen die ein Jubilarissen zijn de steunpilaren van elk bedrijf en daarom zal in deze rubriek ook ruim aandacht worden besteed aan degenen, die bedrijf en industrie gedurende een groot aantal jaren hebben gediend. Het zal ongetwijfeld een lange en indrukwekkende lijst worden. N.V. SCHOENFABRIEK A. J. DE KORT in Waalwijk viert dit jaar de volgende jubilea: 25 april: H. van den Hoek, Hooisteeg 2a, Waalwijk, inpakker en repara teur, 40 jaar in dienst. 1 mei: H. Pullens, Burg. v. Ileijstlaan 22, Waalwijk, boekhouder, 40 jaar in dienst. 15 augustus: W. Mulders, J. v. Ruusbroeck- straat 5, Waalwijk, overhaler, 25 jaar in dienst. 1 november: G. Knepflé, Mr. v. Coothstr. 56, Waalwijk, vertegenwoordiger, 25 jaar in dienst. AERO SCHOENFABRIEK in Don gen heeft dit jaar een jubilaris: 5 november: J. Pullis, Oude Baan, Dongen, zoolleerstanzer, 25 jaar in dienst. Bij de N.V. WENNEKES Schoen fabrieken te Kaatsheuvel worden dit jaar twee jubilea gevierd. Beide ju bilarissen zullen op een voor het bedrijf gunstig uitkomende datum in april worden gehuldigd. Dhr. J. van Wanrooij, van 01- denbarneveldstraat 1 te Kaats heuvel, schrooier, met een staat van 25 jaar trouwe dienst. Mej. M. v. Kampen, Hoge Zand- schel, eveneens te Kaatsheuvel, welke gedurende 12H jaar aan het bedrijf als stikster is ver bonden. Omdat de schoenindustrie de grootste en belangrijkste industrie in i ie Langstraat is, heeft een groot gedeelte van 't nieuws in ons blad jubilea, industriële uitbreiding en nieuwbouw en de problematiek op diverse terreinenbetrekking op deze industrie. Het economisch beeld van het Langstraatse leven wordt voor het merendeel bepaald door de gang van zaken in de schoenindustrie. Met Langstraatse schoenindustrie bedoelen wij hier de schoenin dustrie voor zover zij gevestigd is in de rayons Waalwijk (184 schoenbedrijven) en Dongen (38 schoenbedrijven) van het Geweste lijk Arbeidsbureau Waalwijk, omvattende de gemeenten: Drunen, Waalwijk, Sprang-Capelle, Loon op Zand-Kaatsheuvel, Waspik, Don- Sen en Gilze-Rijen. Het is dan ook op grond van de in de eerste alinea genoemde fei telijkheid, dat de redactie van dit blad besloten heeft om het nieuws uit de Langstraatse schoenindustrie, dat tot nu toe verspreid in dit blad werd gepubliceerd en meestal onder het nieuws van de plaats waar het betrokken bedrijf gevestigd is, voortaan in de nieuwe ru briek „Op de voet gevolgd" bijeen te brengen. Tot dit besluit heeft verder in belangrijke mate bijgedragen de om- standigheid, dat de schoenindustrie in de Langstraat niet in de eer ste plaats een plaatselijk belang, maar een streekbelang is. Ten slotte komen wij met deze nieuwe rubriek tegemoet aan de wens van veel lezers en voldoen wij tevens aan de algemeen gevoel de behoefte aan een regelmatig terugkerend overzicht van en een in richt in de gang van zaken in de Langstraatse schoenindustrie, waar mee ontwikkeling en welvaart van de streek zo ten nauwste samen hangen. werksters). Tegenover het feit, dat J jn Langstraatse schoen industrie werkzaam waren -ver- minderd met ca. 1350 thuiswerk- sters dan zien we dus dat in de Langstraatse schoenindustrie werk zaam waren 8560 ofwel 47 van het totaal. Van de overige 53% is het overgrote deel in Noord-Brabant werkzaam. Het totale Brabantse aandeel van de personeelsbezetting in de schoenindustrie bedraagt meer dan 75%. Ook het aantal vestigingen wijst duidelijk op de centrum-positie van de Langstraat in de schoenindustrie, want van de ca. 350 huidige schoen fabrieken in ons land, zijn er 222 in de Langstraat gevestigd. PRODUKTIE De produktiecijfers wijzen al even nadrukkelijk op de leidende positie van de Langstraatse schoenindus trie. In het jaar 1954 waarover ge specificeerde gegevens beschikbaar zijn bedroeg de totale landelijke produktie van schoenen en laarzen 21.687.000 paar. De Noord-Brabant se schoenindustrie nam hiervan voor haar rekening 16.389.000 ofwel ruim 75% en de Langstraatse 9.158.000 ofwel 42%. De totale landelijke produktie van schoenen, laarzen en pantoffels steeg van 25.201.000 in 1954 tot 32.288.000 paar in 1960. In deze vermeerdering van 7 miljoen heeft de Langstraatse schoenindustrie een belangrijk aan deel gehad. Stellen we daarnaast dat er in de Langstraatse schoenin- In de r.k. jongensschool in Loon op Zand is woensdagavond een be roepen-voorlichtingsavond gehou den, welke was georganiseerd door de gezamenlijke plaatselijke indus trieën. Hier werd 't woord gevoerd door de heer Duys, directeur van de r.k. Levensschool in Den Bosch en door de heer S. Nuyten, consulent van de stichting Vakopleiding Schoenindus trie. Er kwam een aantal belangrijke en interessante zaken aan de orde, die wij de volgende maal nader zul len belichten. RAADSVERGADERING Openbare vergadering van de raad der gemeente Heusden op maandag 20 maart a.s. des avonds 8 uur. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Mededeling van ingekomen stukken. 4. Voorstel van b. w. tot het geven van opdracht aan de archi tecten Baaijens en Mens voor het maken van een bestekklaar bouw plan voor 15 woningwetwoningen; het aanvragen van steun en voor schotten uit 's-Rijks kas voor de bouw van 15 woningen. 5. Benoeming commissie beheer cultuurfonds. 6. Voorstel van b. w. tot vast stelling van de verordening op de heffing van rechten voor het ge bruik van aanlegplaatsen en van de haven. 7. Voorstel van b. w. tot vast stelling van de verordening op de heffing van rioolbelasting. Nu binnenkort het loeristen- seizoen 1961 een aanvang gaat nemen en hel steeds groter wor dende leger van vacantiegangers zich weer m beweging zal zetten, worden in Kaatsheuvel de laatste toebereidselen getroffen om een gedeelte hiervan te kunnen op vangen. Kaatsheuvel ais toeris- tiscn gebied neemt ieder jaar in betekenis en belangrijkheid toe. Velen van de driekwart miljoen bezoekers, die ieder jaar het na tuurpark „De Elteliiig" bezoeken hebben de ervaring opgedaan, dat naast dit recreatieoord Kaatsheu vel en Loonopzand een weelde aan bossen, heidevelden en zand verstuivingen bezit, waar *t heer lijk verpozen is, en de vacantie- ganger volop gelegenheid vindt om weer volledig óp verhaal te komen door wandeltochten te maken in de vrije natuur, of zich over te geven aan een ongestoord en heerlijk nietsdoen in deze con treien. Zowel de beter gesitueerden als de man die het met minder moet doen, vinden hier centra, waar ze volledig aan hun trekken kunnen komen. De eerste catego rie vindt n.l. in het bungalow park „Het Kraanven" in de om geving van Loonopzand en gele gen in een schitterende en bosrij ke omgeving, alle comfort dat hij zich wensen kan. In dit recreatie park van ruim 16 ha. staan thans veertig luxe bungalows van ver schillende grootte, waarvan de huurprijs ligt tussen de 150. en 2oü.per week. De huur ders vinden hier alle gelegenheid zich te ontspannen en te verma k-en. Er is n.l. een openluchtbad, waarin de temperatuur van het water door middel van een speci ale installatie gedurende het ge hele seizoen regelmatig 21 graden bedraagt, alsmede een apart kin derbad. Het middelpunt van het park wordt gevormd door een prachtig café-restaurant, dat door middel van een brug met de beide baden is verbonden. Verder is er gelegenheid tot het spelen van een partijtje tennis of golf, kortom men geniet hier van een comfortabele en onbekommerde vacantie, waarvoor men niet naar het buitenland behoeft te gaan. Dat het aantal bungalows later tot zeventig of tachtig zal wor den opgevoerd, is geen overbodi ge luxe, want het aantal gegadig den is n.l. zo groot, dat het a.s. seizoen bijna geheel is volge boekt. En om dit te bereiken heeft men praktisch geen recla me hoeven te maken. Half mei zal dit riante recreatiepark, dat geëxploiteerd wordt door de stichting „Het Kraanven", en dat zijn ontstaan dankt aan het na tuurpark „De Efteling", officieel worden geopend, nadat het vorig jaar feitelijk al in gebruik is ge nomen. A-N.W.B.-campings. Naast dit luxe oord vindt men echter op diverse plaatsen in de gemeente kampeergelegenheden, waar men met heel wat minder uitgaven eveneens ruimschoots aan z'n trekken kan komen, de plaatsen dus voor de echte trek ker, die zichzelf moet en weet te behelpen zoals de A.N.W.B.-cam ping „Duinlust" van mevrouw de wed. Snoeren, ter plaatse beter bekend als „Juul van Delft", ge legen aan de Duinlaan, dat reeds vele jaren als zodanig bekend heid geniet, vooral in verken nerskringen. Van meer recente datum is de A.N.W.B.-camping ,,'t Hoekske" van de heer C. Zijlmans aan de v. Haestrechtstraat, dat zaterdag 18 maart a.s. officieel zal worden geopend. Deze kampeergelegen heid heeft een belangrijke uit breiding en modernisering on dergaan. Ongeveer zes jaren exploiteert de heer Zijlmans met zijn echt genote ter plaatse een kampeer gelegenheid in de (voormalige Boerderij van zijn ouders. Dat de ze reeds een grote bekendheid ge niet, wordt 't beste geïllustreerd door het feit, dat het vorig jaar maar liefst dertien verschillende nationaliteiten hun tenten op het terrein achter de boerderij heb ben opgezet, terwijl er op som mige dagen wel een 150 kampeer ders waren. Niet alleen deze steeds groeiende stroom van kampeerliefhebbers, maar vooral ook de wettelijke eisen, waaraan 'n camping moet voldoen, nood zaakten hem de nodige maatrege len te treffen om dit alles te kun nen opvangen en te verwerken. Samen hebben de heer en mevr. Zijlmans gewikt en gewogen over wat er allemaal gedaan m|oest worden om tot een verantwoord en goed geoutilleerd geheel te ko men. Zonder dat er tekeningen aan te pas kwamen, werden de geopperde en uitvoerbare plan nen door hen zelf en in een en kel geval met behulp van een vakman verwezenlijkt en het re sultaat van dit alles was 'n cam ping, welke geheel aan de eisen des fijds voldoet en door haar in timiteit als het ware tot de ver beelding spreekt. Het interieur van de oude boerderij heeft een volkomen gedaanteverwisseling ondergaan. He stal b.v. is omge toverd in een gezellige cantine (oppervlakte van circa 100 m2), met tafels van boomschors en originele Oirschotse stoelen, waardoor een romantische sfeer is geschapen, welke het vooral bij avond goed „doet" en die nog verhoogd wordt door de voor kampeerdersdoel ingerichte open schouw met houtvuur. Voor hen, die niet over een eigen tent be schikken, biedt de oude hooizol der, Welke in een gezellige slaap gelegenheid is veranderd, volop plaats om de nacht door te bren gen. Er is een kampwinkel waar in alles te koop is wat een kam peerder nodig kan hebben. Ver der is er een gezinsterrein met wasgelegenheid, toiletten en dou che's, een meisjes- en jongens terrein, kampeerpaspoortenter- rein, zes groepsterreinen met wasgelegenheid en toiletten en 'n sportveld. Het gehele complex beslaat een oppervlakte van cir ca vijf hectare en is gelegen circa 700 meter vanaf de verkeersweg Tilburg-Waalwijk aan de rand van de Loonse en Drunense dui nen, en geheel via gladde wegen te bereiken. De grootste slokop is natuur lijk weer „De Efteling" met z'n talrijke attracties, die nu jaar op jaar een circa 750.000 bezoekers verwerkt. Dit jaar wordt een ju bileumjaar, want het sprookjes park, dat een internationale be kendheid geniet, gaat zijn tweede lustrum vieren, welk gebeuren men wel niet onopgemerkt voor bij zal laten gaan. Wat er alle maal gedaan zal worden, is voor lopig voor ons nog een vraagte ken. Er zou sprake zijn van een jubileum-comité, dat het bestuur van de stichting een geschenk zal aanbieden. Of het bestuur nog uitbreidingsplannen koestert, is ons evenmin met zekerheid be kend. Wij hebben wel iets horen mompelen over de Man met de vlieg op de neus, die door 'n dan sende Dolfijn vervangen zou wor den, de plaatsing van een olie- bollenkraam in de buurt van de stoomcaroussel, van welke laat ste de zitgelegenheid zou worden uitgebreid, en de voorziening van de jeepmolen van een vaste kap en een orgel. Het lijkt ons echter beter maar rustig af te wachten, maar dat de viering van het jubi leum met extra attracties zal ge paard gaan, lijkt ons zo goed als zeker. Als met Pasen de poorten open gaan, zullen we vermoede lijk wel meer weten. In ieder ge val heeft Kaatsheuvel zich voor bereid en is alles in kannen en kruiken om het toeristenleger te bieden, wat het hier hoopt te vin den. In verband met bovenge noemd jubileum zou het wel eens een recordjaar "Runnen worden, als de weergoden een beetje mee werken. 8. Voorstel van b. w. tot 't aan gaan van een geldlening bij de N.V. Bank voor Nederl. Gemeenten. 9. Verzoek van het r.k. School- bastuur om beschikbaarstelling van gelden: a. voor de verbetering van speel plaats enz. aan de kleuterschool; b. voor aanschaffing van school- meubelen voor de jongensschool. 10. Voorstel van b. w. tot vast stelling van 't ontwerp-uitbreidings- plan in hoofdzaak. 11. Vaststelling gemeente- en be drijf sbegrotingen 1961. 12. Rondvraag. 13. Sluiting. TRAM RAMDE VRACHTAUTO Een gelede tram van lijn 13 is maandagmorgen in de Jan Evertsen- straat ingereden op een vrachtauto met aanhanger, die linksaf wilde slaan. De vrachtauto werd opgelicht en omvergeworpen. De chauffeur, de 35-jarige Amsterdammer M. C. Sander, kroop ongedeerd uit zijn cabine.

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 5