5i-ss^u; tiel™ waaLwijkse en LanqstRAAtse couRant OP DE VOET GEVOLGD JONGEN ZELF ZIJN BEROEP KIEZEN FEESTGIDS Schoenindusbie biedt vele en goede kansen PASTOOR WITLOX TE WAALRE BENOEMD TOT PASTOOR TE TILBURG ESI THEORETISCHE ONDERWIJS NIET ALTIJD HET BESTE FRANSE SCHOENENMODE (CARREELEEST) IN OPMARS Beroepenvoor lichting mogelijkheden Schoen en mode Ongelooflijk veel tot stand gebracht Korte berichten VRIJDAG 24 MAART 1961 83e JAARGANG No. 24 e tcho vv\n het Zuiöen „reiner 50798 verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echc' Welk beroep moet een jongen kiezen wanneer hij de schooljaren achter de rug heeft? i yi r .1. 11 - 1 Uit is geen vraag die zich misschien wel eens ooit in het leven ,aI1 wie dan ook zal voordoen, maar een probleem dat zich onher- méneliik in elK gezin een of meermalen zal aandienen en dat veel meer aanüacnt en ernstige overweging vraagt dan veelal nog wordt V\Tvroeger 'tijden maakte men zich niet druk over deze vraag, er «erd toen min of meer als vanzelfsprekend aangenomen dat de zoon de voetsporen van de vader trad, mede vooral omdat de mogelijk heid tot beroepskeuze toen heel wat beperkter was dan vandaag de dag en er van een veelomvattende opleiding en scholing nog geen SPVandaagS ligt het probleem van de beroepskeuze wat moeilijker, nmdat de jongeman kan kiezen uit een veelheid van mogelijkheden, die alle evenzovele levenskansen zijn; kansen die niet gemist mogen worden omdat zij de voorwaarden zijn voor een goed en gelukkig bestaan De jongen, die de lagere school achter de rug heeft, kan .„hter niet alleen al deze mogelijkheden en kansen overzien en bo vendien kan hij zelf moeilijk beoordelen of hij voor de uitoefening van een bepaald beroep wel de nodige capaciteiten bezit. Vandaar dat wii ons heden ten dage uitvoerig bezighouden met de beroepen- voorlichting, een voortreffelijke instelling, waarmee veel leed en te leurstelling kan worden voorkomen en anderzijds veel arbeids- en levensvreugde kan worden gewaarborgd. li Loon op Zand werd in de r.k. agensschooi St. Emilius een be- epenvoorüchtingsavond gehouden 3 de ouders van de leerlingen U hoogste klas van de lagere itol Deze avond was georgani- srddoor de plaatselijke afdeling nde Interdiocesane Stichting voor joepskeuze in het bisdom 's-Her- genbosch en bijzonder verheugend het, dat er voor deze avond een ste belangstelling bestond, waar- I dan blijkt dat men in Loon op ad overtuigd is van de betekenis t de waarde der beroepenvoor- liting voor de toekomst van de ttF KIEZEN Sa een openingswoord door drs. Maas kreeg de heer A. Duijs, iscteur van de r.k. Levensschool iDen Bosch het woord, die in een itvoerig en met geestigheden ge tuid betoog en puttend uit zijn rij ervaring als beroepskeuze-advi- ide veelheid van mogelijkheden slichtte voor jongens, die binnen- mt de lagere school gaan verlaten. dit aan de hand van een tw het hoofd van de school, frater samengestelde en aan alle ter hand gesteld brochu- heer Duijs ging er in zijn be- t»g van uit, dat de keuze van het roep zoveel mogelijk aan de jon- ïi zeil moet worden overgelaten, ok wanneer hij een beroep kiest naar de mening van de ouders iluut ongeschikt lijkt. „Laat hij 1 zelf ontdekken en zie er op toe hij de voor-opleiding, welke tor dat beroep noodzakelijk is en in de meeste gevallen een alge- neen vormende opleiding is, volgt it met succes beëindigt", aldus de leer Duijs. Deze opleiding namelijk nt in praktisch alle gevallen brede basis voor elk gekozen toep, overeenstemmend met de inleg van de jongen. Beheer Duijs wees er in dit ver- al op, dat de jongen zich niet ge makkelijk tegenover zijn ouders uit betrekking tot zijn toekomst- omdat hij over het alge alleen maar kritiek verwacht, af de ouders dan ook in over ig om over het beroep van hun te gaan praten met het hoofd j® de school, die de jongens met capaciteiten en tekortkomingen kent dan wie ook. Dit hebben lts, welke de jongens onlangs raben ondergaan, overigens ook W duidelijk aangetoond. De heer Duijs ging in zijn bijzon- te interessante betoog vervolgens Uitvoerig in op een aantal opleidin- 8® met hun mogelijkheden. Achter eenvolgens behandelde hij diverse '«richtingen, welke op de Lagere technische Scholen en Nijverheids scholen worden onderwezen, als- Oede de beroepen welke hiermee Kunnen worden bereikt. De L.T.S. heeft op de eerste plaats doel, een eerste opleiding te ge- 'ffl in een bepaald vak. Heeft de eerlmg zijn diploma behaald, dan di] nog geen volwaardig vakman, w i n°g enige jaren bijv. in li .j?r''nSenstelsel een praktische P ding volgen in een bedrijf en ovendien veel theorie verwerken P een avondschool of vakcursus, eraan diploma's zijn verbonden. .„Jna het zelfs mogelijk, na een s V.M.T.O. (Voorbereidend Middelbaar Technisch Onderwijs), geplaatst te worden op een Hogere Technische School of de Middelbare Vakschool voor Leder- en Schoen industrie. Ook met betrekking tot de u.l.o.- opleiding maakte de heer Duijs een aantal waardevolle opmerkingen. Er zijn ouders, die het ulo-onderwijs zien als een hogere en dus meer waardevolle vorm van onderwijs dan de L.T.S. Zij vergeten daarbij ech ter drie belangrijke zaken, te we ten: a. de grootste vormende waarde voor verstand en karakter ligt niet in de meest theoretische, maar in de meest bij het kind passende vorm van onderwijs; b. een eenvoudige opleiding, zo als L.T.S. of Nijverheidsschool, ligt voor de karakterontwik keling gunstiger dan 'n moei lijke opleiding; c. met name hebben de zwakke ulo-leerlingen niet veel ande re kansen dan om een kleine kantoor- of handelsbetrekking te krijgen met aanmerkelijk slechtere perspectieven dan de geschoolde technische krach ten (afdelingschef, enz.). Dit is geen pleidooi voor de LTS, noch is dit bedoeld als kleinering van de voortreffelijke ulo-school, maar hiermee wilde de heer Duijs de ouders alleen maar wijzen op 't grote belang van de keuze van de school voor hun jongen. Verder wijdde de heer Duijs nog aandacht aan de h.b.s.- en gymna siumopleiding en aan de verdere studies welke na het behalen van een dezer diploma's mogelijk zijn. SCHOENINDUSTRIE Uiteraard kwam op deze avond ook de schoenindustrie aan bod en het was de heer S. C. Nuijten, con sulent van de Stichting Vakoplei ding Schoenindustrie, die de diver se opleidingsmogelijkheden in de schoenindustrie uitvoerig belichtte. Aan de hand van sprekende cijfers betoogde de heer Nuijten, dat de kleine bedrijfstak van voor de oor log is uitgegroeid tot een grote in dustrie, waarin voor iedereen heden ten dage vele en goede kansen lig gen. Spr. belichtte de mogelijkhe den welke er liggen. Er bestaan mo gelijkheden tot 'n schoentechnische opleiding op de vakscholen voor schoenmakers te Drunen en Don gen, alsmede op de schoentechnische afdeling van de Nijverheidsschool te Waalwijk en de Lagere Technische School te Tilburg. Verder is in Waalwijk gevestigd de Middelbare Vakschool voor de Leder- en Schoenindustrie, terwijl op alle bo vengenoemde scholen praktisch ge richte avondopleidingen gegeven worden. Op de eerstgenoemde scho len ontvangt de leerlirig een eerste opleiding, waarna hij gedurende 2 jaar in het bedrijf een verdere prak tische opleiding volgt onder auspi ciën van het leerlingenstelsel en dus onder rijkscontrole staat. Tegelijker tijd volgt de leerling op de vak school op het vak gericht theoreti sch onderwijs gedurende 8 uur per week. In de meeste gevallen wordt dit aanvullend theoretisch onderwijs gegeven gedurende één middag en één avond per week. Na het afleg gen van resp. een praktijkexamen en een schoolexamen ontvangt de leerling het rijks-erkende vakdiplo ma, hetgeen recht geeft op MEER loon en reeds goede perspectieven biedt in het bedrijf. LEIDENDE FUNCTIE Hierna bestaat de mogelijkheid tot na-specialisatie, terwijl de jongens met aanleg en voldoende belang stelling een opleiding V.M.T.O., O.B.A.O. of V.U.T.O. kunnen volgen, waarna het mogelijk is op de M.V. L.S. een afsluitende 2-jarige dag opleiding te volgen tot bijv. be drijfsleider. Een andere mogelijk heid is na de V.M.T.O.-opleiding de 2-jarige cursus „Industrievorming" te Tilburg gedurende één avond per week voor opleiding tot bijv. afde lingschef. De heer Nuijten wees er in dit verband op, dat het bezit van vakkennis en het volgen van een opleiding alleen niet voldoende is om afdelingschef of bedrijfsleider te worden. Men moet ook over de ca paciteiten beschikken om chef te zijn, d.w.z.: tact in de omgang met mensen, de juiste man op. de juiste plaats kunnen stellen, een goed en vlot verloop van de produktie in de hand kunnen houden, een goede sfeer in de afdeling weten te hand haven, een goede schakel zijn tussen directie en personeel, enz. zette zich reeds in vroeger tijden in, toen het schoenmaken nog een zui ver handwerk was. Lag de schoe- nen-„mode" van die dagen alleen binnen het bereik van de mensen met een welgevulde beurs, dankzij de technische en sociaal-maatschap pelijke evoluties, is de schoen als mode-artikel gemeengoed geworden. REMMENDE WERKING De ontwikkeling van de schoen tot zuiver mode-artikel heeft ook haar schaduwzijden. De verschuiving van het functionele karakter van de schoen naar het modieuze brengt namelijk met zich mee, dat de voet zich naar de schoen moet richten in plaats van andersom, hetgeen in extreme gévallen voetvervorming ten gevolge heeft. Een ander aspect van het mode regiem in de schoenenwereld is, dat de vorm-variëteiten en de veelheid van kleuren een remmende invloed op de produktie hebben. Er heerst in de schoenenwereld dan ook alge- MEISJES Na de opleiding voor jongens te hebben besproken, ging dhr. Nuij ten nog even in op de opleidings mogelijkheden voor meisjes in de schoenindustrie. Er bestaat namelijk een mogelijkheid om meisjes in 2 jaar op te leiden tot stikster. De mi nimumleeftijd hiervoor is, behou dens goedkeuring door de Arbeids inspectie, 14 jaar. Deze opleiding geschiedt ook onder auspiciën van het leerlingenstelsel. Op veel plaat sen wordt dit reeds en met succes gedaan. De meisjes zijn dan tevens verplicht om gedurende deze twee jaar een hele dag of enkele halve dagen per week huishoudonderwijs te volgen aan een .huishoudschool. Ook aan deze opleiding is een vak diploma verbonden, zodat het mes aan twee kanten snijdt. Een sterke Franse troef in 't nieuwe modebeeldde afgeknotte, bijna vierkante neus, die de naam „carree- leest" kreeg. Een opluchting voor vele voeten, want nu geen inwoning meer van de ene teen bij de andere. (model: Blok-van Heyst) meen het streven en het verlangen om deze overdaad wat in te dam men. Een belangrijke rol speelt hier bij 't Modecentrum voor de schoen industrie, dat ook reeds in Europees verband gestalte heeft gekregen en dat de mode-ontwikkeling met be trekking tot de schoen in geleide banen wil houden door regelend op te treden t.a.v. kleurengamma en vorm. Het is dan ook te wensen dat dit Modecentrum spoedig een wer kelijk gezag gaat krijgen, want daar mee kan een goede en gezonde gang van zaken in de schoenindustrie al leen maar in de hand gewerkt en gewaarborgd worden. Om dit gezag te realiseren, zal mede een goed sa menspel met de looiers noodzakelijk zijn. ITALIAANS-FRANS Het modebeeld t.a.v. de schoen heeft de laatste jaren sterk onder Italiaanse invloed gestaan. Deze in vloed kon zich vestigen in de jaren, toen de meeste en met name wester se landen geen export hadden en op schoenengebied achterbleven en zelfs Parijs niet veel te bieden had. De Italiaanse schoenindustrie, in produktie-methode en schoenvorm eigenlijk 25 jaar ten achter, werd toen plotseling interessant door deze geheel andere vorm en maakwijze. En zo hebben we dan de „Italiaanse periode" gekregen de langere leest met een climax naar het spit se die ook door Parijs werd over genomen. Het ziet er echter naar uit dat deze Italiaanse periode op een einde loopt, want er is een verandering in het modebeeld merkbaar, een ver schuiving van het spitse en het hoge naar het gemakkelijker en „steviger staand" schoeisel, waarmee heel veel vrouwen, al dan niet in stilte, o.i. toch wel heel blij zullen zijn. De spitse leest met de hoge hak ver dwijnt natuurlijk niet helemaal, zij handhaaft zich als het „voorgeschre ven" avondschoeisel, maar door de dag wordt zij verdrongen door het sportieve schoeisel ('s morgens) en het half sportieve schoeisel ('s mid dags). In dit veranderende modebeeld zijn de Fransen op de onlangs ge houden voorj aars-schoenenshow in Amsterdam met een sterke troef op tafel gekomen: de schoen met de afgeknotte neus, de z.g. carreeleest, met een wat steviger staande hak van 35 cm. Hiermee wil Parijs 't verloren terrein op de Italiaanse schoenenmode terugwinnen en we geloven dat het daarin voor 'n goed deel zal slagen. Een nieuwigheidje is ook de „bo kaal"-hak, die in het midden smal toeloopt en naar het einde toe weer een tamelijk brede basis krijgt. In 't huidige modebeeld doet deze hak het zeer goed, want ze paart elegan tie aan een stevig loopvlak. Wat de kleuren van dit voorjaar betreft, kan de modieuze vrouw kie zen uit: wit, gebroken wit, marine blauw, cognac en gazelle-bruin. De lijst van jubilarissen groeit gestaag. Bij de opgave van de vori ge week kunnen nog gevoegd wor den: N.V. SCHOENFABRIEK v/h A. PULLES VAN GERWEN CO., WAALWIJK 8 juli A. T. M. Schomaker, bedrijfs- administrateur en arbeidsana list, 25 jaar in dienst; 29 december mejuffr. A. J. Treffers, 25 jaar werkzaam op atelier; een wel heel zeldzaam damesjubileum. M. J. VESTERS SCHOEN FABRIEK N.V., KAATSHEUVEL ca. 27 augustus P. Balvers, overhaler, 25 jaar in dienst. De schoen vormt vandaag de dag een even belangrijk aspect in het totale bekledingsbeeld als welk an der kledingstuk ook. Een mode, waarin de schoen niet op opvallen de wijze meespeelt, is niet meer denkbaar en de „revoluties" in de schoenenwereld zijn de laatste ja ren dan ook nauwelijks minder spectaculair geweest dan in de we reld van de kleding. Evenals de kle ding haar zuiver functionele karak ter verloren heeft, zo heeft ook de schoen zich ontwikkeld tot een mo de-artikel, onderhevig aan nieuwe inzichten, opvattingen en smaken Deze ontwikkeling dateert overigens niet van vandaag of gisteren, maar Het neusje van de modieuze zalm: een schattig schoentje van dezelfde stof als de tas. In één koop twee charmante vliegen: schoenen en tas! (model; Blok-van Heyst) YVij lezen in het „Eindhoven's Dagblad Pastoor Witlox van de paro chiekerk van St. Willibrordus te Waalre is gisteren benoemd tot pastoor van de parochie van het H. Sacrament te Tilburg. De be noeming kwam voor de pastoor zelf als een donderslag hij helde re hemel. De vicaris van het bis dom 's-Hertogenbosch, mgr. M. A. P. J. Oomens, heeft in een per soonlijk bezoek aan de pastoor de motivering van deze benoe ming uiteengezet en hem ver zocht, om afstand van zijn pas toraat in Waalre te willen doen. Pastoor Witlox heeft zijn benoe ming met gemengde gevoelens ontvangen. Zeer riode zal hij uit Waalre, waar zoveel banden hem met kerk en parochie binden, vertrekken. Verwacht mag worden, dat de installatie van pastoor Witlox te Tilburg na Pasen zal geschieden. Dc juiste datum is nog niet vast gesteld. Voor de Willibrorduspa- rochie te Waalre mag maandag aanstaande de benoeming van een nieuwe pastoor door mgr. Bekkers worden verwacht. Pastoor G. J. J. M. Witlox is vier jaar lang pastoor te Waalre geweest. Hij is op 13 januari 1911 te Waalwijk geboren. Hij volgde de lagere studie aan het fclein-se- minaïie te St. Michielsgestel en de hogere studie aan het groot seminarie te Haaren. Op 24-jari- ge leeftijd werd hij priester ge wijd (15 juni 1935) in de kathe drale basiliek van St. Jan te 's-Hertogenbosch. In augustus van datzelfde jaar werd bij be noemd tot vice-prefect en leraar Frans aan het klein-seminarie. Vijf jaar later werd hij directeur van het klein-seminarie en gees telijke leidsman van de jonge stu denten. Deze taak heett pastoor Witlox 17 jaar lang vervuld, in 1957 werd hij tot pastoor te Waalre benoemd als opvolger van pastoor Glas. Pastoor Witlox is voorzitter van de landelijke liturgische fe deratie en voorzitter van de Li turgische Vereniging van het bis dom Den Bosch. In 1957 werd pastoor Witlox benoemd tot bis schoppelijk commissaris van de federatieve kosterbonden en in 1958 tot bisschoppelijk inspec teur voor het lager onderwijs van net dekenaat Vaikenswaarcl. Ook al kan men de benoeming van pastoor YVitiox in een siaus- paroebie als een promotie zien, voor de betrokkene en zeker met minder voor de YVaairese katno- neken is het bekend worden van het bericht een ware scbok ge weest. Soortgelijke gevoelens moeten zelfs bij vele met-katiio- lieken leven, want ook onder ben was deze herder zeer gezien. In de enkele jaren, dat pastoor Wit lox in Waalre werkte, is er onge looflijk veel door zijn toedoen en ijveren tot stand gekomen. V oori- nouwende op bei werk van zijn voorganger, pastoor De Lias, heett iiij met dezende iiiurgiscne opvattingen een geiieel nieuwe wijze van Misvieren ingevoerd, nieuwe initiatieven voor net pa rochieleven genomen en ook voor de financiering van alles wat kerk en parocniehuis betrof. Van een bestuurslid van de r ederatie van Liturgische Verenigingen en voorzitter van de diocesane vere niging, viel te verwacnten, dat hij moderne liturgische inzichten ook in de gemeenscnap der \v aal- rese katnouekeii ingang zou uoen vinden. Daarin is pastour vvitiox prachtig geslaagd. Zyii zondags missen nauden een ioep ioi ver huiten de parochiële grenzen en trokken geregeld bezoekers van eiders, die de devote wijze van Misvieren graag meebeleven. De parocme neeit zien jegens hem niet onbetuigd gelalen. loen de geiegenlieid zien voordeed een prachtig gereviseerd orgel uit een ten dele verwoeste Haagse kerk aan te schaffen, vormde zich zon der dat er enige jubileumaaniei- ding was, een comité, dat binnen een zeldzaam korte tijd de nodige gelden inzamelde. De aanwezig heid van dat orgel was voor deze pastoor aanleiding met Kerstmis kerkconcerten te arrangeren, waarin ook niet-kathoJieke mu sici gaarne optraden, zoals zij ook de Nachtmis hadden opge luisterd. Het zilveren priester feest vorig jaar resulteerde niet in een persoonlijk cadeau, want dat wilde pastoor Witlox met, maar in de bouw en inrichting van een artistieke nieuwe doop kapel. Dit zijn overigens slechts stof felijke en uiterlijke blijken van wederzijdse sympathie. Pastoor Witlox toonde zich een waar zie- leherder, modern van prediking steeds positief gericht en vasthoudend aan frequent huis bezoek; ook daarin is de parochie Waalre een voorbeeld voor vele, vele andere. Zijn grote aandacht ging steeds uit naar het betoon van onderlinge liefde en ver draagzaamheid, die niet ophield bij de huisgenoten des geloofs. Eon daadwerkelijk christendom verdraagt zich niet met familie veten immers. Vooral de zieken van de parochie zullen hem zeer missen en menigmaal kwam deze katholieke priester bij sterfgeval len buiten de kring der katholie ken van Waalre een troostend woord spreken, dat hogelijk ge waardeerd bleek te worden, zoals ons uit voorbeelden bekend is. In het zich snel in bevolkings structuur wijzigende Waalre laat pastoor Witlox een parochie na, waarop de korte jaren van zijn bestuur een markant stempel ge drukt hebben. Niet dan zeer node ziet Waalre hem vertrekken en de Tilburgse Sacramentsparochie is te benijden met zulk een voort varend en echt vaderlijk herder. Over twee jaar gaat er een'ge- zamenlijke AmerikaansFranse satelliet de ruimte in. Dat is in Washington tussen beide landen afgesproken. Een nieuwe maatschappij gaat in België goedkopere benzi ne verkopen. De prijs wordt 7,24 frank in plaats van de bekende 7,64 frank van de andere maat schappijen. Nabij het Belgische plaatsje Temse, ten zuiden van Antwer pen, is dinsdag een sluis onder de hoge druk van het Scheldewater bezweken. Vele honderden hecta ren land en een dertigtal huizen werden door 't water overspoeld.

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 5