wAAlwi]kse en lAnqstRAAtse cour An t Waardevol samenspel tussen huishoudschool en schoenindustrie WAALWIJK i f x Supralux Wie de schoen past BABY VERWACHT? SINDS 1960 00K LEERUNGENSTELSEL enZOMERi VERF EN LAK „ïteevër Lalwijkse Stoomdrukkerij U Antoon Tielen ipofdredacteur: JAN TIELEN iironummer 50798 0,i blad verschijnt 2 x per week VRIJDAG 2 JUNI 1961 83e JAARGANG No. 44 Abonnement 22 cent per week per kwartaal i 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per man. Contract-advertenties: speciaal tarief Echo" Telegram-adres Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk jogericht 1878 Unieke opleiding tot schoenstikster aan Waalwijkse Huishoudschool Aan de r.k. Huishoud- en Industrieschool te Waalwijk zullen op 3, 4 en 5 juli a.s. voor de elfde maal de schoolexamens voor het behalen van het diploma (A of B) Schoenstikster worden afge nomen. Op zichzelf zjjn deze examens niets bijzonders, want in de maanden juni en juli pleegt half Nederland in 'n soms hoog Oplopende examenkoorts te verkeren, maar wel verdient de vakopleiding voor de schoenindustrie aan de Waalwijkse Huishoudschool alle aandacht en waardering omdat hier voor de schoenindustrie mag worden gesproken van een unieke vakop leiding, die behalve op de huishoudschool in Waalwijk ook op die huishoudschool in Dongen gegeven wordt. De opleiding tot schoenstikster aan de Waalwijkse huishoud school is enerzijds interessant en van betekenis, omdat zij ge tuigt van een waardevol samenspel tussen huishoudschool en schoenindustrie en anderzijds omdat zij op een zo voortreffelijk niveau staat. Dit laatste zullen alle schoenfabrikanten, die ge diplomeerden van de huishoudschool-vakopleiding in dienst hebben, gaarne en voluit beamen. De vakopleiding tot schoen stikster aan de Waalwijkse Huis houdschool valt in twee delen uiteen: de opleiding tot het di ploma A (eenvoudig schoenstik- ken) en het diploma B (uitge breid schoenstikken met bijbe horende theorie). De opleiding tot het diploma A duurt 1 a 2 jaar (afhankelijk van de aanleg, oefening en ijver van de leerlin gen) en de B-opleiding na diplo ma A nog 1 jaar. Voor beide opleidingen heeft men zowel een dag- als 'n avond cursus. De dagcursisten ontvan- >en naast de technische vakop- eiding ook nog algemeen vor mend onderwijs tegen het wel zeer lage cursusgeld van 2. per maand voor 2 middagen per week. De avondcursus omvat 2 avonden per week tegen een cur susgeld van 1.25 per maand. De avondcursus is zuiver gericht de technische vakopleiding en omvat dan ook geen algemeen vormend onderwijs. Deze vakop leiding wordt gegeven uiteraard ouder toezicht van het schoolbe stuur, maar tevens onder de su pervisie van een adviescommis sie uit de schoenindustrie, waar in een aantal schoenfabrikanten uit Waalwijk en omliggende plaatsen-zitting hebben (want, zoals u weet, de Waalwijkse huis houdschool is een streekschool). De belangstelling voor deze voortreffelijke vakopleiding is -erheugend en blijkt ook duide- uit het feit dat er sinds 1950 het jaar van de instelling van deze vakopleiding 163 A-diplo ma's en 91 B-diploma's zijn uit gereikt. Een gemiddelde van ruim per cursusjaar dus. Voor de examens in juli a.s. zijn 33 A- en "B-kandidaten. De vakopleiding tot schoen stikster aan de Waalwijkse huis houdschool is in handen van mej. A. Brent. leerlingenstelsel ken, omboeken, en vormiend on derwijs, terwijl het tweede jaar geheel gericht wordt op't schoen- stikken, op de vervolmaking van de zuiver technische aspecten dus. Dit leerlingenstelsel is vooral bijzonder aantrekkelijk voor be drijven, die voor enkele vrouwe lijke werknemers geen eigen leer lingenstelsel in het leven kunnen roepen. De Waalwijkse Huis- houd- en Industrieschool opent hier een prachtige mogelijkheid om ook deze meisjes van 't leer lingenstelsel te laten profiteren; een mogelijkheid, waarmee o.i. in een grote behoefte wordt voor zien. Men is in dit leerlingenstelsel gestart met 18 leerlingen, waar van er momenteel 16 over zijn. De verwachting is echter gewet tigd dat de deelname aan deze op leiding in de komende jaren zeer belangrijk zal toenemen, omdat hier aan het meisje een zo waar devolle en prachtige gelegenheid wordt geboden om zich op de in schakeling in het bedrijfsleven voor te bereiden. Op deze wijze levert ook de Waalwijkse huishoudschool een eminente bijdrage tot de vorming van vakbekwame en ook op an der terrein meer ontwikkelde en qp het leven voorbereide mede werksters in de schoenindustrie. We kunnen de ouders dan ook niet anders aanraden dan zich eens uitvoerig te laten voorlich ten over deze opleidingen op de Waalwijkse huishoudschool. Wanneer de directrice van de Waalwijkse huishoudschool mej. C. M. van Slobbe, ons vertelt rat de school sinds 1960 ten aan zien van de vakopleiding schoen- stikken ook een leerlingenstelsel Lent, mag zij dat doen met bij zondere nadruk, want er is hier sprake van een voortreffelijk af grond en zeer gaaf leerlingen- stelsel. De school geeft hier na melijk zowel de vakopleiding als «t vormend onderwijs op basis jan het volgende leerprogram8 lesuren vormend onderwijs op school, 8 lesuren schoenstikken JJP school om het vak te leren en Barnaast nog de opleiding in de Praktijk in het bedrijf. Deze op meting duurt twee jaar, waarvan Peteerste jaar wordt besteed aan wvoudig stikwerk met bijbeho rende werkzaamheden zoals plak- Twee-en-veertig kandidaten zullen in juli aan de r.k. Huishoud en Industrieschool weer het examen afleggen voor het diploma Schoenstikken A of B. Naast deze vakopleiding ontvangen de leer lingen van de dagcursus ook nog algemeen vormend onderwijs. Sinds 1960 kent de school ook het leerlingenstelsel, waarin de school zowel de vakopleiding als het vormend onderwijs verzorgt STRUCTUURWIJZIGING FEDERATIEBESTUUR In de vergadering van de Ned. Federatie van Schoenfabrikanten welke op 24 mei j.l. te Tilburg werd gehouden, heeft een struc tuurwijziging van het Federatie bestuur haar beslag gekregen. Deze structuurwijziging werd noodzakelijk geacht omdat de be langenbehartiging door de Fede ratie een steeds groter en arbeids intensiever terrein gaat omvat ten. Werd het Federatiebestuur vroeger gevormd door een voor zitter, een onder-voorzitter en een dagelijks bestuur, door de thans doorgevoerde structuurwij ziging is de volgende figuur ver kregen: een algemeen voorzitter en twee voorzitters, die samien het presidium vormen, een dage lijks bestuur en een bestuur. Tot algemeen voorzitter word geko zen de heer F. I. M. Mannaerts (Tilburg) en tot voorzitters de heren: P. Scheren (Nijmegen) en C. Cloïn (Dongen). Aftredende leden die zich niet meer herkies baar stelden, waren de heren: Jos Klijberg (Waalwijk), A. Ros (Bunschoten) M. Vesters (Kaats heuvel) en J. v. Gils (Moerges tel). Verder was er nog een vaca ture ontstaan door het overlijden van dhr. Eduard Stibbe. Aftre dend maar wel herkiesbaar wa ren de heren: J. Maris (Sprang- Capelle) en drs. Maas (Loon op Zand), die ook beiden herkozen werden. In plaats van de boven- fenoemde aftredende, niet meer erkiesbare leden werden geko zen de heren: Jos de Kort (Waal wijk), P. Vloemans (Kaatsheu vel), A. v. Gils (Moergestel) en drs. Aarts (Gilze). In de vacature Eduard Stibbe werd gekozen de heer D. Stibbe (Vught). In het bestuur bleven zitting houden de heren. N. van Loon (Nijmegen), J. v. Boxel (Dongen), M. Elshout (Drunen), G. v. d. Heijden (Ois- terwijk) en A. J. Wennekes (Kaatsheuvel). Secretaris van de Ned. Fed. van Schoenfabrikanten blijft mr. dr. B. J. M. van Spaendonck. Dat het schoenmakers- X ambacht tot de oudste am- bachten behoort die wij kennen, weten wij niet al- X teen uit de geschiedenis, X maar kunnen we ook vast- stellen in de omgangstaal - onze eigen taal zowel als el- X ke andere taal - waarin tal- schoenmakersambacht. Er zijn heel oude uitdrukkin gen bij die min of meer in onbruik zijn geraakt, maar het merendeel is nog een levend deel van de taal, zo als wij die vandaag de dag spreken en schrijven. Hoe al die uitdrukingen ontstaan zijn misschien wel omdat de oude schoen maker graag voorgesteld werd als 'n dichtende, pein- zende en rijmelende filo- X soof is minder belang rijk dan het feit dat ze er zijn. En waar zouden wij moderne schoenmakers er beter zomaar wat over kunnen filosoferen en mij meren dan juist in deze ru briek. In de haast waarmee we alles „op de voet volgen" mag ook wel eens een klein rustpunt zijn, 'n korte pau ze voor een praatje en een glimlach. „Wie de schoen past Assepoester trok dat schoentje aan dat niemand paste en dat elk meisje toch zo graag aan haar voetje wilde hebben, en zij - dien ster en keukenmeid werd daardoor een stralende, ge lukkige prinses. Wat een schoen al niet kan verande ren in een mensenleven Maar zo bedoelen we het niet wanneer we zeggen „wie de schoen past."We hebben daarmee niet het gelukbrengende schoentje van Assepoester op het oog, maar de kwalijke schoen van een niet bepaald pret tige zinspeling. Er zijn men sen die nooit kunnen laten over anderen te roddelen. wie de schoen past er zijn mensen, die een an- der geen plaatsje onder de zon gunnenwie de X schoen paster zijn mensen die zaken doen en christen zijn als twee heel verschillende zaken be schouwen wie de schoen past... Zo kunnen we door gaan en we weten het zo goedhet is een schoen, die altijd een ander past onze eigen voeten waarop we door de wereld stappen, hebben altijd een andere maat En zo gaan we door, alle dagen van ons leven, hun kerend naar het schoentje van Assepoester aan onze eigen volmaakte voet. Maar hoe zal dat ooit gebeuren wanneer we de schoen van de boze stiefmoeder altijd aan de voet van een ander willen schuiven Hoe dikwijls zou hij ons zelf passen Als wassen niet meer VERGEELDE WOL EN N0-1R0N WEER SMETTELOOS WIT! GESLAAGD Op het te Breda gehouden kap persexamen op 25 mei slaagde de heer F. Vervloet voor het examen bediendendiplomia herenvak. Op de onlangs te Breda ge houden examens slaagden voor het vakdiploma Dameskapster mej. A. Nijssen en mej. R. Schoe- mans alhier. TWEE NIEUWE FOLDERS Op ons bureau liggen twee nieuwe folders, bestemd om de betekenis van onze stad naar bui ten uit te dragen en bezoekers hierheen te trekken. Dat is op de eerste plaats de nieuwe folder van Waalwijks Be lang, die in een aardig formaat enige belangrijke attracties van onze gemeente toont, als stad huis, oorlogsmonument, recrea tieoord, het schoenenmuseum, de nijverheidsschool en 't gemeente park, terwijl op de voorzijde, naast een paar aardige kiekjes van de prachtige duinen, omge ving en 't stadhuis, schoenen en leer in dit centrum niet zijn ver geten. De achterzijde bevat de voornaamste bijzonderheden over de busverbindingen e.d. Het geheel is in drie kleuren gedrukt en ontworpen door het bestuurslid van W. B., de heer Koos Bergmans, die hier een smaakvol geheel heeft weten te scheppen, en folder dus die op waardige wijze Waalwijk repre senteert zoals het is en wordt. De tweede folder is die van het nationaal museum voor de schoen- en lederindustrie, die de wijdse naam draagt van „De schoenen van Marie Antoinette". De binnenzijde geeft een mooi kijkje in de grote museumzaal, waar u de schoenenmode door de eeuwen heen wordt getoond. Het bezoek zal u niet alleen een pret tig amusement bieden, maar het De beste vocaliste was Greetje Rozelie uit Geldermalsen met „The Good Fellows" (157% pt.) Ook de zanger Jos Remie kon zich tot in de finale werpen, doch viel jammer genoeg net buiten de bekers, hoewel zijn prestatie eveneens als zeer goed geken schetst kan worden. Hem viel dan VOOR A ZON I BABYSET ZtevooZgesch/teverz'C<'£yvem^g^ is daarbij zeer leerzaam. Wij verheugen ons dat dit in rood en zwart uitgevoerd folder tje, eveneens ontworpen door de heer Jac. Bergmans, de wereld in gaat, en hopen dat het een ruime verspreiding zal genieten, want het is nog te weinig bekend dat dit nationaal museum een schat van modellen bevat uit de histo rie, uit alle werelddelen, maar ook uit de moderne tijd uit de schoenenwereld. Er moest toch geen fabrikant, geen werknemer in de schoenindustrie, geen schoenwinkelier of diens familie ook een herinneringsmedaille te beurt. DE N.C.V.B. AFD. WAALWIJK EN OMSTREKEN Op donderdag 25 mei j.l. ver gaderde de afdeling Waalwijk en Omstreken van de Ned. Chr. Vrouwen Bond. De avond werd ingeleid op de gebruikelijke wij ze. Door allerlei uitvallers was 't bestuur wat onvoltallig, maar de heer Bouwmeester hield een be toog over de artikelen van de fir ma Spanjaard uit Borne, dat ons alles om ons heen deed vergeten. Hij sprak over de Cinderella-la- kens, tafellakens, handdoeken, stofdoeken enz. Daarna kregen de Teddy-luiers, trappelzakken, babywashandjes een beurt. Als laatste passeerden de Kenmiore- overhemden en herenpyama's de revue. Hij vestigde de aandacht op de belangrijke punten bij het kopen van textiel, op de labels voor de was- en strijkmethoden en gaf zeer waardevolle tips voor de behandeling van no-iron over hemden. Een serie lichtbeelden verduidelijkte nog het gesproke ne. Aan het eind werd nog 'n ver loting gehouden, zodat de avond zeer geslaagd mag heten. Als agendapunten kwamen nog aan de orde: De excursie naar Nijmegen op 1 juni. Gestart zal worden om 8 u. bij de Ned. Herv. Kerk aan de Haven; voorts wordt gestopt bij het station, bij de Kombi en dan rijden we vol goe- zijn, die dit unieke vakmuseum niet heeft gezien. Daarom hopen we dat beide folders het beoogde succes zullen hebben en daaraan twijfelen wij niet. Als nu binnenkort de volledige kaart van Waalwijk, met de nieuwste uitbreidingen en stra ten door Waalwijks Belang uit gegeven wordt, is de zaak rond en heeft deze vereniging weer prachtig werk verricht in belang van plaats, inwoner en bezoeker. RIANTAS WEDEROM IN DE PRIJZEN Evenals yorig jaar vielen de Riantas dit jaar op het Internati onaal Brabants Songfestival, dat te Oisterwijk als jaarlijkse ge beurtenis weer plaats vond, in de prijzen, hetgeen als een bizondere prestatie gekenmerkt mag wor den, indien men weet dat niet minder dan 225 musicerende di lettanten aan de inmiddels ver maarde festival deelnamen. Met hun liedje „Good Bye, Jimmy, good bye", behaalden zij 142% pt., hetgeen betekende een mooie zesde plaats en een glanzende be ker. de moed Waalwijk uit. De ooievaar heeft de laatste tijd druk werk, die denkt nog lang niet aan de vijfdaagse werk week; wie denkt ook nog eens aan de Babydoos? Op dinsdag 6 juni des avonds om half 8 zal de Chr. Landbouw- huishoudschool de leden van de N.C.V.B. en die van de Chr. Vrou wenvereniging te Besoijen harte lijk welkom heten. Mej. N. Rij kers zal een en ander over de school mededelen. Voorts is nog te vermelden, dat van het produktschap voor vis en visprodukten bericht ontvangen is, dat de rijdende viskeuken op woensdag 21 juni op de Markt te Waalwijk zal staan om te demon streren welke heerlijke gerechten men met vis kan maken. OPENBARE LESSEN OP R.K. HUISHOUDSCHOOL Op dinsdag 6 en woensdag 7 juni a.s. zullen op de r.k. Huis oud- en Industrieschool alhier weer openbare lessen worden ge geven. In deze openbare lessen kunnen de ouders weer van nabij en in de praktijk kennis nemen van alles wat de meisjes op de De tcho van het Zuióen op de voet x 0 ALLE IV\ODE- TINTEN MARKT 2 WAALWIJK Voorlichting voor gemakkelijke bevalling en om na de geboorte een goed en slonk figuur te houden. De volledige deskundige voorlichting hiertoe in een Super de Luxe is beter, kost minder... en elke streek strak! 'n Product vun BRINK, Qroot-Ammor»

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 5