wAALwijkse en UnqstRAAtse couraiu IENTERAAD WAALWIJK lieuwe directeur van Gem. licht en waterbedrijven benoemd BINNEN- EN BUITENLAND PERSONEEL itis SUEDE JASJES DE 5P0RTZR0H Wist U? 305 Nieuwe woningen in plan Bloemenoord v. MAAREN's BRIL ANTON VAN BLADEL Debat over verkoop gemeentewoningen tot RT P „KNAP" en zie „BETER" met E© VOOR fiL UW, KLEDING Provinciaal nieuws HERDENKING BRABANT'S GESNEUVELDEN GEVRAAGD voor alle afdelingen Luxe handwerk - schoenenbedrijf Wilhelminastraat 18 Hoek Irenesiraat WAALWIJK tjiis Va" Ve, MAANDAG 24 APRIL 1961 83e JAARGANG No. 33 Zuióen K,er: Stoomdrukkerij Antoon Tielen •edacteur: JAN TIELEN „immer 50798 verschijnt 2 x per week SiirÏ878~" Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Tot directeur van de gemeentelijke licht- en waterbedrij ven, als opvolger van de heer P. G. van Vliet, heeft de Waalwijkse gemeenteraad jl. donderdagavond met alge mene stemmen benoemd de heer A. L. Pelt, momenteel ambtenaar le klasse bij de gemeentelijke licht- en water bedrijven van Breda. De nieuw benoemde directeur is 38 jaar. Over de indiensttreding van de heer Pelt zal door b. w. nader overleg worden gepleegd met het gemeente bestuur van Breda. Belangrijke punten bevatte de agenda voor deze verga dering overigens niet, op één na waren het allemaal ha merstukken. Van grote betekenis voor de verdere uitbouw van Waalwijk was wel de mededeling welke burgemeester Teijssen aan het slot van de vergadering deed, n.l. dat door de Bouwonderneming Zuid-West (een dochteronderneming van de fa. Kramer en v. d. Merwe) in het uitbreidingsplan Bloemenoord 305 nieuwe woningen in de vrije sector zullen worden gebouwd. Verwacht wórdt dat binnen enkele weken met de bouw zal kunnen worden aangevangen. te 1 OEN! 12.95 lend, 2251 punten, waarin de raad niet in geheel met de voorstellen van 4 w. kon meegaan, waren de ustellen tot verkoop van winkel de en 2 woningen aan J. P. van I Mei aan de v. Assendelftstraat de verkoop van de woning v. As- idelftstraat 22 aan G. L. de Leijer. Door de heer v. d. Mei was ver- iht hem te verkopen de door hem woonde woning v. Assendelftstr. de aangrenzende winkelruim- V. Assendelftstraat 20 met de bei bovenwoningen v. Assendelftstr. en Tolstraat 1, alsmede een ach- de winkel gelegen magazijn, i verband met dit verzoek heb- b. w. allereerst in over stemming met het door de ge- ate tot heden gevoerde ver- pbeleid de bewoners van de ie bovenwoningen verzocht me te delen of zij bereid zijn de door bewoonde woning van de ge- jnte aan te kopen. Door de heer leijer, die reeds eerder had ver- tht de door hem bewoonde boven- v. Assendelftstraat 22 van de imeente te kunnen aankopen, is bevestigend geantwoord. De twoner van de bovenwoning Tol- raat 1, de heer Hollemans, wilde ït tot aankoop overgaan, zodat or b. w. werd voorgesteld deze venwoning tegelijk met de wo- v. Assendelftstraat 24, de win- Iruimte en het magazijn aan de er v. d. Mei te verkopen tegen de ijs van 67.869.25. Voor de koop n de woning v. Assendelftstr. 22 de heer de Leijer akkoord gegaan ei een koopsom van 19.365.75. ~e heer v. d. Hoven wees er op er met dit geval in de gemeente aalwijk voor het eerst sprake is a een horizontale eigendom. Te il een ontwikkeling als zodanig d hij geen bezwaar, maar zonder hoorlijke garanties t.o.v. de huur- (s zag hij er toch wel een groot paar in. De heer Kemperman con- dat dit het eerste geval is taarin een gemeentewoning wordt Mkocht aan een niet huurder. Spr. dat de heer de Leijer nood- dwongen tot koop zou zijn over- pan en hij was dan ook niet en- ksiast over het voorstel. In elk aval verlangde hij toch voldoende TOborgen voor de huurder van de oning Tolstraat 1. Evenmin en- wsiast was de heer Duij velaar, van mening was dat er m.b.t. de ier de Leijer een stok achter de '»r had gestaan. Als de gemeente was gebleven van deze «üng, dan zou de heer de Leijer de overgang van de eigendom van gemeente naar particulier niet meer en niet minder. In de koopovereen komst met de heer v. d. Mei zullen zeer zeker bijzondere voorwaarden worden gesteld, o.m. m.b.t. de huur- bescherming. Overigens, aldus de voorzitter, is dit niet het eerste ge val van horizontale eigendom in de gemeente. De heer v. Mosselveld verklaarde zich tegen het voorstel. Hij had wei nig vertrouwen in de huurbescher- ming en meende dat de heer Holle mans de dupe zou worden. De heer Kemperman wilde met het voorstel meegaan, indien aan de heer v. d. Mei verkocht zou worden de door hem bewoonde woning v. Assen delftstraat 24, de winkelruimte en 't magazijn. De heer Meijs wilde alles of niets aan de heer v. d. Mei ver kopen. In het eerste geval zouden de huurders dan voldoende garan ties moeten krijgen en in welk, zo merkte de heer Duij velaar op, de heer de Leijer ook niet tot koop zal overgaan. Er werd ten slotte gestemd, waar bij de voorstellen van b. w. met 9 tegen 6 stemmen werden aange nomen. HAMERSTUKKEN Aan de harmonie St. Crispijn werd een garantie verleend van 2500. t.b.v. het te organiseren muziek-con- cours en andere festiviteiten ter ge legenheid van de viering van 't 50- jarig bestaan in dit jaar. Voor de uitbreiding van de be staande bedrijfsruimte van N.V. v. Gent Co., voteerde de raad 't be nodigde krediet. De nieuwe uitbrei ding beslaat een oppervlakte van ca. 250 m2. Ten behoeve van de bouw van 'n transformator huis je in de St. Anto- niusparochie werd grond aangekocht van H. J. A. M. van Eeuwijk. Aan T. Chr. Smit te Laren werd bouw terrein verkocht ten oosten van de Kloosterweg t.b.v. de bouw van een woonhuis. Eveneens voor de bouw van een woonhuis werd bouwter rein verkocht aan de fa. S. J. Pep ping Zonen te Kaatsheuvel, aan de hoek Ploris V-laan en de Burg Wijnenstraat. Het voorstel tot aanwijzing van de dienst „Centrale Boekhouding" als tak van dienst en tot wijziging van de beheersverordening der be drijven, werd aangehouden tot de volgende vergadering, om de raads leden in de gelegenheid te stellen de op dit voorstel betrekking heb bende stukken nader te bestuderen. 9.75 1.95 6.25 19.25 9.50 7.50 12.75 7.50 1.95 ner- ren- IJK OEN BOSCH, Vughterstraat 25 TILBURG, Markt 32 "EDA, Nw. Ginnekenstraat 23 W tot koop zijn overgegaan, aldus f heer Duijvelaar, die er op wees indien de huurder net zo lang deze woningen mag blijven wo- •M als hij wil, de gemeente dan Mi ook wel eigenares had kunnen De heer v. d. Hoven wees st verder nog op dat de gemeente- gendom van deze woningen 't aan- (o.m. verfwerk) van deze wo- '"""n garandeert. Evenals de heer 'erman, vroegen de heren v. yeld en Brouwer voldoende ies voor de huurder en het ™en van bijzondere voorwaarden. er Pullens was ook niet inge- ;®en met het voorstel. Hij zag *t veel heil in twee eigenaars in woningblok. j11 zijn antwoord vroeg burge- •ester Teijssen zich af waarom er eigenlijk vrees moet zijn door wisseling van eigenaar van :*e& .bovenwoningen. De rechtsze- t[heid van de huurder wordt bij 2500 WONINGEN MEER Minister geeft 200 miljoen extra Minister Van Aartsen (Volks huisvesting en Bouwnijverheid) heeft donderdagavond de nota over de woningbouw en de stand van zaken in de bouwnijverheid bij de Tweede Kamer ingediend. De belangrijkste punten uit dit stuk zijn: Dit jaar worden 1250 woning wetwoningen en 1250 premiewo ningen méér gebouwd. Het aan tal gesubsidieerde woningen zal daardoor worden gebracht van 67.500 op 70.000. De woningbouw in de vrije sec tor wordt beperkt. Voor de duur dere woningen in deze sector, die veel arbeid vergen, zal een rijks- goedkeuring worden ingevoerd. De rijksgoedkeuring zal in het al gemeen slechts daar worden ge geven, waar zich geen spanning op de bouwmarkt voordoet. De bouwcapaciteit voor 1961 raamt minister Van Aartsen in zijn nota op 200 miljoen gulden meer, dan hij aanvankelijk had gedacht. Hij begroot deze nu op '2900 miljoen gulden. De 200 mil joen gulden „extra" komen ten goede aan de woningbouw, die 125 miljoen gulden meer krijgt, en de sector industrie (80 mil joen gvdden meer). Het bedrag, dat in het bouwprogramma voor de scholensector was opgenomen wordt met vijf miljoen verlaagd. VIERDE INTERNATIONALE SCHOENENBEURS Teenagers bepalen voor deel schoenenmode In 1960 31,6 miljoen paar verkocht De Nederlandse „teenagers" hebben in het afgelopen jaar twee miljard gulden uitgegeven aan kleding, cosmetica, brom fietsen, grammofoonplaten en andere liefhebberijen. Schoenen vormen een wel zeer belangrijk onderdeel van de teenagers-gar derobe. In 1958 bezaten meisjes van 13 tot 17 jaar bijvoorbeeld gemid deld 3,5 paar schoenen en vrou wen van 18 jaar en ouder 4,4 paar bij een landelijk gemiddelde van 2,75 paar schoenen per hoofd van de bevolking. Dit vertelde drs. J. H. D. van der Kwast, directeur van de Ko ninklijke Nederlandse jaarbeurs in Utrecht, dinsdagavond op eien persconferentie in Amsterdam ter gelegenheid van de vierde in ternationale schoenenbeurs die op 2, 3 en 4 mei in Utrecht zal worden gehouden. De beurs is niet bestemd voor het grote pu bliek, alleen de vakmensen uit de sehoenenbranche hebben toe gang. De teenagers vormen dus een belangrijk onderdeel van het schoenenkopende publiek. Vol gens drs Van der Kwast gaat hun voorkeur tot dusver uit naar vlotte, min of meer nonchalante schoenen, waarmee ze er niet al te volwassen uitzien. Hij zei, dat de fabrikanten sterk rekening zijn gaan houden mjet de smaak, wensen en koopkracht van deze jeugdige consumenten. Dinsdagavond beantwoordde 'n teenagerforum, bestaande uit 8 jonge Amsterdammers, verschil lende vragen over hun visie op de schoenenmode en hun voor keur voor bepaalde modellen en kleuren. Op de persconferentie werd nog medegedeeld, dat de totale produktie van schoenen in 1960 met 612.000 paar ofwel 2 procent is gestegen ten opzichte van 1959. De produktie van. leren schoenen steeg met 729.000 (4 procent) en die van pantoffels met 410.000 paar (10 procent), terwijl de pro duktie van rubberschoeisel en andere schoenen met 533.000 paar daalde (8 procent). Ten opzichte van 1958 steeg de produktie in 1960 met ruim viel en een half miljoen paar of ruim 18 procent. In 1960 kochten de Nederlanders ruim 31,6 miljoen paar schoenen, 1,8 miljoen meer dan in 1959 en 5,6 miljoen meeir dan in 1958. Mr. D. U. STIKKER UNANIEM GEKOZEN Secretaris-generaal van de N.A.V.O. De voormalige Nederlandse minis ter van buitenlandse zaken mr. D. U. Stikker, is secretaris-generaal van de N.A.V.O. geworden. Hij werd met algemene stemmen gekozen op een speciale bijeenkomst van de Permanente Raad in Parijs. Mr. Stikker heeft na zijn verkie zing tegenover verslaggevers gezegd „niet pessimistisch" te zijn over de mogelijkheid, dat de N.A.V.O. de vierde kernmacht wordt. „Er zijn reeds besprekingen aan de gang over deze kwestie en niemand kan zeg gen wat het resultaat zal zijn. Wij zullen nieuwe openhartige gesprek ken hebben en ik ben niet pèssimis- tisch over de kansen dat een stelsel zal worden uitgewerkt, dat voor al len aanvaardbaar is". FRAUDE IN „SCHROOTAFFAI RE" BELOOPT 30 MILJOEN De Hoge Autoriteit van de Eu ropese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft zijn rapport gepu bliceerd over de „schroot-affai re", die de afgelopen jaren vooral in ons land de aandacht heeft ge lrokken als gevolg van de door de aangifte van de Nederlandse schrootliandelaar L. Worms aan het licht gebrachte fraude. Het onderzoek naar deze zaak, dat ruim twee jaar heeft geduurd en bijna anderhalf miljoen gulden heeft gekost, heeft volgens het rapport tot de conclusie geleid, dat het misbruik bij het verkrij gen van vereveningspremies in de schroothandel in de zes lan den van de gemeenschap zich be perkt heeft tot minder dan twee procent van de gevallen. Tijdens het onderzoek zijn ongeveer 150000 documenten in Duitsland, Frankrijk, Italië, België, Neder- land en Luxemburg gecontro leerd. Daarnaast zijn ook in an dere landen onderzoekingen ge daan. Vastgesteld is daarbij door zes onafhankelijke accountants bureaus, dat voor 230.000 ton schroot van de 13,5 miljoen ton, waarvoor tussen de jaren 1954 en 1958 premies zijn ontvangen, val se documenten zijn overgelegd. Duitsland heeft het grootste aandeel in deze schrootaffaire en het rapport geeft toe dat de voor afgaande controle op de „vereve- ningskas" onvoldoende geweest is. Nu zal geprocedeerd worden in ieder der afzonderlijke landen, ook in Nederland, en de heer Worms zal tot de procedure wor den toegelaten. KENNEDY WAARSCHUWT President Kennedy van de V.S. heeft in Washington vierkant te verstaan gegeven, dat de Verenig de Staten niet van plan zijn Cuba „prijs te geven aan het commu nisme". „Ons geduld is niet on uitputtelijk", zo waarschuwde hij Moskou. Even tevoren hadden de V. S. scherp geprotesteerd bij de rege ringen van de Sovjet-Unie, Bul garije en Roemenië, tegen wat ge noemd wordt „in scène zetten van betogingen" tegen de Ameri kaanse diplomatieke vertegen woordigingen in die landen. De Amerikaanse president sprak op het jaarlijks congres van dagbladuitgevers. Hij zei „Eenzijdige Amerikaanse inmen ging op Cuba na de invasie zou in strijd zijn geweest met de tra ditie en de internationale ver plichtingen van de V.S. Maar wie de geschiedenis bestudeert, zal zier: dat ons geduld niet onuit puttelijk is. Ik wil iedereen duidelijk ma ken, dat wanneer ooit zou blijken dat de inter-Amerikaanse leer van niet-inmenging slechts zou dienen om een politiek van niet- optreden te verhullen of te ver ontschuldigen wanneer de lan den van dit halfrond hun ver plichtingen communistische pe netratie van buitenaf tegen te gaan, niet zouden nakomlen deze regering niet zal aarzelen haar primaire verplichtingen je gens de veiligheid van ons land na te komen". De Amerikaanse president sprak op het jaarlijks congres van dag bladuitgevers. Hij zei, dat wan neer de tijd zou komen dat Ame rika alleen zijn veiligheid zou moeten beschermen, het geen le zingen over interventie nodig zou hebben „van hen, wier geweten voor altijd is besmeurd met het bloed uit de straten van Boeda pest". DE INVASIE OP CUBA MISLUKT De Cubaanse rebellen hebben onomwonden hun nederlaag toe gegeven. De kleine bruggehoof- den, die zij na de invasie van be gin vorige week op de Cubaanse kust hadden gevormd, zijn ver dwenen. Na de laatste gevechten, waar bij „tragische verliezen" werden geleden, zijn de restanten van de strijdgroepen der opstandelingen die zich aan de greep van de Gas- tristen hebben kunnen onttrek ken, het Cubaanse binnenland in getrokken om zich aan te sluiten bij groepen guerillastrijders. Het voornaamste bastion van het ge wapende verzet op Cuba tegen Castro is thans het Escambray- gebergte ten westen van Santiago de Cuba. Dit gebergte was ook het „maquis" van Castro en zijn mannen, toen hij nog een gueril- lastrijd voerde tegen zijn voor ganger, de dictator Batista. In een door Castro ondertekend overwinningscommuniqué wordt gezegd, dat diens troepen evenals de opstandelingen zware verlie zen hebben geleden. De laatste slag is geleverd bij Playa Giron in de provincie Las Villas. Een deel van de rebellen is de zee in gedreven, een ander deel werd verpletterd en de rest heeft zich verspreid in een moerassig ge bied, waaruit ontsnappen niet mogelijk is, aldus Castro's com muniqué. In Havana en elders op Cuba zijn gisteren nog zeven an ti-Castristen geëxecuteerd. Onder hen bevindt zich een voormalige minister van Castro, majoor Humberto Sori Marin. Kennedy heeft intussen ver klaard dat de wereld voorbereid moet zijn dat Amerika's geduld niet onuitputtelijk is en dat het Cuba niet vlak aan zijn grens aan het communisme over kan laten EICHMANN „IK WAS GEEN JODENHATER" „Ik was geen Jodenhater en ik ben nooit een anti-semiet ge weest", aldus zegt de 55-jarige voormalige luitenant-kolonel van de SS, Adolf Eichmann, in zijn verklaring van een miljoen woor den, die gedurende een gevangen schap van acht maanden werd opgesteld en waaruit in de zitting van woensdag reeds het een en ander door middel van ge luidsbanden werd meegedeeld. De volledige tekst van deze ver klaring werd donderdag der tiende Israëlische onafhankelijk heidsdag en tevens de 72ste ge boortedag van Hitier voor pu blicatie vrijgegeven.- „Ik nam onvrijwillig deel aan de door Hitier bevolen uitroeiing van de Europese Joden. Ik heb mijn werk gedaan, omdat ik mijn hele leven aan kadaverdiscipline gewend was. De taak van mijn afdeling IV B 4 in het kader van de verdelging was het wegvoe ren". „Ik draag grote schuld, kapi tein", zo zei hij tegen politie-of- ficier Less, die hem verhoorde, „maar ik had niets te maken met het doden zelf. Ik heb nooit een Jood of een niet-Jood gedood. Ik heb nooit iemand gedood of op dracht gegeven iemand te doden. Na mijn bezoek aan de vernieti gingskampen heb ik geprotes- ieerd en ontheffing van de mij opgedragen taak als „verkeerslei der" gevraagd, maar dit verzoek werd afgewezen". Eichmann vertelde met nadruk dat zijn stiefmoeder Joodse fami lieleden had en dat hij deze men sen nooit had vervolgd. Een van die verre familieleden 'had hij helpen ontvluchten naar Wenen. Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Tontract-advertentiesspeciaal tarief Telegram-adres „Echo" STATIONSSTRAAT 51 a WAALWIJK fers is een inwoner van Kaats heuvel, de heer Mosselveld. In het proces tegen de valse munters te Osnabrück, diei voor de Algerijnse rebellen miljoenen francs in een geheime drukkerij hebben vervaardigd, is tegen de hoofdpersoon, een Nederlander, 4 jaar geëist. Om de monumentale grafzerk van de Brabantse Soldaat in het 12-de eeuwse St. Willebrorduskerkje te Waalre bij Eindhoven, zullen zich in de avond van 4 mei a,s. weer de familieleden verzamelen- van hen, die bij de verdediging van hun land in de tweede wereldoorlog, of bij het herstel van rust en orde in In donesië en in Korea het offer van hun leven gebracht hebben. Deze herdenking van Brabant's militairen begint om half acht in de Willibrorduslaan van waar de zwij gende stoet onder toepasselijke mu ziek van het carillon in de toren van de kerk met de autoriteiten, de plaatselijke gilden en de overige be langstellenden naar de gedachtenis kapel trekt. Daar wachten allen op „Al mijn mensen wisten, dat ik geen Jodenhater was". Minister Cals heeft in de Eerste Kamer verklaard, dat hij zal aftreden wanneer de Tv^eede Kamer de onderwijswet (mam moetwet genoemd) zal verwer pen, hoewel hij tot onderhande ling bereid blijft. Drie militairen werden ge dood en 4 zwaar gewond, toen 'n MARKT 25 s-HERTOGENBOSCH TEL. 34643 militaire wagen uit een colonne van 144 reed en zodoende tegen een Duitse vrachtwagen botste. De militairen kwamen van Hars kamp en 't gebeurde in de buurt van Liende. Onder de slachtof- de klokslag van acht uur om in stil te met geheel het land de doden te herdenken. Mgr. dr. G. J. P. Ban nenberg, voorzitter van het bestuur der Stichting Herdenking Brabant's Gesneuvelden, bidt dan het Onze Vader voor, de kerkkoren van Aalst en Waalre voeren het meerstemmi ge „Beati mortui" uit, en de autori teiten en na hen de overige deelne mers brengen dan hun bloemenhul de op de grafstede. Na dit défilé gaan de protestantse deelnemers naar het nabijgelegen Parochiehuis, waar ds. J. A. Alsfelt, Ned. Herv. predikant van Valkenswaard, een herdenkingsdienst leidt. De katho lieken keren in de kerk terug voor de Avondmis, op te dragen door pa ter M. A. J. Gruyters, majoor-aal moezenier van de Luchtstrijdkrach ten. Van het station Eindhoven loopt er om 19.30 uur een E.M.A.-bus naar de Waalrese Markt, waar ze om kwart voor acht aankomt. Vandaar vertrekken bussen om 20.25 en om 22.25 uur naar het station Eindho ven, aankomst resp. om 20.45 en 22.45 uur. dat u in april uw hortensia blauw kunt kleuren door een half eetlepeltje ammoniak-aluin (bij de drogist verkrijgbaar) op de pot te gieten? dat uw bloemen langer goed blijven als u een aspirinetablet je op een paar druppeltjes kam- ferspiritus in het water in de vaas doet? dat u ter gelegenheid van ko ninginnedag eigenlijk uw vlag wel eens een goede beurt kon geven door haar in de lengte te wassen in een sop van 5 eet lepels galzeep en 10 liter lauw water? Daarna in azijnwater naspoelen en halfnat strijken of in de wind drogen. dat u vuile aquariumruiten kunt schoonmaken met een mengsel van azijn en zout? dat de honden uw muren niet meer zullen bevuilen als u ter plaatse zwavelbloem strooit? !*j.

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 1