FILMJOURNAAL Musis Sacrum Luxor OPTICA BOGAERTS MAC MUZZLE EN HET GEHEIM VAN DE GOUDEN BOEDDM De kwestie Nieuw-Guinea BRILLEN!! KEI SEMI DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 8 SEPT. 1961 Draait Soekarno bij? De Papoea's willen ook praten. De conferentie van de niet-verbon- den landen - sinds heden uitgebreid met vertegenwoordigers van de Kon go - is het voorbije weekend in Bel grado voortgezet. Een woordvoerder van Soekarno heeft zondag de kwestie van de inlij ving van Nederlands Nieuw Guinea bij Indonesië ter sprake gebracht. De Indonesiërs zo zei hij - gaan er van uit, dat West Iran reeds lang aan Indonesië behoort en wel sinds het verkrijgen van de soevereiniteit in 1959. Het enige wat men nog denkt te moeten doen is het wachten op een gebaar van de Nederlanders. Men zou misschien een vorm van zelfbeschikkingsrecht voor de Pa poea's onder Indonesië kunnen vin den, maar Indonesië wenst zich niet te binden. Verder zei de woordvoer der, dat de kwestie West Iran niet mocht uitgroeien tot een tweede Bizerta. Bij de kwestie Bizerta was n.l. ook sprake van traineren van de zijde van een koloniale mogendheid. Het wordt nu echt wel tijd, dat men tot onderhandelen geraakt, wil men althans wat nader komen tot een be vredigende oplossing. President Kennedy, zo meende de Indonesische woordvoerder, erkent de aanspraken van Indonesië en heeft alleen maar wat geduld gevraagd. Zouden bij een eventueel gesprek over Nieuw Guinea ook kwesties als die van de schadevergoeding voor de Nederlandse bedrijven aan de orde kunnen komen? Op deze vraag ant woordde de woordvoerder ontken nend. „We gaan er geen handeltje van maken", zei hij. Tenslotte wacht men in Indonesië met spanning op de a.s. Troonrede. Wanneer in deze Troonrede „gun stige" mededelingen zijn vervat en Nederland het probleem vriendschap pelijk wil oplossen, dan is Soekarno desnoods bereid om naar Den Haag te komen, teneinde een en ander op een topconferentie tot stand te bren gen. Dit alles werd medegedeeld aan een viertal Nederlandse journalisten op een informeel diner te Belgrado. De woordvoerder was een van Soe- karno's belangrijkste medewerkers. Hoe denken de Papoea's er zelf over? De delegatie van de Nieuw-Guinea- Raad, die op het ogenblik een bezoek aan Nederland brengt, heeft een ver klaring uitgegeven waarin zij o.m. zegt, dat, ofschoon de delegatie geen mandaat heeft om in Nederland na mens de Nieuw-Guinea-Raad te spreken, noch om bindende afspra ken te maken, zij toch van de geboden gelegenheid gebruik hebben gemaakt om krachtig het standpunt uiteen te zetten, dat de Papoea's het zelfbe schikkingsrecht, zoals dat bij herha ling van de zijde v. d. Nederlandse re gering is erkend en dat verankerd ligt in het handvest van de Verenigde Na ties, een onvervreemdbaar recht ach ten. De leden zijn van mening, dat het volk - van Nieuw-Guinea in volle vrijheid moet kunnen beslissen wan neer en op welke wijze het dit recht wenst te effectueren. Zij wijzen aan spraken van derden - op Westelijk Nieuw-Guinea uitdrukkelijk af en willen dat het volk van Nieuw-Gui nea te zijner tijd zelf zal beslissen over zijn politieke toekomst. „Wij wensen", aldus de delegatie leden, „in vrede te leven met allen, in het bijzonder met onze naaste bu ren. Wij zijn dankbaar voor hetgeen Nederland met veel opofferingen voor ons heeft gedaan en nog doet. Ons volk zou er zeker de voorkeur aan geven, indien Nederland de op zich genomen taak van opvoeding tot zelfbestuur zou kunnen voortzetten en beëindigen.' De delegatieleden hebben er met klem op aangedrongen, dat de Ned. regering naar wegen en middelen zoekt - om het zelfbeschikkingsrecht van de Papoea veilig te stellen in de V.N. T eleurstelling. Tenslotte verklaarden de delegatie leden zich ernstig teleurgesteld en ge griefd te voelen, dat de laatste tijd personen en groeperingen in Neder land bij herhaling en met aandrang pleiten voor overdracht zonder meer van Nederlands-Nieuw-Guinea aan Indonesië. „SCHLAGER-RAKETEN" Middelpunt van deze lichte en luchtige muziekfilm is Radio Luxem burg en haar befaamde disc-jockey Camillo Felgen, wiens ontspannings programma's in ongeveer 25 landen worden beluisterd. De film is een aaneenschakeling van populaire schlagers, waarbij dan nog even de goede gedachte om de hoek komt kij ken, dat een schlager meer kan zijn dan alleen maar een populair liedje, namelijk de vonk die de hoop in een hart doet ontbranden, een herinnering levend houdt en een enkele ogenblik van het leven onvergetelijk maakt. Naast Camillo Felgen vinden we in de vrouwelijke hoofdrol het jonge Duitse sterretje Vivi Bach. Op de lijst van zingende en spelende gasten vin den we de volgende bekende namen: Heidi Brühl, Conny Froboess, Tra de Herr, Peter Kraus, Gitta Lind, Jacqeline Boyer, Cab Calloway, Lo lita, Nat King Cole, Vico Torriani. Voor de liefhebbers van de lichte muziek een feestelijke film. Van vrijdag tot en met zaterdag. Toegang alle leeftijden. MMiwmmwpi „VIJF DAGEN SCHRIKBEWIND" Het is inderdaad een schrikbewind dat het boevenpak van het Wilde Westen hier over een kleine plaats uitoefent. De revolvers zitten erg los in de holsters, de vuisten flitsen gauw omhoog en geweld is het enige over tuigingsmiddel.Maar de misdaad trekt tenslotte toch aan het kortste eind dank zij enkele dapperen, die voor de verdijkten in de bres sprin gen. Zondagmiddag 3 uur. Toegang 14 jaar. „DE VROUWENDODER" Het ten tonele voeren van vampiers is tegenwoordig een geliefde bezig heid der filmmakers. Hier is er ook weer een aan het werk en hij kiest bij voorkeur jonge meisjes uit voor zijn sinister tijdverdrijf. Het is een jonge Spanjaard, die gedoemd is voort te leven als vampier, nadat hij eerst zijn broer en daarna zichzelf van het le ven heeft beroofd. Tenslotte sneuvelt de vampier toch door een kogel die voorzien is van een houten kruisje, want vampiers kunnen alleen vernie tigd worden door een houten staak die door het hart gedreven wordt. Alle meisjes kunnen nu weer rustig naar bed gaan. Maandag en woensdag. Toegang 14 jaar. „IK ZAG HEM VERMOORDEN" Tijdens een telefoongesprek is Fred Morrow (Jeffrey Hunter) getuige van een moord op een opgeschoten no zem. De moord is gepleegd door een andere nozem, Cowboy geheten. Wanneer de politie arriveert zwijgt iedereen, behalve Morrow, die ver klaart de moordenaar Cowboy te al len tijde te kunnen identificeren. Hij is bereid voor het gerecht als getui ge op te treden zodra Cowboy ge arresteerd is. Van Cowboy en zijn bende ontvangt Morrow dan de waar schuwing dat hij zijn verklaring moet intrekken, omdat hij anders zijn le ven niet meer zeker is. Aanvankelijk doet Morrow dit ook, maar tenslotte kiest hij toch de zijde van het recht en brengt Cowboy achter slot en gren del. Een spannende en met actie gela den film. Van vrijdag tot en met zondag. Toegang 18 jaar. „THE SHEEPMAN" Glenn Ford en Shirley MacLaine in een pittige en spannende western, met de als middelpunt de destijds in het westen van Amerika bestaande haat tussen de rundvee- en de scha penfokkers. De veehouders schrok ken niet terug voor moord om hun landerijen vrij van schapen te hou den. In „The Sheepman" zien we Glenn Ford als de schapenfokker Jason Sweet, die niet buigt voor het geweld der veefokkers en er tenslotte zelfs in slaagt om in het kleine plaatsje, waar deze geschiedenis zich afspeelt, schoon schip te maken. Maandag en woensdag. Toegang 14 jaar. Wielrennen door Ad Vingerhoets. WERELDKAMPIOENEN IN AMSTERDAM GEHULDIGD Voorafgaande aan de revanches van de strijd om de wereldtitels wiel rennen op de baan in het Olympisch stadion te Amsterdam, hebben 30.000 toeschouwers maandagavond vier we reldkampioenen en de tweede-prijs winnaar bij de amateur-achtervolgers, Jaap Oudkerk, een ovationele hulde gebracht. De kampioenen waren Henk Nij- dam (achtervolging amateurs), Leen van der Meulen (amateur-stayers), de Duitser Marsell (prof stayers) en Maspes (profsprinter). Zij werden onder meer toegesproken door de trotse KNWU-voorzitter dr. P. van Dijk en door de directeur van het Olympisch Stadion, de heer Dick Bessem. Ook gangmaker Bertus de Graaf, die Leen van der Meulen zo tactisch en talentvol naar het wereld kampioenschap had gereden, werd in de hulde, waarbij de bloemen natuur lijk niet ontbraken, betrokken. Uitslagen 1 Romijn achter Pelser, 30 km in 23 min. en 5,6 sec.; 2 Van der Meu len achter De Graaf op 115 m; 3 Wickihalder (Zwits.) achter Groli- mond; 4 Godelle (Fr.) achter Loren- zetti; 5 Van der Bergh achter Van Roey; 6 Van Campen achter Beets en 7 Van Dijk achter Walraven. Sprint profs (vier series) eind klassement: 1 Derksen 4 pt.; 2 Mas pes (It.) 4 pt.; 3 en 4 De Bakker (B.) en Rousseau (Fr.) 8 pt. Achtervolging profs over 5 km 1 Post 6 min. 33,6 sec.; 2 Fraggin (It.) 6 min. 35,6 sec. Wegens de regen kon de rit over 75 km van de beroepsstayers niet worden uitgereden. Na 20 km werd aan de strijd een einde gemaakt. De stand was toen 1 Depaepe (B.) achter De Graaf; 2 Van Houwelingen achter Wiersma; 3 Marsell (D.) achter Meuleman; 4 Raynal (Fr.) na Lorenzetti; 5 Koch achter Van Roey; 6 Wierstra achter Van Ingelghem op 1 ronde; 7 Meier (Zw.) achter Grolimond op 1 ronde. De affaire Gerrit Wesseling. De laatste dagen is er heel wat te doen geweest over het passeren van de Nederlandse amateurkampioen Gerrit Wesseling voor uitzending naar Bern. Links en rechts kregen wij opmerkingen te horen waarin kritiek geleverd werd op het samenstellen van de amateursploeg. Wij kunnen ons voorstellen, dat ze zich in Half weg afvragen, waarom „hun" kam pioen niet goed bevonden is voor Bern. We weten, dat het een beetje zeer doet, daar in Halfweg. Ze be schouwen het min of meer als deva luatie van de titelstrijd waarin „hun" Gerrit de rood-wit-blauwe tricot ver overde. Gerrit rijdt goed. Hij wint op tijd zijn koers en kan ook op het inter nationale vlak mee. Persoonlijk gelo ven wij niet, dat Gerrit Wesseling, omdat hij kampioen van Nederland is, ook een beter coureur zou zijn dan de andere uitverkorenen. In de Ron de van Namen, die als doorslagge vende selectierit gold, huisde Wesse ling doorlopend in de achterste regio nen. Er zijn twee mogelijkheden, Wesseling had de vorm niet en dan mag hij dankbaar zijn dat het selec tieteam hem niet opstelde; hij had er niets aan om in Bern zijn kampioens- trui als achterblijver aan het publiek te tonen. De tweede mogelijkheid is, dat Wesseling met het idee rondliep, ik zit al in de ploeg, dus doe ik het maar kalm aan. Deze laatste moge lijkheid is maar gering, doch niet uit gesloten. Het is helemaal geen wet van Me den en Perzen, dat een landskampi oen afgevaardigd „moet" worden. Vorig, jaar werd in België een zekere Jos Geurts amateurkampioen, maar wie er mee naar Leipzig ging, geen Geurts. Nog sterker was het in 1934, Louis Roels werd Belgisch kampioen der beroepsrenners, maar mocht in Leipzig (toevallig weer die stad) zijn rennersspullen in de koffer houden. Karei Kaers of Louis Roels, dit was de vraag die de selectieheren tot diep in de nacht uit de slaap hield. Het werd Kaers en hij werd tevens we reldkampioen. Doordat de nationale kampioen (Louis Roels dus) niet van de partij was, had België een wereld kampioen. Degene die het niet eens zijn met de gedane keuze, hun goed recht overigens, kunnen hieruit op maken, dat het geval Wesseling niet op zijn eentje staat. Gerrit, die wij vele malen van nabij hebben medege maakt, is een sportieve knaap, die de laatste zal zijn, om over deze affaire heibel te gaan maken. Provinciaal nieuws NATIONALE TREKPAARDEN TENTOONSTELLING 500 elite-paarden in Den Bosch. Rond 500 elite-dieren uit de Ne derlandse trekpaardenfokkerij zullen op donderdag 14 en vrijdag 15 sep tember a.s. in Brabants hoofdstad ge- exposeerd worden. Daarmede wordt deze tentoonstelling alléén al vanwe ge het aantal inzendingen de grootste die ooit op paardengebied is gehou den. Dit grote agrarische evenement vindt traditiegetrouw plaats in en rond de enorme veemarkthallen. Niet alleen omdat de outillage aldaar zo uitmuntend is, maar ook omdat tus sen het Trekpaard en 's-Hertogen- bosch zulk een hechte band is ge groeid. Een band die o.m. tot uit drukking komt door het feit dat than voor de 20e achtereenvolgende n de Nationale Trekpaardentenu stelling in de Hertogstad wordt organiseerd. Donderdag 14 september is dei ciale dag voor de fokkers en de ei kenners van het trekpaard. Op dag vinden n.l. de keuringen plaat van 30 rubrieken hengsten en ma, riën. Bovendien worden dan in namiddag „Fokgroepen" en de M riën met afstammelingen" gq meerd. De tweede dag der tentoonstelling vrijdag 15 september, vormt door z|| feestelijk en veelzijdig een bijzonder aantrekkelijk schouw-; spel voor iedereen! In de voormiddag van deze lat vindt o.m. het uitroepen van de Na tionale Kampioenen plaats. In de na middag volgen demonstraties van hoogst bekroonde collecties, de kan pioenen en oudkampioenen, de mas sale show met acht-, zestien- entw en dertigspannen, de bekendmakits! van de uitslag der door de 3 Centrait Landbouworganisaties uitgeschrew; prijsvraag „Wie wordt Kampioen' enz. Tal van bijzondere attracties zulks verder aan het geheel een feestelij! en luisterrijk karakter geven, als optreden van pl.m. 1000 jonge ren en boerinnen met een spel va volksdans en gymnastiek, begeleii door de Kring-Fanfare van de Lim burgse Jonge Boeren- en Tuinders- bond het eerste optreden van de voorjaar uit Tirol geïmporteerde Hat- lingerpaarden, zowel aangespanr- voor beladen wagens als in een dis suurnummer „a la flèche", gerede door ruiters en amazoneshet rijde van de Hongaarse Post met acrob tiek en pyramide door de Noord- Oost-Polder en de welluidende ut dewerking van het 120 man ti korps der Koninklijke Harmon ,,'s-Hertogenbosch". 100). Heinrich was een gehoorzaam man en deed meteen wat de Kille hem opdroeg. Enkele, tellen later stond hij dus al naast de Kille, verkleed als agent. „Dat uniform staat je prachtig, Heinrich", sis te deze. „Ich hen ja iemer dol geweesen op sjeune oeniformp- iens", lachte Heinrich. „Soldaat- jen spielen, och... das iest doch sjeun, was!" „Héél mooi", zei de Kille. „Doch nu doe je er beter aan voor mij ook zo'n uniform te gaan halen. In het wachtlokaal zal wel iets te vinden zijn, denk ik." De Kille had goed gedacht wat al gauw blijken zou. De wachtmeester, die daar zat, keek namelijk wel een tikje verwon derd op, toen daar plotseling een onbekende agent bij hem binnen trad en om een vuurtje vroeg. „Kan ich biete een vuurtjen ha- ben voor main cigaretjen?" vroeg de onbekende. „Dat kun je krijgen", antwoordde de agent en ontstak een lucifer. „Maar v. ben jij eigenlijk, als ik vragei mag?" Hij bekeek de nieiffl argwanend en vervolgde: „Ikhet jouw gezicht hier nog nooit eer der gezien. Wat voer jij hie uit?" „Ik kom jouw sjeuneoe nieformpje halen", ginnegapt Heinrich en meteen daarop dim de hij de wachtmeester een drei nende kaakslag toe. Tegen des schurkenstreek was de wacht meester natuurlijk niet opgevas- sen... FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" VOGELVRIJ door HENRIC VAN NORCH Vader en dochter wisselden slechts weinig woorden. Beide waren in hun binnenste nog te veel vervuld van het plaats gehad hebbende drama. Voor de zoveelste keer na de noodlotsdag had Frankes zijn doch ter gevraagd hoe de moordenaar er precies uitzag. Hij had nu langza merhand wel een juiste indruk van dat ongure element gekregen. Het was erg stil in de hoeve. Het waren alleen de geluiden uit de stal, die zo nu en dan door het lichte houten beschot drongen. Nu eens was het het zuchten van een der koe beesten, dan weer was het een stam pen van één der paarden of gaf een der zwijnen enig geluid. Maar over het geheel heerste in de boerderij de vredige rust van het eenvoudig land leven. Nadat er een langere pauze in hun gedachtenwisseling was geweest, vroeg het meisje bijna smekend „Vader, zoudt gij het stropen eraan willen geven? O, vader, we zijn nu nog slechts met ons beiden. Hoe ge makkelijk zou U bij de jacht iets kun nen overkomen. Ik heb thans U al leen maar meer." De stroper wachtte een ogenblik met zijn antwoord. Toen zei hij „Ik houd op met het jagen op het ge dierte des velds." Hanna zag hem aan. Het was als of ze op dit antwoord met een nieu we vraag wilde komen. Frankes voorkwam haar. „Hanna, ik heb over de toekomst nagedacht. We moeten hulp hebben op de hoe ve. Hoewel ik van plan ben om niet meer te stropen, zullen er toch dagen komen, dat ik je alleen moet laten. Het beste lijkt me, dat we een ver trouwde huishouding bij ons in ne men. Wat dunkt je van het gezin van de dagloner Engbert Hendriks? Er zijn daar drie kinderen, waarvan de oudste al wat licht werk kan doen." Hanna gaf niet direct antwoord. Ze scheen over iets te peinzen. Ein delijk zei ze: „U zegt niet meer te zullen stropen. Maar waarom zegt ge tevens, dat ge me dagen zult moeten alleen laten?" De boer antwoordde nu nadruk kelijk: „Hanna, bij alles wat ik ga doen, zal ik je steeds in mijn gedach ten houden. Jij bent mijn alles; het enige wat mij nog aan het leven bindt." Hij pauzeerde een ogenblik en vervolgde toen langzaam: „Maar er is nog iets, beste meid, iets wat ik als mijn plicht gevoel. De moorde naar van mijn zoon moet gestraft worden." Het meisje begon weer te schreien. „O, ik vreesde dit wel. Maar er is ons geleerd, dat we onze eigen rech ter niet mogen zijn." „Hanna, toen ik nog een knaap was, is mijn vader, jouw grootvader, door die satanische huurlingen op smadelijke wijze ter dood gebracht. Ik was toen nog niet in staat om hem te wreken. Langzaam heeft de tijd mijn hevige verdriet verzwakt, maar vergeven kan ik die wandaad ook heden nog niet. Elke keer als ik een ogenblik verwijl onder de eik, waar aan hij zijn einde vond, is het alsof hij me weer verschijnt en dat zijn ogen me vragen: „Willem, hebt ge me wel gewroken?" De stroper wachtte een ogenblik. Hij stond op en liep heen en weer door het vertrek. Dan ging hij ver der „Ik heb mijn leven geleefd zon der een mens kwaad te berokkenen, naar ik meen. En nu dit. De arme jongen vermoord, zo'n beste kerel, die nog geen vlieg kwaad kon doen. De maat is nu meer dan vol, Hanna. Ik zal geen rust meer kunnen vinden voor ik die beiden van ons eigen bloed heb gewroken. Ik heb me het beeld van de schurk, die jou aan randde en je broer vermoordde, nu goed in mijn hersens opgenomen. Willem Frankes zal hem vinden en wee dan zijn gebeente", eindigde de wilddief grimmig. Frankes bleef nog opgewonden door het vertrek lopen, terwijl het meisje de tranen in ogen stonden. HOOFDSTUK IV. DE HOPMAN Willem Frankes trad de woning van de dagloner Engbert Hendriks binnen. Het was een armoedige stulp; voor een deel waren de wanden van plaggen opgetrokken. De huisgenoten zaten aan het middagmaal. Wel wat vroeg, zei de vrouw, maar haar man en de oudste zoon zouden die middag een familie lid bezoeken, die een paar uur gaans van hun vandaan woonde. Het mid dageten bestond uit een schaal vol bruine bonen, waarover moeder de vrouw wat vocht goot. Het scheen Frankes toe alsof dit vocht geen oogje vet bevatte. „Gaat toch zitten, boer", nodigde Hendriks. Frankes ging zitten op de enige stoel in het vertrek, die nog onbezet was. Een oud wankel meubel. „Ik zal maar direct van wal ste ken", zei hij. „Jullie hebt haast. Nou dan, je weet, dat ik nogal vaak een dag van huis ben. Ik ben daarom ge noodzaakt nu hulp op de boerderij te nemen en ik wil, dat ik die hulp helemaal kan vertrouwen. Ik heb nu aan jullie gedacht. Zouden jullie be reid zijn met het hele gezin bij mij op de hoeve te komen inwonen? Je moet er aan denken, dat je dan met mijn dochter al het voorkomende werk afdoet." De ganse familie keek de stroper met grote ogen aan. De vrouw des huizes was de eer ste, die haar mond open deed. „Maar wij hebben een geit en een Fries melkschaap." Franke moest inwendig glimlachen. „Nou, Gezine, maak je daarover niet bezorgd. Die dieren neem je mee; we hebben daar ook wel vreten voor." Engbert Hendrigs had een ernstig gezicht getrokken. „Een hele stap voor ons, boer," meende hij. „Dat is het", beaamde Frankes. „Ga het gerust een paar dagen over wegen. En kom me dan ie besluit mededelen. Je moet je voorwaarden ook kalm opmaken. Maar kom, ik zal jullie nu niet langer ophouden." De boer stond op. „Goeden dag en een plezierige reis vanmiddag, Eng bert." Meteen opende hij de deur, bukte zich onder de lage deurpost en ging terug naar zijn woning, de dag lonersfamilie alleen latende met zij voorstel, dat haar eentonig besta plotseling heftig beroerde. Een paar dagen later kwam de dag loner aan Frankes melden, dat de fs milie genegen was bij hem in te Ie men wonen. Hij noemde de voorwan den die hij meende daarbij te r bedingen. De beide mannen werden het vla eens en spoedig ging de dagloners:) milie haar armoedige stulp verlate: en nam haar intrek op de boerderij Toen ze enigszins was ingebuig® en ingewerkt, maakte Frankes a® stalten om enige dagen op reis gaan. Het was inmiddels reeds nov® ber geworden. Op een koude, doch heldere gen besteeg Frankes zijn vertrouw' bruine. Zijn bovenkleding bestond ui leder en aan zijn voeten had hij hof laarzen. Zijn zware geweer h aan het zadel bevestigd op een dat hij het gemakkelijk ter har nemen. Onder zijn bovenkleding'; borg hij een pistool en een lang mes. Hanna stond naast hem. „Meid, wees niet ongerust, vader en zoon manen mij, maar mij in acht nemen en bij alles wat' doe aan jou denken, mijn lieve ft na". (Wordt vervolg AUTC en S< I M. Voor adv meuten t Dr. v. Be KJ Ook voo: worden geldende Klachten aanmeld! aan ons Dr. vs K. Maar dan van de BRILLEN-SPECIAALZAAK GROTE SORTERING ALLE PRIJZEN ONGEKENDE SERVICE BRILLEN SPECIALIST Grotestraat 220 Waalwijk HOUDT BOGAERTS VOOR OGEN Hogeitee >4 i Vfifcti' tri <~i ttufhf '*J| 5) Besoijens 1

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 2