waaLwijkse en LanqstRAAtse couRAnt WAARHEEN MET DE BEJAARDEN? BINNEN- EN BUITENLAND ELMIOR h Gemeenteraad Waalwijk mantels P0LYT0P-SHIRT MET EXTRA- STERKE BOORD EN MANCHETTEN 15.90 EN 17.90 HOENDERVANGÉRS" ^edaCtTo798 eus) rdil tist en, a. onverdeeld gunstig MAN VAN 72 JAAR DOODT VROUW EN ZOON Agenda en pre-adviezen I I J' MAANDAG «7 MAART 1961 83e JAARGANG No. 25 Uitgever: laalwflkse it blad W» e Stoomdrukkerij Antoon Tielen JAN TIELEN cho vAn het uióen verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo'' De bejaardenzorg is een ernstige Allerwege verrijzen grote flat ten om de oudjes onder dak gen. financieel probleem hieraan is echter eveneens een U 7org, want de tehuizen zijn en het is vanzelfsprekend, dat ueeste bejaarden deze hoge pen- Lprijzen niet kunnen opbrengen. de inkomsten uit de uitkering fens de a.o.w. plus eventueel in jmige gevallen een klein ander in nen kan niet veel betaald worden, „doen de meesten bejaarden een (l0epOp de diensten van sociale za- 0p 1 januari 1960 telde ons land 1,417.255 inwoners, waarvan er „r üefst 1.018.820 reeds 65 jaar ouder waren! Teneinde een klein acht in de materie te verkrijgen, lent u dan nog te weten, dat b.v. in otterdam van de 20.000 mensen die iciale bijstand ontvingen, er maar it 15.000 ouder dan 65 jaar wa lk bejaarden die worden opgeno- door de zorg van de gemeente, „angen ook een zakgeld, al is dit ^clits een klein bedrag. Eens komt de dag leken i t neemt allemaal niet weg, dat bejaarden wordt aangeraden bats te bespreken in een tehuis en r zullen wij de laatsten zijn, die dit lemen, want eenmaal komt de dag, aaiop de bejaarde niet meer voor eventueel zijn echtgenote zal zorgen en het is in verband aan te bevelen, niet te wach- Bimet het bespreken van een (of twee) plaatsje(s) tot het te laat is. Hetis beter er werk van te maken als Hij gezond bent, dan loopt u ten- ijlt niet de kans afgekeurd te i, want voor de opneming moet arokkene gekeurd worden en be nden die ziek zijn, hebben maar pensionprijs in een bejaarden huis voor één persoon bedraagt al jniwf 200 a f 225 per maand, ter voor een echtpaardiggen op van f 425 tot f 450 per Als wij hier tegenover stellen uitkering van een echtpaar volgens e a.o.w. ten bedrage van f 149.50, ti hebt u er een idee van hoeveel er ij moet, onverschillig van welke in- iintieof particulier ("familielid). Hulv in 't huishouden. Voorts krijgen de bejaarden wel eens de raad een hulp in huis te ne- Goed, als het geld er voor is, fat u toch te bedenken, dat een meisje, dat halve werkdagen komt al gauw f 20. - per week loon moet ontvangen, waarbij dan nog komt een maaltijd. Aannemende dat dit een warme maaltijd is, krijgt de bejaarde van de bedrijfsvereniging nog een re kening gepresenteerd van ongeveer f 110.- (jaarbedrag). Dat wordt dan behalve de kost nog eens f 10 per maand extra. f 20 per week is ongeveer f 87 per maand. Met inbegrip van de pre mie voor de bedrijfsvereniging is er dus een som nodig van f 100 per maand (rentezegels inbegrepen) plus 2 x per jaar f 37.44 voor a.o.w.-pre mie voor de hulp! Als we de kosten van de genoten maaltijd stellen op f 1.-, maakte dit een bedrag uit van f 200 per maand. We mogen dan niet vergeten, dat 't koken en wassen allemaal min der zuinig toegaat dan wanneer moe der de vrouw zelf voor alles zorgt. Welke keuze? Welke van de twee mogelijkheden de bejaarde zal prefereren, durven wij niet te beoordelen, dat hangt van de omstandigheden af. Wij voor ons zijn geneigd het bejaardentehuis te verkiezen, daar heeft men tenminste niets meer te doen met huishoudelij ke en/of dagelijkse financiële be slommeringen. De bewoners behoeven niet meer te spelen voor „bellemeisje" en wat dies meer zij. Geen opkopers meer met „mooie kleden" en kinderen om oude kranten, dus minder lopen, geen gesjouw met de zware vuilnisemmers enz. Maarer staat tegenover dat iemand zijn huis en zijn gewone doen kwijt is, zich zal moeten leren aan passen, want het is begrijpelijk, dat er in een tehuis regelmaat moet zijn. Met een beetje goede wil is dit wel te boven te komen en wie niet te laat naar het bejaardentehuis gaat, aldus verklaarde ons een huisarts, kan zich gemakkelijker schikken in dit alles en weet na een paar maanden niet anders meer of het hoort zo. Van groot belang is echter voor de (steeds werkzaam geweest zijnde) be jaarde, dat hij niet direct dag-in-dag- uit stil op een stoel gaat zitten. Ieder moet iets om handen hebben, enig werk doen, knutselen of wat dan ook, want ineens overschakelen van een werkzaam leven op een lange tijd van niets doen, is uit de boze en loopt veelal niet goed af. Niet denken „Heerlijk, nu heb ik vakantie", neen juist gaan lezen, iets leren als het kan, daar tussen door wandelen, de tuin (helpen) bijhouden enz. SPANNINGEN ROND KINDERBIJSLAGWET De bijzondere commissie uit de veede Kamer, belast met de voor- aeiding van de openbare behande- van het wetsontwerp algemene Weibijslag heeft woensdag lang- irige besprekingen gevoerd met de cister van Sociale Zaken, onder mzitteischap van dr. W. P. L. M. Kort (KVP). Weer kwam hierbij tot uiting hoe it ontwerp vol haken en ogen zit en it het zelfs de mogelijkheid van een abinetscrisis in zich houdt. De par ia staan scherp tegenover elkaar, ■iberalen en chr. historischen moeten van het ontwerp hebben. De an in grote lijnen wel meegaan, e KVP is niet van plan haar voor- o programmapunt te laten val- de PvdA vestigt de indruk dat het bij deze materie op een kabi netscrisis aan wil sturen. Na een her- te' van de Rooms-rode samenwer- ig zou het ontwerp dan wel kans Wn, wordt gesuggereerd. Het is nu aan de regering te be-' of zij aan de indiening van ontwerp verbonden risico's aan- durft. V00RJAARSBEURS 1961 Opgaande lijn bij bezoekcijfer f6 resu'taten van de voorjaarsbeurs zijn onverdeeld gunstig ge- Wcs'É Oit is de persoonlijke impres- het sie van de directeur van de Konink lijke Nederlandse Jaarbeurs, drs. j. H. D. van der Kwast. Ilij meent, dat de hoogconjunctuur op de beurs heeft doorgewerkt. Hij merkte voorts op, dat de re valuatie het zaken doen, voorname lijk in de gebruiksgoederensector, weinig of niets heeft beïnvloed. Het bezoekcijfer toont, volgens drs. van der Kwast, duidelijk een op gaande lijn. De beurs is ook door zeer veel buitenlanders bezocht. Zo wer den belangstellenden genoteerd uit 65 landen, terwijl ook zeven ambassa deurs op de beurs werden ontvan gen. De landen die aan de 76ste voor jaarsbeurs hebben deelgenomen, het zij met een collectieve inzending van hun industrie, dan wel met een infor matiestand, zijn over het algemeen goed te spreken over de behaalde re sultaten. Gedurende de hele beurs hebben de medewerkers van het commerciële en het directionele bureau onder hoogspanning moeten werken, ten einde de gelegde contacten uit te wer ken. Behalve met Nederlandse zaken lieden zijn relaties aangeknoopt met vertegenwoordigers uit onder andere de U.S.A., Frankrijk, Duitsland, Bel gië, Luxemburg en Indonesië. Het middenstandscentrum, dat evenals de landen-inzendingen een plaats had gekregen in de Merwede- hal, is zeer goed over de beurs te spreken. Het aantal passanten be droeg het veelvoud van andere beur zen. NEDERLAND GEBRUIKT MINSTE ALCOHOL Per hoofd van de bevolking werd in Nederland in 1959 2,11 liter ge distilleerd (ad vijftig procent) gecon sumeerd, 23,6 1 bier en 1,62 1 wijn. Dit blijkt uit een statistiek opgeno men in het ontwerp-verslag over '60 van het produktschap voor gedistil leerde dranken. Uit deze statistiek blijkt o.m. dat in Denemarken per hoofd van de be volking de geringste hoeveelheid ge distilleerd werd geconsumeerd, nl. 1,1 liter. Polen gaat in dit opzicht voor op met vijf liter per hoofd, gevolgd door Zweden met 4,7 1 en de Ver enigde Staten met 4,2 litej;. De consumptie van bier per hoofd der bevolking is het grootst in Bel gië met 140 liter. Volgens de cijfers over 1958 was Portugal met minst bierdrinkende land met drie liter per hoofd. Wijn werd per hoofd van de be volking het meest genuttigd in Frank rijk, met 123 liter; Italië met 98 1; Portugal met 89 1 en Spanje met 43,6 liter. Volgens de statistiek van het pro duktschap wordt in Nederland de minste alcohol gebruikt per hoofd van de bevolking (gedistilleerd, bier en wijn tezamen), nl. 4,86 I, in Noor wegen 5,05 1, in Finland 5,16, in de republiek Ierland 6,45, in Polen 8,41, in Denemarken 8,80 en in Zweden 9,32 liter. Alle andere landen hebben per hoofd van de bevolking per jaar een consumptie van alcoholica van meer dan tien liter. BELG BEKENT DRIE MOORDEN NA 17 TAAR CELSTRAF Een 55-jarige Belgische ex-ge vangene heeft bekend, een derde moord te hebben gepleegd, nadat hij acht maanden geleden voorwaarde lijk in vrijheid was gesteld. René H., die verleden jaar werd vrijgelaten na 17 jaar in de gevan genis te hebben doorgebracht, gaf toe begin januari van dit jaar in de Brus selse voorstad St. Gillis de 50-jarige Yvonne M. te hebben vermoord door haar de schedel in te slaan. Begin deze maand heeft H. reeds •toegegeven de roofmoord op een echtpaar in Beaussaint te hebben ge pleegd. Hij was toen gearresteerd op beschuldiging een 86-jarige vrouw en een 60-jarige man te hebben mis handeld, om hen te kunnen beroven. In 1943 werd hij veroordeeld als ver dachte in de moord op een ander Belgisch echtpaar. In deze zaak heeft hij echter nooit een bekentenis afge legd. KVP BLIJFT DOORVECHTEN VOOR KINDERBIJSLAG „Staan wij aan de vooravond van een nieuwe, en deze keer van een echte, een akelig echte kabinetscri sis?". Deze actuele vraag in ver band met de toenemende spanning rond de kinderbijslagwet stelde partijvoorzitter mr. van Doorn, al direct aan de orde bij het begin van de tweedaagse partijraadsvergade ring van de Katholieke Volkspartij in Utrecht. Ook de waarnemend fractie-voor zitter, de heer Andriessen, consta teerde bij zijn verslag over het par lementair werk; „Er doemen aan de politieke hemel donkere wolken Filiaal M.v. d. Brand-Hens GROTESTRAAT 155 TELEFOON 2417 W A A L W IJ K op". Als zou blijken, dat er geen be vredigende kinderbijslagregeling tot stand kan komen, moet voor de KVP de vraag rijzen, aldus de heer Andriessen, of daarmee niet tegelijk een begin is gemaakt met „belang rijke en ingrijpende veranderingen in de verhouding tussen de Neder landse partijen". Drama in Amsterdam-West In een woning aan de Bonaire- straat in Amsterdam-West heeft de 72-jarige kapper G. A. de G. vrij dag zijn vrouw,, de 73-jarige C. F. L. de G.-O., en zijn zoon (41) om het leven gebracht. De kapper, die werd aangehouden voor het gasstel in de keuken van zijn woning, waar hij poogde zich door gasvergiftiging van het leven te beroven, heeft de politie inmiddels verteld zijn echt genote vrijdagochtend rond half 11 gewurgd te hebben. Zijn zoon, een enigszins debiele man, die loopjon gen bij een makelaarskantoor was, werd vrijdagavond rond half 7 met een hamer de schedel ingeslagen. Over het motief zei de verdachte, die is ingesloten in het bureau Overtoom, niet te hebben gewild, dat zijn zoon de ouders zou overle ven, omdat hij zo moeilijk voor zichzelf kan zorgen. P.v.d.A. TEGEN ONTWAPENING De Partij van de Arbeid heeft zich met 2876 tegen 147 stemmen bij 52 onthoudingen uitgesproken tegen eenzijdige atoombewapening en daardoor vóór atoombewape ning. Openbare vergadering van de raad dezer gemeente op woens dag 29 maart 1961 te 19.30 uur ten gemeentehuize. Punten van behandeling: 1. Vaststelling van de notulen der openbare vergadering, gehou den 23 februari 1961. 2. Ingekomen stukken. a; Van de Minister van Binnen- lanse Zaken. Koninklijk goedge keurd raadsbesluit van 4 novem ber 1960 tot wijziging der veror dening op de heffing van slacht huisrechten enz. b. Van de Gedeputeerde Staten. c. Controleverslagen reken- plichtigen. d. Verslag over 1960 van de ge meentelijke gezondheidsdienst. e. Verslag over 1960 van de districtsschoolartsendienst. 3. Voorstel tot teruggaaf van vergunningsrecht aan de wed. G. Vrinten-Fransen. 4. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet van 14.650 voor het aanbrengen van een au tomatische weeginrichting aan 't slachthuis. 5. Voorstel tot wijziging van het raadsbesluit van 4 november 1960 tot waarborging betaling rente en aflossing van een of meer geldleningen, aan te gaan door de Deken van Rielstichting ten behoeve van de bouw van een r.k. streekziekenhuis, inhouden de vestiging van hypotheek voor het volle bedrag. 6. Voorstel tot waarborging be taling rente en aflossing van een aantal geldleningen, te sluiten door particulieren op de voet van het besluit bevordering eigen wo- ningbezit. 7. Voorstel tot vaststelling van wegnamen in 't ruilverkavelings- gebied. 8. Voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan juffrouw H. A. Westerloo als onderwijze res aan de openb. lagere school. 9. Voorstel tot vaststelling van de voorschotten op de vergoedin gen als bedoeld in de artikelen 55bis en 101 der lager onderwijs wet 1920 en artikel 34 van het be sluit buitengewoon lager onder wijs 1949, voor het jaar 196,1. 10. Voorstel tot vaststelling van het voorschot op de vergoe ding als bedoeld in artikel lOlbis der lager onderwijswiet 1920, voor vakonderwijs aan de bijzondere scholen voor uitgebreid lager on derwijs, voor het jaar 1961. 11. Voorstel tot afgifte van een noodzakelijkheidsverklaring voor oprichting van een afdeling auto techniek a. d. nijverheidsschool voor Waalwijk en omstreken. 12. Voorstel tot beschikbaar stelling van een krediet voor de bouw van een Mater Amabilis- school. 13. Voorstel tot garantieverle ning ten behoeve van een te hou den turndag door het Ned. Chr. Gymnastiek verbond. 14. Voorstel tot het verlenen van een eenmalig verhoogd ex- tra-subsidie aan de Liedertafel „Oefening en Vermaak". 15. Voorstel tot ruiling van on roerend goed met de Amsterdam- sche Bank N.V. 16. Voorstel tot aankoop van het pand Grotestraat 196. 17. Voorstel tot aankoop van onroerend goed aan de Gedempte Haven van de N.V. Reederij Thor. 18. Voorstel tot aankoop van onroerend goed van J. van den Broek voor uitvoering van het uitbreidingsplan in onderdelen „Kloosterweg". 19. Voorstel tot verkoop van industrieterrein aan de Elzen- weg aan de fa. Gebr. de Ruyter. 20. Voorstel tot verkoop van industrieterrein aan de Elzenweg aan de N.V. Reederij „Tohr" 21. Voorstel tot verkoop van een strook bouwgrond aan de Emmikhovensestraat aan L. Zijl mans en de fa. L. Zijlmans en Zonen. 22. Voorstel tot intrekking van het raadsbesluit van 30 juni 1960 tot verkoop van bouwterrein aan de Burgemeester van Heystlaan aan A. L. van Brunschot. 23. Voorstel tot uitgifte in erf pacht van industrieterrein aan de Graaf Willem I-weg aan de Jac. Bergmans-Holland N.V. 24. Voorstel tot wijziging van het raadsbesluit van 26 juli 1961 tot uitgifte in huurkoop van een industriehal enz. aan de Neder- landsche Stalen Veeren-Industrie van Gent Co. 25. Voorstel tot onderhandse verhuring van een sportterrein aan de voetbalvereniging „Juli ana". 26. Voorstel tot het aangaan van een geldlening. 27. Voorstel tot wijziging van het algemeen ambtenarenregle ment en van de arbeidsovereen komstverordening. 28. Voorstel tot wijziging van de uitkeringsverordening. 29. Wijziging begroting. WEGNAMEN De uitvoering van het ruilverka velingsplan Heusden-Vlij men houdt in, dat tal van bestaande wegen, voetpaden, waterlopen, enz. zullen verdwijnen en anderzijds nieuwe wegen en waterlopen worden aan gelegd. Het betreffende wegenplan is definitief vastgesteld en met de uitvoering is reeds een aanvang ge maakt. Onder deze omstandigheden ach ten b en w het noodzakelijk, dat voor de nieuw aan te leggen wegen zo spoedig mogelijk namen worden vastgesteld. Door b en w worden de volgende namen voorgesteld: Valkenvoortweg - Blaasbalgweg - Ookweg - Hoofdkorfweg - Mannen- beemdweg - Overstortweg - Nieuwe Munnikensteeg - Kampgraafweg - Oudemaasweg en Hoogendoornweg. MATER AMABILISSCHOOL BIJ WANDELPARK In de bijna 10 jaren van het be staan der Mater Amabilisschool zij werd nl. opgericht per 1 septem ber 1951 is gebleken, dat de school in een grote behoefte voor ziet en dat zowel van de zijde van de leerlingen en hun ouders als van de zijde van het hierbij ten nauw ste betrokken bedrijfsleven grote waarde wordt gehecht aan deze vorm van onderwijs. Ook uit sociaal oogpunt verdient het voortbestaan van deze school, welke zich ten doel stelt het geven van een katholieke, harmonisch- vrouwelijke persoonlijkheidsvor ming aan meisjes, werkzaam op fa brieken, werkplaatsen en kantoren, ten zeerste aanbeveling. De school is vanaf de oprichting gehuisvest in 't gebouw van de r.k. Huishoud- en Industrieschool aan de Wilhelminastraat. Afgezien van de bezwaren, welke hieraan voor de huishoudschool zelf kleven een gedeelte van het gebouw wordt per manent onttrokken aan de eigen functie werkt deze „inwoning" bepaald belemmerend op een rui mere ontplooiing van de specifieke activiteiten van het mater amabilis- onderwijs. Hier komt nog bij, dat het in de bedoeling van het bestuur der mater amabilisschool ligt om over te gaan tot de oprichting van een jongerencursus t.b.v. meisjes, geboren in de jaren 1944, 1945 en 1946, momenteel zonder bescher mende leiding werkzaam in het be drijfsleven. Het voornemen bestaat om zo spoedig mogelijk te starten met een volledige dagcursus van 3 groepen van elk 15 meisjes. Alleen reeds deze uitbreiding der activitei ten accentueert de behoefte om over een eigen schoolgebouw te be schikken. Gezien het vorenstaande zijn b en wvan mening, dat er alleszins aan leiding bestaat om van gemeente wege aan de Mater Amabilisschool nieuwe huisvesting te verschaffen in de vorm van de stichting van 'n nieuw bescheiden schoolgebouw en dit gebouw aan het bestuur te ver huren op kostprijsbasis. Als voor waarde van rijkssubsidie in de ho gere exploitatielasten, stelt het rijk, dat de huurprijs dient te worden bepaald op exploitatie-basis. Uit gaande van een totaal bedrag aan stichtingskosten, inclusief grond- kosten van aanleg van een centrale verwarmingsinstallatie van f 53.140.- is door b en w de huur voorlopig bepaald op f 3000.per jaar. De aanschaffing van de inventaris ten bedrage van f 7.500.zal het schoolbestuur geheel uit eigen mid delen kunnen bekostigen. Ten be hoeve van de inrichting van het ge bouw (vloerbedekking, stoffering en verlichting), te ramen op f 4000. zal het bestuur een rekening-cou rant-overeenkomst met de gemeen te sluiten. Het ligt in de bedoeling om dit gebouw, waarin geprojecteerd een groepskamer, een drietal werk ruimten en kamers voor het hoofd der school en de leidster, tot stand te brengen op een terrein in de na bijheid van het wandelpark. U kiest makkelijk uit een mooie collectie MARKT 17 DEN BOSCH TEL. 37073 GARANTIE TURNDAG Op 2e Pinksterdag a.s. zal in Waalwijk een belangrijk sportge beuren plaats vinden. Op die dag zal in deze gemeente een turndag worden gehouden van het Zuider Gewest van het Konink lijk Nederlands Christelijk Gym- nastiekverbond. Het Zuider Gewest van het vo rengenoemd K.N.C.G.V. omvat be halve de provincies Noord-Brabant, Limburg en Zeeland, ook het Zuid- Westelijk deel van Zuid-Holland met o.a. de plaatsen Den Haag, Delft, Rotterdam, Schiedam en Dordrecht. Aan genoemde turndag zullen naar schatting een 30 a 40-tal ver enigingen deelnemen. Verder zul len diverse verenigingen worden vergezeld door drumbands en vele supporters. De organisatie van deze turndag is in handen van de Waalwijkse Christelij ke Gymnastiekvereniging „Kracht en Vlugheid". Genoemde vereniging, organisa trice van reeds meerdere uitstekend geslaagde turnwedstrijden, heeft de eervolle uitnodiging van het hoofd bestuur van het K.N.C.G.V. kunnen aanvaarden, omdat zij zich er ener zijds van overtuigd wist, dat Waal wijk voor het houden van een der gelijk grootse turndag een voortref felijke accomodatie te bieden had, terwijl anderzijds haar van alle zij den de nodige medewerking werd toegezegd. De wedstrijden vinden op die dag plaats van 's-morgens 8.0012.00 uur. Na de lunchpauze wordt een grote marswedstrijd door de ge meente gehouden. De route van de mars voert vanaf de Kasteellaan door het centrum van de gemeente naar het Vredesplein, alwaar met 'n massale demonstratie van 2 a 2% uur dit groots sportgebeuren be sloten wordt. Het Nederlands Christelijk Gym- nastiekverbond Zuidergewest richt zich thans bij schrijven van 20 fe bruari jl. namens de Christelijke Gymnastiekvereniging „Kracht en Vlugheid", alhier, tot de raad om 'n gemeentelijke garantie van 500.- in verband met de aan de organisa tie van meergenoemde turndag ver bonden financiële risico's. 1 i'l nl i itj H i l llii i;

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 1