IIHA-MIDDENSTANDSWARENHUIS rijke aanwinst voor Waalwijk en omgeving wAAlwijkse en UnqstRAAtse cour Ant „PARAAT 1961": Indrukwekkende en bneiende tentoonstelling Nederlandse krijgsmacht en Navo dichter bij het volk Uitmuntende voorlichting dverteert in dit blad! Accent op centrumfunctie van Waalwijk tiverweldlgend bezook op openingsdag OP VERZOEK VAN DUIZENDEN: NU OPNIEUW DE F 1.25 20 MERKJES 1 KUSSENSLOOP OF 2 FLEURIGE THEEDOEKEN DE VISSER VAN FLORIDA 22). 83e JAARGANG No. 37 MAANDAG 8 MEI 1961 8<5e wm tcho v^n het Zuióen A U/\r>'mATyianf 1 'flfikse Stoomdrukkerij talWUKse Antoon Tielen „«redacteur: JAN TIELEN Smer 50798 verschijnt 2 x per week icht 1878 „Een zaak van deze allure verdient een officiële opening, want in dit Hema-bedrijf manifesteert zich de groei van het Waalwijkse winkelbestand op overduidelijke en Aldus burgemeester Teijssen in zijn toespraak bij de of ficiële opening van 't prachtige Hema-middenstandswaren- huis, welke jl. vrijdag onder zeer grote belangstelling plaats had. Behalve burgemeester Teijssen en zijn echtgenote, waren bij deze officiële opening aanwezig de Hoogeerw. Deken dr. v. d. Hurk, wethouder F. Smolders, dagelijks bestuur van de r.k. Middenstandsvereniging afd. Waalwijk, de heer A. van Seters namens de K.A.B., hoofden van ge meentelijke diensten, de heer J. Timmermans, voorzitter van Waalwijks Belang, vertegenwoordigsters van de^Waal wiikse Vrouwenorganisaties, architect A. van Huiten, aan nemer en onderaannemers en vele vooraanstaande personen uit Waalwijk en omgeving. Namens het Hema-concern was directeur M. G. Weijer aanwezig. 1,. j j rio fa transen De openingsplechtigheid werd ge- l»id door de heer Spaas, die aller eerst het woord gaf aan de heer Sanders, die met de stichting van het Hema-warenhuis in Waalwijk rijn tweede contact een geheel nieuwe vorm van detailhandel op warenhuisgebied met de N.V Hema heeft gelegd. Hiervoor had de teer Spaas een bijzonder wóórd van welkom gericht tot de heer en me vrouw Sanders en tot burgemeester Teiissen en echtgenote. Samen met de heer Sanders bood de heer Spaas daarna een zeer fraaie en zeldzame oude kaart van de streek aan bur gemeester Teijssen aan. De woorden van de heer Sanders waren woorden van dank; ;dank in de eerste plaats voor architect A. v. Huiten en de aannemer de Wed. Aarts Zn., die gezamenlijk de mo- zaiektegels bij de beide ingangen hadden geschonken, alsmede voor de onderaannemers: de firma G. Hens (schilderwerk), de fa. Zeegers (lood- gieterswerk en sanitair), de fa. v. Dongen (verlichting) en de firma Lommers (stucadoorwerk). Bijzon dere lof had de heer Sanders voor de voortreffelijke prestatie van de Laifa Neonfabriek in Tilburg, die in een uiterst snel tempo de neon verlichting aan de buitenzijde nog op tijd wist aan te brengen. Verder dankte de heer Sanders ook de an dere firma's die tot de inrichting van de zaak hadden meegewerkt. Bijzonder veel dank bracht spr. ook aan de bedrijfsleider, de heer Veu- gelers, die met zijn personeel zoveel werk heeft verzet om de zaak m snel tempo openingsgereed te heb ben en hij hoopte dat de voortreffe lijke geest van samenwerking en toewijding ook in de toekomst aan wezig zou blijven. VERTROUWEN De heer M. G. Weijer, directeur van de Hema, memoreerde in zijn toespraak dat de Waalwijkse Hema- Sanders combinatie de 44ste zaak is die de naam Hema voert en de 13e aangeslotene in de nieuwe waren- huisvorm. „Het getal 13 zal in dit geval zeker geen ongeluksgetal zijn, omdat de opening plaats heeft *op bevrijdingsdag", zo zei de heer Weij er. „Wij zijn trots op de aansluiting van dit zeer fraaie pand, omdat hieruit blijkt dat er voldoende ex pansiemogelijkheden zijn binnen deze organisatie". De heer Weijer dankte in het bijzonder de heer Lieman voor de voortreffelijke or ganisatie en de heer Sanders voor het vertrouwen, dat blijkens deze tweede combinatie met de heer San ders kennelijk een vertrouwen op lange termijn is. Vervolgens ging de heer Weijer in op een aantal facto ren die de detailhandel in waren- huisvorm voor de consument aan trekkelijk maken. Ten slotte gaf de heer Weijer uiting aan zijn grote voldoening over de voortreffelijke opleiding van het personeel. Als aandenken aan deze opening bood hij daarna de heer Sanders 'n fraai Delftsblauw wandbord aan. GROTE GROEI Nadat burgemeester Teijssen zijn dank had betuigd voor de aanbie ding van de zeldzame streekkaart, schetste hij de snelle en betekenen de groei van Waalwijk in de na-oor- logse jaren. Deze groei op velerlei gebied zou onevenwichtig zijn ge weest, indien zij zich ook niet in de winkeldrijvende sector had voltrok ken, aldus burgemeester Teijssen, die van mening was dat het patroon van het Waalwijkse winkelbestand door het nieuwe Hema-warenhuis meer relief zal krijgen. „De variatie wordt door deze vestiging bedui dend groter, niet alleen voor Waal wijk, maar ook voor de gehele om geving. Verder zou ik de vestiging van dit Hema-middenstandswareïi- huis willen zien als een belangrijk accent op de centrumfunctie van Waalwijk. Ik ben er van overtuigd dat dit warenhuis een grote trek kracht zal uitoefenen op 't kopend publiek in Waalwijk en wijde om geving". Burgemeester Teijssen be sloot zijn toespraak met het uitspre ken van de beste weiisen voor het nieuwe warenhuis. „Wanneer het Waalwijk goed gaat, gaat het de N.V. Hema goed en wanneer het de N.V. Hema goed gaat, gaat 't Waal wijk goed", aldus burgemeester Teijssen. Tot slot van het officiële gedeelte reikte een dochtertje van de heer Sanders burgemeester Teijssen de sleutels van de zaak over, waarna deze officieel de deuren ontsloot. Voor de zaak was inmiddels de har monie uit Heesch (bij Oss) gearri veerd, die de openingsplechtigheid met feestelijke muziek omkranste. Na de opening stroomde het in dikke rijen wachtende publiek de zaak binnen en tot 's avonds 9 uur was het in dit prachtige Hema-be drijf, dat een rijke aanwinst voor Waalwijk en omgeving genoemd mag worden, een enorme drukte. „Kunt u mij niet nog 50 verkoop sters bezorgen?" verzuchtte een zeer drukke, maar ook zeer verheugde heer Veugelers. Helaas kunnen wij dat niet, maar wel kunnen wij de Hema in Waal wijk een grote toekomst voorspel len. Iedereen die maar even in de gelegenheid is, zouden wij willen aanraden om toch vooral de Leger- en Lyhbnacht- tentoonstelling „Paraat 1961" te gaan zien, wantdezeex positie is zo indrukwekkend, zo boeiend en zo eminent ve zorgd, dat men het zonder meer als een gemis moet be schouwen haar niet gezien te hebben. Deze paraat 1961 geeft niet alleen een imposant beeld van de leger- en lucht macht van onze totale krijgsmacht, maar ook een indrui sende visie op het Nederlandse aandeel in het machtige Navo-verband, alsmede van de offers die daarvoor van ons kleine land worden gevraagd, moeten worden gevraagd, üe burger, die vroeger angstvallig van organisatie en werk zaamheid van de krijgsmacht verwijderd werd gehouden, wordt door middel van deze prachtige expositie uitgenodigd om eens binnen te komen en zich op de hoogte stellen van alles wat onze krijgsmacht betreft. En dat niet alleen om zich te overtuigen waar de kostbare belastingcenten blijven, maar ook en vooral om zich te oriënteren omtrent organi satie en doelstelling van onze krijgsmacht. Deze grandioze expositie werd jl. vrijdag geopend door burgemeester Teijssen. Bij deze opening, die for meel plaats had in de raadzaal, wa ren tegenwoordig brigade-generaal Coopmans, territoriaal bevelhebber Zuid, kolonel Van Duin, territoriaal commandant Brabant, luitenant-ko lonel Terbrugge, vertegenwoordiger van de inspecteur-generaal van land- en luchtmacht, de heer W. v. Erkel, directeur van de afd. Perso neelszaken bij het Ministerie van Defentie en namens de minister bij de opening aanwezig, overste In 't Veld, garnizoenscommandant van Breda, kolonel Biesma, commandant van de Luchtmacht Officiers- en Kaderschool en garnizoenscomman dant van Den Bosch, luitenant-kolo nel Glaser, hoofd van de afd. Perso- neelspubliciteit van 't min. van De fensie, kapt. de Jager, commandant van de tentoonstelling „Paraat '61". Onder de aanwezigen merkten wij verder op burgemeester v. Prooijen van Sprang-Capelle en burgemees ter Slot van Eethen, wethouder F. Smolders, gemeente-secretaris Vlaar en vele vooraanstaande genodigden uit Waalwijk en omgeving. De heer W. van Erkel hield een korte inleiding rond de opening van deze tentoonstelling. Na in het bij zonder luitenant-kolonel Terbrugge en brigade-generaal Coopmans wel kom te hebben geheten en burge meester Teijssen te hebben gedankt voor diens bereidwilligheid de ope ning te willen verrichten, schetste de heer van Erkel in het kort de in houd van de tentoonstelling „Paraat 1961". In dit verband wees hij er op dat de krijgsmacht vroeger ver van het volk afstond. Als eerste doorbraak tussen deze afscheiding kwamen de ouderavonden en daar na de jeugddagen in de vorm van voorlichtingsbijeenkomsten en ex cursies. Het contact tussen krijgS' macht en volk werd volledig met 't organiseren van de tentoonstellin gen „Paraat", die tot doel hadden iedereen in de gelegenheid te stellen kennis te nemen van organisatie en doelstelling van onze krijgsmacht. Na in het kort de indeling van de tentoonstelling te hebben geschetst, bracht de heer van Erkel in het bij zonder dank aan de organisatoren van de tentoonstelling, daarbij in 't bijzonder vermeldende de grote en voortreffelijke medewerking van Schoenfabriek van Schijndel en ge meente-secretaris Vlaar. De heer v. Erkel sprak ten slotte de hoop uit dat deze tentoonstelling zou mogen leiden tot een versteviging van de band tussen het Nederlandse volk en de krijgsmacht. Als aandenken aan deze expositie overhandigde de heer van Erkel aan burgemeester Teijssen een fraai wandbord. VOOR VREDE EN VRIJHEID Ook burgemeester Teijssen ging in zijn openingstoespraak nader in op het verschil tussen het contact tus sen krijgsmacht en volk in de voor oorlogse jaren en thans, „Vroeger was dit contact schier ondenkbaar en het getuigt dan ook van een goed inzicht van de minister dat hij het Nederlandse publiek een blik wil gunnen in de organisatie en doel stelling van de Nederlandse krijgs macht". Verder wees de burgemees ter op de na de oorlog gegroeide in tegratie op militair gebied en in het bijzonder op de grote en vérstrek kende betekenis van het Navo-ver- band. Dit Navo-verband heeft ook Nederland grote verplichtingen op gelegd, hetgeen mag blijken uit de omstandigheid dat 25% van het Ne derlandse staatsbudget wordt aan gewend voor de defensie. Burgem. Teijssen zei ervan overtuigd te zijn dat zeer velen deze tentoonstelling zullen bezoeken, omdat hier een unieke kans geboden wordt een in zicht te krijgen in de organisatie en inspanning van de Nederlandse krijgsmacht. „Ik spreek gaarne de vurige wens uit dat de Nederlandse krijgsmacht steeds paraat zal zijn en blijven om vrede en vrijheid te handhaven. God verhoede dat deze vrede en vrijheid ooit zullen wor den aangerand". Met deze woorden verklaarde burgemeester Teijssen de tentoonstelling voor geopend. Luitenant-kolonel J. Glaser richt te tenslotte nog een woord van dank tot de organisatoren van de tentoonstelling, in het bijzonder tot de directie van de N.V. Schoenfa briek van Schijndel en de heer Bur- manje. Daarna begaven de genodigden zich naar de binnententoonstelling een van de bovenzalen van Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Dontr act-advertentiesspeciaal tarief stand der Koninklijke Marechaussee. In een rondleiding van meer dan anderhalf uur werd het gezelschap op uitmuntende wijze voorgelicht omtrent de diverse tentoonstellings onderdelen. Een bezoek aan deze tentoonstel ling mag een zeer waardevolle en boeiende vrijetijdsbesteding worden genoemd. TAPTOE Op het Raadhuisplein gaf de Lucht machtkapel, gekleed in een ceremo- nieel tenu, onder leiding van direc- teur-kapitein H. F. W. van Diepen beek, een taptoe, die door vele ge nodigden en een talrijk publiek werd gadegeslagen. Het was 'n voor treffelijk optreden van dit zeer be kwame gezelschap met prachtige koralen, een aangrijpende Last Post en een levendige, moderne muziek. Vooral deze eigentijdse, pittige mu ziek vond bijzonder veel waarde ring bij het publiek, in het bijzon der bij de jeugdige kijkers. Het zou een bijzonder belangrijke en prettige vooruitgang zijn als ook de burger-harmonieën op dit genre muziek wilden en konden overstap pen. Met deze muziek namelijk zal men er in kunnen slagen om de jeugd harmonie-minded te maken. PRINS BERNHARD OPENT SCHEVENINGSE PIER Prins Bemhard zal vrijdag 19 mei om half elf de Scheveningse pier of ficieel openen. De prins zal een scheepssirene in werking stellen, waarop het toegangshek zal open schuiven. Tegelijkertijd zullen alle vlaggen van de pier worden gehesen. De openingsplechtigheden, die al om kwart over negen beginnen, zullen muzikaal worden omlijst door de mu ziekkorpsen van land- zee- en lucht macht en de Haagse politiekapel. De opening zal onder meer worden bij gewoond door deputaties van de ar beiders die aan de pier hebben ge werkt. 's Avonds zal de verlichting van de pier worden ontstoken, ge volgd door een vuurwerk op het strand. m schoenfabriek van Schijndel, waar loco-burgemeester Smolders de fei telijke opening verrichtte door het openen van een slagboom voor de badhanddoek OF NAAR KEUZE FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door RICHARD POWELL „Dat bedoel ik juistEr was er geen in Georgia's bungalow. Ik heb overal gezocht, want ik wil de een fles spuitwater open ma ken. En toen ik Georgia er naar vroeg, zei ze dat ze er geen had. En er lag een leeg kippensoep blikje in de vuilnisbak. Georgia heeft een goed gebit, maar ik denk niet, dat ze er blikjes mee open pleegt te bijten. Eergister avond was Sherry bij ons. Geor gia is gisteren de hele dag met ons mee geweest. Als ze dus Sherry van 't nodige eten en van een blikopener voor zien heeft, dan kan ze onmoge lijk tijd gehad hebben om intus sen nieuwe inkopen te doen. Het viel me op, dat er zo weinig eten in huis was." „Dan lijkt het me erg nuttig te weten te komen wat ze vandaag doet." „Reusachtig!" beaamde ik van ganser harte. „Kun je dat denkbeeld niet een beetje minder geestdriftig be groeten?" „Reusachtig" herhaalde ik met een naargeestig geluid. „Dat klinkt beter, liefste. Hoe zullen we het nu aanleggen?" Een uur later reden we met 'n wandelgangetje naar de achterzij de van het lege huis aan de over kant van de straat, waarin Geor gia's bungalow stond. Arab zocht een schaduwrijk plekje uit onder een palmboom en maakte zich gereed de tijd met een boek te verluieren. Ik sjouwde een gras roller uit de autokoffer en trof toebereidselen het grasveld te lijf te gaan. Ik had mijn oudste kle ren aan en droeg een vormeloze witte zonnehoed; ik zou 'n tuin man voorstellen, die met de zorg voor de gronden van het buiten verblijf belast was. Ik duwde de roller voor mij uit naar de voor zijde, vanwaar ik Georgia's bun galow in het oog kon houden en begon het ratelende ding lang zaam heen en weer te rijden. Na een paar minuten volgehouden te hebben, keerde ik terug naar de wagen en stuurde Arab naar huis om een snoeischaar. Als ik nog langer met die grasmaaier in de blakende hite aan de gang was gebleven, dan zou mijn vermom ming weldra nog slechts een lijk verborgen hebben. Zodra Arab terugkeerde met de schaar, wierp ik me op de heesters voor het huis. Het me rendeel der struiken, die aan m'n ijver ten slachtoffer vielen, zag er na afloop uit alsof een zwerm sprinkhanen een charge had uit gevoerd, doch gelukkig groeit in de tropen alles verbazend snel en ik twijfelde er niet aan, of de heesters zouden hun verminking te boven komen. Om elf uur zag ik Georgia naar buiten komen en in haar wagen stappen en ik rende naar de ach terzijde van het huis om Arab te waarschuwen, haar te volgen. Beiden bleven een paar uur weg. Arab vertelde, dat ze Georgia al lerlei inkopen had zien doen; on der meer had ze zich een blikope ner aangeschaft, verscheiden fles sen melk, karbonaadjes met spek en artikelen in blik, grutterswa ren en een hoed, waarvan Arab beweerde dat hij Georgia onmo gelijk stond. „Ze ziet er mee uit alsof ze ach terlijk is", zei Arab. En terloops, na uitvoerig uitgeweid te hebben over de voordelen en nog meer over de nadelen van de hoed, vermeldde m'n vrouw nog dat de etenswaar die Georgia had inge slagen, veel meer was dan een al leenstaand iemand doorgaans ko pen zou. Arab reed naar ons huis en bracht de benodigdheden voor 'n picnic mee terug. Na mij te heb ben gespijzigd, betrok ik opnieuw de wacht. Ik bemerkte, dat ik van een der hoeken van de tuin het grasveld voor Chuck's huis, als mede zijn aanlegsteiger en het jacht kon gadeslaan. Halverwege de middag begaf hij zich met een valies naar de boot, ging aan boord, zette de motoren aan en voer af in de richting van de ri viermond. Ik was blij hem te zien vertrekken, want dat betekende, dat ik drie dagen lang geen stijve nek behoefde op te lopen door aanhoudend achterom te loeren naar mogelijke schimmen. Later in de middag raakte ik slaags met een enorme purperen allamandastruik, die het pad der deugd verlaten had en alle ande re gewassen in zijn bereik ver stikte. Na alle uitlopers verwij derd te hebben, begon ik het ding gelijk te snoeien, maar nu eens scheen de ene kant, dan weer de andere het evenwicht te versto ren. Toen ik eindelijk klaar was, lag ik op handen en knieën onder de struik. Ik keek op en fronste mijn voorhoofd. Er scheen iets niet goed gegaan te zijn. Van de plek waar ik me bevond, zag de heester er thans uit als een ade laarsnest. Ik begon naar de an dere kant te kruipen om te zien, of ik daar misschien een paar takken vergeten was. Toen ik een paar voet naar vo ren geschuifeld was, hield ik stil en staarde met open mond naar twee voorwerpen die vlak voor mij van de grond omhoog rezen. Als je zulke dingen in een tuin kon kweken, dan stonden ons in de toekomst ongetwijfeld raad selachtige verschijnselen te wach ten. De voorwerpen waren een paar damesbenen. „Wood", sprak een stem ergens boven mij op koele toon. „Geor gia Wood!" Ik keek op en zei„Hallo, miss Wood". „U moest zich schamen over 'n dergelijke vernielzucht", zei ze, op de allamanda-struik doelend. „Het is niet zo geslaagd uitge vallen, geloof ik. Ik betreur het werkelijk. Als 't niet bijgegroeid is, voor ik Fort Myers verlaat, zal ik de eigenaar van dit huis 'n chèque sturen." „Je bent werkelijk een buiten gewoon waakzame spion. Ik sta je al vijf minuten lang gade te slaan." „Kunnen we geen vennoot schap aangaan?" stelde ik voor. „Ik schaduw jouw een half uur en dan ruilen we voor 'n poosje." „Ik ben nog nooit zo'n gooche merd tegengekomen. Dat neust hier rond, vermomd als tuinman en met zomersproeten, die je op een mijl afstand kunt herkennen. En die vrouw van je eerlijk, toen ik die hoed kocht, dacht ik, dat ze door de winkelruit heen zou springen om me te vertellen hoe onnozel die me stond." „Als je 'm even haalt, zal ik je mijn mening zeggen." „Idioot!" zei ze, terwijl ze met haar sandaal op de grond stamp te. „Kan ik je aanwezigheid hier afkopen? Je bederft het uitzicht uit mijn ramen." „Welzeker. Antwoord slechts op een paar dozijn vragen." „Meer niet?" „Breng me bij Sherry." „Ik hoop, dat je je handen aan een vergiftige plant open haalt' zei ze en ging terug naar haar bungalow. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 9