wAAlwokse en LanqstRAAtse couRAnt Noordbrabantse Mij van Landbouw bijeen te Raamsdonksveer üftïuin R.K. Levensschool treedt naar buiten in pittige expositie Werk van de Levensschool gevat in 6 kleurige panelen VRIJDAG 7 JULI 1961 83e JAARGANG No. 54 uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tieien hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Ongericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel: 04160 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" Drie jaar geleden, op 8 juli 1958, werd de r.k. Levensschool in Waalwijk officieel door mgr. W. Bekkers geopend. Het was een wat verlate opening, want in februari van datzelfde jaar was men reeds met de school gestart; een bescheiden start ove rigens, die drie groepen van 12 jongens omvatte, maar waarbij men toch de zekerheid mocht hebben van een spoedige en snel le uitgroei van de school. De goede verwachtingen van dat eerste begin zijn bewaarheid geworden, want momenteel drie jaar na de officiële opening telt de school 95 leerlingen, 40 tweedejaars en 55 eerstejaars. Uit deze groei blijkt niet alleen de belangstelling1 voor de school, ook de onmisbaarheid van dit instituut, dat aan de jon- maar gen die van de lagere school 't bedrijf binnenstapt, zo'n waar devolle begeleiding geeft op de weg naar de volwassenheid. Maar al is de levensschool zelf in die drie jaar al bijna volwas sen geworden, nog niet overal is men op de hoogte en vertrouwd met de idee van de levensschool en dikwijls weet men nog niet precies wat de levensschool nu eigenlijk is, hoe zij werkt en wat zij de deelnemers meegeeft. Het is daarom een bijzonder goede gedachte geweest van de leiding van de levensschool om het werk van de levensschool eens duidelijk, markant en op moderne wij ze naar buiten uit te dragen. Voor dit doel heeft men een klei ne, maar pittige en suggestieve expositie ontworpen, die in 6 panelen het werk van de levensschool weergeven. Met deze ex positie zullen in de komende weken diverse Waalwijkse bedrij ven bezocht worden en wij geloven wel dat veel ouderen, maar vooral veel jongeren hierdoor een beter begrip van en een dui delijker inzicht in 't werk van de levensschool zullen krijgen. „HET GAAT OM HEM' Het motto van deze tentoon- I stelling kan het best worden sa- mengevat in de vier woorden „Het gaat om hem". En die „hem" dat is dan de jongen die op de drempel van de volwassen heid geconfronteerd wordt met 't volle leven, met het bedrijfsleven, waarin hij met zijn onvolwassen heid menig probleem krijgt te verwerken en er in moet zien te slagen een eigen houding te vin den temidden van de volwasse nen om hem heen. Dat hij daarin zonder steun en begeleiding nau welijks kan slagen, ligt voor de hand. De levensschool geeft deze steun en begeleiding. Niet op schoolse wijze, zoals de naam le vensschool" misschien zou doen vermoeden, maar op een geheel eigen, moderne en persoonlijke manier. Deze expositie zal bij veel jongeren dan ook zonder twijfel de misvatting wegnemen dat de levensschool een „school" zou zijn in de zin zoals wij die al gemeen kennen. Deze expositie zal verder dui delijk maken dat het op de le vensschool alleen om de jongen gaat, om de zorg voor de jongen, om van de jongen een kerel te maken (paneel 1). De overige 5 panelen brengen op suggestieve wijze naar voren wat dat „kerel zijn" dan wel inhoudt: 1. hij moet kunnen kiezen (amusement); 2. hij moet zelfstandig en nuch ter kunnen oordelen (radio, krant, televisie en film)3. hij mioet bepaalde zaken weten (werk, vrije tijd, maatschappij, kerk); 4. hij moet gezond, fit en weerbaar worden (sport) 5. hij moet een handige kerel worden (handenarbeid). Op al deze zaken richt de le vensschool haar aandacht en op al deze terreinen wil zij de jongen vormen om hemi sterk en weer baar in het leven te doen staan. Enthousiasme Hoezeer de idee van de levens school in Waalwijk is aangesla gen, blijkt niet alleen uit de groei van de school, maar ook uit het enthousiasme van deelnemers en oud-deelnemers. Wie eenmaal met de levensschool heeft kennis gemaakt, is er direct „warm" voor en dat de jongens ook na- hun cursustijd nog prijs stellen op contact, bleek wel op een on langs gehouden oud-deelnemers- avond. Deze oud-deelnemers, bij eengebracht in een oud-deelne mersclub, zijn allen vol lof over hetgeen zij op de school hebben geleerd en geven onomwonden toe dat de begeleiding welke de school hun heeft gegeven, hun tot grote steun en nut is. Zij zijn niet alleen erkentelijk voor het feit dat zij door de school een handige kerel zijn geworden via de handenarbeid, maar ook dat zij kunnen meepraten in een ge sprek en in staat zijn een eigen oordeel te vormen. Deze zelfde waardering ontmoet men bij de jongens die nu de school bezoe ken. Van het Waalwijkse bedrijfs leven mag gezegd worden dat het de school een warm hart toe draagt. Praktisch alle bedrijven steunen het levenssctmolwerk, niet alleen financieel, maar ook door het jeugdige daarvoor in aanmerking komende personeel in staat te stellen de school te bezoeken. Men hoopt dan ook dat het merendeel der bedrijven de levensschool-expositie met open armen zal ontvangen. Ook een groot deel der ouders erkent de waarde van de levens school voor hun kinderen, ook al moet dan worden geconstateerd dat de belangstelling hier wel wat groter kon zijn. De komende tentoonstelling, die tijdens de kermisdagen voor iedereen ter bezichtiging zal worden opge steld in de showroom van de fa. van Wees in de Stationsstraat, zal ongetwijfeld ook bij de ouders veel misverstanden wegnemen en daarvoor in de plaats een grote M f- „Hij moet gezond, fit en weerbaar worden" Een van de 6 panelen van de levensschool, waarin het sport- onderricht op de levensschool op suggestieve wijze in beeld is gebracht. waardering voor 't levensschool werk brengen. Eigen werk De tentoonstelling is dpor de school zelf in elkaar gezet. Men heeft zelf de idee ontwikkeld en op boeiende wijze gestalte gege ven. Naast de leraren heeft voor al René Pullens een belangrijk aandeel gehad in de uitvoering van de diverse panelen. René is een oud-deelnemer van de levens school en zijn onmiskenbare en op de school verder ontwikkelde kwaliteiten op het gebied van de coratie komen in de door hem ontworpen en uitgevoerde pa neel-onderdelen uitstekend tot hun recht. Op bijzonder smaak- en stijlvolle wijze heeft René aan zijn gedachten en ideeën vorm gegeven. Op 26 juli aanstaande zal in zaal Thalia weer de feestelij ke sluiting van het cursusjaar plaats hebben met als voornaam ste punt natuurlijk de diploma uitreiking door de voorzitter van het schoolbestuur, de heer J. de Kort. De omlijsting van deze avond zal door de jongens zelf worden verzorgd met een caba retprogramma uit eigen koker. Ook de oud-deelnemers zullen voor deze avond worden uitgeno digd. Over diploma's gesproken, een nieuwtje voor de levensschool is het sportdiploma, dat vier takken van sport omvat: atletiek, zwem men, judo en gymnastiek. En "dan krijgen we evenals voorgaande jaren in de vakantie- tijd weer 't gezamenlijk op kamp gaan. Vijftig jongens zullen dit jaar van 7 t.m. 12 aug. onder lei ding van de leider van de school, de 'heer P. Broek en de leraren Quaadvliet en de Man, op kamp gaan in Hoog-Crutz. KAMERCOMMISSIE VRAAGT SPIJTOPTANTEN RUIMER EN SNELLER TOELATEN De vaste commissie voor repatrië ring uit de Tweede Kamer heeft kri tiek op het toelatingsbeleid van de re gering ten aanzien van de spijtoptan ten. Dat blijkt uit het verslag van de commissie. Te weinig aanvragen wor den ingewilligd en de voor toelating in aanmerking komende aanvragen moeten te lang wachten, aldus het verslag. De commissie vindt, dat deze on bevredigende gang van zaken zo spoe dig mogelijk moet worden opgeheven. VXan begin af aan wilde de regering het getal van 2400 inkomende spijt optanten per jaar niet overschreden zien. De commissie meent, dat aan de motie-Van Doorn geen uitvoering is gegeven. Zij bepleit verruiming van de richtlijnen en veresnelling van de behandeling van de aanvragen van spijtoptanten. DE TIJDEN VERANDEREN In een gedichtenbundel of elders hebben we allemaal wel eens het ontroerende ge dicht van A. van Collem „Gebed in Waalwijk" gele zen, waarin op navrante wij ze de mensonwaardige ar- beids- en leeftoestanden in de schoenindustrie rond 1900 worden getekend. Het waren tijden van grote armoede en bitterheid. Vandaag, 60 jaar later, be hoort dit alles tot het verre verleden. Het is alleen nog maar een herinnering uit een bange droom. Als we nu weer een „Gebed te Waal wijk" zouden gaan schrijven, zouden we op veel betere toestanden en op rijke ver worvenheden kunnen wijzen. We zouden mogen spreken van welvaart en voorspoed, maar ook daaraan kleven toch weer gevaren... Frans Hummelman schreef dit gedicht „Gebed te Waal wijk 1960". Het spreekt voor zichzelf. U kunt het op eén van de panelen van de le vensschool-expositie vinden naast het gedicht van A. van Collem. GEBED TE WAALWIJK 1960 Frans Hummelman Nee, wij zijn niet gekomen Heer om U iets te vragen. Wij hebben onze handen vol vruchten en brood, te veel om te dragen. Onze ogen zijn volgestroomd met weelde en onze oren tuiten van geluid. Er is te veel om op te noemen Heer. Onze ramen staan vol licht en groen en bloemen. We hebben regenmantels voor de regen 'en regenschoenen, regenschermen. Uw overvloed regent op ons neer. In vijftig jaar, zei ons De Bilt, heeft het niet zo geregend. We hebben zomerhemden voor de zomerpret en lentebloeses bij het bloeien van de appels en de peren. Wij liggen ons te zonnen in het gras, op de balkonnen wappert witte was. Of als de winter ons heeft vastgevroren aan ons huis, dan speelt de vlam van oliestook of kolen behaaglijk door ons heen. We hebben lange avonden met Jules de Corte> Cees de Lange, met Connie Froboess en Pat Boone. Om ons te amuseren, Heer, hebben wij o zo veel te doen. Nee, wij zijn niet gekomen, Heer om U iets te vragen. Wij hebben onze harten vol van dankbaarheid, wij vragen niet, wij geven antwoord op Uw overvloed. Maar toch, als U het toestaat, toch een kleine vraag. Voordat we weer een loonsverhoging krijgen, een vrije zaterdag en meer vakantie, Geef ons er sterke benen bij, die deze weelde kunnen dragen. Behoudt ons ook het uitzicht op Uw eeuwigheid. Wij stapelen soms Uw gaven op tot Himalaya's, die de hemelen versperren. Dat wij U altijd blijven zien, Heer om het antwoord dat wij eeuwig aan U schuldig zijn. De afgelopen tien jaar is on danks het grote tekort aan arbei ders de produktiviteit in de land bouw; met ongeveer veertig pro cent gestegen. Die veertig pro cent zijn het resultaat van 't toe passen van de juiste productie methoden, het gebruik maken van machines en van een verdere veredeling van zaaigranen, poot- goed en het vee. Dat zei de voor zitter van de Noordbrabantse Maatschappij van Landbouw, de heer W. G. de Waard uit Wer kendam, op de algemene verga dering van de maatschappij in „Huis ten Deijl" te Raamsdonks veer. Nederland moet echter ook zijn landbouwproducten (circa veer tig procent) kunnen uitvoeren. Ten aanzien van dit punt ver wachtte de heer De Waard wei nig heil van de E.E.G. Sterker: „Over de EEG niets dan slechts", zei hij, deze uitspraak citerend van de voorzitter van de Zeeuwse Maatschappij van Landbouw, ir. M. A. Geuze, die ook op de verga dering was in Raamsdonksveer. Voorzitter De Waard was al lesbehalve geestdriftig over het beleid van minister Marijnen. „Waarom", zo zei hij, „zo'n krap I garantiebeleid voor de melk, dat veel bedrijven de kostprijs am per vergoed krijgen? Waarom bepaalde teelten niet gesubsidi eerd?" De heer De Waard pleitte voor subsidiëring van de teelt van koolzaad ter compensatie van de ingekrompen teelt van andere ge wassen, zoals bieten bijvoorbeeld. „Ik wil niet zeggen dat de land bouw wordt veronachtzaamd, maar de waardering van de over heid zoals we die de eerste tijd na de oorlog hebben gekend, is wel aanzienlijk verminderd", al dus de heer De Waard. „Alles lijkt er thans op gericht te zijn uit de schatkist zo weinig moge- lijk geld ter beschikking te stel- len van de landbouw." Subsidie chines omdat hij ze al veel langer gebruikt. In Amerika wordt per bedrijf tweemaal zoveel financië le steun gegeven dan bij ons. De Nederlandse boer heeft zich ech ter waar het de productie betreft, onder veel moeilijker omstandig heden minstens zo snel weten aan te passen, aldus de heer Pen ders. Hij merkte voorts op dat dé overheid er van doordrongen dient te zijn dat de landbouw nog altijd een van de belangrijkste pijlers is waarop de welvaart rust. Daarom heeft de landbouw evenzeer recht op subsidie van 't rijk dan de industrie. Met betrekking tot de vijfdaag se werkweek was de heer De Waard van mening dat de vrije tijd alleen dan nut heeft als zij dient om: beter te kunnen wer ken. Dat de vrije zatefdag 'n vlot tere start op maandag mogelijk maakt, zal volgens hem de prak tijk echter nog moeten bewijzen. Ir. J. M. A. Peters, inspecteur van de landbouwvoorlichting, maakte een interessante vergelij king tussen de Nederlandse en Amerikaanse landbouw over de afgelopen tien jaar. Daarbij rele veerde hij onder andere het feit dat de bedrijfsgebomven in Ame rika veel simpeler en doelmatiger zijn. Bovendien is de Amerikaan se boer meer vertrouwd met ma- Coöperatief Hij achtte het van veel belang dat de Nederlandse boeren coö peratief gaan werken. Volgens ir. Penders is het vooral de taak van de coöperaties zich meer te gaan toeleggen op de industriële'ver werking van agrarische produk- ten, wil het grootste deel van wat de consument voor zijn voedsel betaalt, niet aan de boer ontglip pen. Veel sterker, vond hij, dient onder de aandacht van het pu bliek te worden gebracht dat in „agrarische" industrie en handel evenveel mensen werken als in de landbouw zelf. De heer Penders was van oor deel dat door een gunstiger prijs beleid de boer in staat moet wor den gesteld die investeringen te doen die nodig zijn om „bij te blijven". In alle- Ë.E.G.-Ianden (uitgezonderd Denemarken) zijn de prijzen die de boer krijgt voor zijn produkten, hoger dan' in Ne derland. Bedrijfsvoering Hij zei verder dat de uitkom sten van gelijkwaardige bedrijven soms wel zes tot negenduizend gulden kunnen verschillen. Op sommige bedrijven in West-Bra bant en Zeeland wordt wel twin tigduizend gulden minder ver diend dan op andere bedrijven van dezelfde grootte en met het zelfde bouwplan. Ir. Penders re leveerde dit vooral om er de na druk op te leggen van hoeveel be lang een goede bedrijfsvoering is. Hij was tenslotte van mening dat er geen reden tot pessimisme was. „Vijftig jaar geleden ston den we ook voor structuurveran deringen en toen hebben we ook de hand aan de ploeg geslagen", aldus ir. Penders. Vervolgens hield ir. Lambregts van de Cultuurtechnische Dienst een korte causerie over de ruil verkaveling in 't Land van Heus- den en Altena. 's Middags werd naar dit ge bied een excursie gemaakt; daar aan was ook een boottochtje ver bonden op de Merwede en een be zoek aan het slot Lóevestein. NEDERLANDSE ZEEMAN VERDACHT VAN MOORD De politie te Liverpool heeft maan dag een 30-jarige Nederlandse zee man aangehouden in verband met de moord op een 21-jarige vrouw, wier ontzielde lichaam zaterdag in haar slaapkamer in Menai, in Noord- Wales, werd gevonden. De gearres teerde is afkomstig van de Groningse kustvaarder „Wiema", die Menai had aangedaan en nadien in de haven van Liverpool was binnengelopen. BETAALD VOETBAL COMPETITIE BEGINT 20 AUGUSTUS De competitie voor de ere-divisie, voor de eerste- en tweede divisie be gint op zondag 20 augustus. De wed strijdenreeks voor de reserve-divisies van het betaalde voetbal vangen aan op zondag 3 of 10 september. De start van de competities voor het ama teur-voetbal is vastgesteld op 10 sep tember. Wielrennen TIENDE RONDE VAN BRABANT Voor de tiende maal zal vol gende week zaterdag en zondag de Ronde van Brabant worden verreden. De start is in St. Oe- denrode, verder Lieshout, Hel mond, Geldrop, Heeze, Someren, Liesgl, Deurne, Bakel, Gèmert, Veghel, Berlicum, Den Bosch, Vlijmen, Heusden, Dussen, Geer- truidenberg, Oosterhout en de fi nish in Dongen. e tcho van het Zuióen Voorzitter De Waard „Over E.E.G. niets dan slechts" Ir. Penders Boeren moeten kunnen investeren om „bij te blijven" i aAAAAaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaAAAA me! en zonder zon PIGMA-DERM Tube 2.95 - Flac.7.50 en 2.95 bij Uw drogist

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 5