wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt ZWITSAL Nieuw-Guinea-affaire BINNEN- EN BUiTENLANE Minder vreemde invloed M0£DER WORDEN... van Mierlo VRIJDAG 7 JULI 1961 83e JAARGANG No. 54 Uitgever Waalwigkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per weex per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo'' IN ONZE INDUSTRIE Reeds lang i^, het ons bekend, dat een deel van de voorspoed, waarvan wij nu profiteren, met buitenlandse hulp is tot stand gebracht. Met name heeft de Marshall-hulp ons'een ferme duw in de rug gegeven. Naast die direkte financiële bijstand is er Ook langs andere weg hulp geboden. Wij denken hier aan de vestiging van een groot aantal buitenlandse bedrijven. Deze waren in de eerste plaats nodig om het industrieel kapitaal te versterken. Een niet minder belangrijke rol hebben zij gespeeld in het opnieuw op peil brengen van onze economi sche en technische kennis. Deze was in de oorlogsjaren in Eu ropa op menig gebied ver achter geraakt. Een dergelijke ach terstand is niet snel met eigen research in te halen. Daarom hebben vele Nederlandse bedrijven spoedig na de oorlog duur zame contacten gelegd met Engelse en Amerikaanse onderne mingen om door samenwerking of langs de weg van licenties weer „bij" te komen. Nog belangrijker was door deze actie de impuls die aan onze ge hele industrie gegeven werd. Een reeks van nieuwe produkten werd op de markt gebracht. Daardoor zagen andere industrie- en dat zij achter dreigden te raken en zij spanden zich tot het uiterste in om ook te komen tot een nieuw fabrikatie-pro- gramma, waardoor de vooruitgang is gestimuleerd. NEDERLAND HEEFT OOK VOORSPRONG OP V.S. Het is vooral de technische en economische research, die onder invloed van de Amerikanen in bepaalde sectoren van onze nij verheid op gang is gekomen. En velen hebben de geleerde les zo goed begrepen, dat zij nu bereid zijn voor wetenschappelijke on-' derzoekingen enorme bedragen uit te trekken. Op bepaalde punten is er reeds een voorsprong verkregen op de V.S. Onze industrie behoort nu voor een deel tot de hoogst ont wikkelde ter wereld. Jammer, dat er nog zoveel terreinen van ach terstand bestaan, zodat wij de in gang gezette ontplooiing nog lang niet geëindigd achten. Niet alleen lof en voordeel zijn gevolg van de vestiging der bui tenlandse ondernemingen. De sleutelposities in deze bedrijven worden dikwijls door buitenlan ders bezet, waardoor Nederlandse deskundigen worden gepasseerd. Er gaan winsten naar het buiten land en kleine Nederlandse be drijven worden soms van 'n grote buitenlandse onderneming afhan kelijk. Toelevering als nieuwe markt De grootste tegenstander van buitenlandse vestigingen zal toe moeten geven, dat de voordelen het winnen van de nadelen. Het belangrijkste is wel, dat er een golf van werkgelegenheid wordt geschapen. Meestal wordt die ge boden in 'n modern grootbedrijf. Maar verdere voordelen stralen af op de gehele Nederlandse eco nomie. Wij hechten grote waarde aan de uitbouw van het z.g. toeleve ringssysteem, waarbij een reeks BABYSET DE LUXE <4 kleine bedrijven voor de leveran tie van grondstoffen, hulpmateri alen en onderdelen wordt inge schakeld. Het moge dan waar zijn dat vele buitenlandse bedrijven uit grote concerns en kolossen bestaan, zij omringen zich spoe dig voor de toelevering met vele midden- en kleinbedrijven en herstellen daarmee een econo misch evenwicht in de structuur van onze industrie. Vanzelfspre kend wordt een groot deel van de produktie in deze nieuwe bedrij ven weer uitgevoerd. Dit ver sterkt onze betalingsbalans. Een groot aantal invloedrijke en ondernemende vreemde zaken lieden komt ook in aanraking met Nederland, zijn werknemers en zijn produkten. Zij brengen onze naam en die andere produk ten ook naar hun geboorteland en worden zo gewild of ongewild tot propagandisten van ons land. Ook ons toerisme wordt er door bevorderd. Hoeveel koopkrachti ge vreemdelingen die hier zakelij ke belangen krijgen, zullen er niet eens vrienden en kennissen uitnodigen om ook eens naar dat merkwaardige landje te gaan kij ken, dat gedeeltelijk onder de zee spiegel ligt Nu grenzen sluiten gingen binnen onze grenzen ge komen. Daarnaast teilen wij een reeks deelnemingen in andere be drijven. Door de jongste ontwik keling is er helaas voor een ver dere internationalisatie van ons produktieapparaat een minder gunstig klimaat geschapen. Dit effect werkt van buitenlandse en van Nederlandse zijde. Het werk gelegenheidsprobleem speelt een dominerende rol. Volbloed Nederlandse onderne mers komen met de stelling, dat de komst van vreemde industrie- en moet worden tegengewerkt omdat onze eigen industrie al niet genoeg werknemers kan krij gen. Dit is een argument dat het klavier van vals sentiment be speelt. Wanneer de welvaart van onze arbeidskrachten door een vreemde industrie meer kan wor den verhoogd dan door een Ne derlandse is er geen reden te vin den om de vaderlandse voorkeur te geven. Een veel groter gevaar dreigt, doordat met name de V.S. de bui tenlandse vestigingen willen ver minderen door het heffen van be lasting op ingehouden winsten in den vreemde. Door die winstin houding zou de schatkist van „uncle sam" schade lijden. Veel meer betekenis heeft de gedachte dat de investeringen in de V.S. sterk lijden onder de drang om dochterondernemingen elders op te richten. De werkgelegenheid in Noord-Amerika wordt er verder door geëxporteerd en dat is iets waar Washington op dit moment bepaald geen voordeel in ziet. De V.S. zitten met miljoenen werk lozen en daarvoor moeten ar beidsplaatsen worden geschapen. Andere injecties gewenst Er is dus een kans, dat de in jecties voor modernisering en nieuwe produkten die onze in dustrie in de laatste jaren heeft gekregen, zullen worden afge remd. Dit behoeft niet altijd een nadeel te zijn, want wij krijgen wel eens de indruk, dat de En- gels-Amerikaanse injecties te zeer overheersen. De vraag rijst, of wij uit andere richting ook nog nijverheid kunnen importeren, die de structuur van onze indus trie kan versterken. Wij denken daarbij aan de Scandinavische landen. Vanzelfsprekend blijft het con tact met de nieuwe wereld sterk. Licenties zullen eventueel de plaats in kunnen nemen van rechtstreekse vestigingen. Blijven wij vooral bedenken, dat veel van onze sterke industrieën uit het buitenland zijn gekomen sinds de gouden eeuw. Vergeten wij ook niet, dat Nederland ligt op het kruispunt van ontmoetingswegen van allerlei internationale econo mische verbanden. De regionale internationale sa menwerking op economisch ge bied zal blijven toenemen. Dat betekent een voortgaande inter nationalisatie van onze maat schappij. Daarvan kunnen wij profiteren nu wij als politieke na tie op het derde plan zijn geraakt. Bij voorzichtig manoeuvreren zal ons land weldra tot de modernste en ontwikkeldste naties ter we reld behoren voor zover wij niet daarop reeds nu aanspraak kun nen maken. Drs. H. Na de oorlog zijn een dikke tweehonderd buitenlandse vesti- Vorige week vrijdag verscheen ge neraal Nasoetion, minister van defen sie van Indonesië, voor de Neder landse televisie, waarin hij onder vraagd door een Nederlandse repor ter, zijn visie gaf öp het standpunt van Indonesië ten opzichte van Nw.- Guinea en Nederland. Hij deed in goed Nederlands en in gematigde taal, en 't is jammer dat hij op een internationale persconfe rentie - in Bonn, waar vooral veel persmensen van achter 't ijzeren gor dijn tegenwoordig waren, weer de grofste en meest onware beschuldi gingen de wereld instuwde en men weet dat sindsdien Soekarno nog maals heeft verklaard dat alleen na souvereiniteits-overdracht met Ne derland kan worden gepraat. Men weet ook dat een groep par ticulieren steeds doorgaan, buiten de regering om, met Nasoetion en moge lijk anderen te confereren. Toen vrijdag Nasoetion voor onze radio het Nederlandse volk had mo gen vertellen wat hij wenste (toch wel heel erg democratisch) werd een forum aangekondigd dat deze aan gelegenheid - nader zou bespreken, en daar was ook bij prof. Duynstee, die op eigen houtje besprekingen voert en alles voelt voor overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië. Prof. Duynstee, die de Indonesi sche eis tot overdracht van Nieuw- Guinea -propageert, kreeg maan dagavond voor de televisie geen schijn van bijval voor zijn standpunt. Rond de propaganda-toespraak van de In donesische minister Nasoetion voor de VARA-VPRO--televisie van vori ge week vrijdag, discussieerde thans een forum over het probleem-Nieuw- Guinea. Prof. Diepenhorst (AR), prof. Sam- kalden (PvdA), mr. De Graaf (KVP) en voorzitter mr. Heldring (liberaal) stonden lijnrecht tegenover prof. Duynstee over de uitleg van het be grip „vrije zelfbeschikking". Zij von den het helemaal geen juiste basis van een gesprek met Djakarta, als Nederland zich bij voorbaat moest neerleggen bij de eis tot over dracht van Nieuw-Guinea, Mr. De Graaf zei bang te zijn, dat men aan Indonesische kant is misleid door de particuliere contacten. Hij vroeg zich ook af of men in Indonesië bereid zou zijn voor de televisie het Neder landse standpunt te laten uiteenzet ten. Prof. Diepenhorst vond het bij uit stek bedenkelijk, dat particulieren het regeringsbeleid doorkruisen. Hij zei, dat - het parlement het aangewezen orgaan is om het kabinet tot de orde te roepen, als men het niet eens zou zijn met zijn beleid. Hoewel prof. Samkalden in begin sel niet tegen particuliere contacten is, achtte hij bij een eventueel gewij zigd klimaat het herstel van de di plomatieke betrekkingen toch het middel om tot een gesprek te komen. Prof. Duynstee verdedigde - de par ticuliere contacten met de stelling, dal men onder meer moet onderzoeken oi er een wee was om de Papoea's te la ten kiezen voor het Indonesische standpunt. Hij vroeg zich weinig zelf verzekerd af. waarom „zelfbeschik een andere inhoud zou moeten hebben dan Indonesië zich voorstelt". Prof. Samkalden en de voorzitter mr. Heldring (wiens samenvatting een geheel persoonlijk karakter ademde) zagen het meest in een internationali sering van de kwestie Nieuw Guinea. Mr de Graaf en de voorzitter achtten daarbij elke oplossing beter dan de keuze van de Papoea's om Nederland de souvereiniteit te laten handhaven. Mr Heldring zei tenslotte voor zichzelf te spreken bij de suggestie om Djakarta toch de gelegenheid te geven om in Nieuw-Guinea propa ganda te maken voor aansluiting van de Papoea's bij Indonesië". Dat te verbieden, zou volgens hem geen goede beurt voor Nederland opleve ren. Zoals gewoonlijk bij een dergelijk forum kwam men er niet uit, de tijd was te kort en de opvattingen gefun deerd. De voorzitter wist geen goede samenvatting te geven en gaf toen maar zijn eigen liberale visie. Prof. Diepenhorst gaf o.i. de juiste zienswijze, dat onderhandelen erg moeilijk is als een der partijen zo overtuigd is van zijn „gelijk", dat overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië eerst moet geschieden; dan hoeft men niet te praten en dan is elk zelfbeschikkingsrecht der papoea's, dat zij hun hebben beloofd, een AFTREDEN VAN MR DR VAN ROOY ALS MINISTER VAN SOCIALE ZAKEN Mededeling kabinet der Koningin Het kabinet van de Koningin deelt mede „De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr dr J. C. M. A. van Rooy. heeft dd. 2 juli 1961 aan Hare Majesteit de Koningin verzocht hem ontslag te verlenen als minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid wegens redenen van persoonlijke aard, verband houdende met het ver loop van de besprekingen over het wetsontwerp Algemene Kinderbij slagverzekering. Hare Majesteit heeft bij Koninklijk Besluit van 3 juli dit ontslag ver leend onder dankbetuiging voor de diensten aan haar en den lande bewe zen. De staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid, de heer B. Roolvink, heeft overeenkomstig het geen staatsrechtelijk gebruikelijk is in aansluiting op de ontslagaanvrage van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid eveneens aan de Koningin zijn verzoek om ontslag doen toekomen. Hare Majesteit heeft deze ontslagaanvrage in beraad geno men. Hare Majesteit heeft de minister van Landbouw en Visserij, mr V. G. M. Marijnen, belast met het tijdelijke beheer van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid." gunstige positie van Nederland bin nen het Europese geheel en speciaal binnen de E.E.G. Eén of twee Rennies gesmolten op Uw tong en overtollig maagzuur is geneutraliseerd. VENEZOLAANSE REBELLEN IN NEDERLAND Verblijfplaats geheim. De zeven Venezolaanse officieren, die vorige maand met veel Zuidame- rikaanse heftigheid een Venezolaans regeringsvliegtuig dwongen te landen op Curagao, zijn maandagmorgen met stille trom in Nederland aangekomen, waar zij zullen blijven tot er over hun verder lot wordt beslist. Zij hebben politiek asyl gevraagd; de Venezo laanse regering heeft hun uitlevering verzocht. De overtocht naar Neder land is geregeld in overleg met de An tilliaanse regering. Bij monde van mi nister Isa (Justitie) heeft deze meege deeld, dat door de overbrenging con centraties worden voorkomen van te genstanders van de Venezolaanse re gering. „Zouden Venezolaanse rebel len in Nederland contact zoeken met VAKANTIE, KERMIS AANBIEDiNG WEEKENDERS v a. 9.95 PULLOVERS va. 19.95 POST KOMT LATER OP MAANDAG De postbestelling op maandagmor gen wordt in het vervolg later uitge voerd. Dat is het gevolg van de nieu we regeling voor het weekeinde, die de PTT per 1 juli heeft ingevoerd. De bestelling moet op maandag worden uitgevoerd met minder personeel. Een gedeelte van de bestellers krijgt op deze dag vrij, wanneer het zaterdags gewerkt heeft. De bestelroutes per man worden hierdoor langer. BESTEDINGSGROEI BEDREIGT ECONOMISCHE MOGELIJKHEDEN Hoe gunstig in vele opzichten de economische toestand ook is, er zijn eveneens tekenen, die er op wijzen, dat de gevaren voor een afbreking van de gunstige lijn groter zijn geworden. De schaarste aan arbeidskrachten is een niet te onderschatten hinderpaal geworden voor een verdere stijging van de produktiviteit. Inmiddels breiden de bestedingen zich wel uit en wordt dus het gevaar groter, dat die bestedingsgroei de economische mogelijkheden gaat overtreffen. Afschaffing of opschor ting van de investeringsfaciliteiten is thans op zijn plaats, ook omdat het steeds duidelijker wordt, dat de ont plooiing van de Nederlandse econo mie en vooral van de Nederlandse in dustrie langzamerhand voldoende na tuurlijke impulsen heeft gekregen. Wij denken daarbij vooral aan de de vluchtelingen, dan levert dat niet direct gevaar op voor de Venezolaan se regering", aldus minister Isa. Vol gens hem kon een beslissing over het lot van de vluchtelingen wel eens lang op zich laten wachten. KUNSTMESTFABRIEK IN DELFZIJL Bataafse Petroleum Maatschappij (Koninklijke/Shell-Groep), de Hoog ovens - beide aandeelhouders in de maatschappij tot exploitatie van kooksovengassen (MEKOG) - en de Koninklijke Nederlandse Zoutindu- strie, eigenaresse van de Albatros Su- perfosfaatfabrieken. hebben in prin cipe besloten om gezamenlijk in Delfzijl een nieuwe ammoniakfabriek op te richten. BESLAG OP KAS VAN CARITAS De justitie heeft beslag gelegd op de prijzen, inleggelden en bescheiden welke betrekking hebben op de Cari- tas-lotto van afgelopen week. De voorzitter-directeur van de Caritas, de heer Hermes, heeft per telegrama een beroep gedaan op de Kroon, om het beslag ongedaan te maken. De justitie heeft met ingrijpen niet willen wachten op het arrest van de Hoge Raad, dat in laatste instantie zal uitmaken of met de Caritas-lotto de Loterijwet overtreden wordt. Zij heeft onmiddellijk gereageerd op de uitspraak van de Heerlense Kanton rechter, die vorige week de Caritas in strijd achtte met de Loterijwet en tot een veroordeling kwam. De heer Her mes tekende tegen deze uitspraak ho ger beroep aan. Hij verkeerde in de mening, dat zijn lotto in elk geval zou kunnen blijven draaien tot de Hoge Raad zich zou hebben uitge sproken. „Zij hebben nu de strop aangetrok ken". zegt de man, die met protest vergaderingen en betagingen in di verse steden van het land tegen het justitiële optreden wil ageren. MINISTER LUNS OVER TWEE WEKEN WEER AAN DE SLAG Minister Luns (Buitenlandse Zaken) maakt het uitstekend na zijn inzinking veertien dagen ge leden in de Tweede Kamer. Maan dagmiddag is hij even thuis ge weest, na ruim twee weken in de Franse Haute Savoye te hebben uitgerust. Dinsdagmorgen is hij naar vrienden in Brabant ver trokken. Daar zal de bewindsman op advies van zijn arts nog twee weken rust nemen voordat hij zijn werkzaamheden hervat. DE TOTO Een nieuw wetsontwerp, dat een wettelijke basis moet geven aan de toto, kreeg dinsdag een vrij vriendelijk onthaal in de Tweede Kamer. Een ander wets ontwerp werd het vorig jaar door de Eerste Kamer vooral om- dat de liberalen daar tegen stem den verworpen. Het kabinet probeert het nu met een voorstel dat véél lijkt op het oude, maar dat tegemoet komt aan de wens van de liberale senator Van Biel: het heeft een tijdelijk karakter tot 1 januari 1965; de prijzen blij ven gebonden aan het maximum van 50.060 gulden, maar kunnen in geld worden uitbetaald. Lie Kamer begreep wel dat de regering weer met een wetsvoor stel gekomen was, want een vol op draaiende toto leeft eigenlijk op gespannen voet met de gelden de loterijwet. De standpunten van de fracties waren niet veran derd. In katholieke, socialistische en liberale kring blijven de voor standers van hogere maxima voor de prijzen actief, zij het met mate, want het vorig jaar is ge noeg gebleken, dat hun wensen afstuiten op het onaanvaardbaar van de protestantse ministers. MINISTER VAN ROOY WORDT UITGELEID De Tweede Kamer heeft er op verzoek van minister-president prof. De Quay in toegestemd om nu de portefeuille van Sociale Zaken vacant is de verdere be handeling van het wetsontwerp inzake de algemene kinderbij slagverzekering „enige tijd" uit te stellen. De minister-president onder streepte, dat de heer Van Rooy niet om politieke, maar om zui ver persoonlijke redenen „na een worsteling met zichzelf" besloten heeft af te treden. Het kabinet heeft hem niet tot heen gaan gedwongen. „Mijn indruk is, verklaarde prof. De Quay, „dat de heer Van Rooy zich niet lan ger in staat achtte het A. K. W.- ontwerp te verdedigen". De Ka mer had alle begrip voor dit mo tief. Algemeen werd het besluit van de heer Van Rooy, om af te treden, een verstandig besluit ge noemd. Oppositieleider mr. Bur ger had graag gezien dat „andere zwakke figuren" in het kabinet het voorbeeld van de heer Van Rooy zouden volgen. Hij kreeg echter van prof. De Quay te ho ren dat er aan een algehele re constructie niet gedacht wordt. Mr. Burger (PvdA) noemde de heer Van Rooy een „sympa thiek mens", maar als minister een „notoir" zwak figuur". „U draagt in deze een heel bijzonde re verantwoordelijkheid", zei hij tot de minister-president, „want u hebt hem aangetrokken". Deze mislukking had u de heer Van Rooy moeten besparen". Prof. De Quay erkende dat hij zich vergist had. Als ik deze uitkomst voor zien had, had ik hem niet aange zocht, zuchtte hij. Toch nam 'hij het nog sportief voor mr. Van Rooy op. Ik hoop, verklaarde hij, dat de heer Van Rooy snel van zijn inzinking zal herstellen en spoedig weer een goede en ver- dienstelijke plaats in onze sa menleving zal innemen. De heer Andriessen, waarne- mend voorzitter van de KVP- fractie, was minder sportief. Geen Kamerlid zond de geval len bewindsman een slechter ge tuigschrift na dan hij. Hij ver weet de heer Van Rooy dat deze zich onvoldoende in het kinder- bijslagontwerp had ingewerkt en in het algemeen na twee jaar mi nisterschap niet in staat was ge bleken zijn taak behoorlijk te vervullen. Dit testimonium pau- pertatis deed de heer Andriessen wonderlijk genoeg vergezeld gaan van een verwijt aan de pers, die mr. Van Rooy „gekraakt" zou hebben. De tcho van het Zuióen Dit Is de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een Weg pijn - en geen angst meer voor de ge volgen van een stevig maal. Met Rennies bij de hand kunt U zonder zorgen eten, waarnaar een grage maag vraagt. Komt de nood aan de man, breekt zuurbrand uit, met Rennies blust U afdoende, in een wip, on opvallend. Kleren maken de man Mannen kopen bij Speciale Kermisprijzen EXCLUSIEVE HERENKLEDING Grotestraat 192 - Waalwijk - Tel. 2507

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 1