waalwijkse en lanqstRaatse eouRant Fiasco van de terreur BINNEN- EN BUITENLAND voor het hetere bont de beste zaak Alle Baby's Moeilijke competitie-start voor Waalwijkse clubs 11 Aanstaande WAAR GAAN WE HEEN? moeders VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1961 83e JAARGANG No. 72 itgever: iaiwijkse Stoomdrukkerij 1 Antoon Tielen ifdredacteur: JAN TIELEN ■onummer 50798 blad verschijnt 2 x per week Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „Echo" pe stoomexplosie in Siberië, waarmede het Kremlin eenzijdig een einde maakte aan het moratorium op proeven met kernwapens, heeft zich de sowjet-unie zelve gekeerd. Hoe enorm de schok ook was voor in Belgrado confererende „actie ve neutralen" vooral, zij geraakten er niet door onderste-boven. Integen deel, wanneer Chroesjtsjow mocht ,ebben verwacht, dat zijn politiek van erreur de leiders van de niet aan een der twee grote blokken verbonden staten er toe zou brengen, uit pure angst druk op het westen in de kwes tie Berlijn uit te oefenep, heeft hij zich deerlijk vergist. Eerst nog wat aarzelend, maar al lengs openlijker en scherper, hebben eze leiders, van Tito tot en met.Neh- roe, de handelwijze van Moskou ver oordeeld als een tegen de vrede ge richte daad. En daarbij negeerden zij terecht de krokedillentranen, die Chroesjtsjow bij het plegen van zijn wandaad vergoot. De leugen, dat Amerika het plan had, kernwapens in iet geheim te beproeven en dat Rus- and daarom „in het belang van de vrede" wel gedwongen was het voor te zijn, vermochten zelfs de halve meelopers van het Kremlin onder het gezelschap in Belgrado niet te slik ken. Geen bijzondere emoties, behalve die der verontwaardiging, heeft het lussische optreden in het westen zelf gewekt. Eén van 100 of 10 van 10? President Kennedy reageerde on- iddellijk met de geruststellende ver klaring, dat het westelijke atoomar senaal geheel voldoet aan de eisen van de defensie. Daarna vertrok hij uit Washington voor een korte va kantie en miljoenen Amerikanen, met klein extra verlof wegens „La- tour Day", volgden zijn voorbeeld. Het was Chroesjtsjow niet gelukt, er zijn tegenstrevers paniek te zaaien. De sowjet-leider had daar overi gens zeer zijn best voor gedaan door te verklaren, dat zijn land thans bezig is aan de ontwikkeling van een kem- tom van 100 megaton, dat wil zeg gen een bom met een explosieve kracht van een miljoen ton t.n.t., dus vijf maal zo krachtig als de bom, die op Hirosjima viel. Zo'n bom, lichtte hij nader toe, kan vervoerd worden door raketten van de soort, waarmede de Russen Titow en Gagarin rond de wereld schoten en de Amerikanen hebben zulke raketten niet. Maar ook daarvan is men in het westen niet geschrokken. De deskun digen wijzen erop, dat een dergelijke zware bom in feite een onpraktisch i iser is op de wereld geen doel groot genoeg, om er als object voor in aanmerking te komen. Tien bom men van tien megaton zijn heel wat doelmatiger dan een van honderd megaton. Wat spookt daar rond? Omdat het niet mogelijk is, in de hersens van Chroesjtsjow te kijken, is het ook niet mogelijk te zeggen wat hem heeft gedreven tot een actie, waarvan hij zonder twijfel wist, dat zij door de gehele niet-communisti- sche wereld, de neutralen incluis, zou worden gelaakt. Wellicht acht hij, nu er in de militaire machtsverhoudin gen een soort pat-positie is ingetre den, de tijd rijp voor een politiek van terreur Maar de reacties hebben aan getoond, dat hij zich misrekent, wan neer hij daarmee zijn doeleinden in de internationale politiek denkt te bereiken. In de jaren na 1945, toen de Ame rikanen een atomaire superioriteit be zaten, hebben zij deze nimmer ter be reiking van egoïstische doeleinden aangewend. Dat betekent echter geenszins, dat zij op dit ogenblik, nu deze meerderheid in een evenwicht is veranderd, voor Russische dreige menten door de knieën zullen gaan. In zekere zin kan het westen Chroesjtsjow dankbaar zijn. In de eerste plaats heeft hij het de moge lijkheid geschonken, nog eens duide lijk te maken, dat het niet, zoals in de dagen van München, voor terreur zal wijken. Initiatief hernomen. De Berlijnse kwestie vraagt om een nieuwe regeling. Die zal er ook ko men. Maar het zal geen regeling zijn, die onder druk van een chantage-po- litiek tot stand is gebracht. In de tweede plaats heeft Chroesjtsjow aan al die hele en halve koloniale landen van het recente verleden, die hun wantrouwen tegenover de westelijke staten nog steeds niet hebben verlo ren, aangetoond, wie in werkelijkheid een ontwapening, waarop alle hoop voor de toekomst moet worden ge bouwd, saboteert. President Kennedy zal niet nalaten op de deze maand beginnende zitting van de Verenigde Naties, de volke renorganisatie die de hoogste verant woordelijkheid voor de ontwapening draagt, vast te nagelen, dat de sow jet-unie die saboteur is. En tegelijk zal hij zijnerzijds een nieuw ontwape ningsplan indienen. Een indrukwekkend gebaar van westelijke wil tot de vrede was reeds het dit weekeinde gedane Ame rikaans-Britse voorstel aan de sow- jets om in ieder geval proeven met kernwapens in de atmosfeer te ver bieden. Zo heeft het westen, dank zij Chroesjtsjow, het initiatief kunnén heroveren op een gebied, waarop dit van het grootste gewicht is. (Nadruk verboden). MINISTER LUNS WENST GARANTIE VAN UNO VOOR ZELFBESCHIKKING De vaste commissie voor Buiten landse Zaken uit de Tweede Kamer taeft maandagmiddag officieel ver nomen, dat de regering van plan is een poging te doen om het zelfbe schikkingsrecht van de Papoea's door de Verenigde Naties te laten garan deren. Minister Luns (Buitenlandse Zaken) heeft in een vergadering met de commissie nog niet kunnen mee delen, in welke vorm een voorstel op de agenda van de algemene vergade ring zou kunnen komen, omdat hij in de loop van de komende weken daar over in New York en Washington n°g een aantal peilingen moet ver richten. ST. WILLIBRORDUS 45.063 Het ledental van „Sint Willibror- bond van katholieke indu- stne-werknemers die in Scheveningen zijn 50-jarig jubileum viert, is ge spen tot 45.063 precies. De leden- w®st is te danken aan de grote pro banda-actie. Toen deze begon, had de bond 42.000 leden. „Sint Willi- nordus is thans de grootste bond Van orieksarbeiders in Nederland. folkloristisch feest terug naar huis moest brengen. ITALIANEN EN SPANJAARDEN IN TWENTE IN STAKING Zij willen naar huis Zoals bekend hebben talrijke fa brieken in Twente alle moeite ge daan, om met het oog op 't grote personeelstekort arbeiders uit Italië en Spanje aan te trekken. Dat is hun gelukt en werken daar nu zowat 800 Italianen en 400 Spanjaarden. De arbeiders op de fabrieken heb ben hun collega's van buiten goed opgenomen en op 't werk gaat het dus goed; maar op straat en in de café's gaat het niet zo goed, zodat het zondagavond in Oldenzaal tot een botsing is gekomen, waarbij het hard is toegegaan en tenslotte een formeel gevecht werd geleverd met de politie. De oorzaak was dat de Italianen en Spanjaarden geen toegang kregen tot een danszaal, wat zij niet namen en waardoor relletjes en vechtpartijen ontstonden, en de politie tenslotte in greep. Maar hierbij is 't niet gebleven. De Italianen en Spanjaarden zijn maan dag niet aan 't werk gegaan en heb ben hun collega's in Almelo e.a. aan gezet 't zelfde te doen, wat is ge lukt en nu zit men met grote moei lijkheden. De buitenlanders schijnen door no zems en ook anderen geplaagd te worden door naroepen en anderszins, zodat de vreemdelingen zeer ge- irriteerd zijn en zelfs weg willen. De Italiaanse textielarbeiders in Twente hebben genoeg van Neder land; de Spanjaarden met hen. Liever arm leven thuis, dan in Nederland DODE BIJ VECHTPARTIJ In de nacht van zondag op maan dag is de 56-jarige J. van der Zou- we uit Hardinxveld-Giessendam bij een vechtpartij om het leven geko men. De heer van der Zouwe bracht op zijn bromfiets, de 21-jarige N. P. uit Gorkum naar huis. Zij kregen on derweg ruzie en toen de politie ter plaatse verscheen lag de heer Van der Zouwe dood op de weg. P., die onder invloed van alcohol verkeerde, moet de ander een slag in het gezicht hebben gegeven. Over de oorzaak van de ruzie en de doodsoor zaak was maandagavond nog niets bekend. OVERBELAST SCHIP OMGESLAGEN 12 doden, 14 vermisten Bij een scheepsramp voor de Co- lumbiaanse haven Buenaventura zijn 12 mensen om het leven gekomen, 14 worden nog vermist en 27 zijn met verwondingen in ziekenhuizen opge nomen. In de eerste berichten over het ongeluk werd gewaagd van minstens honderd doden, het duurde bijna een dag voordat men een overzicht van de toestand had. Het ongeval was te wijten aan overbelasting van een oude vrachtboot die deelnemers aan een NASSER EN SOEKARNO CONTRA NEHROE Op de conferentie van 25 niet-ge- bonden landen in Belgrado zijn twee groepen ontstaan die geen overeen stemming kunnen krijgen over de vraag, welke - internationale kwes tie 't belangrijkst is. De eerste groep, onder aanvoering van premier Neh- roe van India, acht de kwestie van ontspanning tussen Oost en West het belangrijkst. De andere groep onder leiding van president Nasser en Soe- karno wil de grootste nadruk leggen op het kolonialisme. Een speciale commissie die de slot verklaring moet opstellen heeft de meeste last van deze verdeeldheid, want wat moet nu het eerst worden genoemd in deze verklaring. Een van de leden van de commissie verklaar de: „Wij zijn op dit punt niet alleen niet-verbonden, „we zijn het ook zon der meer niet eens." Men schijnt het er wel over eens te zijn geworden, dat premier Nehroe, die woensdag naar Moskou vertrekt, namens de neutralen in Belgrado een beroep op Kroesjef moet doen om op het Brits-Amerikaanse voorstel voor een verbod op kernproeven in te gaan. DE GAULLE'S VERKLARINGEN President De Gaulle heeft dins dagmiddag in het Elysée voor een ge zelschap van ongeveer 600 journalis ten een persconferentie gegeven, waarin hij voornamelijk heeft gespro ken over de internationale politieke toestand in verband met de crisis om Berlijn, over de plannen van de rege ring om een eind te maken aan het Algerijnse probleem en over Bizerta. Generaal De Gaulle heeft naar aan leiding van dit laatste punt verklaard, dat Frankrijk niet voornemens is de basis te ontruimen zolang de wereld nog verkeert in een periode van ge vaar. Jaren en jaren is men bezig aan een verbod van atoom-proeven, wel ke onderhandelingen steeds werden getorpedeerd door Rusland en op de vooravond van de conferentie der z.g. neutrale landen in Belgrado en juist toen Amerika en Engeland voorstel den de explosie-proeven na te laten, zelfs zonder speciale controle, be gaat de Sovjet-Unie de brutaliteit, zonder zich aan de wereld-opinie te storen, dagen achtereen atoom-bom men tot ontploffing te brengen. En nu zou men zeggen, dat naast de gehele Westerse wereld, de confe rentie van „neutralen" op zijn kop zou staan, nu de mensheid van de ge hele wereld op 't spel staat; niets daarvan, alleen een enkele persoon lijke afkeuring, maar geen krachtig protest van deze 25 Afrikaans-Azia tische landen. Soekarno c.s. vinden het gewichtiger te spreken over Bi zerta, Nieuw-Guinea, Angola enz. en te schimpen op de Westerse landen. Wij weten nu wat wij in de Verenig de Naties van deze mensen te wach- te hebben anti-Westen en pro- Kroetsjef. Waar moet het op deze wijze met de wereld heen? toen twee gemeenteraadsleden hem dinsdag daarover interpelleerden. Oud-minister Lilar en mevrouw Mia van Cauwelaert, dochter van de on langs overleden oud-minister van Waterwegen - onderhandelaar Frans van Cauwelaert - vroegen of B. en W. dit akkoord onderschreven. „Verre vandaar", verklaarde wet houder Delwaide in een zeer uitvoe rig en genuanceerd betoog. ELEKTROKUTIE BIJ ROOF MISLUKTE De Weense politie heeft maandag arresteerd is. Zij werden beschuldigd van roof en poging tot doodslag. Hij is 17, zij 15 jaarl werk en geld maar géén leven. Zij voelen zich bedreigd door met einden fietskettingen en messen gewapende troepen nozems; zij zien zich de toe gang geweigerd tot danslokalen en worden als paria's bejegend door ve len. Niet alleen door nozems, maar ook door volwassen mensen en kinde ren die de ouderen naapen. De zuider lingen zijn het hatelijke „macaroni"- en „spaghetti"-geroep beu. De ont moeting tussen Zuid-Europa en het oosten van Nederland heeft geleid tot een kortsluiting die zondag een ontlading kreeg voor de danszaal van het gebouw „St. Joseph" in Olden zaal. De Italiaanse en Spaanse consuls hebben besprekingen gehouden met autoriteiten, werkgevers en werkne mers, maar of deze zaak, die ons land toch werkelijk geen eer aan doet, nog tot een goed einde is te brengen, bestaat te bezien. WEER KERNPROEF IN RUSLAND De Russen hebben maandag weer in de dampkring een kernbom laten ontploffen. De plaats van de explo sie was, evenals vorige week vrijdag, het proefterrein van Semipalatinsk in Oost-Kazakstan in Midden-Azië. De kracht van dit kernwapen lag in het kaliber van de kiloton, dat wil zeggen, dat als maatstaf van verge lijking de kracht van honderdduizend ton TNT moet worden aangehouden. Het is dus geen super-bom van de megaton-klasse geweest, waarmee Kroesjef de laatste tijd heeft ge schermd. De verklaringen van generaal De Gaulle bleken in overwegende mate beheerst - te worden door overwe gingen van internationaal-politieke en strategische aard. Ten aanzien van Berlijn verklaarde de president van de republiek, dat in dien de Sovjet-Unie de positie en de verbindingslijnen van de grote wes terse mogendheden in Berlijn met ge weld wil aantasten, deze mogendhe den niet mogen aarzelen hun positie en verbindingslijnen eveneens met ge weld te handhaven. Ten aanzien van Algerije deelde hij mede dat dit pro bleem - slechts kan worden opge lost door de instelling van een voor lopige uitvoerende macht, berustend op de medewerking van'alle Algerijn se gekozenen, doch dat het de FLN vrij staat om aan de vorming van deze voorlopige uitvoerende macht even eens mee te werken. VIJF TUNESIËRS IN BIZERTA GEDOOD De spanning in en rond de Franse basis Bizerta in Tunesië is dinsdag plotseling hevig toegenomen door en kele incidenten, waarbij in totaal vijf Tunesiërs door Frans mitrailleurvuur om het leven zijn gekomen en een groot aantal mensen werd gewond. De eerste schermutselingen begonnen dinsdagmorgen, toen een groep Tu nesiërs een door de Fransen aange legde prikkeldraadversperring wilden afbreken. Toen zij weigerden zich te verwijderen, werd het vuur op hen geopend. Twee van hen werden ge dood, twintig gewond. In de avond uren ontstonden botsingen tussen vijf honderd leden van een Tunesische jeugdorganisatie en Franse militai ren, die aan drie Tunesiërs het leven hebben gekost; 16 jongeli en 10 Franse soldaten liepen verwondingen op. ANTWERPEN TEGEN RIJN-AKKOORD Het Antwerpse stadsbestuur ver werpt 't vorige week gepubliceerde akkoord, dat de Rotterdamse en Ant werpse Kamers van Koophandel had den gesloten over een verbeterde ver binding van de grote Belgische haven met de Rijn. De Antwerpse wethou der voor de haven Theo Delwaide liet daarover geen twijfel bestaan, een jong paar gearresteerd dat een oude man had bestolen en gepro beerd had hem in zijn slaap te elek- trokuteren. Het slachtoffer werd door kortsluiting gered. De politie vertelde dat de 50 jaar oude Wilhelm Kroeger het paar afge lopen zaterdag in een bar ontmoet had. Kroeger nodigde hen toen bij zich thuis. Kroeger vertelde dat hij wakker werd toen de jongen hem met een bierfles sloeg en hem met de hulp van-het meisje aan zijn bed vastbond. Toen goten zij water over hem heen en bevestigden hoogspanningskabels van een elektrische oven aan zijn ar men en benen. Kroeger kreeg ernsti ge brandwonden maar speelde het klaar om een van de kabels los te ma ken, wat kortsluiting veroorzaakte. De - twee zijn er vandoor gegaan met juwelen en 270 schillingen. Later werd gemeld dat het jonge paar ge- Van verschillende zijden werd ons gevraagd wat eigenlijk de Pregnyl- actie betekent, waarvan men op tal van plaatsen hoort. Wij hebben ons gewend tot de di rectie van „Organon" te Oss, fabri kant van dit nieuwe geneesmiddel, die ons daaromtrent 't volgende com mentaar verschafte Het geluk, dat de aanstaande moe der ervaart, omdat zij een mensenkind het leven zal schenken, dat haar kind is, kan zij delen met anderen. Tijdens de zwangerschap worden bepaalde stoffen (hormonen) afge scheiden, waarvan een gedeelte met de urine het lichaam verlaat. Uit deze stoffen kan men thans, dank zij een ingewikkeld proces, een geneesmid del vervaardigen, dat anderen in be paalde gevallen de gezondheid en het geluk geeft en/of hergeeft. De aanstaande moeder zal deze unieke kans om anderen te helpen, die juist aan dat onontbeerlijke hor moon een tekort hebben, zeker niet voorbij willen laten g'aan. Eén der weinige fabrieken ter we reld, die dit geneesmiddel kan ver vaardigen is „Organon" in Oss. Deze fabriek, die baanbrekend werk heeft verricht op dit terrein, moet kunnen beschikken over de urine tijdens de eerste vier maanden van de zwanger schap. Daarom is op vele plaatsen in Nederland een organisatie opgezet om de inzameling van deze urine te verzorgen. Dat doktoren, vroedvrouwen en wijkverpleegsters, die beter dan wie ook de waarde van dit geneesmiddel kennen, achter deze organisatie staan, spreekt vanzelf. Voor iedere aanstaande moeder, die haar medewerking verleent, wil de fabriek een attentie ter beschikking stellen. Daar de wensen en behoeften soms wijd uiteenlopen, doet men dit in de vorm van een bedrag in geld, dat naar eigen inzicht besteed kan worden. Deze urine-inzamel-organisatie be staat in verschillende steden reeds ja renlang, maar wij kunnen ons inden ken, dat men in plaatsen waar deze organisatie pas begint, hier wat vreemd tegenover staat. Vroeger bestond dit immers niet. Maar vroeger bestond ook geen bloedtransfusiedienst, geen hoorn vlies-centrale, geen mogelijkheid tot overplanting van de huid. Hoeveel mensen danken hieraan echter thans hun leven of geluk? Hoeveel mensen zal men met dit bovengenoemde geneesmiddel weer gezond en gelukkig kunnen maken? Welke aanstaande moeder zou hen dit willen onthouden, als zij daartoe medewerken kan? Inlichtingen hierover worden gaar ne verstrekt door mej. J. M. Wilmont, Stationsstraat 112, Waalwijk, alwaar U zich ook kunt aanmelden voor deelname aan deze prachtige actie. Waalwijk, een van de rijkste ge meenten van ons land waar het voet balverenigingen betreft, krijgt a.s. zondag al direct een moeilijke com petitie-start te verwerken. De tegen standers van de Waalwijkse clubs zijn alle op één na in de afgelopen com petitie goed voor de dag gekomen en zij zullen zich dan ook niet zonder meer de kaas of de jam van het brood laten eten. Waalwijk heeft dit jaar weer vier kansen op het tweede klasserschap, dat al zo lang begeerd, maar tenge volge van teveel gegadigden nog maar steeds geen werkelijkheid wil worden. De voetbalcapaciteiten liggen in Waalwijk te zeer verdeeld en het is telkens weer de dankbare concurren tie die daarvan profiteert. Maar hoe dan ook, de voetbal gaat weer rollen en elke vereniging zal trachten er een kampioenschap en een promotie uit te slepen. Of het lukken zal weten zelfs wij niet, we vrezen met grote vrees en hopen met grote hoop. W.S.C. De Waalwijkse vereniging die in het afgelopen seizoen de hoogste ogen gooide W.S.C. met 25 winstpun ten - krijgt zondag de hekl^esluiter van het vorige seizoen op bezoek, het Tilburgse Gudok, dat met 13 winst punten de competitie afsloot. Zo op het oog dus een varkentje dat snel gewassen is. Maar wij zijn er toch nog niet zo gerust op, want wat de oranje-zwarten in de voorbereiding op de nieuwe competitie hebben laten zien, was bepaald niet groots. Het mag dan zo zijn dat een slechte „ge nerale" altijd wordt gevolgd door een goede première, er moeten toch ook positieve punten zijn, waarop men de goede verwachting kan baseren. De laatste wedstrijd van WSC tegen zus tervereniging RWB bewees o.i. wel, dat de Olympiaweg-bewoners (nog) e tcho van het Zuiöen frits w van deft ven MARKT 25 's-HERTOGENBOSCH TEL. 34643 mooi gaaf huidje. POEDER ZALF - OLIE - ZEEP

Echo van het Zuiden | 1961 | | pagina 5