i wülwi]ks6 en linojstRiAtsc couRAnt oeker van onvindbaren BINNEN- EN BUITENLAND Gemeenteraad Waalwijk Raad garandeert geldlening van f 40,000,- vnor bouw van dierenasyl Gemeenteraad Sprang-Capelle Advies voor aanleg van zwembad goedgekeurd Zwembad moet geschikt zijn voor doelmatig gebruikt 'n v. MAAREN's BRIL SIMOFOON P.T.T. opent nieuwe oproepdienst WAT IS DE SIMOFOON NEDERLANDER STAK VROUW DOOD IN AUSTRALIË Oprichting van Gemeentelijke Sociale Werkplaats Blijf „KNAP" en zie „BETER" met Fl. 10.000.- voor ontwerp van gemeentelijk zwembad MAANDAG 29 MEI 1961 e tcho vad het Zui6en 83e JAARGANG No. 43 4 strekt e prijs herschijnt 2 x per week #1878 Echo" Telegram-adres 04167 - 2002 Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Stoomdrukkerij Antoon Tielen Ljacteur: JAN TIELEN W 50798 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Lp.T.T. is deze week uitgebreid met een nieuwe tak van dienst. simofoondienst. Weliswaar voorlopig bij wijze van proef en 1 ervaring op te doen met 50 „proefkonijnen", doch met de '„-die voorbereide en uitgewerkte technische onderbouw voor stichting van een „net" van 50.000 abonnees, waartoe m 1963 aarschijnlflk vele Nederlanders gaarne zullen behoren-. l a Uitermark, hoofd van de afdeling draadomroep en van de Ibiiofoondienst, heeft daar op boeiende en geestige wijze over tteld, in een gemeenschappelijke vergadering van het honink- Ijk Instituut voor Ingenieurs en het „Ned. Radio Genootschap wel onder contact-bereik is, dan drukt hij even op een knopje. Zo dra deze daad beantwoord wordt met het oplichten van een vierde controle-lampje, weet hij dat hij nog binnen de werkzame radius is. Door de afschermende wer king van huizenmassa's zal hij er goed aan doen, even die proef te nemen als hij zijn wagen in nau we stadssteegjes parkeert. Komt er geen licht, dan is het zaak de wagen even te verzetten, zó ver als nodig is om weer licht te krij gen. Drukbeklante artsen en dier geneeskundigen, die kleine stuk jes rijden en de meeste tijd bij patiënt of boer in huis doorbren gen, lichten de simofoon eenvou dig uit zijn behuizing en nemen hem mee naar binnen. Komt er dan een oproep, dan doet het ap paraat binnenshuis zijn werk! S.O.S.-berichten in de trant van: „Wil eigenaar van auto nummer zoveel, vermoedelijk rij dende..." zijn met de simofoon overbodig. Veel doeltreffender heeft men zulke „verlorenen" met het nieuwe apparaat aan het „sim". Geen abuizen Simofoon betekent zoveel als: ~m\ voor een mobiele geadres- jde Gekscherend zou men de (ofoon de „armelui's mobilo- kunnen noemen, omdat zij jdeel van de taak van de mo- ijfoon vervult en daarom aks aanzienlijk goedkoper in l abonnement zal worden, maar L doet men het apparaat niet ledig recht, want het heeft lellig een aantal geheel eigen ((gelijkheden. 'fat een mobilofoon is, weet jereen. Een middel om van een jr. of vaartuig uit met ge- ejikmaking van radiogolven nor het overbruggen van een ge uite van de weg tussen oproe- »r en geadresseerde gesprek en over te brengen, al of niet jet gebruikmaking van het tele- I jonnet. De simofoon beperkt zich tot mrichtingverkeer. Van een cen tal punt uit, dat via 't telefoom et bereikt kan worden, geeft zij kens door naar één bepaald Ires of naar groepen van adres- in, die men tot het ontvangen n het signaal bevoegd maakt. .000 oproepen gevonden tegen misbruik of ver gissing. Wie bij het draaien van een nummer 'n vergissing maakt, alarmeert nooit de verkeerde man, omdat men drie of vier fou ten moet maken achter elkaar, om verkeerd uit te komen. Iedere goede voorgaande handeling opent pas de weg naar een vol gende. Wie vergeetachtig is, of even de auto heeft verlaten, behoeft niet bevreesd te zijn dat hij de boodschap misloopt. Want het oproepsignaal blijft staan, totdat de opgeroepene het zelf weer uit schakelt. Ir. Uitermark illustreerde de snelle werking van de simofoon, door het voorbeeld aan te halen van een dierenarts, die dringend bij een ziek renpaard geroepen was, en die eerder bij het zieke dier arriveerde dan de paarde- knecht, die hem in het naastbij- zijnde kroegje was wezen opbel len. Steunzenders in noord en zuid Het hoofdkenmerk van de si- ifoon is, dat de boodschap al- ;n het uitgekozen adres acti- rt. Daarin ziL natuurlijk ook hoofdmoeilijkheid, want het .den van 50.000 onderschei- Igsmogelijkheden kost wel enig ifdbrèken. De moderne tele- Intechniek staat echter voor Inig nnen het mobilofoonverband er straks drie mogelijkheden: men heeft een mobilofoon plus simofoon; b. men heeft een mobilofoon alleen c. men heeft alleen een simo foon. De automobilist van de naaste komst krijgt zijn simofoonap- raat in een kastje, dat tegen i stootje kan, ingeschoven in dashboard, dat, van buiten :ien, alleen drie lampjes ver uit De antenne van zijn auto- lio kan hij tevens gebruiken )r de simofoonsignalen. hoe werkt het dan Alarm- en brandweersystemen zijn met behuip van de simofoon te activeren, waarbij vernuftig gevonden beveiligingen zijn uit- De signalen zullen straks van de televisietoren te IJsselstein worden uitgezonden. Zij bedek ken het hele land, met uitzonde ring van 't noorden boven Zwol le en het zuiden bij Maastricht. Daarom komen er hulpzenders bij Maastricht en op de toren van Smilde. Het verlaten van de wer kingssfeer van de ene zender en het binnenrijden van de andere levert voor de abonnee geen moeilijkheden op. Voor de schepen van de bin nenvaart is de simofoon 'n even grote uitkomst als voor de auto rijders langs de weg. De vinding rijkheid van het mtensdom zal trouw;ens voor de simofoon nog veel meer toepassingen vinden dan iemand in zijn stoutste ver beelding kan bedenken. Het is 'n apparaat met ongekende moge lijkheden. We kunnen ons niet voorstel len het er zo lang zonder gesteld te hebben, en dat maakt dat we nauwelijks tot 1963 kunnen wach ten, alvorens zo'n handig appa raatje te kunnen huren. Voor hij met de auto op reis at, moet de gebruiker met zijn ntoor, met zijn vrouw, of met e of wat ook, een aantal af raken maken over de betekei- s die hij wil geven aan het op laten van een of meer lampjes zijn dash-board. Hij kan zes verschillende soor- an afspraken maken, die door ambinaties van de oplichtende impjes worden gevormd. Als impje 1 gaat gloeien, betekent it bijvoorbeeld: „U moet uw mtoor, werkplaats, rederij... ibellen". Heeft de automobilist een mp- .lofoon aan boord, dan weet hij at hem te doen staat. Heeft hij leen een simofoon, dan stopt de auto bij de eerste de beste ■efoon die onder zijn bereik imt en belt het betrokken num- er op. .De afspraken kan men natuur- k tot in het oneindige variëren, el vooreen in spanning verke nde vader, die er 's morgens :r auto op uit trekt met onba- mde bestemming, wil zo gauw ogelijk weten of zijn zoon of ichter voor zijn of haar examen geslaagd. Hij spreekt met z'n ouw af: „lampje 1 betekent ;eslaagd", lampje 2 betekent „ezakt", lampje 3 „cum laüde", nip 2 3 „herexamen". Een zoemertoon klinkt in de agen om zijn aandacht naar het ish-board te trekken en daar est hij de aangename of teleur- ellende mededeling. ot over de grenzen Onverschillig waar hij zich op heren wegen bevindt, want het ■bied dat de simofoonzender he rijkt, veroorlooft hem tot zelfs rote gedeelten van Duitsland Aelgië in contact te blijven. Twijfelt hij er aan of hij nog VERANDERINGEN IN DE BIES- BOSCH NIET VOOR 1968 Ook minister Marijnen is van oordeel dat eventuele verande ringen in de Biesbosch pas kun nen worden uitgevoerd nadat het Haringvliet en Volkerak zullen zijn afgesloten. Dat is dus niet voor 1968. Minister Marijnen oordeelt het tevens niet verantwoord het on derzoek naar de oplossing van de verschillende daarbij rijzende problemen te forceren. Hij deelt hierin het standpunt zoals staats secretaris Scholten van O. K. en W. dit namens minister Korthals weergaf in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid van Meel (KVP). Minister Marijnen antwoordt op vragen van het Ka merlid Burger (PvdA) dat de cul tuurtechnische dienst te Tilburg geen voorbereidingen treft voor inpolderingswerkzaamheden voor De Biesbosch. BELASTINGVERHOGING EN /OF UITGAVEN VERLAGING DOOR MEER DEFENSIE UITGAVEN? Het kabinet De Quay is door de vermindering van militaire hulp uit de Verenigde Staten voor een ernstige situatie ge plaatst. Vooropgesteld dat de Nederlandse bijdrage aan de NA VO niet mag verminderen, heeft het kabinet de vraag in studie genomen of de verhoogde defen sie-uitgaven na 1961 moeten ko men uit een vermindering van andere nationale uitgaven, uit een belastingverhoging, of uit beide. De resultaten van deze stu die zullen in de rijksbegroting 1962 terug te vinden zijn, aldus deelt minister ir. S. Visser in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer mee. 18 DODEN BIJ VLIEG ONGELUK Een Globemaster transport vliegtuig, dat militairen terug bracht van veldoefeningen, is woensdagmorgen vroeg in de bossen bij de luchtmachtbasis McChord, ongeveer 16 km. ten zuidwesten van Tacona in de Amerikaanse staat Washington npprffpstnrt Hierbij zijn 18 personen om 't leven gekomen, terwijl er 4 ern stig gewond zijn. De inzittenden waren 15 militairen en een be manning van 7. Het toestel was vertrokken met bestemming Fort Cill in Oklahoma. Van de piloot was geen noodsein ontvangen. In Melbourne staat de 25-jarige uit Hengelo afkomstige Neder landse lakspuiter M. v. A. terecht op beschuldiging van moord op zijn 23-jarige, uit Engeland ge boortige vrouw Pamela. Hem wordt ten laste gelegd dat hij op 16 febr. zijn vrouw heeft doodgestoken en vervolgens on diep heeft begraven. Het lijk werd op 19 febr. door de politie gevon den op aanwijzing van A„ die bo ven op een rots lag, door 'n slaap middel verdoofd. HET PROCES EICHMANN De uitmoording van het dorp Lidice In het proces Eichmann zijn woensdag door de openbare aan klager verdere documenten inge diend over nazi-maatregelen om de 95.000 joden uit de marionet- tenstaat Slowakije te deporteren naar arbeids- en vernietigings kampen. De assistent openbare aankla ger, Bach, behandelde daarna het lot van 93 kinderen van Lidice, het dorp dat in 1942 door de na zi's werd verwoest na de moord op Reinhard Heydrich, hoofd van 't rijksveiligheidshoofdkwiartier en „protector" van Bohemen en Moravië. Eichmann wordt er van beschuldigd tezamen met ande ren de deportatie der kinderen naar Polen en hun dood in dat land te hebben bewerkt. Bach las uittreksels uit het verhoor van Eichmann voor het proces, waar bij deze zou hebben gezegd, niets met deze; zaak van doen te heb ben gehad en in hoofdzaak pas na dè oorlog over de gebeurtenis sen in Lidice te hebben gelezen. Heydrich, twee rangen boven Eichmann in de nazi-hierarchie, stierf enige dagen nadat er op 29 mei 1942 nabij Lidice een hand granaat naar zijn auto gegooid was. Als vergeldingsmaatregelen werden in Praag en Brno onge veer 1400 mensen en in Lidice 199 tehechtgesteld. In Berlijn werden 152 joodse gijzelaars op 29 mei gearresteerd en terechtge steld. Uit de thans ingediende nazi documenten bleek dat de S.S.-ka pitein Hermann Krumey, die vol gens de openbare aanklager een ondergeschikte van Eichmann was, in juni 1942 88 kinderen van de terechtgestelde bewoners van Lidice in Lodz in een door de Duitsers geannexeerd deel van Polen ontving. Krumey, die thans in West-Duitsland in voor arrest zit, verlangde dat Eich- manns afdeling voor Joodse za ken zou zeggen wat er met deze kinderen zou gebeuren. Er is nooit een spoor van de kinderen gevonden. Slechts zeven kinderen waren niet gedeporteerd, omdat zij door een „bureau voor de be scherming van het Germaanse ras" geschikt werden geacht voor „Germanisering". ZOMERPOSTZEGELS MOES TEN WORDEN BIJGEDRUKT Aanzienlijk hogere opbrengsten verwacht De verkoop van de Zomerpost- zegels 1961 heeft alle verwachtin gen tot dusverre overtroffen. Hoewel de PTT rekening had gehouden met een grotere ver koop dan in 1960, bleek de voor raad tenslotte niet voldoende te zijn en moesten de zegels van alle waarden, met uitzondering van de postzegels van 30 cent, worden bijgedrukt. De serie van vijf vogelpostze gels, met extra toeslag ten bate van landelijke en regionale in stellingen, die hulp geven op so ciaal en cultureel terrein en op 't gebied van de volksgezondheid werkzaam zijn, geniet een hijzon der grote belangstelling. De door de Stichting uitgegeven prent briefkaarten met de afbeeldingen van dezelfde vogels als op de postzegels (zilvermeeuw, schol ekster,' wulp, kluut en kievit) waren reeds in de eerste weken van de op 24 april gestarte Zo- inerzegelactie uitverkocht. Steekproeven in verschillende delen van het land hebben aange toond, dat de verwachting gewet tigd is, dat de Zomerpostzegels 1961 een resultaat zullen opleve ren, dat minstens vijftien procent zal liggen boven dat van 1960. Alleen al in Den Haag waren de bruto verkopen in de eerste vier weken van de actie 21.000. hoger dan vorig jaar. in de provincie Noord-Brabant bedroegen de bruto verkopen in 1960 55.800. Gezien de belang rijk hogere verkopen verwacht men hier dit jaar een bruto ver koop van 69.000 te behalen. De Zomerzegelactie duurt nog tot 10 juni. De zegels blijven gel dig tot eind 1962. NIEUWE TERREUR VAN MAU MAU In Kenia dreigt de Mau Mau de kop weer op te steken. De rege ring van Kenia probeert 't nieuws over de nieuwe activiteiten in de kiem te smoren, maar toch is be kend geworden, dat ongeveer 10 dagen geleden in het gebied van Meroe ongeveer 500 tot 1000 stamleden een geheime Mau Mau eed hebben afgelegd. Dit is de grootste illegale ceremonie in de geschiedenis van de kolonie. KENNEDY VOOR HULP 7.3 MILJARD President Kennedy heeft de economische hulpverlening van Amerika helemaal gereorgani seerd. Hij heeft het Congres ver zocht voor de vijf komende jaren een bedrag van 7.3 miljard dol lar (26 miljard 280 miljoen gul den) voor deze hulpverlening be schikbaar te willen stellen. Voor het belastingjaar 1961 1962, dat op 1 juli begint, heeft de president 900 miljoen dollar gevraagd. Voor de drie volgende jaren, 1,6 miljard elk. Wat Ame rika per jaar terugkrijgt aan ren te en aflossing van uitstaande le ningen ongeveer 300 miljoen wil de president gebruiken voor het verstrekken van nieuwe leningen voor economische ont wikkelingsprojecten. De agenda van de Waalwijkse ge meenteraad bood jl. vrijdag geen stof tot uitvoerige discussies en bur gemeester Teijssen kon dan ook vrij snel voor de laatste maal de hamer laten vallen. Met vreugde en in stemming zullen de dierenvrienden en -houders kennis nemen van de goedkeuring van het voorstel tot 't garanderen van een door de „Stich ting Dierentehuis Waalwijk en Om streken" aan te gane geldlening van 40.000.ten behoeve van de bouw van een dierenasyl aan de Meerdijk te Waalwijk. Ten aanzien van de exploitatie kan nog worden medegedeeld dat de gemeentebestu ren van Dussen, Eethen, Wijk en Aalburg, Heusden, Drunen, Loon op Zand, Waspik en Waalwijk zich be reid hebben verklaard voor elke hond, welke op aanwijzing van de politie in hun gemeente als „zwer ver" wordt verwezen naar dit die renasyl, een bijdrage te verlenen van 50. Voor de uitbreiding van het cen traal antennesysteem t.b.v. 48 flat woningen in het Hertog Janpark, voteerde de raad een bedrag van 2000.Ook ging de raad akkoord met het voorstel om het stallinggeld voor bromfietsen in de zweminrich ting „Het Hoefsven" vast te stellen op 0.10. In dit verband merkte de heer Duij velaar allereerst op dat in het verleden reeds 0.10 voor brom fietsen is geheven, zonder dat door de raad een daartoe strekkend be sluit genomen was. Verder bracht de heer Duijvelaar een reeds eerder gedane suggestie weer ter tafel, nl. om het stallinggeld voor rijwielen in het abonnementsgeld te verreke nen. Met een verhoging van 1. per abonnement zou volstaan kun nen worden, zo zei de heer Duijve laar. De heer v. d. Hoven en Brou wer deden in dit verband de sug gestie om twee abonnementen in 't leven te roepen: een abonnement in clusief rijwielstalling en een abon nement zonder rijwielstalling. Hoe wel een en ander voor dit seizoen niet meer te realiseren is, wil het college van b. en w. de gedane sug- j gesties voor het volgende seizoen gaarne nader bezien. In antwoord op de opmerking van de heer Duijve laar m.b.t. het stallinggeld voor bromfietsen, zei de voorzitter dat de beheerders van de rijwielstalling van mening zijn geweest dat door de raad reeds een besluit was genomen ten aanzien van de verhoging van het stallinggeld voor bromfietsen tot 0.10. In principe ging de raad akkoord met het voorstel tot oprichting van een gemeentelijke sociale werk plaats en tot het beschikbaar stellen van een krediet van 8.200.voor de overneming van de inventaris van de huidige door de gemeente Den Bosch geëxploiteerde werk plaatsen in de gemeente. In de vol gende vergadering zal het voorstel aan de orde komen tot de bouw van een nieuwe werkplaats, waarvan de exploitatie zeker een batig saldo zal opleveren gezien de omvang van 't rijkssubsidie, zo deelde de voorzit ter mee. Ten behoeve van de aankoop van materialen voor de inrichting van de gymnastiekzaal van de St. Mi- chael-ulo stelde de raad een krediet van 21.156.beschikbaar. Grond zal worden aangekocht van J. A. Th. van Delft aan de Grote straat, van de Kinderen P. J. Mom bers aan de Kloosterweg en van de Erven R. Middelkoop aan de Eerste Zeine. Aan F. J. G. Couwenbergh zal 1368 m2 industrieterrein worden verkocht ten zuiden van de Elzen- weg en 1420 m2 industrieterrein aan de N.V. Condor ten noorden van de Zanddonkweg. Aan F. J. de Bont te Raamsdonksveer zal 9000 m2 indus trieterrein ten oosten van de Zomer- dijkweg in erfpacht worden uitge geven. DEN BOSCH, Vughterstraat 25 TILBURG, Markt 32 BREDA, Nw. Ginnekenstraat 23 Akkoord ging de raad eveneens met het voorstel tot het huren van de woning van Assendelftstraat 48, eigendom van de heer M. v. d. Broek. Met de N.Y. Bank voor Nederlandse Gemeenten zal de gemeente 'n geld lening van 560.000.aangaan, die zal dienen ter financiering van bui tengewone uitgaven. Het maximum bedrag dat in de maanden juni, juli en augustus aan kasgeld zal kunnen worden opgenomen, werd vastge steld op 3.230.000. M.i.v. 1 juli a.s. zal ook de vrije zaterdag voor het gemeenteperso- neel worden gerealiseerd en in dit verband keurde de raad een wijzi ging van het Ambtenarenreglement goed. Voor de verbreding van de Valkenvoortweg (gelegen in 't ruil- verkavelingsgebied onder Baard wijk) stelde de raad een krediet van 28.500.beschikbaar en voor de vergroting van de hoofdwaterleiding in de Kloosterweg een bedrag van 16.500.—. HOLLANDSE NIEUWE EER STE DAG 1.25 AAN DE KAR De eerste „Hollandse nieuwe"', vrijdagmorgen vóór 8 uur in IJ- muiden binnengebracht was vrij dagmiddag om half twee in Amr sterdam te koop: in de winkel voor 1.35, aan de kar voor 1.25 per stuk. Op de Katwijkse afslag, waar deze eerste vangst om 9 uur verhandeld werd, had den de kleine haringen 640. tot 780.per kantje van 900 stuks opgebracht, de grote harin gen 500.tot 600.per kan tje van 500 a 600 stuks. Tweede was een Vlaardinger en derde een Scheveningse schip per, die met klein verschil volg den. RUIM 40.000 STUDENTEN Het totaal aantal studenten aan de Nederlandse universiteiten en hogescholen is gestegen van 37.600 op 1 april 1960 tot 40.600 op 1 april 1961 (stijging 8 pet.). Naast een korte beraadslaging omtrent het advies van de Vereni ging van Ned. Gemeenten voor de aanleg van een zwembad, bevat te de agenda, waarvoor de raad van de gemeente Sprang-Capelle zich geplaatst zag jl. vrijdag, weinig stof tot discussie en werden de overige 13 agendastukken in snel tempo afgewerkt. Met betrek king tot het voorstel tot aanleg van een zwembad, merkte de voor zitter, burgemeester M. van Prooijen, op, dat het hier slechts een advies betrof hetwelk door een commissie van de Vereniging van Ned. Gemeenten met behulp van een jarenlange ervaring, was in gediend, ten einde te kunnen overgaan tot het maken van een ont werp voor dit zo urgente object. De heer Genuit opende de rij van sprekers met betrekking tot het voorstel voor de aanleg van een zwembad. Hij informeerde eerstens hoe het college van b. en w. dacht over het advies, ingediend door de Vereniging van Ned. Gemeenten en meende dat het ontbreken van een springplank of duiktoren zeer ten nadele van de accomodatie van het zwembad was. De heer Dekkers schaarde zich volledig achter de zienswijze van dhr. Genuit en was van mening dat bij het ontbreken van een duiktoren men niet zou kunnen concurreren, wegens de minder' attractieve kant hieraan verbonden. Ook informeer de hij naar de kosten, terwijl hij te vens zeide dat ook de burgerbevol king gaarne mede zou bijdragen ter dekking van de exploitatiekosten. De heren Minnaards en v. Peer waren ook de mening toegedaan dat een springplank ten zeerste noodza kelijk was. De heer Kuysten informeerde naar de plaats waar het zwembad zou komen en wilde weten of het niet wat aan de lage kant was te rekenen op gemiddeld 200 bezoekers per dag in een gemeente (plus het prote stants gedeelte van Kaatsheuvel) van 7.500 inwoners, terwijl hij de speelruimte van 3.000 m2 te weinig vond. Tevens zag spr. gaarne enige bebossing en een gelegenheid voor consumpties. Een puzzle was het voor hem m.b.t. de watervoorzie ning. Z.i. zou leidingwater hoge kos ten met zich brengen, terwijl water uit een brongemaal zeer ijzerbevat- tend is. De heer de Raad was een voor stander van de opening van het zwembad op zondag, daar anders, aldus spr., de mensen die wel willen zwemmen op zondag, weer extra moeten betalen om in een andere gemeente te kunnen zwemmen. De heer Ros wilde het gemengd zwemmen geschrapt zien en toonde zich tot de heer de Raad een tegen stander, daar hij het in strijd vond met de beginselen van het geloof. Tevens meende de heer Genuit nog dat het niet strookte met het beleid der gemeente om het zwembad zon-

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 1