waaL wij kse en UngstRAAtse couRAnt BINNEN- EN BUITENLAND Gemeenteraad leusden Wijziging wederopbouwplan De nieuwe encycliek van Z. H. de I 1 M 2-! I 13'~ I 9.- j ARS aus 'n v. MAAREN's BRIL 18 MAANDAG 17 JULI 1961 83e JAARGANG No. 57 I Uitgever: I Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen M Hoofdredacteur: JAN TIELEN 'Gironummer 50798 >rijs bit blad verschijnt 2 x per week rj jopgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10' franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief 6.50 7-~! it-1 I Telegram-adres „Echo" 4.- 2.75 5.- 3.50 3.— 2— 13.- I 8.50 6.- 5.- 7.- 5.50 11-— ƒ13.- ƒ13.- 9.- 7.- 6.50 5.- 6.- 5.50 ƒ12.- 5.50 7.50 5.- 7.- 6.50 9.75 2.75 4.- 8.50 11-— ƒ13.- imatie- 82.50 ƒ75.- PROCES EICHMANN Adolf Eichmann raakt steeds meet verward in zijn eigen tegenspraken. De procureur-generaal, dr Gideon Hausner, wist de beklaagde na een aantal ingewikkelde kruisverhoor manoeuvres de bekentenis te ont wringen, dat Gestapo-bureau IV b 4, de afdeling van Eichmann, de be voegdheid bezat, orders te geven voor transporten van joden naar de vernietigingskampen. Een vertwijfelde Eichmann tracht te daarop nog te redden, wat te red den viel. „Ik herinner mij niets meer", klaagde hij. „Mijn geheugen laat mij in de steek. Ik haal alles door elkaar: mijn herinneringen, de documenten die ik heb gelezen, dat waarover ik in Buenos Aires met Sassen heb gespro ken, het rapport-Gerstein over de le veranties van gas, het boek van Po- liakofIk weet niets meer." Met deze en dergelijke woorden probeerde hij de bekentenis die gevallen was, nog zoveel mogelijk af te zwakken. Tijdens de middagzitting kwam Hausner opnieuw terug op de verkla ringen, die Eichman in 1957 in Ar gentinië tegenover de Nederlandse journalist Willem Sassen heeft afge legd. De vermoeide en kennelijk ge pijnigde Eichmann meedogenloos voortdrijvend in het vraag- en ant woordspel, verklaarde hij, dat de be klaagde in 1957 had gezegd: „Het spijt me, dat niet alle Hongaarse jo den ten onder zijn gegaan. Het is door de schuld van Krumey en Wisliceny, dat het Hongaarse volk nu nog zucht onder de terreur - van een joodse geheime politie." Eichmann: „Ik kan mij deze woor den n iet herinneren. In 1957 was er meen ik een opstand in Hongarije. Daar heb ik tegenover Sassen wel over gesproken - maar de woorden, die u zojuist hebt voorgelezen, heb ik niet gezegd." „Dan zal ik uw verklaring verder letterlijk citeren", zei Hausner sar castisch: „Wa t ik openlijk en eerlijk moet zeggen is dit: als wij 10.300.000 van de 10.300.000 Hongaarse joden, die Korherr (de SS-statisticus Rich. Korherr) in Hongarije had gevonden, hadden vernietigd, zou ik voldaan zijn geweest en ik zou hebben vast gesteld, dat wij de vijand verdelgd hadden". Bleek als een dode sprong Eich mann hierop overeind en schreeuwde met overslaande stem „Het is niet waar. Dat heb ik niet gezegd. Dat heb ik absoluut niet gezegd. Het is verdraaid. Het is een mengsel van leugen en waarheid". TWEE SATELLIETEN MET SUCCES IN V.S. GELANCEERD De Verenigde Staten hebben don derdag twee kunstmanen in een baan om de aarde gebracht. Een van deze satellieten, de Midas III, heeft tot taak het lanceren van raketten te sig naleren. Hij wentelt op een afstand van bijna 3000 km om de aarde een recordhoogte. Deze kunstmaan komt onder andere ook boven de Sowjetunie. De andere satelliet, de Tiros III, is uitgerust voor het doen van weer kundige waarnemingen in het bijzon der betreffende wolkenformaties. Deze kunstmaan beschrijft een baan op 650 kilometer afstand van de aar de. De Midas doet twee uur en veer tig minuten over iedere omwenteling. Een groot succes voor de Amerikaan se geleerden is dat men erin slaagde de raketmotor tijdens de vlucht weer in werking te stellen. Deze methode maakt het mogelijk onderschepping van deze „spion" te voorkomen. De Midas weegt zonder brandstof 1.580 kg. De baan is zo berekend dat de Midas boven de grote Russische ra ketbases in het Oeralgebergte komt. De grote hoogte, die deze kunst maan heeft bereikt, was een verras sing. De luchtmacht had eerder mee gedeeld dat men streefde naar een baan op 800 km afstand van de aar de. Een woordvoerder zei dat een grotere hoogte een voordeel is daar de kunstmaan dan een groter gebied tegelijkertijd kan bestrijken. De Amerikanen hebben plannen voor een stelsel van acht tot twaalf Midas-kunstmanen voor het waarne men van lanceringen waar ook ter wereld. GEEN VLUCHT VA N DE KLM OP LOS ANGELES Voor de KLM is de deur naar Los Angeles door president Kennedy per soonlijk dichtgeslagen. De Ameri kaanse president heeft zich intensief bemoeid met de onderhandelingen tussen de luchtvaartdelegaties in Washington, die zich twee maanden hebben voortgesleept. Het slotvoor- stel, dat de Nederlandse onderhande laars de koffers heeft doen pakken, was door hem bekrachtigd. Een te leurgestelde staatssecretaris Stijkel zei na aankomst op Schiphol: „Er is geen enkele hoop, dat de KLM Los Angeles krijgt, zo lang de luchtvaart- politiek van de Verenigde Staten zich niet wijzigt". Wat het slotvoorstel van de Ame rikanen precies heeft behelsd, is of ficieel niet bekend. De staatssecreta ris wilde slechts zeggen, dat het „on aanvaardbaar was, omdat het ver schillende dwingende bepalingen be vatte, waarmee wij niet konden in stemmen." En het ergst van alles is, dat het geen bondgenoot Nederland wordt onthouden, aan andere maatschappij en wordt toegestaan, o.a. aan de Duitse Lüfhansa! KIND ONDER TREIN Op de spoorlijn Amersfoort - Ede - Wageningen is ter hoogte van Ter- schuur (gemeente Barneveld) een ern stig ongeluk gebeurd. Tussen de rails zat de anderhalfjarige Jannus Kieft, van de Baan weg in Terschuur, rustig te spelen, toen in volle vaart de per sonentrein naar Amersfoort kwam aanrazen. De bestuurder trachtte zon der succes zijn treinstel stil te zetten, toen hij het jongetje zag zitten. Het kind werd echter overreden en was op slag dood. De ouders wonen in de nabijheid van de spoorbaan. PRINSES MARGRIET OP PRINSJESDAG OOK IN DE KAMER Prinses Margriet, die 18 jaar is ge worden en nu staatsrechtelijk meer derjarig is, zal op de 3e dinsdag in september - Prinsjesdag - voor het eerst met haar vader en moeder en met haar zussen Beatrix en Irene, meerijden in de befaamde rijtoer door Den Haag. Zij zal echter niet in de sprookjesachtige „gouden koets" kunnen zitten, want die biedt slechts ruimte aan vier personen. Daarom verwacht men dat zij met prinses Ire ne zal plaatsnemen in een ander rij tuig. Prinses Beatrix zal als kroon prinses zeker bij haar vader en moe der in de gouden koets plaatsnemen. Inmiddels is een Haagse beeldhou wer reeds druk doende om voor prin ses Margriet een aparte zetel te ver vaardigen, waarop zij in de Ridder zaal als de koningin de troonrede houdt - zal plaatsnemen. De zetel wordt precies gelijk aan die waarop prinses Beatrix en Irene plegen plaats te nemen. Dr. W. DE KORT GEVRAAGD ALS VOORZITTER K.V.P. De KVP Tweede-Kamerfractie, die donderdag vergaderde, heeft una niem besloten dr. W. de Kort te vra gen het voorzitterschap der fractie te willen aanvaarden. De heer de Kort, die van dit besluit enkele ogenblik ken voor zijn vertrek naar de West in kennis werd gesteld, heeft ge vraagd zich na zijn terugkomst over dit verzoek te mogen uitspreken. VROUW IN BREDA AANGERAND Dader gegrepen Om 12 uur woensdagmiddag heeft een brutale aanranding plaats gevon den op de Leurse baan, nabij de on bewaakte spoorwegovergang aan de Liesboschlaan, waarbij de 23-jarige mevrouw J. G. uit Prinsenbeek het slachtoffer was. Zij werd aangerand door de 26-jarige Belg A. J. S. uit Berghem, die dank zij het doortasten de optreden van een vertegenwoordi ger uit Roosendaal koil worden ge arresteerd. De vrouw fietste op de Leursebaan, een vrij stille weg, ook op dit uur van de dag. De Belg fietste haar voorbij en stapte een eind verderop af. Toen de vrouw hem passeerde sleurde hij haar van de fiets. Hij trok de vrouw in een droge greppel langs de kant van de weg, rukte haar kleren los en kneep haar keel dicht. Kort hierna passeerde per auto de vertegenwoordiger J. F. A. v. d. V. uit Roosendaal. Hij zag wat er ge beurde, stopte en snelde te hulp. Hij ontzette de vrouw en greep de aan rander. Een tweede man, die voorbij kwam, heeft toen de politie gewaar schuwd, die de dader van de verte genwoordiger kon overnemen en in sluiten op het politiebureau. ZANDSCHIP SLOEG OM TWEE DODEN Twee mensen verloren donderdag morgen omstreeks 12 uur het leven, toen hun varende zandstorter in een van de grondgaten van de Ooider- griend (gemeente Beegden) bij Roer mond kapseisde. De slachtoffers zijn de 37-jarige G. Thyssen, vader van twee kinderen uit Herten en de 25- jarige Goudse schipper Lingen. Een derde opvarende, directeur van het zand- en grind-ontginnings- bedrijf uit Herten, drs Smals kon tij dig de stuurhut verlaten en zich zwemmend in veiligheid brengen. VERMISTE MARINIER IN OERWOUD GEVONDEN De sergeant der mariniers Coen- raad Meyers, die sedert 23 juni op het eiland Misool tegenover Sorong op Nederlands Nieuw-Guinea werd vermist, is woensdag in het oerwoud gevonden. Zijn toestand is volgens de eerste berichten redelijk. De Rotterdamse sergeant was op een vrije dag in het oerwoud op jacht gegaan. Toen hij niet in zijn kampe ment terugkeerde, begon een groot scheepse speurtocht van patrouilles mariniers, infanteristen, luchtmacht militairen, van de politie en van de plaatselijke bevolking. De landingen op Misool van de patrouilles, die van het vasteland bij Sorong kwamen, werden aanvankelijk bij geruchten in verband gebracht met een Indonesi sche infiltratiepoging op Misool. In totaal zijn 170 militairen ingescha keld geweëst bij de 19-daagse speur tocht naar de vermiste sergeant. DE QUAY TOCH NAAR BONN Premier De Quay zal de Neder landse delegatie leiden naar de top conferentie van de Europese Zes in Bonn. De regering heeft daartoe vrij dag besloten tijdens de wekelijkse ka binetsvergadering. Wel zal minister Luns (Buitenlandse Zaken) in feite onderhandelaar zijn bij 't overleg met de vijf regeringshoofden over de plannen-De Gaulle voor grotere po litieke samenwerking in Europa. Ook staatssecretaris Van Houten zal in de delegatie zitting hebben. Premier De Quay had aanvanke lijk bedenkingen tegen zijn deelne ming in Bonn, omdat hij om constitu tionele redenen de verantwoordelijk heid niet kan overnemen van de mi nister van Buitenlandse Zaken. In Bonn was al bekendgemaakt dat pre mier de Quay daarom niet zou mee komen. De regering achtte het ten slotte toch verstandiger dat de premier zelf ook naar Bonn gaat. ZEERAMP IN GOLF VAN BISKAJE 35 Spaanse vissers dood; 26 vermist In de zware storm, die in de nacht van woensdag op donderdag in de Golf van Biskaje heeft gewoed zijn met zekerheid negen Spaanse vissers schepen verloren gegaan met 35 op varenden. Negen andere schepen met 26 opvarenden worden nog vermist. Men heeft al twee dagen lang niets meer van de bemanningen gehoord. TEKORT OP HANDELSBALANS 1700 MILLIOEN Invoer steeg 12, uitvoer 5 pCt. Sinds 1957 heeft de Nederlandse in- en uitvoer niet zo'n ongunstig ver loop gehad als in het afgelopen half jaar. Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek kan wor den berekend, dat van de totale in voerwaarde in de eerste helft 1961 slechts 82 percent door export werd gedekt. Daardoor is op de handels balans met het buitenland een tekort ontstaa n van bijna 1700 miljoen gul den. Het wordt alleen overtroffen door het bijzonder ongunstige eerste halfjaar 1957, toen het dekkings percentage slechts 69 en het invoer- tekort rond 2,5 miljard gulden beliep. GAGARIN IN LONDEN De Russische ruimtevaarder ma- ;Oor Gagarin bezoekt, zoals men weet de Russische tentoonstelling en wordt daar op uitbundige wijze geëerd. Het is begrijpelijk dat men deze eerste menselijke ruimte-vaarder hul digt om zijn bijzondere prestatie, maar de koele Engelsen maken er een über-mens van. Niet alleen het publiek adoreert hem, maar hij wordt ontvangen door de Lord-Mayor, door minister-presi dent Mac-Millan en zelfs aan een noenmaal genodigd bij 't vorstelijk paar. Deze blijkbaar bescheiden man, wordt wel met succes voor het kar retje der Sovjet-propaganda gespan nen! HUIS IN AMSTERDAM INGESTORT Tien bewoners van een woning van drie verdiepingen in de Rapenburg straat in de voormalige Amsterdamse Jodenbuurt, en zes mensen die werk zaam zijn in de bedrijfsruimte gelijk- Het algemeen welzijn is dat van de gehele mensheid in een wereld vol verandering. Vanuit dit gezichtspunt geeft paus Joannes XXIII de chris telijk sociale visie op de brandende vraagstukken van inkomensvorming in onderontwikkelde en ontwikkelde landen, wijst hij op de hernieuwde plaats van de arbeiders in het econo- misch-sociale bestel van kleine en grote ondernemingen, behandelt hij de bezitsverdeling over alle bevol kingsgroepen. De achtergebleven landbouwbevolking krijgt in het ka der van de harmonische ontwikkeling grote aandacht. Maar het probleem, zegt de Paus, is dat der onderont wikkelde gebieden, voor de oplossing waarvan een liefdadigheidsactie niet voldoet. Met respect voor hun eigen heid moet een nieuw bestel daar op gebouwd worden. Wereldsamenwer- king in onderling vertrouwen alléén kan het wereldwelzijn bouwen. Maar de steun aan die landen moet geschieden, zonder enige politieke bij bedoeling of voorwaarde. De Kerk als Moeder en Lerares spreekt opnieuw tot de wereld over de sociale vraagstukken die haar pij nigen, nu zoals in 1891 met Rerum Novarum, in 1931 met Quadragesimo Anno, in 1941, midden onder de we reldbrand, op pinksterdag, met de radio-herdenkingsrede van Pius XII. Men voelt zich nu, als lezende we reldburger, in directe aanraking met vloers, zijn vrijdag aan een ramp ont snapt. Om tien voor half negen stort te de twaalf meter hoge woning met een daverend geraas in elkaar tenge volge van de werkzaamheden in een bouwput naast het huis. Op dat mo ment bevonden zich slechts twee men sen in het huis: de 64-jarige mevr. Overweg, bewoonster van de derde etage en de 50-jarige mevr. Kok, die de tweede etage bewoont. Zij kwamen onder het neerstortende puin te recht, maar werden ijlings bevrijd door de brandweer, die op het mo ment van de instorting ter plaatse ar riveerde. Ze zijn met hoofdwonden en een beenblessure in het zieken huis opgenomen. Ze waren de enigen die de raad om het huis te verlaten in de wind had den geslagen. Toen de in de bouwput werkzame arbeiders om acht uur op het werk verschenen, zagen zij name lijk, dat de zijmuur van het huis scheuren vertoonde, die zienderoog groter werden. Aanstonds allarmeer- den zij de bewoners. Van de tien gin gen er op dat moment vier op weg naar hun werk. De overigen pakten haastig wat spulletjes bij elkaar en verlieten de op instorten staande wo ning. De twee vrouwen bleven echter. Zij zagen de zaak niet zo somber in. De arbeiders van de bouwput hebben tenslotte de brandweer opgebeld, die daardoor juist de nauwe Rapenburg straat inreed, toen het huis in elkaar zakte. De twee vrouwen, die in weerwil van de waarschuwing, in 't huis ble ven, zijn als boven vermeld, gewond uit de puinhopen bevrijd. A/fe benodigdheden vmn Let U op 't nieuwe adres STATIONSSTRAAT 51A WAALWIJK Tegen 107 Turken doodstraf geëist Tegen 107 Turken, die onder de regering van Adnan Menderes voor aanstaande posten hebben bekleed en die sinds 14 oktober op 't eiland Yassi wegens hoogverraad terecht staan, is vrijdag de doodstraf geëist. Voor acht verdachten vroeg de openbare aanklager, Altay Egesel, vrijspraak. Onder hen tegen wie de doodstraf is geëist, bevinden zich ook ex-president Bayar en ex-premier Menderes zelf. Voor hen heeft de openbare aanklager al herhaalde ma len de zwaarste straf gevraagd, tel kens voor andere volgens hem straf bare feiten. de hedendaagse sociale werkelijkheid, zoals men op de achtergrond voelt (deze encycliek bevat geen directe veroordelingen) de dreiging van het mensonterend communisme. Het armoede-vraagstuk is nu dat van de ontwikkelingslanden: Zuid- Azië, Afrika, Zuid-Amerika. Het roept om een internationaal beleid dat ver boven een hulpverlening met verbruiksgoederen en medicijnen uit moet gaan. Noord-Amerika en Europa zijn rijk. Maar lang niet alle groepen en streken hebben op rechtvaardige wij ze in deze groeiende rijkdom gedeeld. Brede spreiding van de eigendom, zowel van duurzame consumptiegoe deren als van aandelen, zal hier een doelwit moeten zijn van de sociale politiek. Belangrijker nog dan de ma teriële verbetering is de persoonlijk heidsontwikkeling voor de arbeider binnen het bedrijfsleven, waartoe me de-verantwoordelijkheid van de ar beiders binnen de onderneming een uitstekend middel is. Middenstanders en boeren zullen hun redelijke kans binnen het econo misch bestel moeten hebben, samen werkend en met steun van de over heid. Maar hun plicht is zich modern te scholen en zich aan te passen. Het hoofdstuk over de boeren vertoont tegelijk een persoonlijk accent van de Paus uit een boerengeslacht en een grote deskundigheid. (Volkskr.) Blijf „KNAP" en zie „BETER" met 3ER| De tcho van het ui Óen 6.50 I 7.50 5.- 7.- I 9- I 4.— 3.- 5.- 7— I 5.50 6.50 I 5.- I 6.- 12.- I 5.50 j 6.50 I 7.50 I 5.— 7.— 9.75 8.50 11.- I 7.50 13.- 7.- I 5. 12.I 6.50 5.- 7-- I n.- j 7.50 I 9-~ 13.- 9.- 4.- 5 7.— 6.50 5.— F 6.- :12.- f 8.50 f 7.50 F13. F11- f 13.- f 6.50 j f 11.- f 13.— f 7.50 9.- 60 - 2051 SJORT De raad der gemeente Heusden kwam woensdag 12 juli j.l. voltallig in openbare vergadering bijeen. Na opening door de voorzitter, de edel achtbare heer A. van Delft, werd het be noemde lid van de raad, de heer J. L. van de Zalm, geïnstalleerd. Na de eed-afleg ging, de eed van zuivering en de eed van trouw, wenste de voorzitter de heer van de Zalm geluk met zijn intrede in het college en sprak de hoop uit op een goede samen werking. Bij de vaststelling van de notulen van de vorige vergadering miste de heer van Herpt enkele door hem gedane bemerkingen i.v.m. de krotwoningen te Herpt en over de kleu terschool te Heusden. Deze bemerkingen zullen alsnog worden opgenomen. Bij de ingekomen stukken waren de ge bruikelijke goedkeuringen van Ged. Staten •9ver reeds eerder genomen raadsbesluiten. Van een comité uit de Hoeve, gem. Heus den, was een verzoek ingekomen om sub sidie i.v.m. een opgericht monument op de R.K. begraafplaats te Haarsteeg voor de oorlogsslachtoffers uit de Hoeve, welke bij het neerstorten van een vliegtuig om het leven kwamen. Door de raad werd op voor stel van B. en W. besloten een subsidie toe te kennen groot f 75. - De raad besloot in principe over te gaan tot verkoop van een gedeelte van het indu strieterrein of op huurkoopbasis, dit i.v.m. een ingediend verzoek hiertoe door een tweetal industrieën. Verder was er ingekomen een uitvoerig rapport van het E.T.I.; dit rapport was aan de raadsleden toegezonden. De heer van Herpt merkte op dat diverse gemeenten een dergelijk rapport aan het E.T.I. vragen, op agrarisch gebied. Door de heer van der Pol werd de vraag gesteld of met dit rapport de vragen van de begrotingscommissie zijn beantwoord, of dat B. en W. dit rapport nog eens in dis cussie willen brengen. Wethouder Rijke zei dat dit rapport feitelijk een volledig ant woord is op de gestelde vragen door de be grotingscommissie, hoewel hij de laatste zin van dit rapport niet geheel kan onderschrij ven. Op verzoek van de heer van der Pol zal dit rapport nog eens in discussie ge bracht worden. De raad ging accoord met de punten 5 en 6 van de agenda, betreffende wijzigingen van uitkerings- en salarisverordeningen. Punt 7. Op verzoek van het bestuur der Nuts Ulo-school, om beschikbaarstelling van gelden ex art. 72 der L.O. wet 1920, voor aanschaffing van leer- en hulpmiddelen voor het vak phisica, werd, mede i.v.m. het gun stig ontvangen advies van de inspecteur van het l.o., door de raad gunstig beslist. Punt 7 a. Op verzoek van de Kinderen van Huiten werd door de raad besloten het door hen bewoonde pand Herpt B 30 aan hen te verkopen voor de prijs van f 4600.-. De heer van Herpt merkte hierbij op dat de grondprijs, zoals hij dit uit de hem ver strekte gegevens had berekend, f5.- per m2 bedroeg, daarbij de opstal als waar deloos beschouwd. De voorzitter bestreed dit echter, daar de grondoppervlakte groter is, dan de heer van Herpt veronderstelde. Punt 7 b. De raad verleende B. en W. machtiging tot het aanvragen van een cre- diet van 2V5 ton, voor de aanleg van we gen en riolering (2e gedeelte) in het uit breidingsplan Oudheusden. De heer van der Pol merkte in verband hiermede op dat de bebouwing in het uit breidingsplan Oudheusden erg eentonig is. Spreker vroeg of het niet mogelijk zou zijn hierin enige variatie aan te brengen. De voorzitter zei te vrezen dat hiermede de grondkosten zullen stijgen, hetgeen toch ze ker vermeden dient te worden. Punt 8. Wijziging wederopbouwplan. De heren van Mourik, stedebouwkundi- ge, en van Loenen, hoofd Centrale Techni sche Dienst, waren ter vergadering aanwe zig, om toelichting te geven i.v.m. dit we deropbouwplan. Door de heer van Mourik werd een zeer uitgebreide toelichting gegeven op deze wij ziging. .Spr. zei o.m. dat bij het maken van dit plan op de verkeerssituatie is gelet, als mede aandacht is besteed aan het opvoeren van het inwonertal van 2000 tot 3000 zie len. Ten zuiden van de Ned. Herv. Kerk is een plein geprojecteerd als verkeersvesti- bule. Dit plein is door de diverse ingangen van de stad regelrecht bereikbaar; er zullen daar parkeerplaatsen zijn voor auto's, bus halten en er zullen winkelpanden verrijzen en mogelijk ook nog een restaurant. Vanaf dit plein komt men dan in de Breestraat, welke straat evenals de Botermarkt en Hoogstraat geheel als winkelstraten zijn ge dacht. DEN BOSCH, Vughterstraat 25 TILBURG, Markt 32 BREDA, Nw. Ginnekenstraat 23 De Ridderstraat zou bestemd worden als bedrijfsstraat, b.v. voor werkplaatsen van de aan de Breestraat staande winkelpanden, voor autoboxen e.d. De bebouwing aan de Singel is voor de toekomst in de hoge klasse (3 hoog) gebracht, evenals de Wijksestraat en het Wilhelminaplein. De Herptsestraat, de Zustersteeg en de Molenstraat zullen moeten worden verbreed. Het zuidelijke gedeelte van de Singel wordt gedeeltelijk bestemd voor bijzondere bebouwing (scholen e.d.) en gedeeltelijk groen. De heer van Mourik ging van dat standpunt uit, dat men niet ongestraft een groot aantal mensen in een kleine stad op eengepakt mag laten wonen, maar dat dit wonen aangenaam moet zijn, vandaar dat hij op diverse plaatsen flinke stukken voor groenstroken heeft aangegeven, waar event, banken geplaatst kunnen worden. De heer van Mourik was van mening dat 3400 in woners voor de stad Heusden wel het maxi mum is, maar dan zou ook de Putterstraat van hoogbouw moeten worden voorzien. De heer van der Pol is het er mee eens dat dit plan niet spoedig realiseerbaar zal zijn, doch, zei spreker, Heusden moet ver zorgingscentrum blijven, maar als dit plan niet spoedig gerealiseerd wordt, zal Heus den dit niet blijven, vooral daar Oudheus den steeds meer aantrekkelijker aan het worden is. Volgens spr. zijn berekening zouden elke komende 5 jaar pl.m. 600 in woners in de binnenstad moeten worden ge huisvest. Hij veronderstelde echter dat dit niet mogelijk zal zijn i.v.m. de enorme moeilijkheden welke de realisering in de weg staan. De heer van Mourik is ook de mening toegedaan dat in de eerste 5 jaar het be-

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 1