wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt KAATSHEUVEL AANVULLEND KREDIET VOOR WUKGEBOUW KAATSHEUVEL Nieuwe huishoudschool nadert voltooiing taeeiteraad Loan op Zand HET WERK VAN JOS VAN AMELSVOORT Last van zenuwen? VRIJDAG 30 JUNI 1961 83e JAARGANG No. 52 De gemeenteraad van Loonop- nd had woensdagavond slechts intig minuten nodig om een er bescheiden agenda af te wer- die geen belangrijke voor dien bevatte. Voor de stichting van een wijk- j»uw voor de gezondheidszorg Kaatsheuvel voteerde de raad i aanvullend krediet van 11.400.■- Reeds eerder stelde raad hiervoor een krediet van 60.278.beschikbaar. De heer rrens sprak de hoop uit dat t, gezien de royale tijd welke en w. hebben gehad om 't plan bestuderen, bij dit ene aanvul- ide krediet zal blijven. De ijrzitter kon hieromtrent niets «eggen, maar wel zal natuur- i worden getracht om alle ex- kosten zoveel mogelijk te ver- jden. De woning Tuinstraat 22 werd bewoonbaar verklaard. Ten behoeve van de St. Ber- 'irdusschool te Kaatsheuvel he loot de raad tot het verlenen ,an medewerking voor de inrich- ng van een nieuw leslokaal en oor de uitbreiding van de be au bestratingswerkzaamheden aande speelplaats, 't uitvoeren i het aanbrengen van afschei- ingsmuren rond de vergrootte leelplaats. Hiervoor voteerde de lad resp. 950.en 2.0.500. Afwijzend werd door de raad schikt op een door de Hand- ihoenen- en Lederwarenfabriek ,V. ingediend en door meerdere ideren ondertekend bezwaar- hrift tegen een voor het jaar 10 opgelegde aanslag in de aatbelasting, alsmede op een re- uest van enige zakelijke gerech- gden van aan de Venloonstraat degen gebouwde en ongebouw- e eigendommen betrekking heb- ende op de baatbelasting. De loeilijkheid zit in het feit, aldus voorzitter, dat belanghebben- en de grond veel te duur heb- En gekocht hetgeen zich nu gaat reken. Wel wees de voorzitter top dat betrokkenen in de mo gelijkheid verkeren deze baatbe lasting met een bedrag ineens af te kopen. Ten slotte gingen enkele voor stellen met betrekking tot grond- transacties onder de hamer door. In de omgeving van de huishoud school zal een perceel grond wor den aangekocht t.b.v. de aanleg van de geprojecteerde straat ten oosten van de huishoudschool aan de v. Heeswijkstraat. Aan J. Eulem zal een strookje grond van perceel mgr. Völkerstraat 84 wor den verkocht en aan de heer J. C. A. M. van Ham een perceel bouw grond van 1275 m2 aan de Vos- senbergselaan Ten behoeve van de verdere uitvoering van het uitbreidingsplan ten zuiden van de Gasthuisstraat besloot de raad tot ruiling van grond met Schoen makers Schoenfabrieken N.V. Voor de bouw van een trans formatorstation aan een gepro jecteerde zijstraat van de Gast huisstraat zal aan de N.V. PNEM een perceel grond van 118 m2 worden verkocht. Ten slotte be sloot de raad tot het pachtvrij maken van een tweetal percelen grond t.b.v. de uitvoering van het uitbreidingsplan in onderdelen voor Loonopzand, alsmede tot ruiling van grond met de Wed. Roelen-Klijn t.b.v. een verbin dingsstraat Huygensstr.Markt straat. In de rondvraag informeerde de heer van Nieuwstadt naar de mo gelijkheid van de invoering van een parkeerverbod in de Hoofd straat vanaf de Peperstraat tót voorbij de r.k. pastorie geduren de de kermisdagen. De voorzitter wees er op dat een dergelijke maatregel voor de a.s. kermis niet meer gerealiseerd kan wor den, maar b. en w. zal de sugges- tie van de heer v. Nieuwstadt graag in overweging nemen. De voorzitter wilde dit parkeerver bod dan ook laten gelden tijdens huwelijksplechtigheden en uit vaartdiensten in de parochiekerk. «PSff De nieuwe huishoudschool te Kaatsheuvel nadert haar voltooiing Met de bouw van de nieuwe uishoudschool aan de van Hees- ijkstraat is men thans zo ver evorderd, dat schilder, electri- iën enz. in de gelegenheid en rak. bezig zijn om het fraaie e van architect Jos Bedaux Goirle, waaraan de aannemer, le firma A. P. Brekelmans en te Udenhout, op zo'n keurige tijze gestalte heeft gegeven, te «ltooien. Met popelend hart zien et schoolbestuur en de directri- mej. PI. Gedden, uit naar de (8 sept.) dat mgr. W. Beie rs naar Kaatsheuvel zal komen het gebouw in te zegenen, aarmee een lang gekoesterde ens in vervulling zal zijn ge- 'ian. Reeds te lang heeft men ach moeten behelpen met de lovisorisclie ruimten van de ioormalige meisjesschool in de Gasthuisstraat, waar bijna 500 eerlingen uit de gemeente Loon- ipzand afwisselend gebrujk van noesten maken, de keukenruim- tevens dienst moest doen voor wishoudelijk werk,"wassen, strij- alsmede voor theorielessen, neuwe cursisten soms wegens nimtegebrek moesten worden aleurgesteld, om maar enkele an de vele tekortkomingen te roemen. Wanneer straks 't nieu- o cursusjaar 'n aanvang neemt, pl aan al deze narigheid voor roed een einde zijn gekomen, en al het werk van directrice en terkrachten als het ware een da- t'ijks feest worden. Want hoewel aan de afwerking »g heel wat tijd gespendeerd zal roeten worden, en het inwendige in het gebouw met z'n vele lo- alen en vertrekken van alles en wat nodig heeft om presen- ®el te zijn, is er niet veel fanta- 'e nodig om te weten wat het Jaks zal zijn: een riant en mo ron schoolgebouw met veel glas :J dus veel licht, en door zijn urm en praktische indeling vol umen beantwoordend aan de ei- fn, welke men heden ten dage «n een huishoudschool pleegt te tellen. Nu het gebouw eenmaal gerea geerd is, valt vooral op hoe achtig de toegepaste laagbouw zich aanpast aan de landelijke omgeving, en wanneer te zijner tijd de tuinarchitect het zijne ge daan heeft, welk een schitterende bijdrage het gehele complex zal leveren aan de omgeving en de entrée van dit deel van Kaats heuvel. Ook wat de doelmatigheid van de geografische ligging betreft, lijkt ons deze plaats bijzonder ge lukkig gekozen. Voor de leerlin gen uit Kaatsheuvel behoeft de verhuizing van de Gasthuisstraat naar deze plaats geen bezwaar op te leveren, maar voor de scholie ren uit Loonopzand zal de reis naar school een belangrijke af standsbekorting betekenen. De totale breedte van het ge bouw bedraagt bijna 97 meter. Rechts en links van de in 't mid den gelegen hoofdingang bevin den zich de kamers voor direc trice en administratie. Aanslui tend hierop liggen rechts en links respectievelijk vier lokalen van 7 bij 7 m. voor theorie en drie lokalen van 7 bij 9 m. voor prak tijk. Achter deze laatste bevinden zich de toiletten, waarna men in de westelijke vleugel belandt, welke geheel in beslag wordt ge nomen door het gymnastieklo kaal met wgs-, kleed- en meubel- bergingslokalen. Aan de andere zijde wordt het laatste theorielo kaal geflankeerd door de eetka mer, waarin tevens serveerles zal worden gegeven. In de oostelijke vleugel, langs waar de leerlingen het gebouw betreden, bevinden zich o.a. een ruime keuken van 10 bij 8 nr., een was- en strijklo- kaal van gelijke afmetingen, droogkamer, provisieruimte, toi letten, terwijl hier ondergronds o.a. ruimten zijn voor fietsen stalling, garderobe, stookinrich ting. Van hieruit kan men ook de onder het gehele gebouw doorlo pende hoofdleidingen voor gas, electriciteit enz zo nodig overal bereiken. Halverwege de beide vleugels verbindende gang komt men ten slotte in een uitbouw, waarin gelegen zijn de leraressen- kamer met bijbehorende ruimten, alsmede een Mater Amabilis-lo- kaal. „Een beschouwing over de plaats van het werk van een componist, die het verdient op een wijder voorplan bekend te zijn". Aldus luidt het opschrift van een artikel van Edward Stam in het laatst verschenen nummer van het Gregoriusblad over onze plaatsge noot Jos van Amelsvoort. Schrijver wijst in z'n inleiding op een in kerkmuzikaal Nederland voor komend verschijnsel, t.w. de enorme tegenstrijdigheid van wat er ge maakt wordt met wat daarvan be kend en gezongen wordt. Volgens hem een beslist gebrek, omdat onze koren een enorme behoefte aan eigentijdse muziek zouden moeten hebben. Dat die behoefte er vaak niet gevoeld wordt, dat integendeel een zeker wantrouwen tegen „moderne" muziek zich nog altijd breed maakt, is een ongezond verschijnsel. Toen de barokke en laat-klassieke repertoirestukken mèt de gemengde koren verdwenen en overal het man nenkoor zijn glorierijke intocht be gon, toen was er wel een enorme be hoefte en de tóén eigentijdse compo nisten hebben daar maar al te goed in voorzien. Evenzo was het, toen het jongenskoor zijn entree maakte. Toen „ineens" de moderne muziek er was, beantwoordde deze niet aan algemene praktische, laat staan ideële behoef te. Eerst Diepenbrock, later Hendrik Andriessen. Met het werk van de la tere Andriessen en zijn „tres pueri" zijn de zangers dan wel vertrouwd geworden, men houdt zich bij deze namen en voelt verder geen behoefte aan een productie waar men immers niet om heeft gevraagd. „Al deze overwegingen", aldus schrijver, „bekruipen mij, nu ik het bij Annie Bank uitgegeven werk van Jos van Amelsvoort voor me heb lig gen. U verwacht van mij, dat ik zal zeggen wat het is, terwijl ik geneigd ben te vragen wat het had kunnen zijn. Hoe zou dit oeuvre zijn uitge groeid, als het gestimuleerd was door een zodanige uitvoeringsfrequentie en door zoveel opdrachten, dat deze man had kunnen weten, dat er behoefte was aan zijn rijke fantasie en bekwa me hand". De heer Stam confronteert de lezer eerst met enkele orgelwerken, waar uit volgens hem een sterke en zelf verzekerde persoonlijkheid spreekt, waarna hij vervolgt met de Cantus Vesperales, het werk waarom hij de heer v. Amelsvoort zozeer bewondert. Enkele citaten hierover „Het ver trekpunt van deze muziek ligt bij het beste van Diepenbrock, het is har monisch warm gekleurde, vrij modu lerende, laat-romantische muziek; maar wat mooi is elke lijn, wat een zekerheid, wat een noblesse!" „Dit werk draagt het stempel van een ern stige, edele man, die zich minder be wust is van eigen bekwaamheid dan van de zaak die hij dient. Het is mu ziek van cathedrale allure, maar vroom, zelf biddend en het gebed van de luisteraar vleugels gevend. Eén ding lijkt mij zeker, de man die op dat moment deze geïnspireerde mu ziek schreef, wist wat de kerk en de geest dés tijds van hem vragen. Ge meten met de maat van wat toen door de bank verscheen, is dit het werk van een groot man. Bovendien is het mu ziek, al stelt ze ook haar eisen, die onmogelijk niet mooi gevonden kan worden; ze had beslist een breder kring moeten aanspreken dan waar in ze nu bekend schijnt te zijn". Laat hij weten, dat zijn Can tus Vesperales onmiddellijk naast de mooiste motetten van b.v. Bruckner zijn te leggen; dat is geen kleinigheid en na verloop van tijd zal het betrek kelijk geringe tijdsverschil veel min der spreken dan de directe actualiteit van nu". Nadat schrijver nog een aantal missen heeft besproken, waarbij hij o.a. over de Missa Purissema Cordis H.M.V. opmerkt „een groots werk, dat op het repertoire van elk groter koor hoort, dat zich zijn verantwoor ding bewust is tegenover mensen, die zoiets nog durven schrijven", besluit hij zijn interessante beschouwing met: „ook al zouden wij eenzaam komen te staan in een klein land, waar zelfs de mensen die wat kunnen meestal niet verder komen dan hun eigen standje en elkaar weinig gezind zijn te helpen en te stimuleren, laten wij niet vergeten, dat het leven kort is, maar de kunst lang duurt en dat naar1- mate de tijd voortschrijdt en het pers pectief wijder wordt, het beste werk zijn proportie krijgt en zijn waarde ring onherroepelijk een keer vindt. En laat kerkmuzikaal Nederland niet iemand vergeten, omdat hij het één kan maar ook het ander! Het werk van Van Amelsvoort bevat beloften, die nog lang niet alle zijn ingelost". Ja, misschien zal zijn werk in de toekomst nog eens de waardering krij gen, welke het in het verleden onbe wust maar ook bewust, is onthouden. Duivensport. Uitslag van de wedvlucht van uit Chateauroux. In concours 125 duiven. G. Kemmeren 1; Jac. Vloemans 2; C. v. Rooij 3 25; W. v. d. Ven 4 15 17- P. Dirksen 5 6 16; A. de Bie 7F. v. d. Linden 8 27; L. v. Drukkerij van Boxtel Geel 9 20; F. Dingemans 10 32; H. Hesselmans 11; M. Ververs 12 13 38; Th. van Riel 14 39; G. Beide heren hadden gewoonte getrouw voor de nodige proble men gezorgd, welke deze ritten alleen maar interessant kunnen maken, maar daarnaast was er ook weer een enkel kwestieus puntje, waarover na afloop nog eens lekker kon worden gerede twist. 28 equipes presenteerden zich om 7 uur bij hotel Euphonia aan de start, en het was uiteindelijk de equipe v. d. Aa uit Elshout, die zich met 48 strafpunten van de eerste plaats verzekerde en de eerste keus had uit de aardige prijzentafel. De verdere uitslag was: 2. D. Varga, Waalwijk, 88 p.; 3. A. van Delft, Drunen 122 p.; 4. L. Ver vers, Kaatsheuvel 129 p.; 5. A. v. Beek, Capelle 133 p.; 6. J. de Kort Kaatsheuvel 146 p.; 7. W. Soeter- boek, Kaatsheuvel 148 p.; 8. J. Schellekens, Kaatsheuvel, 188 p.; 9 J. Pooters, Kaatsheuvel 210 p.; 10. J. Vloemans, Kaatsheuvel 212 p.; 11. A. Jansen, Kaatsheuvel 219 p.; 12. Mevr. Huninck St. Oe- denrode 221 p.; 13. M Verbunt, Tilburg 230 p. Stromfjt in vlammen. Maandagmiddag geraakte door tot nog toe onopgehelderde oor zaak een stromijt van landbou wer v. Noije op de Heikant in brand. Voor de snel gearriveerde brandweer was het, mede vanwe ge het hete weer, een warm kar wei. Het vuur, dat zich diep in de pakken stro had ingevreten, was aanvankelijk moeilijk onder de knie te krijgen, maar na een half uur was men de situatie toch meester. Doktersdienst. Komend weekend zal voor spoedgevallen de praktijk van de doktoren P. Wijtenburg, Kaats heuvel en A. de Vries te Loonop zand worden waargenomen door Mijnhardt's Ze nu v/tab letten helpen U er overheen Schrauwers 18 23 28 40; L. v. d. Ven 19 22 36; H. Hendriks 21 24; W. de Cock 26 31: M. Klijn 29 30; M. Lensveld 33; G. Kuis 34; C. de Bondt 35; J. v. Riet 37; H. de 'Man 41J. Evers 42. Uitslag, van de wedvlucht van uit Creil. In concours 185 duiven. H. Snoeren 1 31 48; M; v. Box tel 2 3 20 28 30 41L. v. Mossel veld 4 35 51; P. Ligtvoet 5 6 8 13 25 62; J. v. Heeswijk 7 26 42 51 57; H. v. Nieuwstadt 9; Jos. van Bavel 10 59; F. Dingemans 11 19 55; Ant. Heijs 12 37 53; J. Ves- ters 14 21 34 39 44; F. v. Woen- sel 15 23; C. de Bondt 16 36; A. de Bie 17; W. v. d. Ven 18 22; L. v. Geel 24 43; H. v. Helvoirt 27 32 33 40; A. Pijnenburg 29; Jos Dirksen 38; F. v. d. Linden 45; Ant. Snoeren 46 56; W. Kemme ren 47 56; Jac. Vloemans 49 52 54; A. Mertens 58; C. v. Rooij 60. Oriëntatierit. De autoclub „Kaatsheuvel" or ganiseerde maandagavond een oriëntatierit over een afstand van circa 50 km., waarvoor het par cours was uitgezet door de heren W. Musters en P. Schoenmakers. dr. R. Raaijmaakers, Hoofdstraat 68, Kaatsheuvel, tel. 04167-2050. Zaterdag en zondag zal in deze gevallen de praktijk van dr. K. v. Tuijn te Kaatsheuvel worden waargenomen door dr. H. Win kelman, Kerkstraat 99, Sprang, tel. 04167-2350. Loon op Zand Provinciaal nieuws DRUNEN EN VLIJMEN KRIJGEN M.A.-SCHOOL In het komende najaar in september of oktober zal in de gemeenten Drunen en Vlijmen een begin worden gemaakt met het Mater Amabilis- en jongeren- cursuswerk Een en ander zal ge schieden fp de vorm van een streekschool. Het in het leven roepen van deze beide cursussen is een initiatief van de levens school voor jongens en het be drijfsleven. Zoals bekend, houdt het M.A.- werk zich bezig met de vormiijg van meisjes van 17 jaar en ouder, terwijl de jongerencursus is ge richt op de meisjes beneden 17 jaar. De grote promotor van dit werk is pastoor Kamp van de Vlied berg, die een jarenlange ervaring heeft in het M.A.-werk. Inmid dels is ook reeds kontakt opge nomen met de huishoudschool in Drunen voor de nodige medewer king. TILBURGSE SCHOUWBURG TELT 75.000ste BEZOEKER Vorige week donderdagavond voor aanvang van de Nederlandse Toneelmaniiestatie „De Kaukasi- sche Krijtkring" heeft de direc teur Wim Bary van de Tilburgse schouwburg bekend gemaakt, dat onder de toeschouwers de 75.ÜJ0e bezoeker(s) zich bevond. Het was de heer Oostelbos uit Tilburg met z'n echtgenote, die hartelijk werd gecomplimen teerd. Mevrouw werden anjers aangeboden, de heer Oostelbos kreeg een gedenkmap en 'n cou ponboekje voor het volgend sei zoen, terwijl de restaurateur een feestmaal aanbood. Het spreekt wel voor de kunst zin van het publiek uit Tilburg en omgeving; 75.000 bezoekers in nog geen vier maanden in deze prachtige schouwburg. DRIE DAGEN FIETSEN DOOR BRABANT De „Driedaagse fietstochten door het zomerse lanr van Bra bant", georganiseerd door dé Bos sche V.V.V., worden dit jaar voor de 17e maal verreden en wel 20, 21 en 22 juli. De „driedaagse" -- zijnde de oudste en grootste meerdaagse fietstocht levert een toeris tisch genot op, waarvan nog heel veel mensen geen flauw idee heb ben. Drie dagen lang ligt het zo merse en vriendelijke Brabant, vol verscheidenheid als wisselen de decors in een luchtig zomer spel, open voor jong en oud. De tochten hebben een dage lijkse lengte van rond 90 kilome ter. De fietsers vertrekken elke morgen uit Den Bosch en zijn 's middags vóór 6 uur op 't punt van uitgang terug. De route van donderdag 20 ju li is geprojecteerd op 't mooiste dorp van Brabant: Oirschot, dat de naar schatting duizend fiet sers een genoeglijke „grote rust" zal bieden. Het kersendorp Uden is het doel van de tweede dag. En op de laatste dag zullen de fiet sers worden geleid naar het va kantieoord en vennendorp Ois- terwijk. Aan de tocht kan alleen wor den deelgenomen door personen uie de lo-jarige leeftijd hebben bereikt. e tcho vAn het Zui6en itgever laalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tieien joldredacteur: JAN TIELEN ironummer 50798 (i blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief jjericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205. Waalwfik Tel 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Bemr denstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres .Echo' VOOR Dr. v. Beurdenstr 13-15 KAATSHEUVEL Tel. 04167-21 21 volgt. Uit het financieel verslag bleek dat de 'nkomsten dit jaar nagenoeg gelijk waren aan de uitgaven, n.l. pl.m. f 12.300. - In verband met de te verwachten hogere uit' gaven, werd de contributie voor de wer- kende-senior-leden met 10 ct. per week verhoogd, zodat deze f 0.25 gaat worden, met een maximale gezinscontributie van f 0.75 per week. Op deze lustrum-vergadering vierde de heer Willem Beerens zijn 35-jarig bestuurs- jubileum, waardoor hij tot ere-lid van Uno- \nimo werd benoemd. Nadat van de rondvraag een druk ge bruik was gemaakt en nog een opwekkend woord door de geestelijk adviseur was ge sproken, kon de voorzitter deze vergade ring sluiten. MIDDENSTANDSCURSUS. Evenals vorig jaar zal er ook dit jaar in de jongensschool begin september weer een aanvang gemaakt worden met een nieuwe middenstandscursus. Eventuele gegadigden kunnen zich hier voor nu reeds schriftelijk of mondeling aan melden tot 1 augustus bij frater Arnoud, Kloosterstraat te Loonopzand. P.V. DE LUCHTBODE Wedvlucht vanuit Creil. Afstand 246 km. Deelname 69 duiven. Los 7 uur. Aankomst eerste duif 11-21-20. Uitslag A. Berendonk 1; A Aarts 2; M Vera 3, 9; Joh Vera 4; H Leermakers 5, 11, 16; A Beerens 6, 10; C v d Velden 7, 15, 17; M v Leeuwen 8, 14; N Damen 12; A Spapens 13, 18; J v Dongen overduif. Wedvlucht vanuit Chateauroux. Deelna me 30 duiven. Los 6.30 uur. Uitslag H v d Linden 1, 8; M Vera 2; Joh Vera 3; J Maas 4, 7; H Dekkers 5; A v Gom- pel 6; C v d Velde overduif. GESLAAGD Voor het examen Gymnasium A, afgeno men aan het Xaverius College Sparrendaal te Vught, slaagde vrijdag j.l. onze plaatsge noot Ad van Noye. De geslaagde proficiat. JAARVERGADERING UNO ANIMO. Willem Beerens benoemd tot ere-lid. Vorige week hield de R.K.V.V. Uno Ani mo haar jaarlijkse algemene ledenvergade ring. In zijn openingswoord herinnerde de heer Q. de Jong, voorzitter, er aan, dat het de 35ste keer was dat deze jaarverga dering door U.A. werd gehouden, in welks periode deze voetbalvereniging is uitge groeid tot een vereniging die niet meer ge mist kan worden in onze dorpsgemeenschap. In het afgelopen seizoen werd door 5 senioren-elftallen aan de competitie deel genomen, waarvan het 3e elftal het kam pioenschap wist te behalen, met promotie naar de 2e klas. Vier junioren-elftallen namen aan de com petitie deel en hiervan behaalde het le elf tal het kampioenschap, terwijl de andere, resp. op de 3e, 4e en 3e plaats, eindigden. Het gehele seizoen is door de spelers grote activiteit aan de dag gelegd. Het club lokaal op het terrein is verrijkt met een prima biljart, waarvan een dankbaar ge bruik is gemaakt. Verschillende spelregel quiz-avonden zijn georganiseerd o.l.v. dhr. Jacobs uit Tilburg en een kaartconcours is gehouden. Voor terreinverbetering is een beregeningsinstallatie aangeschaft en tege lijk is de weg naar het terrein verhard; te vens is 't veld voor de doelen van nieuwe graszoden voorzien. Tenslotte maakte de voorzitter nog mel ding van een nieuw gecontracteerde trainer, dhr. Broers uit Tilburg,, die de heer v. d. Waals na een 15-jarige staat van dienst op

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 5