waalwijkse en UnqstRAAtse cour Ant NEDERLANDS SPROOKJE DE „EFTELING" JUBILEERT KAATSHEUVEL Jubileum-verkoop CUNEN bijzondere attrakties en evenementen de kleinkunst van de grote mode Aniooit Verhuist 1931 - 1961 Ejkse Stoomdrukke^ »3aJWJ An toon Tl Ljdredacteur: JAN TIELEN EblTvw-schijnt 2 x per week VRIJDAG 31 MAART 1961 83e JAARGANG No. 26 Antoon Tielen Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertentiesspeciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk TeL 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 0416,7 - 2002 Telegram-adres „Echo" Dit jaar wordt zevenmiljoenste bezoeker verwacht Indien een sprookje zou kunnen jubileren, dan zou een tweede lustrum natuurlijk nauwelijks iets zyn om de vlag voor uit te teken want sprookjes plegen hun oorsprong te hebben in de «•«ze onbekende oudheid. Ze zijn meegekomen op de kruidige wind op de woelige rug van het water, op de trage wiekslag van de trekvogels, in de ransel van marskramers, in de plunjezak van bijgelovige zeelieden. Niemand weet waar z>e geboren zijn, maar wat doet het er ook toe. Is de speelse fantasie van de mens niet universeel, maakt het iets uit of het geloof in het wonder verteld wordt door een visser uit de Noorse fjorden, door een al tijd weer beproefde boer van de hoogvlakte van Arragon, door een kolenbrander in 't Schwartzwald of door een eenzame jonge vrouw in het paleis van de Kalief van Bagdad of een boodschap- neniongen in Kashmir Of vandaag de dag in de Kalverstraat, od de Lijnbaan of op 't Vrijthof, dooreen ambtenaar van de dienst Luister- en Kijkgelden of door een jong meisje dat B.B. boven haar bed heeft hangen of een huismoeder, die hoopt op en ge looft in... ja, waarop en waarin? In het rijkste bezit dat we in alle eeuwen van cultuur- en beschavingsontwikkeling hebben overge houden het geloof in het sprookje, in het wonder. En daarom maakt het ook niets uit of het sprookje tien of dui zend jaar bestaat. Het bestaat tien èn duizend jaar Dat is een verrukkelijke zekerheid en een enorm houvast. in JUBILEUMJAAR Tien jaar bestaat het Neder landse sprookje „De Efteling". Belangrijk is dat eigenlijk niet, want het allerbelangrijkste is dat heler is, tot vreugde van miljoe nen mensen uit binnen- en bui tenland. Een unieke instelling, geschapen aan de rand van de Lionse duinen door sprookjeste kenaar Anton Pieck, de heer Reijnders en wondertechnicus Henk Knuivers. Geprefabriceerd vermaak Vertechniseerde en conunerciale romantiek Ach, kom, de mensen die er dit van willen maken, vergeten dat film, radio en televisie in veel erger mate geprefabriceerd vermaak r;o en dan nog heel vaak slecht middelmatig vermaak. Alle ::$punningslectuur is dan ge prefabriceerd vermaak en alle toeristische activiteit is dan er gens wel te bestempelen als com merciële romantiek. Maar goed, De Efteling is er en we mogen blij zijn dat zo er is. Niet in de eerste plaats omdat ze goed geld oplevert, maar omdat te ontelbaar veel kinderen vreug den en een imlmens plezier ver schaft. En niet alleen de kinde ren, maar eerlijk gezegd, ons ou deren toch ook wiel en gelukkig maar, want zolang deugen we er gens toch nog wel. Hoezeer het sprookjesbos De Efteling een schot in de roos is geweest, blijkt wel uit het feit, dat de eerste tien jaren van het bestaan ruim 6 miljoen mensen een bezoek aan dit unieke park hebben gebracht. En deze 6 mil- joen zijn dan de bezoekers die bij de ingang een entreebewijs héb ben gekocht, dus niet de leden van De Efteling. Het vorig jaar iwamen 710.000 mensen naar Kaatsheuvel en dit jaar zullen 't er ongetwijfeld veel meer zijn, want dit jubileumjaar zit vol met uit vertegenwoordigers van de pers en van toeristische en VVV- instellingen uit Nederland en België. De voorzitter van de stichting Natuurpark „De Efteling", bur gemeester mr. R. J. Th. van der Heiiden, heette de aanwezige da mes en heren hartelijk welkom, in het bijzonder prof. dr. N. C. A. Perquin, hoogleraar in de peda gogiek aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Mr. v. d. Heijden gaf in het kort een overzicht van de stichting en de uitgroei van De Efteling in de eerste tien jaren van haar bestaan. Daarna gaf hij het woord aan prof. dr. Perquin, die een boeiende en interessante rede hield over het onderwerp „Recreatie als sociaal vraag stuk". Hij noemde zijn onder werp een drama in drie bedrij ven, met als titels: a) het vraag stuk van de ruimte; b) de doods strijd van de fantasie; c) de ze gen van het plezier. Iii deze rede attrakties, o.m.: alle kinderen t.m. 12 jaar die het park bezoe ken, krijgen een prachtige repro- duktie van Anton Pieck, uitge voerd in zeven kleuren. Iedere duizendste bezoeker krijgt een exemplaar van het prachtige Ef- teling-sprookjesboek, met koste lijke illustraties van Ant. Pieck. De vijfhonderdduizendste krijgt een stereo-radio, de zevenhon- derdduizendste een televisietoe stel. Er zullen in het kader van de jubileumfestiviteiten muziek-, dans- en folkloristische evene menten plaats vinden, waarover nog nader mededelingen zullen worden gedaan. HERDENKING De herdenking van het 10-jarig bestaan van De Efteling had j.l. dinsdag plaats in een plechtige en feestelijke herdenkingsbijeen komst, waarvoor een groot aan tal genodigden bijeen was in De Efteling. Het gezelschap bestond i brak dr. Perquin vooral een lans voor de fantasie, die dreigt dood gedrukt te worden door de rou tine en de schablone. Verder stel de spr. dat er in Nederland koste wat kost overal ruimte gescha pen, moet worden voor een breed volksvermaak. Hij waarschuwde dat er niet te veel ruimte moet geofferd worden aan de steeds voortschrijdenden industrialisa tie. Ergens moeten wij halt hou den met onze technische activi teiten. Gelukwensen tot de 10-jarige Efteling werden uitgesproken door de heer Staalman, voorzit ter van de Ned. Ver. van Toeris tische Journalisten en Auteurs, en mr. H. G. Vos, voorzitter van de Ned. Ver. voor Toeristische Bedrijven en Culturele Instellin gen. Na een rondleiding door het park presenteerde het Efteling- bestuur de genodigden een koud buffet in het restaurant. BILJARTSPORT Wim Soeterboek nam deel aan kampioenschap te Groningen Het biljartkampioenschap 1ste klasse 47-2 is zondagavond te woningen geëindigd met 'n over winning voor de Alkmaarder ho telier Jaap Ligthart, die hierop, 'ooral door zijn constante vorm, wel het meeste recht had. Voor onze plaatsgenoot Wim Soeterboek, die zich via de voor- wedstrijden te Tilburg een plaats 111 de finale had veroverd, maar tender zich enige iFiusie te ma ten naar Groningen was getogen, teett dit kampioenschap weer 't Jewns geleverd, dat zonder een tegehjke voorbereiding geen en- tele van nature begaafde speler °t topprestaties kan komen, en anwege de intense training door J'jn tegenstanders, geen hoop op succes hoeft te koesteren. Wim lb Bezien zijn ervaring, de eerste Jie niervan doordrongen en over- Ü'Sd is. Hij was derhalve feite- k al tevreden en gelukkig aan u kampioenschap te kunnen ■'.'temen. Speltechnisch be- eide hij in Groningen voor ,n enkele tegenstander onder L n n' ^etgeen hij ook bewezen vr. f ¥aar de onvoldoende orbereiding, waarvoor hij nu i ^een ¥jd en gelegenheid kwam ook nu Weer duide- J naar voren, zodat hij briljan- «fwinningcn afwisselde met Pellende nederlagen, waarbij hij tot twee keer toe een partij beëindigde met een moyenne dat onder de zes lag. Aanvankelijk troonde Wim met uitsluitend overwinningen mede aan de lei ding, maar de grote routine van zijn ernstigste concurrenten gaf uiteindelijk de doorslag ten gun ste van deze laatsten. Bovendien moest hij de drie laatste partijen spelen op het biljart, dat kwali tatief belangrijk minder was dan de andere tafel, waardoor zijn al gemeen gemiddelde ook nqg na delig werd beïnvloed. Toch wist Wim nog juist boven de fatale grens van 8.— gem. te eindigen, zodat hij z'n plaats in deze klas wist te behouden, De einduitslag was pnt. h.s. 1. J. Ligthart 10 98 2. J. Franken 10 103 3. J. v. Loon 8 81 4. A. Lieshout 8 66 5. A. Mol 6 110 6. G. Vink 6 91 het voltrekken van de op deze dag vastgestelde huwelijken. Kegelsport. Onder grote belangstelling wer den zondag 26 maart op de banen van de Roode Haan te Tilburg de districtswedstrijden gehouden en hieraan werd deelgenomen dooi de bonden van Breda, Tilburg, Den Bosch, Eindhoven en Hel mond. 10 10 8 8 6 6 7. W. Soeterboek 6 8. A. v Leeuwen 2 alg. gm. 15.12 12.51 12.73 10.65 10.47 10.34 93 67 8.51 8.49 Secretariesluiting. Op Goede Vrijdag en Paasza terdag zal de gemeentesecretarie voor het publiek gesloten zijn. OIp Paaszaterdag zal het bu reau burgerlijke stand van 10 tot 11 uur geopend zijn, uitsluitend voor het doen van geboorte- en overlijdensaangiften, alsook voor Daar hoort een VERLOVINGSRING bij. Vertrouwd en in rijke keuze vindt ge die bij P. v. Rooij- de Brouwer Gasthuisstraat 44 - Tel. KAATSHEUVEL 2187 Het werd een Tilburgse over winning over de hele linie, zodat deze bond op de nationale kam pioenschappen van de KNKB wel goed vertegenwoordigd zal zijn. De officiële uitslag van deze wedstrijden was: Bondskampioenschappen: 10- tallen (Heren) 1. Tilburg, 2083 hout (kampi oen); 2 Den Bosch, 2054 hout; 3 Breda, 2038 hout; 4 Helmond 1873 hout; 5 Eindhoven 1823 ht. Dames 5-tallen: 1 Tilburg, 857 hout (kampioen); 2 Den Bosch, 825 hout; 3 Eindhoven 791 hout. Hoogste bonden werpster: me vrouw Verstappen, Den Bosch, 210 hout. Hoogste bonden werper: F. van Tilborg, Loonopzand, 235 hout. Clubkampioenschappen: Dames; 1 REK, Tilburg, 926 hout (kampioene) - 2 Vol Moed, Eindhoven, 874 hout; 3 ATIK, Den Bosch, 825 hout; 4 Lijn Ne gen, Breda, 818 hout. Heren: 1 De Roode Haan, Til burg, 986 hout (kampioen)2 De Houthakkers, Breda, 972 hout; 3 Luck-Raeck, Eindhoven, 959 hout; 4. ÜKNV, Den Bosch, 910 hout; 5 Acht o.d. Lange, Box meer, 907 hout. Persoonlijke kampioenschappen Dames: 1 mevr. Dorrenbosch. Tilburg, 199 hout (kampioene) 2 mevr. Verstappen, Den Bosch, 174 hout; 3 mevr. Sondermeijer, Breda, 172 hout; 4 mevr. Derkx, Eindhoven, 151 hout. Heren: M. Flipsen, Breda, 226 hout (kampioen)2 C. Teulings, Den Bosch, 188 hout; 3 L. Allers, Eindhoven, 185 hout; 4 A. de Cock, Tilburg, 184 hout; 5 J. de Best, Boxmeer, 165 hout. Resultaten Tilburg, Bondstien- tal heren: 1 F. van Tilborg, 235 hout; 2 J. Akkermans, 229 hout; 3 G. Smulders, 211 hout; 4 L. van Stiphout 209 hout; 5 L. Tuerlings 206 hout; 6 R. Smulders, 203 ht.; 7 J. de Beer 201 hout; 8 A. van Hest, 200 hout; 9 M. Kemmeren, 200 hout; 10 A. de Cock 189 hout. Bonds 5-tal dames: 1 mevr. M. Ceulen, 204 hout; 2 mevrouw C. Smulders, 193 hout; 3 mevr. C. Mutsaers, 192 hout; 4 mevr. R. Doorenbosch, 185 hout; 5 mevr. A. Bosmans, 183 hout. Agenda Apollo-theaterZaterdag 1 april, 8 uur en zondag 2 april, 6 uur en 8.30 uur: „De koe en de gevangene" (Alle leeft.) Maandag 3 april, 6 uur en 8.30 uur: „Kop op, borst vooruit" (Alle leeft.) Zaal Smit: Maandag 3 april, 7.30 uur: bal. Gildenbond: Maandag 3 april, 7.30 uur: bal. Efteling: Zondag 2 april: Ope ning recreatiepark. Maandag 3 april: Voetbal BerkdijkKorvel. Doktersdienst Komend weekend zijn de dok tersdiensten als volgt geregeld. Zaterdagnamiddag en le Paas dag zal de praktijk van de dokto ren P. Wijtenburg en R. Raaij- maakers te Kaatsheuvel worden waargenomen door dr. A. de Vries. v. Rijckevorselstraat 6 te Loonopzand, tel. 04166-250, ter wijl op 2e Paasdag dr. P. Wijten burg, Hoofdstraat 4, Kaatsheu vel, tel. 04167-2550 de praktijk zal waarnemen van R. Raay- maakers en A. de Vries. Zaterdag en zondag neemt dr. K. van Tuyn, Rozenstraat 48, Kaatsheuvel, tel. 04167-2006, de praktijk waar van dr. H. Winkel man, terwijl op 2e Paasdag dr. Winkelman, Kerkstraat 99 te Sprang, tel. 04167-2350, de dienst waarneemt voor K. van Tuyn. Loon op Zand JS Markt, Waalwijk - Tel. 2809 Iedere koper ontvangt een aardige verrassing Waspik Fcho vAn het Zuióen J J PAASTIJD VERLOVINGSTIJD DE LUCHTBODE De P.V. de Luchtbode zal woensdagavond van 8 tot 9 uur in zaal De Echo der Duinen inmanden voor de oefenvlucht Baarle Nas sau. Deze duiven worden donderdag om 7 uur gelost. A.s. zaterdag zal van 7-8 uur worden ingemand voor de vlucht vanuit Herenthals (B.). Dit is de z.g. Paaseierenvlucht. Te vens moeten op die dag de klokken worden ingeleverd. De liefhebbers die nog niet voorzien zijn van klokrollen en cadranden, kunnen deze voortaan kopen bij de coereur- commissie tegen dezelfde prijs. SLUITING MARIALE WEEK Het plechtig lof van zondag was de slui ting van de zo prachtig gegeven Maria-week in onze parochiekerk. Op een voorbeeldige wijze hebben de beide Paters Leo en Anto- nius de Maria-gedachte verbreid en haar devotie aangewakkerd. Zeer druk zijn de conferenties bezocht, hetgeen mag getuigen van een zeer succesvolle en devote deelne ming. In het lof droegen de kinderen van de meisjesschool de ganse parochie aan de H. Maagd op. Het was een ware Maria-hulde, waarop onze Geestelijke overheid met recht trots mag zijn. PAX CHRISTI VOETTOCHT De voettocht naar Den Bosch, welke vooi de 4e maal wordt gehouden van 6-9 april a.s. zal ook dit jaar weer een startplaats hebben in Loon op Zand. Opnieuw zullen er de studenten aan deelnemen, welke voor hun eindexamen zitten van de Middelbare scholen en straks in 't volle leven hun weg zullen bepalen, voornamelijk in de christe lijke houding. Kardinaal Alferink geeft in z'n voorwoord van de zo prachtige gids van de bedetocht een goede raad mee. Zo ook ontvangt Den Bosch alle tochtgenoten weer graag in de Kathedrale Basiliek van St. Jan, ua een vruchtbare meditatie, die zij onder weg zullen houden en waaraan een grote verbroedering ten grondslag ligt. Het ideaal programma van de Pax Chris- h A y Sprankelende kleuren, vrolijke dessins, verrassend J leuke modelletjes waarin ieder jong meisje zich gelukkig voelt. Dat zijn de POEM-jurkjes voor teenagers, maar ook voor héél jongé meisjes en kleuters, gemaakt door Leco uit speciaal voor POEM ontworpen stoffen van Menko. verkrijgbaar by HERENMODE - KINDERCONFECTIE Wilhelminastraat 17 Waalwijk Tel. 2791 ti-beweging is de vrede, volgens het begin sel van het Evangelie, waaruit voortvloeien vergevingsgezindheid, toenadering en voor komendheid, eerlijkheid en voorzichtigheid in oordeel, verdraagzaamheid en hulpvaar digheid op die plaats waar men ook zal staan. Hiervoor is het tonen van belangstelling noodzakelijk met alles wat de vredesproble- men aangaat. Onder deze tocht zullen de di verse onderwerpen behandeld worden, waar van het thema deze keer zal zijn „Levens houding", onder het motto Tot U(u)w Dienst, dat omvat de leer der kerk over de vrede, het deelnemen aan studieclubs, be langstelling voor wereldproblemen, houding bepalen, het uitdragen van de vredesge- dachte, alle mensen tegemoet treden in de geest van de christelijke liefde en te bidden voor de vestiging - van de duurzame vrede in de wereld. De route III is Loonopzand - Helvoirt - Den Bosch. Op donderdag 6 april zullen de deelne mers per autobus onder leiding van hun routeleiders alhier aankomen, tegen half 6 n.m. en zich naar de kerk begeven voor de openingsplechtigheid. Hierna is er gelegen heid kennis te maken met routeniers en de personen van de logeeradressen, waar zij zullen worden ondergebracht. Tegen 8 uur zal een gemeenschapsavond met de plaatselijke bevolking worden ge- komende vanuit de richting Raamsdonk heeft alle moeite gedaan om de aanrijding te voorkomen toen het kind per fiets de weg overstak zonder de tegemoetkomende auto te hebben opgemerkt. Bij het uitwijken en het krachtig remmen is de wagen met het voorfront tegen een betonnen paal gebotst en maakte daarbij een halve slag om zijn as. De chauffeur is hierbij uit de wagen ge slingerd, maar heeft hierbij geen lichamelijk letsel opgelopen. Van de wagen is o.m. de vooras gebroken. GEVONDEN EN VERLOREN Bij de Rijkspolitie te Waspik werd aar gifte gedaan van de volgende gevonden er, verloren voorwerpen. Gevonden br. herenportemonnaie m. inh.; rode damesport. m. inh.; br. port. m. inh.groene port. m inh.; rode plastic port. m. inh.; br. kinderport. m. inh.; zilv. hor loge; imit. zilv. armband; korte heren gum- mijas; pr gebr. kinderhandschoenen; linker br. lederen want; rechter br. lederen heren handschoen; br. lederen tas met voetbaluit rusting; witte wollen das m. blauw rrandje; mohair hoedje; hoofddoek; regenkapje. Verloren heren armbadhorloge; rode portem. m. knipsl. en inh.; rode portem. m. ritssluiting en inh.; grijze regenbroek; gou den schakelarmband; doublé herenarmband horloge; legerkleurige slaapzak; diplomaten- tas; nikkelen bagagerek v. bromfiets; bril bij houden, die dit jaar waarschijnlijk door de harmonieën zal worden verzorgd, evenals vorig jaar. Dit is de eigenlijke verbroede ring, want hier staan de deelnemers die van heinde en ver zijn gekomen uit de steden, in contact met het platteland, dus met an dere mensen. Op het pleintje en de kiosk zal om 10 uur de gezamenlijke avondoefening gehou den worden (completen), waarvan een door deelnemers gevormde schola de zang zal verzorgen. Vervolgens gaan de deelnemers hun kwartieren opzoeken. Bij slecht weer heeft alles in het parochiehuis plaats. De gewone vrijdagochtendmis is weer voor de tochtgenoten, waarna ontbijt in 't parochiehuis. Om 9.30 uur reisgebed op 't Kerkplein en pelgrimszegen met kapittel instructie voor een vruchtbaar gesprek en afreis naar Helvoirt, alwaar zij om pl.m. half zes deze pleisterplaats zullen bereiken. In de uitgebreide gids staan de gebeden, gezangen en gesprekstoffen vermeld. We mogen onze dorpsgenoten en studen ten aansporen deze voettocht eens nader te beschouwen en mee te leven, want de vrede in Christus is voor ieder van ons van 't grootste belang. 11-JARIG KIND AANGEREDEN Het 11-jarig dochtertje van v. Delft-Pols is woensdag om ongeveer half twee in de Benedenkerkstraat dopr een bestelauto aan gereden. Het meisje werd hierbij ernstig aan het hoofd verwond. Dokter Wijffels constateerde een sche- delbasisfractuur en heeft het kind direkt naar het ziekenhuis te Raamsdonksveer ver voerd.De bestuurder van de bestelwagen, met blauw montuur; bril m. zw. montuur; pr zwarte glacé handschoenen; br. lederen diplomatentas; herenhorloge m. gouden band; grijze glacé herenhandschoen; linker br. herenhandschoen; zwarte portemonnaie; rechter voetbalschoen. Voor inlichtingen kan men zich vervoegen op het bureau van de Rijkspolitie te Waspik. KERKDIENSTEN De kerkdiensten in de Ned. Herv. Kerk zijn le Paasdag als volgt: 9.30 en 14.30 u. ds. Verploeg; 2e Paasdag: ds. v. d. Schee uit 's-Gravenmoer. TYPEN Mej. Nelly van Diem uit Waspik slaag de te Tilburg voor het praktijkexamen ma- chineschrijven. LAND- EN TUINBOUW Aan de lagere tuinbouwschool te Raams donk slaagden voor het examen land- en tuinbouw de heren L. Biemans, P. Kamp, L. Kamp en J. Kamp, alleen uit Waspik. PAASACTIE De leden van de korfbalclub Amicitia en de Boerinnenbond zullen ook dit jaar de zieken van Waspik verrassen met hun Paas- actie. Zaterdagmiddag nl. zullen zij aan alle zieken, ook aan hen die in een ziekenhuis buiten Waspik worden verpleegd, een paasmandje overhandigen. KORFBAL Het tweede 12-tal van de korfbalclub Amicitia verloor in Udenhout met 3-1 van UKC. Op 2e Paasdag worden op het speel veld aan de Bernhardstraat twee wedstrij den gespeeld en wel om 12 uur de wed strijd Amicitia 1 - Sios 1 Tilburg en om half 2 Amicitia 2 - Tipplers Tilburg.

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 17