wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt De Produktiviteitsbevordering IdJaa Lwuhï 7 bctL Kaatsheuvelse meisjes behaalden balletdiploma's Maak nu keus LUCHTBEDDEN VRiJDAG 28 JULI 1961 83e JAARGANG No. 60 itgever: raalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen öofdredacteur: JAN TIELEN ironummer 50798 it blad verschijnt 2 x per week Abonnement: i 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief pgericht 1878 "Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 TeL 04167-2002 Telegram-adres „Echo" Tiidens de laatste openbare vergadering van het Bedrijfschap voor de Schoenindustrie heeft de heer J. J. Hopmans, arbeids- technisch deskundige, verbonden aan het bureau van mr. dr. B. j! M van Spaendonck en adviseur van de Commissie Produk tiviteitsbevordering van het Bedrijfschap, een inleiding gehou den over de bevordering van de produktiviteit in de schoenin dustrie. Hierin gaf hij een overzicht van wat er in de schoenin dustrie gedaan is en wordt ter bevordering van de produktivi- têit en daarmee maakte hij een einde aan de nog bij velen heer sende opvatting, dat het met de bevordering van de produkti viteit in de schoenindustrie maar povertjes gesteld zou zgn, De schoenindustrie als bedrijfstak behoeft helemaal niet zo bescheiden te zijn als ik dikwijls bemerkt heb, want er zjjn namelijk diverse instanties die, ieder op hun eigen manier, be langrijke bijdragen hebben geleverd op het terrein van de pio- duktiviteitsbevordering", aldus de heer Hopmans. GROTE AANDACHT SAMENWERKING EN HARMONIEUZE Van de instanties die belang rijke bijdragen bebben geleverd op het terrein van de produktivi teitsbevordering noemde de heer Hopmans: de Federatie van Ne derlandse Schoenfabrikanten en de diverse regionale en plaatselij ke verenigingen van schoenfa brikanten; het Produktiviteits- centrum voor de Nederlandse Schoenindustriede Middelbare Vakschool en de verschillende Lagere Vakscholen voor de Le der- en Schoenindustrie; de stich ting Vakopleiding Schoenindus trie; het Lederinstituut T.N.O.,; Vereniging voor Technisch Re search en Informatie in de Schoenindustrie en last but not least het Bedrijfschap voor de Schoenindustrie. Het bevorderen van de Produk tiviteit omvat niet alleen het ont wikkelen, propageren, doceren en toepassen van verschillende technieken^ doch bovenal 't aan kweken en stimuleren van een bepaalde mentaliteit; de mentali teit namelijk, dat men nooit ge noegen mag nemen met de be staande gang van zaken in een bedrijf, hoe bevredigend die ook lijkt, maar voortdurend moet zoe ken en streven naar steeds verder gaande verbeteringen op alle mo gelijke gebieden, aldus de heer Hopmans. Onderwijs Belangrijke bijdragen op het terrein van de produktiviteitsbe vordering hebben op de eerste plaats geleverd de onderwij sin- stanties, door het opleiden van vakmensen op alle vereiste ni veaus. Het toenemen van 't vak manschap van alle bij de produk- tie betrokken personen is een primaire voorwaarde voor het bevorderen van de produktiviteit. Want met name in de schoenin dustrie hangt, ondanks de ook hier voortschrijdende mechanisa- satie, 't produktieresultaat voor al af van de graad van vakman schap van de producenten. Het is dan ook verheugend te consta teren, dat de schoenindustrie be schikt over een aantal scholen en onderwijsinstanties, die er voort durend op uit zijn de bedrijfstak te voorzien van vakbekwaam ho ger en lager kader en produktie- personeel. Hierbij mag in het bijzonder worden vermeld de z.g. „manage- mentcursus", welke de M.V.L.S. reeds enkele malen heeft gegeven voor haar oud-leerlingen, die over enkele jaren bedrijfserva ring in een leidinggevende func tie beschikten. In deze cursus werden de principes en technie ken van de bedrijfsorganisatie gedoceerd. Schoentechniek Een ander facet van de pro duktiviteitsbevordering is de zo noodzakelijke voortdurende ver der gaande ontwikkeling van de schoentechniek. Ook hiervoor beschikt de schoenindustrie over een tweetal organen, die, in steeds hechtere samenwerking met elkaar, de toon aangeven, namelijk het Lederinstituut T.N. O. en de Vereniging voor Tech nische Research en Informa tie voor de Schoenindustrie (VERIS). Het zo noodzakelijke contact tussen het speurwerk- orgaan. van het T.N.O. en de in dustrie wordt vooral bewerkstel ligd door de Researchvereniging. Juist in een bedrijfstak als de schoenindustrie, waarin nog slechts enkele grote bedrijven bestaan, doch vele middelgrote en kleinere ondernemingen, is 't ver richten van het zo noodzakelijke speurwerk bijna alleen econo misch en financieel mogelijk als dit op collectieve basis geschiedt. Naast het bevorderen van het in zicht in de noodzaak van het ver richten van technisch speurwerk wil de Researchvereniging de collectiviteit vormen, die niet al leen belangrijke financiële steun verleent aan het T.N.O. voor de iChoenindustrie doch ook richting geeft aan haar onderzoekwerk en zorg draagt voor de verbreiding van de resultaten van dit onder zoek. Voor dit doel bestaan mo menteel een aantal werkgroepen, waarin technici uit de schoen industrie en speurwerkers van het Lederinstituut T.N.O. inten sief samenwerken aan het bestu deren, navorsen en verder ont wikkelen van een aantal belang rijke technische problemen. P.C.S. Eert andere belangrijke instan tie op 't terrein van de produk tiviteitsbevordering is het in 1953 in het leven geroepen Produkti- viteitscentrum voor de Neder landse Schoenindustrie (P.C.S.) Met de oprichting hiervan werd een orgaan geschapen dat zich uitsluitend kon wijden aan de produktiviteitsbevordering. Het bestuur van het P.C.S. heeft haar werkzaamheden van het begin af verdeeld in 3 fasen, te weten: 1. onderzoek en research; 2. voor lichting en ervaringsuitwisse ling; 3. vorming en opleiding. Er zijn door het P.C.S. diverse be langrijke onderzoekingen ver richt, terwijl op het gebied van de verbetering van de arheids- methoden in de schoenindustrie op ruime schaal voorlichting is verschaft. Op het gebied van de personeelsselectie moet vooral vermeld worden 't rapport „Test- psychologisch onderzoek in en kele schoenindustrieën". Hieruit resulteerde de opstelling van test batterijen voor drie belangrijke functiefamilies in de schoenin dustrie, te weten: Je stikfunc- ties, de zwikfun cties en de schrooifuncties. Door de mede werking van een 15-tal bedrijven worden deze testbatterijen mo menteel op hun praktische waar de onderzocht. Ook op het terrein van de ka der- en vakopleiding heeft het P.C.S. onderzoekingen laten ver richten, die tot waardevolle rap porten hebben geleid. Door het initiatief van het P.C.S. kwam verder een 2-jaarlijkse cursus „Taakintegratie voor bazen in de schoenindustrie" tot stand. Ook 't ingewikkelde probleem van de kwaliteitsbeheersing heeft de vol le aandacht van het P.C.S. en op het terrein van de kostprijscalcu latie is het rapport tot stand ge komen „Richtlijnen voor de kost prijscalculatie in de schoenindus trie". Dit is nog maar een greep uit de veelheid van activiteiten van het P.C.S., dat zich in de toe komst ongetwijfeld nog zal gaan wijden aan nieuwe projecten, die een gedegen onderzoek waard zijn. Uit vorenstaand summier over zicht blijkt wel 'hoe onjuist de op vatting is als zou er in de schoen industrie weinig aan produktivi teitsbevordering gedaan zijn en worden. De schoenindustrie be schikt over organen, die ieder voor zich en in harmonieuze sa menwerking met elkaar, voort durende aandacht besteden aan hun specifieke onderdelen van de produktiviteitsbevordering. Royal Academy, waarin aandacht ge schonken wordt aan correcte houding, muzikale ontwikkeling en ritmische beweging, welke langzaam wordt om gezet in de bewegingen van de dans. We troffen in de richtlijnen voor de diverse graden van het systeem iets over cultuurgeschiedenis, volksdan sen en pantomimespel. Onder de sti mulerende werking van mevr. Kool uit Haarlem, vertegenwoordigster van de Royal Academy in Nederland, is er in alle vrijheid gewerkt voor het Pri mary en het Grade 1 gedeelte. Miss Watt heeft hiervoor de examens af genomen. Zij was bijzonder enthousi ast en opgetogen deelde zij ons mede, dat de dames de Cock en Geelen voor treffelijk werk deden en dat het bal let bij haar op een zeer hoog peil stond. Alle leerlingen zijn geslaagd, de meesten met de vermelding van „highly commanded" (zeer goed). De ouders zijn verheugd, omdat hun kinderen volgens een paedago-" gisch verantwoord systeem les krij gen. Ook de leraressen zijn enthou siast, omdat zij weten dat zij door het balletonderwijs haar leerlingen veel waardevols gaven. Zij willen dan ook op dezelfde wijze doorgaan. Wij wensen beide dames en bijzon der mej. de Cock van harte succes. Onder de geslaagden feliciteren we met name de volgende meisjes uit Kaatsheuvel Grade I Marianna v. d. Ven (goed), Fieke de Gouw (zeer goed), Netty Molenschot en Willy v. d. Wiel, (beiden met lof). Primary Maryke v. d. Linden, Ca- rientje Didden, Wietske Oerlemans en Maria Beekmans, allen goed; An gela Rouwmaat en Tineke Dirks, bei den zeer goed; Riki Bax en Hetty Ploegmakers, beiden met lof. VAN DE ROYAL ACADEMY OF DANCING Wie gedacht heeft dat na de door de Kamer van Koophandel gehouden enquête het laatste woord over de winkelsluiting voorlopig wel gespro ken zou zijn, heeft zich danig ver gist. De overwinningsroes van de dinsdagmiddagsluiting - stemmers sloeg namelijk om in een paniekstem ming toen de K.v.K. iets deed wat de overwinnaars helemaal niet hadden verwacht. De Kamer zei namelijk niethet merendeel der midden standers is voor de dinsdagmiddag en dus advseren wij b w om de dinsdagmiddagsluiting te handhaven, nee, zij ging de materie tot op het bot uitpluizen - zoals dat een goed administratief orgaan betaamt - en kwam daarbij tot de bevinding dat in enkele branches overwegend de voor keur werd gegeven aan de maandag morgensluiting. „Eerlijk duurt het langst" heeft toen de Kamer gezegd en zij heeft een alleszins rechtvaardig advies aan b w uitgebracht, dat hierin bestond, dat alle winkels op dinsdagmiddag gesloten zouden moe ten zijn behalve enkele branches die zich duidelijk uitgesproken hadden voor de maandagmorgen. In het goe de christelijke streven om ieder zijn rechtvaardig deel te geven, vond ik dit een prachtig advies. En er zou ook niets aan de knikker zijn ge weest, ware het niet dat zich onder het handjevol maandagmorgen-slui ters en ergo dinsdagmidden-open- zijnders niet de categorie „warenhui zen" had bevonden. Met een schok rezen de dinsdagmiddagsluiting-stem mers vanachter de feestivijn omhoog en riepen „boehl", want warenhuizen verkopen, gelijk gij allen weet, zo on- geveer alles en dus ook datgene wat de lieden verkopen die op dinsdag middag volgens hun eigen wens ge sloten moeten zijn. Men heeft de hoofden bij elkaar gestoken en er zijn stille omgangen gehouden voor het verzamelen van handtekeningen voor een bezwaarschrift aan het college van burgemeester en wethouders. uit onze grote collectie 17 50 De balletschool „Pirouette" te Til burg onder leiding van mej. Greet de Cock, Kaatsheuvel en mej, T. Gee len, Tilburg, behaalde onlangs een primeur voor het Zuiden. Enkele we ken geleden was hierte gast Miss Watts, examinatrice van de Royal Academy te Londen, om hier gedu rende twee dagen de jongeren exa mens af te nemen. Tevoren had zij dit al in België en Luxemburg ge daan. Hoe is het begonnen?? Ongeveer 1 Vè jaar verlangden de dames de Cock en Geelen naar een leerprogram, dat voor de leerlingen meer zou inhouden dan alleen maar 'n uurtje bewegen. Uitgaande van de gedachte, dat het balletonderwijs voor de meeste kinderen geen beroepsop leiding is, maar gevoeld wordt als een ontspanning, wilden zij deze vorm van ontspanning toch een zo groot moge lijke vormingswaarde geven. Zij von den deze vorm in het over de gehele wereld nagevolgde systeem van de sloten moeten zijn, hetgeen een on eerlijke concurrentie zou betekenen, daar het publiek in de gelegenheid wordt gesteld om die aankopen van artikelen van genoemde groep, die thans alleen op dinsdag v.m. mogelijk zijn, bij aanneming van deze wijziging ook voortaan op dinsdag n.m. ge kocht kunnen worden in de waren huizen, waardoor er situaties zouden ontstaan waardoor men eventueel ge noodzaakt zou zijn de warenhuizen te gaan bezoeken, en deze in een gun stige concurrentiepositie zouden ko men om extra klanten aan te trekken, ten koste van die zaken die dinsdag n.m. gesloten moeten zijn. Financiëel bezien zouden de detail zaken die dinsdag n.m. moeten slui ten, een gedeelte van de omzet die thans op dinsdag v.m. wordt be steed moeten missen, daar men deze groepen van artikelen toch nog op dinsdag n.m. kan kopen. Ook de verhouding in de beste ding van maandag v.m. of dinsdag n.m. loopt ver uit elkaar, deze ver houding ligt zeker 1-4, zodat die groepen die dinsdag n.m. moeten slui ten H van de dagomzet moeten mis sen, en die groepen die op maandag v.m. moeten sluiten slechts Va van de dagomzet. Verder is het onnodig uit te weiden over de belangen van het personeel, daar ieder gebaat is bij een middag sluiting, daar voor hen een vrije mid dag veel belangrijker is dan een voor middag, gezien de ontwikkeling in de 5-daagse werkweek de werknemers- (sters) in de detailhandel toch al een zeer ongunstige positie innenien. Gezien bovenstaande bezwaren vooral die van oneerlijke concurren tie en bevoorrechting van een bepaal de groep, verzoeken ondergetekenden om de winkelsluiting niet te wijzigen, of de warenhuizen onder te brengen in die groepen detailzaken die dins dag n.m. moeten sluiten." Tot zover het bezwaarschrift. Let U s.v.p. op 't nieuwe adres STATIONSSTRAAT 51a WAALWIJK In dit bezwaarschrift werd door 90 ondertekenaars bij b w aangedron gen op handhaving van de winkelslui ting zoals deze tot nu toe is geweest - sluiting dus voor alle zaken op dinsdagmiddag - of op overbren ging van de categorie „warenhuizen" naar de groep detailzaken die dins dagmiddag gesloten moeten zijn. Om dit verzoek kracht bij te zetten voer de men een aantal argumenten aan die m.i. - weest u er wel van over tuigd dat het mij persoonlijk geen snars kan schelen wanneer de trin kels gesloten zijn - uitmunten door zwakheid. De ondertekenaars van het bezwaarschrift maakten bezwaar te gen de openstelling van de waren huizen op dinsdagmiddag „omdat" - en nu laat ik de letterlijke tekst maar even volgen - „de groep warenhuizen verschillende belangrijke groepen artikelen in hun collectie hebben o.a. vleeswaren, textiel, was- en poetsmiddelen, chocolaterie, sui kerwerken, banket en biscuits e.d. die bij wijziging van genoemd besluit dinsdag n.m. door hun zouden mogen worden verkocht, terwijl die detailza ken die een of meerdere van deze groepen verkopen, dinsdag n.m. ge- Het sterkste punt in deze argu mentatie pleit - wonder boven won der - voor de maandagmorgenslui ting, want de ondertekenaars geven zelf toe dat de maandagmorgenslui ters slechts Va van de dagomzet moe ten missen en de dinsdagmiddagslui ters Va Uit een oogpunt van een goede en economische bedrijfsvoering moeten we dus wel tot de conclusie komen alle winkels op dinsdagmid dag open! Of zijn we zo welvarend dat we een dergelijke winst rustig kunnen laten lopen? In dit verband zal het iedereen wel duidelijk zijn dat er in dit urinkelsluitingsvraagstuk door mensen met geheel verschillende instellingen wordt gevochten de man met de visie van de eigenaar en de man op het standpunt van het perso neelslid (met een leidende functie weliswaar). Verder zouden we ook onderscheid moeten maken tussen de centrum- en niet-centrumzaken. De eerstgenoemde zal aan openstelling op dinsdagmiddag uiteraard veel meer gelegen zijn dan de tweede. Verder gebruiken de onderteke naars in hun bezwaarschrift de ter men „oneerlijke concurrentie" en bevoorrechting van een bepaalde groep." Ik vind dit maar donker bruine uitlatingen die kant noch wal raken en de zaak in een heel onpret tig vlak trekken en waaraan de K. v. K. zich gruwelijk zou mogen ergeren, want geen zinnig mens zal kunnen volhouden dat er van „oneerlijkheid of van bevoorrechtingsprake is. Men heeft kennelijk met grote woor den willen schermen zonder zich te beraden op de juistheid ervan. Ten slotte dan de kwestie vanuit het oogpunt van het personeel. Na tuurlijk heeft een personeelslid liever een middag vrij dan een ochtend, omdat men met een middag aanslui tend op de avond nu eenmaal meer kan doen dan met de enkele uren van de ochtend. Daartegenover staat ech ter het grote economische en zakelij ke belang van de openstelling op dinsdagmiddag. Ik vraag me nu maar af of er geen systeem te ontwikkelen is, waarbij het personeel toch regel matig aan die vrije middag toekomt. Ik denk hier bijv. aan de mogelijk heid om op zaterdagmiddag èn maandagmorgen te sluiten, waarmee het personeel dan ook aan de twee vrije dagen per week komt of aan een rouleersysteem dat de ene week de mogelijkheid opent op een vrije za terdagmiddag en een maandagmorgen en de andere week op een vrije maan dagmorgen en een vrije dinsdagmid-. dag. Het klinkt misschien wat inge wikkeld, maar m.i. toch wel de moeite waard om het te bekijken, want bij alle rumoer rond deze win kelsluiting moeten we één belangrijk ding - het allerbelangrijkste ding - niet uit het oog verliezen de belan gen van de Waalwijkse middenstand, die zich veel offers moet getroosten om met de snelle ontwikkeling van Waalwijk op velerlei gebied gelijke tred te houden en die er dus ook op uit MOET zijn de zakelijke voor waarden te scheppen die dit bij-de- tijd-blijven mogelijk moeten maken. Het gemeentebestuur stelt ook alles in het werk om van Waalwijk een moderne, gezonde en sterke gemeen te te maken en daarvoor moeten niet geringe offers worden gebracht. Het zou m.i. dan ook van een verkeerde instelling getuigen indien de midden stand Va-dagomzet gaat ruilen voor IA-dagomzet, m.a.w. indien hij op dinsdagmiddag met de duimen zou gaan zitten draaien omwille van een overigens waardevolle verworvenheid - het recht op vrije tijd - die ook op een andere wijze te realiseren is. "De tcho van het Zuióen op devoet qevo Prijzen, vanaf f 0 Gaan pla<tic, maar origineel rubbercanvas Uw sport speciaalzaak

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 9