wAAlwi]ks6 en linQStRA^tsc couRAnt aalwijks sacramentsprocessie trekt zondag door Baardwijk BINNEN- EN BUITENLAND van MierÊo STRAND- MODE 1961 DE MODE V^-CKA! VRIJDAG 2 JUNI 1961 mm 83e JAARGANG No. 44 Skse Stoomdrukkerij 1 Antoon Tielen redacteur: JAN TIELEN fjffverschijnt 2 x per week bericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk - Tel. 04160 - 2621 - Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 3 - Tel. 04167 - 2002 7ondae a.s. zal de Waal wij kse Sacramentsprocessie wederom i,or een deel van Waalwijk trekken om door deze jaarlijkse manifestatie in het openbaar de Waalwjjkse echte, levende eer bied voor het H. Sacrament te belijden. De nrocessie, die ditmaal door Baardwijk zal trekken, wint ie der jaar aan devote luister, en hoewel ditmaal geen nieuwe "roep kon worden samengesteld, zal het katholieke deel van Waalwijk nog intensiever en eerbiediger eerbetoon brengen aan het H. Sacrament. Teneinde de diverse teksten, die de diverse groepen zullen de clameren, meer begrijpelijk te doen zijn heJiben wij de heer J. A. Kouters, leraar aan het dr. Mollercollege, bereid gevonden een uitvoerige uitleg te geven, die wij bij de behandeling van be- doelde groepen hieronder zullen afdrukken, zodat iedereen de zin van deze gedichten en verzen kan begrijpen en verstaan om zodoende te komen tot een luisterrijker viering van dit zo zinvolle evenement. iE PROCESSIE De samenstelling van de pre ssie, dit ditmaal uit 27 groepen staat, en de door de heer J. A. louters gegeven uitleg volgen jeronder 1 Processiekruis, begeleid door lichtdragers en akolieten. Bazuinblazers en roffelaars van de K.A.J. drumband. 3.Lagere meisjesscholen, verte genwoordiging van alle in Waalwijk gevestigde lagere scholen. iLagere jongensscholen, verte genwoordiging van alle in Waalwijk gevestigde lagere scholen, j.Groep „Koorzang". „Koorzang is de inleiding om Vondel's Altaargeheimenis sen. De dichter bezingt hierin het H. Sacrament als het „za lig tegengift" van het dodelijk ooft, dat de paradijsvloek bracht Die artsenij geneest de wonde Die 't hels serpent U beet in dees woestijn tor 't leven hangt aan zulk een medicijn". De diverse coupletten, die deze 'roep zingt en welke volledig in iet aan U toegezonden program maboekje staan vermeld, hebben volgende betekenis Het door het wonder der con secratie heilig geworden voor werp (de hostie) zendt naar alle tanten zijn heldere stralen, en nodigt u, door het geloof verlich te ziel, uit. Verzuim dus niet eer biedig bij het altaar te gaan ha len wat u tot heil strekt. Immers, schenkt u daar Zijn kost baarste bezit (n.l. Christus, Zijn Zoon) tot een verzoenende offe rande en tot een spijs. Die spijs is een de zaligheid bewerkend te- tegen de paradijsappel, de erfzonde en uw hartstochten, die inv geestelijke dood veroorzaken. En zoals de joden in de woestijn, ten ze door giftige slangen gebe- waren, slechts in leven kon- blijven door op te zien naar bet door Mozes opgerichte teken, ïo geneest deze medicijn de Eucharistie) de wonden die de duivel u hier in deze woestijn, die bet aardse leven is, heeft toege bracht, en is ze ook volstrekt noodzakelijk om (in de bovenna tuurlijke orde) in leven te blijven. Welaan, trekt het witte feest kleed aan, en getuig van uw vu rige liefde voor Christus. De hemel, die u hier met Chris tus' vlees voedt en u Zijn bloed te brinken geeft, verkwikt en ver sterkt de zich voor de genade open stellende ziel ('t gewillige gemoed) die zich door strijd en leed heen naar de hemel spoedt die door de Eucharistie voort- burend in genaden toeneemt. Zorg er voor, dat ge, door het waarnemen van slechts de uit wendige gedaanten van brood en wijn, er niet toe komt, uw God, de Waarheid zelf is, voor een leugenaar te houden (als Hij zegt Christus hier waarachtig te genwoordig is), want de ware wijsheid let niet op wat slechts schijn is. Het geloof kan boven natuur uitkijken en de on zichtbare werkelijkheid der bo vennatuur aannemen. Daardoor snoert het in onfeilbare zeker de mond van allen, die over- dig de tegenwoordigheid van Christus in het H. Sacrament willen ontkennen. Welaan, enz. 5'Gymnastiekvereniging O.W.S. Mariagroep. Deze groep be zingt op tekst van Vondel's Magnificat Gods Heerlijkheid, grootheid en majesteit in ju- Delende dankbaarheid. Groep bruidjes. Lijdensgroep. In de prachtige beeldende taal van de „Altaargeheimenissen" wordt het lijden en sterven van Christus overwogen, welks oneindige genaden wij telkens weer deelachtig wor den, wanneer wij communice ren: „Zoo menigmaal den Christen Offerspijs wordt toegereickt, geniet zijn ziel den spijs van zooveel heils..." De declamaties van de groep be vatten zin voor zin uitgelegd, de volgende betekenissen regel 3: in de Hof van Olijven druipt het bloed van Jezus' aangezicht, regel 4: de apostelen slapen tel kens in. regel 5 en 6: gij nuttigt Zijn li chaam om daardoor „die kelk des doods" Zijn lijden (mee) te proeven (vgl. Paulus: Co- i rinth. 11 „Zo dikwijls gij dit Brood en die Kelk drinkt, ver- I kondigt gij de dood des He ren") regel 6: Ga naar het gerechtshof van de Hogepriesters, regel 7: en naar het rechthuis van Pilatus en kruip langs de stoffige weg naar Calvarië. regel 10: Bezie die roen, gesleten op Zijn vel die op Hem stukgeslagen zijn), regel 11: guichelspel bespot ting. regel 12: schuifelen uitjouwen. 14e en volgende tot en met 18e regel: Zie eens, hoe 't Lichaam, nagelvast aan het hout gehecht zwakker wordt, en hoe Het door Zijn eigen zwaarte de spie ren spant en zo de wonden wijd open doet gaan, die won den die u stromen van helder, zuiver zo schoon als 't is geschapen) bloed leveren om uw zonden af te wassen, regel 19 tot en met 25: Hij geeft de geest; de aarde beeft, de steenrots scheurt; alles in de natuur, vervuld van zulk een lijden, raakt uit z'n voegen en huilt als 't ware mee met die kreet van 'n God in doodsnood (Mijn God, Mijn God, waar om hebt Gij Mij verlaten) en die andere kreet, waarmee die ziel drie dagen van dat heilig lichaam gescheiden wordt. (Matth. 27 50 Nog eenmaal riep Jezus met luider stem, en gaf de geest), regel 32Laat hen die dat dan willen, zich maar tekort doen, of die spijs veronachtzamen, of zelfs smaden, ze is een verzadi ging voor lichaam en ziel. 10. Groep bruidjes. 11. Tarcisiusgroep. Met Vondel bezingt de groep het offer en de heerlijkheid van Tarcisius, die als eerste zijn leven gaf voor het Aller heiligste Sacrament. In de voor de Christenen zo zor gelijke tijd, toen Stefanus I Paus was (254-257), kwam een groep Romeinse soldaten de diaken Tarcisius tegen, en zij eisten van hem, dat hij hun zou uitleveren, wat hij zo heimelijk met zich mee droeg. De jonge diaken be sloot dit (aller)heiligste niet voor de honden te werpen, al zouden zij daar nog toorniger om worden. Deswege werd Tarcisius door de uitgelaten bende zo lang met stenen bewerkt en met roe den geslagen, tot hij stervend ter aarde stortte. Maar hij trad daar mee een schoner land binnen en werd deelachtig aan het hemelse feest, gesierd met de kroon der martelaren. 12. Groep bruidjes met Lam Gods 13. Sacramentsgroep. Deze groep loopt onmiddellijk voor het hart van de proces sie, het Allerheiligste, en vraagt zich af, waarom wij niet dagelijks naderen tot de ze bron des levens, die ons een voorsmaak geeft van Gods eeuwige heerlijkheid. De uitleg van de tekst is (zins- gewijs) als volgt: 1, 2 en 3: O Christenmens, welke traagheid belet, u toch 's mor gens vroeg naar de H. Mis te gaan? 6: Is het eerzucht (hoop van staat) die u weerhoudt naar de H. Mis te gaan? (In Vondel's tijd was het beter zich niet al te vurig „Rooms" te tonen, om vooruit te komen). 7: Is het hebzucht (zucht tot goud) of blijft ge liever in uw (veren) bed liggen? (vleierij van pluimen). 14. Vrouwelijke religieuzen. 15. Mannelijke religieuzen. 16. Priesters. 17. Akolieten met lichten, bellen, wierook en wierookvaten. Gilde St. Crispinus en Crispi- nianus. HET HEILIG SACRAMENT. Gilde St. Amhrosius. Namens pastoor v. d. Brekel zal het Allerheiligste in de parochie St. Clemens gedra gen worden door kapelaan de Kroon. In de parochie van St. Jan door pastoor-deken Dr. B. v. d. Hurk. Diaken kape laan Lempens. Subdiaken ka pelaan van Gastel en ceremo- niarius moderator P. Stevens. 19. Kerkbestuur van de parochies St. Antonius, St. Clemens, St. Jan en O. L. Vrouw Onbevl. Ontvangen. 19. Gemeentebestuur van Waal wijk. 20. Colleges van collectanten van genoemde parochies, St. Vin- centiusverenigingen en R.K. raadsfractie van de gemeente Waalwijk. 21. Godsdienstige verenigingen. 22. Caritatieve verenigingen. I 23. Onderwijsinstellingen. 24. Zangkoor, samengesteld uit leden van de vier Waalwijkse kerkkoren. 25. Jeugd- en sportverenigingen. 26. Stands- en vakorganisaties en overige instellingen. 27. Alle toeschouwers, die de pro cessie willen volgen om op 't Raadhuisplein het plechtig sluitingslof bij te wonen, kun nen zich achter groep 26 aan sluiten in rijen van vier. Onder het plechtig sluitingslof zullen door het gemengde koor worden uitgevoerd „Angelorum esca", „Ecce quam bonum" en Psalm 150 van Cesar Franck. Als volkszang het „Tantum Ergo" en na de zegen met het Allerheilig ste „Aan U o Koning der eeu wen". Tijdens het Lof zal door kape laan C. A. Meeuwissen een korte toespraak worden gehouden. De tijd van vertrek is vastge steld op 14.40 uur precies; als bij slecht weer de processie wordt afgelast, zal dit om half twee be kend gemaakt worden door het luiden der klokken. Om ongeveer 16.25 uur zal het sluitingslof op het Raadhuisplein plaats hebben, nadat de processie is getrokken door Loeffstraat, Laageinde, Hoekeinde en Grote straat. Het plein wordt na aankomst der processie afgesloten, dit is te ongeveer 15.55 uur. 1. Een dringend beroep aan de bewoners langs de processie route, om tijdens het trekken van de processie (14.4016.25 uur) geen auto's op straat te parkeren. 2. Een mededeling voor de gezin nen in Waalwijk, welke geen programma hebben ontvangen. Deze zijn alsnog te verkrijgen bij de pastorie van z'n paro chie. 3. Er is een kleine stadsdienst voor de deelnemers uit Besoij- en, Antoniusparochie en Cen trum, die lopen in de groepen 20 t.m. 27, de jeugdbewegingen uitgezonderd. Deze deelnemers kunnen gratis gebruik maken van de bus van Mulders-Sars. Vertrekpunten: Kruispunt Westeinde-Besoijen- sestraat 13.55, Haven 13.58, Markt 14.00, Putstraat 14.03 u. H. Hartplein 14.10, overweg 14.13, Markt 14.15, Putstraat 14.17 uur. 4. Bewoners langs de route wor den verzocht te vlaggen en ook de huisversiering niet te ver geten. 5. Een dringend verzoek aan alle deelnemers tijdig aanwezig te willen zijn, zodat de processie om precies 14.40 uur kan ver trekken. Dit is een dringende noodzakelijkheid, daar om 15.05 uur het kruispunt bij de Baardwijksestraat vrij moet zijn voor het doorgaande ver keer. 6. Wijziging loop der B.B.A.-bus- sen tijdens de processie. Tijdens de processie rijdt lijn 36 als volgt: Richting Den Bosch: Station, Noorder Parallelweg, Ambro- siusweg, Baardwijksestraat, Loeffstraat. Richting Tilburg: in omge keerde volgorde. Lijn 22: Halte Wilhelminastr. vervalt voor de richting Den Bosch om 15.08 en 16.08 uur en voor de richting Lage Zwaluwe om 15.20 uur. spaard. De Britten hebben dit ver zoek evenwel van de hand gewezen, omdat het te grote „technische moei lijkheden" met zich zou brengen. Getuigenis werd aangehoord van Joel Brand, de Hongaarse jood, die heeft gepoogd de uitwisseling van jo den tegen auto's tot stand te brengen. Hij zei onder meer dat de hele trans actie was mislukt, doordat hij door de Britten was gearresteerd. Men had hem vier en een halve maand vastge houden. Brand zei vergezeld te zijn van Bondi Gross, een Hongaarse jood, die volgens Brand in nauw contact stond met de Duitsers. „Ik geloof dat het zijn taak was een oogje op me te houden en ook om de Britse en Amerikaanse auto riteiten te benaderen", aldus Brand. Gross woont op het ogenblik in Is raël.. Volgens Brand was Gross toen zij gearresteerd waren „begonnen te schreeuwen dat we allemaal stomme lingen waren en niet wisten wat er gebeurde en dat he^ doel van onze reis in feite was om met de geallieer den in contact te treden over vredes onderhandelingen en dat het bloed voor goederen aanbod slechts een dekmantel was". Brand zei dat voor zijn vertrek uit Boedapest hij met de andere joodse leiders in Hongarije overeen was ge komen te proberen de Amerikaanse ambassadeur Steinhardt in Turkije te ontmoeten. Hij had in Ankara ge tracht een onderhoud met hem te heb ben, maar hij liet er zich niet over uit of hij hierin was geslaagd. Shertok, dr. Chaim Weizmann, het hoofd van de zionitische organisatie en andere joodse leiders hebben alles in het werk gesteld om de Britse re gering over te halen het aanbod aan te nemen en Brand naar Hongarije te laten vertrekken. REGENJAS, BREDA PER 1 JUNI 110.000 INWONERS Donderdag 1 juni is de wet op de grenscorrecties tussen Breda, Tete- ringen en Nieuw-Ginneken in wer king getreden. Het betekent, dat op dat moment de stad met 447 ha werd uitgebreid. Het nieuwe gebied omvat 'n duizend inwoners, zodat Breda daarmee een bevolkingsaantal kreeg, dat de 110.000 heeft overschreden. Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.nr Contract-advertenties: speciaal tarief Telegram-adres De 447 ha zullen in de toekomst plaats bieden aan pl.m. 35.000 Bre- danaars. PROCES EICHMANN Joodse leiders hebben in de zomer van 1944 een beroep gedaan op de geallieerden om de vernietigingskam pen van de Nazi's en de spoorwegen te bombarderen. Zij hoopten, dat op wijze het leven van tienduizenden ge loofsgenoten zou kunnen worden ge- KORTE BERICHTEN - De aanrander te Beek en Donk, de 20-jarige Heerlenaar, is door de rijkspolitie aangehouden. De man heet geestelijk gestoord. - De nieuwe Schouwburg te Til burg zal weldra zijn 750.000ste be zoeker kunnen tellen. - Nederland zal jaarlijks 105 mil joen voor de ontwikkelingsgebieden bijdragen. - De gemeente-politie krijgt met 1 juli de 46-urige, met 1 januari de 45-urige werkweek ingevoerd. Generalissimo Rafael Tru- jillo is in Ciudad Tru.jillo ver moord. Hij is 30 jaar lang dic tator van de Dominicaanse Repu bliek geweest. Bijzonderheden over de aanslag, die Trujillo het leven heeft gekost, zijn niet be kend gemaakt. Het onderzoek naar de oor zaak van de ramp, die de KLM- DC-8 „Fridtjof Nansen" ten zui den van Lissabon heeft getroffen en aan 61 mensen het leven kost te. lag donderdag grotendeels stil. In Portugal werd Sacra mentsdag gevierd en dan werkt men daar niet. De autoriteiten zouden echter, aldus verklaarde de heer G. Wansbeek, die de KLM onderzoekscommissie leidt, om de maatschappij ter wille te zijn, op enkele punten het onderzoek voortzetten. De verzekering van de ver ongelukte „Fridtjof Nansen", 20 miljoen, wordt volledig ver goed. Nederlandse irjaatschappij- en zijn daarin voor 45 betrok ken, de rest Engelse maatschap pijen. Twee mensen zijn woensdag om het leven gekomen bij een on- teluk op de rijksweg Rotterdam- .msterdam onder Roelofsarends- veen. Het waren jhr. J. Six van Hillegom uit Amsterdam en zijn 62-jarige echtgenote. Zij reden in de richting Amsterdam, toen hun wagen plotseling ging slingeren, waardoor hij tenslotte in 'n sloot terecht kwam. De heer Six en z'n echtgenote werden uit de wagen geslingerd. De man was op slag dood, mevrouw Six overleed kor te tijd na het ongeluk. Jhr. Six, die 70 jaar was, is directeur ge weest van de Amstei Brouwerij. Hij was nog commissaris van dit bedrijf en van een aantal hotels, bankinstellingen en Albert Heijn. "Wij tonen u een spran kelende collectie. Kom de vlotte modellen en be toverend nieuwe^essins zien bij - Er vielen woensdag niet minder dan 13 verkeersongeval len te betreuren. De rebellerende generaals Challe en Zeiler, die de opstand in Algerië leidden, zijn tot 15 jaar veroordeeld. De eis was levens lang. Handbal WAALWIJK TACHOS KAMPIOEN! 3e titel in successie een unieke prestatie SIOS na rust overrompeld 510 Tachos heeft de race naar de 3e achtereenvolgende titel voltooid. De laatste concurrent, SIOS uit Bergenopzoom, werd gedecideerd teruggewezen, 5-10. Zoals te ver wachten was, is het een uiterst moeilijke wedstrijd geworden. SIOS kon immers nog gelijk ko men met Tachos en ze hebben gevochten voor wat ze waard wa ren. Onder een heerlijk voor jaarszonnetje fluit de arbiter bei de ploegen op de grasmat en het is SIOS dat, door het talrijke pu bliek fel aangemoedigd, onmid dellijk in de aanval gaat. Vooralsnog blijkt de Waalwijk- se achterhoede echter te sterk voor de West-Brabanders en als de half spelers van Tachos zich met de aanval gaan bemoeien, wordt SIOS al spoedig terugge drongen. Er ontstaan een aantal redelijke kansen, die echter op de meest onbegrijpelijke wijze weer verknoeid worden. Desondanks weet Tachos een 0-2 voorsprong te nemen, die echter nog voor de thee teniet wordt gedaan, 2-2. Tijdens de pauze schijnt in de beide kleedlokalen een hartig woordje gesproken te zijn. Beide ploegen zetten alles op alles en binnen 5 minuten is de score 4-4. En vanaf dat moment was er nog maar één ploeg die speelde: Ta chos. Wat voor de rust een team was dat (vooral wat de voorhoe de betreft) in al z'n voegen ram melde en kraakte, werd nu een geruisloos lopende machine. Flit sende aanvallen afwisselend over beide vleugels, dan weer dodelijk als een dolkstoot dwars door het centrum veranderden de Tachos voorhoede in een vuurspuwende linie en als de kruitdamp na dit bombardement is opgetrokken en SIOS de balans gaat opmaken, blijkt de schade onherstelbaar, 4-10. Tachos was kampioen van het district 2e klas én het doel punt waarmee de geelblauwen de stand op 5-10 brachten, is alleen belangrijk voor de statistieken. Nadat de Tachos-voorzitter, de heer ten Dam, de kampioenen als eerste had toegespróken, werden door het SlOS-bestuur bloemen aangeboden, waarna men in ge zellig samenzijn nog enkele uren in Bergenopzoom doorbracht. Mannen proficiat. Tcho van het Zuióen e 'n werkelijk mooie Nieuwe donkere kleuren Bijzonder goede pasvorm die koopt U bij EXCLUSIEVE HERENKLEDING Grotestraat 192 - Waalwijk - Tel. 2507 Let op 't nieuwe adres: STATIONSSTRAAT 51 a WAALWIJK

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 9