wAAlwijkse en LAnqstRAAtse couRAnt Het welzijn der bejaarden van MierÊo ommtmmn Achter de Chinese muur in 1961 Ongerustheid over getreuzel met Biesboschwerken Rijksweg Tilburg - Waalwijk - Gorkum Pracht handiers Tut>s*5CT Hamea-Gelei SCHOOLJAAR 1961/'62 Zelfbeschikking VLUCHTELINGENGEZIN MAG NIET NAAR TILGURG KOMEN VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1961 83e JAARGANG No. 68 s. Uitgever. Waalwijkse stoomdrukkerij Waaiwij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit biad verschijnt 2 x per week reffeiljke Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" is niet alleen afhankelijk van de a.o.w. Een van de moeilijkste dingen in 't leven van een mens is wel 't oud worden. Dit is' niet alleen een lastig te verteren verandering in het lichaam en in de levensloop van de mens zelf, doch ook 'n maatschappelijk en sociaal, ja zelfs een nationaal probleem. Er zijn momenteel op elke 1Ó0 Nederlanders al 8 personen bo ven de 65 en geleerden hebben uitgerekend, dat dit er over tien jaar niet minder dan 12 zullen zijn! Honderd jaar geleden liep de gemiddelde leeftijd in ons land zo tegen de 35 jaar, vijftig jaar geleden bedroeg dit al 50 jaar en nu is de gemiddelde leeftijd van een Nederlandse vrouw al 74 en van een man 71. Uit deze cijfers blijkt wel, dat het dringend nodig is dat er voor zieningen worden getroffen om bejaarden van een onbezorgde oude dag te verzekeren. WIJ STAAN PAS AAN GEBREKKIG BEGIN Natuurlijk, wij erkennen het graag, er wordt al veel gedaan voor 'de oudjes. Allerwege wor den pensioenvoorzieningen ge troffen, de A.O.W. deed reeds z'n intrede, en al wordt er door een onbegrijpelijke opvatting van on ze regeringsautoriteiten vreemd omgesprongen met de diverse uitkeringen (men denke aan de kortingen op de pensioenen als men tegelijkertijd A.O.W. geniet; aan het inhouden van de „toesla gen" op renten, waardoor met de ene hand r ordt gegeven, om dit met de an re hand weer in te palmen; 'h neemt niet weg, dat reeds vele oudjes een beter be staan hebben gekregen dan voor heen het geval was. Er verrijzen bejaardentehuizen als paddestoelen uit de grond; verzorgingsflats, verpleegtehui zen zagen het licht, maar hier mee zijn we er niet. Vele bejaarden werken zo lang mogelijk door, deels omdat zij geen afstand kunnen doen van hun werk, deels omdat zij het er financieel beter door hebben, deels ook omdat zij wel verplicht zijn om te blijven werken om de belastingdienst tevreden te kun nen stellen. De dreigende navordering Van A.O.W. en/of pensioen is immersi belasting verschuldigd en als de zekerheid niet bestaat dat de bejaarde werknemer het nog een jaartje kan blijven volhou den hij kan immers plotseling met een of andere kwaal komen te sukkelen dan zal hij begin nen eerst aan zichzelf te denken en dan aan de belastingdienst, dus geeft hij zijn vermoedelijke inkomsten zo laag mogelijk op. De aanslag is dan weliswaar la ger, maar indien hij het wederom een vol jaartje heeft kunnen uit houden, heeft hij nog een behoor lijke navordering te goed, on danks de 624.ouderdomsiaf- trek, als het een echtpaar betreft en ondanks het rangschikken in tabel II als hij alleen staat. En wat gaat hij doen Speelt het financiële dCel wel een grote rol, er moet ook reke ning worden gehouden met de verpozing. Men kan nu eenmaal niet ie mand, die 't grootste deel van z'n leven actief is geweest, zo maar ineens tot niets doen dwingen als het met werken gedaan is. De nog goed ter been zijnde bejaarde kan er nog eens een uurtje uittrekken en 'n wandelingetje maken, maar ons grillige klimaat laat dit niet altijd toe en, vrijwel iedere be jaarde heeft wel een of ander on gemak. Het is daaromi maar gelukkig, dat er televisie is uitgevonden en dat vele tehuizen tot de aanschaf van een (liefst grootbeeld)-ont vanger zijn overgegaan. Het is opvallend te zien met hoeveel genot de bejaarde naar een uitzending zit te kijken. Al zullen er velen bij zijn, die in nor male gevallen een bepaald pro gramma niet zouden aanzetten, nu blijken ze er wel naar te kij ken; het is voor hem immers een prettige aanvulling op het nieuws uit het krantje en een aangename verpozing. Geen afzondering Met de radio zijn de ervaringen heel anders, want het valt voor velen niet mee, alles te verstaan wat er wordt uitgezonden, als het toestel in een gemeenschappelijke za/] moet worden beluisterd. Er zijn immers altijd mensen die b.v. een luisterspel of lezing met waarderen en dan gaat een groot deel van het behandelde verloren door het gepraat onder- 'mg m de zaal. Do bejaarde kan zich dan te rugtrekken op zijn kamer, maar hij doet er goed aan zich niet af te zonderen. Hij moet onder de mensen blijven, zoals hij dat ook voorheen gewoon was of - mis schien zo lang heeft gemist. Naast de duizenden die hun in trek (hebben moeten) nemen in een bejaardentehuis, zijn er nog honderdduizenden die op zichzelf wonen. Vele van hen moeten het doen met het ouderdomspensi- oentje, aangevuld met een bedrag van sociale zaken. Slechts 'n klei ne groep van deze mensen heeft zich de weelde kunnen veroorlo ven een radio en/of televisie aan te schaffen. We zijn er niet ver naast als we stellen dat 60 van het miljoen bejaarden het zonder t.v. moet doen, omdat zij tot de groep met het laagste inkomen behoren. Geen afbetaling Zelfs een aankoop op afbeta ling is er voor deze mensen niet hijnog afgezien van het feit dat hel aanbetalingsbedrag hoe lan ger hoe hoger wordt gésteld. Hoe een maatschappelijke wer ker of werkster, belast met de controle, zou reageren op de aanschaf van een dergelijke luxe, zullen we maar in het midden la ten, als we hierbij bedenken, dat degenen die sociale steun van staat of kerk genieten, in bepaal de plaatsen des lands al op de vingers getikt worden als zij op een door de weekse dag 'n koekje etc. presenteren. Wat dergelijke opvattingen be treft, leven we nog in het tijdperk van 25 ,a 30 jaar geleden, toen 'n steuntrekker om zo te zeggen een minderwaardig iemand was. Vrijheid gaat voor alles Al wordt er veel gedaan voor onze bejaarden, we zijn er nog niet. In de eerste plaats moet hij een vrij mens zijn, die niet op de kop krijgt als hij iets doet wat niet naar de zin is van de direc trice of personeel van het tehuis. Dat er op tijd gegeten moet Wor den, spreekt van zelf, maar als een bejaarde zijn eigen kleren kan kopen, moet hij daarin vrij zijn en ook al zou het tehuis hem een bedrag voorschieten en al moet hij dit beetje bij beetje te rugbetalen. Ook moet hij vrij zijn in zijn godsdienstige opvattingen. Zijn welzijn hangt niet alleen af van godsdienstige plichten, maar ook van het aangename dat de wereld hem kan geven. Hij moet zijn ei gen mening kunnen behouden en er voor uit kunnen en magen ko men, zonder nu bepaald kwezelig of eigenzinnig, schijnheilig of ketters te worden genoemd. Er zijn verpleegsters en hulpen in de huishouding, die de gasten en patiënten helemaal naar hun hand willen zetten en de oudjes commanderen dit te doen of dat te laten. Er zijn familieleden die weinig stoffelijks bijdragen tot het welzijn, maar die wel geeste lijk komen bedillen. Ook de be jaarde is een mens en hij wil, ja hij moet een vrij mens blijven. SUÈDE, DE GROTE MODE SÜEDE JASJES SUEDE VESTEN Men weet uit de berichten met welk een energie de Oost-Duit sers draadversperring en beton- muren hebben opgericht tussen Oost- en West-Duitsland. Protes ten van de in Berlijn bevelvoe rende generaals, protesten van Amerika, Engeland en Frankrijk in Moskou zijn vanzelfsprekend zonder resultaat gebleven, inte gendeel, men blijft bezig de Oost en West-Duitsers te irriteren aan de zone-grens. Alleen de Amerikaanse troepen die door Oosit-Duitsland naar Berlijn trokken, zijn niet gehin derd. Dat is een winstpuntje; een ander winstpuntje is dat door de ze gebeurtenissen! meer en meer duidelijk wordt aan beide zijden, dat er zal moeten worden gespro ken over de toestand in dit deel der wereld, die om een oplossing vraagt. Of deze conferentie tot resultaat leidt, daar weet nie mand iets van en men vreest van niet, omdat er aan weerszijden op het ogenblik weinig bereidheid zal zijn voor concessies, maar er zal wel geen ander alternatief zijn, onderhandelen of... er zal in de toekomst een overeenkomst moeten volgen. Intussen hebben de draadver sperringen in Berlijn niet alleen de bewoners van deze stad ge prikkeld, ook de geallieerde vol keren in het Westen zijn er door verbitterd. Want zij beseffen dat het uit is met de loze dreigemen ten van het Kremlin en dat voor elkeen die onder de invloed van de rode „heilstaat" geraakt, de gevangenschap binnen ijzeren gordijn en prikkeldraad dreigt. Rapport dringt aan op verhar ding van wegen De gewestelijke raad van het Landbouwschap in Noord-Bra bant heeft 'n rapport uitgebracht over de wenselijkheid om in de Brabantse Biesbosch aanpas- singswerken uit te voeren. Dit rapport is als een advies aan het provinciaal bestuur te beschou wen 0111 in de noordelijke en oos telijke Biesbosch zo snel moge lijk een aantal ontsluitingswer- ken tot stand te brengen, die pas sen in de toekomstige Deltawer ken voor dit uitgestrekte eb- en vloedgebied. Door verharding van een aantal wegen onder auspi ciën van het waterschap de Bra bantse Biesbosch kan een belang rijk gedeelte van de geïsoleerde Biesbosch al ontsloten worden. In kringen van de Brabantse landbouw en de betrokken ge meentebesturen van Made-Drim- melen en Werkendam heerst on gerustheid over de gang van za ken in de Biesbosch. De touw trekkerij tussen natuurbescher mers en agrariërs, die tegenstrij dige belangen hebben, heeft elke aanpak van de noodzakelijke wer ken in de Biesbosch op de lange baan geschoven. De uitvoering van wegenaanleg in enkele Bies- boschgedeelten wacht kennelijk op een uitspraak van de minister in de Kamer. In de noordelijke en oostelijke Biesbosch beginnen de boeren zich erg ongerust te maken. In 1967 of' 1968 zijn de deltawerken zo ver, dat van be langrijk lagere waterstanden in de huidige stroomgeulen en kre ken sprake is. Een groot gedeelte van de landbouwgronden van de Biesbosch is door de lagere wa terstanden dan niet meer per boot bereikbaar. De bevolking krijgt dan nog slechtere verbin dingen. Onafhankelijk van de ko mende deltawerken, natuur- en recreatiebelangen, die vooral in de zuidelijke Biesbosch spelen, kan al een aantal wegen in de Biesbosch worden verhard. Er kunnen ook enkele dammen wor den gelegd om sommige polders een vaste oeververbinding te ge ven. De afgelopen jaren zijn ook een aantal wegen van het Kroon domein verhard. Naast de aan- en afvoer van grondstoffen en land- bouwprodukten zijn deze verbin dingen over de weg van niet min der belang voor de gezinnen met schoolgaande kinderen Oolj de veiligheid van de bevolking speelt een rol in dit geïsoleerde water land. Tot zover een artikel in de Volkskrant. Zoals mien weet heeft onze Kamer van Koophandel al jaar en dag gepleit voor droog legging van ©en gedeelte van de Biesbosch, waarna er nog vol doende watersport- en recreatie oord overbleef. Indertijd heeft drs. G. de Vries hierover een uit voerig rapport uitgebracht. Het blijft steeds maar wach ten door de tegenstand van Dord recht c.s. en de natuurbescher mers en sportliefhebbers en on dertussen blijven de boeren in de Biesbosch met de overlast van water zitten en met hen de pol ders in de Langstraat, wat een enorme handicap vormt. Wat kan het Westen eigenlijk stellen tegenover deze aantasting van de menselijke vrijheden, voor zover nog aanwezig, van de Oost-Berlijners en tegenover de sterkere onderdrukking van de Oost-Duitsers in de zogenaamde Democratische republiek? Moet het Westen nu het handelsver keer stopzetten en de Oostelijke bezettingszone, ja geheel Rusland en zijn satellieten boycotten? Wij geloven, dat dit een zeer onverstandige vorm van „repre saille" zou zijn. In de eerste plaats omdat het de toestand no deloos zou verscherpen en er geen enkele verbetering mee bereikt zou worden. Doch in de tweede plaats omdat het Oostelijk blok zich dan economisch nauwer met nog neutrale staten zal gaan bin den teneinde de import van nood zakelijke goederen en levensbe hoeften te garanderen. En juist om de politieke gunst van de neutrale staten wordt op dit mo ment zulk een harde strijd ge streden. Intussen zal 't voor ieder land noodzaak zijn goed het oog te houden op de rode spionnen, die overal doordringen, en te zorgen dat zij niet van onze vrijheid pro fiteren om hun leiders in te lich ten en op z.g. vriendschappelijke wijze meer en meer stukken van Europa onder hun macht en heilstaat te brengen. Minister keurt ontwerp-tracé in beginsel goed B. en W. van Tilburg hebben de raad van de gemeente in een desbetreffend voorstel met grote vreugde medegedeeld, dat het ontwerptracé voor de rijksweg 62 (Tilburg-Waalwijk-Gorkum) in beginsel thans door de minister is goedgekeurd. Zij achten de hoop gewettigd dat de minister zijn definitieve, instemming met dit project zal betuigen. B. en W. zeggen voorts, dat verwacht mag worden, dat de dag niet ver meer is,, dat met de daadwerkelijke aanleg van deze nieuwe verkeers weg, die voorkomt op het Rijks wegenplan 1958, een begin zal worden gemaakt. De belangen van Tilburg en Midden-Brabant zijn met de spoe dige totstandkoming van deze weg ten zeerste gediend. Daar naast heeft de aanleg van deze weg nog verder strekkende belan gen, nu zij de kortste en gemak kelijkste verbinding zal vormen van het havengebied van Rotter dam met o.a. Tilburg, Eindhoven, Zuid-Oost-Brabant, Midden- en Zuid-Limburg, het industriege bied van Keulen en na de tot standkoming van de weg Eindho- ven-Venlo (rijksweg no. 76) ook met het Ruhrgebied. Zoals be kend, ligt het in de bedoeling de nieuwe rijksweg, die op Tilburgs gebied aan de oostzijde van het industrieterrein-noord komt te liggen, via een nieuw1 te bouwen orug over het Wilhelminakanaal aan te sluiten op het rondplein in de Ringbaan-noord-Ringbaan- West. Er mag worden aangenomen, dat ook al moet het tracé van dfe rijksweg nog definitief worden vastgesteld, de entrée van in Til burg vastligt, zodat voor de uit voering daarvan verdere stappen kunnen worden gedaan. Het komt de Rijkswaterstaat wenselijk voor, dat de uitwerking en de uitvoering van de plannen voor het wegvak tussen het rond plein en het industrieterrein noord, met inbegrip van de brug over het Wilhelminakanaal, door de gemeente Tilburg wordt ver zorgd, omdat deze zuidelijke aan zet van de rijksweg het karakter heeft van een toegangsweg naar de stedelijke bebouwing van Til burg. (Rijkswaterstaat heeft ove rigens met personeelstekort te kampen, zodat zij bij voorkeur de uitvoering van deze werkzaamhe den aan de gemeente wil toever trouwen). Aangezien de spoedige totstand koming van dit weggedeelte voor de gemeente, met het oog op de toegankelijkheid van het indus- trie-terrein-Noord, van groot be lang is dit nieuwe industrie terrein zal aan de nieuwe rijks weg een voortreffelijke ligging krijgen dient op korte termijn alvast het grondlichaam voor dit weggedeelte te worden aangelegd. Een gedeelte van het voor de ophoging van de zuidelijke Oprit naar de nieuwe brug over 't Wil helminakanaal benodigde zand is reeds aangebracht. Het zand, nodig voor de opho ging van de noordelijke oprit kan worden verkregen bij aanleg van de vijver, die geprojecteerd'is in het recreatie-oord „De Beekse Bergen". De totale kosten van Het is de Hamamelis die 't 'm doet aanleg van 't grondlichaam wor den geraamd op 210.200.De gemeente zou ten aanzien van de uitvoering op een rijksbiidrase van tweederde van de werkelijke kosten mogen rekenen. Béheeren onderhoud blijven bij de gemeen te. B. en W. stellen voor het ge vraagde krediet voor de aanleg van het grondlichaam beschik baar te stellen. N. T. Ct. Voor r: Uw SPORT-SPECIAALZAAK met de grootste keus, ook in schoolsportkleding Stationsstraat 51 A, Waalwijk Tel. 04160 - 3350 Heel de wereld heeft de mond vol over zelfbeschikking der vol keren, maar Rusland staat geen enkel volk toe om te beschikken over zijn eigen leven, zijn eigen lot. Wij hebben het gezien in Hon garije, we zien het nu weer in Oost-Duitsland. De Oost-Duitsers die meer dan genoeg hebben van het communistische regiem, zijn bij miljoenen naar het vrije wes ten gevlucht, met achterlating van alles wat zij bezaten, bewijs genoeg hoezeer zij verlangden naar de vrije wereld. Neen, zeggen de Russen en hun satellieten, ge zult hier blijven ën daarom maken zij van geheel Oost-Duitsland een groot concen tratiekamp, omgeven met prik keldraad en zwaar bewapende politie en soldaten. Geen vrije verkiezingen, maar zelfs geen vrijheid om te wonen en te werken op deze wereld. Hier zult ge blijven, commu nist zult ge worden. Wat zou er gebeuren, als er werkelijk een oorlog kwam? Men zal dan een heel leger nodig heb ben om de mensen in de satelliet staten, vooral in Oost-Duitsland, Polen, Hongarije, in bedwang te houden. Nu reeds: komen er rel letjes voor, maar nu is men nog te bang voor machinegeweren en tanks, waarmee men de vertwij felde mensen neerschiet, maar dan Het Hongaarse gezin Köhalmi, bestaande uit vader en moeder, zeven kinderen en een pleegkind, hebben sinds februari van dit jaar hoop gehad dat zij naar Ne derland mochten komen. Enkele jaren verblijft dit gezin in vluch telingenkampen nabij Wenen. Vader en moeder in het ene, de kinderen in het andere kamp. Bij toerbeurten mogen de kinderen hun ouders gaan opzoeken. Een pleegkind, een, meisje van 18 jaar, werd door deze beproef de familie opgenomen, toen zij, evenals de Köhalmi's, tijdens de Hongaarse opstand naar Oosten rijk vluchtte. Haar vader en moe der werden tijdens die vlucht doodgeschoten. Op 5 juli 1960 arriveerde in Tilburg een transport Hongaarse kinderen, waarbij vier kinderen van het gezin Köhalmi, die bij pleegouders in Tilburg onderdak gebracht werden. Het werd voor al die Hongaarse vluchtelingetjes een fijne vakantie. Met tranen in de ogen keerden enkele maanden later de kinderen weer terug naar hun kampen. Die vier pleegou ders van de kinderen Köhalmi bleven onderling contact houden. Er werd gecorrespondeerd met de kinderen in .het kamp en ook met de ouders van die kinderen. Er ontstond een warme briefwis seling. De vier Tilburgse pleeg ouders, middenstanders die een eigen zaak hebben, besloten de hoofden bijeen te steken. Er werd contact opgenomen met verschil lende instellingen en men be sloot het gezin n^ar Nederland te laten overkomen. De vier pleegouders namen geen halve maatregelen. Er was een woning voor dit grote Hon gaarse gezin beschikbaar. Voor de vader, een knap technicus, was een vaste baan beschikbaar bij de T.K.T. in Tilburg, terwijl de oud ste jongen en het pleegmeisje eveneens meteen aan het werk zouden kunnen. De vreugde in de beide Oostenrijkse kampen was natuurlijk bijzonder groot. Het gezin zou verenigd worden en in vrijheid net als andere mensen kunnen leven. Een van de pleegouders uit Tilburg was reeds tweemaal naar Oostenrijk ge reisd, alle papieren waren zover in orde dat alleen de minister van justitie nog maar toestemming behoefte te geven. Transport naar Tilburg en alles was geregeld. Tot grote droefenis van de vier Tilburgse plegouders en tot bit tere teleurstelling van het Oos tenrijkse gezin werd vernomen dat de minister van justitie de toestemming voor het gezin Kö halmi om naar Nederland te ko men, had geweigerd. Het was een harde brief die het Hongaarse gezin van de Tilburg se pleegouders ontving. Men vraagt zich in Tilburg nu af of er helemaal niets meer aan te doen is, aan die weigering van de mi nister. Een kind van het Hongaars ge zin is momenteel weer in Tilburg en het hoopt over enkele weken, wanneer het terug moet naar het vluchtelingenkamp, toch nog aan vader en moeder te kunnen ver tellen dat zij nu ongestoord naar Nederland mogen gaan-- De tcho van het Zui6en 4 Kleren maken de man Mannen kopen bij Zie onze etalage EXCLUSIEVE HERENKLEDING WAALWIJK Grotestraat 192 Tel. 2507 SIGAREN Geniet er van paradiso 22ct. BALL Minister weigert toestemming

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 1