wAAlwijkse en LancistRMtse couRAnt BINNEN- EN BUITENLAND IE I Shepards ruimtetocht volledig geslaagd L 1 BB1* pe vriendschap van Amerika Vlaggen UNDISsGYR NV 28661 Natuurlijk gaat ook U één dezer dagen naar de Leger- en Luchtmachttentoonstel ling „Paraat 1961" op het Vredesplein. Wij hebben een aantal aantrekkelijke funkties I MAANDAG 8 MEI 1961 83e JAARGANG No. 37 et Zuiöen 3eschenk ''eerlijk,, 1 soorlec wever ïtinakse Stoomdrukkerij Antoon Tielen dacteUr: JAN TIELEN jammer 50798 d verschijnt 2 x per week 1878 Rnremix: Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160 - 2621 - Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 - Tel. 04167 - 2002 Abonnement 22 cent per weeK per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Telegram-adres „Echo'' ■M—d'tt ofdkanlooi hebben reeds meermalen t egenheid gehad te wijzen op (vriendschap die Amerika be- tegenover een zijner trouw- innugenoten, Nederland tike offers heeft Nederland Uracht m de oorlog; wij In hier niet .de terreur in land, maar de opofteringen twen'overal ter wereld, denk d» slag m de Java-zee, de Uien van militaire en voor- jcupnen de ellende in de Ja- R« enz.Zn de oorlog nog niet afgelopen of Ame- «w»s de eerste om ons de voet a dwars te zetten en te „deren dat wij met eigen enen orde op zaken stelden en Lor de toestand en de ver ingen van t ogenblik moge- zouden hebben kunnen wor- voorkomen. tiaar dat is, hoe erg ook, niet enige Nederland werd bij mml op de tenen getrapt, „de KLM vroeg om een i an il on de Westkust van Aineri- a onze regering door de nu- ripr van buitenlandse zaken al- nogingen daartoe werden inge- 7 werd dit verzoek botweg wezen, terwijl men dit van 'SAS uit Zweden en de Lint- Ka uit 't „bevriende Duits- wel toestond. K Verenigde Staten nodigen Kident Soekarno van Indone- man die met het commu te heult en z'n land ten on- rgang voert, vriendelijk uit en wordt met groot enthousias- door regering en president jet door volk en pers) ontvall en krijgt van de president de étitel van „Vader'' van zijn II; terwijl de Amerikaanse re fills weigert een afgevaardigde zenden naar de opening van de mv-Guinea-Raad, hoewel alle ïere leden van de commissie „weldoen. jOnze minister van detensie mr. isser, wordt naar Amerika ge- jgurd' om ter plaatse te infor- tren omtrent de bijdragen die ierika steeds heeft gegeven om ze defensie-uitgaven ten be- eve van de NAVO op zo'n hoog til te kunnen houden, en te pei- hoe de vooruitzichten ten de- staan, om eventuele investe ren ten behoeve der strijd- rachten mogelijk te maken. L Excellentie wordt met een hitje in het riet gestuurd met Jt boodschap cfat men dat wel ins van jaar tot jaar zal bekij- ira en dat de bijdragen beslist mier zullen worden, en dat in m tijd dat de president spreekt nn Krachtige versterking der (AVO. Tenslotte nog dit: De regering in de KLM hebben opnieuw aan- {èongen op landingsrechten in Californië en de heren in Chicago zouden nu zo vriendelijk willen zijn die landingsrechten te geven ils de KLM maar vluchten op Amerika (een harer hoofdbe- tansbronnenvermindert Volgens gezaghebbende krin- ;i in Washington zo meldt United Press bevat de nota die inmiddels in Den Haag ontvan- is, een technische uiteenzet- over het zogenaamde „derde Inden-vervoer", te weten het vervoer van passagiers die per SLM uit Amerika naar Amster dam en vandaar naar andere lan- izn reizen. De Verenigde Staten wensen dit vervoer te beperken foor de vervoerscapaciteit, al- hans voor een deel, in eigen 1 ite houden. Indien blijkt dat vervoerscapaciteit van de SLM in hoofdzaak gebaseerd zou op het „derde landen-ver- voer", zou de Amerikaanse rege- willen verzoeken minder i-vliegtuigen op een bepaalde T. te laten vliegen. In de prak tijk kom,t de Amerikaanse uiteen zetting er op neer, dat de Vere- "~'e Staten om deze verminde- •~b zouden verzoeken, indien de SLM de reeds jarenlang gevraag- fo landingsrechten in Californië 'lu verkrijgen. Voor vandaag is dit o.i. wel ge noeg om duidelijk te maken de Stole vriendschap die ons land van de grote broer en bondge- ondervindt. tijd, hun leven lieten voor onze be vrijding, opdat wij in vrijheid en vre de kunnen leven, dan ontwaart men hier en daar een vlag halfstok, zelfs langs de weg die de stille stoet neemt, en op de herinneringsdag van onze herkregen vrijheid (vooral als er geen feest gevierd wordt), dan kan men degenen, die zich de moeite ge ven om de nationale driekleur te ont plooien, op z'n vingers tellen We hebben er nu de laatste dagen weer de duidelijke voorbeelden van gezien en moeten treurig genoeg con stateren, jammer maar waar! en zou den willen vragen: Voelt men niets voor 't Oranjehuis? Is de herinnering aan onze doden nu al voorbij, alsook de waardering van het grote goed „de vrijheid" Neen, dat is 't zeker niet in onze plaats en streek, maar doodgewone laksheid of gemakzucht. DE DODENHERDENKING Donderdagavond heeft Nederland allen herdacht die voor de vrijheid vielen. De nationale herdenking vond plaats bij 't monument op de Dam te Amsterdam, waar 30 kransen en duizenden bloemen aan de voet wer den neergelegd. H.M. Koningin Juliana en Prins Bernhard waren aanwezig en legden een prachtige krans en gingen vooraf in de stoet, die langs 't monument schreed. Diensten werden in 3 kerken gehouden en Charlotte Kohier droeg een couplet van 't Wilhelmus voor. HET BOUWBELEID VAN MINISTER AARTSEN THANS GOEDGEKEURD. De soms nogal scherpe kritiek in de Tweede Kamer op het woningbe- leid van minister Aartsen ebde aardig weg toen hij van antwoord had ge diend op het dinsdag gehouden debat over zijn nota, waarin de bouw van 2500 gesubsidieerde woningen extra werd aangekondigd. Van VVD-zijde was grote ontstem ming gebleken over het afremmen van de vrije bouw. „Ik heb de maat regelen node genomen!", verzekerde de bewindsman, maar „het móést". Ook zonder de 2500 woningen extra het aantal in april goedgekeurde bouwvergunningen was bijzonder hoog! Intussen moet worden afgewacht, of de bouwindustrie de beschikbare 2900 miljoen gulden kan verwerken dit jaar. Gevaren schuilen in moei lijkheden in de baksteenindustrie en in tewerkstelling van Nederlandse bouwvakarbeiders in Duitsland, dat met hoge lonen lokt. Gezocht wordt naar arbeids- en baksteenbesparende produktiemethoden ONGEVALLEN OP DE WEG. Jaarlijks meer dan 150.000 ver keersongevallen veroorzaken 184.000 motorvoertuigen, 28.000 bromfietsen, 27.000 fietsen en 9.000 voetgangers. Een becijfering per één miljoen km. wijst uit, dat bestuurders van motor rijtuigen (z.g. rijbewijsverkeer) méér dan tweemaal zo hoge cijfers dan de bromfietsers en ongeveer tienmaal die van fietsers behalen! Het rijbewijs- verkeer is dus voor een zeer belang rijk deel oorzaak van de verkeerson veiligheid. PROCES EICHMANN In het proces-Eichmann werd wéér een dramatisch hoogtepunt bereikt, doordat een joodse vrouw, mevrouw Zuckermann, een relaas deed van de opstand in het ghetto van Warschau. Wachttijd in cabine duurde ruim vier uur Vier uur, zestien minuten en 52 seconden is Alan Shepard, de 37- jarige Amerikaanse marine-officier, de eenzaamste man van de wereld geweest. Vastgebonden in zijn schuimrubbestoel, liggend in de Mercury-cabine die kleiner was dan een telefooncel, wachtte hij boven op de met 27 ton hoogst explosieve brandstof geladen Redstone-raket op het startsein. Geheel Amerika en 'n groot deel van de wereld wachtte mee, vaak minder kalm dan de as tronaut, die gezellig over de radio bleef praten. Twee keer werd de marteling verlengd: kleine onvol komenheden maakten verder uitstel nodig. Maar om 9.34 uur plaatselij ke tijd (15.34 in Nederland) klon ken de laatste aftelcijfers: een, nul", en verhief de brullende raket zich in de ruimte. Een kwartier la ter werd Shepard, gezond en nog steeds kalm, uit zee opgepikt. Ame rika had zijn eerste ruimtevaarder. Minder groots dan de reis van de Rus Gagarin, die in een kunstmaan rond de aarde reisde, is de rakket- tocht van Shepard 185 km. hoog, 450 ver toch in alle opzichten 'n succes geworden. De astronaut bleek zo weinig geleden te hebben dat zijn eerste gedachte toen hij aan boord van het vliegdekschip „Lake Cham- plain" uit de bergings-helikopter klauterde zijn veiligheidshelm gold. Hij had die tijdens de bergingsope ratie afgezet, maar ging hem halen voordat hij naar de medische afde ling voor het eerste onderzoek af daalde. Intussen waren op de basis Cana veral de eerste communiqués uitge geven, die meesterwerken van be scheidenheid bleken. „De piloot ge droeg' zich tijdens de vlucht tot vol le tevredenheid". Hiermee werd be doeld dat de opzet van de proef was geslaagd. Er moest namelijk nage gaan worden of een astronaut in de periode van gewichtloosheid een groot aantal gevarieerde handelin gen kan verrichten. Shepard bedien de met gemak de 168 schakels en knoppen op zijn instrumentenbord, regelde zelf een deel van het proces zoals het afwerpen van "de overbo dig geworden ontsnappingsraket en praatte intussen voortdurend over de radio. „Wat een prachtig gezicht" meldde hij op het hoogste punt, 185 kilometer hoog door zijn periscoop naar de aarde kijkend. Ook de landingsoperatie verliep perfect. Shepard kwam zo dicht bij het vliegdekschip terecht, dat de helikopter die hem in zijn capsule op moest vissen, al in de lucht was vóórdat zijn capsule het water raak te. Enkele minuten later stond de anderhalve ton wegende druipende cabine op het dek van het vlagge- schip. V. SPREI# Het is wel opvallend hoe weinig ithousiast men in plaats en streek '[ijkt voor 't ontplooien der nationale ©kleur. De vlag, het symbool onzer natio- J'le eenheid, saamhorigheid en ge- "chtheid aan Oranje. Het Koningin-verjaardag gaat het 'Nets, dan ziet men hier en daar ïnvlagbij de herdenking onzer do- ®,die, velen op zeer jeugdige leef- U bent dan toch in de onmiddellijke nabijheid van ons bedrijf en misschien heeft U dan wel gelegenheid om even over te wippen naar onze afdeling Personeels zaken. voor mannelijk- en vrouwelijk personeel en zullen U hierover gaarne inlichten. Wij bieden VIJFDAAGSE WERKWEEK AANTREKKELIJK LOON EN GOEDE SOCIALE VOORZIENINGEN PRETTIGE WERKKRING IN EEN MODERNE OMGEVING GRATIS BEDRIJFSKLEDING VERGOEDING VAN REISKOSTEN VOOR PERSONEEL BUITEN WAALWIJK WOONACHTIG UITKERING UIT DE WINST VRIJE VAKANTIEKEUZE Ook tijdens de tentoonstelling in de avonduren is er iemand1 in ons bedrijf aan wezig. Ook de minister-president en talrijke ministers waren aanwezig en legden kransen. In de Waalsdorpervlakte had de plechtige dodenherdenking plaats in de duinen, waar zovele Nederlanders voor 't vuurpeleton de dood vonden. Dit is jaarlijks wel de meest indruk wekkende gebeurtenis, de duizenden door de duinen te zien schrijden, al len met bloemen of een bloempje in de hand, de toortsen brandend en de gezamenlijke liederen, die door allen worden meegezongen. Ook in tal van steden en dorpen had een herdenking plaats, met meer of minder luister, maar spontaan uit 't hart gegrepen. zou de vrije bouw niet ongehinderd hebben kunnen doorgaan, want in plaats van ongeveer 15.000 zouden er dit jaar anders wel 30 a 36 dui zend vrije en duurdere huizen ge bouwd zijn, naar de aanvragen laten zien. Dat zou het gevaar op prijsstij ging zeer hebben vergroot. De minister ontkende, dat hij vo rig jaar december, toen de Kabinets crisis om de 2500 woningen uitbrak, al had kunnen zeggen of het kon of niet. De regering had nog geen de tails van de mogelijkheden en voorts diende toch even te worden gewacht op de economische ontwikkeling in dit jaar. In het eerste kwartaal zijn 10.500 premiebeschikkingen afgegeven en Van de honderdduizenden joden die het ghetto aanvankelijk bevolkten, waren er in de lente van 1943 nog slechts 60.000 overgebleven. Op 18 april, toen zij gehoord hadden, dat de Duitsers die nacht iets van plan wa ren, besloten zij tot een opstand. Al maandenlang waren er wapens het ghetto binnengesmokkeld. De joden, die wapens bezaten openden het vuur toen duizenden soldaten het ghetto binnentrokken. „Wij wisten dat wij overwonnen zouden worden", vertelde mevrouw Zuckermann, „maar wij zouden ons leven duur verkopen. Toen wij Duits inplaats van joods bloed door de straten zagen vloeien was er vreugde onder ons. Het was wonderbaarlijk. Het was een mirakel". De eerste dag joegen de joden de Duitsers het ghetto uit, maar de sol daten kwamen terug met tanks. Deze werden met Molotof-cocktails be stookt. Ruim een maand duurde de strijd en daarna ging zij nog voort in de ruïnes, kelders en riolen van het ghetto. Mevrouw Zuckermann was via de riolen aan de slachting ontkomen. De Poolse ondergrondse had haar hel pen onderduiken. Toen mevrouw Zu ckermann de rechtszaal verliet werd zij omstuwd door het publiek dat haar met tranen in de ogen de handen drukte en omhelsde. In het proces-Eichmann heeft het openbaar ministerie donderdag een rapport van een SS-generaal over het breken van het Joodse verzet in het ghetto van Warschau ingediend. De generaal-majoor bij de SS, Jur- gen Stroop, begon zijn 75 bladzijden tellende rapport aan Himmler, de leider van de SS, met de woorden „Er zijn geen Joodse woningen meer in Warschau". „Wij konden het verzet van de jo den alleen breken door dag en nacht onze schoktroepen meedogenloos en energiek te gebruiken. Daarom be sloot ik het gehele joodse woonge bied te verwoesten door elk huizen blok in brand te steken. Toen kwa men de joden uit hun schuilplaatsen. Vaak bleven zij in de brandende ge bouwen, totdat zij door de hitte en de vrees om levend te verbranden ten slotte er de voorkeur aan gaven om uit de bovenverdiepingen te springen nadat zij matrassen en dergelijke naai beneden hadden gegooid. Met gebro ken ledematen poogden zij nog over de straat te kruipen naar gebouwen die nog niet branden. Hoe langer het verzet duurde, des te harder werden de Waffen-SS, de politie en de Wehr- macht. Zij vervulden hun taak onver moeibaar in trouwe kameraadschap en steunden elkaar als voorbeeldige soldaten. Alleen door het voortduren de en onvermoeide streven van alle betrokkenen zijn wij er in geslaagd in totaal 56.065 joden te pakken te krij gen, waarvan de vernietiging kan worden bewezen. Bij dit aantal moe ten nog degenen gevoegd worden die het leven lieten bij ontploffingen of in branden, maar van wie wij niet met zekerheid het aantal kunnen zeggen." Stroop werd na de oorlog in War schau terecht gesteld. STEDENHOUDER VAN LUXEMBURG De Luxemburgse ambassade heeft de volgende officiële mededeling uit gegeven „H. K. H. mevrouw de groother togin heeft, overeenkomstig artikel 42 van de grondwet, besloten prins Jan, erfgroothertog, tot stedehouder te benoemen. Bij akte van 28 april 1961 is de stedehouder van de groot hertogin de investituur verleend. Krachtens deze beschikking is de stedehouder van nu af aan betrokken bij de uitoefening van de grootherto gelijke macht. Zonder af te doen aan de prerogatieven van de regerende groothertogin die volledig intact blij ven, zal de stedehouder het recht heb ben alle soevereine bevoegdheden uit Met het oog op Hemelvaartsdag verschijnt ons volgend nummer vrij dagmiddag. Advertenties en berichten worden uiterlijk ingewacht tot woensdag middag. Wij maken adverteerders die hun annonce tussen de tekst, of op een bepaalde plaats wensen geplaatst te zien, er op attent, dat deze uiterlijk vrijdag- of woensdag-ochtend voor taan in ons bezit moeten zijn, anders kunnen wij daarvoor niet instaan. te oefenen als vertegenwoordiger van de soevereine". HET ENGELSE KGNINGSPAAR BEZOCHT DE PAUS Voor de derde maal in deze eeuw en ook sinds het schisma van 1534 is vrijdagmorgen een Engels koningspaar ctoor de Paus in audiëntie ontvangen. Het Va- ticaan had daarbij alle kleurige praal en folklore van zijn hot- liouding ontplooid. De vier korp sen van de minuscule pauselijke legermacht, ongeveer 500 man sterk, waren bijna voltallig en in gala-uniform opgecommandeerd en op de binnenpleinen en in de Vaticaanse corridors ruiste het van prelaten-zijde. De gracieuze Elisabeth II stak daar stemmig bij af. Zij arriveer de tegen elven in het protocollai re zwart der pontificale audiën ties en droeg behalve het dia deem van briljanten bijna geen andere sieraden dan haar deco raties. Onder de zwart tulen slui er door zag men aan haar linker arm de befaamde „Kouseband" glinsteren, waarvan ze draagster is. Prins Philip was in admiraals uniform met witte pet. De audiëntie duurde een half uur en de Paus hield een toe spraak in het Frans. Het konink lijk paar bleek na afloop zeer in genomen met deze ontvangst in 't Vaticaan. RESULTATEN 'VIERDE INTER NATIONALE SCHOENENBEURS TE UTRECHT Merendeel der exposanten tevreden over geboekte orders Bezoekers uit 22 landen. De vierde Internationale Schoe- nenbeurs Nederland, die deze week van dinsdag tot en met donderdag in de Margriethal op het Croese- laanterrein te Utrecht werd gehou den en die totaal 151 exposanten tel de, is zakelijk goed geslaagd. Uit de op de laatste dag onder de deelnemers gehouden enquête bleek dat 76% van de exposanten tijdens de beurs nieuwe binnenlandse rela ties heeft verworven en 50% con tacten heeft gelegd met buitenland se zakenlieden. Over de ontvangen orders bleek 70% van de deelnemen de firma's tevreden te zijn. Exportorders werden geboekt door 35% van de exposanten. Deze or ders waren afkomstig uit inkopers uit België, Zweden, IJsland, Groot- Brittannië, Duitsland, Luxemburg, Zwitserland, Noorwegen en Dene marken. Er werden zakenlieden uit totaal 22 landen geregistreerd. De Spaanse inzendingen van de „Grupo Exportadors Calzodo", die voor het eerst aan de Schoenen- beurs deelnam, heeft zeer veel be langstelling ondervonden en enige belangrijke orders afgesloten. Daarentegen verklaarde de „Fédé- ration National de la Chaussure de France", die met inzendingen van 12 Franse firma's vertegenwoordigd was, zich iets minder voldaan over de verkregen resultaten.

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 1