wAalwijkse en lancjstRMtse couRAnt P'l* 1 Personeelsbeleid 1 'M*1 1 Gemeenteraad Raamsdonk GEMEENTEBEGROTING 1961 GOEDGEKEURD Jubilarissen bij Wennekes Schoenfabrieken Schoenfabriek „Rosé" huldigde zilveren jubilaris "H© VOOR PIL UW, KLEDING EN VRIJDAG 21 APRIL 1961 )e tcho van het Zuióen Abonnement 83e JAARGANG No. 32 «ver „iiltse Stoomdrukkerij 1,8 Antoon Tielen facteur JAN TIELEN uiiminer 50798 L verschijnt 2 x per week ^JchTl878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 22 cent per weex per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Telegram-adres „Echo'' op de voet Modem personeelsbeleid is een onderwerp dat zich vanaf de oorlog, lot nu toe, in een groeiende belang- teUing mag verheugen. Dit bleek weer eens uit de grote opkomst van leidinggevende figuren tit je schoenindustrie op een discus- iiebijeenkomst van de researchvereni- ring „Veris" in Den Bosch, waar Ie heer Trines van het Gemeenschap pelijk Instituut voor Toegepaste Psy- chologie een inleiding hield over Modem personeelsbeleid." De heer Trines begon zijn inlei- Jjng met een algemene omschrij- ting van dit onderwerp. Hij stelde 1st men personeelsbeleid niet moet als een modeartikel, om te to nen dat men met zijn tijd mee wil Een goed gevoerd personeels- 1 n.l. moet gericht zijn op het bedrijfsdoel, en maakt in dat geval kwel degelijk deel uit van het to lde bedrijfsbeleid. Met andere woor- JenEen goed personeelsbeleid be- antwoordt aan zijn doel, wanneer het le voorwaarden schept die leiden tot vrijwillige medewerking van alle Riknemers, hetgeen de productivi- litvan het bedrijf ten goede komt. (EEN HALFZACHT EITJE Het is voor ieder weldenkend mens idlaarbaar, dat men tot betere prestaties in staat is als het werk ver- At wordt in een omgeving waar men „thuis" voelt, waar mogelijkhe- lijn zich te ontplooien, waar men enige waardering ondervindt, waar de éeiisomstandigheden ruimte laten voor menselijke verhoudingen. Wij meten, aldus de heer Trines, hieruit net de conclusie trekken dat perso neelsbeleid zoiets is als een half zacht eitje, waarmede noch het bedrijf noch le medewerkers zijn gebaat. Personeelsbeleid moet op reële, delijke gronden steunen, en leidt, mits goed uitgevoerd, automatisch tot aanvaardbare menselijke verhou- lingen. De heer Trines toonde dit aan door ten korte beschrijving van enige acti viteiten die tot de personeelsafdeling behoren, zoals de selectie, introduc tie, opleiding en promotie. Men zou in deze tijd van personeelstekorten wellicht geneigd kunnen zijn om het met de selectie niet zo nauw te ne men, en de maatstaven van b.v. vak kennis, betrouwbaarheid en aanleg tot een minimum te beperken om vol- doende mankracht aan te trekken. GOEDE SELECTIE Een nieuweling die op de dag van indiensttreding niet op de hoogte wordt gebracht met de „regels van het huis", die niet weet wie zijn chef zal zijn, en min of meer als een kat in een vreemd pakhuis terecht komt, zal het gevoel krijgen dat hij als num mer zoveel aan het bedrijf wordt toe gevoegd. De man die wellicht met goede verwachtingen naar het bedrijf kwam, zal zich op zijn minst teleurgesteld voelen, en het bedrijf zou hiervan schade kunnen ondervinden. Immers, men pleegt zijn teleurstelling gewoon lijk niet onder stoelen of banken te schuiven, ook niet buiten de fabrieks- poort. Bovendien zal de nieuweling zijn informaties gaan inwinnen op een manier die niet in de organisatie past, door collega's van het werk te houden enz.. Een goede introductie is daarom zowel in het belang van het bedrijf als van de nieuweling. In een gewoon zakelijk gesprek (de man ver wacht niet anders) en aangepast aan de bedrijfssituatie kan de nieuweling op de hoogte gebracht worden met al les wat van belang is om hem zó spoedig mogelijk in het productie proces in te schakelen. Voor de man zelf is een goede introductie heel wat aangenamer dan dat hij zonder meer in een voor hem vreemde situatie ge plaatst wordt. OPLEIDING Een andere activiteit van de per soneelsafdeling is de opleiding, die ten doel heeft om het potentieel aan vakkennis op een zodanig peil te hou den - of te brengen dat een produc tie wordt verkregen die beantwoordt aan de normen van kwantiteit en kwaliteit. Opleiding is een blijvende activi teit doordat steeds verschuivingen plaats hebben in de personeelsbezet ting, b.v. door militaire dienst, huwe lijk van vrouwelijk personeel, pensio nering, overlijden en ontslagen. Bovendien hebben vaak technische veranderingen plaats, waardoor an dere technieken moeten worden aan geleerd. Verder de opleiding van het bedrijfskader waaronder we kunnen rekenen produktiechefs, afdelings chefs en hun assistenten. Hieruit spreekt een duidelijk bedrijfsbelang, maar eveneens het belang van de Het is in de eerste plaats twijfel- ichtig of we daardoor de geschikte mensen in het bedrijf krijgen, maar bovendien lopen we het risico van een abnormaal personeelsverloop. Het komt meermalen voor dat de nieuwkomer binnen een zeer korte tijd het bedrijf verlaat, omdat hij zich niet kan aanpassen, b.v. doordat het werk teveel afweek van het werk dat bij gewend was. Het kan ook zijn dat men iemand aantrekt die niet tot sa menwerking bereid is door een agres sieve natuur. In zo'n geval kan men zelfs het risico lopen dat eigen per soneel wil vertrekken, en dat is nog ei§er. Men zou talloze voorbeelden bunnen noemen, doch hiermede is wel voldoende aangetoond, dat ook thans goede selectie beslist vereist is. Dit is zowel in het belang van het bedrijf, dat een stabiele personeelsbe zetting vraagt (verloop geeft daling m kwaliteit en kwantiteit) als voor de nieuwe werker, die door een goede selectie althans enige zekerheid heeft J1' bij in een arbeidsmilieu komt dat tiem past. Hetzelfde kan gezegd worden mb.t. de introductie, dat wil zeggen e manier waarop de nieuwkomer met e' bedrijf kennis maakt, nadat hij is Ogenomen. werker. Immers door opleiding zal zijn positie verbeterd worden, hetgeen tot uitdrukking komt in een voor hem aantrekkelijker werk dat meer in overeenstemming is met zijn aanleg en/of in een hogere beloning. Boven dien zal zijn ambitie en belangstel ling voor zijn werk daardoor ver hoogd worden. PROMOTIE Tenslotte nog een enkel woord over de problematiek. Het woord zegt het reeds, dit is dus de wijze waarop het bedrijf de hogere functies bezet. Het behoeft geen betoog dat ieder afhan kelijk van zijn capaciteiten streeft naar een goede positie, hetzij als vak man, hetzij als leider of als specialist in een bepaalde afdeling. Het bedrijf zal er goed aan doen de reeds aanwezige capaciteiten te benutten en een bedrijfspolitiek te volgen die erop gericht is vrij komen de functies door eigen personeel te doen bezetten, kort gezegd, eigen per soneel promotiekansen bieden. Van zelfsprekend is dit eenvoudiger ge zegd dan gedaan, aangezien meerdere factoren een rol spelen, zoals de be- drijfsgrootte, het gewicht van de funktie (vooral in de middelgrote en grote bedrijven worden vaak hoog ge schoolde specialisten gevraagd) en het tijdstip waarop de vacature ont staat. In vele gevallen echter zal een bedrijf in staat zijn om tijdig vast te stellen welke vacatures in een be paalde periode b.v. in 3 jaar te ver vullen zullen zijn, zodat tijdig de no dige maatregelen genomen kunnen worden. Het voordeel hiervan is, dat op het moment dat de vacature ont staat, 't bedrijf de beschikking heeft over een volledige vervanging, waar door de normale voortgang van de produktie gehandhaaft blijft, en dat men een bijdrage levert tot bedrijfs- binding. Tenslotte gaf de heer Trines als zijn mening te kennen dat vooral de jeugd in het bedrijf speciale aan dacht verdient. Zij immers is op een leeftijd waarop zij bezig is een oor deel te vormen over allerlei zaken, ook over het bedrijfsleven. Zij brengt ruim 8 uur per dag door in het be drijf, 'en het zal voor een groot deel afhangen van de wijze waarop men daar de jeugd tegemoet treedt, welke houding zij tegenover de maatschap pij zal aannemen. „RUIMTEVAARDER" Nadat de familie Slaats, het per soneel en de zilveren jubilaris met zijn gehele gezin plaats hadden genomen in de ruime fabriekshal, die voor dit feit feestelijk was versierd, sprak de heer Slaats de heer van Vuuren op hartelijke wijze toe en memoreerde de moeilijke jaren voor de oorlog, de crisisjaren, waarin men het hoofd maar koel moest houden, aldus spre ker. „Al ben je dan geen ruimte vaarder, toch heb ik voor jou nog meer waardering", merkte de heer Slaats op toepasselijke wijze op en zeide de heer van Vuuren niet te zien als een getrouw werknemer, maar als naaste medewerker, waarop de on derneming kan bouwen en vertrou wen en spr. wees op de verknochtheid van de jubilaris aan zijn werk en aan de onderneming. Spr. onderstreepte nogmaals de betekenis van 25 jaren trouwe dienst en stelde hem als voor beeld aan de jongeren. Tevens wees hij er op, dat dhr. van Vuuren vrijwel nog nooit wegens ziekte heeft ver zuimd en altijd stipt op tijd is. Ook mevr. van Vuuren werd door de heer Slaats niet vergeten en ook zij werd met woorden van waardering in de huldiging betrokken en werd geschetst als een steun voor haar man. „Ook de kinderen mogen trots gaan op zulk een vader", meende spreker en hij besloot zijn welgemeende toe spraak met een hartelijke felicitatie aan de jubilaris, zijn echtgenote en gehele gezin. De heer K. de Haan, sprekende namens het gehele personeel, richtte ook een kort felicitatiewoord tot de gelukkige jubilaris en getuigde er van dat de heer van Vuuren altijd een beste kracht en goede collega was geweest en nog is voor het be drijf. OVERROMPELD Na deze woorden, welke getuigden van de sympathie, die de jubilaris bij de directie en bij zijn naaste mede werkers geniet, werd de heer van Vuuren verrast met enige prachtige cadeaus. De heer Slaats bood namens zichzelf en zijn gezin een prachtige fonkelnieuwe fiets aan, daarbij de hoop uitsprekende, dat de heer van Vuuren nog vele malen met dit rij wiel naar zijn werk zou mogen ko men. Het gehele personeel bood zijn ju bilerende medearbeider een prachtige smeedijzeren staande schemerlamp aan, terwijl mevr. van Vuuren en kin deren werden bedacht met een bou quet bloemen en enige „mondvoor raad". Hierna bestond gelegenheid de ju bilaris en zijn gezin te feliciteren, waarvan alle aanwezigen natuurlijk dankbaar gebruik maakten. De heer van Vuuren dankte in zijn dankwoord allen die mede er toe bij gedragen hadden om van deze dag een onvergetelijke te maken en zeide overrompeld te zijn door de prachtige cadeaus en nog meer voor de hem zo warm en hartelijk toegesproken woorden. Hierna bleef het gehele personeel nog enige tijd op een gezellige wijze bijeen. STATIONSSTRAAT 51 a WAALWIJK Zaterdag j.l. werd bij de N.V. So- nora het zilveren jubileum gevierd van Jacobus van Wanrooy en het ko peren jubileum van Marietje van Campen. De directeur de heer A. Wenne kes huldigde beide jubilarissen in het bijzijn van het gehele personeel. Hij memoreerde dat sedert het 25-jarig Om ongeveer elf uur kwam het personeel van de Schoen fabriek „Rosé" aan de Burg. v. d. Klokkenlaan jl. zater dagmorgen in de feestelijk ingerichte en versierde fabrieks hal bijeen om een bizonder feit te herdenken en te vieren. Het was op die dag namelijk 25 jaar geleden dat de heer Anth. van Vuuren uit Sprang-Capelle bij genoemde schoen fabriek in dienst trad en sindsdien onafgebroken en met grote plichtsbetrachting en ijver «zijn werk als aflapper/ krammer bij de Fa. Slaats heeft vervuld. In zijn toespraak schetste de heer Slaats de jubilaris dan ook al seen voor-* beeld voor de jongeren en gaf uiting aan zijn grote waar dering voor de heer v. Vuuren en voor diens verrichte ar beid en verknochtheid aan het bedrijf. Dhr. Slaats wenst zfjn naaste medewerker Anth. v. Vuuren geluk MARIETJE VAN CAMPEN hoe het moet bestaan der N.V. het getal der „oude getrouwen" nu op 10 gekomen is. Hij prees de zilveren jubilaris als een rus tige werker en uitstekend vakman met een groot verantwoordelijkheidsbesef, prettig in de omgang met collega's en leiding, kortom iemand die hij in elk opzicht ten voorbeeld kon stellen. Spreker dankte hem voor de toewij ding waarmee hij het bedrijf 25 jaren gediend heeft. Hierna werd hem de zilveren draagpenning van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel door Mevrouw Wennekes op de borst gespeld. Vervolgens ontving de jubi laris nog het Vererend Getuigschrift van de Mij. voor Nijverheid en Han del, alsmede een fraai armbandhor loge en een enveloppe met inhoud. Mevrouw van Wanrooy werd ge huldigd met een bloemstuk en een taart. Hierna wendde de directeur zich tot de koperen jubilaresse. Hij me moreerde dat alleen ten aanzien van vrouwelijke werknemers aandacht aan een koperen jubileum wordt geschon ken. Maar als ooit iemand in aanmer king kwam voor een huldiging, dan was het wel Marietje van Campen. Spreker stelde dat Marietje al die ja ren een typisch voorbeeld is geweest van hoe meisjes op een fabriek fei telijk - ook in hun eigen belang - moeten zijn plichtsgetrouw, vol toe wijding, gedegen en degelijk, vrien delijk en altijd goedgehumeurd, pret tig in de omgang en behulpzaam voor iedereen, en daarbij vakkundig als geen ander. De heer Wennekes bracht haar daarvoor alle hulde en dank. Hij overhandigde ook haar een armband horloge en een enveloppe met inhoud en ter verhoging van de feestvreugde bloemen en een taart. Namens de fabriek werd er nog gesproken door de heren A. van Wanrooy en L. Groenendaal en werd aan de jubilaris een gemakkelijke stoel en aan de jubilaresse een arm band aangeboden. De betreffende af delingschefs voerden nog het woord en zij lieten hun woorden vergezeld gaan van bloemen. Hierna dankten beide jubilarissen in welgekozen bewoordingen. t uit, dat aan de gemeente op dit terrein en ook op andere terrei nen zo weinig zelfstandigheid ge laten wordt. De heer Knaap bracht de bouw van een nieuwe lagere school en de aanleg van riolering in Raams- donk ter sprake. Ook hier is het wachten op de rijksgoedkeuring, aldus burgemeester Prinssen, de plannen liggen klaar. Op een vraag van de heer van Woerden betreffende de verbete ring van de Grote Kerkstraat ant woordde de voorzitter dat hier mee spoedig een aanvang zal ge maakt worden. Met betrekking tot de geplande kapitaalswerken merkte de heer van Ravel op dat er geen bedrag was uitgetrokken voor het havenplan. Natuurlijk heeft dit plan de aandacht, aldus de voorzitter, maar andere wer ken zijn momenteel urgenter. Met betrekking tot het onder wijs is er in de begroting een verhoogde vergoeding per leer ling van 40.tot 47.50 voor het gewoon lager onderwijs en van 55.tot 65.voor het uitgebreid lager onderwijs geraamd. Verder zijn een aantal subsidies o.a. aan jeugd- en zang verenigingen verhoogd. Alle raadsleden spraken hun goedkeuring uit over de samen stelling en verzorging van de be groting. WACHTVERBOD JAC. VAN WANROOY voorbeeld Na afloop van het officiële gedeel te werd het gehele personeel in de ge legenheid gesteld om de jubilarissen geluk te wensen en hoe toe te drin ken. Nadat men nog wat bijeen was gebleven, werden de feestelingen met hun familie en een vertegenwoordi ging van het personeel ten huize van de directeur ontvangen. De gemeenteraad van Raams donk heeft in zijn vergadering van j.l. maandag de begroting van de instelling voor maatschap pelijk hulpbetoon, van het grond bedrijf en van de gemeente voor het jaar 1961 behandeld en goed gekeurd. In de algemene beschouwing informeerde de heer Rodenburg naar de stand van zaken rond de realisering van het zwembad, waarmee men nu al vijftien jaar doende is. De voorzitter kon hier op alleen maar mededelen dat G. S. in principe goedkeuring heb ben verleend en dat het wachten nu is op de rijksgoedkeuring. De heer van Bavel vroeg of er niet een snelle afwikkeling van zaken te bereiken zou zijn via het mi nisterie van sociale zaken en volksgezondheid. Deze instantie heeft'haar goedkeuring reeds ge geven aldus de voorzitter, en ver der kan er alleen maar worden afgewacht. Wethouder Nollen sprak er zijn teleurstelling over Een gedeelte van de Beatrix- laan en wel vanaf de van Wijn gaardenstraat tot aan rijksweg nr. 27 maakt sinds deepening van de brug bij Gorinchem op 15 maart j.l. deel uit van verschil lende gewijzigde busroutes van de N.V. Brabantsche Buurtspoor wegen en Autobusdiensten B.B. A. te Breda. Zowel aan het begin als aan 't einde van dit gedeelte van de Be- atrixlaan moet door dé autobus sen een bocht worden genomen, hetgeen zeer bemoeilijkt wordt en slechts met gevaar voor aan rijdingen mogelijk is wanneer ter plaatse voertuigen zijn gepar keerd. In verband hiermede is 't voor de vrijheid en de veiligheid van het verkeer gewenst een wacht- verbod in te stellen voor beide zijden van bovenomschreven ge deelte van de Beatrixtaan. Aldus werd besloten. Verder werd besloten tot aan koop van de gronden achter de Oude Groenstraat, die reeds ja ren als voetbalveld in gebruik zijn. De totale aankoop omvat 10.130 m2 tegen een prijs van 1.10 per m2. Op een vraag van de heer van Strien of dit terrein als voetbalveld in gebruik zal blijven, antwoordde de voorzitter bevestigend. Hij zou gaarne ver betering in de toestand aanbren gen door de aanleg van nieuwe sportvelden. De heer van Bavel meende dat er toch maatregelen zullen moeten worden getroffen, omdat het mogelijk is dat de rea lisering van het uitbreidingsplan sneller vordert dan de aanleg van nieuwe sportvelden. In dat geval zal er voor worden gezorgd, dat geen van beide clubs zonder ter rein komt te zitten, aldus de de voorzitter. RONDVRAAG Bijzonder bezwaarlijk is 't voor zakenmensen, aldus de heer van Strien, dat de Hoofdstraat is af gesloten voor 't verkeer komen de vanaf het Heerenplein. Ge tracht zal worden -hiervoor zo spoedig mogelijk een oplossing te vinden, aldus de voorzitter. De heèr Goossens informeerde hoe het staat met de overdekte wachtgelegenheid bij de hushalte aan de van Wijngaardenstraat. Er zullen in totaal 8 wachthuis jes worden gezet, aldus de voor zitter. Afspraak is dat er vóór 1 mei a.s. vier zullen zijn geplaatst en de andere vier vóór 1 juni.

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 5