wAAlwijkse en UnqstRAatse couRAnt UITNODIGING DRUNEN Gemeenteraad Waalwijk Raad kaart zïah tegen verdere slachthuis-in vesterïngen A. H. AT. van de Mee MODESHOW Uit de Langstraat gouden jubilaris bij van Wagenberg-Festen MODE ZOMER 1961 VRIJDAG 31 MAART 1961 83e JAARGANG No. 26 Uitgever tolwijkse Stoomdrukkerij 1 Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per weex per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Opgericht Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo'' „Garen- en bandwinkeltje met elektronische rekenmachine" „Dit hele voorstel maakt op mij de indruk van de aanschaffing van een elektronische rekenmachine voor een garen- en band- winkeltje". Met deze woorden typeerde de heer Dercksen woens dagavond in de gemeenteraadsvergadering het voorstel van burge meester en wethouders tot beschikbaarstelling van een krediet van f 14.250. - voor de vernieuwing van de weeginrichting van het gemeente-slachthuis. Met de heer Dercksen was dan ook de ge hele raad van mening dat een dergelijke investering niet verant woord was, te meer omdat niet is gebleken dat de huidige weegme thode niet zou voldoen. Een weeginrichting met een elektronisch afdrukmechanisme mag dan voor de controle door het Centraal Bureau voor Verificatie en de Centrale Gemeente Administratie nuttig worden geacht, maar daarmee is de noodzakelijkheid en 't verantwoord zijn van de investering voor een slachthuis, dat zich toch al niet kan bedruipen, nog niet aangetoond. Het slot van het lange debat was dan ook, dat b w het voorstel moesten terug nemen teneinde de mogelijkheid tot een goedkopere oplossing onder het oog te zien. De Waalwijkse gemeenteraad heeft zich dus met kracht gekeerd tegen nieuwe investeringen in het steeds maar geld verslindende slachthuis. Als argumenten voor de vernieu wing van de huidige weeginrichting waren door b w aangevoerda) de controle, in welke vorm ook, ont breekt; b) bij overname van gewich ten kunnen fouten worden gemaakt; c) het gewicht kan door drukken of lichten gemakkelijk worden beïn vloed, terwijl tevens niet is na te gaan of alles is gewogen. De behoef te aan een nauwkeuriger weegmetho de zou zich hebben gemanifesteerd na de invoering van de tarief berekening per geslacht kilogramgewicht inplaats van per geslacht beest. Door het Cen taal bureau voor Verificatie en door kt hoofd van de Centrale Admini- stratie Gemeentebedrijven was op de vernieuwing van de weeginrichting aangedrongen, met name op een weeginrichting met een mechanisch afdrukmechanisme. ZWAKKE ARGUMENTEN Het debat over dit voorstel werd geopend door de heer Meijs, die zijn verwondering over dit pre-advies uit sprak, omdat tijdens de laatste be sprekingen over de tariefsverhogin gen van het slachthuis was overeen gekomen, dat er geen nieuwe investe ringen zouden worden gedaan. Spr. noemde de argumenten van het ge meentebestuur allesbehalve overtui gend en stelde dat de man die de weeginrichting bedient het volle ver trouwen van de slagers heeft. Ook van de zijde der slagers zijn geen klachten binnengekomen over een eventueel niet voldoen van de weeg inrichting. Bijzonder vreemd vond de beer Meijs het, dat men de aanschaf fing van een nieuwe weeginrichting denkt te kunnen opvangen met de op brengst uit de in november I960 ver- boogde tarieven. „We hadden dus toen een aanmerkelijke verlaging kunnen doorvoeren", aldus de heer Meijs. Ook de heer v. d. Hoven toonde zich hierover verbaasd en viel tevens de argumentering van b w aan, hierbij onderstrepende dat de man die de weeginrichting bedient toch beë digd is. Eveneens wees hij erop, dat de kleine weeginrichting toch pas en kele jaren oud is. De heer v. d. Ho ven noemde een drastische soberheid ta v. de slachthuisexploitatie nood zakelijk. De heer Brouwer kwam met dezelfde bezwaren als de beide eerste sprekers naar voren. De heer Derck sen wilde de wenselijkheid van een betere controle niet bestrijden, maar vond de door b w voorgestelde voorziening toch wel rijkelijk duur. Hij vroeg zich af of er geen tussen- weg te vinden zou zijn. De heer Ei bers schaarde zich achter het stand- Punt van de heren Meijs en van den Hoven. De heer van Seters wilde ook de mogelijkheid tot een goedkopere oplossing nader onder het oog zien. He heer Kemperman deelde de me ning van de heer Meijs. GEEN TWIJFEL Burgemeester Teijssen wees er in zijn antwoord met nadruk op, dat het onderhavige voorstel niet was gedaan 0mdat er enige twijfel zou bestaan j>an de integriteit van de man die in o' slachthuis de weeginrichting be- lent, maar louter op grond van de tarief berekening per geslacht gewicht in plaats van per geslacht dier, als mede naar aanleiding van de rappor ten van het Centraal Bureau voor Ve rificatie en van het hoofd der Cen trale Administratie Gemeentebedrij ven. Door de Centrale Administratie was een aan de directeur van het slachthuis gerichte offerte van de fa. Molenschot te Breda ontvangen. Verder wees de voorzitter erop dat de controle vroeger per (geslacht) dier eenvoudiger was dan thans (ge slacht kilogramgewicht). Ook b w hebben alle vertrouwen in de man die de weeginrichting bedient en tot nu toe is nooit enige beïnvloeding van het gewicht geconstateerd, aldus de voorzitter, die moest toegeven dat destijds is overeengekomen geen nieu we investeringen in het slachthuis te doen. Hieraan voegde hij direct toe, dat de goedkeuring van het onder havige besluit geen verhoging van het tarief met zich zou brengen. In tweede instantie constateerde de heer Meijs, dat er dus tot nu geen enkele fout of onjuistheid in de we ging is vastgesteld en dat men dus tot vernieuwing van de weeginrich ting wil overgaan louter en alleen op verzoek van het Centraal Bureau voor Verificatie. De heer Meijs vond het voorstel dan ook overbodig, omdat niet is gebleken dat de huidige weeg inrichting technisch niet zou voldoen. Bovendien wees spr. erop, dat men nooit tot de zo nagestreefde tariefs verlaging zou kunnen komen, indien men nu weer een kostbare en onno dige investering doet. Tot slot vroeg de heer Meijs zich af of aan de hui dige weeginrichting geen afdrukme chanisme aangebracht zou kunnen worden. De heer Dercksen wees erop, dat de nieuwe weeginrichting natuurlijk duurder zal zijn dan f 14.250, want de twee huidige weeginrichtingen zullen moeten worden afgeschreven. Voor hoeveel staan deze nog te boek, wilde de heer Dercksen weten. De aanschaffing van een nieuwe weeg inrichting zal bij een goede bedrijfs voering altijd een rol moeten spelen, zo zei de heer Dercksen, daarmee de verklaring van de voorzitter aanval lende, dat de nieuwe investering geen tariefsverhoging tot gevolg zal heb ben. RESERVE VORMEN De heer v. d. Hoven onderstreepte de mening van de heer Dercksen en vond het zonder meer onverantwoord dat voor het wegen van 100 koeien per week een investering van mis schien wel f 20.000. zou worden gedaan. Hij achtte het noodzakelijk dat er een periode van rust gaat ko men in de slachthuisexploitatie en dat er een reserve wordt gevormd, waar uit dan eventueel later noodzakelijke aanschaffingen zullen kunnen wor den gedaan. De door de voorzitter aangehaalde gunstige exploitatiecij- fers over de eerste 8 weken van dit jaar noemde hij geen basis voor de voorgestelde investering. De heer v. d. Hoven was er zonder meer tegen het kleine en onrendabele slachthuis nu maar weer mooier te maken. De gewenste controle kan ook op andere wijze worden uitgevoerd, men heeft er tijd genoeg voor, zo meende de heer v. d. Hoven. De heer van Seters voelde er ook niets voor om alleen voor het gemak van het Centraal Bureau voor Verifi catie en de Centrale Administratie Gemeentebedrijven tot een dergelijke investering over te gaan, terwijl de feiten toch uitwijzen dat het onver antwoord is een dergelijke investe ring te doen. Tenslotte wees de heer Dercksen er op, dat de eventuele fouten met de huidige weeinrichting zo minimaal zijn, dat een grote investering niet verantwoord is. „Men wil hier met een olifant een mug vangen", aldus de heer Dercksen. Hij stelde voor dat b w het voorstel tijdelijk zouden terugnemen teneinde de mogelijkheid tot een goedkopere oplossing onder het oog te zien. Met dit voorstel kon ook de voor zitter zich verenigen, zodat aldus werd besloten. OVERIGE VOORSTELLEN De overige voorstellen gingen in sneltreinvaart onder de hamer door waaronder: het geven van wegnamen in het ruilverkavelingsgebied Heus- den - Vlijmenhet verlenen van eer vol ontslag op haar verzoek aan mej. H. A. Westerlo als onderwijzeres aan de school voor openbaar gewoon la ger onderwijs; het vaststellen van de voorschotten t.b.v. het bijzonder on derwijs voor 1961; het beschikbaar stellen van een krediet van f 53.140 voor de stichting van een gebouw t. b. v. de Mater Amabilisschool in de nabijheid van het wandelpark, waar van de huur voorlopig werd bepaald op f 3000. - per jaar; een garantie verlening van f 500. voor een op 22 mei a.s. te houden turndag van het Zuider Gewest van 't K.N.C.G.V. in Waalwijk; een eenmalig subsidie van f 765.- aan de Liedertafel „Oefening en Vermaak" ter dekking van de kosten van de uitvoering van Mozarts Requiem op 4 mei a.s.; een ruil van onroerend goed met de Am sterdamse Bank N.V.; de aankoop van het Terpgebouw (Grotestr. 196) van het kerkbestuur van de parochie St. Jan t.b.v. de huisvesting van en kele afdelingen van de gemeente-se cretarie (o.a. de afdeling Sociale Za ken); een aantal grondtransactiesde verhuur van speelvelden aan de voet balvereniging Juliana en een geld lening van f 400.000.— met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten. NIEUWE DIRECTEUR GEMEENTEBEDRIJVEN De eerstvolgende gemeenteraads vergadering zal gehouden worden op donderdag 20 april a.s. In deze ver gadering zal o.m. aan de orde komen de benoeming van een nieuwe direc teur van het Gemeentelijk Gas-, Wa ter- en Elektriciteitsbedrijf. In de daarop volgende nog nader vast te stellen vergadering zal de ge meentebegroting 1961 worden behan deld. Gouden jubilarissen mogen in het bedrijfsleven dan al dun ge zaaid zijn, nóg zeldzamer is het verschijnsel dat z(j gehuldigd worden aan boord van een schip. Heusden gaat dat beleven op 6 april a.s., want dan zal het m.s. „Pieter Caland", het vlagge- schip van de Rotterdamse •havendienst „Spido" naar Heusden komen om feesttoneel te worden van de huldiging van de heer A. H. M. van de Meetendonk, gouden procuratiehouder bfj n.v. van Wagenbsrg-Festen's Conservenfabriek, die met dit jubi leum tevens officieel afscheid neemt van dit bedrfjf, dat hij ge durende een halve eeuw op zo bekwame en toegewijde wijze heeft gediend. fruit in de zomer en was daar naast lederfabriek. De fruit-ex- port in de zomermaanden vloeide eigenlijk voort uit de mandenex port, omdat fruit nu eenmaal veelal in manden wordt vervoerd. In de dertiger jaren werd door de heer Johan van Wagenberg, vader van een der huidige direc teuren, de heer Louis van Wa genberg, de Heusdense Conser venfabriek aangekocht, met de aanvankelijke bedoeling deze te gebruiken als mandenmagazijn. Het contact met het fruit bleef echter toch bestaan en in 1936 leidde dit tot de start van de pro- duktie van fruitconserven in gro te blikken. Toen hiermee gunsti ge resultaten werden bereikt, ging men over tot de produktie van kleinere blikverpakkingen. Enkele jaren geleden was van Wagenberg-Festen nog een sei- zc„nbedrijf, maar momenteel werkt men het hele jaar op volle kracht door. Deze ontwikkeling was mogelijk door de uitbreiding van het assortiment, dat een gro tere produktiespreiding mogelijk maakte. Naast de fruitconserven, die nog altijd hoofdzaak zijn, blikt „Jonker Fris" ook veel groenten en peulvruchten in. En van de omvang van de produktie krijgt men een beeld, wanneer bfjna record In 1911, op 18-jarige leeftijd, trad de heer v. d. Meerendonk, direct na de voltooiing van zijn studies aan de rijks-h.b.s. te Den Bosch, als jongste bediende in dienst bij v. Wagenberg-Festen. Van een conservenfabriek was toen nog geen sprake. Het be drijf hield zich toen bezig met de export van manden en van vers men weet dat in 1960 een produk tie werd gehaald van 3000 kilo meter (de literblikken op een rij naast elkaar gezet). De export omvat alle landen van de wereld en het gehele bedrijf levert mo menteel werk aan 600 paar han den. Deze ontwikkeling van man- denhandel-lederfabriek naar con servenfabriek heeft de heer van de Meerendonk meegemaakt en hij heeft een zeer belangrijk aan deel gehad in deze groei. Hij mag dan ook met recht een der steun pilaren van het bedrijf genoemd worden, wiens verdiensten op 6 april a.s. ongetwijfeld breed zul len worden uitgemeten. TALLOZE FUNCTIES Naast dit levenswerk heeft de heer van de Meerendonk zich ook in zijn woonplaats Vlijmen op velerlei terrein vele en belangrij ke verdiensten verworven. Hoe wel Bosschenaar van geboorte, mag van de heer v. d. Meeren donk gezegd worden dat hij Vlij men van haver tot gort kent, want hij is al sinds 1920 in Vlij men woonachtig. Zijn grote be langstelling voor het Vlijmense gemeenschapsleven mag blijken uit de talloze functies welke hij in Vlijmen heeft vervuld. Hij is nu 27 jaar lid van de Vlijmense gemeenteraad en is uiteraard zouden we haast zeggen -spe cialist in het uitbrengen van be grotingsrapporten. Geen vitter op kleine zaken, maar een man met een klare en scherpe visie op de belangrijke gemeentezaken. Een algemene begrotingsbe schouwing van de heer v. d. Mee rendonk is altijd kort, maar ui terst deskundig en zakelijk. Van daar ook dat hij zitting heeft ge had in diverse raadscommissies. Zijn grote belangstelling voor het culturele leven manifesteerde zich in het bestuurslidmaatschap van de Culturele Kring „Onsen- oort" en van de Heemkundige Kring „Met ganser trou". Warme en actieve belangstelling heeft hij ook altijd gehad voor de jeugd beweging, hetgeen mag blijken uit het feit dat hij 20 jaar lang als jeugdleider werkzaam is ge weest, Verder was hij een actief man in de St. Vincentiusvereni- ging, een der initiatiefnemers tot het Mgr. van Kesselfonds (oplei ding van priesterstudenten), een van de stichters van het comité Kerkbelangen, dat o.m. de ver harding van het kerkplein en de verfraaiing van 't kerkhof heeft weten te realiseren. Ook de sport vond in hem een energiek voor vechter, hetgeen resulteerde in 't voorzitterschap van Vlijmense Boys (thans erevoorzitter). Daar naast is de heer v. d. Meerendonk penningmeester van de Stichting Bejaardencentrum en bestuurs lid van de harmonie Concordia en van het Oranje Comité. Met een dergelijke staat van gemeenschapsdienst ligt het voor de hand, dat hij in 1953 van H. M. de Koningin de benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau mocht ontvangen. Aan de werkzaamheid van de heer v. d. Meerendonk in hef be drijfsleven gaat nu met een on getwijfeld grootse huldiging een einde komen. Het feest begint op 6 april 's avonds en zal de gehele volgende dag duren en het zal de jubilaris daarbij zeer zeker niet aan belangstelling ontbreken. Zij die de jubilaris willen gelukwen sen, kunnen dit doen op vrijdag 7 anril van 15.0017.30 uur aan boord van de .Pieter Caland" aan de Maaskade in Heusden. Dit afscheid van van Wagen berg-Festen zal echter niet de punt zijn achter alle activiteiten van de heer v. d. Meerendonk. De gemeentelijke zaken zullen zijn volle belangstelling blijven be houden en voor het overige... och, hoe gaat 't, men zal de heer v. d. Meerendonk, nu hij „eigen baas" is, nog wel meer weten te vinden dan vroeger. En deze vita le 68-er zal zich ook zeker niet in afzondering gaan terugtrek ken, daarvoor zijn de werklust en de belangstelling voor veel zaken nog te groot. We hebben dit kun nen merken tijdens ons gesprek met de jubilaris in diens gezelli ge huiskamer, met mevrouw v. d. Meerendonk stil en glimlachend luisterend. Hij heeft nog plannen en als het in de toekomst maar even kan, zal men hem kunnen vinden langs de waterkant, tu rend naar het dobbertje, want de heer v. d. Meerendonk is een fer vent visser. Een vitaal, actief en gezond man, die met een zekere spijt spreekt over het net aan zijn neus voorbijgegane „record" „Tot 1957 had ik nog nooit een dag verzuimd op m'n werk, maar toen kreeg de A-griep me te pak ken. Jammer was dat Maar ook zonder record is de glans van het a.s. jubileum er geen sprankje minder om die gehouden wordt op DONDERDAG 6 APRIL in zaal „De Gecroonde Leersse" Grotestraat 202, WAALWIJK 's avonds 8 uur precies. U zal getoond worden een moderne collectie japonnen, ensembles blouses en rokken, badpakken en strandkleding, afkomstig uit de allereerste hui zen uit binnen- en buitenland. Lady speaker; Mevrouw Sierenberg Piano; Jean Philippe In de pauze wordt U een consumptie aangeboden. Kaarten a 1.verkrijgbaar in de zaak Stationsstraat 22. Telefonisch bestellen 04160 - 2909. Reserveert U vooral tijdig Uw plaatsen. WAALWIJK Zondagsdienst. Vanaf zaterdagmiddag 1 uur tot maandagmorgen 8 uur, uit sluitend voor spoedgevallen. Dienst: Dr. v. d. Wouw. Van maandagmorgen 8 uur tot dinsdagmorgen 8 uur, uitsluitend voor spoedgevallen. Dienst: Dr. Verhaak. Geslaagd. Voor het praktijkdiploma ty pen slaagden te Tilburg Henriëtte v. Hoorn, Loes Mangindaan, An nie Beaard, uit Drunen en Jannie v. d. Lee uit Nieuwkuijk. Zij ge noten hun opleiding bij de Ëerw. Zusters te Drunen. St. Hubertusgilde. Het St. Hubertusgilde zal a.s. zondag het schietseizoen openen met een onderlinge schietwed strijd. In de komende zomer zal het St. Hubertusgilde haar 400- jarig bestaan vieren met 'n grote gildedag voor de kring Maasland. Aan deze gildedag zullen onge veer 40 gilden deelnemen, zodat ruim 800 gildebroeders in Dru nen worden verwacht. De voor bereidingen voor deze gildedag zijn reeds in volle gang. Instuif. De R.K. Instuif Jong Drunen zal op le Paasdag in de Hoge Braken een Paasbal houden. De Echo van het Zuióen 1878

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 13