De Echo van hei Zuiden Bewogen geschiedenis kreeg rijke bekroning WAALWIJK Slaats' schoenfabr. Rosé mm X 16 VRIJDAG 21 JULI 1961 83e JAARGANG No. 58 St. Crispijn in het goud Er zullen maar weinig muziekgezelschappen zijn die het 50-ja- rig bestaan mogen vieren als de kroon op een unieke reeks promoties binnen het tijdsbestek van enkele jaren. De Waal wijkse harmonie St. Crispijn is een van deze verenigingen en zn verdient om bij de viering van het halve-eeuwfeest met goud te worden omkranst, want wat dit gezelschap in de jaren 1956-1960 heeft gepresteerd, mag in de wereld van de harmo niegezelschappen als een zeldzaamheid en als een voorbeeld van bijzondere bekwaamheid gelden. Dubbel goud dus voor deze Waalwijkers, goud m jaren en croud in waardering. En bij de aanstaande jubileumviering zal dit dubbele goud ongetwijfeld aan het licht treden. De waarde ring en de lof zullen van alle zijden bijzonder groot zijn en St. Crispijn zal op haar beurt dit feest gaan omkransen met een gouden programma. VEELZIJDIG EN GEVARIEERD FEESTPROGRAM In het begin van deze eeuw was Waalwjijk 2 harmoniekorpsen rijk: St. Crispijn, een afdeling van het Gilde „St. Crispijn en St. Crispinianus" en de „Waalwijkse Harmonie", die een voortzetting was van de destijds befaamde harmonie „l'Esperance". Het ging beide korpsen wegens gebrek aan belangstelling niet naar den vleze en een spoedig „overlijden" lag dan ook in het verschiet. Een 5-tal muzikanten kon deze trieste situatie maar moeilijk verkrop pen en in stamcafé v. d. Pluijm was de harmonie steeds weer on derwerp van gesprek. Deze vijf waren: J. Bergmans, C. P. Did- den, P. Dielman, J. Schalken en C. v. d. Wiel. Ten slotte kwam men tot het plan om tot oprich ting van een nieuwe harmonie over te gaan in het zijn voltooi ing naderende gebouw van de r.k. Gildenbond. Het bestuur van de toenmalige Leobond liep aanvan kelijk niet warm voor de idee van het 5-tal, maar ten slotte kwam men toch tot een gesprek met het bestuur van het Gilde „St. Cris- pinus en St. Crispinianus" en daaruit resulteerde de Werkoop van alle harmonie-attributen aan de Leobond. Deze verkoop had plaats begin augustus 1911. Op 30 augustus van datzelfde jaar had de oprichtingsvergadering van de nieuwe harmonie plaats. Op de eerste ledenlijst prijkten de volgende namen: J. Bergmans, J. Bijlhout, C. P. Didden, P. Diel man, P. Duquesnoij, N. v. Gor- cum, C. Hendriks, W. v. d. Lee, J. Maaijwee, A. van Mier, H. van Mier, C. v. Oostrum, B. de Peffer, H. v. d. Pennen, J. v. d. Pennen, S. v. d. Pennen, Jac. Pennings, J. Schalken, P. Smolders, C. v. d. Wiel en G. v. d. Wiel. Van hen zijn er, voor zover bekend, nog 5 in leven, te weten: J. Bijlhout te Amsterdam, C. P. Didden, N. van Gorcum, C. Hendriks en G. v. d. Wiel te Waalwijk. Het eerste be stuur bestond uit de heren: J. Bijlhout, voorzitter, C. P. Didden, secretaris, J. Bergmans, biblio thecaris, J. Maaijwee en P. Smol ders, commissarissen. Als direc- tteur trad voorlopig op C. v. d. Wiel, die kort na de oprichting werd opgevolgd door Ed. Hurk- mans, terwijl A. Stravers als in structeur optrad. In oktober 1911 werd J. Bijlhout als voorzitter opgevolgd door N. v. Gorcum. Op 15 augustus 1914 zou het nieuwe korps voor de eerste maal aan een federatief concours te Tilburg deelnemen, maar de mobilisatie strooide roet in het eten. Deze mobilisatie bracht als verdere tegenslag het verlies van verschillende leden, maar na eni ge tijd kon het korps toch weer op het vroegere peil gebracht worden. Daarna had men te kam pen met een instrumenten-misè re en het was de K.A.B. die zich ten slotte bereid verklaarde nieu we instrumenten aan te kopen. Eerste concours Op 7 aug. 1921 werd voor de eerste maal aan een concours deelgenomen en wel te Prinoen- hage, waar glansrijk een le prijs in de 4e afdeling werd behaald. In 1922 volgde in Wychen een le prijs in de 3e afdeling marswed strijd en een 2e prijs in de con certwedstrijd. Het vaandel, een onmisbaar attribuut van een harmonie, kwam in 1924 en wel bij de installatie van burgemees ter Moonen op 1 maart van dat jaar. Het 12%-jarig bestaan werd gevierd met een geslaagd festival, in augustus 1924 promoveerde het korps naar de 2e afdeling via een le prijs op een concours in Den Haag. In 1926 stapte men de le afdeling binnen na een prach tige prestatie op een concours te Grave. In 1931 werd N. v. Gorcum als voorzitter opgevolgd door de voorzitter van de K.A.B.de heer F. Passier. In mei 1932 trok men naar Zeist voor deelname aan een concours en de daar behaalde le prijs bracht het korps in de af deling Uitmuntendheid. In sept. 1935 nam de heer Stra vers afscheid als instructeur van het korps. Hij werd benoemd tot ere-directeur. Als zijn opvolger werd benoemd de huidige direc teur de heer G. A. Duijvelaar. Ter gelegenheid van het 25-ja- rig bestaan werd in aug. 1936 een groot Federatief Concours geor ganiseerd, dat een groot succes werd. Daarna deed St. Crispijn het enkele jaren wat rustiger aan, in welke periode voorzitter F. Pas sier op 18 mei 1939 werd opge volgd door de huidige voorzitter de heer F. Smolders. Crisis Ook de tweede wereldoorlog bracht een periode van rust, een gedwongen rust helaas, maar di rect na de bevrijding kwamen de verborgen instrumenten weer te voorschijn en werd een beschei den begin gemaakt met de repeti ties. De onderduikperiode bleek de instrumenten overigens geen rS 't' AS goed te hebben gedaan en het be stuur moest zich dan ook tot het bestuur van de K.A.B. richten voor een oplossing. De K.A.B. stond echter zelf voor zeer hoge lasten en kon geen uitkomst bie den, zodat met de oude instru menten moest worden doorge werkt, hetgeen de animo in het korps niet verhoogde en er zelfs toe leidde dat enkele beste krach ten het korps verlieten. In 1952 deed zich een grote cri sis voor, toen het bestuur van de K.A.B. te kennen gaf dat deze bond geen eigen harmonie meer kon bekostigen. Gelukkig echter werden door het bestuur en de directeur van St. Crispijn ter stond de nodige stappen onder nomen om het voortbestaan van de vereniging te verzekeren. Men structeur. De opgang van Sint Crispijn tekent de persoon van Gerard Duijvelaar ten voeten uit: bekwaam, toegewijd, vasthou dend en doorzettend tot de top. St. Crispijn is hem zeer veel ver schuldigd en de waardering is er gelukkig ook, want bij meerdere gelegenheden reeds hebben be stuur en leden blijk gegeven van hun groot respect en diepe be wondering voor het werk en de persoon van de man die St. Cris pijn groot heeft gemaakt. Het moet dan ook voor de heer Duijvelaar een teleurstelling zijn dat er van de zijde van de jeugd zo'n geringe belangstelling be staat voor de beoefening van de harmoniemuziek, want als geen ander weet hij dat de toekomst van St. Crispijn afhankelijk is van de jeugd van vandaag. En deze teleurstelling zal worden ge deeld door de heer Jos Kelder, die met de heer Duijvelaar de oplei ding van jeugdige muzikanten verzorgt. Hopelijk echter gaat de gouden jubileumviering de Waal wijkse jeugd een paar stappen dichter brengen bij een prachtig en onmisbaar korps. Het zou het mooiste jubileumgeschenk zijn. Feestprogram In het kader van de jubileum viering hebben de Crispinianem een aantrekkelijk en veelzijdig feestprogram ontworpen. Op 13 „Volksvlijt en Volksvermaak" uit Waspik, „Euphonia" Kaats heuvel en „St. Jan" Baardwijk opmarcheren naar het centrum, alwaar zij elkaar zullen afwisse len bij een concert op het Raad huisplein. Deze dag zal worden besloten met een bal champêtre op de markt. Op zondag 30 juli a.s. zal op 't oude RWB-terrein een pony show worden gegeven, welke wordt aangeboden door Waal wijks Belang. Op hetzelfde ter rein zullen de gymnastiekver. O.W.S. en de KAJ-drumband de monstraties geven, 's Avonds om 8 uur zal Loonopzand's fameuze korps „Concordia" concerteren op de speelweide aan de Kasteel laan, waarna deze dag zal worden besloten met een door Waalwijks Belang aangeboden vuurwerk. Op 6 okt. a.s. zal in De Ge croonde Leersse het Federatief Concours worden geopend door Het Brabants Orkest. Het con cours zal worden gehouden op 7 en 8 okt. in De Gecroonde Leers se, waarvan het toneel met een speciaal klankbord zal worden uitgerust .De Eerw. Broeders zijn zo welwillend geweest om enkele klaslokalen beschikbaar te stel len, waar de deelnemende gezel schappen zich kunnen voorberei den op hun optreden. Bij eventu ele grote deelname zal het con cours op 15 okt. worden voort gezet. GOUDEN TRIO Hierboven een gouden trio uit het gouden gezelschap. In het midden C. P. Didden, mede-oprichter van St. Crispijn, links Jac. M. Didden en rechts P. Hurkmans, beiden gouden jubilarissen. wendde zich tot Waalwijks Be lang en daar vond men alle be grip en medewerking. Op initia tief van W. B. werd een geheel nieuw bestuur gevormd dat vast besloten was om St. Crispijn voor Waalwijk te behouden. Van de K.A.B. werden de instrumenten overgenomen en het streven naai de aanschaf van nieuwe instru menten had reeds in 1953 resul taat. De nieuwe instrumenten brachten het korps direct weer een heel eind omhoog en in 1954 werd in Groesbeek een le prijs in de 2e afdeling met lof der jury behaald. Bliksem-nromoties Daarna kwam er een ononder broken reeks van prachtige suc cessen. In 1955 werd een le prijs in de le afdeling in Schijndel be haald, waarmee St. Crispijn pro moveerde naar de afd. Uitmun tendheid. Het korps was echter nog altijd uniformloos en het was dan ook een bijzonder prettige mededeling bij thuiskomst uit Schijndel, dat door burgemeester Teijssen, de heer J. Tielen, secre taris van W. B., en de bescherm heer, de heer Jos Klijberg, het initiatief genomen was tot op richting van een uniformenfonds. De uniformen waren er binnen een jaar. Het 45-jarig bestaan in augus tus 1956 werd gevierd met prach tige muziekfeesten in het Hertog Janpark. In 1957 Werd in Leerdam op nieuw een eerste prijs behaald en het concours in Eindhoven in 1958 leverde opnieuw een le prijs en promotie naar de ere-afdeling op. Men ging door en het jaar daarop behaalde men in Delft op nieuw een eerste prijs. Het con cours in De Efteling in 1960 le verde opnieuw een le prijs op en promotie naar de zo begeerde Vaandelafdeling. Het huidige bestuur van St. Crispijn bestaat uit: F. Smolders, voorzitter, A. v. Loon, secretaris, J. de Kort, penningmeester, A. Teurlings, J. Snels, A. Tielen, F. Eibers, P. v. Heesbeen en J. van Laarhoven. Grote man De snelle en voorbeeldige op gang van St. Crispijn mag uniek genoemd worden en zij krijgt nog meer reliëf wanneer men weet dat van de 715 bij de Nederlandse Federatie aangesloten gezel schappen er slechts 16 'n soort gelijke opgang hebben beleefd als St. Crispijn. De snelle opbloei van St. Cris pijn in eenl tijdsbestek van enkele jaren zou natuurlijk niet moge lijk zijn geweest zonder de toe wijding, de ijver en de liefde voor de vereniging van alle leden, in clusief het bijzonder actieve be stuur, maar op de eerste plaats is zij toch de kroon op het werk van één man, n.l. directeur G. A. Duij velaar. Van hem mag inderdaad worden gezegd dat in de 26 jaar van zijn directeurschap hem nooit iets te veel is geweest. Met een enorme energie en toewijding heeft hij zich aan de opbouw en de uitbouw van St. Crispijn ge wijd en het pleit wel voor zijn bijzondere bekwaamheid als di rigent en| als musicus dat hij zelfs de promoties naar de hoogste af delingen heeft kunnen realiseren zonder de steun van wat men dan mag noemen een deskundig in- 50 JAAR MUZIEK Een recente foto van de ca. 80 leden tellende harmonie St. Crispijn mei, 3 juni en 24 juni zijn reeds Dan zal er op 6, 7 en 8 okt. op door St. Crispijn op velschillen de plaatsen in de gemeente con certen gegeven. Op zaterdag 29 juli a.s. zal het bestuur recipiëren in zaal Thalia van 14,3016.00 uur. Om 7 uur 's avonds zullen drie korpsen het Vredesplein een grote na jaarskermis worden gehouden, waar dan vooral de jeugd zich zal kunnen amuseren. Aan Crispijn onze hartelijke gelukwensen en we hopen dat het een prachtig feest gaat worden GESLAAGD Aan de R.K. Meisjes-ulo-school „Maria Koningin" alhier slaag den voor het eindexamen de vol gende candidaten: Henny van Heeswijk, Henny Hcnkelman, Riet van Huiten, Yvonne van Lammeren, Antoi nette Mulders, Anja van Nistel- rooij en Jeanne Smits. - Aan de U.T.S. te 's-Bosch slaagden voor afdeling Bouw kunde: A. J. van Heesch en A. J. van Liempt. Afdeling Electro-techniek: M. H. de Ronde en P. J. v. Eeuwijk. Voor het examen O.B.A.O. (Opleiding Bewijs Algemene Ont wikkeling), dat in 's-Hertogen- bosch werd afgenomen, slaagden M. v. van Veldhoven en A. van Daalen. GESLAAGD ZIEKENTRIDUUM Een rijkdom aan steun, troost en kracht heeft 't ziekentriduum deze week weer gebracht aan ruim 60 Waalwijkse zieken die dank zij de goede zorgen van au tobezitters, de Eerw. Zusters, de wijkverpleegsters en verkenners aan dit triduum hebben kunnen deelnemen in de intimiteit van de kapel der Eerw. Zusters aan de Grotestraat. De retraite werd geleid door pater Genesius o.f.m. cap., die de zieken met indrin gende predikaties wist te boeien en te verrijken. Het triduum werd dinsdag geopend met een H. Mis, welke werd opgedragen door de eerw. kapelaan Lempens die het ziekentriduum telkenj are weer met grote liefde en toewij ding verzorgt. Ook aan ontspan ning voor de zieken was gedacht Dinsdagmiddag voerden kinde ren van de kleuterschool in de gymnastiekzaal een aardig snel -¥• een prettige werkkring hoog loon it en waardering voor Uw werk Dan is er plaats voor U op onze modern geoutilleerde fabriek. Wij zoeken een opzoler en een zwikker Ook na werktijd kunt U gerust komen praten bij KLOKKENLAAN 35 WAALWIJK Dezer dagen slaagde op de Hogere Zeevaartschool te Vlis- singen voor diploma A.S. onze plaatsgenoot W. Span. Hij gaat nu als aspirant-stuur man varen bij onze koopvaardij, waarschijnlijk bij de Kon. Neder landse Stoomvaartmaatschappij (K.N.SjM.) Onze stadgenoot de heer Han Vermeer slaagde voor het paedagogisch getuigschrift Nij verheidsakte. SCHOOLZWEMDIPLOMA'S In het gemeentelijk zwembad Het Hoefsven werden deze week de examens schoolzwemmen, uit gaande van het ministerie van O. K. en W., afgenomen. In totaal wyerden behaald 148 A-diploma's (41 afgewezen), 39 B-diploma's (4 afgewezen) en 5 C-diploma's (4 afgewezen). De examens wer den afgenomen onder toezicht van de consulent Lichamelijke Oefening, de heer M. Migchelsen. op en woensdagmiddag hebben de zieken kunnen genieten van een deskundig en humoristisch goochelaar. Gistermiddag werd 't triduum gesloten met een plech tig Lof, waarna de zieken een rondrit maakten" dóór Waalwijk, in het bijzonder door de nieuwe uitbreidingen van Waalwijk. Het is ook dit jaar weer een bijzonder mooi en geslaagd tri duum geweest. MUSEUM VOOR DE SCHOEN EN LEDERINDUSTRIE Naar wij vernemen is de be langstelling voor dit museum steeds groeiende. Verschillende bussen met va- cantiegangers brengen een be zoek, deze week had men zelfs 'n bezoek van pl.m. 1.00 personen. Wanneer de schoenfabrikanten hun bezoekers en klanten hierop wijzen, zal de interesse voor dit unieke museum steeds toenemen en met de a.s. vaeantie is 't voor de vakmensen een prachtige gele- tenheid om eens met dit museum ennis te maken. in sportieve kleding o.a. DAMESPANTALONS DAMESSHORTS HEREN- en JONGENSSHORTS WEEKENDSHIRTS KINDER-VACANTIE- KLEDING Uw Sport-speciaalzaak STATIONSSTRAAT 51 A WAALWIJK INSCHRIJVING KERMIS ST. CRISPIJN Woensdag heeft de inschrij ving plaats gehad voor de stand plaatsen op de kermis, welke ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van de harmonie St. Cris pijn op 6, 7 en 8 okt. a.s. op het Vredesplein zal worden gehou den. De volgende inschrijvingen kwamen binnen: J. de Boer, rupsbaan en lucht- schommel; Th. v. Engelenburg, (Rotterdam), brievensport en lijntreksport; F. Gersën, gebak kraam; C. Verhulst ('Oosterhout) suiker-nougatkraamH. G. Oud- sen, grijpkraan; J. H. Schaap, schiettent; A. Nap (Amsterdam)' hangpaardjesmolen; J. de Voer (Eindhoven) autoscooter; M. Meijer (Breda) nougat-suiker- kraam; Schepper-Silo, baby- sport; P. de Haan (Oosthuizen) wipsport; G. v. d. Donk, (Den Bosch) suikerspin; J. A. Tijk (Tilburg) suikerspin; J. Zuidema (Veendam) Wijzerspel; W. Lo- rnan (Kampen) palingkraam; L. Dingemans (Helmond) schiet tent; H. Zwart (Apeldoorn) zweefmolen; L. Bakker (Apel doorn) klaar-voor-onder-water E. Stui (Helmond) babysport; A. v. Huister (Amsterdam) hand boogsport; C. Jongemans (Ber- genopzoom) gebakkraam; H. Bosman (Schoonhoven) catch- game; F. Adriaansen (Axel) lijn treksport; S. Masseling (Apel doorn) balcospel; J. Theunis (Ossendrecht) suikerwerk; J. Borgman (Groningen) pinda- kraam; Walstok (Dordrecht) pindakraam en speelgoedbakje; F. Ritsen (Grevenbicht) ping- pongspel; A. van Reeken (Arn hem) octopus. De gunningen zullen binnen kort worden bekend gemaakt. RWB—BAARDWIJK Zondag a.s. zal de voetbalvere niging RWB een aanvang maken met haar nederlaag-tournooi dat, zoalè reeds eerder werd bekend gemaakt, gehouden zal worden als een afscheid van het oude ter rein aan de Floris V-laan, waar 33 jaren lang gespeeld is en waar alzo heel wat voetbalvreugde, doch ongetwijfeld ook veel voet balleed, het deel is geweest van al diegenen die de Besoijense club een goed hart toedroegen. In die 33 jaren is er heel wat gebeurd, heel wat sportfeesten zijn er gehouden en talloze sport liefhebbers uit Waalwijk en om geving hebben meegeleefd met hen die over de niet altijd even fraaie grasmat dartelden. Van een zeer snxal terreintje, met een slechte grasmat, is het RWB-veld met de jaren uitge groeid tot een sportveld van nor male afmetingen en een grasmat die er zijn mocht. Onnoemelijk veel zweetdrup peltjes zijn er gelaten door hen die elk jaar opnieuw weer de moed hadden de kale plekken weg te werken, en voor deze mensen moet het wel een grote voldoening zijn dat dit steeds moeilijker wordende werk thans achter de rug is. Als zondag a.s. de clubs van"t uiterste Oostelijke en Westelijke deel van Waalwijk tegen elkaar in het strijdperk treden, zal er, zoals voorgaande jaren altijd het geval was, geen fraaie groene grasmat te zien zijn Want de juist achter ons liggende bedrijfsvoet balcompetitie heeft zijn tol ge- eist en het is vanzelfsprekend niet meer de moeite om het'opti ma forma, in orde te maken. Het feit echter dat het uiterlijk aanzien van het terrein, mede yiM, WILT U: STEEDS HET NIEUWSTE

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 15