wAAlwi]kse en lAnqstRAAtse couRAnt WIE BINDT DE KAT DE BEL AAN BINNEN- EN BUITENLAND Iwuh* acjloeL Langstraat SUÈDE JASJES v. MAAREN's BRIL Nieuwkuljk MAANDAG 20 MAART 1961 83e JAARGANG No. 23 Kfkse Stoomdrukkerij «.stafliKse Antoon Tielen ^aalwijkse Hoofdredacteur: JAN TIELEN fiiT^frschünt 2 x_£er week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" Zuinige huiseigenaren maken nog vele slachtoffers Toen het in maart 1960 wat 'r bekend werd, hoe de bepa len van de gewijzigde huurwet uit zouden zien, hebben wij Ids voorspeld, dat een uitv oei- td daarvan zou zijn een ,„run op tuuiradviescommissies om ad- Ln en ziedaar: tweehonderd en vijftig duizend verzoeken f „en de huuradviescommissies „rselead; ze zijn er in geslaagd .«r'82 j.f te werken ot thans in behandeling te nemen, Lr op 1 januari 1961 waren er och nog altijd 46500 aanvragen Jie nog behandeld moesten wor- de\fgezien van hen die nog altijd „iét op de hoogte zijn van de be dingen, waren er maar liefst "-"O verzoeken van huurders (in vervallenverklaring van de <t)% huurverhoging te verkrij- sen wegens gebreken of verwaar- 'izing van het gehuurde. Het was te voorzien, dat de hiuiradviescommissies het werk liet aan konden, ze kregen er een sare taak bij, des te zwaarder, omdat er ook heden ten dage nog «esproken kan worden van slecht onderhoud. 120 meer Geregeld komen er ook bij ons dieven binnen met klachten over lerwaarlozing van 't onderhoud. Brieven, waarin de huurders er oier klagen, dat de verhuurder nlde verhoging wil, maar geen enkele reparatie laat uitvoeren. Bijna altijd deelt de verhuurder mede, dat het voor eigen reke ning is. Wil er iets aan de woning ge- fan worden, dan moet dit vrij- nl steeds met dwang geschieden KNAP" en zie „BETER" met pen om het te kunnen verkopen, daar is niets op tegen, maar dat hij dit laat doen door een argelo ze derde en er op deze wijze min ■of meer rijk door wordt, terwijl die ander een stuk armer is ge worden, dat kan niet door de beugel en is oneerlijk. In de wet is veel geregeld, maar dit niet en dat is jammer! Tegen dergelijke praktijken van huisei genaren moet iets gedaan worden en dat kan heel gemakkelijk dooi de huiseigenaar de verplichting op te leggen de huurder schale- loos te stellen voor de dóór hem gemaakte kosten. Niet op een in gewikkeld juridische wijze, want dan kómt het geld weer terecht in de zak van een advocaat en duurt het maanden, maar op een gewone en gemakkelijke manier. Verkoop van huizen moet ver- boden worden, zolang niet is ge- bleken, dat het de eigenaar zelf is die zijn pand heeft onderhouden, opgeknapt en geschikt gemaakt heeft voor de verkoop voor een behoorlijk bedrag. Blijkt dat een huurder er een bedrag voor heeft uitgegeven, dan moet, vóórdat de verkoop kan plaatsvinden, de ei genaar aan de huurder eerst de door hem uitgegeven gelden te rugbetalen en, heeft hij daarvoor geen geld, dan moet degene door wiens bemiddeling de verkoop plaats heeft, voor de schadeloos stelling zorgdragen en de ver koopsom aan de huiseigenaar uitbetalen na aftrek van het be drag dat de huurder voor het op knappen heeft uitgegeven. Het restant krijgt de eigenaar dan uitbetaald. Geen advocaten, geen notarissen of makelaars behoe ven er aan te pas te komen, al leen een vergunning van 't plaat selijk gemeentebestuur, dat er op toe heeft te zien, dat de huurder schadeloos wordt gesteld voor 't juiste bedrag. Wie bindt dia kat de bel aan tant eigener beweging gaat een hiseigenaar niet tot reparatie over. Hij laat het liever over aan ie huurder, dat is goedkoper, als lij de hoge huurprijs maar krijgt. Hij vergeet daarÉij, dat zijn ei gendom hem een niet onbedui dend hogere huur oplevert, want ten opzichte van 1940 is de huur prijs toch maar gestegen met rond 120 en nog is het einde liet in zicht. Er mag dus wel eni ge aandacht voor het onderhoud verlangd worden voor die prijs. Mioging als dank Ook willen wij hier eens even «dacht vragen voor die „goede huisvaders" (volgens de bewoor dingen in 't burgerlijk wetboek) die alle verplichtingen tot goed tewonen van het gehuurde nako men en daarenboven zelf tot op happen waren overgegaan vóór dat de laatste huurverhoging van kracht werd. Velen hebben er honderden guldens aan besteed om niet in ren verwaarloosd krot te huizen, o krijgen nu tot dank voor hun vlijt een huurverhoging van 20 te betalen „omdat het pand er zo netjes uitziet". Dit is uiterst on billijk, maar de wet heeft er niet in voorzien. Nog erger is het volgende. Er rijn huurders die, vóórdat zjj met het opknappen van het huis be gonnen, eerst aan de eigenaar ge vraagd hebben of hfj er over dacht het huis te zullen verkopen en tot antwoord kregen, dat daar van geen sprake was. Tevreden gesteld werd er een aanvang ge maakt met het opknappen, het huis zag er al spoedig van binnen weer prima uit. Yerfwerk, be hang, en wat dies meer zjj kregen een grote beurt en... goed en wel klaar, zette de huiseigenaar het huis toch te koop. Belangstellen den kwamen kijken, allen werke lijk voldaan over hetgeen zij had den gezien, de koop werd geslo ten „voor eigen gebruik" en de huurder zit er naast, want hij zal over betrekkelijk korte tjjd het ^huurde moeten verlaten en is zn geld kwijt, terwijl de eigenaar fen niet onaardige som incas seert, maar daarbij bevinden zich echter ook een paar duizend gul den van een ander en die winst heeft hij voor niets en het niets doen gekregen Verkoopverbod gewenst Het wil er bij ons nu niet in, dat de regering dit zonder meer kan goedvinden. Dat iemand van P'an is zijn eigendom op te knap- BINNENLAND EEN BOF VOOR ONZE MILITAIREN Ondanks herhaalde verklarin gen van minister Visser, dat de gevraagde uitgave niet is verant woord „ik moet deze- motie ernstig ontraden" zei de bewinds man heeft de KVP met de Pv dA donderdagmiddag in de Twee de Kamer een smalle-basis-motie van Vliet (KVP) doorgedreven. In deze motie wordt van de rege ring met ingang van 1962 voor alle soldij genietende militairen na afloop van de eerste oefentijd een kledingtoelage gevraagd van 10.per maand diensttijd. Dit gaat het Rijk in totaal ruim zeven miljoen per jaar kosten en neerkomen op gemiddeld 180.- per dienstplichtige. De VVD, AR en CHU (op de heer Kikkert na) stemden tegen de motie van Vliet. Een tweede motie-van Vliet, die beoogt meer huizen voor mi litairen beschikbaar te krijgen, werd met algemene stemmien aangenomen. Een poging van de socialist mr Schouwenaar, om 't marinebudget per amandement te besnoeien, kreeg alleen bijval van de PvdA-fractie en mislukte dus. De begroting van defensie werd hierna aangenomen met de stemmen van de CPN en PSP te gen. Drie socialistische pacifisten stemden tegen het begrotingsar tikel, dat betrekking heeft op de atoombewapening van de strijd krachten. ZAKEN TUSSEN NEDERLAND EN RUSLAND Rusland heeft voor miljoenen aan orders in Nederland ge plaatst. Dit is het resultaat van de besprekingen, die de Neder landse handelsmissie onlangs in de Sovjet-unie heeft gevoerd. De ambassadeur van de Sovjet unie in Nederland, P. K. Ponoma- renko, heeft verklaard, dat een reeds geplaatste order voor con sumptie- en kapitaalgoederen van rond 17 miljoen gulden slechts een onderdeel is van de totale order, die binnenkort gere aliseerd zal worden. Over de aard van de artikelen die Nederland aan Rusland levert wilde de heer Ponomarenko zich niet uitlaten. De Nederlandse handelsmissie, die onlangs de Sovjet-unie bezocht, was de grootste die ooit in Rusland is ge weest. Ook Rusland heeft goede ren aan Nederland te leveren. Het jaar I960 noemde de heer Ponomarenko belangrijk voor de handelsbetrekkingen tussen de Sovjet-unie en Nederland, omdat in dat jaar de handelsbetrekkin gen tussen beide landen vastere vorm hebben gekregen. De deel neming aan de Utrechtse Jaar beurs is volgens de ambassadeur van zeer grote betekenis voor een beter economisch contact tussen beide landen. PRIJSVERLAGING BIJ VéGé De revaluatie van de gulden heeft voor de vele groeperingen, die het maatschappelijk leven kent, uiteenlopende gevolgen. Wij denken hierbij bijvoor beeld aan de scheepvaart, de ex port-industrie, landbouw, handel en consument. Wat voor de consument van 't grootste belang is, zijn de prijzen in de detailhandel in levensmid delen. Naar wij vernemen is het mo gelijk gebleken, dat de grossiers en kruideniers, die samenwerken in de VerkoopGemeenschap VéGé in een paar dagen tijds in staat bleken op de herwaardering van de gulden te reageren door een verlaging van de consumenten prijs voor een aantal import-ar tikelen. Aangenomen mag wor den, dat deze activiteit van prijs verlaging zich nog geruime tijd zal voortzetten. Het voordeel van de consu ment bij dergelijke VéGé-ver koopacties is drieërlei. In de eerste plaats een gelijk tijdige herwaardering van de .geldzegels, omdat ieder boekje 'n geldswaarde heeft van een gul den. Vervolgens een verlaging van de consumentenprijs en ten slotte een directe verlaging door dat immers vooruitgelopen wordt op de ontwikkeling op de import- markt. DE ZAAK VAN DOKTER O. Opnieuw levenslang geëist Vijf uur lang heeft de Leeuwar dense rechtbank zich donderdag bezig gehouden met de zaak van de Berkelse arts O. 0„ die reeds vroeger tot levenslang veroor deeld werd wegens moord op zijn vrouw, 'n Tilburgse van origine, stond thans in een voortgezette zitting wederom terecht voor moord op zijn medegevangene Adriaan Lodder. Hiervoor wierd tegen hem vorig jaar mei reeds levenslang geëist. 'ïot dezelfde eis kwam ook nu weer de officier van justitie. WEER WARMTERECORD Tien graden boven normaal De lente haalt goed uit! In de Bilt steeg het kwik gisteren tot 19 graden en in Zuid-Limburg kwam het zelfs tot 21. Sinds 1884 hebben we zulk een hoge tempe ratuur in het voorjaar niet meer geregistreerd gezien. Het is bijna 10 graden boven normiaal. Ook de hoeveelheid neerslag is voor de maand maart wel bijzonder laag. Op de meeste plaatsen is nog geen millimeter regen gevallen. Dit mooie weer beperkte zich ui teraard niet tot Nederland. Ook andere gedeelten van West-Euro- j)a delen er in. Zo boekten ook België, Frankrijk en het zuid oosten van Engeland gisteren re cords. Londen had 22 graden en Bordeaux zelfs 25. In totaal duurt het zachte weer in Nederland nu al ruim zes we ken. Alleen op 5 februari was de temperatuur te De Bilt beneden normaal. GOEDE ZAKEN OP VOOR- JAARSBEURS De deelnemers van de voor jaar sbeurs hebben goede zaken gedaan. De exposanten onder hen die met gebruiksgoederen ter beurze stonden, hebben hun stands zaterdag al gesloten. De fabrikanten en handelaren van kapitaalgoederen kunnen nog za ken doen tot woensdag a.s. De textieljaarbeurs (die zaterdag sloot) spreekt zelfs van „een goe de beurs met enthousiaste deel nemers". BUITENLAND AMERIKAANSE B-66 IN ZEE GESTORT Sinds donderdagavond circa kwart over acht wordt onder de Nederlandse kust een straalbom- menwerper van de Amerikaanse luchtmacht vermist. Het vlieg tuig van het type Douglas B-66 „Destroyer" heeft drie man aan boord. Het is een onderdeel van vermoedelijk de achtste Ameri kaanse luchtmacht, die gelegerd is op 't vliegveld Falkenborough in Engeland. Het toestel was met twee ande re van hetzelfde type bezig met het oefenen van lichtfakkels en oefenbommen op het daarvoor bestemde oefengebied bij de Vlie- hors. FRANKRIJK EN ALGERIJE Mohammed Yazid, minister van voorlichting in de voorlopige Algerijnse regering in balling schap, heelt vrijdagmiddag in Tunis bekend gemaakt, dat de FLN instemmend antwoordt op de enkele dagen geleden door de Franse regering geformuleerde uitnodiging, door officiële dele gaties onderhandelingen te ope nen over de voorwaarden van de zelfbeschikking en de daarmee samenhangende problemen. HET GEMENEBEST EN DE ONTWAPENING Aan het eind van hun storm achtige, historische conferentie hebben de Gemenebestpremuers opnieuw wereldnieuws gemaakt. In hun slotcommuniqué propa geren zij eenstemmig een plan voor totale internationale ontwa pening met doelmatige con trole en inspectie voor ieder sta dium en een krachtige, mo dern uitgeruste internationale politiemacht. De jilannen houden op zichzelf praktisch geen nieu we ideeën in. Zij worden belang rijk door de verscheidenheid der opstellers. In de ondertekening van Groot- Brittannië, Canada, Australië en Nieuw-Zeeland ligt de garantie, dat de voorstellen overeenkomen met de algemene opvattingen van de westerse alliantie. De onvoor waardelijke steun van India, Pa- kisan, Ceylon, Malakka, Ghana en Nigeria garandeert tegelijker tijd een gunstige ontvangst in Afrika en Azië, in feite in het he le neutrale kamp. Dat is een be langrijke factor, die zou kunnen bijdragen tot een redelijker hou ding van de Sovjet-Unie, vooral ook op het punt van inspectie en controle. Provinciaal nieuws POSTDUIVEN EN SCHADE AAN TE VELDE STAANDE GEWASSEN Om zoveel mogelijk te voorko men, dat in het voorjaar m vrij belangrijke mate door duiven schade wordt toegebracht aan te velde staande gewassen, is tussen de landbouworganisaties, verte genwoordigd in de Gewestelijke Baad van het Landhouwscnap voor Noord-Brabant en de Bon den van Postduiven houders het navolgende overeengekomen. De Bonden van Postduiven- houders zullen hun leden, woon achtig in de provincie Noordbra bant, verzoeken om hun duiven gedurende het tijdvak van 27 maart tot en met 26 mei 1961 op elke werkdag op te hokken van 's morgens 8 uur tot 's avonds 5 uur. Op zaterdag moeten de dui ven worden vastgehouden van 's morgens 8 tot 12 uur. Op zon dagen en erkende feestdagen be hoeven de duiven niet te worden opgehokt. indien gedurende de tijd dat de duiven ninnen het hok moeten blijven, toch door duiven nogal schade aan land^jof tuinbouwge- wassen wordt aangebracht, zul len vanwege Faunabeheer op verzoek van degene die schade lijdt, terstond maatregelen woh- den genomen om ofwel door af schieten of op andere wijze het toebrengen van verdere schade te voorkomen. TOONKUNSTKOOR TILBURG BRENGT OPERA KHOVANTSCHINA In de nieuwe Stadsschouwburg van Tilburg zal op 3 mei a.s. een buitengewone muzikale gebeurte nis plaats hebben, want dan geeft het Toonkunstkoor Tilburg een uitvoering (in concertvorm) van de opera Khovantschina van de geniale Russische componist Mo deste Moussorgsky. De Khovantschina, door ken ners beschouwd als een der aller mooiste werken uit de 19e eeuw, wordt als nationale première gen- geven in de fraaie schouwburg van Tilburg met medewerking van een vijftal prominente opera- solisten uit binnen- en buiten land, t.wt Gerry de Groot, so praan, Arjan Blanken, tenor en Paolo Gorin, bariton, allen van de Nederlandse Opera te Amster dam, en voorts Mariette Dierckx, alt en Tadeusz Wierzbicki, bas, beiden van de Kon. Vlaamse Ope ra in Antwerpen. De begeleiding is in handen van Het Brabants Orkest, zodat In de afgelopen weken heb ik het nooit durven zeggen, want als twintigste eeuwse weten schappelijke geleide en verleide mens kun je in februari niet uit roepen: het is lente!, want voor dat je het weet zit je in Groot- Batelaar, al dan niet met mede werking van de politie. En van daag is het ook nog niet hele maal zonder gevaar, want het is pas de 20ste, maar ik waag het, ik riskeer een aantal injecties met LSD en roep keihard: het is lente!! De jeugd raast weer zo bruisend en begerig door 't oude bloed, dat ik tot iedereen wens te zeggen: beste jongens en meis jes, het is weer zo ver! We gaan weer de leeftijd de leeftijd laten en de boel de boel en toegerust met knapzak en staf zoeken we weer de velden en beemden om ons te bezatten aan de overvloed van het voorjaar, joechei! Ha, ha, weg met 't saaie gepruts aan schoenen en het domme geschrijf in kranten, weg met het prozaï sche loonzakje en de èrrepels met vette sjuu, we gaan ons stor ten in het cinemascope-beeld van de wijde, nevelige kim, we zoeken de rode en volle, bloeiende lippen van het voorjaar, we gaan onze onuitputtelijke rijkdom aan kwinkslag en gulle lach rond strooien voor wie ze hebben wil en we voeden ons met de vruch ten vau de hazelaar, met rode kervel en vingerhoedskruid. We lachen om dokter en ziekenfonds, om a.o.w. en voetbalpool, om Kan en Luns en tegen de maan, guter Mondach jaguter Mond und liebes KindEn de belastingen, ach wat zijn be lastingen in deze dagen, armza lig gedoe met muffe centen! On ze weelde is het dartele veld, het geurige bos, de stille plas en een lok blond haar op onze schouder, een weelde die door geen belas ting te achterhalen is. We zijn nu pas vrije mensen, ongrijpbaar voor de botterikken, die ons voor alles willen laten betalen. Nee, geen precariorechten voor 'n kus hoven gemeentegrond, geen kijk geld voor de televisie van de blauwe lentehemel, geen luis terbijdrage voor de stem van de merel tussen het uitbottend ei kenhakhout en voor de fluister woorden van haar„Musz i denn", of jawel, voor dit laatste een kus als bijdrage, vooruit maar, we hebben er duizenden te vergeven in deze dagengeen centen voor een knipkaart voor het gemeentelijk massabad, dat blijkbaar geen weet heeft van de lente en zijn poorten braaf ge sloten houdt tot de kalender ver gunning geeft, wij duiken in het klare water van de beek door 't zinderende bos, zonder het rode streepje op de kalender. Ach, en wat is een kalender in deze da gen, een geheugensteuntje voor een zwakzinnige, vol met dom en mufheden gestopte maat schappij. Vandaag is het altijd zondag, of het nu dinsdag of vrij dag is, want met de lente in on ze armen vragen we niet hoe laat of wat voor dag het is en wat kan het ons schelen of de vuil nisemmer al dan niet voor de deur staat en of het cultureel centrum nu over twee of over tien jaar klaar komt. We rollen, stoeien en dartelen door de uit dagende zon en de kruidige wind met de teenager der seizoenen: de lente. We doen dat achter ons bu reau, achter de machine en bij de snorrende kachel volgens de kalender worden de kachels voor lopig nog niet opgeruimd - want meer staat het leven ons niet toe. Het is niet veel, maar 't is toch iets en het bewijst dat de mens, ondanks de horribele voor raad atoomkoppen en het piep- fliepende ruimtespeelgoed, een een heerlijk romantisch schepsel tje is, ook al is het dan een ro mantiek waar altijd de porte monnee bij tet pas komt. En daarom zou ik de winkel- drijvende middenstand een goed idee aan de hand willen doen. We hebben nu onze moederdag en vaderdag, handige dagen voor de verkoop van bepaalde zaken. Zou het nu niet leuk en winst gevend zijn, indien we de eerste zondag van de lente bestempel den tot „teenager-zondag"? Non? Met één procent van de winst ben ik tevreden. K.I.-vereniging Nieuwkuijk, Dru- nen, Elshout en Omstreken. Onder voorzitterschap van dhr. R. Pullen kwam 1.1. woensdag avond in café „De Ster" de K.I.- vereniging alhier bijeen om1 het plan te bespreken tot eenwording van de K.I.-vereniging met Den Bosch, Drunen, Hilvarenbeek, Udenhout en Tilburg. De huidige bezittingen aan grond, gebouwen, materiaal en stieren gaan naar de nieuwe ver eniging over. De stieren zullen uniform overgenomen worden voor 2000.per stuk. Het ligt dan verder in de bedoeling in het centrum van het gebied een cen trale stal te bouwen voor 30 stie ren. Bij deze stal komt een ge bouw voor administratie en labo ratorium. De insiminatoren, die op 12 a 14 man worden geschat, worden rn'et auto's uitgerust. De stichtingskosten worden begroot op circa 10.per koe. Na deze korte uiteenzetting ging men over tot stemmen en men verzekerd kan zijn van een uitstekende orchestratie. De algehele leiding berust bij Phons Dusch die als koordirigent grote vermaardheid heeft en de directie voert van de Toonkunst koren te Tilburg, Breda en Dord recht èn van het Kon. Chr. Ge mengd Koor „Excelsior" te Rot terdam. hieruit bleek dat de leden beslo ten niet tot eenwórding over te gaan. Ongeval. Door roekeloos rijden op de fiets kwam de 10-jarige jongen v. H. oj) het Kerkplein te vallen. De EHBO verleende eerste hulp. De intussen ontboden geneesheerdr. van Benthem alhier constateerde een gebroken dijbeen en liet de jongen naar 't ziekenhuis in Den Bosch overbrengen. 0<U1 i Jaarverslag Fok- en Controlever. „De Toekomst" Uit het jaarverslag blijkt o.rn. dat deze vereniging 35 leden lelt. In het jaarverslag zijn de melk- lijsten verwerkt. Het gemiddelde dezer lijsten was: 4604 kg. melk 3,54 procent vet, 336 dagen, 163 kg. vet, 485 vetgrammen per dag en 13.70 kg. melk per dag. Uit het overzicht der bedrijven bleek dat de hoogste geklasseerd was met 5166 kg. melk, 3,83 pro cent vet, 17,43 kg. melk per dag. De laagst geklasseerde lijst be droeg 3726 kg. melk, 3.41 procent vet en 11.12 kg. melk per dag. De tcho van het Zuióen DEN BOSCH, Vughterstraat 25 TILBURG, Markt 32 BREDA, Nw. Ginnekenstraat 23 HL i MARKT 25 's-HERTOGEN BOSCH TEL 34643

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 1