.1 mrr Gemeenteraad Sprang-Capelle NIEUWE WAALWIJKSE ZIEKENHUIS BLIJFT AAN KASTEELLAAN GESITUEERD MAC MUZZLE EN HET GEHEIM MN DE GOUDEN BOEDDHA Vijfdaagse werkweek voor gemeenfepersoneel 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 3 JULI 1961 2 tuurwijziging van de gemeente heeft zich ook de structuur van het notariskantoor gewijzigd. Waren het vroeger vrijwel uit sluitend verpachtingen en verko pingen waarmee de heer Sohreurs te maken had, momenteel maakt de industriële praktijk op het no tariskantoor een veel groter per centage uit. Hoewel geen Drunenaar van geboorte notaris Schreurs is afkomstig uit Beek en Donk heeft de notaris zich in de loop der jaren toch wel een Drunenaar in hart en nieren getoond. Bij plaatselijke evenementen en ge beurtenissen was hij altijd bereid een organiserende of besturende taak op zich te nemen. Bijzonder veel heeft notaris Schreurs ge daan voor de plaatselijke afde ling van het Wit-Gele Kruis, waarvan hij meer dan 25 jaar voorzitter is geweest. Ook was hij lange tijd voorzitter van de Oran jevereniging en als zodanig heeft hij een belangrijk aandeel gehad in het organiseren van festivitei ten in de Drunense gemeenschap. In het deelnemen aan en het sti muleren van het gemeenschaps leven in Drunen heeft Mevrouw Schreurs-Canters het goede voor beeld van haar man gevolgd. In de vrouwenorganisaties (St. Eli- sabethver., Meisjesbescherming en het r.k. Vrouwengilde) en op cultureel terrein heeft zij met grote toewijding en liefde leiden de functies op zich genomen en vervuld. Met het waarschijnlijke heen gaan uit Drunen wellicht zal de notariswoning overgaan op de nieuwe notaris komt dus voor de heer en mevrouw Schreurs een einde aan een vruchtbaar en werkzaam leven in de Drunense gemeenschap. Het zal misschien wat stil worden, vooral ook Wan neer de momenteel nog studeren de kinderen (7 in getal) gaan uitvliegen, maar de zo welver diende rust en het bezit van zo vele goede, mooie en rijke herin neringen, zijn toch ook in 't ver dere leven een steeds nieuwe vreugde en geluk. Dat het notaris Schreurs, zijn echtgenote en kinderen wel mioge gaan, is zonder twijfel de oprech te wens van de gehele Drunense gemeenschap en niet minder de onze. De raadsleden hadden er j.l. vrijdag blijkbaar weinig zin in erg lang te discussiëren omtrent de aan de orde zijnde voorstellen die overigens weinig om het lijf hadden, en in snel tempo hamer de burgemeester van Prooijen de agendastukken dan ook af. Met betrekking tot het voorstel tot het bouwen van een kleedlo kaal op het terrein van de v.v. „SSC '55" te Vrijhoeve-Capelle merkte de heer Ros op, het voor stel als zodanig niet tegen te wil len werken, maar hij meende dat de kosten ad 13.700.- wel enigs zins te hoog lagen en waarvoor men dan ook beter een huis zou kunnen bouwen. Er waren enke le dingen die hem tegen de borst stuitten en hij zag dan ook de prijs graag enigszins verminderd worden. De heer Timmermans brak een lans voor de jeugd en was dan ook zeer verheugd, dat de gemeente niet alleen het be lang hiervan inzag, maar tevens zorgde voor goede huisvesting enz. De heer Dekkers zag graag nog een extra bedrag gevoteerd voor het stellen van een afraste ring aan de belendende percelen van de boeren, waar de bal gere- feld in de velden wordt getrapt, etgeen schadelijk is voor de ge wassen. De voorzitter stelde dan ook voor het bedrag direct te verhogen met 500.om hierin te voorzien, waarmede de raad graag accoord ging. In antwoord op de heer Ros stelde spr. als eer ste dat het natuurlijk niet moge lijk was een woning te bouwen, daar de gemeente 'slechts een contingent van 16 woningen w)as toegekend. Tevens merkte hij op dat de voetbalsport een zuivere wintersport was, zodat 't in het geheel in de winter niet leeg staat zoals de heer Ros meende. Hier na hechtte de raad zijn goedkeu ring aan het voorstel. Bij monde van de heren Ros, Rijkers en Genuit werd scherp geageerd tegen het feit of even tueel de te organiseren beroepen- tentoonstelling onder auspiciën van het Gewestelijk Arbeidsbu reau te Waalwijk op zondag voor het publiek geopend zou zijn. De heer Ros zeide, (lat het hem on mogelijk was om hieraan zijn goedkeuring te geven en spreker meende dan ook dat dit niet in de lijn van het beleid van het ge meentebestuur was gelegen. De voorzitter verduidelijkte 't voorstel nog even door in 't mid den te brengen dat deze tentoon stelling in de periode van 16 |j t.m. 26 oktober in twee zalen van het restaurant van het natuur park de Efteling te Kaatsheuvel, in klasseverband door diverse scholen bezocht zal worden en 't wel heel onwaarschijnlijk was dat dit dan op zondag gebeurde. Het kon er echter bij de raadsle den niet helemaal in en 't voor stel werd tot de volgende verga dering opgeschort, zodat nog na gegaan kon worden of de ten toonstelling al dan niet op zon dag geopend zou zijn. De subsi die door de gemeente te verlenen, zou bedragen 251. Toen het voorstel tot aankoop van grond t.b.v. de aanleg van 'n uitwijkstrook voor een bushalte van de B.B.A. aan de Waspikse- wijk te Capelle voor de prijs van 2.per m2 (totaal 252 m2) van de heer v. Wijlen aan de orde was, kwam de' heer Dekkers, zo als hij zichzelf liet ontvallen, met mosterd na de maaltijd. Het was hem n.l. niet helemaal duidelijk, hoe het vroeger allemaal in zijn werk was gegaan met betrekking tot het plaatsen van een wacht huisje, dat z.i. wel heel erg onge lukkig is gesitueerd. Men moet nu n.l. een dijkje over, hetgeen gevaar kan opleveren. Spr. vroeg dan ook of het wachthuisje ver plaatst werd en of de heer v. Wij len vroeger niet bereid was ge weest deze grond te verkopen, zo dat destijds deze B.B.A.-halte op een gunstiger plaats was gesitu eerd geweest. De voorzitter merkte op, dat 't aan te kopen stuk tot voor de laatste wijziging bouwterrein was geweest. Na de herziening is dit bouwterrein naar achteren ko men te liggen. Ook wees hij er nog op, dat het momenteel gaat over de aankoop van de grond en niet over een eventueel later te treffen accomodatie. Wethouder Waverijn onderstreepte duidelijk nog het feit, dat de eigenaar van het te kopen terrein tot voor de vorige week niet bereid was ge weest zijn grond te verkopen. Het invoeren van de vijfdaagse werkweek was ook niet erg be zwaarlijk voor de raad, hoewel de heer Ros zei voor de zesdaagse werkweek te zijn en hij wilde hierover weinig meer zeggen, daar zijn standpunt hieromtrent z.i. wel genoeg bekend was. De heer Timmermans meende dat de heer Ros bedoelde tegen de bena ming van vijfdaagse werkweek te zijn, hetgeen de voorzitter min of FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" DE VISSER VAN FLORIDA RICHARD POWELL 39) „Richtte ze een pistool op je? Was het geladen?" „Ja, het was een pistool", zei ik. „En voorzover ik Georgia ken, zal het wel geladen geweest zijn. Waar schijnlijk met dumdumkogels, die zo gezellig in je lichaam rondwroeten." „Doet het pijn??" „Ik weet het niet." zei ik, terwijl mijn gedachten elders vertoefden. „Dat verhaal over jullie eerste ont moeting, Sherry, was dat waar?" „Ik weet alleen, dat ze de kajuit binnenkwam en mij losmaakte en de rest weet jij ook. „Daar te beginnen, ja, maar van wat er daarvoor gebeurd is, weet ik niets. Wat zou je er van zeggen, als je me eens vertelde, hoe je op de woonschuit bent gekomen. „Nou", zei ze vooroverleunend, terwijl haar ogen groot en donker werden als pruimen. „Zie je, het is eigenlijk zo gegaan." „Goed", zei ik vermoeid, „zing er je zelf maar mee in slaap." Ik draai de het licht uit en ging naar beneden. Het zou minstens nog een half uur duren eer Arab thuis kwam. Ik kon niet stil zitten. Ik dacht steeds maar aan de donkere rivier en aan Arab, die op een randbank kon lo pen of Chuck tegenkomen. Tenslotte toog ik aan het werk, om mijn gedachten af te leiden. Ik begaf me naar de studeerkamer, sloot de ramen, Het de jalouzieën zakken, schoof de gordijnen toe en ging bij 't licht van een leeslamp aan de les senaar ziten. Ik haalde potlood en papier te voorschijn, verdeelde het papier in een aantal kolommen en begon in elke kolom de hoofdtrekken van één van Sherry's verhalen op te schrijven. Liegen is een gehaaid karwei. Al leen iemand, die er geoefend in is, kan leugense vertellen zonder zich te laten vangen. Een gewoon iemand, die een net van leugens tracht te spannen, zal niet alleen bij een be hendig kruisverhoor door de mand vallen, maar hij zal bovendien zijn leugens ten dele met \yaarheid ver mengen. Tijdens de oorlog had ik een op leiding genoten in het ondervragen van krijgsgevangenen en daar had ik geleerd, hoe je uit een wirwar van leugens de waarheid kunt afscheiden. Sherry was ongeoefend in 't lie- meer een kwestie vond van hoe men het bekijkt. Hij zei dan ook, dat het gemeentepersoneel rustig kon werken op zaterdag, maar dat in dienst van de gemeente slechts vijf dagen behoefde ge werkt te worden. Tevens werden de uren tot openstelling van de burgerlijke stand voor het publiek, alsmede de regeling tot verdeling van de werkzaamheden van genoemde afdeling resp. gewijzigd", goedge keurd en vastgesteld. Aan de heer A. van Dijk werd een stukje grond verkocht aan de noordzijde van de burg. Vermeu- lenstraat ad 5.25 per m2 voor de bouw van een bungalow. Bij de wijziging der begroting dienst 1961 merkte de heer Ros nog even op, gaarne aan beide zijden van de Julianalaan een fietspad te willen hebben, daar 't daar modderig is, en indien dit eventueel onmogelijk is een voor ziening te treffen, zodat er geen modder meer kan ontstaan. De heer Dekkers informeerde nog hoe hoog de afrastering in de Julianastraat zal worden daar bij een te hoge afrastering men z.i. de indruk zou kunnen krijgen, alsof men in een gevangenis zit. In antwoord op de heer Ros zei de voorzitter het te zullen bekij ken of hier iets aan te doen was, terwijl hij de heer Dekkers mede deelde, dat hiermede rekening ge houden was, zodat de Julianastr. er binnenkort ordelijk uit zou zien. Ondanks bezwaarschrift 26 rijkswoningen voor Keiëzen Ondanks de bijna tropische hitte heeft de Waalwijkse gemeente raad zich vrijdagavond uitvoerig bezig gehouden met twee punten van een 30 voorstellen bevattende agenda. Het eerste punt betrof de verkoop van grond aan de Staat der Nederlanden ten behoeve van de bouw van 26 woningen voor rekening en risico van 't rijk 14 woningen in het plan Besoijen-noord en 12 in 't plan Baard wijk. Het rijk heeft van de gemeente deze medewerking gevraagd ten behoeve van de huisvesting van de katholieke bewoners van de Kei-eilanden. Na enige discussie ging de raad met het voorstel akkoord. Het tweede punt betrof de verkoop van bouwterrein aan de Kas teellaan aan de Deken van Bielstichting voor de bouw van een nieuw r.k. streekziekenhuis. Hoewel de raad reeds in principe met de verkoop was akkoord gegaan in de vergadering van 5 okt. 1960, kwamen er nu toch weer de nodige bezwaren naar voren, waarbij een flink aantal bewoners van de omliggende straten rond de Kasteellaan belangstellend toeluisterde. Door een actiecomité uit deze bewoners was namelijk een bezwaarschrift tot het gemeente bestuur gericht, waarin werd aangedrongen op de situering van het ziekenhuis op een andere plaats in de gemeente. Het heeft niet mogen baten. Wel werden door enkele raadsleden overigens vrij zwakke argumenten tegen het voorstel van b. en w. aange voerd, maar het antwoord van burgemeester Teijssen hierop was zó overtuigend en zó welgefundeerd, dat geen der raadsleden zijn tegenwerping wilde staande houden door stemming over het voor stel te vragen. De overige voorstellen gingen vlot onder de hamer door. Vredesplein krijgt nieuwe bedekking Het bezwaarschrift dat door bo vengenoemd actie-comité aan 't ge meentebestuur was gericht, had de volgende inhoud: Namens een zeer grote groep van de Waalwijkse bevolking maken wij ernstig bezwaar tegen de voorgenomen overdracht van een groot gedeelte van het z.g. Slem-terrein aan de Deken van Rielstichting tot vestiging van een streekziekenhuis. Om meerdere redenen is de ves tiging van dit ziekenhuis op dit terrein ongewenst 1. Het terrein is nauwelijks groot genoeg voor het ziekenhuis in de voorgenomen grootte. Dit blijkt wel uit het feit, dat B. en W. het oorspronkelijk noodzake lijk achtten om de Maylaan en de waterpartij langs de van Assen- delftstraat op te heffen en deze stroken bij het terrein van 't zie kenhuis te voegen. Bij een verde re uitbreiding van het ziekenhuis die in de toekomst ongetwijfeld zal volgen, is het terrein beslist te klein, terwijl verdere expansie door de ligging in de bebouwde kom onmogelijk is. Bovendien moet o.i. de par keergelegenheid in het bestaande ziekenhuisplan beslist onvol doende zijn en zal dit in de toe komst ernstige verkeersmoeilijk heden met zich meebrengen. 2. Het huidige terrein voorziet in een grote behoefte tot recrea tie en wordt door vele scholen dagelijks gebruikt. Géén van de sportterreinen wordt zo inten sief gebruikt als 't Slem-terrein. Wij begrijpen, dat dit gehele ter rein niet te handhaven is als re creatiegebied, maar het is toch zeer gewenst dat althans een ge deelte hiervan voor dit doel blijft gehandhaafd. Vele schoolbestu ren zijn het hiermee volkomen eens. Dit argument wordt nog ver sterkt door het feit, dat 't RWB- terrein, dat momenteel zowel door het dr. Mollercollege als door het Willem van Oranje Col lege wordt gebruikt, binnenkort eveneens zal worden volgebouwd. Het is ons bekend dat in ande re eveneens vooruitstrevende ge meenten, waar streek- en andere ziekenhuizen zijn gebouwd, voor al gestreefd is deze buiten de be bouwde kom van de gemeente te houden. Hierdoor zijn schitteren de complexen ontstaan, waarbij wij als voorbeeld zouden wiillen noemen: Het nieuwe streekziekenhuis te Gorinohem. Het nieuwe streekziekenhuis St. Annadal te Maastricht. Het nieuwe streekziekenhuis aan de autoweg Utrecht-Arnhem. Het nieuwe Universiteitszie kenhuis in Amsterdam-Zuid aan de Amstelveenseweg. Wij zijn dan ook van mening dat in Waalwijk andere terreinen beschikbaar zijn, die groter en daardoor meer geschikt zijn voor dit doel. Wij verzoeken U derhal ve met klem Uw standpunt in de Raadsvergadering van heden avond alsnog te herzien. De heer Meijs noemde het zieken huisplan een groots plan van vér strekkende betekenis. Ook het ter rein aan de Kasteellaan achtte hij zeer geschikt en hij schaarde zich dan ook geheel achter het voorstel van b. en w. De heer Eibers brak een lans voor de argumenten welke in bovengenoemd bezwaarschrift naar voren zijn gebracht en zijn conclusie was dan ook dat het zie kenhuis beter in Waalwijk-noord zou kunnen worden gesitueerd. De heer Kemperman kon zich wel met het voorstel verenigen, maar ver klaarde zich toch tegen het trekken van de Maylaan en de bijbehorende groenstroken en waterpartij bij het plan. De heer Mombers toonde zich een voorstander van een meer cen trale ligging van het ziekenhuis, waarbij hij de voorkeur gaf aan Waalwijk-noord. De heer Dercksen stelde de vraag in hoeverre het zin had de destijds gevoerde debatten te hervatten en toen de voorzitter hierop antwoordde dat hij met be langstelling zou luisteren, stak de heer Dercksen maar meteen van wal. Hij gaf uiting aan zijn vrees dat het terrein aan de Kasteellaan wel eens aan de krappe kant zou kunnen zijn, daarbij wijzende op de snelle en betekenende groei van Waalwijk en de andere Langstraat- se gemeenten. De heer Dercksen waarschuwde er voor dat het pro bleem (o.a. ook 't parkeerprobleem) toch vooral niet overschat moet wor den, want dan komt men later met allerlei noodoplossingen te zitten. Ook de heer Brouwer sprak twijfel uit over voldoende ruimte aan de Kasteellaan. De heer van Seters vroeg zich af of de raad wel des kundig geacht kon worden om over de plaats van het ziekenhuis te oor delen. Persoonlijk had hij geen be zwaar tegen 't voorstel van b. en w, WANKEL BELEID Aan de hand van een kaart wees de voorzitter nauwkeurig de grond aan welke voor verkoop in aanmer king komt, daarbij er de nadruk op leggend dat niets van de groenstro ken of van de waterpartij bij 't plan zal worden getrokken. Alleen een stukje Maylaan, dat vanuit verkeers- oogpunt van geen betekenis is, zal nu bij de verkoop worden betrok ken. Verder wees de voorzitter er op dat .het onderhavige terrein deel uitmaakt van het uitbreidingsplan Besoijen en door de raad destijds zelf is bestemd voor bebouwing met een openbaar gebouw, wat dan een school, een kerk of ziekenhuis zou kunnen zijn. „Het zou van een wan kel beleid en van achteloosheid je gens de toekomst getuigen indien de raad dit vastgestelde plan niet zou volgen. Dan zijn we inderdaad de koers kwijt", aldus burgemeester Teijssen, die er verder op wees dat dit terrein een waarde heeft van 351.072.75 (waarvoor het ook zal worden verkocht). Bij een bestem ming van dit terrein tot recreatie gebied zou deze waarde, die tevoren toch is gecalculeerd, verloren zijn. Dan immers hadden de omliggende terreinen destijds voor veel duurder verkocht moeten worden om dit verlies te compenseren. „Noch uit financieel, noch uit stedebouwkun dig oogpunt kunnen we thans de klok gaan terugzetten", aldus de voorzitter. „Dit terrein is altijd voor bebouwing bestemd geweest, het is alleen tijdelijk wat gefatsoeneerd en heeft als speelterrein voor de jeugd gediend, evenals het terrein ten noorden van de burgemeester Moo- nenlaan, waar de bouw van 68 flat woningen is gepland. Wanneer er morgen een aannemingsmaatschap pij komt die hier deze flats wil bouwen, dan zal de gemeente dit terrein gaarne terstond ter beschik king stellen. KANS GRIJPEN Omtrent de situering van het zie kenhuis zei de voorzitter dat een interdepartementale ziekenhuiscom missie deze kwestie uitvoerig heeft bestudeerd. Het dr. Veeger-instituut in Nijmegen heeft de beddenbehoef te voor het Waalwijkse ziekenhuis in 1985 geraamd op 321 bedden. De maximum-capaciteit van het te bou wen ziekenhuis is berekend op 311 bedden (in eerste etappe 163 bed- 85 s Qk „Ik begrÜD er niets van", zuchtte Mac Muzzle, doch het raadsel na derde zijn ontknoping, want nu nam Pie Yah Ma het woord. „Sta mij toe, dat ik U mijn tweeling broeder voorstel", zei hij. „Op hetzelfde uur en op dezelfde dag als ik aanschouwde hij 't levens licht en zijn geringe naam luidt Mie Yah Pa." In enkele woor den vertelde nu Mie Yah Pa, dat hij in opracht van Pie de wacht had betrokken bij het huis, wlaar de agent het been met het ver valste briefje had afgegeven. Toen er zo om en om half twaalf een aantal mannen uit dat huis kwam, was hij ze achterna ge gaan en was hij terecht gekomen in de Lompensteeg. Hij wist want dat had Pie Yah Ma hem telefonisch meegedeeld dat er in het briefje had gestaan, dat al le mannen om twaalf uur aanwe zig moesten zijn in het huis waar de Gouden Boeddha zich bevond. Toen was de zaak verder dood eenvoudig geweest. Hij was de kelder binnengedrongen en had geluk gehad. Daar stond immers de Gouden Boeddha en uit dat grote beeld had hij de meege brachte man bevrijd. „De ontaar de diefstal van het eerwaardige beeld is dus tot klaarheid ge bracht", eindigde (Mie Yah Pa. „Wij hoeven het alleen nog maar te laten halen." „Sakkerloot, Pie", riep Mac Muzzle verwon derd uit. JN jouw broer dan ook detective?" gen en ze had er dapper op los ge fantaseerd. Ongetwijfeld had ze niet altijd de waarheid kunnen verzwij gen. Wie weet, kon de in de oorlog opgedane kennis mij nu te pas ko men. Ik maakte aantekeningen van de hoogtepunten uit haar verhalen en begon die te ontleden. Ik begon met het verhaal van de zeerovers als waar deloos opzij te gooien. Misschien schemerden er een paar lichtstralen in, doch het relaas als geheel week te zeer af van de andere verhalen, die ze had opgedist. Het feit, dat ze blijkbaar nog nooit een film had ge zien, niets van radio-programma's af wist en niet eens voldoende kon le zen, wees er op, dat ze wellicht haar geschiedenissen ontleende aan per soonlijke ervaringen of aan ervarin gen van mensen, die ze kende. Toen ik de voornaamste punten van haar verhalen vergeleek, viel er een zekere lijn te onderscheiden. Een slechte oom hield haar in gijzeling, teneinde zijn vrouw te dwingen bij hem terug te keren. Haar vader en moeder waren reeds gestorven toen ze nog klein was.Ze had in een wees huis gewoond, in een houten keet tus sen prikkeldraad. In een van de ver halen kreeg ze soep als gootwater en grauw brood te eten. In een ander verhaal gaven een paar ontaarde boe renmensen haar alleen maar knollen en koolsoep. Ze kreeg dikwijls slaag. Ze was een spionne met een massa vermommingen. De Duitsers wilden haar doden. Ze was gegijzeld omdat haar vader een geleerde was en om dat iemand uit een vreemd land het geheim van de atoombom wilde heb ben. Ze zocht in Florida naar de man nen, die haar vader ontvoerd hadden. „Zeg het alsjeblieft niet tegen de politie! De politie mag het niet we ten!" Elke keer had ze weer een an dere reden, waarom de politie het niet mocht weten. Haar moeder kwam in geen van de verhalen voor, doch haar vader di verse keren en steeds wilden vreemde mensen hem 't een of ander geheim afpersen. Het motief van de gijzeling kwam ook enige malen terug. Vijan dige landen, één keer Duitsland, wer den meermalen genoemd. Ze werd nooit op weelderige plaatsen gevan gen gehouden, maar altijd in schuren en keten. Er viel een duidelijke draad te onderscheiden. Ik dach lang na en tenslotte scheen er een verklaring in mijn brein te lichten. „Nee", zei ik hardop, verfrom melde het papier ten wierp het in de prullemand. Even later haalde ik het er weer uit en bestudeerde de ver schillende kolommen opnieuw. Mijn handen waren vochtig en lieten plek ken op het papier na. „Nee", zei ik, maar niet meer zo beslist als de eerste maal. Ik nam het papier en klom er langzaam mee de trap naar haar slaapkamer op. Ik kon haar één vraag stellen en daarmee mijn gedachten tot rust brengen. De verklaring die in mijn hoofd knaagde, was te belachelijk, nog belachelijker dan al haar verha len bij elkaar. Ik huiverde. Ik klopte op haar deur. Ze ant woordde onmiddellijk en ik ging naar binnen. Ze zat rechtop in haar bed, haar gezicht straalde als een witte, ovale plek in de omlijsting van haar zwarte haar. „Kun je niet slapen?" vroeg ik. „Nee", zei ze met een moe stemmetje. „Ik lig aldoor maar te luisteren." „Ik wou je één vraag stellen." „O, goed, Andy." Ik haalde diep adem, probeer de mijn stem vast te doen klin ken en zei: „Waar is je identiteitskaart?" Ze antwoordde niet dadelijk. Mijn stem moet een tikje vreemd geklonken hebben. Ik ging naar het raam. Kom, dacht ik, het is toch maar 'n doodgewone vraag. „Mijn, mijn identiteitskaart?" vroeg ze. Dat kon van alles betekenen. Het kon betekenen, dat óf het goede óf het verkeerde antwoord op komst was. „Ja", zei ik „waar is die?" „Nou..." begon ze. Ik huiver de. Dadelijk zou ze voorover leu nen en haar ogen zouden groot worden en de kleur van pruimen aannemen. „Ik heb hem verlo ren", zei ze. „Ik kan je precies vertellen hoe het kwam." Ik ging op het bed toe en zette me op de rand neer. „Dat is het verkeerde antwoord", zei ik toen schor. „Ik heb je nog niet eens ver teld, hoe het komt dat ik hem kwijt ben". „Het is 't verkeerde antwoord. Weet je wat het goede is?" „Nee", zei ze flauwljes. „Het goede antwoord zou zijn: „Wat is een identiteitskaart?" Ze schoof van me weg en leun de als een klein verschrikt hoop je mens tegen het hoofdeind van het bed. „Waarom?" vroeg ze kleintjes. „Omdat de mensen in dit land geen identiteitskaart hoeven te I hebben. Omdat geen enkel Ame-J rikaans kind zou weten wat ik| bedoelde". IMIIIIHIi l'lüll mill Ilil Bi (Wordt vervolgd) AVAN/^

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 2