wAAlwrjkse en UnqstRAatse couRAnt Iroomreis voor Waolwijkse emigrantenouders WASDAG - SUNILDAG SUNIL WASDAG - SDNILDAG SUNIL Echtpaar Kroot - v. d. Wiel voor een jaar naar Nieuw-Zeeland ïdré Vrinten: Natuurlijkschoenfabriek BUITENGEWOON GESLAAGDE 12eT0GHT OUDEN VAN DAGEN MEEST MEES! WASMIDDEL VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1961 83e JAARGANG No. 62 gever: alwiikse Stoomdrukkerij Antoon Tielen )fdredacteur: JAN TIELEN onummer 50798 blad verschijnt 2 x per week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief gericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" Weerzien na 9 jaar Tegen mensen die wachten op het aanbreken van een grote en belangrijke dag in hun leven, moet je nooit zeggen dat de tijd snel gaat, want we mogen vandaag de dag dan leven in een tempo dat ons wel eens naar adem doet happen, voor hen krui pen de dagen voorbij als schildpadden op een yshelhng. Mevr. Kroot-v d Wiel geeft u dan ook helemaal geen gelijk wan neer u zegt dat de 26ste september vlak voor de deur staat en dat zeven weken toch in een handomdraai voorbij zijn. Voor haar ligt deze dinsdag misschien wel de belangrijkste dins dag uit haar leven nog ontzettend ver weg en als het kon zou ze de maand augustus maar het liefst overslaan en morgen haar koffers pakken, de trein naar Rotterdam nemen en daar op de „Waterman" stappen met bestemming Nieuw-Zeeland. Maar omdat geen dag, geen uur en geen minuut van de tijd zich laat overslaan, moet ze wachten op het aanbreken van die zo belangrijke dag in september, die weliswaar een af scheid voor een jaar van Nederland en Waalwijk zal beteke nen, maar die anderzijds het vreugdevolle begin is van een weerzien met dochter Sjaan, schoonzoon André en van de eerste ontmoeting met de kleinkinderen Anne, Henny en Wilna. Want op 26 sept. a.s. zullen Louis Kroot (67) en zyn echtge note (66) aan boord van de „Waterman" stappen voor een reis naar Nieuw-Zeeland, waar ze een klein jaar in het nieuwe vaderland van de kinderen zullen blijven. Een droomreis die mevr. Kroot dan ook ronduit doet zeggen: „Ik ben overgelukkig, maar het duurt nog zo lang voor het 26 sept. is." Louis Kroot, gepensionneerd gouden medewerker aan ons bedryf en een man van niet zo heel veel woorden, knikt alleen maar, doch achter de opkringelende rook van zijn sigaret zeggen z'n ogen dat hij 't helemaal met zijn vrouw eens is Schoenfabriek Negen jaar is; het geleden dat Sjaan Kroot en André Vrinten uit Kaatsheuvel tweemaal in de boot stapten. De eerste boot was de huwelijksboot het meest be langrijke vaartuig op de woelige levenszee en de tweede boot was de „Rotterdam", die hen naar Wellington in Nieuw-Zee land bracht. Niet dat ze het leven in het welige Brabantse land met zijn schaterende kermissen en klaterende carnavals moe waren, integendeel, maar het leven be staat nu eenmaal (gelukkig) niet uit alleen maar feesten. Er moet bij tijd en wijle ook nog een slag gewerkt worden, al ziet het er naar uit dat we over een jaar of wat aan de ééndaagse werkweek toe zullen zijn. Maar werken en werken is twee. Je kunt werken omdat er nu eenmaal brood op tafel moet komen, omdat de huis baas op gezette tijden z'n hand komt ophouden en omdat we nu ofnmnni nipt in een naradijselij- t BEZOEK UIT NEDERLAND Negen jaar zyn er verlopen sinds het vertrek van het echtpaar Vrinten-Kroot uit Waalwijk. In Dunedin in Nieuw-Zeeland hebben zij zich een nieuw en goed bestaan opgebouwd. Van een va kantie in Nederland is wegens de drukte in het bedryf een schoenfabrieknog niets kun nen komen. „Dan gaan wij maar naar Nieuw-Zeeland", hebben de heer en mevr. Kroot-v. d. Wiel in Waalwijk gezegd en op 26 sept. a.s. is het dan zo ver. Met de „Waterman" zullen ze de enorme plas oversteken voor een verblijfvan 9 maanden in Dunedin. In Nieuw-Zeeland wordt hun komst met grote vreugde tegemoet gezien door dochter Sjaan en schoonzoon André en hun kinderen v.l.n.r.: Anne (8), Wilna (7) en Henny (8) Emigreren is een mooi ding en or heel veel jonge mensen een ichtige uitkomst. Ons overbe- Ikte vaderland biedt niet meer 0 iedereen de kansen op een ed en zelfstandig bestaan en oral jonge mensen met onder- mingslust en een grote dosis ïrgie om de zaken eenls flink 1 te pakken, stoten in Ons land ?al eens de neus tegen de enor- papierwinkel die het leven de moderne mens beheerst, or hen bieden de enorme ge- deni in andere landen en we ndelen grote mogelijkheden zeer velen van hen die in de ■oorlogse jaren uit ons land trokken zjjn, hebben zich ver i het vaderland dan ook een uwe toekomst en een goed be an weten op te bouwen, /oor de ouders, die hun kin- en naar den vreemde zien ver- kken, heeft de emigratie ech- ,de pijn van de blijvende af- ?igheid. Zij willen hun kinde- niet tegenhouden, omdat het uk van de kinderen ook het uk van de ouders is, maar bij ek heeii! goede berichten over het arliffde gelukkige leven in een land blijven toch altijd de ïeuw jmoed en de stille droefheid en het „gescheiden zijn" levend. 145.^'i,n daarom is het zo'n goed Zwiiri' ding dat er zoiets bestaat als „Het Nationaal Spaar- en Reis fonds ten behoeve van emigran tenouders en hun kinderen", een instelling die het emigrantenou ders en hun kinderen' mogelijk maakt om de enorme afstand tussen het moederland en 't emi- gratieland te overbruggen tegen belangrijk minder kosten dan wanneer men als particulier het geld hiervoor op tafel zou moe ten brengen. Ook de heer en me vrouw Kroot hebben zich bij dit spaar- en reisfonds aangesloten en thans zijn ze dan zover dat ze de reis de reis van hun leven naar Nieuw-Zeeland kunnen gaan ondernemen, om de gezins band in een persoonlijk samen zijn nog weer een's te verstevigen. Het is zonder meer duidelijk,' dat het echtpaar Kroot-v. d. Wiel het Nationale Spaar- en Reisfonds bijzonder dankbaar is, want voor hen betekent deze reis niet alleen een ongekende en nooit gedroom de ervaring, maar voor'alles een hereniging met de kinderen na 9 jaar. De reis zal tevens worden meegemaakt door mevr. de wed. Trimbach-de Vaan, de moeder van eem schoonzoon van de heer en mevr. Kroot, die ook twee dochters in Nieuw-Zeeland op Noord-Eiland heeft wonen. ke staat door het leven kunnen stappen. Maar je kunt ook wer ken met een ideaal en met eer zucht: het ideaal en de eerzucht van een zelfstandig en goed be staan, van een eigen bedrijf, dat je zelf van de grond af hebt op gebouwd en dat de vervulling van je leven uitmaakt. En als dat dan in Nederland niet meer zo ge makkelijk gaat, dan kijk je eens de grens over en uiteindelijk stap je de grens over, want ten slotte is de hele wereld voor alle men sen gemaakt. De Lieve Heer heeft nooit gezegd dat de Engelsen in Engeland moesten wonen en de Nederlanders tussen de schorren en slikken en achter de waakza me dijken van een op het water veroverd stukje klei. De wereld is er voor ons en wij zijn er niet voor de wereld. En zo liet het echtpaar Vrin ten-Kroot negen jaar geleden het Langstraatse land achter zich om ver weg, onder de tropenzon en de winden van de Pacific een nieuwe toekomst op te bouwen. Ze kwamen terecht in Dunedin, een grote plaats aan de zuid-oost kust van 't Zuid-Eiland (Nieuw- Zeeland wordt gevormd door twee eilanden, het Noord- en het Zuid-Eiland, van elkaar geschei den door de Cookstraat). André Vrinten heeft hier eerst in een wasserij gewerkt en daarna nog in een elektriciteitswinkel, maar ongeveer zeven jaar geleden is hij toch voor zichzelf begonnen. En wat zou iemand uit Kaatsheu vel anders beginnen dan een schoenfabriek. Het is een fa briek voor babyschoentjes en naar de berichten uit Nieuw- Zeeland vertellen, lopen de zaken uitstekend, hetgeen dan ook moeilijk anders kan bij iemand die tussen leer en schoenen groot is geworden. Ze zijn al lang niet meer met z'n tweeën, want het Nieuw-Zee- landse gezin Vrinteni bestaat mo menteel uit vader (36), moeder (37), de tweeling Anne en Hen ny (8 jaar) en Wilna (7). Wat dat betreft is hun leven in het nieuwe vaderland dus wel rijk gezegend. En het zijn natuurlijk vooral de kinderen, waarnaar de belangstelling van opa en oma uit Waalwijk uitgaat; een be langstelling die aan de andere zij de overigens even groot is, want volgens de brieven moet het drie tal elke dag vragen of opa en oma al onderweg zijn. De taal moeilijkheden zullen dan ook wel gauw zijn opgelost en bo vendien zijn vader en moeder present om als tolk te fungeren. Voor het echtpaar Kroot-v. d. Wiel gaat dan op 26 sept. a.s. de grote reis naar bet andere einde van de wereld beginnen. Mevr. Kroot vindt het maar een bar eind, maar zou de reis toch voor geen geld van de wereld willen missen en het is dan ook begrij pelijk dat ze de dagen bijna van de kalender zit te kijken. Louis Kroot nipt van z'n klaartje en zegt alleen maar: Jammer, dat ik maar vijftig sigaren mee mag nemen, want die moeten ginds niet te best zijn." Op 4 november komt de „Wa terman" in Wellington aan de uiterste zuidpunt van het Noord- Eiland - aan. Vandaar gaat het met de nachtboot naar Christ- church op Zuid-Eiland en van daar een hele dag met de a,uto over Timaru naar Dunedin, waar de heer en mevrouw Kroot ruim negen maanden de tijd hebben om de vakantie van hun leven te genieten. Wij wensen: hun goede vaart, een heerlijke vakantie en een be houden thuiskomst! Sprang Sprang-Capelle RECTIFICATIE RAADSVERSLAG In ons verslag van de raadsverga dering van vrijdag 28 juli j.l. is een onjuistheid geslopen. Met betrekking tot het voorstel inzake een schrijven van de heer B. L. van Pelt, houdende het verzoek om toestemming tot het bouwen van een woonhuis met gara ges op een perceel aan de Willem van Gentsvaart, vermeldde dit verslag in tweede kolom bovenaan: „Tenslotte ging de raad akkoord met het voor stel van de voorzitter, dat deze op nieuw contact zal opnemen met de vaste commissie van de Planologische Dienst, nadat door de heer van Pelt is aangetoond dat de zaak voor wat de grondeigendom rond is." Men zou hieruit kunnen lezen dat het door b w gedane voorstel, om afwijzend op het verzoek van de heer van Pelt te beschikken, niet zou zijn aangenomen. Dit is niet juist. Door de raad is be sloten en dit was in het verslag niet vermeld - dat aan de heer van Pelt zal worden bericht dat de raad niet bevoegd is van het eenmaal vast gesteld uitbreidingsplan af te wijken. Los hiervan zegde burgemeester van Prooijen toe met de vaste commissie van de Planologische Dienst contact te willen opnemen om te bespreken of het in algemeen stedebouwkundig op zicht gewenst is het onderhavige on derdeel van het uitbreidingsplan een andere bestemming te geven of daar op gemengde bebouwing toe te staan. Voor een goed begrip van zaken hebben wij gemeend deze correctie te moeten geven. Raamsdonk Provinciaal nieuws INTERNATIONALE PAX CHRISTI-tVOETTOCHT [DIT JAAR DOOR NEDERLAND De Nederlandse afdeling van de Pax Christi zal dit jaar de gastheer zijn van de deelnemers aan de internationale Pax Chris- ti-voettocht, welke van 17 tot 28 augustus in Nederland zal wor den gehouden. In voorgaande ja ren werd deze internationale Pax Christi-voettocht reeds ge houden in Spanje, Duitsland, Frankrijk en Italië. De routiers komen dus dit jaar naar Nederland en zij zullen hun tochten beginnen in Am sterdam, Haarlem, Den Haag, Rotterdam, Bergenopzoom, Maas tricht, Sittard, Venlo, Kevelaer en Oldenzaal. De route die in Bergenopzoom begint, zal gelopen worden door ca. 60 deelnemers 13 Spanjaar den, 15 Duitsers, 15 Fransen, 10 Nederlanders en nog 7 deelne mers van andere nationaliteiten). De route Bergenopzoom heeft de volgende halteplaatsen: Kruis land, St. Willebrord, Breda, Al phen, Hilvarenbeek, Udenhout, Drunen en Den Bosch. De deelnemers zijn gedurende de tocht gasten in de gezinnen van de diverse halteplaatsen. öe tcho vAn het Zuióen itie: Voor de 12e maal maakten de ouden van dagen van Sprang jl. dinsdag hun jaarlijkse autotocht, die, dank zij het schitterende weer en de perfecte organisatie, in elk op zicht buitengewoon geslaagd is. Om pl.m. 8 uur werden de bejaarden door de autobezitters aan hun woningen af gehaald, waarna in de Molenstraat de op stelling van de stoet plaats vond en om half negen via de Oudestraat, Kerkstraat en v. d. Duinstraat, nagewuift door vele ingeze tenen in de richting Gorinchem gereden werd. Na de nieuwe brug bij Gorinchem te zijn gepasseerd, ging het naar Vianen, waar in Hotel Zwijnshoofd koffie werd gedron ken. De stemming zat er al spoedig in en in en opgewekt reed het uit circa 130 personen bestaande gezelschap in een 32-tal luxe wagens vervolgens over Vreeswijk naar Driebergen, waar de colonne door de politie werd opgewacht, die de stoet naar het Va- cantie-oord „Ons Centrum" van de C.B.C. begeleidde, waar men tegen het middaguur aankwam. Hier werden verfrissingen ge bruikt en maakten velen gebruik van de ge legenheid om vakantiehuisjes en terreinen te bezichtigen. Om half één stond in de mooie ruime eetzaal van Ons Centrum de warme maaltijd gereed, die het gezelschap zich bijzonder goed liet smaken. De leider van Ons Centrum, de heer Gortemaker, heette het gezelschap van har te welkom en wenste eenieder een goede maaltijd, waarna de voorzitter van het co mité Ouden van Dagen, de heer W. J. van Willigenburg de heer Gortemaker dank bracht voor de goede ontvangst en zijn be moeiingen om de ouden van dagen van Sprang hier te kunnen ontvangen. De heer van Willigenburg heete allen hartelijk welkom, niet alleen de oudjes, maar ook de dames en heren chauffeurs, die hij hartelijk dankte voor hun medemerking aan deze 12e tocht en sprak de hoop uit dat de reis, die tot hiertoe reeds zo'n gezellig verloop had, verder tot tevredenheid zou eindigen en eenieder goed zou bevallen. Tijdens de maaltijd richtte Burgemeester van Prooijen, die de reis meemaakte, enige hartelijke woorden tot het gezelschap. De burgervader noemde het buitengewoon pret tig hier verenigd te zijn; zo'n dag is een trefpunt, waarop men elkander weer eens ontmoet en gedurende welke weer veel oude herinneringen worden opgehaald. Wij heb ben, aldus burgemeester van Prooijen, al len weer naar deze dag uitgezien, niet alleen de ouden van dagen, maar ook zij die die leeftijd nog niet bereikt hebben, omdat er steeds zo'n gezellige sfeer heerst Daarbij wordt allés lekker voor ons klaargemaakt en kunnen wij allen genieten van het prachtige parcours dat gereden wordt, zei de burge meester en dankte het comité en in 't bij zonder de voorzitter voor het vele werk en de goede zorgen om deze tocht te doen slagen en hoopte tenslotte nog verder op 'n prettige dag en een behouden thuiskomst. SUN Jl. IK SOS De heer v. Willigenburg dankte de Bur gemeester voor het meerijden en voor de hartelijke woorden en bracht voorts harte lijk dank aan de heer Gortemaker voor de goede zorgen en het uitstekende maal, wel ke dankwoorden door het gezelschap met een luid applaus werden onderstreept. De voorzitter dankte voorts de autobezit ters voor hun belangeloze medewerking en ook de heer van Oversteeg, die de tocht geheel verfilmde; in de komende winter hoopt de voorzitter deze film in een daar toe te beleggen avond te kunnen laten zien. Tot slot dankte de voorzitter Zr. Knook voor haar medewerking en hoopte dat de tocht, die vprder naar Doorn zou gaan, tot een goed einde gebracht zou mogen worden. Nadat het gezelschap nog enige tijd in de buitenlucht had doorgebracht, ging het onder politiebegeleiding, langs mooie bos paden haar Doorn, waar het kasteel van de vroegere Duitse keizer werd bezocht. On der geleidde werden de vele schatten die het kasteel bevat, bezichtigd. De terugweg naar De Bilt ging weer door een omgeving rijk aan natuurschoon. In 't Kalfje te De Bilt bood het comité het gezelschap weer een consumptie aan en hier werd in opgewekte stemming nog enige tijd gezellig doorgebracht. Vanhier ging het toen huiswaarts, maar te Zaltbommel werd nogmaals halt gehouden voor het gebruik van een consumptie en het scheen hier voor velen moeilijk te zijn er een einde aan te maken, want het had nogal wat in vooral eer het gezelschap weer in de auto's was gezeten voor de laatste etappe. Te ca. half negen arriveerde de stoet aan het Oosteinde, waar de drumband van Marijke gelijk aan kwam en de stoet onder tromgeroffel naar het Molenplein begeleidde, waar de stoet werd ontbonden en waarna de heren chauf feurs hun passagiers naar huis brachten. SIGAREN Geniet er van paradiso 22ct. Allen waren zeer voldaan over het vele mooie dat op deze dag werd genoten en een hartelijk dankwoord aan allen die tot het slagen van deze tocht medewerkten is dan ook zeker niet misplaatst; wij mogen daarbij niet veTgeten de Coöperatie Broe derhulp te Kaatsheuvel en Aveha te Waal wijk, die het comité in staat stelden het ge zelschap tijdens de reis meermalen te laten genieten van de daartoe beschikbaar ge stelde versnaperingen. GEREF. GEMEENTE A.s. zaterdag 5 aug. des avonds 7 uur hoopt voor de Geref, Gemeente alhier voor te gaan de heer C. Harinck, teologisch stu dent uit Goes, in het kerkgebouw Juliana- laan 8. SPORTAVOND De Rijvereniging Juliana organiseerde wederom een sportavond op het terrein ge legen achter de boerderij van de heer P. de Bont Arnz. aan de Luijkenambachtstraat. Om half 6 werd begonnen met de indi viduele dressuur. De uitslagen hiervan wer den: 1 C. Bink; 2 C. Verschuren, 3. J. Kuijsters, 4 P. Berende, 5 H. Verschuren. Bij springen werd H. Verschuren 1; 2 J. Kuijsters, 3 P. Berende, 4 C. Bink, 5 L. Verschuren, 6 P. Berende. Bij het springen voor ponnies werd Theo Kuijsters met 0 fouten eerste; 2 P. Ver schuren 7 ft., 3 Hooijmaijers 8 ft., 4 Smeur 10 ft., 5 B. Vissers 15 ft. Verder was er nog een wedstrijd stoel- rijden voor pony's: 1 P. Langerwerf, 2 T. Kuijsteïs, 3 B. Langerwerf, 4 B. Vissers, 5 J. Smeur (W). Bij het zaklopen waren er de volgende uitslagen: 1 T. Kuijsters, 2 P. Langerwerf, 3 Hooijmaijers, 4 B. Vissers. Stoel rijden: 1 L. Lodewijks, 2 B. Schoen makers, 3 C. van Strien, 4 H. Verschuren, 5 P. Berende. Voor de dames was er nog een wedstrijd zakkenlopen: 1 D. Kuijseters, 2 A. Ver- SUN3I.U508 Schuren Jd., 3 A. Verschuren Hd., 4 N. v. Oort, ,5 M. Verschuren. ZOMERKAMPEN Ook deze zomer gaan welpen, verken ners, gidsen en kabouters weer naar hun zomerkamp. De welpen zijn van 31 juli - 5 aug. in Schijf, achter Breda, op kamp. Van 5-12 aug. gaan de senioren gidsen naar Montfoort in Limburg; in deze zelfde week zitten de verkenners in Schijf. Van 12 -19 aug. zijn de gidsen (junioren) in Schijf en van 21-24 aug. de kabouters eveneens in Schijf. GECOMBINEERDE FOKVEEDAG Op 31 aug. a.s. organiseren de K.I.-ver enigingen de Langstraat en de K.I. Wagen berg en Omstreken een gecombineerde fok- veedag, welke wordt gehouden te Raams- donkdorp op 't terrein gelegen nabij de bo- terfabriek.

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 5