waalwijkse en UnqstRAAtse couRAnt SPANNING OM BERLIJN BINNEN- EN BUITENLAND van Mierlo ugcuKï SPOTKOOPJES Mi „De Lantaarn" BINNENLAND de allerlaatste restanten voo TOEKOMSTIGE GROOTTE DER NEDERLANDSE BEVOLKING BUITENLAND S® NIEUWE P.T.T.-VINDING SIMOFOON Zuiver Uw bloed en bevrijd Uzelf zó van Rheumatische Pijnen. VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1961 83e JAARGANG No. 64 UNOEli ivuunu li nuuioiDa lavi -- De Echo vAn het Zuióen Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief "Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" De westelijke geallieerden heb ben aan Moskou een antwoord ge stuurd over de kwestie Berlijn, dat aan duidelijkheid niets te wensen overlaat. Eenparig wijzen zij iedere beknotting van hun huidige rechten in Berlijn van de hand, al wordt in de Amerikaanse nota de mogelijk heid tot nadere onderhandeling opengelaten. Aan de huidige status van west-Berlijn wensen zij echter niets veranderd te zien, ook niet als Rusland eigenhandig een vredes verdrag met oost-Duitsland zou slui ten en de D.D.R. de toegangswegen tot Berlijn zou krijgen te controle- ren. Het zit Chroesjtsjow met die Oost- duitse republiek helemaal niet zo lekker. Het gaat op alle gebied slecht in deze communistisch gere geerde staat, de distributie van le vensmiddelen moest er reeds gerui me tijd geleden weer worden inge voerd en de rantsoenen zijn sinds dien nog verminderd. Er is, evenals in 1953, zelfs weer naar buiten tre dende ontevredenheid onder de fa brieksarbeiders, die partijfunctio narissen uitjouwden, zodat weder- het uitbreken van relletjes en om - daaruit voortvloeiend hardhandig optreden van de Russen niet uitge sloten moeten worden geacht. De stroom van vluchtelingen uit het bezette oost-Duitsland naar het vrije west-Berlijn is sterk toegeno men. Enkele duizenden per dag be reikten in de afgelopen weken het vluchtelingenbureau Mariënfeld te Berlijn en er zijn extra vliegtuigen ingezet op de luchtbrug om al die vluchtelingen naar de bondsrepu bliek over te brengen. Oost-Duitsland stroomt leeg, on geveer 75 procent der vluchtelingen zijn in de werkzame leeftijd tussen 16 en 50 jaar. Dat schept in de D.D.R. nieuwe moeilijkheden bij de productie, zodat de economische toestand er steeds nijpender door wordt. Duidelijker dan ooit treedt aan 't licht, dat de ideologie, zoals die thans door de communisten wordt toegepast, slechts door de dwang wordt aanvaard en dat tallozen er het verlies van alle have en goed voor over hebben om zo mógelijk weer de democratische vrijheid te herwinnen. Ulbricht en de zijnen hebben zeer strenge bepalingen voor het reizen in oost-Duitsland moeten afkondigen, om daardoor 't vluch ten naar Berlijn enigszins te ver minderen, maar afdammen kunnen ze de vluchtelingenstroom niet. De toestand wordt met de dag kwalijker voor het Oostduitse regi me en dat maakt de situatie voor Chroesjtsjow ook steeds moeilijker. Dat houdt echter het gevaar in, dat hij nu juist uit prestige-oyerwegin- gen wordt gedwongen om in elk ge val aan zijn voornemens gevolg te geven en zonder verder overleg met de westelijken, een vredesverdrag met zijn bezettingszone (dus met zich zelf) te sluiten. Gezien de moeilijkheden die de communisten van de enclave west-Berlijn onder vinden, moet er dan worden ge vreesd dat zij al het mogelijke zul len doen om dat stukje van 't vrije westen zo goed mogelijk te isoleren. Dat kan dan grote moeilijkheden met de geallieerden teweeg bren gen, waaruit een steeds dreigender toestand kan ontstaan. De kwestie Berlijn is voor Rus land ongetwijfeld reeds een bittere pil. Men wil er bepaald geen wer kelijke oorlog om riskeren, maar anderzijds wordt de situatie in oost- Duitsland toch zó precair, dat er iets moet gebeuren, wil de bluf van dé zelf in het leven geroepen Ber- lijnse kwestie niet in een duidelijke nederlaag eindigen. Het regime van Ulbricht heeft 'n stimulans nodig, wil het niet hele maal een aanfluiting worden. Wan neer het een dictatoriaal geregeerde staat slecht gaat, dreigt er altijd het gevaar van onbezonnen stappen, in de hoop daarmede nog de erkenning van een nederlaag te kunnen ont gaan. DROGISTERIJ-PARFUMERIE Grotestraat 131, Telefoon 2045 W A A L W IJ K JONGE PELGRIM TE LOURDES OVERLEDEN Het 12-jarig jongetje Pieter Knijn uit Berkhout, dat deelnam aan de 72e nationale bedevaart naar Lour- des, is zondag plotseling overleden in het Asyl te Lourdes. Hij werd nog voorzien van de Sacramenten der Zieken. Het jongetje maakte deel uit van een groep van 300 Neder landse zieken, die verleden week naar Lourdes zijn vertrokken. HAAGSE JONGEN STERFT IN DUITSLAND AAN KINDER VERLAMMING De 15-jarige Haagse jongen Jan Groen is, terwijl hij op vacantie was in Duitsland, aan kinderver lamming overleden. Hij werd zon dagmorgen in levensgevaarlijke toe stand opgenomen in het stedelijk kinderziekenhuis te Wupperthal- Barmen. Daar constateerden de art sen onmiddellijk de gevreesde ziek te, waarvan zich de laatste tijd in West-Duitsland al vrij veel geval len hebben voorgedaan. Er is ech ter geen sprake van een epidemie. ECHTPAAR EN 21 MILLE VERDWENEN De directie van een Amsterdamse tenten- en dekkledenfabriek (Gebr. Faber N.V.) is maandag tot de ont dekking gekomen dat tijdens het af gelopen weekeinde een bedrag van ongeveer 21.000 uit de brandkast ls verdwenen. Deze ontdekking werd voorafgegaan door de mys terieuze verdwijning van het echt paar B. uit de hoofdstad, werkzaam °P de boekhoudafdeling van dit be drijf. Toen de heer en mevrouw B., die beiden sinds een half jaar in dienst van de firma zijn, die morgen niet °P het kantoor verschenen, stuurde •Pen iemand ter informatie naar De consequentie van de nieuwe regeling is, dat in de drie grote ste den op dinsdag, woensdag en don derdag de via het zogenaamde dag- net aangevoerde post niet meer, zo als tot dusver, in de tweede bestel ling kan worden opgenomen. Bo vendien zal de eerste bestelling op maandag later gebeuren dan tot nu toe. Afgezien van deze onmiskenbare nadelen, aldus de P.T.T., biedt de verschuiving van de bestellingen, waaraan de postverbindingen voor zover mogelijk worden aangepast, echter ook markante voordelen, die speciaal het zaken- en bedrijfsleven ten goede komen. Op maandag zal de eerste bestelling om circa 10.30 uur in plaats van 7.30 uur beginnen. Op laatstgenoemd tijdstip was, me de doordat vele bedrijven en kan toren op zaterdag gesloten zijn, de ter bestelling aanwezige briefpost tot dusver vrij gering. Als gevolg echter van het inleggen van extra postverbindingen in de vroege mor genuren, zal de eerste bestelling voortaan een groot gedeelte van de brieven, briefkaarten en spoedeisen de drukwerken bevatten, die tot nu toe pas in de tweede bestelling wer den bezorgd, zoals de tot zondag avond laat geposte correspondentie van de wekelijkse centra en die van grotere steden in het overige deel van het land. De tweede bestelling zal op maandag, evenals voorheen, op het dagnet aansluiten. Op dinsdag, woensdag en don derdag zal de eerste bestelling om streeks dezelfde tijd uitgaan als nu het geval is. Door echter deze be stelling in hoofdzaak tot brieven en Briefkaarten te beperken, wordt be reikt, dat op vele adressen de cor respondentie op een vroeger tijd stip kan worden bezorgd. Vooral voor het zaken- en bedrijfsleven betekent dit een voordeel. De twee de bestelling zal op genoemde dagen circa drie uur vroeger worden uit- overschot van 20.000 met respectie velijk 106.000, 226.000 en 358.000. Bij de reeds aangekondigde alge hele herziening zal bovendien wor den onderzocht, welke ontwikkeling voor de jaren na 1980 valt te ver wachten. Bij een globale extrapola tie op de grond van cijfers tot 1980, komt men op een eindcijfer van 17.5 18 millioen in het jaar 2000. Van meer belang dan het eindcijfer is evenwel de lijn waarlangs de ver dere groei zal verlopen. Op grond daarvan zal n.l. moeten blijken, in hoeverre na een voorlopig nog voortgaande toeneming van de Ne derlandse bevolking een geleidelijke stabilisatie van het inwonertal valt te verwachten. Rekening houdende met natuur lijke groei en bij gelijk blijvende beroepspercentages, zal de totale beroepsbevolking in de komende 20 jaar van ca. 4.2 millioen tot 5.5 mil lioen personen toenemen, ofwel ge middeld met 65.000 personen per jaar. Bij een permanent emigratie overschot van 20.000 per jaar en volledig realisering van de correctie voor toenemend dagonderwijs, zou de toeneming 1 millioen in plaats van 1.3 millioen bedragen en 't ge middelde per jaar dalen tot 50.000. Deze gemiddelden zullen voor de opeenvolgende jaren de hoge na oorlogse geboorte jaargangen in de beroepsbevolking worden opgeno men. Dit betekent dat voor 1961 1966, migratie enz. buiten beschou wing gelaten, rekening moet worden gehouden met een grotere toene ming, n.l. van ca. 400.000 in totaal, ofwel een gemiddelde van 80.000 per jaar. Bij een maximale correctie voor migratie en voor toeneming dagonderwijs, zou dit gemiddelde dalen tot ca. 65.000. De omvangrijke opneming van jeugdigen in de be roepsbevolking zal in de eerstko mende jaren mede tot een verjon ging leiden. Zonder onderwijstoene- hun hospita. Deze verklaarde dat 't echtpaar voor een vacantie van 3 a 4 weken was vertrokken. De huur was voor een maand vooruitbetaald. Dit alarmeerde de directie, omdat de heer en mevrouw B. volgens het vacantie-schema nog niet aan va cantie toe waren. De brandkast werd geopend en toen bleek dat daarin nog slechts wat kleingeld aanwezig was. Ongeveer f 21.000 was verdwenen. De politie vermoedt, dat 't echt paar B. in de loop van zondag naar het buitenland is vertrokken. De 40-jarige heer B. en zijn echtgenote stonden bij de firma aangeschreven als „bijzonder innemende personen" T. L. F. DUYMAER VAN TWIST OVERLEDEN Maandag is in Den Haag overle den de heer T. L. F. Duymaer van Twist, oud lid van de Tweede Ka mer voor de Anti Revolutionaire Partij. Hij bereikte de leeftijd van 95 jaar. De heer Duymaer v. Twist, die na zijn studie te Kampen een militaire loopbaan volgde, verliet de militaire dienst in 1924 als gene- raal-majoor der infanterie titulair. In 1930 werd hij bevorderd tot lui tenant-generaal titulair b d. Van 1901 tot 1946 had hij zitting in de Tweede Kamer. Voorts was hij- lid van de Zuiderzeeraad, voorzitter van de Nationale Landstorm en was hij erelid van het Centraal Comité van anti-revolutionaire kiesvereni gingen. Na de oorlog had de heer Duy maer van Twist zitting in 't hoofd bestuur van het Instituut „Steun Wettig Gezag". Hij was Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, Commandeur in de Orde van Oran je Nassau en hij bezat het onder scheidingsteken voor langdurige dienst als officier. Het stoffelijk overschot wordt vanmiddag om half drie ter aarde besteld op het kerk hof „Ter navolging" aan de Scheve- ningseweg in Den Haag. Aan de be grafenis gaat een rouwdienst voor af in het wijkgebouw „Elim" aan de Hooigracht. VERSCHUIVING POSTBESTEL LINGEN IN DE DRIE GROTE STEDEN De personeelsschaarste, waarmee de P.T.T. vooral in het westen des lands te kampen heeft, maakt het noodzakelijk met ingang van 14 au gustus in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam de voorbereiding en uit voering van de tweede postbestel ling op maandag tot en met don derdag in aansluiting op de eerste bestelling te doen plaats vinden. Zo heeft de centrale directie van de P.T.T. meegedeeld. Op vrijdag blijft in verband met de grote hoe veelheid te bestellen post de be staande regeling gehandhaafd. Ook in de zaterdagbestelling wordt geen wijziging gebracht. Kleren maken de man Mannen kopen bij EXCLUSIEVE HERENKLEDING WAALWiJK Grotestraat 192 Tel. 2507 gevoerd dan op het ogenblik. Niet temin zal zij, doordat ook op deze dagen vroege postverbindingen wor den ingelegd, een belangrijk deel van de stukken omvatten, waarvan de bestelling bij de tegenwoordige regeling eerst tussen 15.30 en 18.00 uur gebeurt. Dit is eveneens in het belang van die kantoren en bedrij ven, die thans de middagpost eerst tegen of na het sluitingsuur ont vangen en deze dus pas de volgende dag kunnen behandelen. Busrechthouders hebben alleen maar voordeel van de nieuwe rege ling, omdat ze wel profiteren van de vervroegde aanvoer met de ex tra postverbindingen, maar geen nadeel ondervinden als gevolg van het verschuiven der besteltijden, al dus de P.T.T. Op 1 januari 1981 zal Nederland 14.4 millioen inwoners tellen, als men het jaarlijkse emigratie-over schot op 10.000 personen telt, en 14.15 millioen inwoners als dit over schot 20.000 personen per jaar zou bedragen. Dit blijkt uit in het maandschrift van het C.B.S. opge nomen berekeningen omtrent de toekomstige loop van de Nederland se bevolking (19611981). De cijfers betreffen een periodie ke herziening van een voor de O.E.E.S. opgestelde bevolkingsprog nose, die eind 1959 plaats vond. De ze herziening was van beperkte aard en droeg meer het karakter van een aanpassing aan de feitelijke situatie. Op 1 januari 1961 had Ne derland een bevolking van bijna 11.56 millioen zielen. Voor 1 januari 1966, 1971 en 1976 worden, zonder aftrek van emigratie-overschotten, bevolkingtotalen berekend van ruim 12.28 millioen, ruim 13.01 millioen en 13.81 millioen. Bij een jaarlijkse emigratie-overschot van 10.000 per sonen dienen deze aantallen ver minderd te worden met resp. 58.000, 113.000 en 179.000 en bij eenzelfde kan zijn dat wij in de toekomst de numerieke sterkte van ons leger aan de westelijke grenzen zullen moeten vergroten door divisies uit andere delen van de Sow jet-Unie te ver plaatsen. In verband hiermee zullen wij wellicht een deel van de reser visten moeten oproepen, opdat onze divisies hun volledige sterkte heb ben en wij gereed zijn voor alle eventualiteiten", aldus de premier. Volgens Chroesjtsjef willen de so cialistische landen niet alleen geen oorlog, maar zijn zij geïnteresseerd bij het scheppen van „onoverwin nelijke belemmeringen" voor een nieuwe oorlog. In dit verband wer den in de Sowjet-Unie o.a. verschil lende soorten raketten ontwikkeld, waaronder typen met atoom- en waterstofladingen. Voorshands wa ren het centrale comité van de com munistische partij en de Sowj et- regering van mening dat er geen ming zal het percentage 1524- jarigen, dat thans ca. 27 pet. van de totale beroepsbevolking bedraagt, kunnen oplopen tot ca. 30 pet. in 1966. CROESJTSJEF NODIGT UIT EN DREIGT Premier Chroesjtsjef heeft een beroep op de regeringen van de V.S., Engeland en Frankrijk gedaan om „oprecht plaats te nemen aan de conferentietafel, teneinde de atmos feer te zuiveren". „Wij zullen op de rede vertrouwen en niet op de macht van waterstofwapens", ver klaarde de Russische leider in een radio- en televisierede tot 't Rus sische volk. Over de ruimte vlucht van majoor Titof zei hij, dat de mensheid hier door een grote stap in de richting van de verovering van de ruimte heeft gedaan. Chroesjtsjef, die zei eerst óver binnenlandse en dan over buiten landse aangelegenheden te zullen spreken, verklaarde dat de Sowjet- Unie wellicht enige reservisten zal moeten oproepen en troepen van elders uit het land naar de weste lijke grens zal moeten sturen. „Laten wij geen oorlogspsychose scheppen", aldus de Russische lei der. Hij richtte zich ook tot de neu trale landen. „U kunt niet terzijde blijven staan. Slechts de gezamen lijke krachtsinspanningen van alle volkeren kan de agressor in een dwangbuis sluiten en zodoende de vrees voor een derde wereldoorlog wegnemen". „Op het ogenblik", zo betoogde Chroesjtsjef, „duwen de westelijke mogendheden de wereld naar een gevaarlijke rand en wij kunnen de mogelijkheid van dreigingen van 'n militaire aanval van de imperialis ten op de socialistische landen niet uitsluiten. Wij zullen de verdere ontwikkelingen afwachten en dan dienovereenkomstig handelen. Het SIGAREN er varv: PARADISO 22 ct 'salvat'öke ii ct CAPRINO 31 ct it In doosjes van 5 en 10 stuks noodzaak was om meer gelden voor de versterking van de Sowj et- strijdkrachten te besteden. „Wij zul len het volk geen onnodige opoffe ringen opleggen", aldus Chroesjt sjef. Hij betoogde dat het centrale partij comité en de regering alles in het werk stellen om een oorlog te voorkomen. Ingeval van een imperialistische aanval, bezat de Sowjet-Unie ech ter de middelen om niet aUeen de V.S. een verpletterende slag toe te brengen, maar ook „de bondgenoten van de aanvaller buiten gevecht te stellen en de Amerikaanse militaire bases in de gehele wereld uit te schakelen". Een derde wereldoorlog zou niet uitsluitend een duel tussen Rusland en de V.S. zijn, doordat meer dan tien staten, die door de V.S. in militaire blokken zijn be trokken, ook in de strijd zouden worden gewikkeld. De Sowj et-premier herhaalde zijn oproep voor het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland. Hij zei dat niet mag worden toegestaan dat west-Berlijn een tweede Sara- jewo wordt (de moord op de Oos tenrijkse aartshertog Ferdinand in Sarajewo leidde indertijd tot de eerste wereldoorlog). Chroesjtsjefs rede duurde onge veer 85 minuten. WINDSTOTEN VERBREIDEN VUUR OVER 60 HECTARE HEIDE Dinsdagmiddag tussen 2 en 5 urn- zijn ruim 60 hectare prachtige hei de en vliegdennen van het natuur- reservoir „De Campina" op Oister- wijks en Boxtels gebied door brand verwoest. Dank zij de snelle steun van ruim 400 militairen van het de pot van de aan- en afvoertroepen uit Tilburg, de kaderschool van de infanterie uit Den Bosch en man schappen van de legerplaats Oir- schot, kon een ramp worden voor komen. Juist op tijd werd het vuur, dat in de felle zuidwester storm blik semsnel over de zogenaamde Grote Heide liep, aan de rand van honder den hectaren prachtig bosgebied ge stuit. De brandweerkorpsen van Oisterwijk, Boxtel, Den Bosch en Eindhoven kregen ook hulp van 250 burgers, omwonenden en vakantie gangers. In totaal waren ruim 700 mensen in de weer. Rond kwart voor twee brak brand uit in „De Campina" tussen de zo genaamde Rozephoeve en de buurt schap De Winkel, op Oisterwijks ge bied. De burgemeester van Oister wijk liet wegens de harde wind on middellijk groot alarm slaan. Met de Oisterwijkse spuitgasten rukte ook de fabrieksbrandweer van de Koninklijke Lederwarenf abrieken uit. In de stormachtige wind liep 't vuur echter razendsnel over de hei devlakte in de richting Boxtel, waar grote bosgebieden liggen. Binnen een uur was de heide brand al drie kilometer ver wegge lopen. Er leek aanvankelijk geen houden aan. Binnen 40 minuten na het alarm waren de militairen op aanwijzing van de plaatselijke brandweren echter al aan het blus sen. Zij werden op de meest be dreigde punten bij het zogenaamde Vossenbos ingezet. Met neveltanks en boerenploegen werden in allerijl brandgangen en sleuven gemaakt, die het vuur, dat loeiend over de heidevlakte rolde, binnen de perken moest houden. Over een front van een kilometer breedte en in verstikkende rook en vonkenregens, streden de 400 mili tairen met vuurzwepen en schop pen. Pas tegen 5 uur kon de brand- IEDEREEN OP DE MEEST AFGELEGEN PLAATS TELEFONISCH BEREIKBAAR P.T.T. zal volgend jaar een proef nemen met een bijzonder, nieuw apparaat, waarmee het mogelijk zal zijn zelfs personen die zich op de meest afgelegen plaatsen bevinden draadloos boodschappen over te brengen door hen gewoon op te bel len. Mensen die altijd bereikbaar willen blijven een boswachter midden in de duinen, een arts tij dens zijn route, een sleepbootkapi tein op zijn schip, een vertegen woordiger op de grote weg zul len zich hiervoor in het bezit moe ten stellen van een ontvangappa raat je, de simofoon, dat ook in draagbare vorm wordt uitgevoerd. Het wordt een klein kastje van nog geen vijf kilo zwaar. De simofoon („Signaleren aan MO- biele gebruiker dat met hem per teleFOON contact wordt gezocht") kan in auto of boot worden ge plaatst. Een groot verschil met de reeds langer in gebruik zijnde mo bilofoon is, dat deze niet op een andere wijze is te gebruiken. De si mofoon, die in tegenstelling met de mobilofoon een vrijwel onbeperkte reikwijdte heeft, kan echter niet worden gebruikt om te spreken. Men zal daarvoor een telefoon in de omgeving moeten zoeken. Wanneer een telefoonabonnee de bezitter van een simofoon wil be reiken, kan hij hem opbellen mits hij zijn nummer weet. Het ontvang apparaat zal bij een oproep begin nen te zoemen, terwijl er tevens 'n lampje begint te branden. Er zal dan een code doorkomen met be trekking tot een van tevoren ge maakte afspraak met degene die op belt. De op deze manier overge brachte boodschap kan zijn dat de betrokkene zijn huis of zijn zaak moet opbellen, dat hij naar een be paalde relatie moet gaan of dat een afgesproken ontmoeting niet zal doorgaan. Als die ondragelijke pijnen een gevolg zijn van onzuiver bloed, brengt een bloedzuive rende kuur uitkomst. Kruschen, de be proefde combinatie van zes minerale zouten, wetenschappelijk samengesteld, is al jaren het reddende middel van generaties van lij ders aan Rheumatiek. Neem voortaan ook Kruschen. De aansporende werking op de bloedzuiverende organen doet Uw bloed sneller stromen. Onzuiverheden - en die veroorzaken de pijn - zetten zich niet meer vast, maar worden afgevoerd langs natuur lijke weg. Er is slechts één geval waarin de mededeling niet op de simofoon zichtbaar wordt: wanneer de opge roepen abonnee in een tunnel- of onder een viaduct rijdt. De bood schap zal echter altijd vijftien se conden later worden herhaald. Is de betrokkene op het ogenblik van op roep niet bij het apparaat, dan zal hij toch later kunnen zien dat hij is opgeroepen, doordat het lichtje is blijven branden. In het P.T.T.-nieuws, waarin deze nieuwe dienstverlening uit de doe ken wordt gedaan, wijst men nog op een andere toepassingsmogelijk heid, namelijk voor waakdiensten, alarmeringsdoeleinden en brand weerveiligheidsmaatregelen. Men denkt bijvoorbeeld aan brandweer functionarissen die buiten de dienst uren toch beschikbaar moeten zijn en nu niet meer aan huis gebonden behoeven te zijn. De proef zal wor den genomen met 50 deelnemers. In 1963 hoopt men met de normale dienst te beginnen, waarbij een maximum aantal abonnees van ruim vijftigduizend zal kunnen worden ingeschreven. weercommandant van Oisterwijk, de heer v. Roessel, het sein geven dat de brand bedwongen was. Tus sen de blussers door zochten hon derden stuks wild en gevogelte, waaronder zelfs reeën en veel ha zen en konijnen, een goed heenko men. Er werden tientallen kasten en korven met bijen gered, die op de bloeiende heide stonden. Verschei dene militairen liepen daarbij bije- steken op. Onvoorzichtigheid met vuur, wellicht van passerende toe risten, moet de brand hebben ver oorzaakt. Op Oisterwijks gebied gingen 20 en op Boxtels gebied 40 hectaren in vlammen op. „De Campina" is eigendom van de Vereniging tot Behoud van Na tuurmonumenten. Alle militairen kregen na afloop van de „Operatie Campina" in de Oisterwijkse café's een paar potjes bier van de burge meester aangeboden. Tientallen spuitgasten zouden 's nachts de wacht houden bij het smeulende gebied.

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 1