wAAlwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt „VAS" boekte fraaie resultaten, maar heeft nog vele taken WAALWIJK Banketbakkerij VERWIEL mm Leerlingental in leerlingstelsel in 4 jaar vertwintigvoudigd BEDRIJFSDOORLICHTING BASIS VOOR GOED BELEID Volhouden Kadervorming Problemen Meer aanzien 3. 4. 6. 7. Drogisterij MIOCH Coördinatie Taken GARAGE VAN MOSSEL VERHUUR VRIJDAG 14 JULI 1961 83e JAARGANG No. 56 De tcho vAn het Zuióen 'itgever taalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen oofdredacteur: JAN TIELEN ironummer 50798 it blad verschijnt 2 x per week pgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Abonnement 22 cent per ween per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Telegram-adres „Echo* y Het is geen geheim dat aan de vakopleiding in de schoenindus trie in het verleden niet bijster veel aandacht is besteed. Zoeken naar de oorzaken daarvan heeft momenteel geen enkel nut meer, wellicht was men van mening dat men het ook zonder vakoplei ding kon stellen en dat men de vele problemen welke in de schoenindustrie aanwezig waren of de kop opstaken, ook wel op een andere wjjze de baas kon worden. "Vandaag is geen enkele schoenfabrikant deze mening nog toege daan. De vakopleiding is de hechte en onmisbare basis ge worden voor de verdere uitbouw van de schoenindustrie en men is er dan ook allerwege van overtuigd dat aan de vakop leiding alle mogelyke bijzondere aandacht besteed moet worden. De vakopleiding in de schoenindustrie staat nog maar pas in de kinderschoenen; deugdelijke kinderschoenen weliswaar,^maar toch kinderschoenen en bij een normale ontwikkeling zal t dus zo moeten zijn dat zij zich van lieverlee grotere maten aanmeet totdat zij heel stevig, en trots en volwassen in het onstuimige bedrijfsleven zal staan. In voorgaande artikelen heb ben wij reeds uitvoerig aandacht gewijd aan de opleidingsmogelijk heden in de schoenindustrie, waaruit wel heel duidelijk is ge- I bleken dat de schoenindustrie i aan de jeugd zeer vele en rijke toekomstmogelijkheden biedt. Ter onderstreping en afron- l ding van dè voorgaande artikelen hebben wij een gesprek gehad [met de heer J. W. M. van den Akker, directeur van de Stich ting Vakopleiding Schoenindus trie „VAS". Dit gesprek heeft geen totale belichting van het be- i grip „vakopleiding" opgeleverd, omdat daarvoor de materie te veelomvattend is, maar de heer van den Akker heeft ons toch een aantal belangwekkende as pecten en problemen uit de doe ken gedaan, zoals deze in de vak- opleiding zijn waar te nemen. We hebben ons in het gesprek be- I perkt tot de dusver bereikte re- j sudtaten, enkele belangrijke pro- J blemen en een aantal nog voor de boeg liggende taken. Medio 1955 kwam voor 't eerst bijeen een kleine groep door de toenmalige Bedrijfsraad uitgeno digde personen, die het bestuur van de VAS zouden gaan vormen. Dit bestuur zag zich gesteld te genover een veelheid van proble men in feite niets anders dan problemen want afgezien van een reeds langer bestaande be- drijfsschool had men nog geen enkele ervaring opgedaan met be drijfsopleiding volgens het leer lingstelsel. En deze problemen j leken aanvankelijk een onoverko melijke hindernis te zullen vor men voor een ontplooiing van het leerlingstelsel. Er was echter - en het is er nog altijd een hoopgevend lichtpunt, namelijk de voortref felijke en daadwerkelijke steun I van de Inspectie van het Nijver heidsonderwijs, die niets heeft nagelaten om de eerste schreden van de bedrijfsopleiding in de i schoenindustrie met alle zorg en hulp te omringen. En dank zij vooral deze medewerking kon in maart 1958 een consulent worden benoemd, waardoor het mogelijk werd de industrie meer intensief over de vakopleiding te benade ren. Het ging niet direct allemaal van een leien dakje, maar men heeft volgehouden en uit enkele markante cijfers blijkt wel dat volhouden onder alle moeilijke omstandigheden meestal nog tot resultaten leidt. In 1957 namen aan het leerlingenstelsel in de schoenindustrie 24 leerlingen deel: in 1958 was dit aantal ge stegen tot 210 en vandaag de dag nemen 480 jongens en meisjes, verdeeld over 62 bedrijven, aan de bedrijfsopleiding deel. Natuurlijk ging aan dit alles het een en ander vooraf, o.a. een diepgaande studie over het oplei dingsschema en de inhoud van de leerprogramma's, die enkele ja ren geleden de ministeriële goed keuring hebben verworven. Ofschoon voor de kadervor ming logischerwijze zou moeten ding oproept, heeft de VAS ook nog een aantal belangrijke taken voor de boeg. De heer van den Akker noemde er enkele 1. de bestudering van een uitge bracht rapport met betrek king tot de leerbehoeften voor de uitoefening van een bepaald beroep. Daarnaast zal echter ook veel aandacht die nen te worden besteed aan de vorming van de jonge mensen waaraan, aldus de heer van den Akker in toenemende ma te gewerkt zal moeten worden. 2. worden voortgebouwd op de door school en leerlingstelsel gegeven basisopleiding, heeft de VAS toch gemeend niet te mogen wachten met 't treffen van voor lopige maatregelen om de vor ming van een kader ter hand te nemen. Daartoe werd opgezet een cursus Industrievorming, welke zich ten doel stelt om zorgvuldig door het bedrijf geselecteerde me dewerkers in twee jaren tijd ge durende een avond per Week een algemeen inzicht te geven in de moderne bedrijfsvoering. Morgen zullen in Tilburg de eerste ge tuigschriften van deze cursus uit gereikt worden. Ten dienste van een aantal be drijven dat meisjes in opleiding had, werd een eenmalige cursus voor instructrices in de schoen industrie georganiseerd. Met het Gemeenschappelijk In stituut voor Toegepaste Psycho logie bestudeerde de VAS de mo gelijkheid om een applicatiecur sus in het leven te roepen voor de leermeesters in de bedrijven, de functionarissen dus die meer in het bijzonder zijn belast met 't toezicht op de opleiding. Hier voor werd aan de VAS door de rijksoverheid een subsidie van 15.000.toegekend. Het ligt in de bedoeling om in een tijdsbe stek van twee jaren alle bedrijfs- leermeesters aan deze applicatie cursus te doen deelnemen. Ook van de leder- en lederwa- renindustrie hebben de VAS ver zoeken bereikt om ook daarvoor de vakopleiding te organiseren. Ten slotte is door het ministe rie van sociale zaken tot de'Stich ting het verzoek gericht of zij ook de opleiding van oudere werkne mers in het kader van de trai- 'ningsregelingen van dat ministe rie wil gaan behartigen. Er wordt dus ook ten aanzien van de kadervorming in de schoenindustrie wel het een en ander gedaan. De enorme groei van deelne mende bedrijven en leerlingen brengt natuurlijk de nodige pro blemen met zich. Een van deze problemen is o.a. het uiteenlo pend verstandelijk niveau van de leerlingen. Dit geldt in het bij zonder ten aanzien van leerlin gen die geen lager technisch on derwijs hebben genoten, hetgeen met name in de schoenindustrie veel voorkomt. Zoals men weet is de formele eis van toelating: het leerplicht- vrij zijn en het voltooid hebben van de 6e klas van de lagere school. Voor het vaststellen van even tueel nieuwe vormen zal de VAS gebruik kunnen maken van een door het Produktiviteitscentrum ontwikkelde testbatterij. Een ander probleem is de ma tige belangstelling van de zijde der ouders. Veel verbazing zal dit feit overigens niet Wekken, want tot voor enkele jaren heeft de schoenindustrie in het algemeen gesproken te weinig interesse ge toond voor de vakopleiding, zo dat deze industrie bijna traditio neel is geworden tot een bedrijfs tak, waar men zonder opleiding toch wel terecht kan. De betere jeugd was dan al op vele manie ren afgeroomd. De vakscholen hadden in het verleden ook geen reden tot vreugde. De toeloop van leerlin gen was zeer mager, zodat ook daar de animo om het onderwijs te doen floreren gaandeweg werd ondermijnd. Na introductie val de Stichting en voor een deel on der rechtstreekse invloed daar van is kennelijk verbetering te bespeuren, mede ook doordat de goodwill van de schoenvakoplei ding in het algemeen bij het de partement aanzienlijk stijgt. Hiervan zijn een aantal illuste re voorbeelden te noemen de oprichting van een goed ge- outileerde vakschool in Nijme gen de schoentechnische afdeling als onder-afdeling van de nieu we fraaie technische school in Waalwijk; de uitstekende en tijdens een internationaal congres hogelijk geprezen inrichting van de Middelbare Vakschool voor de Leder- en Schoenindustrie te Waalwijk de verdere uitbouw van de vakschool te Drunen de totale vernieuwing van de schoentechnische afdeling in Tilburg de aanschaffing van een nieu we inventaris voor de vak school in Dongen de goedkeuring van de oprich ting van een schoenvakschool in Oisterwijk de oprichting van een avond school in Valkenswaard de oprichting van speciale cur sussen voor meisjes aan diver se huishoudscholen en tenslot te ook de totstandkoming van een direct op de schoentech niek gerichte akte van bevoegd heid voor leraren in het vak. Er is dus alle reden tot opti misme. Ook de introductie van 't leer lingenstelsel in een bedrijf roept uiteraard tal van problemen op. De economische doelstelling van een onderneming brengt name lijk met zich dat vooral in de be ginperiode van de deelneming aan een opleidingsstelsel botsin gen ontstaan tussen de econo misch verantwoordelijke leiding en de leiding welke is belast met dë voorziening in mankracht en met de daaraan voorafgaande op leiding. In menig bedrijf is het moeilijk de directie er van te overtuigen, dat een konsekwente doorzetting van het opleidings schema minstens even belangrijk is als in hausse periode de opge leiden naar het geregeld produk- tiewerk over te schakelen. Verheugend is evenwel dat over het algemeen kan worden vastge steld, dat daar waar het leerling stelsel eenmaal vaste voet heeft gekregen, deze problematiek ge leidelijk aan verdwijnt. 5. Het benutten van elders opge dane ervaringen, hetgeen door contacten met scholen in de ons omringende landen zeker mogelijk wordt gemaakt. In het kader van dit streven zul len enkele deskundigen dit jaar een bezoek brengen aan de school in Leicester om daar de resultaten van het werk te bestuderen, dat 't En gelse research-instituut „Sa- tra" heeft verricht voor de opbouw van een stikstersop- leiding. De intensivering van de sa menwerking tussen scholen, bedrijfsleven en de VAS, waarbij aandacht zal dienen te worden besteed aan 't ver krijgen van een grotere uni formiteit in de vooropleiding. Na enige verdere consolidatie zal een begin moeten worden gemaakt met een meer diep gaande uitwerking van de op leidingsprogramma's. Het bestuur van de VAS zal de mechanisatie en daarmee gepaard gaande ontwikkeling nauwlettend in het oog moe ten houden, omdat een insti- tuut voor de vakopleiding zich niet kan permitteren ach ter de feiten aan te lopen. Nagegaan zal moeten worden of beroepenvoorlichting ten aanzien van de schoenindus trie wel voldoet. En ten slotte als een van de belangrijkste taken: bevor derd dient te worden de invoe ring van bedrijf sdoorlichtin- gen, waarmee een inzicht kan verkregen worden in de leef tijdsopbouw, zoals deze in de verschillende afdelingen en beroepen van een bedrijf ligt. Slechts wanneer men hierover beschikt, kan per bedrijf een, verantwoorde opleidingsplan ning worden gemaakt een planning die weliswaar niet altijd gerealiseerd zal kunnen worden, maar die als basis voor een beleid dringend no dig is. Het vruchtbare gesprek met de heer van den Akker heeft ons duidelijk gemaakt dat er ten aan zien van de vakopleiding in de schoenindustrie verheugende re sultaten geboekt zijn en dat nog diverse problemen om een oplos sing vragen, maar vooral dat men zich terdege bewust is van het vele en belangrijke werk dat er in het belang van de vakopleiding nog verricht dient te worden. Men is waakzaam, attent en ge lukkig niet ontbloot van de no dige zelfkritiek. Het lijkt ons een goede en gezonde koers, die uit eindelijk tot een sterker bedrijfs leven en tot een grotere arbeids vreugde zal leiden. En dat is toch waar het van al le kanten om draait. ZONDAGSDIENST ARTSEN Van zaterdagmiddag 13 uur tot izondagavond 24 uur; uitsluitend voor spoedgevallen]. Zaterdag 15 en zondag 16 juli Arts Dr. v. Rooij. Apotheek Geers. TANDARTSENDIENST Zaterdag 15 juli 1961 Van 11 tot 11.30 uur: Tandarts H. Minke, Waalwijk. Tel. 3071, Grotestr. 327, Waalwijk N. H. KERK WAALWIJK Zondag 16 juli 1961 10 uur: Ds. J. Breeuwsma. N. H. KERK BESOIJEN Zondag 16 juli 1961 10 uur v.m.Ds. J. Vink. Viering H. Avondmaal. 6.30 uur nm.Ds. J. Vink. Na betrachting H. Avondmaal. In beide diensten extra collec te voor de Kerkvoogdij. N. H. KERK BAARDWIJK Zondag 16 juli 1961 9 uur: Ds. C. B. Schuurman. GEREFORMEERDE KERK Zondag 16 juli 1961 Willem van Oranje College: 9.30 en 5 uur. SINT CLEMENS BIBLIOTHEEK BAARDWIJK Een andere moeilijkheid zijn de verschillen in de leerplannen van de onderscheidene technische scholen of afdelingen van tech nische scholen, verschillen die uiteraard ook doorwerken in de vergaarde kennis. Dit maakt het moeilijk met het leerlingstelsel hierop voort te bouwen. Ge streefd zal dan ook moeten wor den, aldus de heer van den Ak ker, naar een betere coördinatie, waaraan sinds enige tijd door een commissie van leerkrachten ge werkt wordt en waarbij ook de VAS is betrokken. Men wil hier bij natuurlijk niet treden op het terrein van de onderscheidene autonome scholen en daaroin wordt gedacht aan een mogelijk heid om een verdere coördinatie te bestuderen onder leiding van de inspectie van het N.O. Naast de resultaten welke de VAS in enkele jaren tijds heeft weten te boeken en naast de pro blemen welke de schoenvakoplei- JUBILEUM ST. CRISPIJN Ter gelegenheid van de herden king van het gouden bestaansfeest van de harmonie St. Crispijn zal het bestuur van dit gezelschap op zater dag 29 juli a.s. recipiëren in de zaal van café Thalia van 2.30 4.00 uur. 60-JARIG JUBILEUM K.A.B. Uk UtóCS iir'dfl -WaSIKtSsI li De afd. Waalwijk van de K.A.B. zal dit jaar haar 60-jarig bestaans feest vieren. Voor een luisterrlijke viering van dit heugelijke feit is een omvangrijk ere-comité gevormd dat onder voorzitterschap staat van bur gemeester Teijssen. Vice-voorzitter is wethouder F. C. Smolders, ere-voor- zitter van de K.A.B. Ook is een ju bileum-comité gevormd, hetwelk al vele voorbereidingen heeft getroffen en waarvan wethouder J. J. M. van Heeswijk het voorzitterschap op zich genomen heeft. Secretaris is de heer A. Verhoeven en het penningmeester schap wordt waargenomen door de heer E. M. Bergmans. Zaterdags Zondags 16.00 u- 12.00 ü.- -17.00 u. -13.00 u. ELKE DAG verse BR000JES en KRENTENBOLLEN Grotastraat 309 WAALWIJK GESLAAGD Aan de r.k. Meisjes-Ulo-school „Maria Koningin" alhier slaagden voor het eindexamen alle 7 kandida ten, nl. Lies Bergmans, Cobi v. d. Bogaert, Hennie Trimbach, Anne- marie Strijk, Marin Timmermans, Riet Walravens en Janny Schilders. De vijf eerstgenoemden slaagden bovendien voor het middenstands examen. Dinsdag slaagden de volgende kan didaten voor het eindexamen Marleen Kleyn, Netty de Louw, Dimphy Kamp (Waspik), Mieke Brok, Leny Klerx, Diny de Hart (Drunen) en Dorothé v. d. Leur. Af gewezen twee. WAALWIJK TEL. 04160-2519 AUTO- EN KAMPEERWAGEN- WAALWIJKSE ZWEMVERENIGING sterk favoriet voor kampioenstitel bij Brabantse Zomerverenigingen. Naar eerst thans bekend wordt heeft de Waalwijkse Zwemvereni ging tijdens de 2e competitiedag te Bergen op Zoom haar voorsprong op de naaste concurrenten sterk vergroot. De stand in de competitie voor zo- merclubs is thans Let op 't nieuwe adres: STATIONSSTRAAT 51 A WAALWIJK 1 WZV Waalwijk 3945,6 2 Triton Boxtel 4051,6 3 ZIJV Den Bosch 4299,8 4 Waranda Oosterhout 4381,1 5 Zeester Uden 4687,9 6 Krabben Bergen op Zoom 4705,5 7 BRB Den Bosch 4875,4 8 OZC Oisterwijk 5030,1 9 Hieronymus Roosendaal 5072,2 Hoewel de nummers voor de 3e competitiedag (tevens series voor de persoonlijke Brabantse kampioen schappen), die a.s. zaterdag te Uden zullen worden gehouden zeer zwaar zijn, omdat zij veelal uit 100 meter wedstrijden bestaan, is de Waalwijk- se Zwemvereniging toch sterk favo riet voor de prolongatie van de titel. Ook dit jaar gaat de strijd weer tussen Triton en Waalwijk. Door de comfortabele voorsprong is het zeer waarschijnlijk, dat de Waalwijkers de beker weer mee naar huis zullen ne men. Hoe sterk de Waalwijkse vereni ging momenteel zwemt blijkt wel uit een vergelijking met de stand bij de Winterclubs: hier komen de Waal wijkse jongens en meisjes direct na PSV Eindhoven en Sureau Breda op de derde plaats, nog vóór de TRB/ RES uit Tilburg en de tweede Bre dase club Baronie. ST. AMBROSIUS HIELD TRADI- TIONELE STATIEDAG Dinsdag 11 juli hield het gilde St. Ambrosius, gevestigd in café 't Vos je te Baardwijk, de traditionele sta tiedag. Des morgens kwamen de leden in het clubhuis 't Vosje bijeen, waar na men in vol ornaat, met vliegende vaandels en slaande trommen en de standaardrijder voorop, naar de le Zeine in Waalwijk trok, om de ko ning van het gilde, de heer W. Pul lens, aan zijn woning af te halen. Nadat hem de vaandelgroet was ge bracht, nam de koning zijn plaats onder de gildebroeders in en werd een rondgang door Baardwijk ge maakt. Langs de gehele route trok de kleurige-fleurige stoet grote be langstelling. Oudergewoonte werd ook bij enkele plaatsen halt gehouden om de dorstige kelen te smeren, het geen de feestelijke stemming hoe langer hoe meer verhoogde, doch des ondanks bleven de gildebroeders een keurige indruk maken. Ook de be schermheer van St. Ambrosius, de heer Essink uit Cuyk bij Nijmegen maakte deze rondgang meer, eveneens 5 leden van het gilde die reeds hun gouden jubileum bij St. Ambrosius achter de rug hebben. Dit waren de heren: W. Pulles Czn. (eerste hoofd man), Jos van Huiten (tweede hoofd man), Nic. Klerkx (penningmeester), J. van Heesbeen en M. Pullens (le den). Na deze rondgang wachtte de gil debroeders in het Gildehuis een wel voorziene koffietafel, die na de ver moeiende tocht alle eer werd aange daan. Nadat de inwendige mens was versterkt, begaf men zich naar de schietbomen, voor het houden van een onderlinge schietwedstrijd, waaraan fraaie prijzen waren verbonden, waar om in vriendschappelijke, sportieve sfeer hard werd gestreden. Het ko- ningschieten kwam dit jaar te verval len, daar dit voortaan slechts om de twee jaar plaats vindt. De avonds kwamen de gildebroe ders, waarvan velen met hunne da mes, in het gildehuis 't Vosje bijeen voor een gezellige avond en het is in derdaad een gezellige avond gewor den, die nog werd verhoogd door de uitstekende muziek, zodat er ook nog een dansje kon worden gemaakt. In de loop van de dag werd tevens nog even aandacht besteed aan het grote ongeluk dat een der leden van St. Ambrosius, n.l. de heer Toorians uit Loonopzand met zijn echtgenote verleden week overkwam. Spontaan besloten de leden - de heer Toorians een fruitmand te laten bezorgen, ter wijl tevens een bedrag werd bijeen gebracht, waarvoor H. Missen zullen worden opgedragen voor zijn bij het ongeluk omgekomen echtgenote. Binnenkort zal St. Ambrosius een bezoek brengen aan Cuyk, de woon plaats van hun beschermheer, waar het gilde de gast zal zijn van hun zus terverenigingen, de gilden St. Anto- nius en St. Martinus aldaar.

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 5