wAALwijkse en LAnqstRAAtse couRAnt IwuLs aal>(} eb M NATIONAAL SCHOENMUSEUM UNIEKE BEZIENSWAARDIGHEID Waarheen Jammer dat men er in Waalwijk zo weinig van merkt Schoeisel uit verre tijden en landen ZONNEBRILLEN Stassar Waalwijk met WaalwSjksG kermis 1001 vorstelijke gelegenheden VRIJDAG 7 JULI 1961 83e JAARGANG No. 54 iitgever v aalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen .oofdredacteur: JAN TIELEN lironummer 50798 Ut blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertentiesspeciaal tarief ingericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167-2002 Telegram-adres „Echo" Het is met bezienswaardigheden meestal zo, dat mensen die niet woonachtig zijn in de plaats waar een bezienswaardigheid te vin den is er meer van weten dan degenen die er met de neus bovenop wonen. Bezienswaardigheden schijnen op de „vreemdeling" altijd een grotere aantrekkingskracht uit te oefenen dan op de mensen van de eigen plaats. Wat binnen het bereik ligt loopt men nu een maal gemakkelijker voorbij dan hetgeen men zich met enige in spanning 'en moeite moet verwerven. Dit geldt ook voor het Nationaal Museum voor de Schoen- en Lederindustrie te Waalwijk. Legio Waalwijkers hebben nog nooit een voet binnen dit unieke museum gezet en ook de bewoners van de andere Langstraatse gemeenten zullen u maar weinig over dit museum kunnen vertellen. Het ligt té vlak naast de deur. Maar vreemdelingen komen er elk jaar in steeds toenemend aantal en rrien is zonder uitzondering verrukt over hetgeen er in dit museum te zien is. Van andere vreemdelingen, die het museum „gemist" hebben, hoort men een klacht, een gegronde klachtwaarom houdt Waalwijk zijn unieke bezienswaardigheid bijna angstvallig verborgen? zijn eigen dromen zal weven, is op zeer overzichtelijke wijze en met toe wijding en kennis bijeengebracht in fraaie vitrines. Het uitgebreide mu- seumbezit, dat vroeger in de oude behuizing geen plaats kon krijgen, heeft thans de ruimte om tot zijn recht te komen. Het detail dat in de vroegere té dicht opeenstaande expo sitie verloren ging, spreekt nu veel duidelijker, waardoor een bezoek aan het museum een veel groter waar de heeft en ook veel prettiger is. Er zouden bladzijden te vullen zijn met een boeiend verhaal over dit Na tionale Schoenmuseum, waarop ons land en Waalwijk in het bijzonder trots kan gaan. Men doet er vele stappen terug in de tijd die dan wel We kunnen de vreemdelingen die hun teleurstelling uitspreken over de verborgenheid van het Nationaal Schoenmuseum, niet anders dan ge lijk geven. De reiziger die Waalwijk binnenkomt wordt nergens attent ge maakt op de aanwezigheid van het museum binnen Waalwijks poorten. Nergens een aantrekkelijke en in het oog vallende aanwijzing, nergens een stijlvolle blikvanger die de vreemde ling doet zeggen hé, daar kon ik wel eens even gaan kijken. Toen het museum nog gehuisvest was aan de inmiddels verdwenen Kloosterwerf, hing er hoog aan een lantaarnpaal er gens op de Markt een klein bordje dat op de aanwezigheid van een schoenmuseum wees. Het hing ech ter zo hoog dat alleen heel lange men sen of toevallige omhoog-kijkers er erg in hadden. Na de verhuizing van het museum naar het fraaie en zo bij uitstek geschikte pand in de Grote- straat, heeft men aan de gevel van het museum een weliswaar stijlvolle, maar niet bepaald opvallende versie ring aangebracht. Men rijdt er ge makkelijk langs, vooral wanneer men helemaal niet op de hoogte is met de aanwezigheid in Waalwijk van het museum. Wij geloven dat met betrekkelijk geringe kosten het unieke Nationaal Schoenmuseum in het middelpunt van de toeristische belangstelling ge plaatst zou kunnen worden. We den ken hier aan aantrekkelijke borden bij de inkomst in de gemeente en aan duidelijke blikvangers op diverse plaatsen in de gemeente. In de on kosten die hieraan verbonden zijn zal o.i. ook de gemeente wel willen mee spelen. Bij een aantrekkelijk en dui delijk attenderen op de aanwezigheid van het museum zullen de talrijke bussen met toeristen en excursies makende mensen die Waalwijk aan doen het museum niet meer ongezien voorbijrijden. PRACHTIGE COLLECTIE Tot de mensen die met de neus op het museum wonen kunnen we al leen maar zeggen ga er eens kijken! Het museum geeft u niet alleen een ruidelijk inzicht in de ontwikkeling van de schoen in de loop der eeuwen, maar zal ook uw kennis verrijken om trent cultuur en zeden en gewoonten van vele volken. Het museum kan bogen op een prachtige collectie schoeisel uit verre tijden en verre landen, maar ook de schoen uit een recenter verleden is er vertegenwoordigd. U ontmoet er ro mantische schoentjes, gedragen door in zijde ruisende dames en zij doen denken aan de schitterende bals aan de Europese vorstenhoven; stoer schoeisel, eens gedragen door de een voudige bevolking, primitief schoei sel dat slechts aan de geringste eisen van voetbedekking voldoet; popperig schoeisel uit'China, waarmee de voet afschuwelijk misvormd werd, ruw schoeisel van de boerenbevolking uit het hoge Noorden en natuurlijk ook de hoge rijgschoenen, die in het be gin van deze eeuw nog volop in de mode waren. Deze veelheid van schoeisel, waaromheen elke bezoeker niet zo goed was als het gezegde wil beweren, maar die toch wel vele kan ten had die in de jacht van onze tijd verloren zijn gegaan. En in die haast van onze dagen doet het toch goed om even terug te kijken in de tijd, om er de bekoorlijkheid, de romantiek en de simpele levenstoon van te onder gaan. Het doet goed even de snelle pas van onze tijd in te houden en te vertoeven in het tijdloze verleden. Een bezoek aan het museum is in alle opzichten een winstpunt en rondgaan de door de stille zalen bemerkt men dat de schoen toch wel een heel eigen taal spreekt, een taal die we nooit eerder hebben verstaan, maar die toch veel te zeggen heeft en die ons rijker naar huis doet terugkeren. Het Nationale Schoenmuseum in Waalwijk is een rijk bezit, dat door directeur A. Hendriks met liefdevolle zorg, ijver (hij reist er heel wat voor af) en grote vakkennis wordt be heerd. Wie van deze rijkdom wil mee genieten om zelf ook rijker te worden, behoeft slechts naar Waalwijk te ko men. En wie daar al woont hoeft er bijna helemaal niets voor te doen. Maar misschien is dat laatste wel juist de reden dat het merendeel der Waalwijkers nog nooit een stap bin nen het museum heeft gezet. We vragen ons zelfs af of alle scholen er al eens ooit geweest zijn! Kermis! j Centjes, biertjes, borreltjes, haan- j tje, molentjes, meisjes, dansjes, kus- i jes, katertjes en lege beursjes. Dat is zo ongeveer de inhoud van elke ker mis en ik wil dan ook niet trachten om hier een verstandig woord over te zeggen. Hoeft ook niet, want de ker mis is er juist om eens lekker onver standig te doen. En omdat u, om on- beulen van Goddets wielercircus zon der mededogen uit de kermiskoers tikt. Ook behoef ik u niet te zeggen dat het sleepnet van het vrouwelijk schoon u eerder weerloos maakt dan u in uw overmoed denkt. Ik heb me nige Willem aan de tapkast horen beweren dat-ie aan zijn lijf geen polo naise wilde, maar de volgende dag had AU hem wel en goed ook. Want deze Ali, beste mensen, heeft zo van die dingen waartegen je als Willem niet opgewassen bent. Uit de verte wel, maar niet van dichtbij, terwijl de dansmuziek deint en alle klokken van Arnemuiden in de woelige baren schijnen te verdrinken. Het kan Wil lem trouwens ook niks schelen, voor zijn part verdrinkt de hele boel, op Ali na. Vindt Ali dat ook niet? Ali zegt niks, ze lacht alleen maar met haar mooie tandpasta-bekkie en met alles wat „d'rum und d'ran" zit is ze veel leuker dan uit de verte. Dat rode mondje en die witte tandjes dóen het van heel dichtbij veel beter, vindt Willem en daarmee zijn dan de eerste maten van de zo verafschuwde polo naise ingezet. De rest kunnen we rustig aan Ali overlaten, want ze prakkizeert niet over ontwapening. Dag goede Willem! Over de katertjes weet u natuur lijk ook alles. Zonder dat je ze mee naar huis gebracht hebt zitten ze 's morgens bij je in bed en leggen een ontroerende aanhankelijkheid aan de dag. Tegen bier kunnen ze niet en daarom stap je weer het bierwinkel tje binnen, hetgeen dan tenslotte re sulteert in het bekende lege beursje. De kater neemt dan vrij snel de be nen en Ali soms ook. Als afwisseling in dit goede en on gecompliceerde vermaak zou ik u iets bijzonders willen aanraden. Het kost niks en het zal ongetwijfeld z'n nut hebben. Loop eens langs de fa. van Wees in de Stationsstraat en be kijk eens even de expositie van de levensschool. Kunstwerken zult u er niet bijvinden, omdat alles heel be grijpelijk is, maar wel zult u op een interessante en boeiende wijze kun nen kennis maken met werk van de levensschool. Arm als ze is heeft de levensschool natuurlijk met heel simpele riemen moeten roeien, maar dat doet aan het fleurige en pakken de resultaat niets af. Met hout, kar ton en metaaldraad heeft men iets in elkaar gezet, waar ik toch echt wel bewondering voor heb. En dan in het bijzonder voor hetgeen oud- levensschooldeelnemer René Pullens gewrocht heeft. Met karton, lijm en een speelse en stijlvolle fantasie heeft hij het levensschoolwerk op uitste kende wijze in beeld gebracht, ten be wijze waarvan ik u hierbij een frag ment van een der panelen laat zien. Ik vind dat maar verdraaid leuk en pittig gedaan. Kermishoed af! bepcwkfcraèen welen En dan nog iets. De heer Broek, leider van de levensschool, stopte mij dezer dagen f 30. - in de hand. Geen kermisgeld voor mij als vriend van de levensschool, maar als het re sultaat van een reeds lang geleden gevoerde actie t.b.v. de operatie „Té- vébiljart"die tot doel had om de bejaarden in de St. Clemenshof te verrijken met een tévé-toestel en een biljart. Die operatie is al lang afge sloten, maar op de levensschool la gen nog altijd die f 30. - Öf ik er voor wilde zorgen dat deze bijdrage alsnog dë weg naar de St. Clemens hof vond. Wat doe je als krasse teenager, je zegt ,,'tuurlijk, meneer". En zodoende doe ik hierbij verant woording van deze nagekomen gift die ik spoorslags naar Baardwijk zal brengen, vanwaar ik natuurlijk har telijk dank aan de levensschool mee naar Waalwijk breng. Het geeft wel weer gesjouw, maar goed, ik hoop dat dat biljart nog een beetje goed is wanneer ik zelf de bejaardenhof ga betreden. Prettige kermis allemaal en vooral veel liefs voor Ali. Let U op 't nieuwe adres STATIONSSTRAAT 51 A WAALWIJK len, slaatjes, loempia's en nog 'n haantje te hebben ingenomen,, rijden we de meute los en arrive ren met enige minuten voor sprong in de bar-dancing „Ro mantica" aan de Olympiaweg, waar het natuurlijk iedere avond bal is met muziek van The Wool- town Jazzband en The All Stars Polaroid verstandig te doen, helemaal geen hulp van mij van node zult hebben, méén ik er goed aan te doen over de kermis weinig of niets te zeggen. Ik wil u er niet voor waarschuwen dat aan niets zo gauw een einde komt als aan centjes, noch wil ik u wijzen op de man met de hamer die onher roepelijk in het zoveelste glas bier verborgen zit en u evenals de wég- Als parmantig burger zult u op de vraag „Waarheen met Waalwijkse kermis?" natuurlijk antwoorden: „Dat gaat u geen bliksem aan!" Goed zo! Van der gelijke ronde en persoonlijke antwoorden houden wij, het gaat ons inderdaad niets aan waar u zich tijdens de kermis wel en niet belieft op te houden. Natuurlijk zouden wij even parmantig burger als u hierop mogen antwoorden: „Nou, zoek het dan zelf maar uit!", hetgeen dan on ze kermisverslaggever een hoop werk en veel glazen bier zou he sparen, want de goede man doet zo plichtsgetrouw zijn wprk, dat hij zich in alle café's eerst per soonlijk op de hoogte gaat stellen alvorens ook maar één regel te schrijven. Deze inspectiereis be paalt tevens de lengte van het ar tikel, want presenteert de waard of de waardin hem één glas bier, dan staan daar vijf regels in de krant tegenover. Het tweede glas bezorgt het drankbedrijf tien re gels, het derde vijftien, het vierde twintig en het vijfde niets. Deze climax zult u ongetwijfeld kun nen begrijpen. Maar goed, wij zeggen natuur lijk niet „Zoek 't zelf maar uit!", want u kent ons al zoveel jaren als een beleefd blad en dat willen we blijven zolang de overheid ons dit toestaat. Wij gaan u even als andere jaren uitvoerig uit de doeken doen waarheen u voor ons part gerust kunt gaan, maar waar u ons nooit zult treffen, want wij zijn altijd daar waar niemand ons herkent. Persoonlijk zijn wij voorne mens de volgende bedrijven, za ken, instellingen, instituten en congregaties te bezoeken (waar bij wij willekeurig om ons heen grijpen) Na enige inleidende patrouille- tochten op zaterdagmiddag gaan wij zondag goed en stijlvol begin nen met een bezoek aan het ma tinee van de Liedertafel „Oefe ning en Vermaak". Deze bejaar de vereniging brengt een licht en luchtig programma dat u alvast in de stemming zal brengen. So listen van grote faam (de bariton Bert Olsson en de tenor Frans v. Dalen) zullen dit concert een luisterrijke glans gaan geven. Daarnaast treden nog solisten uit eigen midden op, waarnaar u ongetwijfeld met plezier zult luis teren. Vanuit Musis Sacrum be geven we ons in een korte tijdrit naar Hotel Verwiel, waar we ons direct in de gele trui steken, die we dan de eerste vier dagen niet meer zullen uittrekken. We zijn natuurlijk niet de enige bij Hotel Verwiel, want het is daar iedere avond (zondag matinee) dansen met het befaamde Kaatsheuvels Revue Orkest. Bij Jan de Nfjs (Gecroonde Leersse) gaan we het bier en twee heren de hand ge ven, nameliik orkestleider Cees de Nijs en de baas van „Het Lin- gewijk Orkest". En natuurlijk dansen we daar ook weer met enkele dames, die altijd wel rond de gele leiderstrui te vinden zijn. Bij De Korenbeurs („Den Brok") laten we de kleine sjacheraars uit het peloton wat bijkomen en nemen intussen een haantje of twee. Na in automatiek G. J. Sars- Raafjmakers frites, enige cro- quetten, nierbroodjes, nasi-bal en waar u zondag oog en oor te gast kunt laten gaan bij de zeer charmante helft van de alom be kende „The Fouryo's". Dit pakt een mens aan en daarom gaan we daarna voor een rustig zitje even naar Ad van Cromvoirt om en passant even 200 van de „rooie" te spelen. In het Waal wijkse „Grinzing" alias De Gal- gewiel bezoeken we het „Wiener Café" van de heer W. van Oers, waar we benieuwd zijn naar de aangekondigde attractie. Zonder „The Marjohenky's zouden we ons geen kermis kunnen voor stellen, dus daarom ook naar Ca fé Centrum. Café 't Vosje ser veert The Music Players 's avonds bij het dansen en met het mati nee van zondag komt onze eigen Jos Remie op het podium, verge zeld van zijn gitaar. „The Blue Stars" zijn zaterdag en zondag te beluisteren bij het dansen in café L. van Cromvoirt, hetgeen we natuurlijk ook niet willen mis sen. Het Gemeenschapshuis geeft een Frans toontje aan de kermis- viering met het orkest van Cas Chambon en de hammond-orga nist Frans le Noble. Beslist niet missen willen we ook het Belgi sche orkest „The Rockets", dat in dancing„De Lindeboom" de dansmuziek zal verzorgen. Ter wijl de kermiskaravaan snel uit gedund wordt door het slopende dans- en biertempo begeven wij ons fluitend naar café Buitenlust aan de Burg. v. d. Klokkenlaan en daarna ook nog even naar ca fé „Elzenhove" op de hoek Be- soijensestr.-Kraayenhoflaan. We doen het daar rustig, maar daar om niet minder goed. Het Gilde heeft ons altijd na aan het hart gelegen en daarom gaan we na tuurlijk ook naar café 't Gilde (J. Hoevenaar), waar het A.B.C.-or kest van Piet Mulders de muziek verzorgd en zondag om 12 uur een matinee gegeven wordt met medewerking van Harry Bosch. Met een rozig ochtendgloren is inmiddels de maandag aangebro ken en wie ons heeft kunnen vol gen zal ons in alle vroegte kun nen vinden bij Slijterij „De Sleu tel" in de Grotestraat voor een korte excursie. Daarna weer op 't fietsje naar de Wed. Kuijsten en Zn., waar wij 'n haantje, wat kippenpoulet, enkele maagjes, een paar levertjes en enkele nek ken in het vooronder zullen ber gen. En om het maar meteen ach ter de rug te hebben, bezoeken we nog enkele slijterijen, o.a. Widelovado, waar we dan die Blauwe Engel wel eens willen proeven, naar de H. Antonius, die onder Franse vlag (St. Antoine) wijn en gedistilleerd verkoopt in zijn eigen parochie. In de Grotestraat lopen we dan ook nog even binnen bij Slijterij „De Schrijn", waarna het tijd wordt weer eens iets te gaan eten. We kunnen dat doen bij Frituur- bedrijf A M. de Brouwer, waar alles te krijgen is wat men zo met kermis eet: frites, nasi-ballen, fricandellen, ijs, etc.; of bij de frituurwagen van H. Brouwers aan de Victoriestr. of bij Snack bar André in de Grotestraat, waar het ook best is. Snackbar Trom- De tcho van het Zuióen op de voet HL Al/e benodigdheden van

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 13