w/AAlwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt BINNEN- EN BUITENLAND Tienduizenden gevangenen wachten o>p onze daad Jeugd van St. Antoniusparochie bereidde Kapelaan van Beers warm afscheid VEILIG VERKEER 'n v. MAAREN's BRIL DE KWESTIE NIEUW-GUINEA MAANDAG 21 AUGUSTUS 1961 -- Abonnement: 83e JAARGANG No. 67 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Wa Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 per kwartaal 2.85 franco 10 cent per m.m. Advertentieprijs Contract-advertenties: speciaal tarief Telegram-adres „Echo" 04167 - 2002 Dr. van Beurdenstraat 8 Kaatsheuvel 04160 Grotestraat 205, Waalwijk Bureaux: Nu grimmige prikkeldraadversper ringen, dreigende politietroepen en angstaanjagende tanks Oost-Berlijn en in feite geheel Oost-Duitsland hebben gemaakt tot één gigantisch concentratiekamp, gaan onze gedach ten als vanzelf uit naar de miljoenen mensen die moeten leven zonder het elementaire menselijke recht van de vrijheid. We zijn met hun lot begaan en we vragen ons af wat een bestaan in angst en onder terreur deze men sen dan nog te bieden kan hebben om het leven vol te houden en erin te blijven geloven. Wat de vrijheid de mens waard is hebben we in de jongste geschiedenis weer opnieuw kunnen constateren. Honderdduizenden uit de grauwe oost-sector hebben in de afgelopen jaren de wijk genomen naar het Wes ten en vlak voor de afsluiting van Oost-Berlijn bereikte het aantal een hoogtepunt van enkele duizenden per dag. Zij lieten alles wat hun dierbaar was achter in ruil voor de vrijheid. Liever zonder bezit en van de grond af een geheel nieuw bestaan opbou wen dan leven zonder vrijheid. Zij die achterblijven zijn niet dege nen die berusten in hun slavernij en onderdrukking, want elke dag kun nen we lezen van nieuwe arrestaties van zg. „spionnen van de westerse Imperialisten", om nog maar niet te spreken van de arrestaties waarvan we niets horen. Het zijn mensen zo als u en wij; zij konden niet langer stom blijven voor wat ze zagen en ondervonden en zijn zonder dralen aan de strijd voor de vrijheid begon nen. Zij zetten hun leven op het spel voor de vrijheid, die bestaat uit het vrij kunnen denken en handelen in het kader van een zekere ordening en die gebaseerd is op het eerbiedigen van elkanders overtuiging. Wat is het leven van de mens zonder deze vrij heid en kan de dood afschrikwekken der zijn dan een leven zonder deze vrijheid, die het recht van alle men sen is. De gevangenissen en strafkampen zitten boordevol mensen, die niet zwijgend konden voorbijgaan aan het ten hemel schreiende onrecht dat de door God vrij geschapen mens wordt aangedaan. Ze worden gefolterd, af gebeuld en langzaam vermoord om hun strijd voor het elementaire en kostbare menselijke recht de vrij heid. Maar zij weigeren te buigen of een compromis te sluiten met een systeem, waarin de vrijheid alleen op papier bestaat. Men vindt deze vrijheids-gevan genen niet alleen in de ondergrondse kerkers van de onmetelijke gebieden achter het IJzeren Gordijn of in Chi na en Indonesië, maar ook in onze eigen westerse wereld, in Angola, waar de Portugezen op vreselijke wij ze de vrijheid te lijf gaan, in Zuid- Afrika, waar de kleurling niet als gelijke mens erkend wordt, en zelfs in het bolwerk van de democratie, Amerika, waar een neger gehangen wordt zodra hij tiiaar naar een blanke vrouw wijst en waar voorvechters van de rassenintegratie worden opgeslo ten na een belachelijke schijnrecht- spraak. Zo zitten over de gehele we reld mensen gevangen in naam van de vrijheid en hun aantal groeit met de dag. Door het kleine venster van hun cellen kijken ze naar de smalle licht streep en wachten op de vrijheid. Van die tienduizenden kennen we er slechts enkelen van naam, omdat die op de voorpagina's van de kranten hebben gestaan, maar we waren die namen ook even snel weer vergeten en slechts af en toe, wanneer we er aan herinnerd worden, zeggen we o ja, zit die al niet een paar jaar in de gevangenis?! We zijn hen vergeten en ook de genen wier namen we niet kennen, maar van wier bestaan we op de hoogte zijn. En voor deze mensen is dat misschien wel het ergste dat wij hen vergeten zijn en dat wij niets doen om hun weer die vrijheid terug te geven, waarvoor zij ten behoeve van ons en anderen ook gevochten hebben. We hebben daar allemaal misschien wel eens een ogenblik bij stilgestaan, maar nog nooit heeft iemand daaruit de voor de hand lig gende christelijke consequentie ge trokken deze mensen moeten bevrijd worden dank zij een wereldomvatten de actie. De Londense advocaat Peter Be- nenson is wel op deze gedachte ge komen en heeft in Engeland zijn ac tie „Appèl voor Amnestie 1961" ont ketend. En gelukkig met een zeer groot succes, want vele Engelse ad vocaten, schrijvers en uitgevers heb ben zich achter hem geschaard en zo heeft de actie in geheel Engeland weerklank gevonden. De actie van Peter Benenson heeft ten doel de we reldopinie wakker te schudden uit die gezapige christelijke slaap van naas tenliefde om zodoende een invloed ten goede uit te oefenen op het lot van hen, die in naam van de vrijheid gevangen zitten, die niet hebben ge zwegen en hun mening vrij hebben uitgesproken en daarvoor vervolgd en opgesloten werden. De actie van Be nenson wil op onpartijdige wijze wer ken aan de invrijheidstelling van deze mensen en in ieder geval bereiken dat zij een rechtvaardig proces krijgen. Tenslotte wil men trachten de instel ling van een internationaal realiseren ter verzekering van de vrije menings uiting. Dit alles klinkt utopisch, maar waar tienduizenden mensen niet heb ben geschroomd de vrijheid te be schermen, te verdedigen en te belij den, mag van ons toch worden ver wacht dat wij ons inspannen om deze mensen weer de vrijheid terug te ge ven, die wij God zij dank tot nu toe nog bezitten. en in elk opzicht. Te Medan heb ik onlangs uitgeroepen: Hier zijn wij, waar bent u? Dit was een duidelijke illustratie van wat wij bedoelen met onze politiek van confrontatie en be wijst, dat wij ons sterk voelen, aldus Soekarno. „Indonesië", - aldus de president - „is nu in staat, de Nederlanders op elk gebied te weerstaan, econo misch zowel als militair en politiek. Vele miljoenen staan achter de Indo nesische eis „als mieren". Maar, ver volgde de president, denkt niet dat de weg niet zwaar zal zijn. De kwestie Nieuw-Guinea is thans in een be slissend stadium en juist nu wordt de strijd moeilijk, of zoals een Neder lands spreekwoord zegt: „de laatste loodjes wegen het zwaarst". Wij zul len echter voortgaan, het Indonesi sche volk wacht met kloppend hart op de dag, dat de roodwitte vlag zal wapperen boven westelijk Nieuw- duinea. Deze dag, zo God wil, nadert nu en pas dan zal Indonesië geheel vrij zijn. De president citeerde vervolgens uit de brief aan dr. Paul Rijkens. De deur staat open voor het Neder landse volk onder leiding van zijn Oranjehuis, dat reeds verscheidene malen de strijd van het Nederland se volk tegen buitenlandse over heersing - heeft geleid. De deur staat open, indien Ne derland inderdaad de macht over West-Irian zal overdragen, opdat Nederland het hoge aanzien dat het overal in de wereld geniet, zal kun nen handhaven." Maar waarom, zo vragen wij ons af, wil hij niet luisteren naar de stem der Papoea's, die alleen vragen om zelfbeschikking, waarvan men de mond vol heeft in Djakarta en ook in Moskou, als 't tenminste gaat over Zuid-Afrika, Angola, enz. Waarom mogen de bewoners van Nieuw-Gui nea zich niet uitspreken over hun eigen lot, over hun eigen zelfbeschik king, die hen door Nederland, dat er alle rechten op kan doen gelden, plechtig is toegezegd. De kwestie ware, zoals Soekarno blijkbaar zelf wil, vreedzaam en spoe dig op te lossen, als hij de eis van directe overdracht aan Indonesië liet vallen, en met Nederland en de Pa poea's aan de ronde tafel ging zitten om deze belangrijke aangelegenheid Blijf „KNAP" en zie „BETER" met voor Oost-Azië en de gehele wereld zonder bruut geweld tot een goed ein de te brengen! Wat zo treft in de rede van pre sident Soekarno is dat hij op de ene plaats poeslief doet tegen de Ne derlanders en op de andere weer dreigt, zoals steeds. 't Leukste is wel dat hij zegt dat hij op elk gebied kan weerstaan, mili tair zowel als economisch. 't Eerste nemen we direct aan, dank zij de hulp van Rusland, Duitsland en Engeland. Economisch ziet het er echter treurig uit, ondanks de roof van miljarden van de Nederlanders in geld, plantages, bedrijven, sche pen, enz. enz. En tenslotte,'in de brieven noch van Rijkers, noch in die van Soe karno wordt nergens met een woord gerept van de Papoea-bevolking, of die hier niet in 't geding is en of het hier niet gaat om hun toekomst in de wereld. BINNENLAND OMVANGRIJKE VOORLICH TING INZAKE NIEUWE VOET GANGERSREGELING Veilig Verkeer" roert de trom Zoals bekend, zal op 1 november a.s. een nieuwe regeling met betrek king tot overstekende voetgangers van kracht worden. Met ingang van die datum zullen de oranje knipper- bollen uit het stads- en dorpsbeeld verdwijnen, zullen de voetgangers op de „zebra's" bescherming genieten en dient het rijdende verkeer aan zich op zebra's bevindende voetgangers onbe lemmerde doorgang te verlenen. De minister van Verkeer en Water staat heeft het Verbond voor Veilig Verkeer opgedragen, het Nederland se publiek zo uitvoerig mogelijk op deze nieuwe regeling voor te berei den. Het Verbond organiseert daartoe in de maanden oktober en november een omvangrijke voorlichtingsactie, waarbij vrijwel alle auditieve en vi suele hulpmiddelen te baat zullen worden genomen. Het centraal bureau van het Ver bond in Utrecht zal de landelijke ver spreiding van affiches, raambiljetten en z.g. „wandkranten" - geïllus treerde muurbladen - ter hand ne men. De affiches zullen van 1 oktober af in alle postkantoren, in tal van bankinstellingen, in en aan politie- bureaux, in belastingkantoren, in bus sen en wachthuisjes van vervoers maatschappijen en in Kamers van Koophandel en Fabrieken hangen. De „wandkranten" worden aangeboden aan militaire tehuizen, poliklinieken, artsen en tandartsen, t.b.c.-consulta- tiebureaux, wijkgebouwen van kruis verenigingen, enz. Er zullen twee soorten affiches in omloop worden gebracht een kalenderbloc met de datum 1 novem ber, zal in oktober worden opgehan gen om de aandacht van alle wegge bruikers op deze belangrijke datum te vestigen, het andere zal in no vember verschijnen met de medede ling: „Voetgangers, zo moet het nu". Door Veilig Verkeer zal eveneens zorg worden gedragen voor de ver spreiding van dia's ter vertoning in het reclameprogramma van de bios copen, alsmede de voorlichting via de pers, radio en televisie. Voor verto ning op de televisie wordt een twee tal korte filmpjes gemaakt. De plaatselijke afdelingen van het Verbond zullen contact opnemen met hun gemeentebesturen, teneinde plaatselijk een aan de omstandigheden en financiële middelen aangepaste ac tie te kunnen voeren. Een belangrijk deel van de voor lichtingsactie van het Verbond wordt gericht tot de schooljeugd. Voor leer lingen van de midden-klassen van de lagere scholen zijn een „loop-pas" en een „fiets-visum" ontworpen, boek jes in paspoortmodel, waarin naast het instructie-element een ruilwed- strijd is verwerkt in elk boekje zit ten namelijk stukjes van een ver knipte zebra, en de kinderen die door onderling ruilen een complete zebra weten te verzamelen, en deze opzen den naar het Verbond, zullen aan trekkelijke prijzen ontvangen. Het Verbond heeft de plaatselijke afdelingen gesuggereerd om voor de duur van b.v. een week „zebra brigades" in te stellen. Deze zouden gevormd kunnen worden uit jongelui van plm. 18 jaar, die bereid zijn hun diensten te verlenen bij het overste ken van voetgangers. Zij zouden dan tevens de folders kunnen uitreiken aan de voetgangers en aan het (wachtende) rijverkeer. Beroep van Soekarno op Nederland President Soekarno heeft donder dag een beroep op Nederland gedaan Nieuw-Guinea vrijwillig en vreed zaam over te dragen. In een radiotoespraak van drie uur ter gelegenheid van onafhankelijk heidsdag zei de president in het Ne derlands „er is niets waarnaar ik meer verlang dan zo spoedig moge lijk de Nederlands-Indonesische be trekkingen te normaliseren en de har telijke banden met mijn vrienden on der de Nederlanders te versterken zo dra het probleem West-Irian is opge lost." De president zei, dat hij citeerde uit een brief die hij onlangs in We nen aan een Nederlandse burger had geschreven. Hij wilde thans de in houd van deze brief direct tot het Ne derlandse volk richten, zei hij. In de brief werd gezegd „Ik ben zeer erkentelijk voor het initiatief dat u hebt genomen om het probleem West-Irian zo spoedig mogelijk op te lossen. Ik verzeker u, dat ik u volle dig zal steunen bij het tot stand bren gen van iedere bijeenkomst die geba seerd is op de overdracht van 't be stuur van West-Irian aan Indonesië". De president ging voort „Op de ze manier heb ik de oplossing van het probleem West-Irian, dat een doom tussen onze beide volken is ge worden, in een nieuw stadium ge bracht." Het Indonesische volk voelt in het diepst van zijn hart, dat West-Irian een deel is van zijn vaderland. „Ik kan nog wel even geduldig blijven, maar het Indonesische volk kan dat waarschijnlijk niet. Men kan het Indonesische volk niet vragen zelfs nog maar een paar jaar te wach ten". „Wanneer - het geduld zijn grens heeft bereikt, dan vrees ik, dat onze politiek van confrontatie moet wor den gevolgd door een zelfs nog krach tiger politiek", aldus de president. Later kwam Soekarno nog terug op het woord „confrontatie" dat hij had gebruikt. Hij zei: „Wij voelen ons sterk genoeg voor een confrontatie met de Nederlanders op alle gebieden 25 PROCENT MEER PERSONEN AUTO'S VERKOCHT In de periode van maart tot en met juni heeft de verkoop van nieuwe personenauto's en combinatieauto s een stijging te zien gegeven van ruim 25 procent. In deze periode heeft de verkoop van nieuwe - auto's zich be wogen tussen de 12.000 en 13.000 eenheden, aldus een mededeling van de Nederlandse vereniging „De Rij wiel- en Automobiel-industrie" (RAI). In de eerste zeven maanden van dit jaar zijn ruim 79.000 kentekenbewij zen afgegeven, tegen ruim 63.000 in 1960. Het wordt overigens niet on mogelijk geacht, dat de verkoopresul taten in de naaste toekomst de in vloed van de inmiddels verscherpte afbetalingsbeschikking te zien zullen geven, zo wordt aan deze mededeling toegevoegd. VOLGEND JAAR TREKHONDEN VERBODEN Staatsblad no. 251 bevat een be sluit, gebaseerd op de Wet op de Die renbescherming. Het heeft betrek king op de trekhond, die met 1 jan. 1962 wordt afgeschaft. Het gebruik van de trekhond zal dan zonder meer strafbaar zijn. De trekhondenwet, welke het gebruik van honden als trekdier nog onder bepaalde voor waarden toestaat, wordt met ingang van dezelfde datum ingetrokken. BUITENLAND RONDOM BERLIJN C.S. De toestand in en om Berlijn geeft niet veel nieuws. De correspondent van de Volkskrant acht de controle aan de oostgrens verslapt. Hij zegt nl.: De Oostduitse politiegroepen, die de grensovergangen tussen West- en Oost-Berlijn bewaken, hebben hun greep op het verkeer tussen de twee stadsdelen verslapt. Sinds donderdag avond kunnen Westduitse en buiten landse auto's zonder enige formali teit van pas, visum of controle naar Oost-Berlijn rijden. De Westberlij- ners, die naar Oost-Berlijn gaan, al is het maar om familie te bezoeken, kunnen een pasje krijgen, dat dan nog niet altijd behoeft te worden ge toond, want de controle aan de tien opengebleven grensovergangen wordt slechts te hooi en te gras verricht. Oostberlijners kunnen eveneens over de grens komen, als ze eerst een speciaal pasje gaan halen. Amerika, Engeland en Frankrijk hebben de Sovjet-Unie gebrandmerkt als de aanstichter van de illegale in snoering van Oost-Berlijn. In scher pe protestnota's aan Moskou stellen de geallieerden vast, dat het Kremlin Ulbricht gemachtigd heeft de vier- mogendheden-stad in strijd met alle verdragen, in tweeën te snijden. Daarom verwachten de Westerse Drie van de Sovjet-Unie, dat zij op dracht geeft de barricades en prik keldraadversperringen op korte ter mijn te slopen. In de protestnota's worden drie punten bijzonder scherp gesteld 1Oost-Duitsland heeft geen en kel recht op Berlijn. De herhaalde uitspraak van Ulbricht, dat de stad tot het Oostduitse gebied behoort, is niet meer dan een aanmatiging. 2. Oost-Duitsland moet zijn strijd krachten uit Berlijn - terugtrekken. De legering van deze troepen in de viermogendhedenstad is in flagrante strijd met de verdragen. Die militaire eenheden verhogen de internationale politieke spanning en het oorlogsge vaar. 3. De staten, die in het Verdrag van Warschau verenigd zijn, hebben geen recht zich in de Berlijnse kwes tie te mengen. De oude rijkshoofd stad staat onder het uitsluitende be heer van de vier mogendheden. Het typische is dat nog steeds vluchtelingen over de grens komen. 1 Engeland, Frankrijk en Amerika gaan door hun strijdmacht in Duits land te versterken. DRIE DOODVONNISSEN IN MOSKOU Drie Russen, die schuldig bevon den zijn aan straatschennerij en over vallen op manschappen van de plaat selijke militie, zijn in Moskou ter dood veroordeeld. VIJFTIENJARIGE NEGER KRIJGT DOODSTRAF De 15-jarige negerjongen Preston Cobb jr is voor de moord op een 70- jarige blanke boer tot de dood op de elektrische stoel veroordeeld. Hij zal op 22 september sterven. Kapelaan J. van Beers, die jll. vrijdag de Waalwijkse St. Anto niusparochie verliet als gevolg van zijn benoeming in de paro chie van O. L. Vrouw7 ten Hemel opneming te Assen, was donder dagavond een en al verbazing, toen de jeugd van Waalwijk-Zuid hem een afscheid bereidde dat klonk als een klok. Hoe de jeug dige St, Antonianen het in zo korte tijd allemaal voor elkaar gekregen hebben, is een raadsel, maar deze laatste avond in de St. Antoniusparochie zal voor kape laan van Beers ongetwijfeld on vergetelijk zijn. De gehele jeugdbeweging van de St." Antoniusparochie was in de zaal van café De Lindeboom present, de welpen en de* verken ners, de rakkers en de gidsen, de balletgroep en de hobbyclubs, om van haar aalmoezenier afscheid te nemen. Deze afscheidsavond stond onder leiding van de heer van Oosterhout, voorzitter van de Stichting Jeugdbelangen in de St. Antoniusparochie, die ook als eerste de scheidende aalmoeze nier toesprak. Hij wees er op dat het jeugdwerk vier jaar geleden, toen kapelaan van Beers zijn in trede in de parochie deed, weinig of niets te betekenen had. Dank zij echter de ingespannen en toe gewijde arbeid van aalmoezenier van Beers bezit de St. Antonius parochie een in alle afdelingen bloeiende en sterke jeugdbewe ging. Voor het enorm vele werk dat hij in deze vier jaar in het be lang van de jeugd heeft verricht, bracht de heer van Oosterhout kapelaan van Beers hartelijk, zeer hartelijk dank namens de jeugdraad en namens dc gehele jeugd van de parochie. De heer van Oosterhout kwam niet met lege handen en bood als blijk van stoffelijke waardering een cou vert met 300.aan, het door de jeugd bijeengebrachte ge schenk voor de vertrekkende aal moezenier. Leuk programma Bij deze hartelijke en waarde rende woorden bleef het niet want hierna werd door de ver schillende groepen van de jeugd beweging een bijzonder leuk pro gramma gepresenteerd. De ver kenners van de Pius XH-groep o.'l.v. hopman de Grouw kwamen voor het voetlicht met een panto mime, waarin Peter Bakkers een zeer beweeglijke hoofdrol ver tolkte. Hopman de Grouw bracht daarna nog de dank van de wel pen en verkenners onder woor- den voor het vele werk dat kape laan van Beers in het belang van de verkennerij gedaan heeft. „Wij verliezen in kapelaan van Beers niet alleen een aalmoezenier en een goed vriend, maar ook een uitstekend hoofdredacteur." Na mens de Pius XH-groep bood hij een door de jongens zelf gemaakt schild aan met het opschrift„In dankbare herinnering aan aal moezenier van Beers van de Pi us XH-groep Waalwijk Met een schallende yell als huldebetoon aan de schéidene aalmoezenier sloten de verkenners hun optre den af. Vervolgens kwam de ballet groep op charmante wijze aan bod, waarbij mej. Leis als solo danseres optrad. De Gidsen brachten een alleraardigst zang nummer ten gehore en de Rak kers zorgden voor een sprookjes achtige 'sfeer met de opvoering van „De Toverfluit". Het meis jeskoor „De Vrolijke Noot" strooide met kwistige hand speel se noten in de zaal en ten slotte deed ook nog de meisjes-hobby- club een prettige duit in het fees telijke afscbeiclszakje. De acolieten en misdienaars kwamen ook niet met lege han den en zorgden er voor dat kape laan van Beers resp. een wand- schemerlamp en een fraai boe- kenrek mee naar Assen kon ne men. Vriendengroep Kapelaan van Beers, die wel het een en ander gewend is, was kennelijk onder de indruk van dit warme en spontane afscheid van „zijn" jeugd en hij kwam daar ook rond voor uit. „Dit overtreft al mijn verwachtingen" zo zei kapelaan van Beers, die vervolgens iets vertelde over zijn nieuwe werkkring, waarin hij op 9 sept. a.s. zal starten. Assen heeft 28.000 inwoners, waarvan 1500 katholieken in de stad zelf en nog 400 katholieken in de wij de omgeving. De overschakeling van Waalwijk naar de Drentse hoofdstad betekent voor kape laan van Beers dus wel een heel grote verandering en zijn werk daar zal dan ook van een geheel De tcho van het Zuióen „Appel voor Amnestie 1961" DEN BOSCH, Vughterstraat 25 TILBURG, Markt 32 BREDA, Nw. Ginnekenstraat 23

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 1