wAAlwi]kse en lAnqstRAAtse couraiu ANJERACTIE 1961 BINNEN- EN BUITENLAND geschenken van Mierlo VADERDAG- Twee jaren Euromarkt (II) VRIJDAG 16 JUNI 1961 83e JAARGANG No. 48 Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hacteur: JAN TIELEN 3mer 50798 i verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m Contract-advertentiesspeciaal tarief Ut 1878 Bureaux: Grotestraat 209, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" te economische deling de economische betekenis Je Europese Unie naast de „blokken" beter te ver- het noodzakelijk een de landkaart te werpen, net men? Het nieuwe blok t omgeven door drie van irelds drukst bevaren zeeën, iten: de Atlantische Oceaan, oordzee en de Middellandse Haar secundair: de Oostzee Adriatische Zee. Voorts een 1 van havensteden, welke voor stuk een wereldnaam, ien: Hamburg, Bremen, Am- Rotterdam, Antwerpen, lavre, Marseille en Genua. Rotterdam tot Bazel: Euro- klassieke en van onschat- belang zijnde transportader, jjn. Welk 'n machtige indus- concentratie geven de in- ieën van Duitsland, Frank- 01 Italië. Hoeveel Fiats, Re- en Volkswagens verlaten lagelijks de fabrieken? Hier- t volgen enige productiecij- iialproductie (in miljoenen m). Iiseland 21; Euromarkt 56,8; R 48,6; USA 104. tenkoolproductie (in miljoe- tonnen). ogeland 225.6; USSR 304; famarkt 249,2; USA 481. !dkproductie( in miljoenen itn gemiddelde jaarproduc- 1952-1955). igeland 11; Euromarkt 53,3; SR 40; USA 54,6. Ie verhoudingen in de Euro- kt zelf liitenlandse handel (in mil- icn dollars). Italië 2.157.2; België/Luxem- 3.167.5; Duitsland 7.357.7; Ierland 2.861.7- Frankrijk 1.4. antal personen voor één per- (nauto: rank rijk 1:14.3; België 1:18.5; Ierland 1:40; Luxemburg 1.7; Duitsl. J. :28; Italië 1:55. antal personen voor één tele- lelgië 1:148; Duitsland 1:252; emburg 1:312; Frankrijk 17; Italië 1:269; Nederland 32. lantal personen voor één ra- toestel: .uxemburg 1:3.8; Nederland Frankrijk 1:4.5; Duitsland I; België 1:4.2; Italië 1:7. plaats van Nederland tas land staat bij de andere üktpartners goed aangeschre- In het algemeen kan mien igen, dat er in Nederland dege- en efficiënt gewerkt wordt, agrarisch terrein staat ons id qua kwaliteitsproducten en kennis vooraan. In de bui- ilandse landbouwperiodieken irdt Nederland herhaaldelijk ere genoemd met name in ië en Frankrijk. Genoemde den hebben reeds veel van de treffende Nederlandse land- ïwmethoden overgenomen. persartikel, .dat aan de dbouw in Nederland is gewijd, fdt met intense belangstelling zen. Nederlandse pootaard- pilen, zaden en vruchtstruiken [den in aanzienlijke hoeveel- len geëxporteerd. „Floriade" ift ongetwijfeld Nederlands stige in deze sector nog eens lei'streept. Grote kansen liggen er tevens de Nederlandse transpor ts. In het buitenland worden transporttarieven billijk ge en volkomen is het ver- 'iiwen voor wat betreft 'n zorg- ddige en tijdige aflevering. Ve- tonnen wegende vrachtwagens "t „N.L."-indicatie zijn in het l'tenland een alledaags ver- ujnsel geworden. Heer en meer gaat men in het Mtenland belangstelling tonen w de vermaarde Hollandse Ijselijkheid en de daarbij on adellijk aansluitende „woning- tichting". Buitenlandse binnen- 'sarchitecten komen gaarne 5r ons land en geven dan hun goed de kost. Ons meubel- 'rk en de kleinere, typisch Ne- 'andse huiskamerattributen, J's schemerlampen, boeken den, rookstandaards enz. zul- over de grens hoogstwaar- tajnlijk een gunstige markt Wen. wachting en geven zeer zeker een stimulans om op de ingeslagen weg voort te gaan. Het materiaal laat zich uiteindelijk wel kneden, maar hoe staat het met de mens zelf, om werkelijk tot een Euro pese gemeenschap te komen Hoe zullen deze 165 miljoen men sen, gescheiden door vier talen, met totaal afwijkende karakter eigenschappen en zeden, tenslot te samenwerken? Het is een treu rig feit, dat de man van de straat bedroevend weinig afweet van wat er in zijn buurland eigenlijk plaats heeft.. Wel schrijdt men meer dan voorheen over de gren zen, raast men in één dag langs zes hoofdsteden en kiekt men voor deze mocht omvallen de toren van Pisa, maar zich iets meer oriënteren omtrent de lan den en volken, welke worden be zocht, dat wordt niet of heel wei nig gedaan. De Nederlander vindt het in Frankrijk niet al te helder, doch hij vergeet dat het in Scan dinavië weer helderder is dan in eigen land. Zolang op internati onale kampeerterreinen 'n Frans en een Duits „blok" bestaat, zal de Rijn 'n onverbiddellijke grens rivier blijven. Zowel de Frans man als de Duitser, de Italiaan als de Belg heeft naast slechte te vens goede eigenschappen. Als men minder op de slechte en meer op de goede hoedanigheden gaat letten, dan kan men pas tot 'n hechte samenwerking komen. Dit kan met veel vallen en op staan bereikt worden. Maar... het zal een zware proef blijken, want sterk, heel sterk spreken de nationale sentimenten. Laat men echter optimist blijven en 't beste hopen. 1 Januari 1971 is de streefda tum van een volledig en zonder haperen functionerende Euro markt. De huidige gang van zaken wijst er op, dat deze datum juist zal zijn en de gedurfde onderne ming zal slagen. 1971 wordt een „jaartal". 'e mens Ha twee jaren is reeds veel be- Bergen werk verzet, talrij- tariefbarrières zijn gesneu- W> gecompliceerde export- en fortformules zo eenvoudig mo lk gemaakt. Harde woorden kn nog vallen. Discriminatie "bestreden moeten worden. De j'ste resultaten van de Euro- tad zijn echter buiten ver- Wat is het Provinciaal Anjer fonds Noord-Brabant. In 1940 is uit een initiatief van Vrijheidslievende Nederlanders bui ten bezet Nederland een Fonds ge sticht ter vergroting van ons aandeel in de geallieerde oorlogvoering het Prins Bernhard Fonds, Fonds van de Witte Anjer. Door de vrije Nederlanders over de gehele wereld werd een bedrag van rond f 21.000.000. - bijeen ge bracht, waarvoor veel materiaal aan geschaft kon worden, boven datgene, wat de rijksbegroting toeliet te ko pen. Na de bevrijding van ons land en het einde van de oorlog scheen de rol van het Prins Bernhard Fonds uitge speeld. Het werd echter al spoedig duidelijk dat de strijd op het terrein van de geest en de cultuur na het ein de van de oorlog pas recht een aan vang zou nemen. Het Prins Bernhard Fonds werd daarom van een fonds voor de mate riële oorlogvoering omgezet tot wat het thans is een financieel strijd- fonds voor onze geestelijke en cultu rele weerbaarheid. Volgens het nieuwe statuut heeft het Fonds tot doel de zelfwerkzaam heid van het Nederlandse Volk op het gebied van wetenschap, kunst en cul tuur in het algemeen te bevorderen, alsmede de Nederlandse cultuur in de Overzeese Rijksdelen en in het buitenland uit te dragen. Het fonds tracht dit doel te bereiken door het j verlenen van financiële steun aan per sonen of organisaties voor alle zo danige arbeid, die de geestelijke weer baarheid van het Nederlandse volk kan versterken. Het is een zuiver fi nanciële instelling die zelf geen deel neemt aan practische arbeid, maar zich beperkt tot het mogelijk of beter mogelijk maken van cultureel werk door derden. Het heeft erkend, dat de Nederlandse cultuur is opgebouwd uit gewestelijke eigenwaarden, die ieder voor zich beter vanuit de pro vincie zelf beoordeeld en behartigd kunnen worden dan door het cen traal bestuur. Deze erkenning heeft geleid tot 't in het leven roepen van de provincia le Anjerfondsen, die als provinciale instanties van het Prins Bernhard Fonds een deel der financiën ter ver deling krijgen toegewezen. Hun werkterrein is uiteraard beperkter dan dat van het Prins Bernhard Fonds. Het omvat drie van de vijf categoriën en wel: kunst, volksontwikkeling en jeugd. De andere twee categoriën, t.w. wetenschap en overzeese rijksde len en buitenland dragen uiteraard een landelijk karakter en worden dus behandeld door het Prins Bernhard Fonds zelf. Samenstelling van het Bestuur van het Provinciaal Anjerfonds Noord-Brabant van Noord-Brabant, vice-voorzitter, Dr. C. Kortmann, Commissaris der Koningin, voorzitter, Ir. H. Steen bergen, lid van Gedeputeerde Staten en Mejuffrouw Dra. A. van Lierop te Tilburg en de Heren Mr. W. Ariëns te Vught, Fr. van Bakel te Tilburg, Jos Cleerdin te 's-Hertogenbosch, Antoon Coolen te Waalre, E. J. B. van Eijndhoven te Tilburg, J. J. Kamphuis te Breda, J. van de Mor tel te Vught, Drs. P. Mutsaers te Til burg, D. W. van der Put te Zeven bergen, Dr. J. C. M. Sweens te Hel mond en Drs. A. Verdijk te Tilburg. Secretaris J. A. W. van de Huls- beek, ambtenaar ter provinciale grif fie. Tijdvak en kerndata der Anjeractie 1961. In het collecterooster 1961 van het Centraal Archief en Inlichtingenbu reau inzake Maatschappelijk Hulp betoon voor Nederland is de periode van 19 juni tot en met 2 juli 1961 gereserveerd voor de Anjeractie '61. dinatie te bewerkstelligen. 6. Steeds wordt nagegaan a. wat de organisatie zelf reeds deed om de arbeid mogelijk te ma ken; b. wat - in grensgevallen - andere lichamen bereid zijn te doen; c. wat officiële instanties (rijk, provincie, gemeente) bereid zijn te doen. De normen voor de subsidiëring luiden 1. De arbeid, waarvoor steun ge vraagd wordt, moet deugdelijk zijn d.w.z. deskundig van opzet en van uitstekende organisatorische en fi nanciële uitwerking. 2. Steeds moet de uiterste sober heid worden betracht. 3. Eigen inspanning moet steeds op de voorgrond staan. Voor een ob ject van culturele arbeid kan eerst fi nanciële hulp worden geboden indien duidelijk gebleken is, dat alles is ge daan, om de eigen kracht en die der meer direct geïnteresseerden tot volle ontplooiing te brengen. Speciaal zal worden gelet op de zelfwerkzaamheid en de levende tra dities, die voor het Brabantse ge meenschapsleven belangrijk zijn en op de persoonlijke veredeling, die door het verlenen van subsidies kan wor den bevorderd. Hoe dient een subsidieaanvrage te worden ingekleed? Een aanvrage dient schriftelijk in viervoud op daarvoor bestemde for mulieren te worden gezonden aan Het Bestuur van het Provinciaal An jerfonds Noord-Brabant, Waterstraat 16, 's-Hertogenbosch. Het is het eenvoudigst in eerste instantie om Juist met Vaderdag Tel. 2507 Welke mogelijkheden voor subsidië ring biedt het Anjerfonds Noord- Brabcmt? In de praktijk blijkt veel verkeerd begrip te bestaan over de financiële mogelijkheden en de werkwijze van het Anjerfonds. De inkomsten van 't fonds bestaan nagenoeg uitsluitend uit een deel der opbrengsten van de Anjeracties, die rond de verjaardag van Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard in alle gemeenten ge voerd worden. Een strenge selectie aan de hand van uitgebreide inlichtingen is on vermijdelijk. Als algemene richtlijnen gelden 1. Gesteund kan in het algemeen alleen worden de arbeid van organi saties, of personen, niet de organisa ties of personen zelve. 2. In geen geval worden gelden verstrekt ter dekking van kas- en ex ploitatietekorten. 3. Geen steun wordt verleend voor uitgesproken of metterdaadse politieke-, beroeps- of sociale ar beid, zielzorg en het algemeen vor mend onderwijs. 4. De steun draagt in het alge meen geen permanent karakter. 5. Indien door coördinatie of co- operatie bezuiniging of een grotere doelmatigheid verkregen kan wor den, zal worden getracht deze coör- toezending van vier formulieren te verzoeken. Alvorens deze formulie ren in te vullen, leze men nauwkeurig de richtlijnen en normen, en ga men na, of de aanvrage niet (tevens) bij enig ander fonds thuis hoort. Onvolledig ingevulde formulieren worden niet behandeld. Opzet van de Anjeractie en overzicht uitgekeerde bedragen. Het Anjerfonds krijgt haar mid delen uit de jaarlijkse Anjeractie, welke rond de verjaardag van Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bern hard, Regent van het Prins Bern hard Fonds en de Anjerfondsen, in elke gemeente in de provincie wordt gehouden. Om deze actie zo succes vol mogelijk te doen verlopen, is in elke gemeente een plaatselijk Anjer comité gevestigd, dat onder leiding van of in samenwerking me.t de bur gemeester de actie ter plaatse orga niseert, of is een contactpersoon aan wezig, die zich op verzoek van de burgemeester met de actie belast. Deze wijze van werken heeft in de afgelopen jaren tot goede resul taten geleid. In 1960 kon een op brengst van ruim f 40.000.- wor den bereikt. In de achter ons liggende jaren kon aan een groot aantal instellingen of personen een bedrag van ruim f 325.000.- aan bijdragen worden verstrekt. DE RAMP MET DE „SIRIUS" In ons vorig nummer hebben we nog melding kunnen maken van de nieuwe ramp die de K.L.M. heeft ge troffen met hejf vergaan van de „Si- rius" op 't vliegveld van Kaïro" waar bij tot dusverre 19 doden zijn te be treuren. Hier laten we nog enige bijzonder heden volgen. De „Sirius" was zondagavond van Schiphol vertrokken. Na tussenlan- dingen in Miinchen en Rome, waar passagiers werden ingenomen, zou 't vliegtuig via Kaïro zijn gereisd naar Koeala Loempoer, de hoofdstad van Malakka. Drie van de 29 passagiers reisden eerste klasse; de overigen zaten in de toeristen-klasse. De negen Nederlandse passagiers waren allen werknemers van de KLM of gezins leden, die op weg waren naar hun post in het Verre Oosten. De Electra had reeds toestemming van de radiotoren op het vliegveld om te landen. Niets wees er op, dat er iets verkeerd zou gaan. De laatste ra dioboodschap aan de gezagvoerder bevatte de woorden „behouden aan komst". Grondpersoneel-van de KLM op het vliegveld merkte het eerst dat er iets mis was gegaan. De „Sirius" botste tegen een heu veltop en brak in twee stukken. De wrakstukken, merendeels door brand nog ernstiger beschadigd, kwamen tot 650 meter van de plaats der bot sing terecht. De snelheidsmeter stond op 150 kilometer. Het landingsgestel werd afgerukt, waaruit blijkt dat al les gereed was. Het staartstuk en het voorstuk van de romp lagen ver van elkaar verwijderd. Het middengedeel te werd geheel verwoest. De brand stoftanks waren in brand gevlogen. Een van de inzittenden werd op 200 meter afstand gevonden. De twee Ier se kloosterzusters zijn in de kabine door de vlammen gedood, j Het verongelukte toestel bevatte een belangrijke zending baar goud j 239 kistjes ter waarde van 1,8 mil joen gulden. Voorts waren juwelen aan boord van een niet bekende waar de en 2500 Zwitserse horloges, die bestemd waren voor Birma en Thai land. Alles lag rondgestrooid over het zand. Het grootste gedeelte van de zendingen is reeds achterhaald. Het terrein is afgezet om ook de rest te zoeken. De waarde van het bij Kaïro ver ongelukte KLM-toestel bedraagt vol gens Londense verzekeringskringen 7,5 miljoen gulden, waarvan tachtig percent verzekerd is. De KLM draagt zelf een deel van het risico. De rest van de verzekering is voornamelijk op de Londense markt en wel bij Lloyds ondergebracht. VERDRAG MET DUITSLAND BEVAT BLIJKBAAR NIET VEEL GOEDS. Over het verdrag, dat de hangende problemen tussen Nederland en Duitsland zou moeten oplossen, zijn ernstige moeilijkheden gerezen. Vol gens sommigen zitten er mazen in de verdragstekst, waardoor vele honder den miljoenen guldens van Neder land naar Duitsland zouden kunnen glippen. De kans bestaat zelfs, dat Nederland meer geld verliest dan het volgens het verdrag van Duitsland zal krijgen. In het verdrag staat, dat Duitsland slechts 280 miljoen gulden aan Nederland moet afdragen, waar van 125 miljoen verdeeld zou worden onder de nazi-slachtoffers. Die 280 miljoen guldens van 1961 vormen slechts een miniem deel van de wer kelijke ooglogsschade die Duitsland aan Nederland heeft toegebracht en welke volgens de Nederlandse rege ring 26 miljard vooroorlogse guldens beloopt. Nu is er het risico dat de 280 miljoen in het niet zullen ver dwijnen in vergelijking met wat Ne derlanders aan Duitsers zouden moe ten betalen, als de Duitsers een aan hangig gemaakt proefproces zouden winnen. Het verdrag is reeds goedgekeurd door het Duitse parlement. In het Nederlandse parlement is de zaak blijven steken in de Tweede-Kamer commissie die het openbare debat over het verdrag schriftelijk moet voorbereiden. Als riskante lacunes niet uit de regelingen verdwijnen is de kans, dat het Nederlandse parle ment er zijn fiat aan zal geven ge ring en komen ook alle andere zaken die in het verdrag aangesneden wor den (teruggave grenscorrectiegebie- den als Elten en Tuddern aan Duits land, de Eems-Dollardkwestie en de Rijnvaartgeschillen) op losse schroe ven te staan. De Duitsèrs proberen namelijk via processen van Nederlandse maat schappijen schadevergoeding te krij gen voor hun door geallieerden in be slag genomen vermogen, waaronder vele Nederlandse aandelen waren. Een voorbeeld daarvan is een proefproces dat voormalige Duitse aandeelhouders van de Algemene Kunstzijde Unie te Arnhem tegen de Geslaagde Ligstoelen Fauteuils Tuinparasols Veldbedden Luchtbedden Slaapzakken Kampeergereï Zwemshorts en diverse andere Vaderdag-geschenken. Ga eens kijken bij Uw - SPORT - SPECIAALZAAK - Let U s.v.p. op 't nieuwe adres STATIONSSTRAAT 51a WAALWIJK AKU aanhangig hebben gemaakt. In ronde bewoordingen komt 't er op neer dat de Duitsers- de zeggenschap eisen over de grote Duitse dochter onderneming (76 percent) van de AKU, de Vereinigte Glanzstoff. Naar beurswaarde gemeten, dus de koers die de aandelen VGF op het ogenblik noteren, bedraagt de waar de van de AKU-doch ter ongeveer 600 miljoen gulden. De Duitsers nemen in deze kwestie een vreemd stand punt in, dat is gebaseerd op de zo genaamde „Spaltungtheorie", een Duits juridisch stukje vennootschaps recht. (Volkskrant) WRAK VAN DC-8 GEVONDEN Op twee kilometer uit de Portu gese kust heeft een Amerikaanse dui ker maandag in 16 vadem water (een diepte van ruim 30 meter) het wrak van de verongelukte DC-8 „Fridtjof Nansen" gevonden. De romp is ern stig beschadigd doch intact. Eerder was een van de straalmotoren van het vliegtuig gevonden. De duiker was omlaag gegaan op de plaats waar een van de zoekende schepen met een dreganker de motor had opgehaald. Hij kon na enig zoe ken na korte tijd melden dat hij het wrak van de DC-8 gevonden had. Het ligt ter hoogte van het strand van Caparica, zuidoostelijk van Lis sabon. Nog dezelfde avond hebben de Nederlandse en Portugese luchtvaart deskundigen besproken of de berging van het wrak uitvoerbaar was. BELASTINGFRAUDE BIJ ZEGELKANTOOR Vier ambtenaren gearresteerd De rijksbelastingdienst te Rotter dam heeft aangifte gedaan van een door de dienst ontdekte zeer om vangrijke belastingfraude op het ze gelkantoor. De onregelmatigheden strekken zich over enkele jaren uit. De recherche van het bureau Mar- coniplein, die de zaak in onderzoek heeft, verrichtte enkele arrestaties. Hangende het onderzoek wenst de politie geen nadere inlichtingen te geven. Voorlopig zijn vier ambtenaren van het zegel- en registratiekantoor op verdenking van het plegen van frau de in verzekerde bewaring gesteld. uding I)e tcho van het Zuiöen fJApcfpl Kleren maken de man Mannen kopen bij het beste wat er is I I manchetknopen Swan zakdoeken zeiibinders sokken overhemden, enz. Alles in luxe verpakking EXCLUSIEVE HERENKLEDING Grotestraat 192 - Waalwijk

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 1