BLUE STAR f 19.75 Memorie van Toelichting op de begroting 1961 der Gemeente Waalwijk TEÏ ANTOON VERHULST GROOT FEESTPROGRAM 1 lm/I I Herenmode Kinderconfectie Biljarten van 50-jarige St. Cr 'spijii PRISMA- en STASSAR I Wielrennen 10 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 31 MAART 1961 Was het voor ca. 30 a 35 jaren nog zo, dat de gemeente zelf haar inkomstenbronnen regelde, steeds meer heeft het centraal bestuur van ons land de taak aan zich getrokken om de voornaamste be lastingen te heffen en tevens te innen, óók voor de gemeenten. Het heette, dat het rijk hiervoor o.m. over een betere apparatuur beschikt dan de lagere organen. Zo verdwenen successievelijk ge heel de vroegere gemeentelijke inkomstenbelasting en de gemeen telijke opcenten op de rijks-inkomstenbelasting, de uit later tijd vak daterende ondernemingsbelasting - die ten dele voor de ge meenten was bestemd - en tenslotte worden thans de voor de ge meenten bestemde hoofdsommen en opcenten van grond- en per sonele belasting door de rijksbelasting-administratie geïnd. Tegen dit innen op zich behoeft niet het grootste bezwaar te worden ge maakt. Het bezwaar, dat vele voorstanders van de gemeentelijke zelfstandigheid tegen het systeem aanvoeren ligt eerst en vooral in de omstandigheid, dat het centraal gezag gemeentelijke heffingen, zoals de vanouds bestaand hebbende gemeentelijke inkomstenbe lasting, zonder meer afschafte. Ook de opbrengst van de onderne mingsbelasting, een zeer rijke bron van inkomsten voor industriële gemeenten - ook Waalwijk voer er wel bij - werd door de re gering in het kader van een nieuwe belastingwetgeving, de ge meenten onthouden. Gedurende korte tijd ontvingen de gemeenten daarna een plaatsvervangende uitkering voor deZe belasting. Overal wordt de Kenmore Blue Star nu op handen ge dragen elke dag verkopen wij méér van deze ideale Terlenka shirts. Was- of strijkproblemen zijn er niet. Het shirt mag in de wasmachine en in de centrifuge en het is chloorbestendig. Zó praktisch is dit Kenmore Terlenka shirt! WAALWIJK Wilhelminastraat 17 Tel. 2791 KENMORE EEN I De harmonie St. Crispijn, die zichzelf en Waalwijk zo'n klinkend jubileumgeschenk bezorgde met haar promotie naar de Vaandel- afdeling, gaat dit jaar haar gouden bestaansfeest vieren. Het zal hoe kan het anders bij een harmonie natuurlijk een klinkend feest worden, waaraan geheel Waalwijk en de wijde omgeving vreug de en plezier beleven kan en waarmee St. Crispijn ongetwijfeld nieuwe louweren zal voegen bij de vele welke zij in de afgelopen halve eeuw al heeft geoogst. Het feestprogramma voor dit jubileumjaar werd maandagavond vastgesteld op de algemene vergadering en ziet er in grote trekken als volgt uit: a) drie concerten, welke door St. Crispijn zelf zullen worden ver zorgd op 13 mei, 3 juni en 24 juni. Deze concerten zullen wor den gegeven in Besoijen, St. Antoniusparochie en in Waalwijk centrum. b) Op zaterdag 29 juli zal het bestuur van de jubilerende ver eniging recipiëren in zaal Thalia van 15.3017.00 uur. Verder zullen in de avonduren 4 daartoe uitgenodigde korpsen op marcheren naar het Raadhuisplein. Drie korpsen wisselen el kaar af voor het geven van een concert, het vierde zal dé taptoe verzorgen. Met een bal-champêtre op de Markt zal die dag besloten wor den. c) Op zondag 30 juli zal er een pony-show gehouden worden welke wordt aangeboden door Waalwijks Belang. Des avonds om 8 uur zal op het Raadhuisplein een concert te beluisteren zijn en tot slot zal een door Waalwijks Belang aangeboden vuurwerk worden ontstoken. d) Groot Federatief Concours in De Gecroonde Léersse op 7 en 8 okt. en zo nodig ook op 15 oktober. De opening van dit con cours heeft plaats op vrijdag 6 oktober met een concert te geven door Het Brabants Orkest. e) Najaarskermis op het Vredesplein op 7, 8 en 9 oktober. Dit vselomvattende feestprogramma zal bij mooi weer ongetwijfeld vele belangstellenden op de been brengen en een waardige omlijsting vormen van het gouden bestaansfeest van een korps, dat al zoveel kleur en fleur aan het Waalwijkse leven gegeven heeft. I CERT IN A HORLOGES WAALWIJK Door Ad Vingerhoets RONDE VAN 's-HERTOGENBOSCH Tweede Paasdag draaien it onze contreien voor het eerstin dit seizoen de wieltjes van adspi- ranten, nieuwelingen en ama teurs. De strijd wordt gestreden in het stadsdeel West. Om half een vertrekken 43 ai spiranten voor 13 ronden ofwij 23/2 kilometer. Het is voor meeste van deze jonge knapeni eerste maal, dat ze aan een echfc wielerwedstrijd deelnemen en kt is voor ons dan ook een open vraag wie er met de bloemen huiswaarts zal keren. De groott favorieten zijn de Amsterdammer Adri Marinus, een broertje van de bekende professional, en Win Prinsen uit Hank, een heel klein knaapje, maar een doorzetter van formaat. 102 nieuwelingen gaan een uü; daarna op weg om hun 45 km, al te leggen. De grote favoriet isde Bosschenaar Huib v. Zandvoort winnaar in St. Michielsgestel® de interclubwedstrijd in Vlijmen. Leo v. Steenbergen 's-Bosch), Jo v. Heeswijk (Haarsteeg), M Balvert (Amsterdam), degel» ders v. Bladel (Haarsteeg), Gerrits (Oploo), Jan van Wijt (Vught) zullen ook hoge gooien en de Waalwijker helm maakt zijn debuut, wat met belangstelling zullen vo'"" Om kwart voor drie neemt dl grote strijd tussen de 110 ama teurs een aanvang. Wij gokken op Piet Steenvoorden, jaren te rug in Waalwijk winnaar. Er zijn echter vele kapers op de kust® hiervan zijn de belangrijkste Joe van Boxel, Hank, Gerrit Ribbe- link, Delft, de militaire kampi oen Leen van de Leur, Gerrit van Lith, Gellicum, Leo Molké, Roef- mond, Coen Visser, Santpoort, Wim en Richard van Smirrea, Amsterdam. De Bosschenaren Bart Solaro, Ad Russens en Jan Kuijs zuil® alles in het werk stellen om voor eigen publiek de zege te beha» Voor verrassingen kunnen streekrenners Wim van Heijst K Haarsteeg, Jo van de Wetering en Cor van Engeland zorgen. Met de deelname van Hei® Holler uit Keulen krijgt deze ron de een internationaal tintje. De organisatie is in - van de Bossche wielerclub „be nt Schulte" en de opbrengst ten bate van het Don bost jeugdwerk. Bij de hierna in het leven geroepen „be lasting-uitkering uit het gemeentefonds" is rekening gehouden o.m. met de factor Vroegere ondernemingsbelasting". Het hoofdbezwaar tegen het systeem ligt hierin, dat het rijk bepaalt welk gedeelte van de opbrengst der algemene heffingen ten bate van de gemeente komt. Juist hierdoor is de regeling te bestempelen tot een centralis tisch systeem. Voortgaande met het centraal voorschrij ven van de hoogte van belastingheffingen, heeft het rijk vorig jaar voor extra uitke ring uit het gemeentefonds genietende ge meenten verplicht gesteld de heffing van 10 resp. 5 procent straatbelasting voor de ge bouwde en ongebouwde eigendommen (te voren 6 en 3 voorts een heffing wegens rioolbelasting, welke in onze gemeente neerkomt op verhoging van het algemene heffingspercentage van 8 tot 14 en ten slotte van een heffing wegens reinigings rechten, hier neerkomende op verhoging van f 0.35 tot f 0.55 per vuilnisemmer per maand, omgerekend de heffing ad f 0.10 per emmer per maand voor huur-emmers. Door deze maatregelen, gevoegd bij de omstandigheid, dat hogere ramingen kon den worden opgesteld in verband met het gestegen aantal inwoners, konden deze be lastingen dit jaar pl.m. f 97.000. - hoger worden geraamd. Niettegenstaande dit blijven deze en en kele andere zuiver plaatselijk geïnde hef fingen een plaats innemen in het totaal der gemeentelijke inkomsten, welke veel minder belangrijk is dan de uitkering, welke ge noten wordt uit het gemeentefonds, geraamd op f 2.277.237.76. De toegenomen centralisatie in het be stuur van het land en de daardoor aange taste autonomie der gemeenten, wordt hier door geaccentueerd. Aldus het college van b. en w. in de aanbiedingsbrief der begroting 1961. SLUITPOST De sluitpost van de begroting, zijnde de post, waarop de nieuwe subjectieve verho ging van de Algemene Uitkering uit het Gemeentefonds wordt geraamd op f 394.805.97. Bij het opmaken der begroting is echter nog geen rekening kunnen worden gehouden met eventuele subjectieve verhogingen van de Algemene Uitkering uit het Gemeente fonds ingaande met het dienstjaar 1959 en/ of met het dienstjaar 1960, omdat die nog niet zijn toegekend. KAPITAALSLASTEN De kapitaalslasten zijn gestegen met een bedrag van f 369.100. - Dit nadelig verschil maakt een zeer be langrijke post uit op de nieuwe begroting. Het duidt er op, dat de laatste tijd zeer vele en belangrijke werken tot stand zijn geko men. De verdere kosten van openbare werken zijn op de gewone dienst weder gestegen. De posten „Onderhoud van wandelplaat sen en plantsoenen", „Kosten van de ge meentereiniging" en „Onderhoud van rio len" vragen tamelijk belangrijke bedragen meer dan in 1960, namelijk resp. f 20.000, f 31.000 en f 17.000. Als gevolg van de uitbreiding der gemeente moet meer per soneel aangetrokken worden voor de eerst genoemde twee onderdelen van de dienst gemeentewerken. Het onderhoud van riolen vraagt meer uitgaven in verband met het vergrote bemalingsgebied (stamriool Baard wijk). Het hoofdstuk onderwijs vordert dit jaar weer meer uitgaven dan vorig jaar en wel, naast de hogere kapitaalslasten als gevolg van nieuwbouw als volgt a. het nijverheidsonderwijs vraagt dit jaar meer en wel in hoofdzaak als gevolg van de uitbreiding van de nijverheidsschool. Deze school vraagt aan subsidie meer f 23.000. -De grootste verhoging wordt gevergd voor het subsidie voor de Middel bare Vakschool voor de Leder- en Schoen industrie (f 46.000. - en wel wegens aan deel in de bijbetaling van huur voor de ver grote gebouwen sinds 1955 t.m. 1960. Ook voor de r.k. huishoudschool, de Ma ter Amabilisschool en de avond-nijverheids school moest, volgens de daarvoor geldende regelingen, een hoger subsidie worden ge raamd. b. ook de zorg voor de jeugd buiten schoolverband en de recreatie en sport vra gen meer kosten. Op deze paragraaf spelen de kapitaalslasten evenwel de belangrijkste rol in de kostenstijging en wel door ge raamde kosten van nieuwe investeringen (sportpark Elzenhoven). Ten aanzien van „Maatschappelijke steun en voorzorg", zij medegedeeld, dat het sub sidie voor de Gem. Instelling voor Maat schappelijke Zorg f 2.000. - hoger moest worden geraamd dan op de primitieve be- groting-1960 (1960: f 120.000.-). De las ten zijn voor deze instelling aanmerkelijk verlicht door de inwerkingtreding van de Weduwen- en Wezenwet, doch de verpleeg- kosten in diverse inrichtingen zijn wederom gestegen. In de begroting is nog geraamd een sub sidie ad f 20.250. - van de provincie in de verp'eegkosten van krankzinnigen, terwijl diverse uitgaafposten daarmee in verband staan. Voor de politie wordt weer een sluitende begroting verondersteld, zulks overeenkom stig de opvatting van gedeputeerde staten. Voer de beoordeling van het tekort op de begroting in verband met een eventuele ver hoogde uitkering uit het gemeentefonds wordt dit namelijk aangenomen. Zoals de begroting van de politie aangeeft is er vol gens de momenteel geldende regeling van de uitkering van het rijk over 1961 in feite een tekort te verwachten van pl.m. f 75.280 (vorig jaar pl.m. f 49.000). De salarissen van de politie zijn na het vaststellen der be groting-1960 verhoogd. Het tekort is daar door groter geworden. De openbare verlichting, welke zich steeds uitbreidt - gevolg van toeneming van de bebouwing in nieuwe wijken - vraagt dit jaar f 19.000. - meer aan stroom en on derhoud Gemeentebedrijven. Het batig saldo van het gasbedrijf is ge raamd op f 65.800 (vorig jaar f 52.350). Het batig saldo van het elektriciteitsbe drijf is geraamd op f 170.450 (vorig jaar f 176.300). ling, enz., zijn dit jaar hoger uitgetrokken I moeten worden. Hoewel de Stichting „Vrienden van het Brabants Orkest" een hoger subsidie vraagt, stellen b. en w. voor vooralsnog de bij drage ad 5 ct. per inwoner te handhaven. De Liedertafel „Oefening en Vermaak" vraagt voor 1961 een aanmerkelijk hoger subsidie. B. en W. kunnen evenwel niet ad viseren dit toe te staan. Het tekort-1960 zal zij op andere wijze moeten gedekt zien te krijgen. Wel stellen b. en w. voor haar dit jaar voor de onkosten bij de jaarlijkse do denherdenking een verhoogd subsidie toe te kennen, namelijk tot een bedrag van f 765 (vorig jaar f 350). Deze extra uitgaven moet zij dit jaar doen voor solisten i.v.m. de uitvoering van het „Requiem" op 4 mei a.s. De Chr. Gemengde Zangvereniging „Hal lelujah" heeft een extra-subsidie gevraagd in verband met de openbare viering van haar 60-jarig bestaan. B. en W. stellen voor voor dit doel een eenmalig extra subsidie te verlenen van f 250.-, zodat voor 1961 het subsidie in totaal wordt f 450. - Door de harmonie „St. Crispijn" is een subsidie gevraagd van in totaal f 1.750.- (vorig jaar f 1.450.-) in verband met ho gere kosten van instrumenten, muziek, enz. door de promotie naar de vaandel-afdeling. B. en W. stellen voor het gevraagde hogere subsidie toe te staan. Kunstkring. Deze heeft een subsidie ge vraagd tot een bedrag ad f 2.000. - (vorig jaar is f 1.250 genoten). B. en W. zijn van mening, dat het bestaan van deze culturele kring dient te worden mogelijk gemaakt. Evenwel stellen zij voor het gevraagde ho gere bedrag slechts te garanderen. De kring mag daarin een aansporing zien tot activi teit en om te trachten op andere wijze mid delen aan te trekken. Bibliotheek „St. Antonius". Deze vraagt een subsidie ad f 400 (in 1960 genoten f 300). B. en W. stellen voor slechts f 300 toe te staan. De oprichting van een open bare leeszaal en bibliotheek met filialen ligt in het voornemen. Algemene t.b.c.-commissie. B. en W. stel len voor het reeds gedurende diverse jaren genoten subsidie ad f 3.000. - te handha- Herstrating Nieuwstraat en Groenstraat. Het krediet ad f 15.750 is reeds door gedeputeerde staten goedgekeurd en het werk is in uitvoering. De bestrating moest tot de slechtste van onze gemeente gerekend worden. Bijdrage in de kosten van verbreding van een ruilverkavelingsweg Waalwijk - Heus- den. Bouw van een industriehal. Door gede puteerde staten is nog geen machtiging ver leend voor het doen dezer uitgaaf. Afbouw stratenplan continubouw (Baard wijk). Alsvoor. Nu de bouw van de laatste woningen aldaar zijn voltooiing nadert, is het nodig de straten-aanleg eveneens af te maken. Uitbreiding gas-, water- en electriciteits- voorziening in het partieel uitbreidingsplan Bloemenoord. Het belangrijke krediet is nog niet door gedeputeerde staten goedge keurd. Verwacht mag evenwel worden, dat dit spoedig zal geschieden. Afbouw sportpark „Elzenhoven". Het krediet voor dit werk, als zgn. „vrij werk" uit te voeren, is reeds door gedeputeerde staten goedgekeurd. Aanleg centrale verwarmingsinstallatie 4e tranche continubouw. Het ligt in de bedoe ling de 4e tranche te realiseren in plan noord (Besoijen). Deze verwarmingsinstal latie zal in iedere woning slechts een ge deelte bestrijken (één of twee vertrekken). Door gedeputeerde staten is nog geen mach tiging voor het doen dezer uitgaaf ver leend. Aanleg riolering Altenaweg. Door gede puteerde staten is ook hiervoor nog geen machtiging verleend. Aanleg verbindingsweg tussen Thorbecke- laan en Laageinde. Ook hiervoor werd nog geen machtiging ontvangen. Deze weg vormt de verbinding van de doorbraak Hoekeinde. Groep B. Deze groep omvatte vorig jaar de werken, welke daarenboven werden ge pland voor het nieuwe jaar. B. en W. zijn van dit systeem enigszins teruggekomen. Zij achten het bij de tegen woordige werkwijze bij goedkeuring van buitengewone werken minder praktisch een plan van uit te voeren objecten voor een heel jaar op te zetten, waarvan tevoren toch niet te zeggen is of deze objecten ge realiseerd zullen kunnen worden. Soms is dit in het geheel niet het geval, soms blijkt het eerst mogelijk na afloop van het des betreffende jaar. Stuk voor stuk, al naar gelang de behoef te zich zal voordoen, zulen b. en w. daarom voorstellen ter zake aanbieden. Op onderdeel B is zodoende slechts één krediet opgenomen, nl. f 15.000. - wegens ns mkü ww» .<ssmc ccwssss' Wij tonen u graag onze complete Kenmore sterren-collectie. Prijzen: f. 15,90 - f. 17,90 - f. 19,75 - 32,50 SHIRTS DIE EEN ONDERSCHEIDING VERDIENEN PRODUCT Het batig saldo van het waterbedrijf is geraamd op f 14.965 (vorig jaar f 13.800). Voor het slachthuis is een sluitende be groting opgesteld kunnen worden. De bad- en zweminrichtingen geven een hoger nadelig saldo dan vorig jaar f 53.002 voor 1961, f 48.228 voor 1960). De vleeskeuringsdienst heeft dit jaar we der geen saldo, evenals vorig jaar. Woningbedrijf. Bij de begroting van dit bedrijf is gere kend op het in exploitatie zijn in 1961 van: 1398 woongelegenheden en 97 overige ruimten. De beide woningbouwverenigingen heb ben te zamen in exploitatie 145 woningwet woningen. Sportparkbedrijf. Dit is met ingang van 1 januari 1960 in gesteld. De begroting voor dit bedrijf vraagt voor 1961 voor dekking van het nadelig saldo f 3.500 meer dan in 1960. Nieuwe subsidies. De navolgende verenigingen willen b. en w. in aanmerking laten komen voor een jaarlijkse subsidie Kath. Jeugdbeweging, district Langstraat f 150. - voor de vorming en training van jeugdleiders en -leidsters. Bond van Ned. Oud-Strijders en Mobi lisatiekruisdragers afd. Waalwijk f 100. - Deze vereniging houdt zich o.m. ook bezig met onderlinge steun, het verlenen van me dewerking voor het bekomen van werk enz. Verhoging van subsidies. Diverse subsidies en bijdragen, welke be rusten op wettelijke voorschriften, voort vloeien uit algemene plaatselijke regelingen, ofwel zijn toegekend per inwoner, per leer- ven, onder voorwaarde dat hulpverlening voortaan plaats vindt op een gewijzigd vlak, namelijk op sociale indicatie. Jeugdvacantiewerk. De post is f 300. - hoger uitgetrokken in verband met stijging van het aantal deelnemende kinderen en verhoogde kosten per kind. Geschat wordt, dat 1.200 kinderen zullen deelnemen, ter wijl de kosten gesteld kunnen worden op f 1.- per kind. Stichting Bureau Medische Sportkeuring. Voor deze stichting is in 1960 een subsidie ad f 1000 uitgetrokken. Tot nog toe heb ben gedeputeerde staten - niettegenstaande herhaald verzoek - geen machtiging ver leend tot uitbetaling van dit bedrag. B. en W. kunnen geen aanleiding vinden om voor 1961 een hoger bedrag dan f 1000 voor te stellen, gezien o.a. de ingediende begroting. Subsidie Nat. Museum voor de Schoen en Lederindustrie. Gevraagd is een subsidie ad f 8.030 (vorig jaar f 6.600). B. en W. menen te moeten vasthouden aan het bedrag van f 6.600 op grond van de opgezette subsidieregeling bij gelegenheid van het ver strekken van een lening aan de stichting. Tenslotte laten wij hier volgen een over zicht van de voor 1961 reeds goedgekeurde en van de daarnaast alsnog geplande bui tengewone werken. Groep A. Deze omvat de werken, waar voor door de raad reeds een krediet is toe gestaan. Aankoop tweede volkswagen voor de politie. De politie gaat hier - zoals overal el ders - steeds meer over tot surveillance per auto. Door de raad werd bereids het nodige krediet toegestaan voor aankoop van een 2e volkswagen voor de gemeentepolitie mèt mobilofoon-installatie. Deze laatste is uiterst nuttig, zo niet onmisbaar, bij ver keersongevallen, bij arrestaties enz. Men kan dan onmiddellijk het bureau oproepen, dat nag en nacht bemand is. kosten van voorbereiding van nieuwe bui tengewone werken. Persoonlijk kampioenschap hoofdklasse libre district Waalwijk van de KNBB. De wedstrijden om het persoonlijk kam pioenschap hoofdklasse libre van het district Waalwijk KNBB die in het clublokaal van de BV BSV (Ad van Cromvoirt) zijn ge speeld en waarvan we de uitslag reeds in ons vorig nummer mededeelden, zijn in alle opzichten uitstekend geslaagd, op de eerste plaats, door de buitengewoon sportieve en vriendschappelijke wijze waarop werd ge speeld, op de tweede plaats door de flinke belangstelling en op de derde plaats door het prima materiaal dat ter beschikking stond. Reeds de eerste dag bleek, dat Piet van Cromvoirt van Nooit Volleerd een ernstige gegadigde voor het kampioenschap zou blij ken te zijn, want in zijn partij tegen Leo van Cromvoirt, eveneens van Nooit Vol leerd, liet hij reeds een gem. van 19.23 aantekenen. Hoewel op die dag ook J. Pas sier van Ons Genoegen, C. Teurlings van Nooit Volleerd en Rini Maas van BSV hun partijen wonnen, kon geen dezer deelnemers dit gem. benaderen, zodat de eerste dag Piet van Cromvoirt aan de leiding stond. De tweede dag bracht hierin nog weinig verandering, met dien verstande dat Piet v. Cromvoirt en ook Jan Passier beiden nog ongeslagen uit het strijdperk traden. Daar de 3e dag Jan Passier echter van C. Teur lings verloor en Piet van Cromvoirt nog geen enkel verliespunt had, was de stand na de derde dag1 Piet van Cromvoirl (ongeslagen), 2 Jan Passier (2 verliespun- ten). Door beide spelers werden op dien dag echter enkele fraaie series gescoord, n. door Jan Passier 82 en door Piet van Crom voirt 80 car. De spanning bleef er dus in tot de laatste dag met Piet van Cromvoirt als de beste kanshebber, doch Jan Passier met als zeer gevaarlijke no. 2, waarvan was gebleken de juiste wedstrijdmentaliteit te bezitten. En dat Jan Passier ditmaal eveneens prachtig op dreef was, bewees hij de laat ste dag in zijn partij tegen Peter van Crom voirt van BSV, die hij met een gem. van 19.23 en een h.s. van 107 car. in 13 beur ten uitmaakte. Trouwens op deze laatste dag werden er meer flinke series gemaakt, o.a. door J. Vissers van Nooit Volleerd (series van 75 en 72) en C. Teurlings van Nooit Volleerd zelfs een van 84 car., doch op deze dag had Piet van Cromvoirt een partij verlo- men tegen zijn clubgenoot C. Teurlings, zo dat hij met nog wel een iets beter gemid delde, op gelijke hoogte was gekomen met Jan Passier, zodat de laatste partij de be slissing moest brengen. Voor de aanvang dezer partij was Piet van Cromvoirt nog no. 1, met een gem. van 11.68 en Jan Pas sier no. 2 met een gem. van 11.54, een zeer gering verschil dus. De belangstelling voor deze laatste beslissende partij was enorm. In de aanvang liepen beide spelers elkaar niet ver uiteen en na 8 beurten had Piet van Cromvoirt nog een kleine voor sprong, 26 - 44, doch het was merkbaar dat beide rivalen meer te strijden hadden tegen eigen zenuwen, dan tegen elkaar. Jan Pas sier kwam hierover het eerste heen en .1.terwijl namens BSV een rokertje weid aangeboden. Bovendien verrastte Adv# Cromvoirt elk der spelers met een doos i. garen. En hiermede was het einde geko®, aan het persoonlijk kampioenschap, dal dt dèlijk heeft aangetoond de echte sporfc, geest, die er in overwegende mate in Ij district Waalwijk van de KNBB heerst a die tevens het bewijs heeft geleverd dat e- in het district vele veelbelovende jonge® Iers aanwezig zijn, doch die bovenal gr» voldoening zal hebben geschonken aan I: deelnemers en aan allen, die van de strijden getuige hebben mogen zijn. Lk&liuurI..-*»!i-i scoorde in de 9e beurt een mooie serie van 54 car. Piet van Cromvoirt bleef hierop het antwoord schuldig, terwijl Jan Passier in de 14e beurt 46 car. en in de 15e beurt een fraaie serie van 82 car. scoorde. Door deze exploisie kreeg de nog jonge Piet van Cromvoirt schijnbaar de genade slag, zijn spel miste de souplesse en het inzicht, dat hij gedurende het gehele tour- nooi had ten toon gespreid en toen Jan Passier in de 17e beunrt de 250 car. vol maakte, miste van Cromvoirt de nabeurt en bleef op 127 car. staan. De meerdere wed strijdroutine van Jan Passier wist ditmaal de overwinning te behalen op de jonge crack P. van Cromvoirt, hetgeen niet zeg gen wil, dat eerstgenoemde deze overwin ning niet volkomen verdiende, doch dat bij het biljartspel verschillende factoren een ernstig woordje meespreken. Jan Passier werd dus de waardige kampioen in deze klasse, met Piet van Cromvoirt als uitste kende 2e, die overigens veel, zeer veel be loofd voor de toekomst en waaraan èn Nooit Volleerd en het district Waalwijk nog veel plezier kunen beleven. Na afloop van deze enerverende slotpartij liet de districtsvoorzitter de heer Tom Bur- manje alle deelnemers de revue passeren. Voor ieder afzonderlijk had de voorzittex een waarderend woord. Hij roemde vooral de sportieve, Vriendschappelijke wijze, waar op deze wedstrijden zijn gespeeld, en die een grote propagandistische waarde hebben voor de edele biljartsport in het algemeen en voor die van het district Waalwijk in het bijzonder. Tenslotte richte de heer Bur- manje zich tot de kampioen de heer Jan Passier, die getoond heeft in dit milieu niet alleen de sterkste te zijn, doch die door ernstige voorbereiding en een uitstekende wedstrijdmentaliteit dit kampioenschap ten volle heeft verdiend. Namens het bestuur feliciteerde de voor zitter de kampioen, waarvan hij hoopt dat deze het district Waalwijk op de komende gewestelijke kampioenschappen te Roosen daal zal hooghouden, doch tevens een waar dig vertegenwoordiger van het district zal zijn op de landskampioenschappen, die tei gelegenheid van het gouden Bondsjubileum te Amsterdam zullen worden gehouden. Hierna reikt de heer Burmanje hem de kampioensmedaille en het daarbij behorende diploma uit. De vereniging BSV dankt hij voor de per fecte organisatie en de heer en mevr. van Cromvoirt voor het beschikbaar stellen van hun prima materiaal en voor de prettige om gang met de deelnemers. Hierna bood een zoontje van de heer Ad van Cromvoirt de kampioen bloemen aan,

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 10