wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt HMAHN DE DODENMARS ORGANISEERDE BINNEN- EN BUITENLAND W. TIMMERMANS ZONEN Assurantiën op elk gebied Gemeenteraad Neusden Vijfdaagse werkweek voor gemeentepersoneel 'n v. MAAREN's BRIL MAANDAG 5 JUNI 1961 83e JAARGANG No. 45 SS'se Stoomdrukkerij Antoon Tielen rafdredacteunJAN TIELEN iironummer 5079Ö J blad verschijnt 2 x per week Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk - Tel. 04160 - 2621 - Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 -JTeLJ4167 - 2002 Abonnement 22 cent per week per kwartaal f 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Telegram-adres „Echo" Hij weerstond zelfs Hilier en Himmler De beruchte dodenmarsen van Boedapest naar de Oostenrijkse «rens, waarbij duizenden Hon- gaarse joden omkwamen, waren zelfs Himmler te erg. Hij ontbood Eichmann naar zijn hoofdkwar- lier en schreeuwde hem toe: Wanneer u tot nu toe joden ver moord heeft en ik gelast u nu voor joden te zorgen, zult u het dan doen?" Eichmann ging stram in de houding staan en antwoord de: „Jawohl Herr Reichsführer". Haar Himmler was er nog niet zeker van. Om Eichmann te ver murwen, verleende hij hem toen het „Ridderkruis eerste klas met de zwaarden". Dit verhaal van SS-kolonel Be- cherwerd vorige week in Jerusa lem aangehaald uit de getuigenis sen van Neurenberg. De hele dag hadden getuigen gruwelijke her inneringen opgehaald aan de do denmars, het laatste hoofdstuk in het drama dat Eichmann re gisseerde in Hongarije. Op 18 oktober 1944, drie dagen nadat de Hongaarse regent Hor- thy door de Duitsers Was gearres teerd, begon Eichmann met de voorbereidingen van zijn grootste schurkenstuk. „U ziet het, ik ben weer terug", zei hij tot de joodse leiders. „Mijn armen zijn lang en deze keer zal ik de joden ook uit Boedapest verdrijven, ze zullen te voet gaan." Advocaat Bresslauer getuigde, dat één man, de bijzondere verte genwoordiger van de Zweedse i koning, Wallenberg, met bewon derenswaardige moed tegen Eich mann vocht. Hij verstrekte sa men met het Zwitserse consulaat iedereen die er om vroeg bijzon dere paspoorten, waardoor hon derden werden gered. Eichmann gaf opdracht alle joden tussen zestien en zestig jaar bijeen te brengen, ongeacht hun toestand. De Duitsers verscheurden de Zwitserse passen, maar het con sulaat reikte weer nieuwe uit. Bresslauer werd naar de grens gestuurd om de dodenmars op te vangen. Hij kreeg een schrijfma chine mee, formulieren en stem pels, zodat hij zoveel passen kon uitreiken als hij wilde. Toen hij aankwam zag hij een grote loods waarin duizenden mensen opge sloten zaten. De doodsangst was op hun gezicht te lezen. Zo waren er talrijke schuren en pakhuizen vol. In totaal namen50.000 mannen, vrouwen en kinderen aan de mars deel. Bresslauer had maar één nacht tijd om passen te tikken. De volgende dag werden de anderen overgeleverd aan de Duitsers aan de andere kant van de grens. üp de terugweg naar Boeda pest ontmoette de advocaat een paar honderd bejaarde mensen, die achter geraakt waren. Ze wer den door hun bewakers naar de Donau gebracht en daar doodge schoten. Duizenden bleven dood langs de weg liggen tijdens de mars, die 220 kilometer lang was. Mevrouw Fleischmann, een kapster, die zelf de dodenmars heeft meegelopen, vertelde don derdag: „De lijken lagen langs de straat in Boedapest, toen we bij een gedreven werden. Hongaarse soldaten wierpen handgranaten en schoten. SS-officieren stelden ons in rijen op. We begonnen te, lopen. Wie viel werd doodgesla gen. We liepen van de vroege morgen tot de late avond en des avonds kregen we wat smerig wa ter, dat soep heette. Soms wier pen soldaten ons wat brood toe uit medelijden. Aan de Oosten rijkse grens werden We op een trein gezet die ons naar Lichten berg bracht. De SS stopte daar 1600 vrouwen en honderd man nen in een fabriek. Van 18 de cember tot 2 april bleven de jo den die het volhielden, daar zit ten. De Russen bevrijdden de overlevenden. De mensen lagen de hele dag op de grond, te zwak om op te staan. Ze raakten bewusteloos en stierven. Er werden soms kinde ren geboren, maar die leefden slechts enkele uren. Eens kreeg mevrouw Fleischmann opdracht een schuur klaar te maken voor verblijf van achthonderd nieuwe joodse gedeporteerden. Het wa ren allen stervende mensen, die daarheen gebracht werden. De SS verbood hen zelfs water te ge ven. Toen mevrouw Fleischmann een kennis aantrof en hem een fles water bracht, schopte een officier die uit de handen van de stervende man. Tegen de wil van Himmler in, ging Eichmann met de marsen door. Hij was woedend op de Zweed Wallenberg, die de joden hielp en hij dreigde hem te laten vermoorden. Wallenberg is nooit teruggekomen uit de oorlog. Hij is naar Rusland gebracht na de bevrijding en niemand weet wat er van hem geworden is. Massa-executies Leslie Gordon, nu Canadees, maar in de oorlog een Poolse jood in Boedapest, vertelt het Hof, hoe hij naar Polen werd ge deporteerd door de Duitsers. Tij dens de tocht wilde hij naar voed sel gaan zoeken, maar hij werd gegrepen door de SS en moest meewerken aan het delven van massagraven voor gefusilleerde joden. De getuige verklaart: „Toen de kuilen na een paar dagen klaar waren, kwam er een groep men sen die gereedschappen droegen. Er reden vrachtwagens aan met het opschrift „Winterhilfe". De mensen kregen opdracht hun ge reedschap in te leveren. Al deze mannen en vrouwen, het waren er drie- tot vierhonderd, werden doodgeschoten. Sommigen wer den levend begraven. Een paar SS-mannen waren dronken, an deren maakten foto's en sommi gen konden een aanval van hys terie nauwelijks bedwingen. Na het neerschieten van deze men sen kregen we bevel de lichamen met aarde te bedekken. Sommige slachtoffers schreeuwden nog om hulp." Opnieuw is in het proces tegen Eichmann de persoonlijke be moeienis van de verdachte met het lot der joden ter sprake geko men. En opnieuw werd er bewijs materiaal overgelegd: een tele gram, tijdens de oorlog door de Duitse ambassadeur in Boeda pest, Veerenmayer, aan Ribben- trop gezonden. Uit dit telegram blijkt" dat Eichmann zelfs voor nemens was een door Hitier goed gekeurde vlucht van 40.000 joden te dwarsbomen. Hitler had er in toegestemd 41.000 joden uit te leveren aan Zwitserland. Zij zouden emigre ren naar Palestina. De Hongaar se regering zou, als deze emigra tie Hitiers toestemming had ge kregen, zich niet hebben verzet tegen de deportatie van de overi ge 250.000 Hongaarse joden naar de vernietigingskampen. WAALWIJ K Aanschaf van verplaatsbare muziektent De raad der gemeente Heusden kwam woensdag 31 mei j.l. on der voorzitterschap van de Edel- achtb. heer A. v. Delft in openba re vergadering bijeen. Met kennisgeving waren afwe zig mevr. Schepers en de heer van Vugt. De notulen van de vorige ver gadering werden onveranderd vastgesteld. Bij de ingekomen stukken wa ren de gebruikelijke goedkeurin gen van Ged. Staten over eerder genomen raadsbesluiten, diverse rapporten van het verificatiebu reau inzake de controle van de diverse kassen ter secretarie, rapport van de schoodartsen- dienst, enz. Namens H. M. de Koningin werd het gemeentebestuur dank gebracht voor de betoonde be langstelling op Haar verjaardag. Verder was een verzoekschrift ingekomen van de bewoners van een complex gemeentewoningen aan de Oudheusdensestr., waar in werd verzocht in de door hun bewoonde woningen plafonds in de huiskamers aan te brengen. Op voorstel van b. en w. werd besloten door de C.T.D. en begro ting hiervoor te laten opmaken, waarna een verzoek kan uitgaan naar de betreffende instanties om deze extra uitgaaf te mogen doen. Ingevolge de circulaire van de Minister van Binnenlanse Zaken betreffende de vijfdaagse werk week voor het Rijkspersoneel, werd op voorstel van b. en w. be sloten deze vijfdaagse werkweek ook in te voeren voor 't gemeen tepersoneel en wel met ingang van 1 juli a.s. Punt 4. Een commissie van on derzoek, bestaande uit de heren v. Herpt, v. d. Pol en de Vroome, werd belast met het onderzoek van de geloofsbrieven van het benoemd verklaarde lid van de raad, de heer J. L. v. d. Zalm. Als rapporteur van deze com missie trad op de heer v. Herpt, die verklaarde dat de stukken in orde waren bevonden, zodat de heer v. d. Zalm tot de raad kon worden toegelaten. De heer v. Herpt gaf te kennen dat het hem speet dat de heer Brink de raad had verlaten en dat zijn opvolger, de heer Deur- loo, waarmee de raad al eerder had samengewerkt, niet was te ruggekomen. Spr. hoopte echter op een prettige samenwerking met 't thans nieuw benoemde lid van de raad, de heer v. d. Zalm. Punt 5. Verhoging beschikbaar gesteld bedrag per leerling voor Blijf „KNAP" en zie „BETER" met het openbaar, voortgezet gewoon lager en het uitgebreid lager on derwijs over 1961. De bedragen werden thans als volgt samenge steld: Lager onderwijs op 44. per leerling per jaar; v.g.l.o. op 70— per leerling per jaar en u.l.o. op 75 per leerling per jaar. Punt 6. Verzoek van liet R.K. Schoolbestuur om beschikbaar stelling van een bedrag van 240 ex art. 72 der Lager Onderwijs wet 1920 ten behoeve van de R.K. Jongensschool. Het betrof hier de voorgeschoten legesgelden voor de bouwvergunning i.v.m. de verbouwing van de R.K. Jon gensschool. Gezien het gunstig advies van de inspecteur van het Lager Onderwijs werd besloten aan dit verzoek tegemoet te ko men. Punt 7. Op voorstel van B. en W. werd besloten tot aanschaf fing over te gaan van een ver plaatsbare muziektent (kosten 10.000.Deze muziektent biedt plaats aan 60 muzikanten. Punt 8. Op voorstel van B. en W. werd besloten tot beschik baarstelling van kredieten voor de verbetering van de Dorpsstr. in Hedikhuizen, de Wieldijk, de Hoge Maasdijk en tot het verle nen van een bijdrage van 2000 in de kosten van de aanleg van een rijwielpad bij Verolme Scheepswerf Heusden N.V. De heer de Gouw vroeg of het mogelijk zou zijn om, wanneer de Dorpsstraat te Hedikhuizen ver beterd werd, tegelijkertijd het pleintje voor café Van Tilborg te Hedikhuizen te bestraten. Het is, zei spr., daar meestal een mod derpoel, hetgeen voor de passa- biers van de ALAD, welke via Hedikhuizen een busdienst Heus- den's-Bosch onderhoudt, niet aangenaam is. Er zou dan tevens een goede waterafvoer gemaakt kunnen worden. De voorzitter beloofde hier voor een aanvullende begroting door de C.T.D. te laten maken. De heer de Gouw merkte ver der op dat in het voorjaar wel aan de Hoge Maasdijk te Hedik huizen is gewerkt, maar dat het niet is geworden wat men had ge hoopt. Bij regenachtig weer is dit gedeelte praktisch onbegaan baar. Spr. zag graag dit wegge deelte ook bij deze begroting op genomen, hetgeen echter door de voorzitter werd afgewezen. De heer van de Pol had uit de memorie van toelichting begre pen dat voor de bestrating van de Hoge Maasdijk bij de V.Z. al hier de z.g. kinderkopjes uit de Lombardstraat en de Drietrom- petterstraat zouden worden ge bruikt. Worden deze straten toch weer herbestraat en hoe, vroeg spreker. De voorzitter zei dat deze stra ten eenzelfde klinkerbestrating zullen krijgen als de overige stra ten in de stad. Op verzoek van de heer v. d. Pol zal met de bestrating van de Hoge Maasdijk bij de V.Z. alhier worden gewacht totdat de plan nen tot aanleg van een jachtha ven zijn vastgelegd. Punt 9. Tot leden van de Cul tuurcommissie werden benoemd mevr. Schepers en de heren Schipper, v. d. Pol en v. Herpt. Punt 10. Tot onderwijzer aan de Openbare Lagere School al hier werd met algemene stemmen benoemd de heer J. Schol. Punt 11. Een verzoek van de Heusdense Jeugdfanfare om be schikbaarstelling van gelden voor aanschaffing van muziekinstru menten werd op verzoek van de ze vereniging aangehouden i.v.m. de door deze vereniging aange vraagde rechtspersoonlijkheid. Punt 12. De raad ging accoord met wijziging van de gemeentebe grotingen 1960 en 1961 en de be groting van de Gemeentelijke In stelling voor Maatschappelijke Zorg over 1960. Punt 13. Op voorstel van B. en W. werd onbewoonbaar ver klaard het pand Wilhelminaplein 5, thans bewoond door de Gebrs. Verbeek. De ontruimingstermijn bedraagt 2 maanden. Punt 14. Aan B. en W. werd machtiging verleend tot het aan gaan van kasgeldleningen gedu rende het 3e kwartaal 1961 Rondvraag. De heer v. d Pol wees er op dat toezegging was gedaan dat in de ze vergadering door B. en W. plannen ter tafel zouden worden gebracht i.vm. de stichting van een gemeenschapshuis. Het speet de voorzitter dat de ze plannen thans nog niet ter ta fel konden worden gebracht; door de pastoorswisseling is hierin weinig vordering gemaakt kun nen worden. Wethouder Rijke lichtte toe dat waarschijnlijk deze week nog een bespreking met de pastoor plaats zal vinden en dat dan mogelijk ook beslist zal worden of de grond welke men op 't oog heeft, in de Stichting zal worden ge bracht. De heer v. d. Pol zag liefst zo spoedig mogelijk een stichting hiervoor in het leven geroepen. De bevolking van Heusden, zei spreker, moet zien dat er iets ge beurt. AARDVERSCHUIVING IN VOORSTAD VAN PARIJS Huizen en gebouwen verdwenen plotseling onder de grond Politiemannen en hulpploegen van de Parijse brandweer zoeken sinds donderdag, toen een aard verschuiving de voorstad Cla- mart trof, naar overlevenden. Korte tijd later waren reeds tien levenden uitgegraven. Door de aardverschuiving zijn een aantal huizen ingestort. Men weet niet hoeveel mensen zich nog onder 't puin bevinden. Het gebied, dat door de aard verschuiving werd getroffen, is ongeveer een vierkante kilometer groot. Een stuk of vijftien eens- gezinswoningen, een fabriek en een gebouw van drie verdiepin gen zijn in de afgrond gestort, die naar schatting 20 meter diep is. Toen het ongeluk gebeurde, werden overal ontploffingen ge hoord, doordat transportbuizen van o.a. de gasvoorziening wer den vernield. De brandweer snelde onmid dellijk te hulp om eventuele branden te voorkomen. In de buurt van het getroffen gebied ligt een munitiefabriek. De politie, misleid door de he vige ontploffingen, had eerst be richt, dat in de voorstad gele gen tussen Parijs en Versailles een vliegtuig was neergestort. De grondverzakking is waar schijnlijk te wijten aan de onge woon hevige regenval. TRUJILLO „DE WELDOENER" 1217 monumenten voor zichzelf De dictator van de Domini caanse Republiek, Rafael Trujil- lo, die dinsdagavond vermoord werd, heeft met ijzeren hand ge regeerd. Volgens z'n tegenstan ders heeft hij gedurende de dertig jaar dat hij aan het bewind is ge weest, meer dan 20.000 personen laten ombrengen. Hij handhaafde zijn macht o.a. met behulp van een „Pretoriaan- se Garde" van ca. 5000 man, die dag en nacht in grote Amerikaan se wagens in de steden patrouil leerden en een speciale strijd macht van 25.000 personen voor het platteland. In 1930 wist hij de leider van een staatsgreep, Estrella, op een zijspoor te leiden. Er volgden ver kiezingen, waarbij Trujillo, vol gens de Amerikaanse consul, meer stemmen kreeg dan er kie zers waren. In 1938 trad hij af als president om van 1947 tot 1952 deze func tie opnieuw te bekleden. In 1952 benoemde hij zijn halfbroer Hec tor Trujillo tot president, in au gustus 1960 volgde de benoeming van Balaguer. In de hoofdstad van de Domi nicaanse republiek, te zijner ere omgedoopt in Ciudad Trujillo, telde men 1217 monumenten van „el benefactor". Het vermogen van Rafael Trujillo wordt ge schat op 800 miljoen dollar. Hij was eigenaar of financieel geïnte resseerd in 12 van de 16 suiker- j raffinaderijen en 65 procent van de plantages. In elk geval heeft hij er voor gezorgd, dat hij miljoenen per jaar verdiende, door ongeveer al le monopolies en grote bedrijven zich toe te eigenen of aan z'n fa milie te geven en dat heeft hij zo wat 30 jaar kunnen volhouden. Met z'n dood schijnt dit nog niet te zijn afgelopen, daar z'n zoon door de betrekkelijk weinige machthebbers in z'n functie is benoemd. De heer Schipper waren ver ontrustende berichten ter ore ge komen betreffende de voetbal vereniging „Heusden". Het speel veld zou thans geheel zijn afge keurd, zodat er de volgende com petitie niet meer op gespeeld zou mogen worden. Wat moet er nu gebeuren, vroeg spreker. De voorzitter zei de w'enszit- ting van de ruilverkavelingscom missie te hebben bezocht en daar de wens naar voren te hebben ge bracht om toewijzing van perce len tot aanleg van sportvelden. Op de vraag van de heer Schip per of men met de aanleg van een sportpark voor het nieuwe sei zoen klaar zou zijn, antwoordde de voorzitter dat dit vermoedelijk wel niet het geval zal zijn. De heer v. d. Pol stelde voor om thans reeds de plannen voor een portpark uit te werken, zodat men straks, wanneer de gronden hiervoor beschikbaar komen, di rect aan de slag kan gaan. De heer Rijke opperde de mo gelijkheid om in geval van nood zijn toevlucht te zoeken naar het te koop zijnde industrieterrein achter de scheepswerf. Door B. en W. werd toezegging gedaan alles in het werk te zullen stellen om tot een bevredigende oplossing te komen. De heer de Gouw informeerde naar het vervoer van de kleuters uit Hedikhuizen. De"voorzitter had er heden nog naar geïnformeerd, maar er was hierover nog geen beslissing ge nomen. De heer de Gouw zou gaarne zién dat de betrokken instantie zou worden bezocht om nadere toelichting hierop te geven. Wan neer het eenmaal zou worden af gewezen, zou er niets meer aan te doen zijn. Spreker merkte ook op dat al le straten in Hedikhuizen nog niet van een ondergrondse hoog spanningskabel waren voorzien. Ook de lichtmasten waren nog niet geplaatst. De lichtmasten, aldus de voor zitter, zijn nog niet voorradig. Wat de verkabeling van 't licht- net te Hedikhuizen betreft, zou geïnformeerd worden bij de PNEM. De heer de Gouw maakte ver der aanmerking op de bocht in do provinciale weg naar Haar steeg nabij van Oyen. Door het hoog opschietende koren is deze bocht zeer onoverzichtelijk ge worden, hetgeen vooral voor vreemde weggebruikers zeer ge vaarlijk is. De voorzitter zei toe de Prov. Waterstaat hiervan op de hoogte te zullen brengen. De heer v. Herpt had geen vourstel van B. en W. gezien be treffende een gemeenteopzichter. Dit was, zei spr., in de vorige vergadering toegezegd. Dezer dagen, zei de voorzitter, hebben B. en W. een onderhoud gehad met de stedebouwkundige en de heer v. Loeyen van de C. l D waarin deze kwestie uitvoerig is'besproken. Volgens hun oor deel zou het opzicht op gemeente werken moeten worden opgedra gen aan een ambtenaar van de C T.D., welke ambtenaar dan in Heusden woonachtig diende te zijn- De heer v. Herpt informeerde ook naar de kwestie propaangas. De voorzitter gaf hierop een overzicht van de verplichtingen welke men had t.a.v. de Staats mijnen en een berekening van de propaangasprijs. Deze laatste zou hoger komen te liggen door de afkoop van de verplichtingen bij de Staatsmijnen, dan het thans geleverde gas. Spr. zei dat 't ech ter niet uitgesloten is om binnen enkele jaren aardgas te betrek ken. De heer v. Herpt vroeg of het niet wenselijk was de stadsmest- hoop naar elders te verplaatsen. Spreker verwacht dat het bord „industrieterrein te koop" dan meer effect zou krijgen. Eventue le gegadigden worden thans door de rokende en stinkende vuilnis belt afgeschrikt. Wethouder Rijke vond het ook een hinderlijke boel, waarvan de bestaande industrieën danig last hebben. De voorzitter zei dat de leden van de raad hun gedachten maar eens moesten laten gaan over 'n betere plaats. Een voorstel van de heer van Herpt om de vuilnisbelt te ver plaatsen naar „Den Dekker" in 't Hcrptse Veld werd door de voor zitter afgewezen, daar dit veel te ver was, zodat dit te tijdrovend zou zijn om daar het huisvuil te gaan storten. De heer v. Herpt had uit de pers vernomen dat de plannen voor Wallen en Grachten waren binnengekomen; wij hebben ech ter nog niets gezien, aldus spr. De voorzitter zegde toe deze plannen voor de raadsleden ter inzage te leggen. Verder vroeg de heer v. Herpt waar de Herptse voetbalvereni ging in de toekomst zal moeten voetballen, daar het huidige ter rein niet meer beschikbaar is. Ook deze voetbalvereniging zal in het toekomstige sportpark een onderkomen krijgen, aldus de voorzitter. De heer Buijs merkte op dat de kom Herpt thans een verfraaiing ondergaat door het wederom op trekken van de kerkmuur rond om de prot. begraafplaats. Aan de overzijde van die weg is het echter een erbarmelijke toestand. Het gemeentelijk kermisterrein- tje is geheel verwaarloosd. Spr. spoorde B. en W. aan te probe ren een stuk grond aan te kopen van het aangrenzende perceel, zo dat het geheel dan een mooi stuk bouwgrond zou zijn om enkele huizen te bouwen. Op een vraag van de heer de Vroome, hoe het komt dat de plantsoenen in het uitbreidings plan Oudheusden welke veel geld gekost hebben, er zo verwaar loosd bij liggen, zei de voorzitter dat personeelsgebrek hiervan de oorzaak is. Wethouder Verschuur stelde voor te proberen een tuinman aan te trekken. Wethouder Rijke merkte dat tegenwoordig zulke objecten veel al uitbesteed worden. Zou dit hier ook niet mogelijk zijn? In verband hiermede zei de heer Schipper dat een firma uit Oss zich had aanbevolen voor het onderhoud van het kerkhof. Mis schien is dit ook iets voor de ge meentelijke plantsoenen. De voorzitter zegde toe infor maties hierover te zullen inwin nen. Hierna volgde sluiting. e tcho van het Zuiöen DEN BOSCH, Vughtersiraat 25 TILBURG, Markt 32 BREDA, Nw. Ginnekenstraat 23

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 1