wAAlwijkse en LanqstRAAtse courAnt De last der jaren BINNEN- EN BUITENLAND Amerika heeft oog in de ruimte W. TIMMERMANS ZONEN Assurantiën op elk gebied andere verhoudingen 'n v. MAAREN's BRIL MAANDAG 7 AUGUSTUS 1961 83e JAARGANG No. 63 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij w Antoon Tielen I: Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief I Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" Economische en sociale kwelling Er wordt wel eens cynisch opgemerkt, dat wij in onze tijd bezig 7iin van alles en nog wat een probleem te maken. Zo lezen we nu weer in tal van publikaties over een bejaardenprobleem. Waarom zouden wij speciaal aan onze ouden van dagen stu dies en rapporten wijden? Zijn er niet altijd bejaarden geweest Inderdaad stond er altijd naast 't legioen der produktieven een smalle rand van oud-gedienden, maar nimmer was hun aantal zo groot. De gemiddelde leeftijd is in Nederland enorm gestegen. Voor beide geslachten ligt zij thans boven de 70 jaar. Wij zijn niet ver van het moment verwijderd, waarop ons land een mil ls ehiin^ "jP^oMenmtiek anders dan voorheen? Ongetwijfeld. Wij wezen reeds op het sterk toegenomen aantal ouden van dagen. Door de hogere leeftijd liggen hun problemen ook anders dan vroeger. Daarnaast heeft zich het maatschappelijk patroon van onze"samenleving aanzienlijk gewijzigd. Is meerderheid hulpeloos De meeste bejaarden hebben in het verleden zelf hun proble men opgelost. Zij waren geringer in aantal en in doorsnee jonger. De maatschappelijke opvattingen waren ook zodanig, dat de naaste verwanten van de ouden van da gen in eigen kring de verzorging regelden. Dat is nu veelal niet meer mogelijk. Wij hebben leren inzien, dat de inwoning van be jaarden bij jonge gezinnen tot grote spanningen leidt. Door de hogere gemiddelde ou derdom wordt de afstand in leef tijd groter. De familieband tus sen 'ouders en kinderen tussen grootouders en kleinkinderen, wordt thans anders beleefd dan een kwart eeuw geleden. De huis vesting van weleer was meestal afgestemd op de aanwezigheid van reserve, waardoor het een voudiger werd iemand in huis op te nemen. Ook daarin is verande ring gekomen. Het personeels vraagstuk bestond niet of in veel geringere mate. Toch hebben deskundigen ons dezer dagen laten weten, dat nog altijd 78 van de bejaarden zelf standig woont. Na de bevrijding zijn er meer dan 225 bejaarden tehuizen en -centra in ons land gebouwd. Niettemin nemen deze samen met hetgeen op dit gebied bestond, niet meer dan 6 van het totaal aantal bejaarden op. Hoewel dit op steeds meer bezwa ren stuit woont nog 16 van onze ouden van dagen bjj familie en kinderen. De laatste toevlucht Bovendien is door onderzoekin gen aan het licht gekomen dat van de 800 min of meer verou derde tehuizen voor bejaarden meer dan de helft niet aan de ei sen voldoet, die in onze dagen aan een rusthuis mogen worden gesteld. Al met al is hier wel ter dege sprake van een probleem, spoedig een miljoenenprobleem met economische en sociale kan ten. Deelt men de bejaarden in naar hun welstand, dan is het ty pisch dat aan de beide uitersten van deze opsomming de bejaar dentehuizen voornamelijk hun taak vinden. De best-gesitueer den kunnen zich laten verzorgen m modern-geoutilleerde huizen en de slechtst-gesitueerden moe ten zich laten opnemen in een van de vele verouderde instellin gen voor bejaarden. Tussen deze uitersten beweegt zich de hoofdmacht, nu eens in een eigen „home", dan weer bij kinderen of familie. In welke lichting zal zich deze grootste groep blijven bewegen? Een vraag, die economisch om een antwoord vraagt, maar meer nog om sociale redenen. Gewijzigde woningbouw De sociale zorg voor bejaarden is geen nieuw onderwerp. Zij is er altijd geweest, al werd 't werk voorheen voornamelijk binnen de muren van kerkgenootschappen verricht. Nu is het een zaak ge worden van de gehele gemeen schap en het is vooral daarom: indrukwekkender, omdat het om vangrijker is geworden. Het ver dient echter aanbeveling de be- hoeftenbevrediging van bejaar den meer in 't economische vlak te trekken. Daarbij komen talrij ke aspecten boven drijven: de huisvesting, de hulp in de huis houding, de verpleging. Bij de huisvesting is de vraag belangrijk of de bejaarden de voorkeur geven aan een eigen ,U1S (je) of aan collectieve behui zing. Er is nogal enig verschil in de wijze waarop de ene en de an dere bouw moet worden gefinan cierd. Het is te verwachten, dat de oplossing van 't huisvestings probleem voor ouden van dagen een grote invloed zal uitoefenen °P de woningmarkt in het alge meen. Er wordt veelal gesteld, dat de meeste bejaarden er de voorkeur aan geven hun zelfstandigheid zo lang'mogelijk te bewaren. Ander zijds kan worden geconstateerd dat de welgestelde bejaarden in de rij staan voor de bezetting van lang niet goedkope verzorgings instituten. Het zou interessant zijn te we ten, of de vraag naar dit soort behuizing geschiedt uit de zucht naar comfort of uit nood. In hoeverre is er vraag naar woon ruimte met volledige verzorging bij de opeenvolgende leeftijds groepen? Dit is niet bekend maar het zou ons niet verwonderen wanneer de hulpelozen onder de aanvragers verre in de meerder heid waren. In dat geval is er op dit terrein geen sprake van vrije prijsvor ming, maar ontstaat eenzelfde toestand als wanneer in oorlogs tijd de levensmiddelenbedrijven' uitverkocht raken. Er is vraag naar eerste levensbehoeften, maar onvoldoende aanbod. Rant soenering en streng toezicht op de prijzen zijn noodzakelijk om sociale misstanden te voorko men. Wordt hier inderdaad (vol doende) op toegezien? Meer jaren, meer zorgen Er komt een moment in het leven van bejaarden waarop zij hun zelfstandigheid moeten op geven. Kunnen wij hun behoefte aan verzorging dan opvangen zonder te spreken van weldadig heid? Is de ouderdomsvoorzie ning van elke bejaarde, ongeacht zijn behoefte aan verzorging, zo danig dat hij nimmer in nood be hoeft te komen Helaas zien wij, dat de finan ciële zorgen van onze ouden van dagen toenemen met de jaren. Zo- ,dra zij hun zelfstandigheid moe ten opgeven, worden de verzor- gingskosten zo hoog, dat er toch hulp moet komen uit sociale be wogenheid. Ligt hier niet de oor zaak van de grote voorkeur voor zelfstandigheid van vele bejaar den? In onze dagen lijkt ons dit een onaanvaardbare gedachte. Is er dan geen reden om op deze gronden te pleiten voor een pro gressieve uitkering A.O.W. mlet het stijgen van de leeftijd? Elke bejaarde zou een hogere uitkering moeten ontvangen naar mate zijn fysische kracht en dus zijn zelfstandigheid afneemt. Nie mand m,ag toch vrees koesteren1 voor het moment dat hij niet meer voor zichzelf kan zorgen? Wanneer wij dit erkennen, zul len wij in één adem moeten toe geven dat nog al te veel ouderen met angst het moment zien na deren waarop zij naar eigen me ning te oud worden. En die angst moet worden weggenomen, on geacht de sociale en economische gevolgen voor de staat. Wanneer wij weten, dat het aantal bejaar den van boven de 70 jaar in de komende twintig jaar meer dan verdubbelen1 zal, waar blijven dan de daarbij passende maatre gelen? Drs. H. TWEE PAKHUIZEN VAN „DE MORIAAN" IN AS GELEGD In de Cacaofabriek „De Mori aan" in Wormerveer van West- zenens Koninklijke Fabrieken is donderdag vroeg een brand ont staan, die twee pakhuizen volko men in de as heeft gelegd. Een enorme hoeveelheid materialen en cacao, in hoofdzaak voor de verzending gereed, gingen verlo ren. De schade aan voorraden en bedrijfspanden wordt op ruim een miljoen gulden geschat. De N.V. is tegen brand verzekerd. Omstreeks kwart over vijf ont dekten arbeiders in een bij de fa briek gelegen pakhuis de brand. In eerste instantie werd het vuur 'aangepakt door de bedrijfsbrand weer, maar daar het vuur mee doorsloeg naar een tweede pak huis, werd meteen de brandweer van Wormer gealarmeerd, dié de hulp inriep van de brandweer van Wormerveer. Met ruim twintig stralen werd 't vuur van alle kanten aangepakt. De cacao massa ontwikkelde een enorme rook, die tot ver in de Zaanstreek zichtbaar was. Een derde pak huis, eigendom van de Zaans veen, kon behouden worden. De twee pakhuizen van de Westze- nens fabrieken met onder meer 200 ton cacao, voor verzending gereed, brandden totaal uit. Om streeks zeven uur was de brand weer toch het vuur meester en bestond geen gevaar meer voor uitbreiding. De nablussing heeft echter nog de gehele dag ge duurd. DE WERKLOOSHEID PER EIND JULI De geregistreerde arbeidsreser ve is van eind juni tot eind juli toegenomen met ruim 3300 per sonen, n.l. van 21.460 tot 24.813. Het aantal werkloze mannen steeg in deze periode van 18.816 tot 2.618. Het aantal werkloze vrouwen steeg van 2.739 tot 4.036 Het aantal openstaande aan vragen voor mannen1 is gestegen van 91.719 tot 97.819, en voor vrouwen gedaald van 47.638 tot 47.285. De geregistreerde arbeidsreser ve per provincie was per eind ju li en per eind juni als volgt: Gro ningen 2699 (3030), Friesland 2443 (2110, Drenthe 2879 (2229), Overijssel 2.378 (1.666), Gelder land 1964 (1577), Utrecht 1043 (848) Noord-Holland 3315 (2707) Zuid-Holland 2476 (3213), Zee land 884 (910), Noord-Brabant 2934 (2384), Limburg 798 (786). NIEUWE WET LAAT RECHTS PASSEREN In de nieuwe verkeerswetge- ving, waarvoor op het ogenblik prof. A. D. Belinfante een ont werp maakt, zal waarschijnlijk een clausule worden opgenomen, waarin het rechts passeren in bepaalde situaties is toegestaan. Overwogen wordt om het rechts inhalen op tweebaanswegen en met twee of drie rijstroken, en' het rechts passeren in fileverkeer in de stad toe te staan. andere instanties besloeg 'n hele pagina in het pauselijk jaarboek. Hij werd in Rieti, 80 km. ten noorden van Rome, geboren op 6 juni 1874 als zoon van een mar kies en een gravin. Zijn familie is geparenteerd aan de voormali ge vorstenhuizen van Frankrijk en Italië. Hij behaalde aan de Pauselijke Gregoriaanse Univer siteit in Rome graden van filoso fie, theologie en kerkelijk recht. In 1900 werd hij priester gewijd en in 1935 tot de kardinaalswaar digheid verheven, maar hij is geen bisschop geworden. Paus Pius de Xle bood hem de post van nuntius in het buitenland aan, maar Canali bleef liever werkzaam aan het staatssecreta riaat. In 1926 werd hij assessor in de Congregatie van het Heilig Officie ten Vaticane, de hoogste instantie van de kerk inzake kwesties van geloof en zeden, die onder leiding van de Pausi zelf staat. Als oudste kardinaal-dia ken (een der drie rangen in het heilig college) maakte hij op 28 oktober 1958 de verkiezing van de huidige Paus vanaf het balcon van de Sint Pieter bekend. OLIEMAGNAAT BEDREIGD DOOR GEHEIM LEGER De organisatie van het Gehei me Leger, die vooral sinds de mi litaire rebellie in Algerije van april j.l. en samenbundeling van de politieke extremisten in Al gerije en Frankrijk is geworden, neeft een getypt briefje doen toe komen aan de Italiaanse petro- leum-magnaat Enrico Mattei, waarin deze wordt medegedeeld, dat het geheime leger hem we gens zijn anti-Franse activiteiten in het Midden-Oosten en in Nrd.- Afrika tot de dood heeft veroor deeld. De organisatie van het ge heime leger deelt in dit briefje mede, dat zij vernomen heeft dat de heer Mattei een akkoord heeft gesloten met Ferhat Abbas over de exploitatie van de oliebron nen in de Sahara na de onafhan kelijkheidsverklaring van Alge rije. STAATSGREEP IN FRANKRIJK DEZE MAAND De hoofdbesturen van het christelijk vakverbond CFTC, van de communistische CGT, van de federatie van Franse onderwij zers èn van de Franse nationale studentenunie, hebben donderdag een gemeenschappelijke verkla ring gepubliceerd, waarin zij waarschuwen tegen de mogelijk heid van een nieuwe poging tot staatsgreep in Frankrijk. Talrij ke geduchten doen hieromtrent werden extra politieversterkingen aangevoerd, waardoor de politie macht in de stad tot 6000 man is aangevuld. KAPERS WILDEN BOEING IN CUBA VERKOPEN De politie van El Paso (Texas) heeft de 39-jarige Leonard Bear- den en zijn 16-jarige zoon Cody, die donderdag hebben gepro beerd een Boeing 707 van de Con tinental Airlines te kapen, reeds verscheidene malen aan een scherp verhoor onderworpen om te weten te komen, wat het mo tief voor de vliegtuigroof is ge weest. Bearden senior heeft ver teld, dat hij van plan was, de ma chine, die vijf milloen dollar kost in Cuba te verkopen en dan rus tig van de opbrengst wilde gaan leven. Tijdens de dramatische uren van het beleg op het vliegveld van El Paso had Leonard Bear den zijn tien angstige gijzelaars echter meegedeeld dat hij schoon genoeg had van de Amerikaanse regering. De federale recherche heeft onthuld, dat Bearden in ja nuari van dit jaar de Cubaanse regering heeft benaderd en heeft verklaard, dat hij naar Cuba wil de komen. Vrienden van de Beardens in hun woonplaats' Coolidge in Ari zona waren stomverbaasd, toen zij over het avontuur van hun stadgenoot hoorden. Sommigen van hen wisten, dat Beardens geen blanco strafregister heeft, maar beschreven hem toch als een „gewone, sympathieke bur ger". Het meest verbaasd was Mary Ruth Bearden, de 36-jarige echtgenote van Leonard. In haar bescheiden woning vertelde zij de pers, dat haar man nooit over Cuba had gesprokén. Hij had ook nimmer belangstelling voor WAALWIJ K Blijf „KNAP" en zie „BETER" met vliegtuigen getoond en had nooit wapens in huis gehad. Vader en zoon waren woens dagavond per bus uit hun woon plaats vertrokken zonder iets over hun plannen te vertellen. „Ik wist echt niet waar zij wa ren", vertelde Mary Ruth. „Ik heb het me zelfs niet afgevraagd. Wij hebben geen geheimen voor elkaar. Hij was zo'n goede man en vader. Hij ging nooit alleen op stap. Hij tenniste altijd met mij en de kinderen". Het echtpaar heeft, behalve Cody, nog drie kinderen, Jimmy (7), Joan (14) en Raryl (15). Mary Bearden gaf toe dat haar man geen blanco strafregister had. De man, die Bearden Senior buiten gevecht stelde, de politie man Leonard Gilman, die tijdens de dramatische uren op 't vlieg veld aan boord van de Boeing wist te komen en zich had gedra gen als een van de gijzelaars, ver telde vrijdag, hoe hij zijn kans had afgewacht. Bearden had te genover de zes bemanningsleden en vier passagiers heftig ontkend dat hij ietsi te maken had met de regering van Fidel Castro. Hij wilde naar Cuba gaan en zich daar laten naturaliseren. Zijn vrouw wist wat hij deed en zij zou hem later naar Cuba volgen. Gevaarlijke U 2 vluchten niet meer nodig De Amerikaanse luchtmacht is er eindelijk in geslaagd 'n spi- onagekunstmaan in een baan boven Rusland te brengen. Met dit technisch kunststuk is een nieuwe periode ingeluid van militaire waarnemingen. Op 12 juli werd vanaf de spiksplin ternieuwe basis Point Arguello, in de nabijheid van het grote Vandenberg, de Midas-3 gelanceerd. De satelliet isi tien meter lang en heeft een gewicht van maar liefst 1.575 kilo. De kunst maan heeft een langgerekte kegelvorm en is volgestopt met al lerlei electronische en infra-rode apparatuur. Lang geleden direct na de historie rond piloot Powers, die in Rusland terecht stond nadat zijn Lockheed U-2 boven de U.S. S.R. verongelukte is de lancering van de Midassatellieten al aangekondigd. Door twaalf van deze satellieten omhoog te brengen en' de aarde te omgeven met een net van automati sche waarnemingsposten, willen de Verenigde Staten op een vei liger manier aan hun inlichtingen komen. Het zal van de resul taten van de Midas-3 afhangen of het plan doorgaat. In feite betekent dat een lega liseren van een bestaande toe stand. Het komt in de praktijk al geregeld voor, dat bij lange rijen wachtend verkeer in de stad en bij drukte op grote wegen met meer dan één rijbaan rechts inge haald wordt. Op tunnelwegen is het overigens al toegestaan. De grote verkeersbonden zou den een dergelijke maatregel toe juichen, juist omdat daardoor si tuaties, die in de praktijk blijken te voldoen, wettelijk worden toe gestaan. KARDINAAL CANALI OVERLEDEN Nicola, kardinaal Canali, groot- penitentiaris van de R.K. Kerk, is donderdagochtend op 87-jarige leeftijd in Vaticaanstad gestor ven. De kardinaal is jaren lang een leidende figuur geweest in 't bestuur van de kerk. Hij had gro te administratieve kwaliteiten en werd soms de minister van finan ciën van het Vaticaan genoemd. Hij was een van de weinigen voor wie de boekhouding van de Hei lige Stoel geen geheimen had. De opsomming van zijn vele functies in de Romeinse Curie en sinds enige tijd de ronde. De aanvoerders van de militai re muiterij van april zouden' be zig zijn met een aantal politieke figuren voorbereidingen te tref fen voor een nieuwe putsch, die omstreeks half augustus, als ie dereen op vakantie is, generaal De Gaulle zich in Colombey-les- Deux-Eglises bevindt en ook de meeste ministers afwezig zijn, gespeeld zou worden. JAPANNERS TEGEN POLITIE: 515 GEWONDEN In de Japanse stad Osoka, is 't 3 dagen achter elkaar tot straat gevechten1 tussen duizenden dol zinnige krotbewoners en twee duizend politiemannen gekomen. De strijd werd gevoerd met ste nen, Japanse zwaarden, ploerten doders en knuppels aan de zijde der bevolking en met gummi stokken, traangas en pantserwa gens aan de zijde van de politie. De voorlopige balans want het blijft uiterst gespannen in de stad luidt: 515 gewonden, waaron der 450 politiemannen en acht journalisten en cameramannen. Er zijn enkele honderden arresta ties verricht. Donderdagavond Jarenlang is zowel door Ame rika als door Rusland met vlieg tuigen boven eikaars grondge bied gespioneerd. De V.S. ge bruikten daarvoor de U-2. De Russen hadden een viermotorig turboprop-toestel, dat eveneens op grote hoogte over grote af standen kon vliegen. De U-2's opereerden veelal vanuit Aziati sche bases om vanuit het Zuiden door te vliegen naar Noorwegen. De Russische toestellen hebben 't altijd heel wat moeilijker gehad. De U-2 had 't absolute hoogtere cord en was in normale omstan digheden onbereikbaar voor de Sovjet-afweer, die alleen maar verbeten kon toekijken en op een kans wachten. Die kans heeft ze tenslotte gehad toen de U-2 van Powers motorstoring kreeg. De viermotorige Russische II- joesjins kwamen meestal boven Amerikaans grondgebied via Alaska. De eerste vliegtuigen werden waargenomen in 1954. Hun doel was duidelijk: het ma ken van foto's van de Ameri kaanse afweerstellingen en ra darposten, die in het Noorden werden aangelegd. Maar onge twijfeld zijn de vliegtuigen ook verder het land ingedrongen. In de loop der jaren is deze vorm van spionage voor de Russen te gevaarlijk geworden. De Ameri kaanse bases in Alaska zijn zo uitgebreid, dat er ogenblikkelijk straaljagers kunnen opstijgen wanneer een indringer waarge nomen wordt. De straaljagers kunnen hoog genoeg komen om de vliegtuigen te bereiken. Zo nu en dan slechts komt het nog tot een1 ontmoeting, maar de Russen verdwijnen schielijk, zodra ze op hun radarscherm de jagers zien naderen. Geheime apparatuur De Amerikanen hebben vrij veel losgelaten over de lancering van bun Midas-3. Voor het eerst is zo'n zware satelliet in een cir kelvormige baan op een hoogte van maar liefst 2.960 kilometer gebracht. Alle vorige satellieten beschrijven ellipsvormige banen, waarbij de afstand tot de aarde telkens toe- eni afneemt. Voor 't doen van waarnemingen is dat vanzelfsprekend bijzonder lastig. De baan van de kunstmaan voert de Midas-3 over de grote Russi sche lanceerbasis in Zuid-Siberië en nabij de Kaspische Zee. Aan boord van de kunstmaan bevindt zich een infra-rood oog, dat reageert op de warmte-uit- straling van een raket die pas is gelanceerd. Het (radar)-waar schuwingssysteem, dat de Vere nigde Staten nu gebruiken tegen raketaanvallen, heeft een kwar tier nodig om alarm te maken. Met de Midas kan echter binnen zeven minuten het land gewaar schuwd zijn. In de tien meter lange romp van de kunstmaan bevindt zich ongetwijfeld nog 'n andere apparatuur, die eveneens waarnemingen doet. Daarover Wordt echter geen woord losgela ten. Dat het een filmapparaat is', achten de deskundigen onwaar schijnlijk. Daarvoor dient im mers de Samos, die binnenkort ook de ruimte ingaat. De kunst maan heeft vanzelfsprekend een radio voor het doorseinen van de gegevens. Misschien heeft de Mi- das een fototoestel van het soort dat ook is geplaatst in de Tiros-3 die dezelfde dag van Cape Cana veral omhoog werd gebracht. De ze satelliet wordt gebruikt voor meetkundige waarnemingen. Van ongeveer 650 kilometer hoogte worden foto's genomen, die een oppervlakte bestrijken van 2000 vierkante kilometer. De Midas-3 is beveiligd tegen pogingen van de Russen om de satelliet neer te halen. Bij de start hebben de Amerikanen de raketmotor laten uitvallen, om hem even later via een radiobe vel weer aan te zetten. Het be lang van deze proef ligt voor de hand. Wanneer de Russen eeni raket afschieten om de kunst maan neer te halen, kan de baan zodanig gewijzigd worden, dat Midas net aan haar noodlot ont komt. Blijkens de jongste berichten heeft de Amerikaanse luchtmacht haar vluchten met de U-2 toch weer hervat, zij het dan ook niet boven Rusland. van het Zuióen DEN BOSCH, Vughterstraat 25 TILBURG, Markt 32 BREDA, Nw. Ginnekenstraat 23 ijA> Üi ...X*. XS^tX

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 5