wAAlwijkse en lanqstRAAtse couRAnt schoenmakers ontvingen diploma FEESTGIDS WAALWIJK 70 I1W MSISG msusüiMexr ct. Weer een bijzondere de móóiste! 1.48 Banketbakkerij VERWIEL 100 gr. PRESC0P 100 gr. GEKOOKTE HAM De Verenigde Waalwijkse Slagers aanbieding van Kalter! i c f1 Drogisterij MIOCH Luxe dozen bonbons WEEKREKLAME van 31 maart t/m 6 april WOENSDAG-REKLAME 500 gram GEHAKT voor Land- en tuinbouw ikui dêftj/et/x VRIJDAG 31 MAART 1961 83e JAARGANG No. 26 De tcho van het Zuiöen Xjkse Stoomdrukke^ "a Antoon Tielen joofdredacteur: JAN TIELEN ffb"lad''verschijnt 2 x per week Opgericht Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" op de voet Aan de technische school voor schoenmakers te Drunen hebben in de afgelopen week negen jeug dige schoenmakers het einddiplo ma van de 3-jarige cursus in ont vangst kunnen nemen. Dat deze diploma-uitreiking een zeker of ficieel karakter kreeg, spreekt voor zichzelf, want deze dag was niet alleen voor de jongens zelf een mijlpaal, ook voor de school tn voor de gehele schoenindus- trieis een diploma-uitreiking een gebeuren van betekenis. Deze be tekenis werd nog eens extra on derstreept door de aanwezigheid van burgemeester Stieger, die de diploma's persoonlijk uitreikte. Verder waren aanwezig de ou ders, de leraren en de commissie van toezicht. De directeur der school de heer Rechters, opende deze bijeen komst met een woord van wel kom tot de aanwezigen en onder streepte nog eens nadrukkelijk de grote betekenis van een goede opleiding, zowel voor de jongen persoonlijk als voor de totale in dustrie. In het bijzonder tot de ouders zei de heer Rechters, dat ervan de jeugd van vandaag in ie toekomst iets geheel anders gevraagd zal worden dan 't geval «as toen zij zelf jong waren. Joen verwachtte men van ie- nd in het bedrijfsleven", aldus de heer Rechters, „dat hij een «Dacht verstond, d.w.z. dat hij ten groot aantal handelingen be kwaam moest kunnen uitvoeren. Deze handigheid kon iemand zich eigen maken door de handelingen ten groot aantal malen te herha len en te oefenen. Ten aanzien van de hedendaagse jeugd ligt de zaak anders. Ik wil niet zeggen, dat ze in de toekomst aan geheel automatische machines zullen moeten werken, maar wel mogen we aannemen, dat het dagelijks werk van velen zal bestaan in het verrichten van slechts enkele eenvoudige handelingen. Het ge vaar is dan ook niet denkbeeldig dat velen, de brede ontwikkeling van de vakman missende, aan vrije tijd geen nuttige en aangename bestemming zullen weten te geven. LEIDING GEVRAAÖD Het is echter onze en uw be doeling om de leerlingen van on ze dag- en avondschool verder te Brengen, want, zo zei de heer Rechters, juist door de grotere mechanisatie in de industrie ont staat er een grotere behoefte aan leidinggevend personeel. Deze leidinggevende functies zijn niet alleen aantrekkelijk vanuit fi nancieel oogpunt, maar hebben nok een grote maatschappelijke waarde en dragen dus bij tot het geluk van hen die deze functies Bekleden. Hiernaar moeten wij streven, aldus de directeur van de orunense vakschool, en daarom moeten wij onze jeugd een oplei- geven die de mogelijkheid lot de leidinggevende functies opent. zijn plaatsingsmogelijkhe den genoeg, aldus de heer Rech- !ers' want ik meen te weten, dat et leidinggevende personeel in oe schoenindustrie voor een zeer groot deel 50 jaar en ouder is en r wordt dan ook wel gezegd, dat meer dan de helft van het kader- fn ?0I?ee' de schoenindustrie i komende 10 jaar vernieuwd 1 moeten worden. Een reden te u6k °,nL.er voor te zorgen dat h0«f n'^s'even de beschikking m over bekwame mensen. aeer Rechters sprak er zijn rlaio u over. u't. dat alle candi- y»** einddiploma hebben aald en spoorde de leerlingen °m nu door te gaan, want er nog zoveel te bereiken. w/rkt'eens ?\et 'e °nders, met je school Sn rm gC-USt 66118 °P ter S eende tgden dat va""''"*" zÜn over het feit 0opUr,f,e™cestet' Stieger richtte ?0ed\anJf fuogelijkheden om een UllCf,Cl IIUlllC tn» jWelgemeende gelukwensen O.. ,e ?es'aagden en zei bijzon- verheugd J - vdino„0D e n8 in het aloude Dnino1 >te ontvangen op de een aB" en avondschool, maakt° n"eu Sehruik wordt ge- hij hoopte dat de geslaag den het niet bij het behalen van dit diploma zouden laten, maar zich middels het leerlingenstelsel en andere mogelijkheden verder zouden bekwamen en op deze wijze waardige representanten zouden worden van d^ aloude schoenindustrie in de> Langstraat. De volgende leerlingen ontvin gen vervolgens uit handen van burgemeester Stieger het einddi ploma: Bovenwerk maken: H. v. d. Broek (Haarsteeg)M. v. Drunen (Drunen); J. v. d.' Lee (Nieuw- kuijk). Machinaal schoenmaken: H. v. d. Wiel (Drunen); H. Koks (Haarsteeg); G. van Heeswijk (Drunen); M. Muskens (Dru nen); Sjef Dekkers (Drunen) en C. van Empel (Vlijmen). JUBILARESSE BIJ BLOCH STIBBE Omdat industriële arbeid uit eindelijk niet de levenstaak is van de vrouw, is het aantal vrou welijke jubilarissen in de schoen industrie bijna op de vingers van één hand te tellen. Vrouwelijke werknemers zijn waardevolle en onmisbare krachten in de schoen industrie, maar met het gezin in het verschiet is 't dienstverband meestal niet van zo heel lange duur en koperen jubilaressen mogen dan ook al als iets heel bijzonders worden aangemerkt. De Bossche fabriek van de Ne derlandse Schoenenunie Bloch Stibbe-Hollandia heeft zo'n „ko peren getrouwe" in haar midden en zij heeft de gelegenheid om haar eens in de bloemen en har telijke woorden te zetten, natuur lijk met beide handen aangegre pen. Het was mej. Aleida Lurling, die in 1948 op de Waalwijkse fa briek in dienst van de onderne ming trad en sinds 1957 als sier- stikster op de Bossche fabriek werkzaam is. De jubilaresse werd eerst toe gesproken door de president commissaris, de heer D. Stibbe, die zijn waardering en achting voor de jubilaresse niet onder stoelen of banken stak. Hij noemde een 12y2jarig dienst.jubi- leum van een vrouwelijke werk nemer in deze tijd van groot per soneelsverloop een unieke ge beurtenis en 'n bewijs van trouw aan de onderneming. Bijzonder groot was de waardering van de heer Stibbe voor de eminente taakvervulling van mej. Lurling. Niet alleen levert zij voortreffe lijk werk, maar ook haar plichts betrachting is voorbeeldig, zoals wel blijkt uit het feit dat zij nog nooit afwezig is geweest. De heer Stibbe onderstreepte zijn waar dering en respect met de aanbie ding van een gouden horloge. De heer L. v. Lindt, lid van de ondernemingsraad, voerde het woord namens het personeel en roemde in het bijzonder de colle giale samenwerking met de jubi laresse. Hij liet zijn goede wen sen vergezeld gaan van een ge schenk onder couvert. De heer A. Burmanje, bedrijfsleider, onder streepte vooral de voortreffelijke taakvervulling van mej. Lurling. Tegen een feestelijk decor had in de stikkerij ook nog een kleine Uuldiging plaats, waarbij de jubi laresse werd toegesproken door de heer B. Janssen, hoofdchef van deze afdeling, die zijn waar derende woorden namens het personeel vergezeld liet gaan van geurige voorjaarsbloemen. De heer J. Lammers, voorzitter van de personeelsvereniging, sloot de rij van sprekers en verraste mej. Lurling met een fraai hangertje. Het was een stemmige huldi ging van een bekwaam en zeer gewaardeerd medewerkster waar bij als bijzonderheid vermeld mag worden dat de gehele fami lie Lurling door sterke banden gebonden is aan de grote „Hol- landia-familie", want ook de va der en een broer van de jubila resse zijn werkzaam bij Bloch Stibbe, alsmede haar verloofde en zwager. Wi/WAWWVVVWWWA Bij de jubilea in de maand april kan nog gevoegd worden SLAATS' SCHOENFABRIEK „ROSÉ" te WAALWIJK 46 april Anth. v. Vuuren, Wen- delnesseweg 390, Sprang-Ca- pelle: 25 jaar in dienst als af- lapper /krammer. ZONDAGSDIENST ARTSEN Van zaterdagavond 20.00 uur tot maandagavond 24 uur; uitslui tend voor spoedgevallen. Arts Dr. Langemeijer. Apotheek Nijman. TANDARTSENDIENST Zaterdag 1 april 1961 Van 1111.30 uur: Tandarts J. Hovinga, Sprang-Capelle. Tel. 3071, Grotestr. 327, Waalwijk N. H. KERK WAALWIJK Goede Vrijdag 31 maart 7.30 uur: Ds. J. Breeuwsma. Heilig Avondmaal. Zondag 2 april (le Paasdag) 10 uur: Ds. J. Breeuwsma. 6.30 uur: Ds. J. Breeuwsma. Jeugddienst met medewerking van het Kerkkoor. N. H. KERK BESOIJEN Goede Vrijdag 31 maart 7.30 uur: Ds. J. Vink. Zondag 2 april (le Paasdag) 10 uur v.m.Ds. J. Vink. Bevestiging van nieuwe lidma ten. 6.30 uur n.m.: Ds. J. Vink. In beide diensten extra collecte voor de Kerkvoogdij. Maandag 3 april (2e Paasdag) 10 uur v.m.: Ds. J. de Heer van Babiloniënbroek. N. H. KERK BAARDWIJk Goede Vrfjdag 31 maart 7 uur n.m. Ds. C. B. Schuurman. Heilig Avondmaal. Zondag 2 april (le Paasdag) 11 u. v.m.: Ds. C. B. Schuurman. Maandag 3 april (2e Paasdag) 11 u. v.m.: Ds. C. B. Schuurman. GEREFORMEERDE KERK Goede Vrydag 31 maart Willem van Oranje College 8 uur: Ds. W. B. van der Meulen. Zondag 2 april (le Paasdag) 10 uur en 4.30 uur: Ds. W. B. van der Meulen. Des morgens openbare belijdenis. Des middags liturgische dienst. SINT CLEMENS BIBLIOTHEEK BAARDWIJK Zaterdags Zondags 16.00 u.—17.00 u. 12.00 u.—13.00 u. PAX CHRISTI-TOCHT 6-9 april 1961 Volgende week donderdag 6 april zullen pl.m. 260 routiers van de Pax Christi-tocht in Waalwijk arriveren. Het zijn de routiers van route X. Zij komen donderdagmiddag in Waalwijk aan en beginnen vrijdagmorgen 7 april hun voettocht naar den Bosch. Daar komen zij zaterdagmiddag aan tegelijk met de andere routes, teza men ongeveer 2500 jonge mensen. Het zijn meest leerlingen van de eindexamenklassen van middelbare scholen of kweekscholen. Iedereen weet intussen wel dat de ze voettocht veel meer is dan een ge zellige wandeltocht. Het is een tocht waarin al lopende open en eerlijk ge sproken wordt over dat wat in de geesten van jonge mensen omgaat. Dit jaar zullen de gesprekken gericht zijn op „Levenshouding" hoe is de houding van de christen op elk ter rein en in elke situatie op grond van zijn christen-zijn. Deze „lopende" be sprekingen en overdenkingen leveren elk jaar opnieuw verrassende aspek- ten bij bijna alle deelneemsters en deelnemers op. En bovendien maken zij de jongelui geestelijk enthousiast; zij worden enthousiast voor Christus en Zijn werk in hen. In Waalwijk komen, zoals reeds ge zegd, pl.m. 260 routiers. Nu is het jammer dat deze 260 jongens en meisjes nog niet allen een onderdak hebben voor de nacht van donderdag Na de openingsplechtigheid zal een onderlinge schietwedstrijd plaats vin den. Des avonds komen de gildebroe- ders met hun dames weer bijeen voor een lied en een dansje. ST. AMBROSIUSGILDE Zondag 26 maart hield het St. Am- brosiusgilde zijn openingsschietwed strijd; hieraan namen 31 schutters deel. De uitslag was als volgt 1 Bertus Kleijberg; 2 Ant. de Haan; 3 J. van Daelen; 4 J. Beyens; 5 Theo van Daelen; 6 Mevr. v. Hui ten; 7 J. van Leijden; 8 Cor Litzroth; 9 J. Bijnen; 10 Sjef van Huiten; 11 Ger. van Heesbeen; 12 L. van Hui ten; 13 Fr. Rekers; 14 Th. Pullens; 15 Henk Pullens; 16 Tini Klerx; 17 J. van de Water; 18 H. Essink; 19 Nic. Klerx; 20 Wouth Pullens; 21 Jos van Leijden; 22 Fr. van Tuijl; 23 H. de Jong; 24 N. van Engelen; 25 C. de Jong; 26 Jos van Huiten; 27 Rinus Heeren; 28 W. Pullens; 29 J. van Beijnen; 30 J. van Heesbeen; 31 M. Pullens. Na afloop had de uitreiking der prijzen plaats, welke door de tweede op vrijdag (6-7 april) a.s.. Van hen zijn er pl.m. 200 ondergebracht bij particulieren. Het zal toch niet zo mogen gaan dat de overige 60 die nacht zullen moeten slapen in een zaal of in een schuur. Op alle Waalwijkers die daartoe in de gelegenheid zijn, doen wij een dringend beroep om alsnog voor één nacht logies te verschaffen voor een of meerdere routiers. Voor souper en ontbijt zorgen zij zelf. Meldt dit ten spoedigste aan J. v. d. Wiel, Jan de Rooijstraat 9, Waalwijk; tel. 3162. Bij voorbaat betuigen wij U namens de routiers onze hartelijke dank. Het Pax Christi-Comité J. Teyssen, Burgemeester J. v. d. Wiel Dr. F. Vercauteren fStevens, Moderator. NIEUW SCHIETTERREIN VOOR ST. CRISPIJN EN ST. CRISPINIANUS Het gilde St. Crispijn en Crispi- nianus van Besoijen is voornemens a.s. maandag, 2de Paasdag, op min of meer feestelijke wijze de verhui- hoofdman, de heer Jos van Huiten werd verzorgd, waarbij de geestige noot niet ontbrak. Na afloop sprak hij nog een woord tot de gehele ver eniging, hierbij de schutters aan sporende, nu het seizoen zo goed was ingezet, dit ook het gehele jaar vol te houden en op de diverse concour sen de belangen van het gilde te ver dedigen. VIERING KONINGINNEDAG „TROUW AAN ORANJE" ST. ANTONIUSPAROCHIE. Hoewel het comité „Trouw aan Oranje" uit de St. Antoniusparochie er zijn teleurstelling over uitspreekt geen kinderspelen te kunnen orga niseren op Koninginnedag, wegens het gebrek aan voldoende terrein ruimte, heeft men toch gemeend om de viering van genoemde dag, welke dit jaar op maandag 1 mei val, niet zonder meer te mogen laten voorbij gaan. 's Morgens om negen uur zal „Trouw aan Oranje" aan alle school gaande kinderen in de St. Antonius parochie een versnapering aanbieden, terwijl in de loop van de dag aan de leerlingen groepsgewijze enige aar- Doet uw voordeel bij: TWEN COSTUUMS Het colbert met een jeugdige toet] - de zakken een tlk)e scheef, de pantalon zonder omslag. Dè creatie voor de jongeman met allure. Sportief en gekleed tegelijk. zing naar en opening van zijn nieu we schietterrein te doen plaatsvinden. Om ongeveer 2.30 uur zal vanaf het gildehuis een kleine rondgang ge maakt worden door Besoijen. Dit zal op symbolische wijze geschieden, zo als in de oudheid een verhuizing plaats vond. Voor deze gelegenheid zal de koning, vergezeld van zijn koningin en nar, en rijdende op een wagen, vanaf het gildehuis naar het nieuwe schietterrein trekken. dige films in de zaal „De Lindeboom" zullen worden vertoond. De harmonie „Marijke" uit Sprang zal muzikale medewerking verlenen door een rondwandeling in een ge deelte van genoemde parochie te ma ken. Om de hoge kosten, verbonden aan deze activiteiten, zo goed en kwaad als het kan te dekken, zal de vereni ging t.z.t. een collecte houden, welke wij gaarne bij U aanbevelen. VEILIG VERKEER Geachte redaktie, Overal in het land wordt te genwoordig alles gedaan om het verkeer op de weg zo veilig mo gelijk te stellen. Op school, voor radio en televisie, in onze cou ranten, door cursussen, enz. enz. Zeker lofwaardige pogingen, die ten zeerste zijn toe te juichen. Maar ik meen ook, dat veiligheid niet alleen op de weg verzekerd moet zijn, maar op de eerste plaats op de voetpaden en trot toirs, die alleen voor voetgangers bestemd zijn. En hieraan ontbreekt het in onze gemeente maar al te zeer. Dat de allerkleinsten op het trot toir met hun steps en kleine fietsjes manoeuvreren, is voor de voetgangers al erg genoeg, maar dat is tot daar aan toe, maar dat jongens en meisjes, vooral uit de scholen, van 12, 14 jaar en ouder, dat bakkers, slagers, op fiets en motor over de trottoirs rennen alsof dat hun domein is, lijkt mij toch wel wat te erg en wordt te vensgevaarlijk voor voetgangers en wandelaars. Ik weet met of 't overal zo erg is, maar in de Sta tionsstraat, Julianastraat en Mr. van Coothstraat h.v. is het zeer erg en ik betwijfel of het elders beter is. Ik hoop, dat deze „mening" aanleiding mag zijn om aan dit grote euvel zoveel mogelijk een einde te maken. Met dank voor de plaatsruimte. Een der vele voetgangers. SUIKERBIETEN VERBOUWEN MET MINDER KOSTEN In de toekomst zal de teelt van suikerbieten nog meer dan tot nu toe in het teken staan van de noodzaak om tot verlaging van de arbeidskosten te komen. Slechts die verbouwers zullen tot financieel gunstige resultaten kunnen komen,, die zich zo snel mogelijk aan de zich wijzigende omstandigheden zullen weten aan te passen. Iedere suikerbietenverbouwer weet uit ervaring, dat de post arbeidskosten een zeer groot deel uitmaakt van de totale kosten en dat de rentabiliteit van de teelt verhoogd kan worden, indien de arbeidskosten verminderd kun nen worden. MARKT 17 VHERTOGENBOSCH Er staan enkele wegen open om tot een minder kostbare teelt te komen: Allereerst is het gewenst de vrije rassenkeuze aan te passen aan de toenemende mechanise ring van de verschillende teelt- werkzaamheden; verder kan door het gebruik van bewerkte zaad typen een spreiding van de voor- j aars werkzaamheden en een be sparing op de opeenzetarbeid verkregen worden. Tenslotte zijn er rassen ver krijgbaar, welke èn voor de teler èn voor de suikerfabrikant zeer aantrekkelijk zijn. Dit zijn de po- lyploïde rassen, welke een geluk kig compromis vormen voor bie ten- en suikerproducent, daar de ze rassen veelal een gunstig wor telgewicht verenigen met 'n hoog suikergehalte. Juist thans, nu de bietenprijs gekoppeld is aan een bepaalde suikerproduktie, is er door de verbouw van deze rassen een mo gelijkheid om deze prijs hoger te doen uitvallen bij nagenoeg ge lijkblijvend wortelgewicht. De economische opbrengst is een waarderingseenheid, welke in de nieuwe situatie een juist beeld wil geven van de rentabiliteit van een bepaald rashoe hoger deze waarde, des te gunstiger is de financiële uitkomst voor teler en fabrikant. In dit verband kan niet onver meld blijven, dat het ras Klein- Wanzlebener Polybeta reeds van af haar toelating in de Rassen- lijst de hoogste economische op brengst geeft, zodat voor een fi nancieel verantwoorde teelt dit ras de voorkeur verdient boven alle andere rassen, waaronder er enkele nieuwe zijn, welke voor proefsgewijze uitzaai wellicht in aanmerking komen. Bij het opvolgen van deze wen ken is er de zekerheid, dat de teelt van suikerbieten nog aan trekkelijker wordt.

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 9