waaLwij kse en lAnqstRAAtse cour An t miLEWlERIKi ST. CHISPIJIÏ 1 Pf jfc Prot.-Chr. gemeenschap van Waalwijk gedupeerd Kampeer- TH AS N.V. GAAT UITBREIDEN afdeling Muziek - ponyshow - gymnastiekdemonstraties en vuurwerk - m GEMEENTE SUBSIDIEERT BUSVERVOER VAN SCHOOLKINDEREN BINNENLAND SSSfife MilfciPSI? h VRIJDAG 28 JULI 1961 -j De tcho van het Zuióen Abonnement: 83e JAARGANG No. 60 Uitgever: Waal wij kse Stoomdrukkerij v Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Rnreaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160- 2621 - Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 -2002 Morgen en zondag gaat de jubile rende harmonie St. Crispijn de vie ring van haar gouden bestaansfeest inzetten met een aantal aantrekkelij ke evenementen. Zoals het bij een goede feestviering hoort, gaat men beginnen met een receptie, die zal worden gehouden in zaal Thalia van 2.30 tot 4 uur. We verwachten dat Thalia wel te klein zal zijn om de on getwijfeld zeer vele belangstellenden te herbergen en het bestuur zal dan ook wel mogen rekenen op een zeer drukke middag, waarop ettelijke dui zenden handdrukken gewisseld zullen worden. Na de gelukwensen kunnen we morgenavond getuige zijn van het op treden van drie harmoniegezelschap pen, te weten „Volksvlijt en Volks vermaak'' uit Waspik, „Euphonia uit Kaatsheuvel en „St. Jan" uit Baardwijk. Deze gezelschappen zul len het volgende programma brengen: 8 UUR: AANVANG CONCERT RAADHUISPLEIN 1. „St. Jan", Waalwijk a) Mont la ville, mars Henri Chaillet b) Petite Serenade Facile Gerard Boedijn op. 148 c) Seene from the countryside Jack Harvey d) Freiweg, mars C. Latann 2. „Volksvlijt en Volksvermaak", Waspik a) B.B. and C.F., mars Ord Hume b) Tancrède, ouverture Rossini c) High Road Impressions Pi Scheffer d) Wals Romantique Heinecke e) Semper Dixieland mars Walters 3. „Euphonia", Kaatsheuvel a) Freiweg, mars C. Latann arr. Gosling Mol b) Konzert Josquin Baston arr. A. d. Arend c) My Fair Lady, selectie Frederic Loewe d) When the Saints go marching in mars arr. Peter Koren Na afloop concert „Show" door Volksvlijt en Volksvermaak op Raad huisplein. Daarna BAL CHAMPÈTRE op de Markt. Zondagmiddag om 2.30 uur wordt op het R.W.B.-terrein door de Pony club „De Paardenvriendjes" uit Best een grote ponyshow gegeven. Dit eve nement wordt aangeboden door Waalwijks Belang. „De Paardenvriendjes" uit Best hebben in de afgelopen jaren al heel wat lauweren geoogst. Het zijn een 25-tal dierenvriendjes die onder lei ding van hun prima commandant en instructrice een voortreffelijk team vormen. De jeugdige ruiters zien er in hun fleurige costumes niet alleen „echt" uit, maar hun optreden mag ook bewonderenswaardig genoemd worden. Op diverse plaatsen in het land hebben zij reeds festiviteiten op geluisterd en hun viel zelfs de eer te beurt te mogen deelnemen aan het de- filé op Koninginnedag in de tuin van paleis Soestdijk. Ook hebben „De Paardenvriendjes" reeds aan diverse concoursen deelgenomen en zij weten op bijzonder aardige wijze attractie nummers te demonstreren. We gelo ven dan ook wel dat men aan dit op treden van de Ponyclub uit Best veel genoegen zal kunnen beleven. Naast dit jeugdige ruiterfeest zal men zondagmiddag op het RWB-ter- rein nog getuige kunnen zijn van een optreden van de gymnastiekvereni ging O.W.S. en van de K.A.J.-drum band. Ongetwijfeld zullen ook deze beide Waalwijkse verenigingen oog en oor weten te boeien met hun de monstraties. De toegang is vrij. Liefhebbers van harmoniemuziek zullen zondagavond op het terrein aan de Moonenlaan kunnen luisteren naar een concert van „Concordia" uit Loon op Zand. De naam en de faam van dit korps zijn voldoende waar borg voor een luisterrijk concert. 8 UUR: CONCERT „CONCORDIA" LOON OP ZAND, Hertog Janpark Het programma luidt 1. Johann Adolf Hasse Suite A. den Arend 2. Bij den muziekmeester A. den Arend 3. Het daghet in den Oosten Fr. C. d'Hayer 4. American Triptych Gus. de Roeck 5. My Fair Lady Fred. Loewe 6. Banda Sucre G. Orsemando 7. Aufwarts Bravour mars Lüthold Deze feestelijke dag zal worden be sloten met een vuurwerk, direct na het concert van „Concordia", op het terrein aan de Kasteellaan, dat even eens wordt aangeboden door Waal wijks Belang. De Waalwijkse gemeenteraad heeft zich in zijn vergadering van gister avond beziggehouden met een voor stel van b. en w. inzake het verlenen van een subsidie voor het vervoer van schoolkinderen per bus binnen de ge meente. Het bestuur der christelijke school voor gewoon lager onderwijs, Grote straat 45 (Besoijen) heeft zich name lijk tot b. en w. gewend met het ver zoek zo mogelijk een gemeentelijke toelage toe te kennen in de kosten van vervoer per bus van leerlingen dier school, woonachtig in Baardwijk, in Bloemenoord en in de St. Anto- niusparochie. Deze wijken liggen het verst verwijderd van de school. Na genoeg geen enkele leerling woont evenwel meer dan 4 km van de school, zodat een beroep op artikel 13 der lager onderwijswet 1920 niet opgaat. Het bestuur heeft er in een monde linge bespreking echter op gewezen, dat de kinderen uit die wijken diverse gevaarlijke verkeerspunten moeten passeren én daarbij de afstand toch ook wel een rol speelt. De school ligt namelijk zeer ongunstig en wel uiterst west. Aangezien deze school boven dien reeds lang te klein is, werd in 1958 door de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een ur gentieverklaring afgegeven voor de bouw van een nieuwe 6-klassige christelijke school aan het Oranje plein, welke school bestemd is om op te vangen de protestant-christelijke leerlingen uit bovengenoemde wijken (Waalwijk-oost, zuid en zuid-oost), alsmede zo nodig een deel van de leerlingen uit het centrum. Een krediet voor de bouw is door de raad beschikbaar gesteld dd. 28 juli 1960. Het bouwplan is goedge keurd blijkens brief van de Inspec teur van het lager onderwijs dd. 21 juli 1960. Financieringsmiddelen zijn momenteel in voldoende mate ver krijgbaar. Het wachten is daarom al leen nog op de Rijksgoedkeuring voor de bouw, welke 30 juli 1960 reeds is aangevraagd. De verwach ting is, aldus het bestuur, dat deze na de kort geleden bekend geworden maatregelen van de Regering inzake beperking bouw van woningen, scho len, enz. vooreerst niet verleend zal worden. GEDUPEERD Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Telegram-adres „Echo" gewenst voor. Op deze wijze kan de gemeente tweemaal voor kosten wor den gesteld verband houdende met aanschaffing van meubelen en school- behoeften. Met het schoolbestuur zijn b. en w. van mening, dat door de maatregelen der Regering inzake de bouw van scholen enz. het bestuur èn in het algemeen de protestants-chris telijke gemeenschap van Waalwijk zeer gedupeerd zijn. Men had sterk verwacht eerstdaags met de bouw der nieuwe school te kunnen beginnen, een school, welke speciaal is gepland op een punt, gelegen dicht bij de nieuwe wijken. Naar het bestuur me dedeelt, wordt in meerdere gemeen ten gesubsidiëerd het vervoer van leerlingen van lagere scholen, vanaf nieuwe wijken naar scholen in de oude centra, waarom het meent ook hier een beroep op de gemeentekas te mogen doen. Het heeft zich in verbinding ge steld met de B.B.A., die bij een aan tal van minstens 40 abonnementen f 7.- per abonnement per maand rekent, geldig voor 2 dubbele ritten per dag. Het bestuur wil van de ouders heffen f 3.50 per leerling; bij 2 of meer deelnemende leerlingen uit 1 gezin: f 3.50 voor de eerste, f 2.50 voor de 2e en f 1.50 voor de 3e en volgende leerlingen. Gemiddeld I is dan te rekenen op f 3. - per deel- i nemende leerling. In uitzonderlijk zware gevallen is er een fondsje, waaruit bijgesprongen zal worden. Het bestuur vraagt daarom een ge meentelijke bijdrage ad f 4. per deelnemende leerling per maand. Het verwacht pl.m. 40 deelnemende leer lingen uit de genoemde wijken, zodat de bedoelde bijdrage zal komen op f 160.- per maand. B. en W. hebben op grond hiervan de raad voorgesteld voor de maanden september tot en met december 1961 een subsidie beschikbaar te stellen van maximum f 640. berekend naar f 4. - per maand voor iedere aan het busvervoer deelnemende leerling, woonachtig in de drie in de aanhef genoemde wijken. P BEZOEKT DE van Uw SPORT-SPECI AALZAAL Let U op 't nieuwe adres STATIONSSTRAAT 51A WAALWIJK ;xrLw-mrri_rwvirrrrLu^ri* Na de berichten omtrent deze Re geringsmaatregelen in de pers hebben vele ouders zich tot het schoolbestuur gewend met hun moeilijkheden inzake de afstand tot de school. Verschillen de bewoners van Baardwijk en van Bloemenoord gaven te kennen de nieuwe (6-jarige) leerlingen liever op een andere school te plaatsen in af wachting van de totstandkoming der school aan het Oranjeplein. Deze op lossing komt b. en w. echter toch niet 4 JONGENS IN ZEE VERDRONKEN Op het strand bij Kijkduin zijn dinsdagmiddag de stoffelijke overschotten aangespoeld van twee Duitse jongens, die kort te voren in zee moeten zijn verdron ken. Beiden waren afkomstig uit München-Gladbach. Zij kampeer den op het kampeerterrein Oc- kenburg. Beiden waren 19 jaar oud- Maandagmiddag is de 19-jarige Duitse vakantiegast H. Köhl uit Idelberg (Westerwald), tijdens 't baden te Bergen aan Zee ver dronken. De jongeman, die ver moedelijk de zwemkunst niet meester was, waagde zich te ver in zee. Pogingen, in het werk ge steld door de reddingsbrigade en badgasten, om hem van de ver drinkingsdood te redden, moch ten niet baten. Aan het zuiderstrand te Zand- voort is maandagmiddag de 19- jarige A. S. uit Düsseldorf bij het zwemmen verdronken. De jonge man logeerde in het tentenkamp „Sandevoerde". Hij was de zwem kunst niet voldoende meester. MISDADIGERS ONTSNAPT UIT HAARLEMSE GEVANGENIS Op spectaculaire wijze zijn dinsdagmiddag omstreeks 5 uur drie beruchte misdadigers ont snapt uit de Haarlemse strafge vangenis (de zogenaamde „Koe pel"). Ze zijn alle drie afkomstig uit Amsterdam. De dactyloscöpi- sche dienst van de Amsterdamse politie heeft in allerijl foto's van de voortvluchtigen naar de poli- tiebureau's gezonden. De uitbre kers zijn de 24-jarige Y. T. uit de Commelinstraat, de 23-jarige H. T. S. uit de Oosterparkstraat en de 37-jarige W. de G., eveneens uit Amsterdam-Oost. Het drietal was te werk gesteld in een werkgebouw, dat aan de noord-oostzijde tegen de „Koe pel" is aangebouwd. Het is een voormalig cellengebouw', waarin onder meer de zeilmakerij is on dergebracht. Het werkgebouw heeft verscheidene vertrekken. Langs deze vertrekken loopt een gang, waarvan de vensters van traliewerk zijn voorzien. Een van die tralies Werd doorgezaagd. De mannen werkten zich door de opening en klommen na 'n korte sprint over een 3.70 meter hoge muur. Deze muur is enige jaren geleden verhoogd, toen daar ge vangenen waren ontsnapt. De Haarlemse politie verwacht dat de ontsnapte misdadigers hulp van buiten hebben gehad. Geen der bewakers, die toezicht moesten houden op de vertrek ken in het werkgebouw, heeft iets van de ontsnapping gemerkt. De misdadigers werden pas bij het appèl vermist. Het industriële patroon van Waalwijk heeft in de na-oorlogse jaren een sterke wijziging onder gaan en allerlei soorten van in dustrie hebben zich dan ook op de hiervoor bestemde industrie terreinen gevestigfd en ontwik keld. Zo ook Thans N.V., die zich reeds sinds 1938, toen het bedrijf zich vestigde in de toenmalige nieuw bouw aan de Antoniusistraat, met bekwame en nijvere werkkrach ten bezig houdt met het maken van suède jasjes. In 1948 betrok men het nieuwe gebouw aan de lste Zeine, alwaar men nu nog is gevestigd. Vooral de laatste jaren vallen de suède jasjes bizonder in de smaak van het publiek, en de directeur, de heer Schapen donk, moest dan ook gaan uit breiden, hetgeen men dan ook heeft gedaan door de snijderij in een nieuw gebouw onder te bren gen, dat een oppervlakte heeft van ongeveer 300 m2. Het totale oppervlak komt hiermee op pl.m,. 1000 m2. Doordat de snijderij nu naar deze afdeling verhuist, kun nen de overige werknemers het bedrijf heeft pl.m. 40 goede werkkrachten in dienst wat ruimer ademhalen in dit overi gens riante lokaal. Te zijner tijd, als ook de betonvloer gestort is, zal van het „oude" naar het nieuwe gebouw een doorbraak gemaakt worden, zodat men bei de gebouwien gemakkelijk en bin nendoor kan bereiken. Tévens heeft het interieur een kleine vernieuwing en uitbreiding on dergaan in de vorm van enige nieuwe tafels voor de snijderij. De nieuwe aanwinst heeft een stalen-kap constructie, waarbij architect Mekel gebruik heeft ge maakt van het zogenaamde shed- dak, hetgeen speciaal is gedaan voor de goede lichtinval, want vals licht kan men in bedoelde afdeling heslist niet gebruiken. Ook is het mogelijk om in de toe komst verder uit te breiden; het terrein is er voor en de onstuimi- te groei van de laatste jaren zal iervoor te zijner tijd wel weer aanleiding geven. Met betrekking tot de perso neelssterkte hoort men hier het zelfde geluid als overal elders. Vakbekwame krachten komt men sterk tekort, maar ook jongere krachten, die hun opleiding ont vangen op het bedrijf, kan men best gebruiken en op alle moge lijke manieren tracht men dan ook personeel aan te werven. Door middel van deze bedrijfsuit- breiding, waardoor de bestaande ruimte enigszins minder „be volkt" wordt en de snijderij een modern en riant uiterlijk heeft aangenomen, hoopt men werk krachten te kunnen aantrekken, daar men nu een goed „onderko men" kan aanbieden, waardoor het werk met meer vaart en ple zier gedaan zal kunnen worden. Architect Mekel heeft 'n pret tige Werkruimte geschapen en aannemer van Hilst uit Waalwijk heeft voor een keurige aflevering zorg gedragen. Het schilderwerk is bij de Fa. v. d. Pas in goede handen en de verwarming wordt geplaatst door Bronswerk uit Breda, terwijl de Fa. Giesbers zorg draagt voor de interieuruit breiding. Loodgieter Vissers en de Fa. Kuijpers uit Nunspeet, die voor de stalen kapconstructie zorg droeg, kwijten zich tenslot te nog op uitstekende wijze van de hun toevertrouwde taak. Men hoopt de uitbreiding waar aan momenteel de laatste hand wordt gelegd, na de vacantie in gebruik te kunnen nemen. PONY-SHOW IN WAALWIJK In het kader van de viering van het 50-jarig bestaan van de harmonie St. Crispijn zal zondagmiddag op het R.W.B.-terrein o m. een pony-show worden gegeven door „De Paardenvriendjes" uit Best. Hier ziet men een van deze jeugdige ruitertjes in actie

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 5