wAALwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt OE KINDER-SLAG De Belgische verkiezingen Opstanding 1 1]j PASEN a illfo DE SPODTZflDK VRIJDAG 31 MAART 1961 83e JAARGANG No. 26 ngen. Eiik'se Stoomdrukken) Antoon Tielen «redacteur: JAN TIELEN -nummer 50798 Jjbiad verschijnt 2 x per week ■PoeS,» import» van on et (voorU t leuke 1 uren G .moni Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Telegram-adres „Echo" Bijslag is een looi uit de woriel van het minimum loon (Van onze sociaal-econ. medewerker). In de volksvertegenwoordiging is reeds gebleken dat de kinder bijslag-geschiedenis in Nederland gemakkelijk is te misvormen tot een probleem, waarbij de politieke hartstochten hoog oplaaien. Al les wat politiek kan omgeven met een aureool van beginselen, met een glans van sociale rechtvaardigheid en met confessie, wordt in de strijd geworpen, terwijl toch in wezen de grondgedachte steunt op economische noodzaak. Eigenlijk zou men kunnen stellen dat de kinderbijslag een loot is uit de wortel van het minimum-loon. Ook het begrip minimum loon is echter gegroeid. Vroeger verstond men eronder het mini mum om in leven te blijven. Tegenwoordig is een minimum ge bonden aan rechtvaardigheid, gelukkig ook een door mensen uit gevonden grootheid, die nog maar een flauwe afspiegeling is van de goddelijke gerechtigheid, welke voor mensen onbereikbaar is. DE ECONOMISCHE NOODZAAK De discussies over kinderbijslag la- len er geen twijfel over bestaan dat de meerderheid van ons volk voor loontrekkers voorstander is van kin- lijslag, laten wij zeggen tot en met „.derde kind. Tot dit punt kan na- uelijk de economische noodzaak er- im verdedigd worden, want elk ge- zinmoet zich reproduceren om de we reld en dus ook de produktie in stand te houden en er moet tevens nog een vervanging zijn van het ongehuwde deel van onze bevolking. Hier is dus sprake van economi sche noodzaak en zo zien wij, dat de reikgevers er de premie voor betalen over het gehele loonbedrag en dat deze premie ook wordt doorberekend hij de calculatie van kosten. Uitein delijk worden deze kosten weer aan de consument in rekening gebracht en zij betalen in onze produkten dus mhet voortbestaan van de wereld. De moeilijkheden beginnen pas bij k vierde en volgende kind, want fa vervalt de economische noodzaak iot aanwezigheid van dit kind en dus her discussie mogelijk. En de zelfstandigen? Nu gaan wij eerst over naar de (eiste drie kinderen van de zelfstan digen, die nu nog geen uitkering ontvangen. Zij behoren ook tot de maatschappelijk noodzakelijken, want zonder hun aanwezigheid krimpt het inwonertal van de wereld in en dat zou economisch onverantwoord zijn. Het lijkt ons een zwak argument It willen volhouden dat de economi sche kracht van zelfstandigen met drie kinderen een kwestie van eigen verantwoordelijkheid zou zijn, terwijl die bij werknemers gesocialiseerd wordt. Wanneer wij zelfstandigen met kleine zaken noodzakelijk achten 'oor de economische en sociale struc- ta van ons volk, dan moeten wij bon gelijke kansen geven om het ioofd boven water te houden onge- tcht of zij geen of drie kinderen be zitten. Thans is dit niet het geval. Een ongehuwde kleine zakenman met een minimum aan behoeften Hijgt in onze dagen nog steeds de bus een gehuwde buurman met twee °f drie kinderen weg te concurreren 'E hij zich terugtrekt op zijn be staansminimum. Als wij het gezin meteen klein kindertal als grondpei- Ér van de maatschappij aanvaarden, "ogen wij er niet aan meewerken dat ®and gelikwideerd wordt omdat hij een klein gezin toch het onder spit moet delven tegen een (nog) on- concurrent. Is zijn aanwezigheid noodzakelijk? Het lijkt derhalve een billijke eis, aat er een kinderbijslagregeling komt 'oor alle gezinnen, ook voor zelf standigen. Ieder dient het gezin met twee kinderen als een normaal en wenselijk maatschappelijk verschijn sel te aanvaarden en wanneer dit be ginsel in een kinderbijslagverzeke- "ng voor drie kinderen wordt erkend, wezpt men daarmee een reeds tijden- lnü bestaand onrecht voor alle zelf standigen overboord. anzelf sprekend kunnen wij er van uiaan, dat het de vraag is of al die :e istandigen met een tot drie kinde- rej> een nuttige functie in de maat- J PPÜ verrichten, met andere woor- n hun aanwezigheid economisch ^antwoord of noodzakelijk is. Die- 6/de vraag zou dan ook aan elke e'nemer moeten worden gesteld.... r" 7 %roePen ^vinden zich figu- 6 tot de in economisch opzicht aanwezige verspilling behoren. De premie voor die bijdrage moet door de gezamenlijke zelfstandigen worden opgebracht en doorberekend worden in de diensten, die zij aan de gemeenschap verlenen. Tot op heden zit er in de prijs van de produkten die wij kopen, wel een toeslag verwend, voor de kinderen van de mensen die ze vervaardigd hebben, maar niet voor de kinderen van degenen die ze aan ons verkopen. Dit is een calculatie- rout, die hersteld moet worden afge zien van alle andere motieven, die als voor en tegen kunnen worden aange voerd. Is de discriminatie op econo mische gronden onverdedigbaar, op ethische of godsdienstige gronden krijgen tegenstanders helemaal geen kans. Voor allen door allen? Er kan nog gediscussieerd worden over de vraag of er nu kinderbijslag aan allen moet worden gegeven of kinderbijslag bij de betaling van be lasting. Hier bestaat geen principieel verschil. Echter moeten wij bedenken, dat een deel van onze burgers en me- degenieters van al het genoegen dat de staat ons verschaft geen belasting betaalt en dus zal de bijslag altijd moeten blijven bestaan. Via de af trek-regeling kan er dan meer of minder (terug)genomen worden. Nu resteert nog het probleem van de kinderbijslag vanaf het vierde kind. Daar wil men de kinderbijslag iii bepaalde groepen doen vervangen door behoefte-uitkeringen, die dan het karakter krijgen van steun. Het vierde en volgende kind wordt dan als een soort luxe beschouwd waar men zelf verantwoordelijkheid voor moet dragen Het merkwaardige is dat hier de zelfstandigen nu al een voorsprong hebben op de loontrekkenden, want de noodwet-kinderbijslag kleine zelf standigen kent aan de laatsten een uitkering toe wanneer zij op de rand van hun ondergang vertoeven. Wie minder dan f 3500 verdient in de sector der zelfstandigen, krijgt reeds vanaf het derde kind een bijslag van ruim drie gulden per week of f 0.53 per dag. Deze „zegenrijke" regeling zou nu ook voor de werknemers moe ten gaan gelden omdat zij uit moet gaan van behoefte, niet van econo mische noodzaak in de zin van be langrijk voor de handhaving van de produktie. Vierde kind en vierbaansweg. Wij juichen het toe, dat wij zover zijn in Nederland dat er een zekere overeenstemming bestaat over ten minste „behoefte-uitkeringen" vanaf het vierde kind. Jammer, dat er bij bepaalde groepen in ons volk nog principiële bezwaren bestaan tegen een toekenning van bijslag om econo mische redenen, voor de eerste drie kinderen. Dat zou theoretisch ertoe kunnen leiden dat de eerste drie kin deren om economische redenen te kort moeten komen, terwijl vanaf het vierde kind uit „behoefte-overwegin gen" een uitkering wordt gegeven. Het komt ons voor, dat wij uit gaande van bepaalde beginselen en gedachten prachtig bezwaren en voor delen kunnen opnoemen voor en te gen de kinderbijslag. Het kan even goed, dat bij de gezinsuitbreiding in het ene gezin de ratio en bij het an dere gezin de godsdienstige overtui ging of de genegenheid der huwe lijkspartners overweegt, maar nim mer zal een bijslag in inkomen of be hoefte-uitkering, vanaf wel kind ook, de bepalende factor vormen bij de gezinsuitbreiding. Wèl moeten wij ons afvragen of in een welvaartsstaat waarin, wij leven, het verantwoord is te pleiten voor vierbaanswegen voor het zich uit breidende autopark en voor de daar bij behorende parkeerplaatsen, terwijl onze volksvertegenwoordiging bezig is erover te twisten of wij voor kin deren „bijslag", „aftrek", „toeslag" of geen inkomensruimte meer zullen ontvangen. Wanneer een ouderpaar in onze ingewikkelde wereld met dui zend-en-één opvoedingsprobleem het aandurft om tien of meer kinderen op te voeden, dan mag dat echtpaar wat ons betreft bijslag ontvangen voor alle tien mèt een lauwerkrans voor de prestatie. De regering mag bijslag geven of het verwerpen, in beide gevallen zal toch het aantal grote gezinnen blijven afnemen. drs. H. Bijna twintig eeuwen geleden verrees Christus uit het graf Tachtig geslachten zijn geboren, gestorven en met Hem verrezen. Nu is het onze beurt. Wij zijn nog niet gestorven. Wij moeten nog wachten op onze Goede Vrijdag, Maar wij hebben de belofte van de Verrijzenis die onze Goede Vrijdag licht maakt. Dan is het onze beurt Thans zijn wij ondervoeg. Wij leven in de vreugde en angst, die iedere dag ons geeft. Wij zijn op weg naar onze Goede Vrijdag Wij wachten op onze beurt. Aan het lichtende einde wacht de Verrezen Christus op onze opgang naar Hem. Zijn hand is uitnodigend uitgestrekt Want nu is het onze beurt. P. P. De C.V.P. blijkt de grote verlie zende party In België hebben zondag de verkiezingen voor de Senaat, Ka mer en Provinciale Raden plaats gevonden. Hierbij is de CVP als de grote verliezer uit de strijd te voorschijn gekomen acht zetels verlies in de Kamer van volks vertegenwoordigers en zes in de Senaat. De socialisten handhaafden zich in de Kamer, doch wonnen vijf zetels in de senaat en de libe ralen stonden ook aan de kant van de verliezers. Zow'el in Ka mer als senaat verspeelden zij een zetel. De winst ging naar de comtmu- nisten en naar de splinterpartij en, die hun intrede in de Kamer maken. De CVP verloor in de Senaat de absolute meerderheid. De volledige uitslag luidt: Kamer Liberalen 20 zetels (min een). CVP 96 zetels (min acht). Socialisten 84 zetels (onveran derd). Communisten 5 zetels (plus 3). Vlaamse Volksunie 5 zetels (plus vier). Nationale Beweging 1 zetel (plus een). Onafhankelijke partij 1 zetel (plus een). Senaat Liberalen 11 zetels (min een). CVP 47 zetels (min zes). Socialisten 45 zetels (plus 5). Vlaamse Volksunie 2 zetels {plus twee). Communisten 1 zetel (onver anderd). Provinciale Raden Liberalen 76 (winst 4)CVP 333 (verlies 27)Socialisten 265 (winst 6); Communisten 11 (winst 8)Vlaamse Volksunie 9 (winst 7); Andere groepen 2 (winst 2). De communistische partij be haalde vooral winst in Wallonië onder de arbeiders, die ontevre den zijn over de resultaten van de tegen de „Eenheidswet" ge voerde staking. De Volksunie be haalde vrijwel overal in Vlaande ren méér stemmen, in sommige districten zelfs bijna het dubbele van 1958. De winst van de socia listen, zover maandagochtend vroeg kon worden nagegaan, werd behaald in Vlaanderen en was groter dan het verlies, dat door de BSP in Wallonië werd geleden. De liberalen boekten al leen winst in de landelijke dis tricten. Zij zagen stemmen verlo ren gaan in de industriële sector. De CVP-voorzitter de heer Le- fèvre noemde de uitslag een ern stig gebeuren voor de democratie Pasen is het feest van de ver rijzenis, het feest van de opstan ding. Alles wat was wordt door Pasen uitgewist, het oude is ge storven, het nieuwe doet in een stralend licht zijn intrede. De ge vallen mens maakt plaats voor de nieuwe, gelouterde mens, ge boren uit het Goddelijke offer bloed van Christus. We lezen dit elk jaar weer, we horen het elk jaar opnieuw ver tellen en we zijn daarom mis schien licht geneigd om Pasen te zien als de herdenking van iets dat negentien eeuwen geleden plaats vond; de herdenking van het lijden en sterven van Chris tus, waaraan wij nu geen deel meer hebben. Als Pasen inder daad niet meer dan een herden king was en geen stralende reali teit, dan zou het christendom bij zonder zwakke papieren hebben en reeds lang door de tijd zijn overleefd. Pasen is een realiteit, vandaag evengoed als negentien eeuwen geleden; niet in de stof felijke zin, want men behoeft niet eerst te sterven om tot op standing te kunnen komen, de geestelijke opstanding is elke dag mogelijk. En deze geestelijke op standing is het hernieuwd mens zijn in Christus. Zij betekent een diepere geestelijke levenshou ding, het begin van een nieuw le ven, waarin hemel en aarde een nieuw aanzien hebben. Pasen be tekent de opstanding door de liefde, want het was de liefde van Christus die de wereld tilde uit de duisternis van het boze. En zoals de liefde de doornenkroon op het hoofd van Jezus toeliet, maar ook ten grondslag lag aan het verblindende licht van de verrijzenismorgen, zo moet ook onze opstanding tot een nieuw leven in het teken van de liefde staan. Die liefde betekent ver draagzaamheid, hartelijkheid, of fervaardigheid, medeleven, zelf verloochening, tegen verlies kun nen, de mindere kunnen zijn, te vredenheid, zuiverheid en plichts betrachting. Pasen wordt geen feit door al leen maar de kerkgang op deze dag, noch worden we, aan de op standing deelachtig door een stemmige dienst of een preek van de pastoor of de dominee. De opstanding is geen automaat-ar tikel, dat met Pasen vanzelf in het laadje valt en zich prettig laat consumeren. Aan Pasen gaat de totale aflegging van de oude mens vooraf, de schuldbekente nis aan de voet van het kruis en het vaste voornemen om Chris tus' kruisdood waardig te zijn. De opstanding van de Paasmor- gen kan alleen de overwinning zijn van een gevecht met ons zelf, zoals ook Christus in Gethséma- né vocht met Zichzelf. Voor ieder van ons heeft dit gevecht andere aspecten, een andere intensiteit en een ander kritiek punt. Maa voor elk van ons is de overwin ning weggelegd, indien we de zin en de betekenis van de Paasmor- gen willen verstaan en de kleine vonk van onze liefde aan 't vuur van Christus' liefde willen doen oplaaien tot een heldere, warme vlam. Zalig Paasfeest „omdat degene, die zich aan mui terij heeft schuldig gemaakt daar niet voor gestraft wordt." „Het Belgische volk is zich blijkbaar niet bewust van het grote gevaar waaraan het na de jongste ernsti ge gebeurtenissen ontsnapt is", zo zei hij. Welke regering België zal krij gen is natuurlijk niet te zeggen, want er zijn natuurlijk combina ties genoeg te maken. Vast staat dat de katholieken (de CVP) de grote verliezers zijn en dat de socialisten afstraffing hebben gekregen voor hun ter reur, die België weken lang aan de rand van de afgrond bracht; de mentaliteit blijkt verder uit de vooruitgang der communisten Dat de regering Eyskens of liever de CVP de wind niet mee had, was begrijpelijk door de Kongo-geschiedenis (wie zou dat beter hebben gedaan) en de daar mee samenhangende indiening der eenheidswet, om de zaken fi nancieel en economisch weer op orde te brengen, maar dit laatste bleek in België zwaarder te we gen dan politieke staking, ter reur, vernieling en revolutie. BINNENLAND KAMPCOMMANDANT LIET 20.000 JODEN VERGASSEN Zó erg was het in Vught De thans terecht staande voor malige kampcommandant Chmie- lewski heeft ongeveer twintigdui zend joden uit het concentratie kamp Vught voor vergassing naar Auschwitz en Sobibor laten overbrengen. Aldus een schrijven van het Nederlandse instituut voor Oor logsdocumentatie, dat maandag bij de voortgezette behandeling van de zaak tegen Chmielewski in Ansbach door de openbare aanklager werd voorgelezen. Chmielewski was begin mei 1943 voor het oprichten van het kamp Vught naar Nederland ge stuurd. Volgens de inlichtingen van bo vengenoemd instituut werden in mei en juni 1943 Joodse kinde ren, slechts ten dele in gezel schap van hun ouders, massaal voor vergassing naar Sobibor ge deporteerd. De overgebleven ou ders werden later nagezonden en vergast. De wantoestanden in 't kamp waren ten tijde van Chmie lewski zo erg gewteest dat zelfs de SS hem hierom had aangespro ken, aldus het instituut. Om het proces niet onnodig in gewikkeld te maken, is Chmie lewski echter „slechts" 297-vou- dige moord op geïnterneerden van het kamp Gusen, bij Maut hausen, waarvan Chmielewski de leiding ook heeft gevoerd, ten laste gelegd. E© VOOR AL UWi KLEDING JUWELEN-MYSTERIE OP SCHIPHOL Op Schiphol heeft in de afgelo pen dagen grote bedrijvigheid ge heerst in verband met de myste rieuze verdwijning van een kof fertje met 22.000 aan juwelen. Eerst werd het opengebroken koffertje teruggevonden (zonder juwelen) en zondagavond trof men de juwelen in een papieren zak tegen luchtziekte aan in een prullemand die in 't hokje van de KLM-bedrijfsbeveiliging stond. De dader moet deze zak door een openstaand raam in de prul lemand geworpen hebben. Aan genomen wordt dat hij bang is geworden voor ontdekking en op deze wijze de juwelen aan de ei genaresse terug heeft willen ge ven. KENNEDY-GROMYKO HOOP VOL NA GESPREK OVER LAOS eD hoop op een vredelievende oplossing van de crisis in Laos is maandag aanzienlijk gestegen. Ten eerste door een artikel in de „Prawda", het officiële commu nistische partijorgaan en ten tweede door het gesprek tussen president Kennedy en de sm'et- minister van buitenlandse zaken Andrei Gromyko. De „Prawxia" noemde de Britse nota met voor stellen voor vrede in een neutraal Laos, „dat wat de Sovjet-Unie wil". Het blad stemde in met onderhandelingen, doch waar schuwde voor interventie van de Zuidoost-Aziatische Verdragsor ganisatie (SEATO) die zich in Bangkok thans beraadt over een eventuele militaire actie. Presi dent Kennedy en minister Gro myko spraken maandag na een langdurig onderhoud over Laos, beiden de hoop uit, dat een vre delievende oplossing van de cri sis zou worden gevonden. De tcho van het Zuióen IfiluWy Antnnn Tip kunst!c» 'ren; ►'uiting dl i" binnen, 'ote m# 'Ikt vw ..J.I Ji.1 STATIONSSTRAAT 51 a WAALWIJK

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 1