wAALwijkse en UnqstRMtse couRAnt ONDERNEMINGSRADEN B.L.O-onderwijs verrichtte in 25 jaar veel coed werk Mo§deC ■m Nijverheidsschool voor Waalwijk en Omstreken XZoBl* Uch zoni enZOMERl ★ÏABYDERMSrS f Weer een bijzondere aanbieding van Kalter! *JS TRIMBACH Provinciaal nieuws VRIJDAG 16 JUNI 1961 83e JAARGANG No. 48 rever jwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen jdredacteur: JAN TIKT .F.N jnummer 50798 3 verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per weex per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: süeciaal tarief «richt 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo"' Er is reeds veel geschreven en proken over ondernemingsra- i, Desondanks zouden wij aan hand van de praktijk iets meer Hen zeggen over de werking deze overlegorganen, en ho- daarmede een kleine bijdrage leveren tot een beter functio- iren. Wij willen hiermede niet zeg- dat geen enkele onderne- in'gsraad aan haar doel beant- iijrdt, want er zijn er inderdaad sarin door gezond overleg bij- oder goede resultaten worden reikt. Er zijn echter ook onder- iningsraden waarover men sgal kritische geluiden hoort, wel van werkgevers- als werk- tmerszijde. Er hapert dan blijkbaar iets an het gezamenlijk overleg. Wij allen proberen in dit artikel te thterhalen \vat de oorzaak daar- an kan zijn en nagaan langs wei- weg verbetering mogelijk is. ettelijke regeling de wet op de ondernemings- aden van 4-5-1950 is het instel- m van dit overlegorgaan voor edrijven waarin meer dan 25 lerknemers in dienst zijn, ver licht gesteld. De doelstelling zo- is die in de wet is omschreven, de ondernemingsraad heeft )t taak, zulks onder erkenning an de zelfstandige functie van ondernemer, naar vermogen ij te dragen tot een zo goed mo- ïlijk functioneren van de onder- leming. In een ondernemingsraad heb- m zitting: een voorzitter (een lirectieliden een aantal verte- pnwoprdigers uit het personeel, lit aantal"is afhankelijk van de ersoneelsbezetting. )e praktijk Hetgeen in de wet omtrent de ioelstelling wordt gezegd, zouden in de praktijk kunnen noe- menoverleg tussen directie en eitegenwoo'rdigers van het per- meel. Daardoor krijgt het personeel meer inzicht in en kennis van de motieven die tot een aantal be leidsbeslissingen leiden, terwijl directie bij het nemen van de- ie beslissingen waar mogelijk re telling kan houden met de wen- fflvan het personeel. Een voorbeeld Ter bevordering van de veilig- eid, de orde en regelmaat in het ■'(drijf wil een directie een fa- srieksreglement invoeren. Een clement dus waarin een aantal regels worden gesteld met betrek- kina tot het gedrag tegenover diets en collega's, het gebruik ran toiletten, maatregelen tegen diefstal enz. De invoering van ten dergelijk reglement geeft soms nogal wat kritiek van de djde der werknemers, omdat zij jan mening zijn dat dit een in beuk betekent op hun vrijheid ran handelen. Wordt in zo'n ge- ral tevoren overleg gepleegd dan an daardoor veel narigheid wor den voorkomen. Dan immers kan Men wijzen op de noodzaak van Reglementering in een grote or ganisatie, dat deze juist bedoeld 'ster bescherming van de betrok ken werknemers. Geen zinnig mens kan immers 'o een chaos leven, en naarmate ten organisatie zich uitbreidt, is 'et treffen van maatregelen! noodzakelijker om die organisa- ™e goed te doen functioneren. Langs de weg van overleg moet Men dus het personeel een duide- '>jk inzicht geven in de motieven, ®dat zij in staat zijn hierover dun mening te vormen. b>e werknemers zijn beslist «Ivankelijk voor maatregelen, 'raarvan hen het belang voor •§en staat. Tevens is het perso neel dan in staat een mening r voren te brengen en eventu al woorden te uiten. Door dit eenvoudig voorbeeld men geneigd zijn te denken rat via een ondernemingsraad Meteen elke moeilijkheid wordt 'Pgelost. Zo eenvoudig is dat in ra praktijk echter niet altijd. )(|k de ondernemingsraden moe- I® een groeiproces doormaken, om volledig aan het doel te kun nen beantwoorden. Wat een vruchtbaar overleg in sommige gevallen nog in de weg staat, is naar onze mening het feit, dat in dit nog vrij jonge overlegorgaan een zekere onwennigheid bestaat tussen de gesprekspartners: de ondernemer en de man van de uitvoerende arbeid. Ieder van hen heeft zijn eigen opvattingen om trent allerlei zaken, en in enkele gevallen kunnen die opvattingen zelfs tegenstrijdig zijn. Daarbij speelt het z.g. historisch gewor teld wantrouwen vaak een grote rol. De werkgever streeft naar maximaliseren van de winst, het geen absolute noodzaak is om in het handelsverkeer een stevige positie te behouden of uit te brei den. Op zich is dit al een niet af latende zorg van de ondernemer. Denkt u maar eens aan de toene mende concurrentie vanuit het buitenland. De werknemer daarentegen ziet vaak niet en kan dit ook niet altijd zien, dat het streven van zijn baas even goed van belang is voor de werknemer. We zien dan i ook vaak dat, wanneer maatrege len genomen worden die verband houden met reorganisatie, werk- methodenverbetering e. d., de werknemer dit opvat als nadelig voor hem. Uit deze situatie komen nog wel eens conflicten voor die het wederzijds vertrouwen ongunstig beïnvloeden. En het gevolg hier van kan zijn, dat men in de on dernemingsraad min of meer te rughoudend is in het verstrekken van de nodige gegevens of inlich tingen, waardoor een vruchtbaar gesprek een illusie wordt. In deze vicieuze cirkel blijft men ronddraaien als niet van beide kanten het nodige vertrou wen voorop staat. Het is een op vallend verschijnsel dat eerst in tijden van gevaar een groot saam horigheidsgevoel tot stand komt. In de afgelooen oorlog is dat dui delijk gebleken, toen mensen uit alle lagen der bevolking door ge zamenlijke acties deden wat in hun vermogen lag om de vrijheid terug te krijgen. Dit was een na tionale zaak van grote impor tantie. Natuurlijk gaat een vergelij king ergens mank, maar betref fende onze industriële productie mogen we toch ook spreken van een nationale zaak, n.l. mede te werken aan de verhoging van het nationale inkomen, hetgeen de welvaart ten goede komt. En wat is dan meer voor de hand liggend dan dat werkgevers en werknemers op basis van we derzijds vertrouwen door ge meenschappelijk overleg in de ondernemingsraad komen tot een goede samenwerking. Laten de werkgevers bedenken dat hun werknemers in vele ge vallen in staat zijn een gezond oordeel te vormen. Geef hen kansen om hun visie naar voren te brengen. De problemen die in het bedrijf bestaan, hebben be slist hun belangstelling. Komt 't overleg goed op gang, dan zullen zij met plezier medewerken aan de oplossing daarvan. De werk nemers moeten beseffen dat zij bij de verkiezingen voor de on dernemingsraad een serieuze keu ze doen uit hun collega's, en die mensen aanwijzen als lid van de ondernemingsraad, waarvan zij weten dat die in staat zijn om een objectief oordeel te vormen en de moed hebben óm zowel tegenover de directie als hun collega's een gezond standpunt te verdedigen. Bedenk tenslotte dat er een tijd is geweest, waarin het ondenk baar was dat werkgevers en werknemers met elkaar aan tafel gingen zitten en dat nu in het hoogste college zoals de S.E.R. regelmatig overleg plaats heeft tussen werkgevers- en werkne mersorganisaties. Wij zijn er van overtuigd dat ook de onderne mingsraden binnen onafzienbare tijd hun doel zullen bereiken, n.l. een vruchtdragend overleg, dat werkt in het belang van de on dernemingen en hun medewer kers. Ook dit is een groeiproces, en wij hopen met 't bovenstaan de een kleine bijdrage te hebben geleverd tot het versnellen van dit proces. de B.L.O.-school te Helmond be haalde, zoals wij in de rede van Burgemeester Moonen reeds aan stipten. Hierna hield de heer van Roy een interessant betoog omtrent het goede werk, dat door de B.L. O.-school wordt verricht en de betekenis van de school, waarme de niet alleen het minder begaaf de kind wordt geholpen, maar ook de maatschappij. Na deze rij van sprekers werd door de aanwezigen een rond gang door het nieuwe schoolge bouw gemaakt om zich een in druk te kunnen vormen van wat er tot stand was gekomen. Aan 't onderwijsprogramma van Waal wijk was weer een nieuwe nood zakelijke inrichting toegevoegd. Welke mogelijkheden biedt ze Wij menen, dat het voor onze le zers in Waalwijk, de Langstraat en omgeving niet van belang ontbloot is, eens een overzicht te geven van de mogelijkheden, die de cursussen aan de Nijverheidsschool te Waalwijk voor de toekomst der jongelui bieden Op de eerste plaats mogen we er op wijzen, dat deze school een der meest moderne en best geoutilleerde vakscholen in den lande is, met zijn uitgebreide gebouwen, met zijn rui me theorie-, praktijk- en tekenloka len, met een modern en volledig ma chinepark in alle afdelingen, met zijn en VOOR A effectief mogelijk te laten zijn, zo dat men zijn zoons gerust aan dit be langrijk instituut kan toevertrouwen. Dat dit meer en meer wordt inge zien en gewaardeerd blijkt uit het steeds toenemend aantal leerlingen; voor het nieuwe cursusjaar b.v. gaven zich niet minder dan 270 leerlingen op, uit de gehele Langstraat en dit is Dhr. C.|J. van Roy 25 jaar hoofd der Don Bosco-school Dit iaar is er voor de Don Bosco-school aan de Grotestraat Don Bosco-school eerste streek- ---- --- 1 L i—Tr~i 11 1 school in Noord-Brabant voor B.L.O.-onderwijs. In tegenwoordigheid van talrij ke autoriteiten vond woensdag middag 19 december 1936 de offi ciële opening plaats van de Don Bosco-school en niet zonder eni ge trots wees de heer van Roy er in zijn toespraak op, dat de Don Bosco-school zich er op mocht beroemen de eerste streekschool voor het buitengewoon lager on derwijs in de provincie Noord- Brabant te zijn. te Waalwijk een dubbele reden tot feestviering. Het is nl.. niet alleen 25 jaar geleden, dat het R.K. Kerkbestuur van de parochie St. Jan te Waalwijk er in slaagde de totstandkoming van een school voor buitengewoon lager onderwijs te reali seren, maar men hoopt tevens het feit te herdenken, dat de heer C. J. van Roy dan 25 jaar de scepter over deze school als hoofd en onderwijzer zwaait. Vorig jaar n.l., op woens dag 25 mei, werd de heer van Roy gehuldigd in verband met het feit, dat hij 40 jaar aan het onderwijs was verbonden, waarvan 35 jaar bij het bijzonder lager onderwijs. In tegen woordigheid van het stichtingsbestuur werd de jubilaris door de kinderen en het personeel van de school hartelijk in de bloemetjes gezet. Dit jaar heeft hij het voorrecht de dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar als hoofd aan de toen op gerichte B.L.O. te Waalwijk werd verbonden. Met betrekking tot het buitengewoon lager onderwijs kunnen wij niets an ders zeggen dan dat het destijds een behoefte en een harde noodzaak was om tot de oprichting van zulk een school te komen. Het gebouw waarin men nu zit, voldoet in het geheel niet meer aan de eisen die er aan gesteld moeten worden en de heer van Roy hoopt dan ook dat hierin spoedig verande ring mag komen, daar z.i. en wij hebben dit ook mogen constateren de huidige toestand onhoudbaar is. Gelukkig zijn er ten deze gunstige perspectieven. B.L.O. - ONDERWIJS EEN WELDAAD VOOR GEESTELIJK ZWAKKERE KINDEREN Alvorens men op zaterdag 19 december 1936 kon overgaan tot de officiële opening van de Don Bosco-school, de onderwijsin richting voor buitengewoon lager onderwijs moesten daaraan voor afgaande nog bergen werk verzet worden. Dat het voor deze kinde ren, wier geestvermogens hun niet in staat stellen het gewoon lager onderwijs te volgen, een harde noodzaak was, werd alge meen wel gevoeld, doch daarmee was er de school nog niet. Onder auspiciën van het Kerkbestuur van de parochie St. Jan en met de noodzakelijke medewerking van de Langstraatse gemeente en schoolbesturen werden de schouders onder het werk gezet en vonden de eerste activiteiten en besprekingen plaats. Drs. G. J. de Vries wees er in die dagen in een artikel in onze krant op, dat de gevallen van geestelijk minder bedeelde kinde ren niet zeldzaam waren en dat niet minder dan 1V2 a 2 van alle schoolgaande kinderen tot meergenoemde groep behoorde. Daar er voor de oprichting van 'n dergelijke school 'n minimum aantal leerlingen van 24 was vereist, terwijl Waalwijk in die tijd ruim 1600 schoolgaande kin deren telde, was procentsgewijs bekeken de stichting van een B.L.O.-school volledif verant woord. Temeer nog, daar voor de opleiding van een verstandelijk misdeeld kind in een speciaal daarvoor bestemd instituut el ders, in die tijd natuurlijk, niet minder dan een bedrag van tus sen de vijfhonderd a duizend gul den benodigd was, was dit bedrag voor een opleiding en opvoeding aan 'n B.L.O.-school slechts vijf tig gulden. Natuurlijk kost de ex ploitatie van een dergelijk ge bouw met onderwijs en outillage per jaar veel meer, doch van Rijkswege wordt hierin voorzien. Alle factoren om tot stichting van een school voor buitenge woon lager onderwijs te Waal wijk over te gaan, waren dus wel duidelijk aanwezig en bewezen. Hoewel natuurlijk alles nog niet over rozen ging, kwam men toch langzamerhand tot de opening. Alvorens de officiële opening echter plaats vond, werd er op maandag 16 november 1936 ge start met een tweetal klassen. Dat men het natuurlijk niet al leen bij zuiver onderwijs liet, is begrijpelijk. Als bizonder belang rijk aspect beschouwde men de handenarbeid en nog wordt dit als een voornaam punt op het onderwijsprogramma beschouwd. De jongens werd tevens geleerd een tuin te verzorgen, terwijl het voor de meisjes meer speci aal gericht werd op de bloemen- verzorging. Toen deze school werd open gesteld, was alles in passelijke tinten geschilderd en geheel aan gepast aan de eisen, die er in die tijd aan werden gesteld, wat be treft het comfort en vooral de grootte. Nu, 25 jaren later, is het hier niet meer te houden, aldus de heer van Roy, en inderdaad, wat betreft de outillage en de in richting komt deze school wel aan vele punten, die moeten wor den gesteld voor de toch al zo ge- i handicapte kinderen, in ernstige mate tekort. Voor heUere Baby-huidje VLOTTE REGENJASSEN Model 1961 in de bekende Ninoflex kwaliteit in de meuwe kleuren Bronze-üen Blue Méditerranée met of zonder ceintuur. voordeel Onder de talrijke aanwezigen, die zich op deze bijzondere dag voor Waalwijk in het bijzonder en voor de Langstraat in het al gemeen hadden verzameld, merk te onze toenmalige verslaggever o.a. op Mgr. Goorts, bisschoppe lijk inspecteur van het K. O. in het bisdom Den Bosch, de heer A. v. Voorthuysen, rijksinspecteur van het B.L.O. uit Utrecht, pas toor H. Heezemans, voorzitter van het schoolbestuur, burge meester Moonen, drs. de Vries'en nog vele andere autoriteiten op wereldlijk en geestelijk gebied. De ZeerEerw. heer Pastoor H. Heezemans, die de rij van spre kers opende, wees o.a. op de vraag, waarom dit alles was ge beurd en waarop hij tevens het antwoord gaf alles in het werk te moeten stellen om de kinderen, voor wie het gewoon lager onder wijs niet geschikt was en het ge vaar bestaat, dat zij in de maat schappij mislukken, te komen tot de stichting van een instituut, waarbij dit gevaar opgevangen kon worden of althans vermin derd. Namens het schoolbestuur verklaarde spr. de Don Bosco- school voor geopend. Burgemeester Moonen, die het woord hierna verkreeg, memo reerde slechts een onlangs voor gevallen feitje, dat wel ten zeer ste het grote nuf van een school voor buitengewoon lager onder wijs bewees, n.l. dat van de 18 leerlingen op de B.LO.-school te Helmond, die de school verlieten, niet minder dan 15 leerlingen in de maatschappij konden worden opgenomen. Dr. van Voorthuysen dankte in zijn betoog vooral pastoor Hee zemans en drs G. J. de Vries voor het vele werk dat zij verzet had den, terwijl hij de heer van Roy schetste ais een bekwaam school hoofd, gezien het feit dat hij op prachtig gymnastieklokaal met dou ches enz., met zijn mooie aula en dito overblijflokalen, een complex, waarin het een lust is te verblijven. Maar wat kan men er leren, dat blijft de voornaamste vraag. Welnu de dagschool geeft na de voorbereidende klas, die wij een wel daad voor de jeugd en de school zou den durven noemen, een tweejarige cursus in het schoenmaken (hand werk en machinaal), timmeren, schil deren, metselen, smeden, machine- bankwerken en opleiding voor auto monteur. De avondschool, die vervolgklas- sen omvat geeft de jongelui gelegen heid de kennis in hun vak verder uit te breiden, terwijl men in het a.s. sei zoen hoopt te kunnen beginnen met twee o.i. zeer belangrijke cursussen voor de schoenindustrie, n.l. het schoentekenen en het opleiden van schoenen-modeleur, een paar vakken, waaraan grote behoefte bestaat en waarvoor tot nu toe geen opleiding bestond. Voeg daarbij nog een afzonderlijke V.M.T.O.-cursus, die opleidt voor M.T.S. of toelating tot de Middelba re Vakschool voor de Schoen- en Le derindustrie, dan ziet men welk een mogelijkheden hier geschapen zijn voor de jongelui uit plaats en streek om zich een goede toekomst op te bouwen. Het bestuur, directeur en leraren beijveren zich om vooral de outillage en het onderwijs zo up to date en zo niet verwonderlijk daar Waalwijk als centrumgemeente van alle plaatsen uit de omgeving gemakkelijk is te be reiken en de afstanden nergens te groot kunnen worden genoemd. Wij meenden goed te doen nog eens even naar voren te brengen, welke mogelijkheden er hier geboden worden om zich op deugdelijke wij ze de eerste beginselen van de ver schillende vakken eigen te maken, waarvoor de Waalwijkse Nijverheids school het aangewezen instituut is, zowel wat inrichting, outillage als on derwijs betreft. ANJERACTIE 1961 Van 19 juni tot en met 2 juli 1961 wordt in elke gemeente in deze provincie de jaarlijkse inza melingsactie gehouden ten be hoeve van het Provinciaal Anjer fonds Noord-Brabant. De Anjer actie 1961 zal in het teken staan van de 50ste verjaardag van Zij ne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard, Regent van het Prins Bernhardfonds en de Anjerfond sen. Zijne Koninklijke Hoogheid heeft de hoop uitgesproken, dat deze actie ten volle zal slagen in het belang van 't culturele werk, dat door het Prins Bernhard- en de Anjerfondsen wordt verricht. De Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, Dr. C. Kort- mann, voorzitter van het Provin ciaal Anjerfonds Noord-Brabant, doet een beroep op de gehele Bra bantse bevolking, naar vermogen tot het welslagen van de Anjer actie 1961 bij te dragen. Laat Noord-Brabant niet achterblij ven. Moge de opbrengst van de Anjeractie 1961 in deze provincie van die aard zijn dat op nog rui mere schaal de ontwikkeling van het culturele leven in Noord-Bra bant kan worden bevorderd dan tot nu toe het geval was. i VAlJl^ilï AO JU1U iöUl JMHH )e tcho vaü het Zuióen op de voet ALLE MODE -TINTEN Verkrijgbaar bij MARKT WAALWIJK

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 5