wAAlwijkse en UnqstRAatse couRAnt Hlien" zou het als schoenenmerk niet doen Sprangse moordzaak opgelost Wat wil eigenlijk de drankbestrijding 25-jarige dader condoleerde familieleden PRISMA" en STASSAR VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1961 83e JAARGANG No. 72 Uitgever: wnalwiikse Stoomdrukkerij Waal J Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 50798 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167-2002 Hoe een goedhartig, vriendelijk en welgeschapen vrouwmens Mien ook is wij kennen haar persoonlijk haar naam zou het als merk in een Nederlandse schoen niet doen. Daarentegen worden die van haar misschien snibbige, ahutaine en verwende Italiaanse zusters Marina en Re- nata gaarne in onze schoenen in sierlijk goud te pronk gezet. Dit laatste is natuurlijk maar een hypothese en nog wel een waarin we zelf moeilijk kunnen geloven, want waarom zouden Marina en Renata geen lieve meisjes zijn, met wie het goed wandelen is in de tuinen van Vil la Borghese en nog beter rusten onder de pijnbomen van Palanza of Viareggio. Wij houden van bij na alle meisjes en het maakt ons geen verschil of onze bescher mende arm rust rond een Miense of een Italiaanse leest en een paar frisse lippen uit St. Anna- polder doen ons even goed naar meer verlangen als een warm pratertje uit Napels of Brindisi. Eerlijk, wat dat betreft zijn we de Europese gemeenschap met hart en ziel toegedaan. Blijft dus alleen nog de vraag: waarom komt „Mien" niet, maar „Marina" wel in de Nederlandse schoen? Of anders gesteld: waar om moeten onze vaderlandse schoenmerken altijd zo buiten lands klinken? Wil men niet we ten dat het Nederlandse schoenen zijn óf is een schoen met „Mien" als merk inderdaad onverkoop baar óf is het zo maar een dwaze minderwaardigheidsrage om alle eigen produkten met een buiten landse naam de wereld in te stu ren? Of en dan zijn we toch wel uitgeslapen jongens bete kent die buitenlandse naam ook een paar centen meer in het handje? PSYCHOLOGIE Er zit natuurlijk een psycholo gisch kantje aan die merkenge- schiedenis. Het is namelijk zo dat wij, Nederlanders, graag en gauw kankeren. We staan daar wijd en zijd om bekend. Een onderdeel van dat kankeren schijnt bij heel veel mensen te zijn om alles wat uit het buitenland komt, beter te vinden dan het eigen nationale produkt. Het moet persé buiten lands zijn, wil het goed zijn. Dwaas maar waar en geef de fa brikanten dan maar eens onge lijk wanneer zij die aarzeling te genover het Nederlandse produkt trachten weg te nemen door er een Italiaanse naam met boven dien nog de toevoeging „Import" aan te geven. Als de wereld dan zo graag bedrogen wil zijn, voor uit dan maar Vooral in de na-oorlogse jaren isi die rage voor buitenlandse na men en erger nog: voor bijna on leesbare advertenties, een soort ziekte geworden. Een hoed is een „nat" geworden, een das een "tie", een jas een „coat", schoe nen „shoes", ondergoed „under wear", sokken „ankiets", enz. enz. Er zijn modezaken, waar je echt goed in je Engels moet zit ten om te weten wat e"r allemaal te koop is en in het hele reclame- en advertentiewezen zijn we ons goede en toch zo duidelijke Ne derlands op een barre manier aan net verguizen. En waarom? Och, er is wel eens gezegd dat de Ne derlanders de Chinezen van Eu ropa zijn. We zijn dat nu wel niet ,er> maar iets is er toch nog wel blijven hangen. We hebben geen karakter, we passen ons bij aues aan en nemen alles over wat ons wordt toegeworpen, als het maar geld opbrengt. We sjache ren zo maar wat, ook ten kosite van onze eigen taal. En natuurlijk brengt het geld op. want een „hat" kun je duur st verkopen dan een hoed, es zijn meer waard dan ..fw.enen en een jas is niet te ver- 0 ijken met een „coat" (in prijs [,üminste niet)- Natuurlijk, de bi; -ils er z,e^ schuld aan, want nnrt Persé import-zus en iira- 1 zo- In werkelijkheid zou hij dat niet kunnen betalen, maar om hem tegemoet te komen, reikt de service van de industrie wel zover dat hij de overtuiging heeft werkelijk iets Italiaans of iets Engels gekocht te hebben. In feite heeft hij echter een puur en ook nog uitstekend Nederlands produkt aan zijn voeten, maar in plaats dat we nu trots zijn op een dergelijk produkt, gaan we het verschuilen achter Italiaanse na- jnen en misleidende aanprijzin gen als „Made in Italy" of iets dergelijks. Heeft onze taal dan geen goede namen om aan onze produkten mee te geven? In alle respect en vriendschap voor Mien moeten we inderdaad toegeven dat haar naam niet bepaald geschikt is voor een schoenenmerk. De naam is wat te zwaar, een beetje te stug ook voor de slanke modelletjes van vandaag, maar dan zijn er toch nog altijd wel andere sierlij ke en lichtvoetige Nederlandse namen te vinden. En laten we er gerust met grote letters „Neder lands Fabrikaat" in durven zet ten, want onze schoenindustrie hoeft toch waarlijk niet onder te doen voor de buitenlandse. Wat meer trots ten aanzien van onze schoenindustrie en van al onze andere industrieën is echt niet misplaatst, want onze vaderland se produkten mogen er echt zijn. En laat Willem een jas en een hoed kopen in plaats van een „coat" en een „hat". Met die qua si chique, die in feite een ontken ning van de eigen taal inhoudt, wordt niemand een dienst bewe zen. We tonen er alleen maar mee aan, dat we zoiets als een ei gen karakter missen en ons ge makkelijk voegen naar vreemde invloeden. En Mien? Och, het zal wel Ita liaans blijven wat ze aan haar stevige Nederlandse voet draagt. Maar dan Italiaans uit de Lang straat. Enfin, waarom ook eigen lijk niet, een mtens z'n lust is een mens z'n leven. Maar jammer blijft het, dat zo angstvallig verstoppen van dat eigen Nederlandse vakmanschap en de zovele lieve Nederlandse meisjesnamen. Zondag Sohriëtas-collecte A.s. zondag zal aan alle rooms- katholieke kerken een collecte wtorden gehouden voor de R.K. Matigheidsbeweging „Sobriëtas", in de volksmond ook wel „de drankbestrijding" geheten. Wat is eigenlijk deze „Sobrië tas" en wat wil zij bereiken? Al leen maar „drankbestrijding" of meer dan dat alleen? Omdat er nogal wat misvattingen bestaan omtrent deze organisatie, menen wij er goed aan te doen nader in te gaan op wezen en doelstelling er van. Tegen misbruik Sobriëtas is opgericht als een drankbestrijdersorganisatie en ze is dit nog altijd. Maar ze is dit niet uitsluitend, ze is méér. Dit vereist nadere uitleg. Op de eer ste plaats moet dan de term „drankbestrijding" eens onder de loupe worden genomen, 'n woord, dat menigeen al tervoren kop schuw maakt. Ten onrechte ove rigens. Van katholiek standpunt uit wordt de alcohol en ook de vele andere genotmiddelen niet als in-zich-verkeerd beschouwd. Tenslotte zijn al deze dingen, de film, de televisie, de narcotica, enz., elk voor zich een gave Gods en'de grootste gave is wel 't ver stand, dat wij hebben gekregen om het te gebruiken en met be hulp waarvan al deze dingen uit gevonden zijn. Maar iets wat op en in zichzelf niet verkeerd is, kan het nog wel worden door het geöruik, wat we er van maken, m.a.w. door het verkeerde of te uitgebreide gebruik. „Drankbe strijding" wil in dit verband dus eigenlijk zeggen: Bestrijding van het verkeerde gebruik, van het misbruik dus. Hieraan willen we dadelijk toevoegen, dat Sobriëtas heel wat gauwér van misbruik spreekt dan de grote menigte, want iedereen noemt zich matig, maar bepaalt zelf zijn (vaak nog al grote) maat. Het woord drank bestrijding is in feite onjuist om dat het toch eigenlijk maar ten dele de doelstelling weergeeft. De strijd gaat niet uitsluitend tegen het engere drankmisbruik, wat we dronkenschap of drankzucht zouden kunnen noemen, maar te gen het alcoholisme, wat veel meer omvat, dus b.v. tegen de ve le domme en valse drinkideeën, de ingeroeste drinkgewoonten, kortom tegen de te grote invloed van de alcohol in het dagelijkse leven. Verruimd ger jaren, toen de z.g. nieuwe richting opkwam, die natuurlijk niet ineens uit de lucht kwam vallen, maar een kentering in de ideeën vastlegde, die al enige ja ren steeds meer tot uiting was gekomen. Men wees er op, dat de alcohol langzamerhand niet meer het enige genotmiddel was, dat tot excessen voerde en zo werd de doelstelling verruimd en werd de bestrijding van de genotzucht in al zijn vormen het arbeidsterrein van Sobriëtas, waardoor de orga nisatie werd tot een algemene matigheidsbeweging. Toch moet erkend worden, dat de bestrijding van het alcoholisme nog steecis als een hoofdzaak gezien wordt, en daar is ook reden toe. Het al coholisme onderscheidt zich in enkele opzichten van andere vor men van genotzucht. Ten eerste is bijna nergens, behalve mis schien op 't terrein van de mode, een zo grote sociale dwang merk baar als juist op dit gebied, wat ten dele ook veroorzaakt wordt, doordat het drinken vaak op oer oude gewoonten teruggaat. Ten tweede wordt hier niet de gebrui ker alleen de dupe, doch ook de onmiddellijke omgeving van hem. Ook de maatschappelijke gevol gen zijn hier misschien het meest funest. Verder is het alcoholisme dikwijls zeer sterk verweven met andere vormen van genotzucht. Zo zal een dansrage, zoals wij die wel eens gehad hebben en die misschien nog wel eens hier of daar voorkomt, de meeste zedelij ke gevaren opleveren, als er bij gedronken wordt. Doelstelling In deze zin ligt dus de doelstel ling van Sobriëtas van de eerste jaren af. In de loop van de tijd echter is die doelstelling ver ruimd, vooral omstreeks de derti- Dat Sobriëtas nog steeds veel werk maakt van de alcoholisme- bestrijding, heeft dus zijn goede redenen, al spreekt de historische factor een woordje mee. Echter wordt ook aan andere terreinen aandacht geschonken. Evenwel houden zich met deze terreinen ook andere organisaties bezig, vooral die zich bewegen op het gebied van de vrije tijdsbesteding en het is niet eenvoudig en "nog een punt van studie, hoe de alge mene principes op de concrete gevallen toegepast dienen te wor den. Zoals Sobriëtas zich nu ont wikkeld heeft, aangepast aan de noden van deze tijd, kan men zeg gen, dat de beweging gedreven wordt door de volgende beginse len: a. dat door de matigheid in het gebruik van spijs, drank en ge notmiddelen aangekweekt wor den: levenseenvoud, geestelijk evenwicht, wilskracht en sociaal verantwoordelijkheidsgevoel; b. dat de persoonlijke beteuge ling van de genotzucht een in vloed ten goede uitoefent op an deren die door het voorbeeld aan gespoord worden zich ook te be perken c. dat het wenselijk is, dat er in alle standen personen zijn, die zich merkbaar beperken in de vormen van genot en in het bij zonder het offer van alcoholont houding brengen; d. dat algehele onthouding van alcoholhoudende dranken voor bepaalde groepen van personen noodzakelijk is en voor iedere ka tholiek een practische beoefening van de zedelijke hoofddeugd van matigheid; e. dat de jeugd alcoholvrij en anti-alcoholisch moet worden op gevoed en de deugd van matig heid moet leren beminnen ter- wille van eigen karaktervorming; f. dat het persoonlijk onthou dingsoffer van velen de geestelij ke en lichamelijke volksgezond heid ten goede zal komen en het ontspannings- en genotsleven op hoger peil zal brengen; g. dat het brengen van onthou dingsoffers en beperking in het genotsleven kan geschieden met allerlei intenties maar vooral ook om God eerherstel te geven voor de beledigingen, welke Hem door de genotzucht worden aangedaan. In verband met deze algemene beginselen wordt de doelstelling in de statuten als volgt omschre ven „Het aankweken van een geest van soberheid en levenseenvoud, bestrijding van het alcoholisme, alcoholvrije opvoeding van de jeugd, het streven naar tucht en 'stijl in het ontspannings- en ge notsleven, steun aan het curatie ve werk van de Dr. Ariënsvereni- ging." De vraag die bijna vijf dagen Sprang-Capelle in haar greep heeft gehouden „Wie heeft de gebroeders van Zeist vermoord?"is thans opgelost. Woensdagavond laat bekende de 25-jarige boek houder M. van der S., wonende in Sprang, de vreselijke daad te hebben gepleegd. Van der S. was reeds dinsdagavond op last van de substituut-offi cier van justitie, mr. J. Booster, gearresteerd, maar bleef hard nekkig ontkennen. Deze aanhouding geschiedde op drie gronden. MENSENBLOED Op het colbert en de pantalon van verdachte waren bloedsporen aange troffen. Na onderzoek in het labora torium aan het bureau Raamweg in Den Haag kwam onomstotelijk vast te staan dat dit vers mensenbloed was. Verder waren er de sorteerproeven met de in huis gevonden lucifers (naast een halfverbrande prop pa pier). De speurhond van wachtmees ter J. de Letter uit Rosmalen wees telkens weer van der S. als de eige naar van deze lucifers aan. Tenslotte waren er de verklaringen van van der S„ waarin hij een aan tal pertinente onwaarheden vertelde. Na in de loop van woensdag tij dens de verhoren zijn daad nog hard nekkig te hebben ontkend, legde hij woensdagavond laat een bekentenis af in het groepsbureau van de rijks politie te Sprang-Capelle voor overste M. C. Ruigrok, districtscommandant rijkspolitie te Tilburg. BOODSCHAPPEN vond, omdat van der S. kort tevoren nog beweerd had voorlopig niet te kunnen betalen. De boer wendde zich daarna tot de politie, waardoor van der S. bijzondere aandacht kreeg. Achteraf is gebleken dat van der S. zich bij meerdere mensen in de schul den had gestoken. RODE ZAKDOEK Het was de politie bekend dat van der S. op de avond van de moord (vrijdagavond) in de woning van de slachtoffers was geweest om daar enkele boodschappen af te leveren. Hij deed dat iedere vrijdagavond. Hij woonde namelijk in bij zijn tante, mej. P. C„ die-in Sprang-Capelle een krui denierswinkel drijft. Zaterdagmorgen is van der S„ die als boekhouder werkzaam is bij een Waalwijks garagebedrijf, gewoon op het werk verschenen. „Hebben jullie het al gehoord van die moord bij ons?", vroeg hij toen nog aan zijn col lega's, die niets bijzonders aan hem merkten. In de loop van dinsdag werd verdachte tot driemaal toe van zijn werk gehaald voor een verhoor en omdat de bewijzen zich langzaam te gen hem opstapelden, volgde dins dagavond laat zijn arrestatie. KEIHARD Na zijn daad heeft van der S. een ontstellend cynisme aan de dag ge legd. De gehele zondag heeft hij in de tuin van zijn verloofde, die naast het politiebureau in Sprang-Capelle woont, zitten kijken naar de familie leden die het politiebureau in en uit gingen voor verhoor. Hij heeft het zelfs bestaan hen te condoleren met de dood van de twee oudjes. In de loop van dinsdag heeft hij nog rustig staan biljarten in een café aan het Sprangse pad en daarbij nog opge merkt, dat de politie haar gang maar moest gaan, maar dat hij er niets mee te maken had. GELD GELEEND Een Waalwijkse boer heeft de po litie een belangrijke tip gegeven, die mede geleid heeft tot de aanhouding van van der S. Deze boer had aan van der S. namelijk geld geleend en hem reeds enkele malen tot terugbetaling gemaand. Op de morgen na de moord kwam van der S. dit geld (een bedrag van f 150.-) plotseling terugbren gen, hetgeen de boer wat verdacht Zaterdagmorgen reeds had de po litie de overtuiging dat het misdrijf moest zijn gepleegd door een bekende van de twee oudjes en door iemand die goed met de plaatselijke situatie op de hoogte moest zijn. Het zwaar verminkte gezicht van Antoon van Zeist was bovendien met een rode zakdoek bedekt toen men hem vond. Van der S. heeft kennelijk de aanblik van dit verminkte gelaat niet kunnen verdragen en het met een zakdoek bedekt voordat hij brand wilde stich ten. Uit dit alles concludeerde de po litie dat de dader zijn slachtoffer goed moest hebben gekend. Met de oplossing van dit gruwelijk misdrijf heeft de politie wel bijzonder snel en knap werk geleverd. Van der S. is gisteren voorgeleid aan de officier van justitie te Den Bosch, mr. A. W. Imhoff. MOORDWAPEN GEWICHT Van der S. heeft de moord ge pleegd met een ijzeren 4-ponds ge wicht dat hij uit de winkel van zijn tante had meegenomen. Dit verklaart ook de vreselijke kracht van de sla gen en de ontzettende verwondingen van de beide slachtoffers. Van der S. had dit brute moordwapen weer netjes gereinigd en weer in de win kel op z'n plaats gezet. Ook de portefeuille, welke uit de woning van de slachtoffers was ver dwenen is leeg in een weiland terug gevonden. Het motief van de moord is dus duidelijk roof geweest en het feit dat van der S. het moordwapen van huis heeft meegenomen wijst op een wel overwogen plan. Ook bij Antoon van Zeist stond van der S. in de schuld. Hij zou door deze reeds enkele ma len tot terugbetaling gemaand zijn. BEGRAFENIS Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Contract-advertenties: speciaal tarief Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Telegram-adres „Echo" CERTIMA HORLOGES WAALWIJK Onder overweldigende belangstel ling had j.l. woensdagmiddag op de algemene begraafplaats aan de Til- burgseweg te Sprang de begrafenis plaats van de j.l. vrijdagavond in hun woning aan 't Oosteind te Sprang op weerzinwekkende wijze van het leven beroofde gebroeders Antonie (74) en Hendrik (72 jaar) van Zeist. Rond de begraafplaats hadden zich enkele duizenden belangstellenden opgesteld, om getuige te zijn van de ze droeve plechtigheid en had de rijkspolitie, die zich overigens op uitstekende wijze van haar taak kweet, handen vol werk om het ver keer in goede banen te leiden. Onder de belangstellenden merkten we ook verschillende hoge politie-autoriteiten op, die deze dagen mede het onder zoek naar de dader van deze laaghar tige roofmoord hebben geleid. De rouwdienst had plaats in de aula van de begraafplaats, die geheel was bezet met familie en vrienden van de overledenen en waarin de lijkkis ten naast elkaar stonden opgebaard. De rouwdienst werd geleid door Ds. P. J. Bos, Ned. Herv. predikant alhier, die allereerst Gods Woord las (Johannes 14) en vervolgens woorden van deelneming en troost tot de zoons en verdere familie richtte. Er zullen bij U veel vragen opkomen, waarop ook ik geen antwoord kan geven, al dus Ds. Bos; ga er mee tot Christus; Hij alleen moge U door Zijn genade troosten en sterken, opdat gij rust vindt. Op afschuwelijke wijze hebben de slachtoffers hun leven verloren. God geve dat hij die deze misdaad heeft bedreven zich spoedig zal mel den en zijn schuld voor God en men sen belijden, opdat hij zijn rechtvaar dige straf zal krijgen, maar bovenal tot bekering mag komen: Deze daad toont ons hoe verschrik kelijk de zonde is; onze zonde, aldus Z.E., want volgens zondag 40 van de H.C. houdt God de wortel des doodslags, nijd, haat, toorn, voor doodslag. Laten wij daarom zwijgen, zegt Ds. Bos, en inkeren tot ons zelf, want door de zonde zijn wij allen niet meer in staat te leven waartoe wij zijn geschapen, n.l. om de Heere God te verheerlijken. Wij zijn God kwijt en zoeken ons levensdoel alsof wij voor onszelf leven, maar het enige doel van ons leven is de verheerlijking van God. Daarom moeten wij omkomen onder 't rechtvaardig oordeel Gods, als wij niet tot God terugkeren. Is er nog wel een weg tot God de Vader, vraagt Z.E. en hij roept de aanwezigen dan toe „Dit is nu het evangelie, dat ik in de Naam van Je zus Christus mag brengen er is een weg terug tot God, in Christus Je zus!" Alleen in Christus kunnen wij be staan voor een genadig God. Ds. Bos roept de aanwezigen drin gend op Christus te zoeken; Hij laat Zich vinden, opdat wij, zondaren, Gods Naam leren verheerlijken. Ds. Bos gaat vervolgens voor in gebed, waarin Z.E. in 't bijzonder de familie van Zeist opdraagt aan de troon der genade. Vervolgens spreekt de edelachtba re heer M. van Prooijen, burgemees ter van Sprang-Capelle, namens het gemeentebestuur en alle ingezetenen woorden van deelneming tot de fam. van Zeist. Een droevige en afgrijselijke ge beurtenis, aldus de burgemeester, heeft in de laatste dagen het leven in ons dorp beheerst en spr. wil hier vertolken de gevoelens van de inge zetenen. Een golf van afschuw en verontwaardiging ging door onze ge meente op het bericht dat uw vader en broer van het leven waren beroofd. Een grote schok ging door ons allen en als een vonk ging het bericht van huis tot huis. Verbijsterend vragen wij ons af hoe kan dat, wie is daar toe in staat. De gebroeders van Zeist hebben een geheel leven tot onze dorpsge meenschap behoord en als men nu dit ziet, dan vraagt men zich af moesten zij daarvoor zo oud worden, om zo aan hun einde te komen? Vragen, die wij niet begrijpen en die wij moeilijk kunnen aanvaarden. Het moge U troost geven, zegt burgemeester van Prooijen, dat God ook al deze din gen weet. Sprang neemt vandaag afscheid van deze doden en namens he t ge meentebestuur en de bevolking die zo verschrikkelijk werd verontrust, ver zekerde burgemeester v. Prooijen de familie van het medeleven dat hen alom omringt en de roep om straf van de dader. De burgemeester kon mededelen dat de verdachte is gearresteerd, welk bericht een schok door de naaste fa milie voerde. Laat U dit niet ontroe- VAD het Zuióen op de voet gevolg Het moet allemaal lekker buitenlands klinken. ii ii'

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 13