wAAlwijkse en LanqstRAAtse couRAnt J Vlijmense middenstand en industrie treden naar buiten in „UDEXPO" tr/.uij-iwmm Uit de Langstraat PERSONEEL voor de Ophalerij en de Onderwerkafdeling Elshout DE TOESTAND OM BERLIJN MAANDAG 21 AUGUSTUS 1961 a« 83e JAARGANG No. 67 Uitgever: wnalwijkse Stoomdrukkerij I "a Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 "Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167-2002 Telegram-adres „Echo" iels R.K.C. nam op pakkende wijze afscheid van haar jeugdvoorzitter Eerw. Br. Sidonius kreeg Solex als dank beid een schitterende bromfiets. Tevens deed het spr. een genoe gen hem het erelidmaatschap te mogen aanbieden als blijvende herinnering. De heer v. Heeswijk, bestuurs lid, meende dat aan de woorden van de voorzitter in het geheel niets meer toe te voegen was, daar deze z.i. wel duidelijk had den aangetoond, wat voor een lid RKC na meer dan acht jaar actief te zijn geweest, ging ver laten Spr. onderstreepte nog maals het vele, wat Br. Sidonius op godsdienstig en moreel gebied heeft verricht en het goede voor beeld dat de?e op dit terrein toonde. Wethouder van Heeswijk dankte dan ook, mede namens de hele Waalwij kse gemeenschap, voor alles wat de Eerw. Broeder heeft gedaan. Namens een WSC-deputatie sprak de heer Mahieu, die meen de te moeten constateren, dat de goede verstandhouding, die de laatste jaren tussen beide zuster verenigingen heerst, voor een groot deel te danken was aan het werk, dat de scheidende jeugd voorzitter op dit terrein heeft verricht. Spr. noemde Br. Sido nius de grote animator en stimu lator, vooral van het jeugdwerk in de voetbalwereld. Als blijk van dank overhandigde hij een ge schenk onder couvert. Ook RWB wenste via een de putatie de Eerw. Broeder veel voorspoed in zijn nieuwe stand plaats te Amersfoort. Na al deze z.i veel te overdre ven woorden van dank, nam Br. Het was voor de RKC-familie, die zich ji. zaterdagavond om half acht in haar clubpaviljoen verzameld had, en in het bizon der voor haar bestuur, een hard ogenblik, zich te moeten realise ren, dat de jeugdvoorzitter, de Eerw. Br. Sidonius, voor de laat ste maal in haar midden zou zijn. Wat Br. Sidonius voor RKC heeft betekent, bleek duidelijk uit de rii van sprekers, die het vele Werk, dat Br. Sidonius in de af gelopen jaren heeft verricht, nog maals onderstreepte De voorzitter van RKC, de heer C Dekkers, opende om pl.m. kwart voor acht de afscheidsbij eenkomst met allen hartelijk welkom te heten. Spr. wees er op dat het voor de vereniging een geweldige klap was afstand te moeten doen van zulk een emi nent en hard werkend lid en dat het afscheid hem, en met hem velen, zwaar viel. De voorzitter was de mening toegedaan, dat het de Eerw. Broeder wel veel genoegen moest doen, zoveel le den aanwezig te zien om hem voor de laatste maal de hand te drukken. Hij schetste het schei dende lid als een rechtvaardig persoon, die moeilijk op te vol gen zou zijn. Aan het einde van zijn toespraak gekomen, zei spr. dat Br. Sidonius altijd welkom zou zijn en hij dankte namens geheel RKC nogmaals recht har telijk voor al hetgeen de jeugd voorzitter voor de vereniging had gedaan en overhandigde hem hierbij als afscheidscadeau en waardering voor de verrichte ar- Sidonius het woord en zeide, dat het hem bizonder speet alles te moeten achterlaten wat de laat ste jaren tot stand was gekomen. Spr. zeide altijd een open hart voor de sport gehad te hebben, in het bizonder natuurlijk de voetbalsport, en toen men hem ettelijke jaren terug gevraagd had jeugdleider te worden bij de v.v. RKC, had hij daaraan dan ook met genoegen voldaan. In zijn afscheidsbetoog diepte spr. nog enkele herinneringen op uit het verleden, waaruit duidelijk bleek welk een warm hart hij de vereniging toedroeg en nog toe draagt. De Eerw. Broeder dankte allen bizonder voor deze sponta ne bijeenkomst en speciaal richt te hij woorden van dank tot de voorzitter, die hij in al die jaren zo van nabij gekend heeft en ook zijn voorganger, de heer M. v. d. Eerden, de leden van de jeugd commissie en last but not least de bestuursleden en de gewone leden. Ook hoopte spr. nogmaals een bezoek te komen brengen en hij wenste de vereniging veel suc ces voor de toekomst. Ook voor het prachtige cadeau de Solex, die hem nog veel van dienst zal zijn, dankte Br. Sido nius recht hartelijk. Daarnaast dankte hij de WSC- deputatie voor de hartelijke woorden en maakte terecht de opmerking: wie de jeugd heeft, heeft dc toekomst. Ook de goede verstandhouding tussen beide verenigingen deed spr. prettig aan. Een bizonder lang applaus voor deze zo welgemeende woorden was duidelijk een bewijs van ge negenheid voor de scheidende jeugdvoorzitter. Van de receptie, die hierna volgde, maakten velen dankbaar gebruik. conferencier Bob Martens. Ver der zal het Plein natuurlijk in een stralende feestverlichting ge stoken worden. Wanneer de be sprekingen daartoe gunstig afge rond kunnen worden, zal er ook een grootse taptoe gehouden worden. Om deze „UDEXPO" wijd en zijd bekendheid te geven zal er huis-aan-huis een tentoon stellingskrant worden bezorgd en men overweegt zelfs een vlieg tuigreclame (wanneer dat ten minste niet al te zeer in de piyhe- ren gaat lopen, want het voor naamste doel is natuurlijk: zo veel mogelijk geld binnenhalen voor de stichting van het Ge meenschapshuis I)e opening van deze ongetwij feld fraaie tentoonstelling zal op zaterdag 30 september om 5 uur worden verricht door burgemees ter Hoefnagel. Jubileumvoorstelling „Utile Dulci" gaat haar 40-ja- rig jubileum de juiste oprich tingsdatum is 17 nov. 1921 na- tuurlïjk ook nog vieren met een bijzondere jubileumvoorstelling. De naam van net stuk en de data van opvoering zijn nog niet be kend. „Utile Dulci" is ontstaan ujit het patronaat en de a.s. jubi leumviering betekent ook het 40- jarig jubileum van een 4-tal le den, n.l. de heren W. Kuijs, te vens voorzitter van het actie-co mité, J. Schoonen, W. Kuijpers en J. Nreols. In de loop der jaren heeft „Utile Dulci" reeds vele maten van zich doen spreken door de opmerkelijke en met prij zen bekroonde successen welke zij behaalde. Regisseur is mo menteel de heer Jo van Erp uit Den Bosch. Met deze jubileumviering ver werft „U tile Dulci" zich onge- twi eld de instemming van ge heel Vlijmen, naar het aloude woord van Horatius: „Omne tu- lït punctum qui miscuit utile dulci" (Hij verwerft ieders in stemming, die het nuttige met het aangename mengt) Drunen Dank zij initiatief van 40-jarig „Utile Dulci Doel stichting van Gemeenschapshuis Het klinkt op het eerste gehoor wat vreemd dat een toneelvere niging ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan een midden stands- en industrie-tentoonstelling gaat organiseren. De scho ne kunst van het toneelspelen Jieeft immers geen enkele relatie met het aan de man brengen van verbruiksartikelen en indus triële produkten en men zou het organiseren van een dergelij ke expositie dan ook eerder als een onderdeel van de activitei ten van een middenstandsvereniging willen zien. In Vlijmen of beter misschien, ten aanzien van de vereniging „Ufile Dulci" ligt de zaak iets anders. „Utile Dulci mag dan op de eerste plaats een toneelvereniging zijn, die haar sporen op het gebied van het amateurtoneel al wel heeft ver diend, ook op ander gebied is zij in de veertig jaar van haar be- staan actief geweest. En deze activiteiten betroffen dan her denkingen en feestelijkheden van de gehele Vlijmense paro- chiegemeenschap. „Utile. Dulci" is dus een culturele vereniging in de ruimste zin van 't woord en het ligt dan o°k helemaal niet buiten het terrein van haar doelstelling dat zij thans, ter ge legenheid van haar 40-jarig bestaan, het initiatief heeft geno men tot het organiseren van een tentoonstelling, waarop mid denstand en industrie van de parochie Vlijmen (inclusief Vlied berg) hun beste beentje zullen voorzetten. Deze groots opgezette expositie zal gehouden worden op oü sept, en 1, 2 en 3 okt. a.s. op het Plein en kreeg de naam „U(tile) D(ulci) EXPO". TALRIJKE ATTRACTIES OMLIJSTEN VEELZIJ DIGE EXPOSITIE Met het organiseren van deze „UDEXPO" heett „Utile Dulci" niet alleen een groot enthousias me losgeslagen bjj de midden stand van de parochie Vlijmen, belang acht, maar vooral omdat de doelstelling van deze expositie voor de Vlfjmense gemeenschap van zo grote betekenis geacht moet worden, n.l. de stichting Schoenfabriek ANTON VAN BLADEL vraagt Aanmelden: Wilhelminastraat 18 (hoek Irenestraat) WAALWIJK maar ook zozeer de instemming van het gemeentebestuur ver worven, dat dit zich terstond be reid verklaarde tot het verlenen van alle mogeRjke medewerking. En deze gemeentelijke medewer king is niet alleen het gevolg van net feit dat het gemeentebestuur een gemeenschappelijk naar bui ten treden van de Vlijmense mid denstand en industrie van groot van een Gemeenschapshuis. De Vlijmense verenigingen moeten 't nog altijd stellen zonder een be hoorlijke en moderne zaalacco- modatie. Zij zijn „thuis" in diver se café's, maar tengevolge van dikwijls onvoldoende accomo- datie, komen hun activiteiten daar niet geheel tot hun recht. Een Gemeenschapshuis zal te dien aanzien niet alleen prachti ge mogelijkheden openen, maar ook het verenigingsleven stimu leren en de gemeenschapsband verstevigen. Vandaar dan ook dat het ge meentebestuur gaarne de raad zaal ter beschikking stelde van het actie-comité voor het houden van een persconferentie, waarbij door burgemeester mr. J. Hoef nagel de betekenis van de activi teit van „Utile Dulci" en het be lang van een Gemeenschapshuis nadrukkelijk onderstreept wer den. Drie tenten Door de heer A. v. d. Meeren- donk werd namens het actie-co mité een uiteenzetting gegeven over de opzet en omvang van de „UDEXPO", die het gehele Plein voor enkele dagen in beslag zal nemen. De grote expositie-tent heeft 'n oppervlakte van 63 x 18 meter en heeft een expositieruimte voor 68 stands van 3x3 meter. Deze ruimte is inmiddels al geheel ver huurd aan 32 deelnemers uit mid denstand en industrie. Deze ex positie zal een veelzijdig en veel omvattend beeld geven van de Vlijmense middenstand en indus trie. Ook de gemeente heeft op deze tentoonstelling een stand, want Vlijmen, dat dit jaar nog zijn 10.000ste inwoner verwacht, heeft in de laatste jaren een onstuimi ge ontwikkeling gekend, die nog altijd voortduurt en de gemeente heeft met gerechtvaardigde trots dus wel het een en ander te laten zien. We denken alleen maar aan het prachtige Vlied bergplan, de voorzieningen op onderwijsgebied en de toekom stige nieuwe sportaccomodatie. De gemeentestand zal ongetwij feld een bijzonder interessant stand worden. „Utile Dulci" zou haar naam geen eer aandoen, indien zij niet het nuttige met het aangename mengde en daarom bestaat de „UDEXPO" ook niet alleen uit een expositie-tent. Er komt ook een amusementstent van 37 x 12 meter met diverse bijzonder aan trekkelijke attracties o.a. het onvermijdelijke Rad van Avon tuur en een danstent van 36 x 11 meter, waar o.m. zullen optre den „The H'.-s Brothers" uit Den Bosch, „The Duke City Sextet", eveneens uit de Hertogstad en 't Tiroler orkest „Die lustige Bur- schen" uit Breda met de bekende Geslaagd. Voor het vakdiploma hijwiel- handel slaagde onze dorpsgenoot A. v. d. Hoven Czn. Harmonie Drunen. Bij gelegenheid van de Pax Christi-tocht zal a.s. vrijdag avond de Harmonie Drunen op het Raadhuisplein optreden. Zaterdagmiddag zal de Harmo nie Drunen tijdens een muzikale wandeling collecteren voor het Anjerfonds. Haarsteeg SCHOOLJAAR 1961/'62 Voor, Uw SPORT-SPECIAALZAAK met de grootste keus, ook in schoolsportkleding Stationsstraat 51 A, Waalwijk Tel. 04160 - 3350 Kroes je f: O.-Berlijn blijft afgesloten De Sovjet-Unie heeft in nota's Amerika, Frankrijk en Engeland mee gedeeld, dat zij de Oostduitse maat regelen aan de grens tussen O.- en W.-Berijn „volkomen begrijpt en steunt". De westelijke protesten te gen de maatregelen worden door het Kremlin zonder meer afgewezen. De Sovjet-Unie noemt het westerse pro test tegen de Oostduitse maatregelen „ongegrond". Volgens de Sovjet- Unie maakt Oost-Duitsland alleen maar gebruik van de „gewone rech ten van elke soevereine staat om zijn belangen te beschermen." De kwestie van „staatsgrenzen" wordt in de Rus sische nota's een binnenlandse kwes tie van elke staat genoemd, waarmee anderen zich niet moeten inlaten. In de Russische nota's heet het ver der, dat „West-Berlijn in een cen trum van ondermijnende activiteit, sabotage en spionage is veranderd, een centrum van politieke en econo mische provocatie tegen Oostduitsers, de Sovjet-Unie en andere socialisti sche landen". In haar nota van 17 augustus zegt de Amerikaanse regering de Oost duitse maatregelen als een „schen ding van de (in 1945 bepaalde) vier- mogendheden-status van Berlijn" te beschouwen. Militair konvooi trok ongehinderd naar stad In opdracht van Kennedy persoon lijk heeft de vice-president der Ver enigde Staten, Lyndon B. Johnson, aan West-Berlijn garanties gegeven waarvan geen terug meer mogelijk is. Staande op de trappen voor het Schöneberger raadhuis, voor een ge hoor van 300.000 vrije Berlijners, verklaarde Johnson: „President Ken- nely laat u weten, dat zijn waarbor gen voor de vrijheid van West-Berlijn en voor de handhaving der geallieer de rechten in deze stad blijven gelden. Wij Amerikanen garanderen Berlijn met dezelfde borgen, die onze voor ouders bij de grondvesting der Ver enigde Staten stelden: Ons leven, ons bezit en onze heilige eer". Johson waarschuwde de Sovjet-Unie: „Ame rika en zijn bondgenoten willen geen oorlogszuchtige gebaren maken, maar wij laten ons ook niet botweg opzij duwen." De vice-president riep de Berlij ners op kalm te blijven en de moed niet te verliezen: ,,De prikkeldraad versperringen in deze stad kunnen niet met een handbeweging worden opgeruimd. Op het ogenblik schijnen de communistische tirannen de over hand te hebben. Maar zij juichen te vroeg - hun dagen zijn geteld." Johnson vliegt vandaag terug en zal vanavond nog in Washington ver slag uitbrengen aan president Ken nedy die voor dit onderhoud zijn ver blijf op zijn buitengoed met een dag heeft ingekort. :De ïcho van het Zuióen FANFARE-TOTO De inleg van de toto ten bate van de fanfare bedroeg f 90.48. De prijswinnaars waren: te prijs (f 90.50) C. van Loon Dru nen en mej. C. Klerks Elshout; 2e prijs (f 90.70) P. Kolmans en P. Janssen Elshout; 3e prijs (f 90.25) Th. v. d. Besselaar, Ine ke de Gouw en J. Bechtold Elshout en Th. Timmermans Haarsteeg. VAVANTIE De week „Vacantievraugd voor Elshout's jeugd" is minder goed ingezet. Tijdens de gecostumeerde voetbalwedstrijd, kwam een botsing tussen twee spelertjes zo hard aan dat R.. van Engelen zijn been brak. Dr. Ver haak, die op het terrein aanwezig was, ver leende de eerste hulp, waarna de jongen naar het ziekenhuis werd overgebracht voor een gipsverband. GESLAAGD De heer P. v. d. Hoven deed te Amster dam met goed gevolg examen voor het di ploma vakbekwaamheid rijwielhersteller. PROCESSIE Zaterdag 9 sept. zal voor de 60e maal de processie naar Brielle gaan. Met opzet is een zaterdag (vrije zaterdag) genomen, om velen in de gelegenheid te stellen de bede vaart mee te maken. Opgave spoedig bij de broedermeester de heer A. Lommers. PAX-CHRISTI-TOCHT Dat heel de parochie meeleeft met de deelnemers aan de internationale Pax- Christi tocht blijkt wel uit het feit, dat er aan 67 personen logies kon verschaft wor den en dat de geldelijke bijdrage zodanig is dat vrijdagavond in het parochiehuis aan de deelnemers ook nog enkele consumpties gegeven kunnen worden. Spontaan hebben de fanfare, zangvereniging en O.L. Vr. Schuts zich bereid verklaard die avond mee te helpen verzorgen. UITBREIDINGEN Degenen die de naoorlogse gontwikkeling op de voet hebben gevolgd zullen ongetwij feld wel tot de conclusie zijn gekomen dat er vooral op het gebied van de woningbouw de laatste jaren grote vorderingen zijn ge maakt. Ons land is ten koste van grote of fers uit de afgelopen wereldbrand te voor schijn gekomen en verschillende steden en dorpen hadden tengevolge van bombarde menten vanuit de lucht en gevechtshande lingen zware schade opgelopen. Maar met inzet van alle krachten ging men direct na afloop van de oorlog weer aan de slag, op de eerste plaats om de geleden schade te herstellen en later werd ook de nieuwbouw energiek ter hand genomen. Allengs kwamen er vooral in de grote steden hele nieuwe wijken tot stand en had op grote schaal sanering plaats. Maar ook op het platteland bleef men niet achter, want de bevolkingsgroei maakte het noodzakelijk om tot uitbreiding over te gaan en in eigen omgeving kan men dan ook met genoegen vaststellen dat er op dit terrein grote activiteit heerst. Toch zijn er altijd nog plaatsen die van al die activitei ten verstoken blijven en daartoe kan ook zeer zeker Haarsteeg worden gerekend. Wel werden er de laatste jaren enkele wonin gen gebouwd, maar het aantal is lang niet toereikend om in de bestaande behoefte te voorzien en het gevolg van dit alles is ge weest een grote wegtrek van inwoners. De ze wegtrek werd en wordt nog steeds in de hand gewerkt door de grote vraag naar ar beidskrachten; de industrieplaatsen stellen veelal woningen ter beschikking en omdat ook Haarsteeg van iedere vorm van indu strie is verstoken vertrekken de industriële arbeiders naar die plaatsen waar hun werk kring is gelegen. Maar ondanks dit alles blijft men alhier niet bij de pakken neerzitten en trachten al len de vooruitgang toch op de voet te vol gen. Het zijn vooral Haarsteegs midden standers en zakenmensen die alles in het werk stellen om hun zaak aan de eisen des tijds aan te passen en een terugblik op het kort verleden maakt toch wel duidelijk dat er diverse verbeteringen tot stand zijn ge komen. Vooral de Mr. Prinsenstraat ging in dit opzicht belangrijk vooruit en nu de oude school is gesloopt, is daar plaats vrij gekomen en als de vermoedens juist zijn, zal daar een fraaie winkelgalarij verrijzen. Met verfraaiing van de dorpskern is reeds sen begin gemaakt, want het 80 jaar oude schoolhuis, dat onlangs is vrij gekomen, werd aangekocht door het schildersbedrijf van M. Vugts,, wordt momenteel grondig ge restaureerd en zal in een prachtige meubel zaak worden herschapen. Tevens is men begonnen met uitbreiding van de nieuwe school en als de bouw van een nieuw klas lokaal eenmaal een feit is en de kleuters aldaar onderwijs krijgen, zal ook het kloos ter, dat reeds een jaar is verlaten, een vaste bestemming krijgen. Naar reeds eerder werd bericht is het klooster aangekocht door de stichting Gods huizen in 's-Bosch. Genoemde stichting ex ploiteert reeds de phychiatrische inrichtm- gen Reinier van Arkel in 's-Bosch en Voor burg in Vught en wil het klooster alhier bestemmen als nazorgoord voor geestelijk gestoorden. Naast achteruitgang van Haarsteeg als zodanig, is het toch een verblijdend teken dat het culturele en verenigingsleven nog steeds een stijgende lijn vertoont en het zijn in dit verband vooral de caféhouders die alles in het werk stellen om de accomoda- tie van hun zaak aan deze vooruitgang aan te passen. Waren het enkele jaren geleden de café houders J. Siegers en M. Reuser die htjn zaak dusdanig moderniseerden dat zij een fraaie aanwinst voor het dorp kunnen wor den genoemd, thans is het de heer J. van Oyen, eigenaar van het ruim 200 jaar oude en alom bekend staande café De Harmonie, die zijn zaak een belangrijke uitbreiding en tevens modernisering doet ondergaan. Deze zaak, die bij de Kamer van Koop handel reeds vanaf 1750 staat ingeschre ven en altijd beheerd is door de familie Ekels, verdeeld over vier generaties, geniet tot in wijde omgeving een grote bekend heid. Zo is de Kon. Harmonie St. Cecilia reeds vanaf de oprichting, zo'n 118 jaar geleden, onafgebroken in dit café gehuis vest. Verder vinden er een onderdak de mannenzangvereniging Vriendenkring, de toneelvereniging Ernst en Luim, de hand boogschutterij Van Knop tot Bloem, de ta feltennisclub Victoria '51 en verder nog een biljart- en kaartclub. De vestiging van al deze verenigingen maakte het noodzakelijk om tot uitbreiding over te gaan; wegens opheffing van de boerderij is er ruimte vrij gekomen voor een prachtige nieuwe zaal met een vloer oppervlakte van plm. 120 m2. Om de be staande toestand zoveel mogelijk te hand haven is het geheel in oud-hollandse stijl vervaardigd. Een prachtige nieuwe bar die er is geplaatst en een prachtig stuk werk is van timmerman A. van Heijst, vervolmaakt het geheel. Aannemer J. de Laat heeft met z'n personeel hier in korte tijd iets unieks tot stand gebracht, want ook de privé-ver- trekken ondergingen tegelijkertijd een gron dige vernieuwing. Alhoewel de afwerking nog niet geheel zal kunnen plaats hebben, kan de nieuwe zaal met de kermis die in het a.s. weekend begint, toch in gebruik worden genomen. Er is een grote opper vlakte beschikbaar voor de danslustigen en voor hen die het wat rustiger aan willen doen is de nieuwe zaal bij uitstek geschikt. Wij wensen de ondernemer vanaf deze plaats veel succes toe met zijn aan de eisen des tijds ingerichte zaak. 0 Alt ^Tf"~ rp

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 5