wAAlwijkse en LanqstRAAtse courAnt Werkmeesters verdiepen zich in nieuwe taakopvatting 1/UaalwuhJ NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ Om van ZON en ZOMER te genieten Waardevol initiatief van Ned. Kath. Bond van Werkmeesters Maak rente op Uw belastingschulden! VRIJDAG 9 JUNI 1961 83e JAARGANG No. 46 I uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen 1 oofdredacteur: JAN TIELEN fiironummer 50798 I o,' blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal f 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertentiesspeciaal tarief gericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk - Tel. 04160 - 2621 - Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 - Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" De Taak Integratie Bijeenkomsten In Hotel Verwiel had onlangs de uitreiking van getuigschriften dlaats aan 27 werkmeesters, die met goed gevolg hadden deel genomen aan de Taak Integratie Bijeenkomsten voor leiding gevend personeel, georganiseerd door de Ned. Kath. Bond van Werkmeesters te Utrecht en verzorgd door het Gemeenschap pelijk Instituut voor Toegepaste Psychologie te Tilburg. Het was de eerste maal dat getuigschriften voor het met succes volgen van de 12 geprogrammeerde bijeenkomsten werden uit gereikt en het lijkt ons daarom nuttig en. van belang eens nader aandacht te wijden aan het doel en de inhoud van deze bij eenkomsten. IN DE SCHOENINDUSTRIE ZORG VOOR DE JEUGD een breder inzicht krijgen t.a.v. eigen taak bij de invoering hier van. Onk liet „veilig wierken" dient door de werkmeester meer ingang te vinden bij de werkers. Omgang met mensen: de groot ste opgave voor de huidige werk meester is wel te komen tot goe de omgangsvormen met de wer kers. Een uitvoerige studie van deze materie is dan ook noodza kelijk, waarbij tal van punten de aandacht verdienen zoals: bestu dering van factoren welke gezag en prestige van de werkmeester beïnvloeden, het aan leren van In een inleiding op het pro gramma van de Taak Integratie Bijeenkomsten wordt opgemerkt, dat in de na-oorlogse jaren door het Nederlandse bedrijfsleven in steeds toenemende mate aandacht wordt geschonken aan de vor ming en scholing van leidingge vend kader. Niet alleen hoger ka der, maar vooral ook werkmees ters, bazen, voormannen, etc. worden in deze uitgebreide mo gelijkheden aangeboden. Het heeft er wel eens de schijn van dat sommigen hierdoor me nen te moeten aannemen, dat het huidige kader in zekere mate on geschikt zou zijn voor zijn taak. Deze onjuiste en pessimistische voorstelling van zaken (de ge schiktheid van het Nederlandse bedrijfskader blijkt toch wel vol doende uit de opvallende arbeids- rust en de bedrijfsresultaten van de laatste jaren) wordt nog ver sterkt door het feit, dat de mees te leiders zonder verdere voorbe reiding geroepen werden tot een leidinggevende functie. Vooral werkmeesters, bazen, enz. hebben in de meeste gevallen vooraf wei nig gelegenheid gehad zich te oriënteren omtrent de problema tiek van het leiding geven en hun houding t.o.v. werkers, collegae en chefs. Het is dan ook begrijpe lijk dat de Ned. Kath. Bond van Werkmeesters en ander toezicht houdend personeel middelen be raamd heeft om in deze aan de behoeften van vele leden te kun nen voldoen. Opdracht werd ge geven verantwoorde program ma's samen te stellen en volgens een aangepaste en geëigende me thodiek de opleiding en vorming van werkmeesters te verzorgen in samenwerking met de Alg. Kath. Werkgevers Vereniging. Hierdoor wordt gedemonstreerd, dat de Nederlandse katholieke werkmeesters bereid zijn alles te ondernemen 0111 eigen inzichten en optreden aan de veranderde verhoudingen en omstandigheden aan te passen en dat zij op eigen praktische wijze vernieuwingen willen bestuderen en voor zover hogelijk integreren in eigen taak opvatting. Leerbehoeften nieuwe werkzaamheden, de hou ding van de werkmeester bij moeilijke situaties, conflicten en spanningen, het mededelen van controleresultaten aan de wer kers, het introduceren van nieu we werkers, de verhouding tus sen jongere en oudere werkmees ters, enz. enz. Taak voor jeugd Tijdens de in de aanhef van dit artikel genoemde bijeenkomst in Hotel Verwiel werden de getuig schriften aan de geslaagde werk meesters uit de schoenindustrie uitgereikt door de voorzitter van de Waalwijkse Bond van Schoen fabrikanten, de heer J. de Kort. In zijn toespraak vroeg de heer de Kort in het bijzonder de aan dacht van de werkmeesters voor de onder hun hoede staande jeug dige werkers. In het bijzonder drukte hij de werkmeesters op 't hart om toch bijzondere zorg en aandacht aan déze jeugdige me dewerkers te schenken en hen te wijzen op de vele opleidingsmo gelijkheden welke plaats en streek bieden aan de jongens die vooruit willen komen in de schoenindustrie, en hen te sti muleren deze opleidingen ook te volgen. „Ook dit is m.i. een be langrijk onderdeel van Uw taak als baas", aldus de heer de Kort. Met deze Taak Integratie Bij eenkomsten is het Nederlandse bedrijfsleven weer een waardevol instituut voor de vorming en scholing van leidinggevend per soneel rijker geworden en we wil len dan ook gaarne de hoop uit spreken dat vele werkmeesters van de hier geboden rijke moge lijkheid zullen gebruik maken. Een inzicht in de leerbehoeften voor het programma van wat men terecht Taak Integratie Bij eenkomsten heeft genoemd, is verkregen door een uitgebreid onderzoek in het Nederlandse be drijfsleven en er zijn dus altijd afwijkingen mogelijk met erva ringen welke zijn opgedaan in 'n enkele bedrijfstak of bedrijf. Men heeft de methodiek, welke bij de werkmeestersbijeenkom sten toepassing vindt, aangeduid met „taakintegratie" om de schijn te vermijden dat het geheel een al te schools karakter draagt. De ervaring heeft namelijk ge leerd, dat 'de meeste werkmees ters, die reeds geruime tijd een leidersfunctie vervullen, een af keer hebben van deelneming aan lessen en cursussen, omdat zij zich moeilijk kunnen schikken in de status van leerling. Het totale programma omvat 12 bijeenkomsten en in het kort willen wij een overzicht geven van de voornaamste onderwer pen welke hierbij worden behan deld. Eigen verantwoordelijkheid: er dient een duidelijk inzicht te be staan omtrent eigen verantwoor delijkheid en bevoegdheid. Ge leerd moet worden op welke wij ze de verschillende taken afgeba kend kunnen worden en van wel ke algemene stelregels hierbij uitgegaan dient te worden. Ook het delegeren van bevoegdheden dient hierbij te worden betrok ken. Kennis van eigen personeel: grondige kennis van het perso neel is noodzakelijk voor een goe de werkverdeling en een aange paste houding t.o.v. de werkers aan wie leiding wordt gegeven. De werkmeester moet zowel op de hoogte zijn van de technische kennis en vaardigheid van de werkers, alsook een inzicht heb ben in de achtergrond van de ge dragingen van de werkers. De werkmeester zal dus moeten le ren meer genuanceerde waarne mingen te doen. Arbeidsstudie: de huidige be drijfsvoering eist dat de werk meester zelf in staat is efficiënte werkmethoden te ontwikkelen. Hij zal dus in de gelegenheid moeten zijn kennis te nemen van en zich te bekwamen in bestaan de methodieken betreffende ar beidsanalysen, tijdstudie, werk voorbereiding, routing en plan- ning. Beloningstechnieken: ook zal de werkmeester in de gelegen heid moeten zijn op eigen wijze kennis te nemen van moderne be loningstechnieken. Controlerende taak: zowel de verhouding van de werkmeester tot de werkers, de verhouding tot de collegae, alsook de verhouding tot de chefs wordt niet zelden be paald door de wijze waarop de controlerende taak door de werk meesters wordt vervbuld en de conrole-resultaten behandeld. De werkmeester dient deze taak dan ook in volle omvang te bestude ren en na te gaan op welke wijze de controlerende taak door hem dient te worden vervuld. Overleg: overleg met werkers en collegae wordt waardevol ge acht, doch men komt er gewoon lijk niet toe de juiste vorm in praktijk te brengen. Ofwel men overdrijft, waardoor produktic- schema's worden verstoord, of wel men regeert dictatoriaal en geeft niemand een kans een ei gen mening te lanceren. De werk meester moet dus gelegenheid hebben studie te maken van de vraag welke onderwerpen zich le nen 'voor overleg. Zonder van de eigen afdeling een praatcollege te maken, moet hij door korte en goed gerichte gesprekken de me dewerkers weten te betrekken bij de dagelijkse problematiek. Goed en veilig werken: menige verbetering wordt nooit inge voerd omdat de werkmeester van de betrokken afdeling onvoldoen de medewerking verleent en vei ligheidsmaatregelen blijven zon der effect omdat de werkmeester j er weinig aandacht aan schenkt. De werkmeester moet niet alleen leren nieuwe werkmethoden te ontwikkelen, hij moet vooral ook U ontvangt van de fiscus voortdurend aanslagen voor vele belastingen. Verminder Uw zorgen door de betaling in termijnen aan ons op te dragen uit een bij de N.H.M. aan te houden tegoed op spaarrekening. Stort op Uw spaarrekening regelmatig de noodzakelijke bedragen voor Uw belastingschulden. De N.H.M. vergoedt over het saldo 3/a rente tot f 30.000.-. PASTOOR G J EHLERT M.S.F. TE HELMOND (GEBOREN WAALWIJKER) VIERT 23 JULI ZILVEREN PRIESTERFEEST In de parochie van de Godde lijke Voorzienigheid te Helmond (west) is een uitgebreid feestco mité reeds geruime tijd in actie om een waardige viering van het a.s. zilveren priesterfeest van hun herder voor te bereiden. Pastoor G. J. Ehlert M.S.F. geboren Waalwijker, hoopt n.l. op zondag 23 juli a.s. de dag te herdenken dat hij 25 jaar geleden in „St. Louis" te Oudenbosch tot priester werd gewijd. Op 2 augustus 1936 droeg pa ter Ehlert zijn eerste plechtige H. Mis op in de kerk van St. Jan te Waalwijk. Gedurende 21 jaar was hij daarna werkzaam als leraar En gels en Grieks aan het Klein Se minarie van de paters M.S.F. in het Missiehuis St. Antonius te Kaatsheuvel, in welke periode hij vaak in diverse parochies van de omliggende plaatsen als priester assisteerde. Mede hierdoor heeft hij zich, speciaal in Waalwijk en Kaatsheuvel, vele goede beken den en vrienden gemaakt. In 1957 volgde zijn benoeming tot pastoor in de nieuwe paro- UW SPECIAALZAAK IN BADKLEDING U vindt er tevens alle bijbehorende artikelen, o.a. BADMUTSEN BADTASSEN BADSCHOENTJES BADHANDDOEKEN BADLAKENS OORDOPJES ZWEMVLIEZEN DUIKBRILLEN etc. etc. MAAKT HET U ZELF GEMAKKELIJK. WEET VOORAF DAT U SLAAGT. GA NAAR In onze nieuwe zaak moderne paskamers tot uw beschikking Let u s.v.p. op 't nieuwe adres Stationsstraat 51a WAALWIJK chie van de Goddelijke Voorzie nigheid te Helmond (we§t), waar hij op 7 april van dat jaar feeste lijk als herder dezer parochie in gehaald, werd. Tevens werd op die dag de nieuwe parochiekerk in gebruik genomen, waarvan in- en exterieur wel bijzonder opval len door hun „revolutionaire" stijl. Zij is een voorbeeld van mo derne kerk-architectuur, die met haar sobere, strakke vormen het karakter en de doelstelling van een kerkgebouw op de meest praktische wijze tracht te bena deren. Het ligt in de bedoeling van het feestcomité om de jubileren de herder als feestgeschenk van de parochie een hoofdaltaar aan te bieden. Het huidige altaar in de nieuwe kerk is een z.g. altaar tafel. Deze blijft voor Gemeen schapsmissen in gebruik. Zeker zullen ook de vele vrien den en kennissen van pastoor Ehlert in onze omgeving de jubi lerende priester op 23 juli a.s. van hun medeleven met zijn zil veren priesterfeest doen blijken. De invoering van de Moederdag j moest natuurlijk onvermijdelijk wor- den gevolgd door het in het leven roepen van een Vaderdag, want moe der mag dan wel overwegend de baas in huis zijn, vader is er toch ook nog. En hoe, beste mensen! We kennen vader in het gezin in velerlei gedaan ten, die soms veel weg hebben van vermommingen vader als de rustige heerser en de goede patriarch, lei dend, bevelend en vermanend en daardoor ontzag en eerbied wekkend bij vrouw en kroost; vader als de moegestreden werker, met beide be nen op de stoel naast den heerd, de mond een weinig geopend en zacht jes snurkend; vader als elektricien, worstelend mei snoeren, stopcontac ten en dubbele stekkers, opdat er meer licht kome in de woning; vader als semi-moedermet de huishoudschort rond de stoere heupen en blinkend poetsend het vaatwerk tot een lust voor het oog; vader als tuinman, de rug gebogen over de geurige aarde en zacht neuriënd hier een bolletje ste kend en daar een stekje en met forse hand het onkruid wiedend; vader als onverschrokken geveltoerist bij ven sters die bijna onbereikbaar zijn en toch ook eens gelapt moeten worden; vader als welwillende financier van talloze gezinsondernemingen, die he laas nooit de verwachtte winst ople veren; vader die op vrije dagen als eerste de beddeveren van zich af schudt, zich fluitend door het mor genstille huis rept en tenslotte met een vrolijk lied op de lippen van thee en beschuit voorziet; vader als de grote geneesheer van jong liefdes leed, met een kwinkslag alle mooie meisjes en leuke jongens schilderend die nog in het verschiet van een rozi ge toekomst liggen; vader die aan het einde van de dag in zijn kooi schuift en zacht in het duister van de kamer mompelt,,We kunnen toch echt wel tevreden zijn, Mien." En met een klein kneepje Mien „Ja, Willem, dat kunnen we." En weg zijn ze, al lebei. En dan vaders buitenshuis. Wie kent hem niet als de goedlachse col lega die altijd een kneepje voor een secretaresse over heeft 'en een speels klapje voor de koffiejuffrouw; en dan verder als de opgewonden jon gen op de voetbaltribune, sigaarkau- wend en nagelbijtend; als de gezellige biljarter, loerend langs de keutop naar de rooiedie rot tegen de band aan ligt; als de goedige vracht rijder door beemren en velden met kleine Truus voorop en Wimpie ach terop, allebei lekker smiksmakkend van een „ijsie"als de onvermoeibare boodschappenjongen met moeders tas aan de arm met een pondje dit, een onsje dat, een pakje zus en een rolletje zo; als de nog altijd verliefde jongen met een geurige bos bloemen voor moeder, trots en fluitend door de straat stappend, want zo'n vrouw vindt je nergens; als cavalier met moeder door de zondagse straat stap pend, ernstig, links en rechts knik kend en groetend en verklarend aan moeder „Dat is nou Jansen van de expeditie-afdeling en daar gaat Cor- rie van de loonadministratie, zij eet geloof ik vrijers en dat is Bemel- mans, waarvan niemand weet wat hij eigenlijk doet en daar heb je warempel Beppie uit de kantine, pas getrouwd met die jongen van Kneep- jens, nou ze lacht niet mee zo als vroeger o, en daar gaat de baas dag meneer Heerlijke man, hè, die vader! Zou je 'm niet Provinciaal nieuws ZITTING PROVINCIALE STATEN Gedurende de zomerzitting van de Gedeputeerde Staten van Nrd.- Brabant is komen vast te staan, dat deze niet bereid zijn de Nuts- biblotheken in genoemde provin cie subsidies te verlenen, welk standpunt werd gemotiveerd door ir. Steenbergen, die er op wees, dat de Nutsbibliotheken niet vol doen aan de gestelde eisen, voor al met betrekikng tot de eis voor gediplomeerd personeel. Het lid van de Provinciale Sta ten de heer J. H. Willems (PvdA) sprak zijn teleurstelling uit over het feit, dat de Statenleden niet in kennis waren gesteld omtrent de motieven, waarop Gedeputeer de Staten hun oordeel hadden vastgesteld. Ir. Steenbergen gaf in antwoord hierop bovenver meld antwoord. De openingszitting was zeer slecht bezocht. e fcho van het Zuióen op de voet

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 5