Raad akkoord met bouwexploitatie- verordening en wegaanlegbelasting GEMEENTERAAD VLIJMEN VERS VAN DE PER MAC MUZZLE EN HET GEHEIM VAN DE GOUDEN B0EDDHI Siassar Betera DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 17 JULI 1961 BRILLEN BRILLEN Provinciaal nieuws DE VISSER VAN FLORIDA 43) HOOFDSTUK X. IN DE VAL volkingsaantal nog niet zal stijgen. Maar, zei spreker, de mensen in de stad moet iets geboden worden, dit plan biedt ze iets. De heer van der Pol meent dat het af breken van de bestaande woningen aan de Singel, om daar hoogbouw te plaatsen, goedkoppr is dan aankoop van gronden in het uitbreidingsplan. De heer Rijke zei ech ter dat er nimmer toestemming zal worden verkregen voor het slopen van woningwet woningen. De heer van Mourik stelde vast dat er een aantal werkers moet komen die de gehele sanering voorbereid; men zou dan over 5 jaar startklaar moeten zijn. Over 20 - 25 jaar, zei spreker, zou dit plan dan gerealiseerd kunnen zijn. Deze staf van werkers zou ook de particulieren kunnen adviseren omtrent de bouwplannen. De heer De Vroome was de mening toe gedaan dat door het gemeentebestuur de weg van de minste weerstand wordt bewandeld; hij vreest dat dit ook bij de sanering weer zal blijken.De heer van Vugt zei dat er geen alternatief is; het plan van de heer van Mourik is beter dan het bestaande, een be tere oplossing kunnen wij niet vinden. Wat betrof de jachthaven zei de heer van Mourik dat de jachthaven thans niet in be spreking is en volkomen buiten dit plan wordt gehouden. De heer De Vroome merk te niettemin op dat zijn fractie nooit zijn goedkeuring aan dit jachthavenplan zal ge ven. De voorzitter merkte hierbij op dat de fractie van de heer de Vroome niet de meerderheid heeft in de raad. Op een vraag van de heer van Vugt over de bebouwing van het terrein van de gas fabriek, zei de heer van Mourik dat de plannen hiervoor in bewerking zijn, doch niet tijdig waren klaar gekomen. De heer van Herpt zou graag de oude geveltjes in Heusden gespaard zien. Ook had, spreker graag gezien dat de „satelieten" van Heus den, aan Heusden aangebouwd zouden zijn geworden. De heer de Vroome zou graag zien, dat op de plaats van de Mulo-school, welke ook moet verdwijnen, een bebouwing zou komen. De heer van Mourik is van mening dat dit niet mogelijk zal zijn i.v.m. het naast gelegen pand. Na nog diveise punten hierover te heb ben behandeld en enkele wijzigingen te zijn aangebracht, werd deze wijziging van het wedeTopbouwplan vastgesteld. Rondvraag. Als eerste kreeg de heer van Vugt het woord, die mededeelde dat dit de laatste keer is dat hij als lid van de raad de ver gadering bijwoonde i.v.m. zijn vertrek naar Vlijmen. Spr. greep deze gelegenheid aan om zijn collega's en het college van B. en W. dank te brengen voor de prettige sa menwerking en de goede verstandhouding en sprak de hoop uit dat de voorzitter nog veel vruchtbare arbeid zal mogen verrichten in zijn zittingsperiode. De voorzitter dankte de heer van Vugt voor de vriendelijke woorden en hoopte dat het hem in zijn nieuwe woonplaats voor spoedig zal gaan. De heer van Herpt speet het dat de heer van Vugt ging vertrekken; hij dankte hem voor de vele vruchtbare arbeid, ook als voorzitter van de KVP-fractie. De heer Schipper bracht dank aan dhr. van Vugt namens de Prot. fractie voor de prettige samenwerking. De heer van der Pol informeerde of er iets naders bekend was omtrent het vereni gingsgebouw. De voorzitter zei een brief gericht te hebben aan Heusdens Belang om een sug gestie te doen omtrent de vorm van een stichting. Hierop is echter nog niets terug ontvangen. Verder wees de heer van der Pol op het feit dat de banken op de wallen nog steeds niet geplaatst zijn. De voorzit ter bevreemdde dit en zou hier navraag na doen. De heer van Herpt verzocht de voorzit ter met kracht en klem aan te dringen op inlassing van een busdienst Heusden Den Bosch v.v. tussen 's avonds half 9 en half twaalf. De heer Rijke stelde voor een Alad- bus naar Oudheusden te laten rijden en desnoods de BBA-dienst Heusden - Drunen op te laten heffen. De voorzitter meent dat de opheffing van de lijndienst Heusden - Drunen voor velen een handicap zou zijn. De heer van Herpt meent dat de Heusden- se middenstand een stadsdienst in het leven moest roepen. De heer de Gouw informeerde naar het sportveld te Oudheusden. De voorzitter zei een bespreking te hebben gehad met de ruilverkavelingscommissie; deze zal met de eigenaar hierover onderhandelen. Op een vraag van de heer de Vroome of reeds stappen zijn ondernomen voor de ver zorging van de plantsoenen, deelde de voor zitter mede dat contact was opgenomen met een tuinier; deze zal in de eerstkomende dagen komen kijken wat er gedaan moet worden. Tot slot bracht de voorzitter dank aan de heren van Mourik en van Loenen voor hun komst en sloot daarna de vergadering. Tot een wel zeer laat uur heeft de gemeenteraad van Vlijmen zich vrijuagavond beziggehouden met 'n 28 punten omvattende agenda. De uitvoerigste discussies werden ge wijd aan voorstellen tot vaststel ling van een bouwexploitatie-ver- oraening tot het heffen van een wegaanlegbelasting. De overige voorstellen hadden voor het meren deel betrekking op grondtransacties. NIET VERANTWOORD De bouwexploitatie-verordening is gebaseerd op het inzicht, dat evenals bij de produktie van roe rend goed ook aan de produktie van onroerend goed i.e. het bouwterrein, het beginsel ten grondslag moet worden gelegd, dat de produktie- kosten moeten worden gedekt uit de opbrengst van het produkt. Dit betekent dat de kosten van het bouwrijp maken van cultuurgrond ten volle op de exploitatie moeten drukken. Hieruit volgt: a) de kos ten die voor elk bouwterrein op zichzelf gemaakt worden, moeten drukken op de exploitatie en moe ten dus worden betaald uit de prijs van dat terrein; b) de kosten, die voor een complex bouwterreinen nodig zijn, moeten over de gezamen lijke bouwterreinen worden omge slagen; c) de kosten, die belangen van ruimere aard dienen, komen gedeeltelijk, voor zover deze er be lang bij hebben, ten laste van de complexen bouwterreinen. Het zou dus niet juist en verantwoord zijn om de gemeenschap, i.e. de gemeen te, te laten opkomen voor en dus te belasten met de kosten van het bouwrijp maken van de ruwe grond en de volle opbrengst van het geproduceerde bouwterrein aan de eigenaar van de grond ten goe de te doen komen. De volgens dit inzicht ontworpen verordening werd door de raad met algemene stem men goedgekeurd. Inhaerent met dit voorstel was het voorstel tot vast stelling van een wijziging van de bouwverordening. WEGAANLEGBELASTING Het vraagstuk van het verhaal van de kosten van bouwrijpmakén van gronden, voor zover dit verhaal niet kan geschieden via het grond bedrijf, heeft reeds geruime tijd de aandacht van het gemeentebestuur. B w zijn tot de overtuiging ge komen, dat het niet langer verant woord zou zijn met het treffen van maatregelen te wachten, omdat het ten enemale onjuist is dat particu liere eigenaren van de bouwterrei nen profiteren van de waardever meerdering, welke ontstaat door de vanwege de gemeente gemaakte kosten van aanleg van wegen, zon der dat zij daar een tegenprestatie tegenover stellen; ten tweede om dat de prijsbeheersende bepalingen niet-landbouwgronden vervallen zijn. Het gevolg hiervan is ten aan zien van de reeds bestaande stra ten, dat de gemeente bij onteige ning van de aan die straten gele gen gronden praktisch de reeds te haren laste gekomen aanleg- kosten aan de tegenwoordige eige naren nog eens moet voldoen, om dat bij het bepalen van de onteige ningsvergoeding ervan wordt uitge gaan dat de gronden bouwrijp zijn; ten derde omdat van de bouwgron den elders in de gemeente de prij zen afhankelijk worden gesteld, af gemeten naar de prijzen welke in het uitbreidingsplan gelden. De toe vallige eigenaar plukt de vruchten van de waardestijging van de grond zonder dat de gemeente de in het verleden gemaakte kosten van weg aanleg enz. vergoed krijgt. Een oplossing heeft het college van b w gemeend te vinden in het heffen van een wegaanlegbelas ting, die reeds in meerdere gemeen ten wordt geheven. Ter bereiking van een gelijke rechtsbedeling ach ten b w het noodzakelijk een bij drage te heffen in de vorm van een wegaanlegbelasting. De belasting is eerst verschuldigd nadat de onge bouwde eigendommen hun oude be stemming (cultuurgrond) verliezen en hun nieuwe bestemming (bouw terrein) verkrijgen. Maatstaf voor de berekening van de belasting is het aantal vierkante meters weg waaraan het perceel belendt. De be lasting wordt geheven van nieuw bouw na 1 oktober 1961 aan be staande straten of aan te leggen straten, waarvan de door de over heid gemaakte kosten van wegaan leg niet zijn verhaald. Door b w werd een tarief voorgesteld van 16.30 per m2, overeenkomende met de contante waarde van een jaarlijkse belasting gedurende 30 jaar van ƒ1.per m2 wegbreedte. Deze belasting geldt o.m. niet voor eigendommen gebouwd op van de gemeente gekochte grond, indien de kosten van bouwrijp maken van de grond in de koopsom zijn begrepen, dan wel op andere wijze zijn ver rekend, en ook niet voor eigen dommen, gelegen in het deel van het uitbreidingsplan, waarin de be stemming slechts in hoofdzaak is ge regeld. De heer Broere was niet tevre den met de bepaling dat de belas ting geheven wordt voor nieuw bouw na 1 okt. 1961. Hij wilde de mensen die een premie hebben aan gevraagd of zij die een aanvraag hebben ingediend voor een bouw vergunning in de vrije sector ook rekenen onder degenen die vóór 1 okt. 1961 hebben gebouwd. De raad kon deze visie delen en ook de voor zitter kon er zich mee akkoord ver klaren en besloten werd dan ook om al degenen die vóór 15 juli 1961 'n premie of bouwvergunning heb ben aangevraagd, te rekenen onder de vóór 1 okt. 1961 gereedgekomen nieuwbouw. De heer van Helvoirt vond een dergelijke belastinghef fing niet billijk en meende dat zij een rem zou zijn op de bouwactivi teit. Hij wilde dan ook geacht wor den te hebben tegengestemd. De heer v. d. Meerendonk vond het ta rief van 16.30 wat aan de hoge kant en wilde die naar 12.25 te ruggebracht zien, waardoor bij een normaal bouwterrein een belasting van 3.50 per m2 zou worden ver kregen. De heer Blauwhof, eerste ambtenaar, wees er echter op, dat er met deze verordening niet naaf het hoogste is gestreefd, maar dat men soortgelijke verordeningen in gemeenten van gelijke grootte als voorbeeld heeft genomen. Boven dien moeten ook de prijsstijgingen in het oog gehouden worden en het zou bijzonder onprettig zijn indien het tarief later zou moeten worden verhoogd. Bovendien is niet het ta rief op de eerste plaats bepalend, maar de wegbreedte. De raad ging zonder hoofdelijke stemming met het voorstel akkoord. GRONDTR AN S ACTIE S Een aantal grondtransacties ging in snel tempo onder de hamer door. Aan de Pastoor van Akenstraat en de Pastoriestraat zal grond worden aangekocht t.b.v. de aanleg van een trottoir. Aan de mgr. van Kessel- straat zal grond worden aangekocht van het Gezelschap der Zusters J. M.J. te Den Bosch ter realisering van de geprojecteerde wijziging van het uitbreidingsplan in onderüelen voor de kom Vlijmen. Op de Middel en Hoge Heide zal een 6-tal perce len grond worden aangekocht t.b.v. de realisering van het uitbreidings plan De Vliedberg tot aan de Burg. v. d. Venstraat. Van A. Th. van Kuijk en echtgenote zal een 2-tai percelen grond worden aangekocht ter realisering van het Vliedberg plan en de verdere uitbreiding van dit plan tot aan de Burg. v. d. Ven straat. Een eerder genomen raads besluit tot het voeren van 'n rechts geding tot nakoming van een met A. Th. van Kuijk gesloten koop overeenkomst werd hierbij inge trokken. Voor een bedrag van 21.622. zal een 2-tal percelen grond, gele gen aan de noordzijde van de Haar- steegsestraat, worden aangekocht van H. Theunissen en echtgenote, ter realisering van het uitbreidings plan voor de kom Haarsteeg. Van C. Profittlich zal voor 5290,20 een perceel grond worden aangekocht t.b.v. de realisering van het uit breidingsplan in onderdelen voor de kom Nieuwkuijk. De raad ging verder akkoord met het voorstel tot het beschikbaarstellen van gelden t.b.v. het vrijwillig afstand doen van het pachtrecht op gemeente-lande- rijen. Dit geldt alleen voor het jaar 1961. Aan het Wit-Gele Kruis te Nieuwkuijk zal aan de Deken van Baarstraat 526 m2 grond worden verkocht voor 8.70 per m2 en 116 m2 voor ƒ1— per m2. Aan de PNEM zal aan de Jeroen Bosch straat een strookje grond worden verkocht t.b.v. de bouw van een transformatorhuisje en aan A. Mom- mersteeg en G. van Engelen zal aan de zuid- en noordzijde bouw terrein worden verkocht t.bv. de bouw van 2 enkele woningen. De raad besloot verder tot het in stellen van een vordering tot ont binding van de pachtovereenkomst tussen de gemeente en G. van Hei voort en tot het voeren van ver weer tegen de door M. M. Reuzer tegen de gemeente bij de Pachtka- mer van het Kantongerecht te Den Bosch ingestelde vorderingen. Ook hechtte de raad z'n voorlopige goed keuring aan een plan tot onteige ning van gronden, gelegen in het uitbreidingsplan kom Nieuwkuijk. Het betreft hier de gronden gele gen tussen de St. Jorisstraat en de gronden van graaf d'Oultremont. Tegen de partiële wijziging van het uitbreidingsplan in onderdelen voor de kom Vlijmen waren diverse be zwaarschriften binnengekomen. Aan het bezwaarschrift van de fa. Van Wagenberg-Festen en enkele be zwaarschriften betreffende de Me- liestraat was door b w tegemoet gekomen. Ten aanzien van de be- •- v -■ »an,a S - s zwaarschriften van de fa. van En gelen en brouwerij Corman zal na der contact met deze bedrijven op genomen worden. Met enkele be zwaarschriften die te laat binnen kwamen, zal bij een volgende wij ziging van het plan rekening wor- gehouden, zo deelde de voorzitter mee. Op een bezwaarschrift op lou ter agrarische gronden meenden b w afwijzend te moeten beschik ken De heer Broere kwam op voor de belangen van de heer van Son, maar uiteindelijk ging de raad met het advies van b w akkoord. Ook ging de raad akkoord met de par tiële herziening van het uitbrei dingsplan in onderdelen De Vlied berg, met de daarbij behorende be bouwingsvoorschriften. Dit plan voorziet in de bouw van 685 wo ningen. Tot een maximum bedrag van 12.694.zal aan de r.k. Kleuter school te Nieuwkuijk medewerking worden verleepd voor de verbou wing van de kleuterschool en de bijbouw van een berging. Voor de verbouwing van de woning Deken van Baarstraat 57 voteerde de raad een bedrag van 3.588.Deze wo ning zal dienen ter huisvesting van het hoofd van de ulo-school. Voor het bouwrijpmakén van het 2e com plex van de schilderswijk in het uitbreidingsplan De Vliedberg vo teerde de raad een bedrag van 231.210.In het Vliedbergplan zijn momenteel 250 woningen in aanbouw, zo deelde de voorzitter mee. De heer J. de Laat werd benoemd tot lid van de commissie van bij stand voor de gemeentelijke bedrij ven. FIETSTOCHT DOOR KEMPENLAND In het verleden werden met succes fietstochten voor streekgenoten en vreemdelingen op touw gezet door de Streek-V.V.V. Ook dit jaar gaat zulks gebeuren en wel op dinsdag 1 augustus. De tocht begint in Tilburg aan de brug over het Wilhelminaka- naal aan de Oisterwijksebaan om 9 uur. Vandaar gaat de tocht naar Ois- terwijk, alwaar om 9.30 uur voor het V.V.V.-bureau de deelnemers uit dit toeristencentrum kunnen aansluiten. Vanuit Oisterwijk voert de tocht langs binnenpaden naar Boxel, alwaa o.a. de prachtige oude kerk en hej kasteel Stapelen worden bezocht. Voor de liefhebbers is er gelegen heid te hoge toren te beklimmen oi vandaar een prachtig panorama te ge nieten. Hierna gaat de tocht na# Oirschot. In dit „mooiste dorp vai Brabant" is er gelegenheid om in openlucht, op de mooie oude Markt de meegebrachte broodjes of lunet pakketten te nuttigen; ook kan me er uitstekend lunchen in een der ret taurants. Een boerenkapel zal voc muziek zorgen en de sfeer zal daai zoals altijd, goed zijn. Ook in Oirschot wordt de beroer, de kerk en de raadskelder van ht oude rechtsgebouw bezichtigd. In de namiddag gaat de tocht vt de dorpjes Oost-West-Middelbeet naar Landgoed Utrecht. Aldaar rond rit, waarna voortzetting der tocht na; 1 Hilvarenbeek. Daar wordt in h; Raadhuis de tentoonstelling „Kui® schatten uit Kempische Abdijen" k wonderd. Hierna terug naar Tilba en Oisterwijk, alwaar aankomst oi resp. half zes en zes uur. Aanmelden bij de V.V.V.'s Tilbui en Oisterwijk, deelnemerskaart 50 c Er wordt gezorgd voor een mobit! reparatiepost, maar gehoopt wordt iedereen voor zulke goede banden c fietsen zorgt dat niemand pan krijgt. Sportieve kleding is wel, broi fietsen zijn niet toegestaan. In de reeks „De Bijbel over verschenen bij J. J. Romen l nen te Roermond: „De Bijbel ow Jezus' geboorte en jeugd". „De Bi bel over de wederkomst van Chri tüs", „De Bijbel over volgen eniï volgen", „De Bijbel over de chrisli lijke eenheid", De Bijbel over k paradijs" en „De Bijbel over de pc diking van het woord". Het zi; stuk voor stuk zeer waardevolle; rijke boekjes die wij in elk katk liek gezin aanwezig zouden will; zien, temeer omdat de onderwerp; zo helder en bevattelijk zijn bek deld. De prijs per deeltje bedrag 2.90 en bij intekening op tenmi ste 5 achtereenvolgende deelt) 2.65. „Zo leefden de Chinezen aan i vooravond van de inval der Mo golen" door Jacques Gernet: uit; ve Hollandia, Baarn. Een nieuw de in de voortreffelijke Hollandi reeks „Zo leefden...." De aute; schetst op boeiende en gedetaillee de wijze het leven in het China v; de 13e eeuw, dat ons treft door zi; AVAN, veau nine; 86). „Daar kan ik het antwoord op geven", zei de vermagerde ge stalte. „Het is allemaal precies zoals de heren Pie en Mie zeggen. Ik ben de echte commissaris Money de. Pénoze. Deze verfoeilij ke kerel hier is mijn broer." „Wat?" riep Mac Muzzle uit. „Ook al een broer? Ik raak nog 'es helemaal in de war van al die broersDe echte commissa ris vervolgde zijn relaas en zei: „Hoe die misdadige verwisseling nu precies in elkaar zat, zal ik u binnenkort haarfijn vertellen. Nu hebben we echter belangrijker werk te doen. Eerst moeten we de Gouden Boeddha ophalen en ik verwacht, dat we daar nog wel meer gestolen kostbaarheden zullen vinden. De boeven bende, die daar verzameld zit, dank zij de list en de schranderheid van Mac Muzzle en Pie Yah Ma, ne men we dan gelijk in arrest. Ik ben zelf jampier genoeg nog niet in staat deze actie persoonlijk te FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" Richard Powell Naast me stond Arab te springen om ook naar binnen te kijken. Ik ging opzij om ruimte te maken. Ze gaf een gilletje en deinsde ach teruit. „Mensen!" hijgde ze. „Opgeslo ten! We moeten ze er uit laten." „O, nee, zeker niet. Ik steek nog lie ver mijn handen in een wespennest. „Maar wat voor mensen zijn dat dan? Ze kunnen hier toch niet eeuwig blijven. Iemand moet ze er uit laten." „Ik hoop", zei ik, „dat die iemand een ambtenaar zal zijn van de Immi gratie- en Naturalisatie Dienst, ook wel bekend onder de naam van Grens wacht. „Nee toch!" Ze gaapte mij stom verbaasd aan. „Zijn zijn dat wer kelijk „Precies. Vreemdelingen. Die stie- kum binnen willen komen. En gespuis ook, ex-collaborateurs, uitgeweken uit Frankrijk en, wie weet, uit andere landen. Zo is Sherry hier ook geko men. Alleen moet zij als verstekelinge gegaan en naderhand ontdekt zijn door Harry. Ik heb het hele verhaal vanavond uit haar gekregen." „O, Andy, dat kind toch niet! Zij kan toch geen buitenlandse zijn!" „Dat is ze ook niet. Maar ze kan niet bewijzen dat ze Amerikaanse is. Ik zal je alles vertellen, zodra we tijd hebben". „Maar hoe weet je, dat het colla borateurs zijn? Waar komen ze van daan? Ik weet wel dat Chuck ze hier heen gebracht heeft, maar..." „Van Cuba. En uit hetgeen Sherry zegt maak ik op dat het collabora teurs zijn. En ik vermoed dat Chuck een handlanger op Cuba heeft. Die handlanger neemt op Cuba de lading in ontvangst, brengt ze in een snelle boot ergens ter hoogte van Kaap Sable en ontmoet daar Chuck. Chuck vervoert ze naar de woon schuit, en weer iemand anders neemt ze per vrachtauto meer naar 't noor den, waarschijnlijk naar New York, waar ze makkelijk kunnen onderdui ken. Op die manier hoeven Chuck noch zijn handlangers lang weg te blijven en voorkomen ze dat ze met hun boten een vreemde haven moeten aandoen. Handig uitgerekend." „Maar, Andy, ik dacht, dat zoiets tegenwoordig niet meer kon, met de radio en met vingerafdrukken en zo". „Er zijn er genoeg, die het probe ren. Ik heb eens gelezen dat er per maand zestigduizend mensen hun ge luk beproeven. Het merendeel pro beert de Mexicaanse grens, maar hier Florida en omstreken, zijn ook favo riet." „Waarom zou Chuck altijd excolla- borateurs nemen?" „Omdat die doorgaans dik kunnen betalen. Je zult Chuck heus niet op het smokkelen van dagloners betrap pen. Dit is een goudmijn. Een paar tochtjes per maand en een stuk of twaalf mensen per tocht, misschien te gen een mille per persoon. En wei nig risico. Zie je dat zwarte papier op de ruitjes? Aan de buitenkant, nietwaar? Ik wil wedden dat Chuck's passagiers de hele weg van Cuba naar New York niets van de buitenwereld te zien krijgen. En ik weet bijna ze ker, dat ze hem evenmin te zien krij gen. Als er dus eens eentje tegen de lamp loopt, die gaat praten, dan kan- ie niet veel vertellen. Maar denk nou niet dat Chuck dat zal slikken. Zo lang we de overheid niet achter ons hebben, leven we op een vulkaan." „We kunnen binnen vijf minuten de politie aan de telefoon hebben." „Tien. Ik heb vijf minuten nodig om Georgia te verstoppen." „Waarom moet zij zich verstop pen? Wij zijn toch degenen, die..." „Als dit zaakje open gelegd wordt", zei ik ongeduldig, „dan is Georgia kroongetuige. Harry valt makkelijk genoeg door de mand: het is zijn woonschuit. Maar alles wat we tegen Chuck kunnen aan voeren is, dat we een wit jacht gezien hebben en een stem heb ben gehoord, die een paar woor den zei. Dat bewijst niets. Geor gia is de enige, die het kan aan tonen want zij heeft hem Chuck's huis zien binnenkomen en ze heeft een briefje gelezen dat Har ry had achtergelaten, nadat hij Sherry had gevonden. Dat gedeel te van de geschiedenis weet je trouwens nog niet. Van Chuck's standpunt bezien, is Georgia dus het eerst aan de beurt." „Maar misschien kunnen die vreemdelingen Chuck's jacht wel beschrijven." „Zo, als ze tenminste niet al die tijd geblinddoekt geweest zijn. Jij sluipt terug naar huis, zorgt dat niemand je ziet, neemt Sher ry mee en maakt, dat je in het Bradford Hotel komt. Pak maar geen kleren in. Ik breng Georgia. Zodra we allemaal daar zijn, zet ik het hele politie-apparaat in be weging." „Gesnapt?" Ze drukte een haastige kus op mijn wang en verdween in de duisternis. Ik klauterde tegen de oever op, liep naar de McGregor Boulevard en begon te rennen zo dra ik de geplaveide weg onder mij voelde. Ik had niet veel kracht meer over. Telkens als mijn voeten op de stenen kwa men, kreeg ik een gevoel alsof iemand met een moker draadna gels in mijn zij sloeg. Het ergste was, dat ik niet wist of ik nog voldoende tijd tot mijn beschik king had of niet. Ik kon niet we ten hoe lang 't geduurd had, eer Harry de verdwijning van de woonschuit bemerkt had en hoe veel tijd 't hem gekost had, een telefoon te vinden om Chuck te waarschuwen. Was Chuck een maal op de hoogte, dan was het nog maar een kwestie van een minuut. Meer tijd had hij niet nodig om Georgia te pakken te krijgen. Ik rende de hoek om van de straat waar zij woonde, draafde op haar huis af en bleef eens klaps staan. Het huis was in duisternis gehuld. De angst steeg me naar de keel, doch ik probeer- „Dez leiden, weshalve ik aan de herCortoo Mac Muzzle en Pie Yah Ma vfaarle zoeken wil het commando inhaumor: den te nemen. Mie Yah Pa zalende de weg wijzen. U krijgt natuifillig lijk een flinke gewapende niatakant mee. Verder zou ik graag zienifeeft. de officier van justitie bij »on oo bleef om me behulpzaam te zijn va bij het opstellen van de acte vi beschuldiging tegen mijn broei. "PU1 De commissaris, die zienderogr opknapte nu hij weer kon wf e' ken, drukte op een knopje feflL0IJvj trad wéér iemand binnen. angri "e foto de me zelf te overtuigen, dati'rijs nog niet te laat behoeftde te zij Ho) Ik keek snel om me heen. Kprake mand te zien. Ik sloop naar an E voordeur en belde. Geen lit11-'-'.L yerscheen. Geen voetstappen va, al d den hoorbaar. Ik belde nogmaiaaniei -- zonder resultaat. Ik drukte jjkkei de klink en de deur draaide optp Ik ging gebukt naar binnen, /orde mijn hoede voor een mogelij'en aanvaller. Maar alles in het h# vo°' Q20 bleef doodstil. Ik had de zaklaTOr(je taarn nog bij me. De lichtstip W£ dwaalde door de zitkamer. Lefi ov Eetkamer dito. De keuken Georgia's slaapkamer verlaten,len - bed onbeslapen. Hetzelfde bet in de logeerkamer. Ik keerde rug naar de zitkamer en keek sen n dermaal. Geen enkel spoor Olijke een worsteling, geen spoor vanets, - e be: Ik bleef stokstijf staan, Bfanue ogen gericht op een asbakje, fchre-v stond op het boekentafeltje na^gm de telefoon. Het lag vol half «re gerookte sigaretten Aan id peukje kleefde een weinig lipP^j^h stift. Van het bovenste eindje 'r00rp bijna niet gerookt, het was bltrootr baar na een paar trekjes wegFr m legd en daarna tot een lange g'e on ze cylinder opgebrand. (Wordt vervol!

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 2